Ako podporím 13-mesačného syna vo vývoji?

21. mar 2020

Ahojte. Syn má 13 mesiacov a nechce robiť väčšinu aktivít čo deti v jeho veku alebo aj mladšie. Neporovnávam ho, viem že raz to príde, ale zároveň si uvedomujem, že tieto hry mu v živote pomôžu a nechcem aby zaostával.
Ide o to, že nevkladá tvary, nelistuje knihu, nechce sa pozerať keď mu ukazujem obrázky, nezaujímajú ho zvieratká, zvuky, kocky, nechce nič ukladať, presúvať, hýbať... vlastne ani neviem čo by už mal robiť, ale on nerobí vôbec nič. Keď sa mu snažím niečo ukázať tak po 5 sekundách sa začne vypínať dozadu, hádzať sa na chrbát a chce ísť preč. Jediné čo ho zaujíma je zhadzovať veci na zem. Keď má svetlú chvíľku, tak 1x za týždeň, tak vie vhodiť guličku a valček, trochu presúvať gorálky po labyrinte, stohovať krúžky. Ale baví ho to pol minúty, potom zahodí veci za chrbát a už to nechce... uteká preč.
Keďže neobsedí, skúšala som mu ukazovať knihy, hračky aj po stojačky, ale akonáhle mu niečo ukazujem začne rozhadzovať rukami a snaží sa zhodiť predmet na zem.
Poraďte, ako by sme to mohli skúsiť aby sa naučil lepšie hrať?

lenkakravcova
21. mar 2020

Pozrela som sa do záznamov co v tom veku robil môj syn,, a mam tam zapísané
- beha sám
- prehadzuje hračky, hádže ich na zem
- rad sa hrá s vypínačom na svetlo, vypnúť zapnúť

Inak s tým vhadzovanim tvarov - to môj zvládol keď mal 19 mesiacov, vtedy z neho vyšli aj prvé slová typu mama, tata, oko, ham.

Čiže bud kľudná. Je to normálne dieťatko. 🙂 postupne sa všetko naučí. Nechaj to na neho.

dennissa16
21. mar 2020

A čo robí cez deň? Kocky ako také ho nebavia? Bud lego duplo alebo obyčajne drevené...... Aspoň stavať na seba komín a nech ich on zhodí 🙂 alebo aj toaleťak sa dobre na seba ukladá 🤭
Alebo ho zapájať do kuchyne, nasypat mu do misiek cestoviny a nech mieša... Možno nebude na hračky, skôr na praktické veci a aj tam sa dá mototika dobre cvičiť

pribinak
21. mar 2020

Môjho syna v tomto veku zaujímala lopta a psie granule. Lopta aj granule sa super hádžu o zem a dobre sa odrážajú od steny. Mali sme doma asi 50 lôpt. Malé veľké reflexne mäkké tvrdé .....
A ešte ho bavilo vo vani prilievať vodu z pohára do pohara
To čo ty popisuješ začal robiť možno v 2 rokoch

autor
21. mar 2020

@lenkakravcova vlastne svetlo a vypínače zaujíma aj môjho 😁 ale som rada, že aj iné deti sú ako on. Dúfam, že to nebude mať vplyv na učenie celkovo 🤷🏻‍♀️
@dennissa16 máme duplo aj drevené kocky aj plastové poháriky čo sa dajú ukladať dobre na seba aj skrývať do seba, aj kocky také stohovacie, ale baví ho to strašne krátko. Ukladať samozrejme nevie a ani sa nepokúša, zhadzovať tak 3-4x po sebe s potom už cely deň nič, z dupla mu niečo poskladám a chvíľku rozpája kocky ale vydrží maximálne minútu aj to preháňam. Potom všetko hodí za seba a ide preč. Inak celý deň vlastne zhadzuje veci na zem, ja mu poukladám hračky na gauč, stolík, poličky kam dočiahne a on chodí a zhadzuje. Vždy sa mu snažím ukázať ako tá hračka funguje, ale on to ani neskúsi len ju chytí a hodí na zem.
Z tých praktických vecí ho napríklad vôbec nebaví miska s varechou, trochu ho bavilo miešať ryžu rukami ale potom chytil misku a vyklopil ju 🙈 v kuchyni alebo aj celkovo ho nebavia veci v skrinkách, najviac ho baví otvárať a zatvárať dvere a veci hádzať za seba a na zem. Inak s tými vecami nič nerobí, ani ich nejako neskúma alebo čo 😕 takže celý deň taký o ničom, v podatate naozaj nerobíme nič čo by sa dalo nejako pomenovať.
Občas keď už je veľmi unudený tak ho baví zbierať omrvinky 😂 takže mu nadrobno nasekám jablko na tácku a on zbiera a papá to 😁
Ale inak sa aj hanbím rozprávať sa s niekým čo on už vie, lebo potom príde ten zhrozený pohľad že “on ešte nevie toto hento a tamto...” 😱

autor
21. mar 2020

@pribinak hovorím, neviem kedy to má robiť, na internete píšu čo všetko by už mal ale to radšej ani nepozerám lebo by som z neho mala tabuľkového zaostalca. Ale deti v okolí v jeho veku toto už vedia, v montessori herni kde chodíme to vie už 10 mesačné dievčatko 🤷🏻‍♀️ proste ona posedí, pohrá sa, skúma hračky, skúma čo sa s nimi dá robiť... a môj syn nie, neviem ako ho motivovať

pribinak
21. mar 2020

Tvoj syn bude šikovný v iných veciach. Môj ako 10 mesačný chodil, v roku už behal, vedel vyliezť na šmykľavky, kopnúť do lopty, vyhodiť loptu, vedel sa ponárať vo vode, v 2 rokoch jazdil na odrážadle ako drak a v 2,5 bicykloval bez pomocných koliesok, ..... toto nedokážu niektoré trojročné deti
To dievčatko zas nevie to vo vie tvoj chlapec. Neporovnávajte ich, to nemá žiadny zmysel. Rob s ním to čo ho baví čo chce on
Nútiť po citát knižky nemá zmysel
Možno ho sni tá hernicka nebavi. Choďte plávať, alebo na bejby cvičenie, alebo pozerať živé zvieratá
Neboj, on si nájde to v čím je super

dennissa16
21. mar 2020

Rozumiem
Tak keď rad zbiera omrvinky, vysyp mu farebné burizony a nech sa hra 🙂 pozbiera ich a aspoň trénuje pinzetovy uchop 🙂 alebo nech tie burizony prekladá z misky do misky lyžičkou... To by ho nebavilo? inak aj moj mal obdobie "všetkého vyberania" zo skriniek... 🙂 vyhádzal a bol spokojný, išiel svojou cestou... ale len mladší, staršieho to vôbec nezaujímalo...

Ono deti sú naozaj rôzne, ja mam len 2 a úplne rozdielni sú.... Prvý bol tiež náročnejší na hranie, dosť potreboval organizátora hry... Sam si nevedel nejako vymyslieť hru.... Aj doteraz, vie sa hrať sám, ale vždy je radšej za niekoho pri sebe 🙂

A mladší ma 20 mesiacov, tak ten zase hocičo vezme a hra sa.... Ale tiež také, ze puzzle alebo ťažšie vkladacky, tak to nezvláda ani teraz a je od tvojho starší o pol roka.. Takže sa nejako nemusíš strachovať 🙂

A napríklad tento mladší ma aj slabšie porozumenie reci oproti staršiemu v tomto veku, ale zase všetko obkukava.... Raz niečo vidí a už vie.. Proste deti sú rozdelené a tvoj je maly, vidno, že sa mu venuješ, určite sa raz na niečo chytí..

lenkakravcova
21. mar 2020

U nášho to nemalo žiaden zlý vplyv. Teraz ma 2.5r a je šikovný. Vie aj farby, aj rozprávať už celkom (až na R a L). Na wc sa pýta od 2r, odvtedy nosí plienku už iba na noc. A dokonca rozozná naše auto rozozná na parkovisku medzi ostatnými skôr ako ja. 😅 Takže myslím ze sa nemusíš obávať. 🙂

mogaa
21. mar 2020

Nechápem prečo chcú mať všetky mamičky géniov, dobre že nechcú aby vedelo ročné dieťa čítať alebo recitovať....A že nič nevie? Vie sa pretočiť, sadnúť si, štvornoškovať, v lepšom prípade chodiť, má snahu o komunikáciu, učí sa presadzovať svoje ja.....každú z týchto obyčajných vecí sa dieťa muselo naučiť a za rok je to obrovský kus práce....K autorke len toľko, pri tak malom dieťati ešte dlho nečakaj že bude robiť čo chceš ty, bude robiť len točo chce robiť ono a kedy to chce robiť(nie na počkanie alebo požiadanie)😉

autor
21. mar 2020

@mogaa ja si myslím, že je normálne ak matka chce podporiť dieťa v správnom vývoji... nie robiť z neho génia, ale správne a primerane motivovať... nič viac 🤷🏻‍♀️ nechcem aby to robil na môj príkaz a hneď ako si želám... chcela som len vedieť ako ho lepšie motivovať. Alebo je lepšie mať doma samorast a neukázať mu nič? Nemyslím si 😕

deti95060810
21. mar 2020

inak v 13 m. chceš asi po decku nemožné...tieto veci nerobí min. 50 perc. detí. Ešte počkaj...

mogaa
21. mar 2020

Motivuješ ho tým že mu to ukážeš, ale ak ho to nezaujíma čo zjavne nezaujíma, tak sa môžeš aj roztrhať a nebude to robiť....

mogaa
21. mar 2020

Pre ročné deti je stále najzaujímavejšie objavovať ...on sa prehrá s stým čo ho zaujme....u našej to boli istú dobu všetky šuflíky a veci v nich, neskôr kamienky, šišky, paličky či čokolvek vonku našla....teraz mala 2 a pozerať knižku ju stále nezaujíma, ak má hračku ktorá ju zaujme prehrá sa aj hodinu ale stále má dni kedy si vytiahne jednu hračku pohrá sa 2-3minuty a chce ďaľšiu.....u našej bolo v roku najlepšie to najväčšie lego s tým sa prehrala dlho a odrážadlo, s tým behala po celom byte, vonku kamienky....v 1,5roku boli u nej top riadiky a varenie kávy a nalievanie - vlastne tak sa na naučila aj piť z pohára

janulik2008
21. mar 2020

Malá v 13tich mesiacoch nerobila nič z toho čo píšeš. Najradšej sa hrala s hračkami od Fisher Price. Nehrala sa hry kt tu mamičky odporúčajú ako vkladanie kociek atď. Knihy ju začali zaujímať keď mala asi 2 roky možno aj 2.5 roka.
Malá sa vie kolobežkovať vie povedať R čo vraj niektoré deti nevedia. Kresliť a vyfarbovať začala tiež nedávno. V 13tich mesiacoch mala ani chodiť nevedela 😂 koľkokrát sme jej ukazovali atď. Viem že ju bavilo voziť sa na bicykli a v piesku sa prehrala aj 2 hodiny s tým že piesok mala všade 🤦‍♀️😂

janulik2008
21. mar 2020

@mogaa deti nie sú cvičené opice ako píšeš. Joj inak malá ked sa naučila chodiť najväčšia hra bola naháňačka ... malá jedným smerom a my druhým 😂 veľa robí aj napr instagram kde sú všetky deti super šikovné inteligentné a robia to čo rodič chce až sa mi z toho niekedy 🤮 chce

evkamotka
21. mar 2020

Moj v 13m rad vytahoval veci zo skriniek, tvary nevedel. Ani rozpravat ani chodit. Pozornost na bode mrazu. Podla mňa je syncek ok, nehladaj za tym ziadny autizmus ;)
Pozoruj co rad robi a smeruj cinnosti tym smerom. Ked ho teraz nebavia vkladacky, nenut to. Mozno ho to chyti o 3m a mozno aj nikdy. Moj to nemal rad....

jajka71
21. mar 2020

Nenutit, ak neobsedi riesit motoriku hrou, zohnat reha hracky hoci z druhej ruky, robit mu doms prezliezky, prekazkove drahy, tak aby sa ucil obratnosti, zvladol hrubu motoriku a citil sa chvilu ako hrdina. Ziadne dieta nieje tabulka. Ja mam predcasniatka s dg. dvojicky 5r. Maly cital, usiloval sa navliekat, stavat vezu z koliesok..skumal kocky ked este pre hendikepy nesedel a nechodil...dnes uz 3r chodi ale knihy a skladacky zboznuje dodnes, mala presne naopak pohybove hry, hopsacik, preliezky smykalky....az potom nasla zalubu v knihach a navliekani ci kresleni. Moji su ini, ano, ale kazde dieta potrebuje motivaciu a svoj cas....podporte ho v tom co ho bavi a neporovnavajte ho s rovesnikmi. Tu chybu robime mnohe. Ale dieta potrebuje cas a priestor a ukaze svoj potencial.