Ako prekonať pocit osamelosti na materskej?

emanon
12. jan 2021

Ahojte,
som na MD so 4mes. dietatkom, ktore sme tuzobne ocakavali. Po jeho narodeni sa vsak zo mna stala uzkostliva mamicka, ktora velmi citlivo reaguje na plac, ktora pomaly kazde rano vstava s pocitom, ci to vobec sama doma zvladnem.
Najhorsie vsak pre mna je, ze sa citim osamelo a opustene, kym nepride manzel z prace. Nemam sa s kym normalne porozpravat (nepocitam blabotanie a prihovaranie sa babatku), ani von sa mi nechce ist, hoci kocikovat idem, lebo to drobec potrebuje, no nebavi ma to, kedze kazdy den chodim po tej istej ulici v dedine (nemame chodniky, vacsina ulic je do kopca, stale sa vyhybam autam).
Chybaju mi socialne kontakty, premyslam nad pracou, ci o nu pridem, kedze na moje miesto vybrali nahradu. Chyba mi robit nieco zmysluplne, nejaka sebarealizacia, som bez nalady a k nicomu sa neviem 'dokopat' (zaoberam sa dietatom,no citim sa zle, lebo ma to nebavi a niekedy to robim ako automat).
Poradte, ako si spravit tieto dni krajsimi.

lentilkaxxx
12. jan 2021

@emanon po 20 rokoch práce, z toho 13 sakra kvalifikačne, psychicky aj časovo náročnej, si uvedomujem, že čas s mojim 5-mesačným synom je najkrajšie obdobie môjho života. Tiež mám chlapa stále v práci alebo mimo. Ak je doma, tak v podstate skoro nič nepomôže, lebo je absolútne nepraktický typ a navyše nebol k tomu vedený. Neznášam (áno, priznávam) kočíkovanie, ale zas manžel s radosťou si malého do kočíka zoberie. Vtedy si môžem "oddýchnuť " domácimi prácami (nie, nie som žienka domáca🤣). Teraz, počas korony, sú sociálne kontakty obmedzené, ale nepomôžeme si. Kočíkovanie v skupinke by bolo príjemnejšie, ale povedz si, že teraz si s najdôležitejším človiečikom. 🙂 Keď sa na neho pozrieš, neprepadne Ťa niekedy nostalgia, že kde sú tie časy, čo bol maličký? Sú to len 4 mesiace, ale vidíš, aký spravil veľký pokrok 🥰. Moj je nespavec, na nočný spánok zalomí až medzi druhou až štvrtou v noci a cez deň spať nechce. Tie naše nočné hry a maznanie (tak, aby sme nezobudili tatíčka, ktorý ide pred polnocou do práce), sú na nezaplatenie. Toto je niečo čarovné 🙂 Kamošky na Teba nemajú čas a majú iné zaujmy? Ja si napríklad uvedomujem, že som to ja, kto teraz nemá chuť s nimi riešiť daňové kontroly, finančné analýzy, drahé handry (tehu kilá sa držia), dovolenky alebo kaderníčku. Toto nejaký čas počká. Zaťažovať ich 🐐🍼 💩 nechcem, nech si nemyslia, ze mi mlieko udrelo na mozog 🙂. Čo som však rada, ze v skupine som si našla kamošky, s ktorými môžeme rozoberať radosti a aj starosti našich ratolestí. Isto aj ty tam také máš alebo objavíš. 🙂 Ešte všetky budeme raz nostalgicky spomínať na tieto časy (ako to počuť od mamičiek väčších detí). Ak sa ti teraz nedá študovať jazyk, kľud, možno to len o pár mesiacov posunieš, svet sa nezrúti. ;) Iste nájdeš nové koníčky, na ktoré si doteraz kvôli vyťaženiu nemala čas. V lete, keď bude vonku nádherne, už bude drobec odrastený a to bude kopec zábavy. Nezúfaj....
No, rozpísala som sa, lebo mi konečne na par minut zaspal (a účtovať sa mi teraz nechce), tak si užívam tú nudu 🙂

11iva11
12. jan 2021

@hederamonstera Ja s tebou súhlasím, niekedy treba aj ostrejší komentár, ak je oprávnený..nie len sa tu za každú cenu potlapkávať po pleci. Tiež nechápem, ako niekto, kto roky túži po dieťati, je po 4 mesiacoch z toho hotový. 4-mesačné dieťa, pokiaľ nemá žiadne vážne koliky alebo refluxy alebo fakt nie je extra náročné, tak to je ako živá bábika. Počkaj, @emanon, keď začne chodiť, zhadzovať veci, špekulovať, vzdorovať...to si len s nostalgiou spomenieš na zlaté časy, keď mal 4 mesiace.

A takisto nerozumiem, aký je problém kočíkovať do kopca.
Čo ja som sa s mojimi dvojičkami hlavne v lete nakočíkovala po kopcoch, po lesných cestách - asfaltkách aj neasfaltkách, aj niekoľko hodinové výlety sme mali, bolo super. Také to klasické kočíkovanie hore dole po jednej ulici by nebavilo ani mňa, ale keď nie vo vašej dedine, tak určite v blízkom okolí sú nejaké dobré kolečká.
Keby si sa poriadne prešla, zadýchala sa a tým pádom si zašportovala, tak by si možno mala aj lepší pocit z celého materstva.

dada153
12. jan 2021

Ja mam uuuuplne to iste. Byvam na dedine som na materskej mam 9mes dcerku a ani neviem ci si opisovala seba alebo mna. V posledej dobe som stale viac nervozna a ani nemam dovod 😑. Kazdy den mam rovanky sterotyp je to otras.

emanon
autor
12. jan 2021

@dada153 nuz, hlavne necitaj tie ostrejsie komentare, ktore by nas mali "povzbudit"...

hederamonstera
12. jan 2021

@11iva11 no a ja som to vobec nemyslela zle :D ale tak co uz, matky, ktore na to nepindaju sa tu urazat mozu (premotivovane a neviem co) ale tie, ktorym sa clovek snazi poradit, aby sa zamysleli, preco sa tak lisi ich predstava od skutocnosti, tak nie..tie sa posnazia len nieco spravit :D ale tak kazdy ako si zariadi

emanon
autor
12. jan 2021

@11iva11 mne neslo o to, aby ma tu ine mamicky lutovali, ale ako som napisala na zaver, aby mi dali tipy, ako si dni spravit krajsie a prijemnejsie, ked prave nemam nasadene ruzove okuliare

luccija
12. jan 2021

@emanon jedno je pravda, ze sme teraz izolovani a je zima a tazko sa hladaju socialne kontakty ci ina mamicka aspon na pokec pri kocikovani.Ale dieta Ti podrastie bude jar budes chodit vela von, kupis si casopis sediet na lavicke kocikovat....kaxdy musi ratat s tym, ze mat male babo a celkovo dieta je o vareni, starani sa a urcitom stereoype.Ale za chvilu to bude lepsi partak bude sediet, smiat sa na cely byt, budete sa zabavnejsie hrat....hladaj si aktivity recepty co mu o 2 m navaris, kde pojdete na vylet....mne, ked bolo dlho isli sme nieco kupit oblecenie, knizku...dala som si kavu ja som zboznoval to, ze sa clovek zobudi a ma cely den pre seba a moze si vymysliet ci chce....je zle rocne obdobie....od roka som ju dala do cyklosedacky a isli sme....ak mi bolo na dedine dlho isli sme do mesta kupila som na trhu ovocie zeleninu....ty si musis spravit plan aspon zhruba co kazdy den budes robit....lebo, ak nie je plan sklzne to do toho, ze budes cely den zavreta doma a upadnes...hlavu hore🙂co by som dala za to valat sa doobeda s miminom v posteli mna ubija stereotyp praca domov ...ja som si mstersku uzivsla a boli to najkrajsie roky.sadli sme do auta isli vzdy na ine ihrisko, vsetko som jej chcela ukazat zoo, vylety....je to tou hlupou koronou clovek ma malo moznosti si spestrit streotyp

domca2893
12. jan 2021

@emanon Ahoj😊...presne viem o čom píšeš a ako sa cítiš...to pochopí len ten čo si tým prešiel alebo prechádza...je to ťažké...mám to rovnaké...ale snažím sa stým žiť...tiež som presťahovaná ale v meste...mám tu iba manžela a synčeka, všetka moja rodina je ďaleko...tiež stále sama...a teraz ešte tá korona tak už celkom...pochodene to už máme všetko tu naokolo...dochádzajú mi fantázie...takže tiež asocializovana ..žiadny kontakt a dookola to isté...musíme to zvládnuť...spolieham že prídu pekné časy..hlavne slnko a teplo...týmto sa utesujem a bude aj viac aktivít vonka...dúfam..uvidíme ako sa situácia vyvinie...ak by si chcela rada si popíšem s tebou 😉

lucia_ma
12. jan 2021

ahoj je to uplne normalne a hrozne vela zien zaziva podobne niektore o tom nevedia hovorit.. treba si uvedomit na samej sebe ako sa citis a hlavne preco a skusit sa samej seba spytat co by ti pomohlo a vyskusat to spravit kazdemu pomaha nieco nie..
treba si uvedomit ze si presla do uplne inej etapy zivota nevstavas zrazu kazdy den do prace medzi ludi nezarabas nemas cas na samu seba.. to akoby sa ta zena na chvilu stratila a stala sa len matkou co sa musi starat..
ale skus na to pozriet aj inak.. toto obdobie trva len nejaky cas! a ver mi (mam 2) ten cas prejde ovela rychlejsie ako si teraz myslis.. skus si to uzit.. zober si ze ty sa ides cez den prechadzat.. ja musim makat doma a sediet pri kompe vies co by som za to dala mat zase tu moznost byt pol dna von 🙂) a to vies ake leto ta caka))
skus si uzivat tie chvile s dietatom napr mna hrozne bavilo studovat si rozne veci o vychove o Montessori atd.. mozno ty si najdes nieco ine.. vela zien zacne napr sit alb nieco tvorit doma proste kazdy potrebuje sa nejak odreagovat..
a urcite je dobre si najst cas byt chvilu mimo domu.. ak aj nemas kamosky proste sa vybrat niekde sama na nakup na prechadzku do lesa hocico.. len zmenit prostredie.. mne hroze pomahalo chodit cvicit - na zumbu bolo to super.. a ver mi ze da sa to
to ako sa citis je len v tvojich rukach..

11iva11
12. jan 2021

@emanon Veď jasné, ale tie, čo ti napíšu, že sa cítia rovnako, ťa v podstate poľutujú a okrem pocitu, že nie si sama ťa nemajú kam posunúť. A tie čo ti napíšu "ostro" su zas zlé a premotivované.
Choď na poriadnu prechádzku s deckom, kde si presne v Žiline? Naplánujem ti trasu 😀

11iva11
12. jan 2021

@hederamonstera Ja som ťa úplne pochopila a viem, že si to nemyslela v zlom. Len tu na MK všetci ťažko berú, ak nechceš polutovat autorku (vlastná skúsenosť...ja nepíšem len kvetinkové príspevky) a dovolíš si ju možno trochu skritizovať.
Ale ináč - túžobne čakať na dieťatko a potom depkáriť zo všetkého, čo k dieťaťu patrí...no neviem. Šak autorka musela vedieť, do čoho ide, nie?
A tiež neviem, čo koho furt mamičky potrebujú, veď som túžila po dieťati, tak si ho sama užívam. Korona nekorona.
Mňa napríklad vždy pobavili tie zháňačky niekoho na kočíkovanie. Pre mňa by to bola oštara na niekoho sa viazať.

hederamonstera
12. jan 2021

@11iva11 presne moj nazor, tiez tomu nerozumiem a preto som dala taky nazor, ze mala prehnane predstavy - spravila si dieta lebo sa to ma. Keby to realne chcela, ale ze realne, tak nechapem ako po 4 mesiacoch moze byt zufala. Ine je poporodna depresia, ale ta vyzera uplne inak ako tu ona popisuje, takze tym to nebude. Tu jej pisu mamicky, ktore po 10mesiacoch, niekolko rokoch su mimo, nie po 4 mesiacoch.
Ale tak co uz. Drzim jej urcite palce. 🙂

zacharovi
12. jan 2021

Aj ja keď moje bolo také male- to bola nuda...chápem. ale teraz má už druhé rok a to už je sranda.to musíš mať hlavu na stopkách, sťahuje, už sa tuli k tebe, túžobne na teba pozerá, vymýšľa huncutstva. Ja tiež bývam na dedine že konec sveta, žiaden chodnik a nikde žiadna mamka 😄 Nie si náhodu z okolia LE?😆 Mne pomáha chodiť 1x do týždňa s dieťaťom do mesta ku kamoška, rada som chodila do mesta do detského centra, to dá nakopne do materstva na celý týžden. A rada volám kamoške keď kocikujem. Alebo doma video wotsap- zdarma pokecáme. A rada čítam knihy z knižnice o výchove detí, potom to na En skúšam. Rada kreslím, posielam listy....ale bude to iné keď to bude mať rok, budeš rada keď sa budeš môcť chvíľu nudiť 😉 Uži si zatiaľ kľud, var dobroty, pec koláčiky kým môžeš 🤗 Ja sa nemám kedy ani naraňajkovať pri dvoch drobcoch na materskéj. Bude to potom väčšia sranda, budeš mu kupovať hračky- hlavne také aké si vždy ty chcela ♥️, a Tesit sa z jeho radosti, učiť ho hovoriť a všetko možné...bude to sranda 🥰 Neboj sa.

ckatka
12. jan 2021

Ja som to pri prvom dieťati riešila sociálnym kontaktom...v štýle...vlakom s kočíkom do mesta, obed s kamoškou (pracujúcou), nákup a busom domov.
Teraz s dvomi ešte nemám systém ale aj to bude...

katulienkax
12. jan 2021

@emanon mne veľmi pomáhalo chodiť do detského centra ale teraz korona= zavreté na zaplakanie táto situácia

katulienkax
12. jan 2021

@zacharovi to s tými hračkami je väčšinou naopak ja som túžila s deťmi riešiť napr take stavebnice, spoločne hry ale naše dievčatá len s bábikami a typu rozkaz takto sa musíš hrať nie že sa pekne pohrame ale stále len prieky. Takze neplatí že kupujem hračky aké som chcela - daaaaaleko od mojich detských zalub

lacibo
12. jan 2021

@emanon skús plánovanie, každý deň si presne rozplánuj a potom sa toho drž..keď sa teraz nedá iné, tak aspoň dlhšie prechádzky, ale vždy s iným zámerom a s iným cieľom..komunikuj s inými aspoň cez siete, video..aj to je lepšie ako nič...zacvič si... začni čítať knihu a pod. ťažko radiť, ty vieš, čo by pomohlo...venuj sa niečomu dospelému - zapíš sa na nejaké online vzdelávanie napr. aby si mala aj inú náplň práce okrem bába a hlavne aj trochu zdravého stresu, to tiež niekedy chýba...

tristanka
12. jan 2021

@emanon
Keď skončia tieto opatrenia skús nejaké materské centrum, nájdi si kamošku s bábom, krúžky pre najmenších, kurzy pre teba, výlety, návštevy, šport, práca z domu.

Teraz sú možnosti obmedzené... Izolovaní sme skoro všetci. Čo by ťa bavilo? Môžeš doma cvičiť, skúšať nové recepty, niečo sa učiť, kreatívne tvorenie, telefonovať rodine, kamoškám a trochu sa vykecať, sú aj rôzne kurzy online, môžeš si nájsť lektora a učiť sa cudzí jazyk cez skype, zaobstarať si domáce zvieratko, chodiť do prírody.

Ak si unavená tak určite spať s bábom, keď budeš oddýchnutá pomôže to aj psychike a budeš mať energiu na nejaké aktivity...

Máš auto a vodičák?

tanickalc
12. jan 2021

Ja som na tom bola nedavno podobne. Nenechaj sa zrumolovat hejtermi. Veď preto sem píšeš, aby ti poradili, nie aby ťa vysmiali. Ja som zvykla dokolečka obvolavat všetky mamičky na materskej čo som v meste poznala, ale nie som z tadeto a mnohé mi zvykli povedať, že sú práve s mamou alebo sesternicou, čo môj prípad nemohol byť, lebo tie sú ďaleko. ☹️ Aj som si za to veľa poplakala. Bolo to dosť otupne, prechádzať sa po meste a nemoct ani vojsť do obchodu... Nakoniec som buď vošla do drogerky alebo kaviarne. Ale celkové riešenie na ktoré som prišla ja, je dopredu sa dohodnúť s kamoškou na stretnutí alebo telefonáte, mať v kabelke knihu, hudbu, časopis. Doma sa aktivity hľadajú ľahšie (ja mám vždy čo upratovať), ale super je, nie len upratovať ale mať sa na čo tešiť keď dieťatko zaspí. Ale pozitívne je tiež, že čím bude bábo staršie, tým viac radosti s ním budeš mať. A odporúčam tiez veľa študovať k deťoch, čítať odborné články o zdravom motorickom a psychickom vývoji, o vhodných 1. topánočkách, 1. prikrmoch, ako dieťatko stimulovať, či ho učiť sedieť a chodiť a pod. Nech sa ľudia smejú kolko chcú, podľa mňa sú to dôležité veci a myslím, že veľa ľudí môže neznalosťou detičkám ublížiť.

juliet86
12. jan 2021

ja len chcem povedat ze co by som dala.za take pokojne pohodlne kocikoanie... ja aby som sa dostala von nas obe obleciem znesiem 4poschodia po tocitych schodoch. postavim kocik z kufra auta a moje dieta nespi v kociku nikdy. a sem tam sa zacne stazovat po 15minutach sem tam mam stastie ze vydrzi dlhsie.... a potom poskladst kocik a spotena ju vytrepat zas hore. uprimne. ja ked vidim tie kociky so za retymi strechami nebodaj ze stoja a mamicky v klude jedia ci piju..take na nepoznam. a tak nejak som si to predstavovala.talze baby. berte vase nudne kocikovanie vsetkymi desiatimi. klido si kocoky vymenme ak vam chyba vzruso!.

zacharovi
12. jan 2021

@katulienkax To ma mrzí...nám to funguje zatiaľ, dcérka má rovnaký vkus aj chlapček 😊

emanon
autor
12. jan 2021

@hederamonstera nuz teda, dakujem ti pekne, ze drzis palce, hlavne nespekuluj a nesud, kedze nemas tusenie, cim som si presla za posledne 4 roky a co vsetko som musela prezit. Ako si napisala v prvej reakcii...ze mat dieta je zmysluplne, povedala by som, ze zmysluplne je ho vychovavat, nielen ho mat a ja chcem ten pocit zmysluplnosti znovu najst. Tak teda drz tie palce aj dalej.

sono2
12. jan 2021

@emanon otázka je, ako si si to predstavovala, lebo toto máme každá. A každá to má tak, ako si to zariadi.
Tak daj dieťa mame, alebo niekomu, alebo mužovi a choď robiť. Čo ti poviem.
Budeš šťastnejšia?
Tak sa presťahujte do mesta. Predtým to bolo atraktívne keď ste nemali malé? Prečo sa nedokážeš s nikým porozprávať? Veď dieťa sa dá dat do auta a ísť niekam. Nechápem čo chceš radiť.

nevludna
12. jan 2021

@emanon tak ked si mala tazke 4 roky, nedokazes si vazit pokoj pri dietati?

pauli20
12. jan 2021

Ahoj @emanon 🙂 ja som na tom podobne, pripadam si ako robot - to iste dokola... Moj chlap ked pride z prace a chcem od neho nejaku drobnost podat pre maleho, hned to ofrfle.. Ajked niekedy je fakt, ze pomoze aj bez frflania... 🙂 tiez sa citim na vsetko sama, von sa mi do toho mrazu az tak velmi nechce 😨 a rovnako ma nebavi chodit po rovnakej trase (zial nemam si dat u nas v dedine aku "okruznu jazdu" s malym, kedze sme taka skor rozvetvena dedina by som povedala.. A chodniky tiez nikde, resp mozno tak pol km chodnikov po celej dedine, ktora je dlha cez 10km (mozno aj 15 😏)... Tiez by som potrebovala nejake soc.kontakty.. Kamaratok tu nemam vela, a ked je takato situacia tak sa ani s nikym neda stretnut lebo sa kazdy boji... Tiez by som uvitala nejake tipy ze co robit pocas "nudy" doma... 😏😏

emanon
autor
12. jan 2021

@nevludna vazim si to, ze mam dieta, no bojujem s pocitom izolacie a zbytocnosti

emanon
autor
12. jan 2021

@sono2 nemam sa s kym rozpravat, okrem manzela. A kam chodievas ty v tomto obdobi? Ked je zakaz vychadzania a stretavania ludi... vynimkou je kocikovanie, tak mi porad kam vyrazit.

silvik2015
12. jan 2021

Nemám veľmi v láske tie ostré kritické komentáre - akoby rada musela byť útočná a človek si tak dokazuje vlastnú dôležitosť. V štýle "aj ja som vychovala 3 deti a takéto problémy som nemala". Každé dieťa je úplne iné, každá mama a aj celá rodina, priatelia...atď sú iné. Jednoducho - nikoho nemožno súdiť, kým nechodí v jeho topánkach. To len na margo tých kritických komentov. Ja mám dve deti a poznám tie pocity. Prvá bola veľmi náročná, tam som do roka padala na hubu. Takže práve tie prechádzky boli najkľudnejšia časť dňa, kde som si aspoň psychicky oddýchla. A aj som bola vtedy asi v najlepšej kondičke na celej materskej. Tá sebarealizácia závisí aj od toho, aké máš náročné dieťa - nie je 4 mesačné ako 4 mesačné. Druhé bolo v porovnaním s prvým anjelik. U Teba mi to trocha zaváňa depresiou, kľudne aj popôrodnou. Tiež - kto nemal - nepochopí. Skús na to ísť pomaly. Každý týždeň si zapísať pozitívne momenty, čo si pamätáš. A tie si niekam vystav. Premysli si, čo by si vedela robiť na materskej okrem starostlivosti o dieťa a napĺňalo Ťa to. Nemusí to byť nič veľké. Zbieraj odpadky okolo seba pri kočíkovaní, nahoď svižné tempo a meraj si spálené kalórie počas kočíkovania, telefonuj s kamoškami počas kočíkovania, zlepši sa vo varení či pečení, háčkovanie, štrikovanie, šitie, čítanie kníh, jazyky... Vopred si vymysli kedy by to išlo robiť a ako. Napríklad počas kočíkovania môžeš počúvať niečo v cudzom jazyku, či si zaplatiť nejaký kurz a počúvať ho... Držím palce, nech si nájdeš niečo a napĺňa Ťa to.

luccija
12. jan 2021

@emanon ale vela z nas sa nemalo cele dni s kym rozpravat okrem dietata, predavacky v obchode ani ja som nebola denne s kamaratkami.Sa hovori, ze clovek sam pred sebou neutecie mozno Ta trapi nieco uplne nieco ine.neviem mne tak zbehol cely den, ze som sa nenazdala a muz bol doma a bolo 17:30.A to len bezna cinnost ja som nikdy nemala nejake svoje hobby ako niektore zeny, ze pecu torty, pisu blogy, cvicia, siju....
Mne stacilo, ze je doma dieta moj partak a s tym si spravim den.Tazko sa to opisuje, ale udivuju ma tvoje recu, ze chces robit nieco zmysluplne.To musis najst v sebe.Nie je dost zmysluplne starat sa o male dieta?Tak mozno si si materstvo predstavovala inac aj, ked neviem preco?ved kazdy musi vediet, ze to bude drina, drina, unava, malo spanku a roky varenia, upratovania ucenia sa s detmi, hadok🙂
Ak si sklamana z toho o com to je a nebavi Ta to chod do prace a dieta daj opatrovat ci jasle, babka...
Mna uz praca nebavila, nudila a rodicovstvom mi narastli kridla a citila sa, ze som objavila v sebe strasnu energiu a chut do vsetkeho.ale urcite, ze boli hlavne v zime podobne spleeny, ked sme citali 50x tu istu knizku a vonku nikde nikoho.Daj si aplikaciu a zajtra si daj nejaky limit a rezku prechadzku.
Skor mozno mas dobre kludne dieta a mas cas premyslat nad blbostami, ak by si mala vreskluna, ktory sa nechce kojit ma koliky nebol by cas

luccija
12. jan 2021

@emanon preco vstavas s pocitom, ze ci ten den zvladnes?bojis s sa byt sama s dietatom, ci si neveris?
Mozno by si mala zajst k psychologicke preco sa tak citis, len tak sa porozpravat mozno zistis, ze podobne pocity zdielaju vsetky zeny pocas MD, RD nikto nevie do coho ide a ake to bude.Kludne mozes mat miernu formu depresie, uzkosti je to velka zmena a na kazdu zmenu si musi clovek zvyknut