Ako predísť obezite? Zmeňme stravovacie návyky detí!

lenka1133
9. okt 2008

Ahojte vsetky mamicky,
mam skoro 3.5 rocnu dcerku Lenku. casto pocuvam, ze je velka a priznam sa, neraz ma to ranilo. Totiz meria 106 cm, vazi 20 kilogramov. Je to tak vela, ze by sme mohli hovorit o comsi patogennom, ze tolko dostavame na ulici reakcii? Nemozem jej predsa nedat jest...snazim sa, aby jedla zdravo, akurat manzel, ked je s nou sam, tak jej dava prevazne sladkosti, co sa mi nepaci...Viem, ze je tu tema o vahe 3 rocnych deti, tu by som vsak bola rada, keby sa nasli a pripojili mamicky, ktore sa tiez boja, ake maju ich deti stravovacie navyky a pomohli by sme si s radami a mozno receptami...
Bojim sa, aby dcerka nebola zbytocne obezna raz...sama vidim, ze je trosku buclatejsia. Nevravim o diete, ale o zdravom pristupe.

vroni
9. okt 2008

Lenka, ja len tak platonicky, lebo moja malá je v norme. Tiež sme s jej otcom z tých objemnejších a ja som mala hrôzu z toho, aby to nezdedila. Tak sa snažím vylúčiť u nej "jalové" kalórie. Nepije malinovky, len vodu alebo občas rozriedený 100% džús (nenávidí čaje, takže tie odpadávajú) Vždy mám doma nejaké ovocie a ponúkam najprv to, keď vidím, že chce mlsať. Snažím sa kupovať celozrnné pečivo a chlieb (nooo, nie vždy som taká poriadna, ale snažím sa) a čokoládu alebo mlsy kupujem len porcované v najmenších možných porciách (čiže si sama rozbali a zje a nakoľko už zjedla "všetku" čokoládu, cukríky atď, nepýta si ďalšie) Ale hlavne ju nechávam veľa vybehať sa, chodíme plávať (to ja), na ihrisko hrať futbal (to tatko), skákať na trampolíne (obvykle všetci spolu) a tancovať (to zatiaľ skôr teoreticky) Zatiaľ to funguje, malá je ako tornádo a pomerne drobná.... Ale dostáva samozrejme aj sladkosti a niekedy zlupne porcie ako drevorubač (normálneho jedla, sladkostí toľko nedostane)

tweety22
12. okt 2008

lenka, my sme sa snazili davat malemu zdravu a vyvazenu stravu uz od prvych prikrmov, stale mu varim *osobitne*, hoci je to pre niekoho nepochopitelne... pre mna je velmi dolezite aby Misko jedol prevazne zeleninu a ovocie, priam som alergicka ked mu niekto da do ruky horalku alebo lizatko... on je velky jedak, na svoj vek je tiez trosku vacsi ale aj aktivny preto mu dobre travi... ja kontrolujem to co spapa doma, u babky, co mu dava manzel a vsetci vedia, ze si vyslovene nezelam aby ho prepchavali sladkostami alebo nezdravymi jedlami a nastastie to vsetci akceptuju 🙂

tilly
12. okt 2008

20 kg je dosť, ale patogénne to nie je, možno by si si to mohla viac všímať, hlavne keď ide o dievča, ale ak papá normálne jedlo, nie zbytočné čokoládky a podobne, tak to možno potrebuje, ona sa ešte môže vytiahnuť... skôr by som si všímala, ako stíha ostatným deťom, ak jej kamoši lietajú a ona nevládze, to je blbé...
takéto dieťa netreba obmedzovať v jedení, telo si pýta, čo potrebuje, skôr by to chcelo viac pohybu, neviem, ako a kde žijete, ale napr. u nás nehrozí, aby sme nešli von, aj v daždi chodíme, decko sa potrebuje poriadne vybehať...

julia225
13. okt 2008

ahoj 20je dost veru...
moja ma o pol roka menej a vazi 14kil...
ale ona to ma po daddym od prirody, ma super metabolizmus, papa vsetko, miluje zeleninu a ovocie a nedavam jej sladkosti, iba ak jej dakto da...aj to mi pride najskor ukazat ci to moze...
varime v tefal hrnci na pare s vitaminmy nevyprazam ani negrilujem...
tolko...

momo29
13. okt 2008

Milé moje, môj syn má 3 roky a 8 mesiacov, meria 113 cm a váži dobrých 23,5 kg. Má rôzne potravinové alergie, takže vlastne tie nezdravé veci ani nemôže papať. Nájde sa síce pár sladkostí, ktoré by mohol,no naozaj im neholduje nakoľko tiež nie som najchudšia. Boli sme s ním aj na endokrinológii, doktorka povedala, že síce podľa tabuliek má nadváhu cca. 2 ,5 kg ale že to na ňom nevidno. On vôbec nemá nejaké faldíky, len je proste strašne "ubitý", tak sa to tuším hovorí.Tiež takmer vôbec nepije sladené vody, čaj pije zásadne bez cukru, snažím sa mu dávať kvantum ovocia a zeleniny. So sladkostí papá asi tak 3x do týždňa malú Kinder čokoládku a asi raz za dva týždne mu kúpim gumené cukríky (tie bez farbív).A okrem toho vlastne ani nič iné nemôže. Vonku sme denne minimálne 4 hodiny.
Ja osobne si myslím, že postavu máme ČIASTOČNE podmienenú aj geneticky a samozrejme každý máme iné spaľovanie. Na Lukáškovi vidím, že z toho pomaly vyrastá, stále sa mi zdá štíhlejší, takže tiež by som to LENKA1133 nevidela tragicky. Ak vieš, že sa stravujete správne a máte primerane pohybu, tak by som to neriešila. To povedala aj mne doktorka.A TWEETY22 hovoríš mi zo srdca:tiež absolútne neznášam , keď mamičky na ihrisku len vyťahujú a vyťahujú stále nové a nové sladkosti a pchajú deti, samozrejme aj všetky naokolo. Našťastie Luky vie, že má alergiu (že by bolelo bruško),takže on si nevezme nič bez môjho vedomia. Vlastne on to už ani nesleduje. Ja mám vždy v taške nakrájané nejaké ovocie a vtedy mu dám radšej to.
Ale je to nefér, že niektorí ľudia majú supiš spaľovanie, spapajú naozaj koňa-vola a niekto sa borí celý život so zdravým stravovaním a trošku vybočí a hneď priberá (hovorím z vlastnej skúsenosti)

momo29
13. okt 2008

A LENKA113: ja už si reči na tému: Bože ale je ten váš obrovský vôbec nevšímam. Tiež som bola nešťastná, ale keď ma doktorka uistila, že je všetko OK, tak to neriešim Možno skúste ísť preventívne na endokrinológiu (ak ste ešte neboli) a tam ti povedia, čo a ako. Vezmú vám krvičku, aby zistili, či náhodou nejde o nejakú metabolickú poruchu (verím, že nie) a uvidíš,čo ďalej.

lennys
23. okt 2008

Kdyz se rozhlednu ve skolce, vidim zde mnoho obeznich deti i deti, ktere maji stihlou postavu. Obed a svaciny maji vsechny stejne, rozdil musi tedy byt bud ve snidani nebo veceri, napojich a doplncich jidla. Kdyz si da dite rano misku detskych cereálií, trebas Cini Minis, zalitych mlekem a caj a vecer celozrnny chlebik se syrem, bude rozhodne zdravejsi a stihlejsi nez dite, snidajici bily rohlik s maslem a marmeladou a černý sladky caj a vecerejici colu a parek. I kdyby byly dietni.

mikca
23. okt 2008

strava je důležité to určitě, ale i takle malé děti se musí hýbat.... a to nemyslím jen že budou lítat po bytě to jim prostě nestačí na spálení tolika kalorii..je jasné že asi nebudou sportovat ve třech letech, ale chce to je prostě vypustit na hřiště, chodit s nima na prochjady apod...naše malá ted začla třeba chodit na cvičeníčko pro děti...
Určitě hodně udělá genetika, ale chce se to s ní nesmířit...mám ve svém okolí známmou která má poměrně obézní holčičku ajediné co na to říká je že " to má po nás"...no to jdu vždy do vývrtky... 😝 a k snídani malá dostává namazanou veku s máslem a džemem..no děěěs 😝
takže zdravá strava určitě a plus ještě pohyb a budou dětičky spokojené 🙂

adamovaeva
27. jan 2012

MILE MAMICKI JA MAM TIES 8ROCNEHO CHLAPCA A VAZI 75 KIL NEVIEM CO MAM ROBIT PARADTE MI

renca3
30. jan 2012

@adamovaeva - nuz zo vzduchu to nebude, taka vaha. viac kontrolovat, co maly konzumuje. sa divim, ze vasa pediatricka ti este neporadila. taka hmotnost mu snad aj moze uskodit zdravotne.

renab
30. jan 2012

@lennys naozaj si myslíš, že Cini Minis sú to pravé orechové a dokonca lepšie ako rožok s marmeládou? to je len reklama, aké sú cereálie Nestlé výborné pre deti. stačí si prečítať zloženie.....
@adamovaeva ak ste vylúčili chorobný stav, neskúsili by ste liečenie pre takéto deti? zaberá to, len potom tie návyky treba dodržiavať aj doma.

maris75
30. jan 2012

No mne tych 20kg, pri jej vyske nepride az tak vela. Moja dcera je tiez taka ma 3 roky a 18 kg a asi 100cm. Ale ona bola taka uz ako babatko, vzdy na maximalnej hmotnosti. Ja sa snazim jej vobec nedavat sladkosti a co najviac nech je v pohybe.

kammka
30. jan 2012

@lennys dětské cereálie jsou bohužel plné cukru a celozrné pečivo je pro děti do tří let absolutně nevhodné, pokud namažete dítku ke snídani bílý rohlík s pravým máslerm a domácí marmeládou, tak to pardon, ale je to určitě lepší, než ciniminies.. s tou večeří souhlas.. ale když vyrazíte na nákup do supermarketu, lidi kupujou levné colové nápoje po kartonech, pijí to dospělí, tak co jiného by měly chtít děti??? podle mně je problém v minimu pohybu a mlsání přes den...děti běžně ve škole nemají svačiny, nakupují si v automatech sladkosti a limonády, jenžen když jim maminky udělají chlebík s kvalitní šunkou nebo sýrem, končí to v koši...

kammka
30. jan 2012

@momo29 to mi tak moc nepřijde, tak je prostě pořez.. naše malá má cca 110cm, 4 roky a skoro 20kg a je to docela štíhlá holka, na kluka mi 23kg nepřipadá tak strašně moc, vážně...

kammka
30. jan 2012

@lenka1133 při její výšce mi taky ta váha připadá ok.. buď v kliddu.. a pokud jde o ty sladkosti, s tím bojujeme taky.. snažím se aspoň kupovat kvalitnější želatinové bonbonky a čokoládu.. a jen po normálním jídle a kousek.. reklamy mezi pohádkami komentuju dost razantně, takže malá už chápe, že Nutela opravdu neobsahuje tak moc zdravých věcí a že se bude muset obejít bez chladnosky 😀 ve školce dostávají za snědený oběd jeden bonbon, to se malá vždy natřásá, když dosáhne takového úspěchu, ale popravdě, u ní je to málokdy.. obědy moc nejí, vaří jim školní jídelna, nic moc.. ale svačinky baští, aspoň to..

borocka
30. jan 2012

Ahojte, neda mi to neodpisat. ja som stihla, aj moj chlapcek je stihlunky, vazi necelych 13kil. ale vahy ktore tu opisujete su pre mna osobne ( bez urazky) hororove. ja ako 7rocna prvacka na zakladke som vazila 18kil!!!!!! a v triede z 22deti sme mali jedno dievca s nadvahou ( nebola tucna, len baculata). doba sa velmi zmenila. dnes mate stihlych a baculatych az obeznych deti tak pol na pol. a to je tragicke.
niektore vahy nezodpovedaju realnemu stavu, lebo deti su aj vyssie, alebo maju tazsie kosti.
niektore deti to podedia, proste s tym nic nenarobite ( kym dieta samo nebude chciet a rozumiet tomu). dnes mat nadvahu je normalne, samozrejme, nikto to neriesi.
ked som rastla ja, neboli ziadne hranolky, ani pizza, ani sladke "gulicky" zalievane grankom, ani sladkosti ( aspon nie tolko co dnes). na desiatu domaca strava, potom obed v jedalni. a dnes???????????? maminky necudujte sa!!!! ked date detom namiesto desiatky peniaze, no co si asi tak to dieta kupi???????????
a pohyb pohyb pohyb!!!!!!!!!!!! ja vem, dnes to bez pocitacov, Tv,DVD,satelitov a neviem coho nejde, cim skor to dieta vie ovladat,tym vyssia sanca ze bude technicky typ ( a to je perspektivne do buducna). vidim to vo svojom okoli, rano uz k ranajkam maminka zapne telku, pusti spievankovo alebo podobnu obludnost, animaky, youtube, potom pri troche stastia dieta nieco nakresli, cita knizku, a zasa to iste stale dokola. a ti starsi, sa vratia zo skoly a prva cesta ide ku pocitacu. dost co sedelo v skole 5-7hodin, tak este doma si na dalsie 2sadne k pc, potom ho rodic donuti aspon hodinu sa ucit a je cas ist spat........
no kde sme??????????? ludia preberte sa!!!!!!!!!!!!
ja viem, teraz je zima, neda sa byt tolko vonku ( obzlast ked nie je sneh 😠 🙄 ), ale aspon hodinu doobedu, hodinu poobede. treba si cas zadelit, dieta je prvorade! ziadne vyhovorky, ze musim vyvarat, zehlit, a neviem co.......da sa vait jednoducho a rychlo, a zehlit kym dieta na obed spi!
ziadne pouzivanie kocikov!

nie je to len o strave, ja tiez dam malemu aj cukrik, aj cokoladku, aj dzusiky dostane, aj hranolky mu upeciem, aj pizzu obcas kupime ( samozrejme vsetko s mierou, nemozme si financne vyskakovat), aj v MCdonalde sme boli, aj cerealie do mlieka spravime, aj prazenicu uvarime,.......
ale hlavny je pohyb! vase dieta nerado beha, nie je sportovy fanusik? nevadi, naucte ho to! vedte ho k tomu! moj maly od jari nastupuje do futbalovej pripravky ( a to ho nepovazujem za zrovna talentovaneho. nema ani otca ktory by ho to ucil). do skolky chodime peso, aj zo skolky! kocik nevyuzivame vobec! autom sa presuvame minimalne. necam ho nech chodi. nauci sa tak aj discipline na cestach.
kazde rano stretavam rodicov, ktroi deti privezu do skolky na aute ä hoci potom nejdu rovno do rpace) a poobede pridu tiez na aute, lebo sami rodicia su pohodlni. lebo im je zatazko investovat tych 10-20 minut do kludnej "prechadzky" s vlastnym dietatom a cestou sa porozpravat co bolo v skolke. dieta si prevetrat.
a co si z toho dieta odnesie?? chodit vsade autom je cool! bude si to vyzadovat a bude ta potom pristupovat aj k vlastnym detom!
toto je tema na ktoru by sa dalo hodiny a hodiny rozpravat, hladat priciny nadvahy u deti, no pokial to nie je metabolicka porucah, vzdy sa s tym da nieco robit, hlavne pohyb a strava. dajte dietatu zjest vsetko, ale s mierou!!! a vyvazte to dostatkom pohybu. ten nakoniec nezaskodi nikomu, ani ked ste vy sama stihla a ked mate stihle deita!!!! potom budu stihle aj vase vnucata (raz) 😉