Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako sa nestať otrokom dieťaťa?

miriam05
8. jún 2015

ahojte kočky, nechcem, aby môj príspevok vyznel nejako divne, ale o tri týždne ma čaká pôrod a ja riešim už teraz otázku ako začať s výchovou od narodenia tak, aby som sa nestala otrokom vlastného dieťaťa... ide o to, že budem na bábo prevažne sama, keďže manžel pracuje od rána do večera a na blízku nemám žiadnu rodinu, ktorá by mi s dieťaťom pomohla..chcela by som sa preto vyvarovať takým veciam, ako je napr. nosenia dieťaťa po rukách, a pod. ... Proste, aby som si od začiatku vedela s dieťaťom vybudovať nejaký režim a zvládala tak popri ňom aj starostlivosť o domácnosť, varenie a aby som sa troška mohla venovať aj sebe... mám v rodine dosť príkladov, akoby som nechcela dopadnúť.. napr. jedna zo švagrin stále nadáva, pretože sa od malého nemôže pohnúť ani na krok, odmieta jej sedieť, ležať, chce sa len nosiť a okrem toho si bez neho nemôže ani len na WC odskočiť...ja som presvedčená, že to je jej chyba, že ho tak naučila...
Tak ak by ste mi vedeli poradiť, ako to riešiť už od narodenia, čo robiť, ak napr. začne plakať, napr. že nebrať na ruky, iba robiť spoločnosť a pod.? viem, že sa možno mnohé čo už máte deti pousmejete, že človek mieni a dieťa mení....ale aj tak..
Vopred ďakujem 😉

lilimoni
8. jún 2015

@miriam05 malinke babatko treba akplace vziat na ruky a ukludnit a kludne ulozit do postielky. Ono takyto drobcek place, lebo mu nieco vadi, napr hlad, pocikana plienocka, bolave brusko. Nie jehutne ho vlacit stale na rukach. Najlepsie jeodprichodu domov z porodnice kupat v rovnaky cas. Kocik natriasat tiez netreba, lebo budes len nervna z toho po case. Presny casovy harmonogram je asi na zaciatok najdolezitejsi 🙂

enya00
8. jún 2015

ked bude revat drbnut ho do postielky a nechat vyplakat- takuto odpoved si myslela? 😒 ako nenaucit na ruky,to male potrebuje citit matku,ak chces mat volne ruky,tak odporucam satku,alebo nejaky ergo nosic,vhodny uz od narodenia...mozes s nim aj vysavat,aj varit 😀

luccinka23
8. jún 2015

@miriam05 ako každá matka,aj ty postupom času zistíš prečo Tvoje dieťatko plačká. Či potrebuje prebaliť, napapať alebo ho niečo bolí atď. budeš to poznať podľa plaču. Skrátka chce to čas. Ja mám dve deti, ale musím povedať, že mi sme neboli vôbec otrokom detí. Od kedy sa mi deti narodili, tak keď sa išlo spinkať, tak žiadne nosenie. Skrátka položila som ho do postieľky a išlo sa spinkať. Zo začiatku boli trochu plače, ale postupom času detičky zistili, že uspávanie na rukách a pod. nebude. Zvykli si na to a obe spinkajú skvele. Je dobré mať presný režim pre deti. Ja som vždy keď už som deti chcela dať spať večer, som stlmila svetlo, zbytočné rozprávanie sme vynechali a tak nám deti pochopili, že sa blíži večer a ide sa spinkať. Spia nám ukážkovo, obe celú noc. Je dobré si od narodenia určiť " pravidlá" a ak sa mi niečo nelúbi na iných nerobiť to, lebo dopadnem podobne. Ak sa dieťa od narodenia nebude uspávať na rukách, nebude si to ani vyžadovať, pretože nevie, že taká možnosť je. Ak sa mu to len zopárkrát ukáže, bude si to vyžadovať....) Prajem v pohode pôrod - rýchly- a potom skvelé materstvo 🙂

hradnapani
8. jún 2015

@miriam05 ak vydrzis robit placucemu novorodencovi iba spolocnost, tak si zelezna zena 😉
ale nie, riesis dopredu rozne mozne negativne situacie, ktore mozno ani nenastanu. Mne kedysi tiez prislo divne, ze zeny vlacia tolko deti na rukach, a ked som mala to svoje, prislo mi to ako ta najnormalnejsia a najprirodzenejsia vec na svete. Deti mavaju fazy, ze nechcu byt bez rodicov, chcu byt na rukach a podobne. Ale su to len fazy a su prirodzene. Byt rodicom, to je zlozenie vysokoskolskej skusky z trpezlivosti a obetovania sa - minimalne ten prvy rok. Niektore situacie ta donutia nacriet na dno sil, niektore ta prekvapia, zaskocia, alebo posilnia. Teraz si mozes predstavovat cokolvek, ale zoci voci tomu malemu cloveku to bude vsetko aj tak uplne inak. Mozes si dat zavazok presneho harmonogramu, ale mnohe deti ho nie su schopne prve mesiace dodrzat, pride to az casom a podobne..
ja ti teda radsej nedam ziadnu "dobru" radu, len ze sa nestresuj vopred a ver sama sebe.
ps: mala poznamka: niektore starsie deti sa vesaju rodicom na ruky (mozno) prave preto, lebo neboli nosene na rukach ako babatka (tolko moje mikropozorovanie; moje dieta bolo extra nosive prvy rok; potom sa naucilo chodit a odvtedy ho netreba nikam na rukach a ani nijako inak nosit 😉

luccinka23
8. jún 2015

@hradnapani pekne napísané 🙂 veľmi

terezka1947
8. jún 2015

...presne ako si napisala...clovek mieni a dieta meni...

a na margo tej tvojej svagrinej-nooo,neviem ci je to "jej" chyba,ze sa od dietata nevie pohnut-aby si nedopadla ako ona 😀 😀
moj prvy syn-skoro ideal
druhy?????
teraz ma 4,5mesiaca a ja si mozem povedat,ked 2x denne zdriemne na hodinu,ze som stastna zena....aaa,robim vsetko,co aj pri prvom,hmmm
tazko povedat,co je to -nestat sa otorokm dietata-aspon do polroka urcite sa neda nic urobit,iba tym "otrokom"byt-potrebuje ta a casom si system urobite,ty zistis co a ako,zistis na co ako reaguje,kedy potrebuje spanok,kedy papat...a ver,ze vzdy sa da pri dietatku aj nieco urobit,akurat su aj situacie,kedy par tyzdnov budes mat pocit,ze zijes a dychas iba pre dieta ....

takze....kazde dieta je ine...a nedovolila by som si kritizovat inu zenu,co zle robi-lebo mozno inak sa jej to zariadit ani neda a ja na jej mieste by som nezvladla ani toto 😒

terezka1947
8. jún 2015

@hradnapani suhalsim...a najma s poslednym odstavcom 😉
dieta vrati rodicom lasku,co do neho vlozili...

bonaqa2013
8. jún 2015

hej pousmiala som sa. Teraz si niečo naštuduješ a možno po čase prídeš nato, že je ti to aj tak k ničomu. Kým je dieťa zdravé, tak otrokom určite nebudeš. Horšie je, ak pribudnú nejaké nepríjemné choroby resp. postihnutie. Vtedy sa človek stáva otrokom na veľmi dlhý čas.

horana
8. jún 2015

Dieta vie co je pren dobre, preto sa chce nosit.
Ja nechapem na co tie deti robite, ako modne doplnky, ked ich nechcete brat na ruky "aby si nezvykli", tak 9 mes boli sucastou tela a zrazu nech si zije samostatne, v postielke, nech nerusi, neobtazuje...Ako dlho trvalo puto, minimalne tolko by malo odputavanie. Ako da sa aj studeny odchov, iste je to lahsie pre matku, presne ako pises staci nechat vyrevat a nebrat an ruky, nic tazke na tom nie je, ziadna veda. Vytvrit si vyvazeny stav znamena casto veru aj iste obete, skoda ze dnes toto slovo ma vyhradne negativny nadych. Ono to totiz nie je o otroctve, ale o uzkom vztahu s milovanou bytostou, ktoru sledujeme a poskytujeme jej co potrebuje. Zavislost by sa mala vytvorit, nie je na tom nic zle, a potom aj za cenu postupneho uvolnovania, ale ked tam raz bola, bol preciteny ten hlboky vztah, umozni aby dieta nevyrastlo na sice casto zrucenho ale citovo plocheho, co len predava dalej co sam dostal, resp. nedostal.
Vzajomny rytmus si najdete samotnym zladzovanim, je to nieco neprenosne a individualne. Budes to najskor robit podobne ako robila tvoja mama tebe, hoc si to uz nepamatas, zapis tam je. Z mojich skusenosi nielenze sa oplati dietatu poskytovat co chce, ba co viac, este raz mat moznost, robim to este viac, dovolim si v dnesnej dobe uz nepopularne pripuatnie a naplno ho prezijem, lebo cim je naozajstnejsie tym je potom dieta skutocne samostatnejsie neskor. Dlhsie cakanie sa vrati aj s urokmi. Ale tak je to v zivote vzdy, podla toho ake su nase ciele, ci dlhodobe, ci kratkodobe.

Btw na wc mozes ist aj s babom v satke - problem? u mna nie...

zdena12345
8. jún 2015

úplne maličké bábatko si neprevádza. Ak plače, tak ho niečo trápi... Toto začne až po niekoľkých mesiacoch. Sama uvidíš. A na wc a okúpať sa a pod... ako tu niektoré mamičky vypisujú že nemajú kedy...sa dá nájsť čas. Môj malý rumázgal celú dobu.. ale tak sú veci, ktoré urobiť jednoducho musím i keď plače. Bola som sama, manžel v práci od 8 do 5, variť, upratať a ešte aj napr vymalovať izbu, natreť zárubne, okopávať záhradku, rolu... všetko som zvládla. Naučil sa do kočíka a asi v 3 mesiaci sme urobili pekný režim že o 9 nacuckať a kočár na 3 hod spať. To bola nádhera (nie vždy to vyšlo) a mohla som si robiť. Pomáhalo aj spievanie. Jemné poskakovanie na fit lopte, kolíska. Hrkala som mu s hrackami keď on ešte nevedel držať...jednoducho pokiaľ nespal, tak som ho mala na rukách alebo ho nejak zabávala. Nosili sme celé hodiny a aj celé noci. Malý to nerobil, aby si prevádzal, ale mal bolavé bruško. Teraz to vidím, že keď ho nič nebolí, je ako vymenený a keď mu vybehnú grcky, kričí od bolesti.
Bolo by dobré, keby manžel časť práce prevzal. Napr okúpať. My sme napr kúpali každý deň do 7 mesiaca lebo mal silný reflux a býval veľmi ogrckaný... Veci som chystala ja, ale aspoň niečo pomohol... Aj v noci sme si postupne spravili systém že manžel stráži prvú polku noci a ja druhú a tú prvú tak spím, že ani neviem či malý plakal...a tak podobne. Zapojiť aj jeho, nech vie, že má dieťa 😉
alebo budete mať také že od narodenia bude spať celú noc🙂

nikushka1
8. jún 2015

@miriam05 darmo ti tu budeme písaťto simusíš len zažiť.časom si s bábom nájdete systém ked budeš uspokojovať jeho potreby jedenie prebalovanie(teda vyprázdnovanie) prečo nechceš uspokojovať aj jeho potrebu cítiť ťa?si zober že bábo bolo s tebou spojené 9mesiacov zrazu sa má od teba odtrhnúť? trošku kruté nie?. dostalo sa do sveta ktorému nerozumie,nevie hovoriť a pozná len teba a jediný spôsob ako vie s tebou komunikovať je plač. môj je nosený od cca jeho 2tt prekonali sme spolu koliky reflux ( a vdaka šatke to bolo zvládnuteľnejšie) a kopec dalších problémov.teraz má 4mesiace a máme pekný režim.cez deň toho veľa nenaspí ale vdaka šatke viem orobiť všetko v domácnosti a ked spí tak mám čas pre seba.
ale ako som písala ťažko radiť to si musíš odžiť a sama nájsť čo vám bude vyhovovať.
áno môžeš malé hodiť do postielky ono časom prestane plakať ale nie preto že sa jeho problém vyrieši ale preto že rezignuje.také malé dieťa nevie manipulovať.

lilimoni
8. jún 2015

A kamaratka ktora je psychologicka my povedala, ked sa mala narodila, len si ju tul, prve tri mesiace ta dieta vnima ako svoju sucast a az potom bude schopne rozlisit, ze je samostatna bytost a ty tiez 🙂

natalym
8. jún 2015

@miriam05 Deti sa majú po narodení milovať, túliť, nosiť. Som zástanca takéhoto prístupu. Síce to bolo fakt náročné, ale neľutujem, moje deti sú dodnes prítulné a ľúbime sa a tuľkáme stále. Dávajú mi to naspäť.Sú to najkrajšie chvíle, ktoré rýchlo ubehnú a už sa nikdy nevrátia, treba si ich vychutnať a vážiť.
Nič nie je dôležitejšie ako dieťa v týchto začiatkoch. Vytvoríte si puto, ktoré Vám zostane na celý život a vždy budeš na tieto chvíle spomínať ako na zázrak.
Treba používať hlavu, žiadne dieťa nereve len tak, nevie inak vyjadriť čo cíti, treba použiť mozog a veľa, veľa lásky. Výsledkom je spokojné dieťa a mamina.
Pred narodením uvažovať v takýchto intenciách a báť sa len aby sme nenaučili na ruky a pod. je sprostá špekulácia, jediné čo máš cítiť je nekonečná láska a hlavne sa nebáť.............

adawada
8. jún 2015
Používateľ adawada je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej proflov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od adawada.

zaujimave ze to riesis uz takto dopredu - aj tak bude vsetko inak ako si naplanujes. Ale podla mna je najdolezitejsi pevny rezim. Raz ked sa bude chciet babo nosit nic s tym v prvych tyzdnoch nenarobis - je este malinke, ale neskor sa da zacat ukladat bdele dieta do postele aby zaspalo same, naucit pit z poharika, atd atd... ale chce to silne nervy.

miriam05
autor
8. jún 2015

ďakujem za rady 😉

mimla
8. jún 2015

Chápem, čo chce zakladateľka témy povedať, aj keď to povedala trošku neobratne a hlavne bez skúseností, ktoré máme/máte za sebou.

@miriam05 Za mňa ti môžem povedať, iba toľko, že je DOBRÉ, že chceš mať aj vlastný život, ale vo svetle terajšej situácie si myslíš, že režimom to dosiahneš (ozaj, pozri si Bringing up baby, je to na youtube aj s titulkami, a je tam aj koncept pevného režimu, asi to prehodnotíš). Ja som mala pred pôrodom naštudovaných niekoľko moderných "materských" monografií, knihy zo socializmu aj s pred neho, knihy naše aj anglické, či z USA, aby som mala ucelený obraz. Boli celkového zamerania, ale aj zamerané na výživu, dojčenie, výchovu, bezplienkovú metódu, ale aj odbornú literatúru. Aj keď som niektoré veci neplánovala, aspoň okrajovo som si o tom niečo naštudovala. A je úúúúúúúplne jedno, čo si človek naštuduje, nie je NIČ ale absolútne NIČ, čo by človeka pripravilo na realitu po pôrode. Obzvlášť ak má príliš konkrétne predstavy. Ak ti môžem poradiť, tak zo začiatku toho "otroka" rob. Ale maximálne si to uľahči. Ako príklad: Prečo by si mala vláčiť dieťa na rukách, ak existuje toľko prekrásnych nosičov? Neexistuje totiž nič také, ako naučiť dieťa na ruky. Dieťa je predurčené byť na rukách. To je normálny stav. To, koľko času na rukách strávi závisí od mentality dieťaťa, nie od režimu. Áno, môžeš ho od rúk odučiť. (ale nie na ruky naučiť) Ide to cestou frustrácie, ale tá potom bude aj v tebe aj v dieťati.

Tiež by som si už teraz nedovolila hodnotiť iné matky a iné deti vo svojom okolí ("nechcela by som dopadnúť" a podobné výroky). Život prináša situácie, ktoré treba riešiť za pochodu. Čo všetko som si ja pred pôrodom myslela, čo nikdy neurobím a čo budem naopak robiť vždy. Prudký náraz s realitou. Áno, boli situácie, kedy som po iných rodičoch pozerala s dešpektom, ale posledných cca tri apol roka ma to nejako prešlo 😉

P.S. dnes som svojmu synovi kúpila v hračkárstve peknú hračku, a následne sa mu niečo znepáčilo a chytil hysák. A ver, že toto bola voľakedy jedna z vecí, ktoré ma vytáčali. "Rozmaznané decká", ktoré sa hádžu o zem. A tiež som si voľakedy myslela, že tak TOTO sa môjmu dieťaťu nestane. A vidíš. Stalo sa. A zrazu chápem aj tie rodičovské flegmy, ktoré ignorujú, pretože toto je náš spôsob, ako ukončiť hysák.

P.P. S. Malé dieťa na rukách nie je koniec sveta 😉

cerez
8. jún 2015

Každé dieťa je iné. Pri prvorodenej som si mohla dovoliť aj odskočiť na toaletu aj keď už ako 6 mesačná mi po byte plazila sa. Pri druhom dieťati vzhľadom na jeho zlé spanie 3x 20 - 30 min som neurobila doma nič. Niekedy som nemala čas si aj odskočiť na WC, navariť, upratať, umyť sa. Celkovo náročnejšie dieťa. Ale nenarobila som s tým nič. Bola som vždy pre neho. Človek je tvor nesebestačný a do prvého roka je to naozaj tak.

namornicka
8. jún 2015

@miriam05 prečítaj si knihu A DOSŤ od Pamely Druckeman. Nie je to žiadna príručka, skôr úsmevne skúsenosti Američanky, ktorej sa narodilo dieťa vo Francúzsku a vychovávala ho tam.

lennicka
8. jún 2015

Kazde dieta je ine, mne niekto ked povedal pred tym, ze nosit dieta a pod, tak som uvazovala podobne ako ty. Ked sa vsak narodila, vyplakat som nechala raz a uz nikdy viac. Nosila som tak dlho ako sa dalo, tera sa mi uz neda kvoli rastucemu brusku. Snazim sa podporit dcerkinu nezavislost, dnes ma rok a 8 mesiacov, mohla som si dovolit pracovat dva krat tyZdenne, neboji sa cudzich ludi, ale casto si chodi iba tak po objatie... Nastavujem hranice s laskou. Ale take dieta predlho potrebuje mamu/otca... Nikdy som nemala pocit, ze som otrokom dietata, ale prvy rok som tu bola pre nu a stale som, len ma uz tolko nepotrebuje... Povaha, stastie, tazko povedat. Teorie som mala nastudovanej az az, ale realita je uplne ina... Hlavne sa riad pocitmi.

sante81
8. jún 2015

Tebe treba do ruk ešte babiku, nie žive dieta. Ak je chyba matky že nosi plačuce dieta na rukach, tak sa ozvi tak. Za 3mes ako si si naučila ty

siska53
8. jún 2015

@miriam05 najlepdia je satka.. Ja som sice mala nosic,ale az pri dcere a lutujem,ze som so satku nezabezpecila uz pri synovi. Vies,mala bola kolikova,led pocuvas rev,aj tak dieta vezmes na ruky..a vtom nosici som sa aspon vedela venovat aj synovi a aj domacnosti. Maly sice byval viaca hrazdicke ci na posteli,ale vela dom sa s nim rozpravala a ukazovala mu..
No v oboch pripadoch platilo - najedena som musela byt a aj hygienu ci ludske potreby som.si spravila. Aj za cenu toho,ze plakali. Tak plakali.
A ked mozem povedat,tak aj radi pomahali.. Ked boli taki uplne malinki.. Teraz maju 3 a5r.,stale sa radi so mnou hraju,maly napt.velmi rad pomaha pri vareni,ale upratovanie,toho sa az tak nezucastnuju uz..
Inak mne sa osvedcilo nasledovne,ked bolo starsi - povenovat sa im a nasledne ist sa venovat domacnosti. Lebo ak to bolo naopak,tak si len vynucovali pozornost tym,ze roboli zle a ja sol vsetko robila na x-krat. Takto to bolo rychlejsie. Nejaky cas s nimi,nasledne domacnost,potom desiata a von.

Ono inak tie prve mesiace trva,nez si najdes system,ak budes dojcit,co je na poziadanie,mas pocit,ze nic ine nerobis. Ale v satke sa dieta i dojci,citi teba,cize je spokojne a ty si vacsinu veci mozes porobit. Ja som napr.vnosic s malou i vysavala..akurat tym,ze to bon nosic,zaroven sa aj dojcit nemohla..
Kebyze mam.tretie,kupujem satku.. Tolko moja skusenost po tom,co som nemala nic,dalsikrat nosic..do tretice by som zvolila satku.. Lebo netusim,ake by bolo babo a stuplici po skolke potrebuju aj mamu a aby ani domacnost netrpela,keby som bola doma..aj ked..tretie uz nebude.

lauricka
8. jún 2015

@miriam05 zena a Ty si co, general alebo matka? Spamataj sa! Pozri sa ako sa spravaju samice zvierat k mladatam! A Ty sa chces spravat k nemu ako ladova kralovna len preto, aby ta prilis neobtazovalo? Ak si to tak predstavujes, myslim, ze nie si typ na matku. Neviem, preco si sa rozhodla mat dieta. Dieta, ako kazde mlada, potrebuje po narodeni citit matku a byt pri nej. Dieta ma ist z brucha na brucho, koža na kožu, byť v náručí, spať s matkou, nosiť sa. Nechci z neho vychovať ďalšieho nešťastníka, ktorému bude celý živoť chýbať, čo nedostal ako bábo. Dojčiť a mať dieťa pri sebe. Dva základné kamene. A že je to nepohodlné? tak nemaj deti. Také, že strčiť flasu alebo nakojiť a odložiť a prebaliť a odložiť, to je týranie dieťaťa. Si predstav, že si bábo, ktoré očakáva, že bude pri matke ako akékoľvek iné mláďa a zažíva len stres, že je niekde samé, že ti nezáleží na ňom, keď ťa volá,keď plače...ono to nechápe, nevie kde je odložené a prečo, nevie, či si ho opustila navždy, nevie, že sa vrátiš, či sa vrátiš....no proste, mne zimomriavky behajú po chrbte, keď si predstavím, ako sa niektoré matky chovajú k bábätkám. Sme najhoršie matky spomedzi živých tvorov podľa mňa. Ešte aj žena si večer ľahne k mužovi a nie sama, ale bábo nech spí samé 😖

siska53
8. jún 2015

@miriam05 a rezim? Ten prisiel postupne,prirodzene s prvymi prikrmami. Obcas daka vynimka,ked zaspali v nezvycajnom case,ale tak..nebudem dieta budit len kvoli tomu,ze o 22ma mat obed,ked ono akurat potrebovalo spinkat a zahajalo mi o 11:30..

martina833
8. jún 2015

takto nerozmyslaj, takymto systemom si podla mna este viac bude vyzadovat pozornost...
neries to a staraj sa on s laskou... dieta potrebuje ruky, nebude to dlho, ved to je len par mesiacov, to hadam ozelies tip top poriadok v byte

vejula
8. jún 2015

@miriam05 tak ja som nosila svoje druhé dieťa od narodenia nonstop, ale že nonstop, cez den inak neaspala iba na mne... Mala som ju uviazanu v šatke, takže som si popri nej porobila čo bolo treba, pokupila, popratala... Teraz ma 2 aa pol roka a je tak samostatná, že ked sme niekde, tak o mna celý čas nezavadí, nevadí jej ostať pri kamarátke, ked si niečo potrebujem vybaviť, bez plaču, bez kriku. Nasýtila si potrebu mojej blizkosti vtedy, ked to bolo pre nu prirodzene potrebné a preto momentálne nemá strach, obavy, že by som ju opustila, nepotrebuje sa uisťovať, kedže od narodenia mala istotu, že som stále stále pri nej 😉 Svoje tretie dieťa opäť nosím od narodenia, lebo si myslím, že takýmto spôsobom dieťa získa najväčšiu istotu v živote 🙂

hameeda
8. jún 2015

@miriam05 : nie všetky deti sú rovnaké, moja prvá dcera sa nechcela nosiť, tá milovala kočiar a najradšej by v ňom prespala celý deň i noc, musela som ju budiť na jedlo, to bol taký spachtoš, starší syn ten si zasa vyžadoval len moju prítomnosť, mladší syn ten zasa potreboval len postieľku, ten by ani nezaspal ak by pri ňom niekto ležal, a najmladšia dcera tá zasa milovala kresielko, tam najradšej zaspávala,,,no ani jedno z detí som nenosila na rukách ani v šatkách a to z jedného dôvodu, boli pre mňa proste príliš ťažký, môjho mladšieho syna keď niekto zdvihol tak maximálne na 5 minut pretože bol a je ťažký, nie tučný ale ťažký a ja so svojími 42 kg som ich proste na rukách nenosila často, keď bolo potrebné že mali obdobie kedy boli nepokojný (napríklad im išli zuby...) tak som položila vankúš na nohy a ležali mi na nohách pri tom som ich kolísala a mala som voľné ruky napríklad k pc, to mi vyhovovalo...takže to máš tak každé dieťa je iné

galixx
8. jún 2015

@miriam05 sa rehocem jak blazon:D neboj este si mozno bude aj ta tvoja svagrina tukat na celo ze co to s tym dietatom robis🙂 ale teraz vazne, pred porodom som rozmyslala rovnako ako ty, ale ked sa ti babo narodi uz to nebude len nejake uvrieskane decko ale tvoje babatko, ktore budes nado vsetko lubit, tym sa zmeni cely tvoj pristup. Ak ti mozem poradit nechaj sa viest dietatkom, nemusis ho cele dni nosit ak bude spokojne v postielke alebo niekde inde, ale ak by ti malo cele dni plakat radsej si kup satku...ja viem myslis si o tom teraz svoje, ale deticky su ludia, maju svoje osobnosti a hlavne rozne fazy, nie je vsetko len o tom ako si to ty zariadis

julia92
8. jún 2015

@miriam05 je fajn vytvorit babätku rezim, babätka maju radi rezim, je to akasi istota a tak sa rychlejsie naucia, ze teraz napr. sa ide spinkat, teraz je noc (ked naucis babätko, ze je kupkanie, potom papanie a potom spanok... postupne bude vediet, ze ked sa kupka, tak uz sa blizi noc a spanok 🙂 )

je super, ak babätko naucis zaspavat samo- teda ziadne hojdanie a pod., polozit do postielky, pohladkat, robit "šššššš"... mne sa to podarilo, moja mala vie pekne sama zaspat, napapa sa, chvilocku ju este drzim, aby odgrgla, potom ju polozim na bok do postielky, dam jej plienocku pred tvar (tak to ma rada), cumlik, chvilku ju hladkam, robim to šššš a ona uz zatvara oci...

cez den sa hrajkame na hracej deke, alebo ju dam do hupacieho kresielka, ona kuka na mna ako robim poriadky... spievam jej, rozpravam na nu, ukazujem hracky, az tak velmi ju nenosim, ale mala je spokojna, usmievava...

asi ma tu niektore mamicky ukrizuju, ale u nas to takymto sposobom funguje, kazdy nech robi, ako uzna za vhodne 🙂

sardinka333
8. jún 2015

@miriam05 prepáč, nechce sa mi čítať celu diskusiu, preletela som to zbežne okrem toho tvojho prispevku lebo nazory idu často do extremu...
Dnes je moda nosenie a dojčenie a kto to nedaj bože nerobí je azda krkavčia mater, ktorá svoje dieťa snad nemiluje. Prvé čo sa ťa budu po prichode z porodnice dobré duše pýtať je ,,či kojíš,,. Na to sa priprav ak náhodou sa rozhodneš pre krmenie z flaše alebo budeš prikrmovať. Dnešné ženy - matky su veeelmi háklivé na slovo režim, doslednosť a každá ktorá si dovolí povedať dieťaťu NIE je často mrcha čo ani nemala mať deti, ked sa nechce ,,obetovať,,. Dopredu si neplanuj čo ako bude, prirodzene to príde a ty sa časom zosuladiš so svojim dieťatkom, to neznamená že tento sulad musí byť ,,otrocký,,. Sama zistíš čo dieťatko potrebuje, čo potrebuješ ty - kolko spánku, oddychu aby si vedela fungovať a tešiť sa z materstva. Časom ked bude rásť, viac chapat a uvedomovať si tak možeš začať nastavovať ,,režim,,. Deti dobre vedia čo chcu - chcu to čo im je prijemné a ak im to berieme, nedáme tak proste plaču. Toto vela matiek nezvlada. Radšej daju deťom čo chcu len aby mali klud aj ked vedia že to nie je správne. Isté zásady ktoré ti možu pomocť ulahčiť fungovanie pri staršom dieťatku su (teraz ma tu humanistky ukamenuju ale ved nikto nemusi suhlasiť) prsník nie je cumel...dnešné deti si na prse riešia všetky svoje frustrácie, smutky, radosti....mnohé deti su na tomto sposobe doslova závislé, inak sa ani upokojiť nevedia. S prsníka si neurob ,,uspávadlo,, - je to krásne, zlatunké...ale len čo sa ti zobudí tak bude hladať to príjemne na čom zaspalo, narušia sa spánkové asociácie a potom sa dieťa budí v noci aj 10x...normálne to iste nie je. Ideál je nadojčiť v sede bdelé dieťa...ak je to možné. To isté aj krmenie v noci...u starších detí je to len ,,blbý,, zvyk. V noci ročné dieťa jesť nepotrebuje. Netreba byť zbytočne prehnane uzkostná a už vobec si prosím ťa nevyčítaj, že chceš ,,chvílu,, pre seba. Je prirodzené že aj mamina si chce oddýchnuť, alebo len tak na chvilu sadnuť na gauč...pripadne pozrieť si večer telku a porozprávať sa s manželom. Samozrejme už je to možné skor pri staršom dieťatku, iste by som nenechala dieťa vyblakávať v postielke a ja sedím na gauči. Ale mnoho žien sa potom sťažuje ako su unavene, ako na nič nemaju čas, ako s mužom sa odcudzili a ako ako..a odsudzuju tie, ktoré si tu chvilu dokažu najsť pomedzi starostlivosť o dieťa.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli