Ako podporiť štvornožkovanie 1,5 ročnej dcérky so svalovou hypotóniou ?

silvinka510
11. jan 2020

Ahojte, mám 1,5 ročnú dcéru s vrodenou svalovou hypotoniou, cvičíme vojtovku. Vie sa postaviť pri nábytku, sadnúť si na päty, dat sa na 4, pohupuje sa, snaží sa ísť dopredu ale moc to nejde. Viete mi poradiť nejaky grif, ako ju v stvornozkovani podporiť? Skúšam pred ňou posúvať veci, ze sa rukami drží a kolenackuje, ale zatiaľ to nema efekt.
Ak máte, alebo mali ste niekto podobný problém s hypotoniou budem rada, ak napíšete😊 dakujem

horalka1986
11. jan 2020

Mam rovnako staru dceru s rovnakou dg . Stvornozkovat sa ucila pomocou plienky. Zlozis si ju na trojuholnik a pretiahnes jej ju okolo hrude. Dva cipi jej drzis nad chrbatikom a nechas ju sa pohybovat. A len tahas snerom hore aby bola na dlaniach.

deti95060810
11. jan 2020

Ahoj, máte dobré cviky? Lebo my sme cvičili vojtovku a a dosť nám menili cviky aby dieťa pekne napredovalo.
Samozrejme to že sme rok stratili cvičením vojtovky na Slovensku radšej pomlčím. V Olomouci nás postavili na nohy za 3 mesiace a len krútili hlavami že to koĺko času sme stratili nesprávnymi cvikmi...😉

romanatrnavska
11. jan 2020

@silvinka510 kamarátka ma syna so svalovou hypotoniou a im veľmi pomohlo plávanie 🙂

silvinka510
autor
11. jan 2020

@horalka1986 toto tiež skúšame, ale nechce spolupracovať 🤷‍♀️ aj som jej pod bodycko dala kocku, aby ju to tlacilo a zdvihla sa ale ona sa zdvihne na 4 len, dopredu ani za svet... Jedine ked sa chce postaviť pri niečom, a je ďaleko, tak vtedy sa na 4 poposuva

luciferkax
11. jan 2020

@silvinka510 ja som po roku so synom ut cvičila na fit lopte nie vojtovku

silvinka510
autor
11. jan 2020

@deti95060810 ahoj, my chodime k fyzio do tn, ta nam dava rozne cviky, aj sme boli na pobyte v Luznej a tiež sme cvičili v podstate rovnaké cviky ako u fyzio... Takže ktovie... Ešte uvažujem nad konzultaciou v adeli

silvinka510
autor
11. jan 2020

@romanatrnavska plavat sme chodili, ked bola menšia, ale asi to skúsime na jar znova😊

silvinka510
autor
11. jan 2020

@luciferkax my sme boli minulý mesiac na pobyte v Luznej a tam nam dr. Odporučila dalej cvičiť vojtovku.

mogaa
11. jan 2020

@silvinka510 tak Adeli by bolo určite najlepšie - proste tam majú pre takéto deti zostavu cvikov z rôznych metód - vojtovku tam doteraz ani nemali, tá sa vo svete bežne necvičí len na Slovensku a v Čechách...Vo svete je známejší Bobáth....len treba počítať že pobyt v Adeli ťa výde cca 2000 -3000,-eur😉no sú drahý....na konzultácii ti akurát povedia že dieťaťu vedia pomôcť na hypotóniu(ale svalstvo posilníš akýmkoľvek cvičení či plávaním) ale konkrétne cviky ti ukazovať nebudú, takže stratený čas ak tam nechceš ísť na pobyt za takú cenu....skôr si pozri censtrá v blízkosti kde cvičia s deťmi s DMO(ano sú súkromné a platia sa)ale oplatí sa to ak je dobrý fyzioterapeut....V týchto centrách fyzioterapeuti majú kurzy na rôzne metody cvičení) , rovnako sa tam robia masáže pre detičky, oxygenoterapia, kraniálna terapia či iné procedúry....

mogaa
11. jan 2020

@silvinka510 ceny sa pohybujú ako kde u nás v okolí sú ceny za hodinu cvičenia 15-18.,- eur a s takým enším dieťaťom sa cvičí zväčša len 30min., ak neskôr preukážeš že im bolo poslané 2% z daní, tak tie cvičenia máš potom v tej sume zdarma...pozri si v okolí niečo podobného
http://dietasdmo.sk/centrum-natalia/rehabilitac...
https://www.dennecentrum.pomocnicek.sk/

silvinka510
autor
11. jan 2020

@mogaa ratam s tým, že zo toľko stojí, mam už co to pozistovane, aj o konzultácii aj o pobyte. Takže uvidím, ďakujem za info, pozriem😊👍

babi81
11. jan 2020

@silvinka510 za mna tiez plavanie, to nam pomohlo najviac.

thami
11. jan 2020

@silvinka510 ahoj, aj ja som z TN a tiez mam 1,5 rocneho synceka, als naopak s hypertoniou...tiez cvicime vojta a chystame sa do luznej, ak chces napis mi spravu, mozme sa aj stretnut, ukazat si dake cviky, atd... 🙂

mogaa
11. jan 2020

@silvinka510 inak v tom pomocníčku robí kamarátka len je na RD, tá predtým robila v Renone- bolo to niečo podobné ako Adeli len za nižžšie ceny, budú tam robiť aj týždňové pobyty - teda ona ich bude robiť ako fyzioterapeut pretože v Renone s tým už robila, takže dieťaťu určí celý plán rehabilitácie + vhodné procedúry pre dané dieťa a ceny za týždenný pobyt by mala byť aj s ubytovaním cca 800eur....ale zatiaľ tam dokončujú priestory na ubytovanie - bude to v priestotoch ako samotné rehabilitácie....ona chodila aj súkromne cvičiť detičky a teda lacnejšie, ale to je pasé lebo bývate od "ruky"....inak kamatrátke s dvojičkami(predčasniatka)povedali lekári že deti nebudú chodiť(od narodenia na vojtovke),
k nej začali chodiť na cvičenie asi v roku(dovtedy len vojtovka - v centrách v TT,BA, boli ja 2x v Lužnej) a ona tie deti rozchodila za cca 3mesiace (necvičila vojtovku), keď k nej začali chodiť tam sa len plazili(mali tuším 11mesiacov)....

deti95060810
11. jan 2020

@silvinka510 pozri fyzioterapeutov zo Skovenska, ktorí končili v Corpus Olomouc...Odporúčam.

petulda333
11. jan 2020

Mojmu pomohlo toto na stvornozkovanie. Sice nemal tuto dg, ale vojtovku sme cvicili

horalka1986
11. jan 2020

@silvinka510 my sme prave teraz v luznej do stredy. Ale nam tu velmi pomohli.

evitka83
11. jan 2020

@silvinka510 moja dcera ma tiez hypotoniu a hypermobility. Ja som s vojtovkou sekla. Chodili sme na kojenecku gymnastiku k fyzioterapeutke na plavanie, hipoterapiu, vela tych detskych cviceni. Moju dceru najviac potiahli ine deti. Oni behali, ona za nimi po 4. A dost ju bavila tramposka, skalala na nej po riti. Doma sa premiestnovala medzi hrackami, ktore som jej rozlozila

silvinka510
autor
11. jan 2020

@horalka1986 my sme boli v decembri a este by sme radi na jar. A tiež pomohli, malinke pokroky prišli, ktoré boli ale dosť dôležité. Tak uvidime co vymyslime dalej

silvinka510
autor
11. jan 2020

@evitka83 no práve aj ja hladam nejaku aktivitu so zdravymi deťmi, ktoré by napodobnovala ale zatial 0bodov... Gymnastika takisto tu na okoli vobec😔 tak uvidíme

silvinka510
autor
11. jan 2020

@thami ahoj napisem dakujem

mogaa
11. jan 2020

@evitka83 ono vojtovka je u nás veľmi preceňovaná, v podstate na poliklinikách je to jediná možné cvičenie pri malých deťoch, prípadne cvičenie na lopte....bežný fyzioterapeut vie zo školy čo pri ktorom probléme cvičiť, ale na školách sa neučia rôzne metódy cvičení napr.Bobát, podľa Kabáta, podľa Brunkowej....tam patrí aj vojtovka....Na toto sú potom špeciálne kurzy, ktoré sú dosť drahé...preto celoplošne sa na Slovensku pre najmenšie deti určila vojtovka - lebo naozaj pri tých batoľatách to má výborné účinky a vie urobiť veľmi veľa, ale maximálny účinok je tam do roka...čiže bežým fyzioterapeutom na poliklinikách už nikto neuhádza tieto ostatné metódy, takže s deťmi podľa nich ani nevedia cvičiť...Výborné kúpele pre deti od 2rokov sú v Kováčovej - ešte v socializme to bola jediná špecializovaná liečebňa pre deti s pohybovými problémami....naposledy som tam stretla mamičku s chlapčekom čo mal 1,5roka - naozaj ťažký stav, bol len ležiaci ale veľmi ho tam posunuli- detto sa tam necvičí vojtovka ale pre každé dieťa sa vyberú cvičenia z rôznych metód čo sú vhodné na konkrétne dieťa- ale fyzioterapeuti tam mávajú pravidelne školenia - ak aj nie na konkrétnu metódu, tak na konkrétne cviky pri jednotlivých problémoch.....len sú to ako kúpele a musí tam byť diagnóza aby sa tam dieťa dostalo - ale ak napíše lekár podozrenie na DMO tak poisťovňa pobyt schváli...ale opäť tam napriek pravidelným školeniam ktoré majú fyzioterapeuti záleží na akého fyzioterapeuta mamička natrafí...ale naozaj tam s deťmi vedia cvičiť, majú tam pri takých malinkých detičkách aj byciklík, kde je dieťa spevnené aby nepadalo do strán a nožičky na pedáloch ktoré poháňa motorček, rovnako sú tam procedúry ako ergoterapia(na motoriky), masáže, perličky, minerálna voda, bazén, elektorliečba, hypoterapia...

horalka1986
11. jan 2020

@silvinka510 my ideme koncom jula zase. Takze uvidime. Ona ma toho viac co sa tyka diagnoz tak musi makat. Ale za tu kocku pod trickom ti strasne dakujem. Mala snou prestvornozkovala celu chodbu a vies aka je dlha. 😂

evitka83
11. jan 2020

@silvinka510 je to beh na dlhe trate. Moja dcera len v 18tich mesiacoch zacala stvornozkovat a trvalo to rok, kym sa rozbehla sama, dnes beha ako drak a neviem ju chytit. Tak hladajte vo vacsom meste. Ja som niekedy otocila BA 2-3x denne. Na rehabky som chodila do pezinka, na hypo do ivanky pri dunaji. Stravila som 1,5h v aute, aby mala sedela pol hodinu na koni. My sme vymetali aj decke kutiky, tam tiez behala za detmi. Velmi nam pomohla skolka. Ja som ju dala v 2 rokoch do skolky 2x do tyzdna pol dna, ked sme nemali tie ine aktivity. Najviac ju fakt tahali tie deti. Hlavne ja som sledovala jej predmet zaujmu, u nej to boli deti a hudba, tomu som prisposobovala vsetky aktivity. Teraz ma 5,5r. A hlavne si vsimajte, ci ma vasa mala problem iba s motorikou, alebo sa to prejavi aj v inych veciach. Psychomotorika. Niekedy je hypotonia len sprievodny jav, nie gro problemu.

luciferkax
11. jan 2020

@evitka83 veru moj syn ma 11rokov a stále sa trápime, stále ho treba naháňať, aby sa hýbal

silvinka510
autor
11. jan 2020

@evitka83 nie ona ma čisto problem len s motorikou.. Teda zatial sa to tak javí, aj mi zo viacero doktorov potvrdilo, ale tak človek nikdy nevie, co sa časom prejaví... Áno, je a aj bude to nadlho, ale tým ze sa na nu budem pozerať, jej nepomôžem, takže skúsime čokoľvek 😊

silvinka510
autor
11. jan 2020

@horalka1986 haha super, aspon niekomu 😂 no ja chcem ist na jar, ale tak ktovie kedy budu mat voľné 😔 a s kým cvičíte? 🙂

evitka83
11. jan 2020

@silvinka510 ved aj u nas to najskor vyzeralo iba na motoriku

silvinka510
autor
11. jan 2020

@evitka83 tak zo ma mrzí, že to tak aj neostalo😔 verim, že náš prípad to nebude

soldi
11. jan 2020

@silvinka510
@mogaa sestra bola v adeli v decembri na konzultacie (platila 50eur) a normalne jej ukazali cviky. o tyzden sla este na prekontrolovanie ci ich robi spravne