Ako sa správať na ihrisku ak deti strkajú moju dcéru?

alojzia
26. okt 2009

Chcela by som sa poradiť, ako sa zachovať, keď deti na ihrisku sa správajú zle k mojej dcérke (20 mes.). Nemyslím vyslovene agresivitu - už aj s tým mám skúsenosť, to som mala potom konflikt s mamičkou toho chlapca 🙂, skôr o také bezdôvodné strkance, alebo slovné vyháňanie z ihriska. Moja malá je veľmi pokojná, nekonfliktná a ústupčivá, vždy len tak nechápavo pozerá, prečo je na ňu niekto zlý, a mne je to ľúto, že sa nevie brániť. Ale naozaj neviem, čo mám ja spraviť - nechcem ju učiť, aby ranu vrátila, to sa mi nezdá v poriadku, učiť také malé dieťa hned sa biť, ale nechcem to ani riešiť tým, že ju vezmem odtiaľ preč, a vlastne nechám voľné pole. Stáva sa to pomerne často, pričom ona nikdy nič zlé nespraví, proste niektoré deti sú také divšie, a vadí im, len ked je blízko pri nich v piesku a podobne. Aj som niektorým tým deťom dohovárala, ale bolo to zbytočné, ich matky to vôbec neriešia, maximálne tak prehodia "To nesmieš", a je to vybavené, a hneď sa to zopakuje znova. Ak máte s tým niekto skúsenosti, bola by som rada, keby ste poradili.

alojzia
autor
2. nov 2009

basika: ja by som tiež na tú kamošku reagovala tak, ako tu už bolo v podstate spomenuté.. keby mi povedala, že deti si majú problémy riešiť samy, tak by som jej povedala, že áno, presne tak, ale najprv sa to musia naučiť, ako sa to robí.. tak ako všetko ostatné 🙂

elize: úplne s tebou súhlasím, najdôležitejšia je dôslednosť, tiež sa tým snažím riadiť, aj keď vždy sa mi to nedarí 🙂 malá sa na mňa usmeje - dobre vie, čo na mňa zaberá, a vtedy je ťažké byť prísna 🙂 a presne ako píšeš, aj stokrát môžem zakázať, aj tak to skúsi, ved čo ak som si to náhodou rozmyslela 😀
a podľa toho, čo píšeš, sa zdá, že ste na dobrej ceste, držím palce, aby vám vydržal ten anjelik 🙂

dadis
24. mar 2010

no tak dnes sme mali na ihrisku svoj "cierny" den...nejaky chlapec na motorke-odrazadle prisiel k mojmu Matkovi a zacal ho tahat za bundu, tahal ho tahal az kym ho nezhodil na zem, potom si "odrfrcal" prec. Pozerala som na to opodial a nezmohla som sa na reakciu ☹ ...teraz ma to trapi, najradsej by som toho fagana "vytrieskala po zadku"...preco to spravil? samozrejme, ze jeho rodicia si to v druznej debate s inymi rodicmi nevsimli. Myslim, ze Martinka ani nenapadlo, ze by to mohol ten chlapec urobit naschval, zdvihol sa a hral sa dalej, tak som do toho nezasiahla. Matko je velmi dobrucke dieta, nikomu, okrem par pokusov na svojej sestricke 😖 , neublizil, bojim sa teraz jeho nastupu do skolky, ze som ho mohla vychovavat viac asertivne ...no a druha "skvela" vec...priniesli sme si so sebou na piesok velky nakladiak, bager, lopatku a maly nakladiak...z ihriska sme isli iba s jednym malym nakladiakom...hracky si od neho pozicali taki starsi skolkari, ktori nemali hracky, kedze isli zo skolky...chvilu sa "spolu" hrali (Matko na nich pozeral), potom sme boli asi 15 minut vedla pieskoviska a za tu chvilu deti a aj hracky zmizli...prehladala som cele ihrisko, ci ich niekto iba niekam neodniesol a nic...to mam na tom ihrisku stat nad mojim dietatom a jeho hrackami s imobilizerom, ci co???? som z toho velmi smutna a nahnevana, najradsej by som bola, keby sa vedel branit a tomu na motorke jednu capol sam a keby si nenechal zobrat hracky z ruk...kde su nejake zasady slusnosti...ach

frola
29. mar 2010

elize: podla mna robis dobre ze ked je maly zly zoberies ho z ihriska. ak to ale nepomaha, niekde som citala, ze dieta netreba na ihrisko zobrat aj par dni. mozno ked doobeda odidete a poobede ste naspat tak preto to nie je az taky trest.

ja sa len tymto ihriskovym pravidlam ucim, kedze mala ma este len 13 mesiacov a mozem vam povedat ze som dost znechutena. obcas veru vyhladavam ihriska kde nikto nie je aby som nemusela stale riesit tieto veci. a to sa v podstate este len hrozim co nas caka. zatial riesim len to aby olivia nevytrhavala hracky z ruky ale zatial to nechape. minule chcela podupat chlapcom pieskovy hrad a ked som jej to nedovolila tak sa s revom hodila o zem. :(

no neviem na ktorej strane budeme postupne my ale trocha sa bojim ze prave na tej nie velmi priaznivej. mala je extra ziva, nicoho sa neboji ...
tak si drzme palce

dadis
29. mar 2010

frola to mas dobre..my paradoxne teraz ucime maleho "pravidlam" dzungle 😀 . Tatko ho naucil, ze ked ho niekto chyti za rucicku, alebo bundicku, ze mu ma dat rucicku prec, ked si chce niekto pozicat hracku, s ktorou sa prave hra, tak nemusi, pozicia ju, ked sa dohra....hned na druhy den pocujem na pieskovisku, ze maly vrci, ako ked napodobnuje tigra...idem za nim a spytam, sa ze co robi...povedal, ze strasim chlapceka...(bol pri nom si 1rocny chlapcek, ktory sa chystal "zautocit" na auticko v jeho rucicke)..tak aspon tak, na zaciatok : 😉

frola
29. mar 2010

🙂

kamilka12
30. mar 2010

ahojte,

dadis - to čo opisuješ akoby som o nás čítala... 😒 Môj Martinko je taký, že ked ho niekto tahá za bundu, alebo ho zhodí...proste sa nechá...a najhoršie je,že teraz je v takom veku, že sa vždy aj rozplače...pritom nič také strašné mu síce nikto neurobil, ale jemu to akoby prišlo lúto, že mu druhý robí zle... ☹ Neviem ako ho naučiť byt samostatnejším a bojovnejším.. 🙄

jankapiknova
31. mar 2010

Ahojte, naš maly je strašne rad medzi detmi,tak som si myslela že sa bude pekne hrat na pieskovisku, ale trošku som sa pomylila 😀 Ked sme tam sami sa hra ale ked su tam deti tak pri každe chodi,prikukaa sa každemu hovori ahoj ahoj(nie raz ale 30 razi) Ked maju zips na bunde tak ich rozopina. To je ten lepši pripad a ten horši že sem tam klepne lopatkou po hlave 😒 ,naštastie nie silno. A hlavne mi uteka,on by sa hral skor so staršimy detmi,na ihrisku sa nahana za staršimy, a nemam sancu si sadnut na lavičku ako ine maminy lebo on beha kade-tade... 😒 Ale hadam sa k tomu dopracujeme že sa zahra na jednom mieste 😉

biba12
31. mar 2010

Janka nepotesim Ta, moj ma 2,5 roka a na lavicke som este nesedela. Prislo odobie vzdoru a ine maliny, ktore som si vychutnala do dna 😉 Ale k nam na ihrisko chodia maminy, co zalezu za branicku, zapalia cigu a deti behaju kade tade a ani na ne nekuknu.. Hlavne jedna, ta ako ho vypusti na ihrisko cca od 15 mesiacov, je jej jedno, kde ho ma a co robi.....

jaaty
31. mar 2010

Kamilka, z toho si nič nerob, to prejde a vyrastie z toho. Naša Hanka bola taká istá, teraz, ak jej niekto niečo spraví, tak mu vždy povie, NONO- to sa nesmie. K plaču príde až pri veľkej bolesti, takže je to už OK. Teraz má skôr tendenciu deťom vysvetľovať a upozorňovať ich na to, ako sa majú správať. Stáva sa z nej malý director 😀 .
Ja som jej vždy vysvetľovala, že ak jej niekto ublíži, tak mu má vysvetliť, že sa to nepatrí, že to nie je slušné, že ju to bolí alebo že ak chce hračku,musí si ju pekne vypýtať. Samozrejme hovorím o šťuchancoch, braní hračiek..... nie rozbitej hlave 😉

jankapiknova
31. mar 2010

biba neviem si predstavit že by som maleho len tak vypustila 😕 ,myslim že by dlho neprežil 😕

vodnarky
31. mar 2010

biba-ja som zas videla jak niektore mami idu z dietatom na ihrisko,kde je aj bar,alebo krcma,tam dieta vypustia a za bieleho dna piju vodku,pivo a proste iny alkohol..no strasny pohlad.. 😅 😝 😠
nemam nic proti kaviarni s terasou,ktora je na ihrisku..ale ajtak by som si tu kavu inak nejak moc nevychutnala z malou na ihrisku..ustavicne by som ju urcite vykukala..radcej som a aj ona ked sa mozme zahrat na tom ihrisku spolu..este ju to teda somnou bavi.. 😉 😉 😉

jankapiknova
31. mar 2010

chudatka detičky 😖

bubinko83
15. apr 2011

ja mam tiež problemy na pieskoviskach ale skor s mamičkami ktore mi piju krv,ked vidim ako ich detičky robia druhym detom a aj mojmu synovi zle a mamičky sa tvaria akoby nič 😠 Už ma to riadne vytača ,lebo moj syn je trošku plachy a vie sa krasne zahrat pokial tam nepride nejaky "čert".Nechcem sa s nikym hadat a neviem ako to tej mamičke povedat nech sa zaujma o svoje dieta.Konkretne chodi jedna suseda so synom von 3 ročnym a maly je neskutočne zly,stale bere hračky naše ,pričom nema nič na vymenu lebo mamička nič nevezme von,vyhadzuje piesok detom na hlavy naschval,robi zle,všade chce byt ked su tam ine deti vytlača ich.No hrozne a mamička jedine čo povie: To nesmieš to sa nerobi! A samozrejme to ide stale dookola leb to dieta je jak hluche. 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

veron77
18. apr 2011

@elize Ahoj, neviem cci je to stale aktualne, ale ja mam 2,5 rocneho syna. Je velmi zivy a aj tvrohlavy. V poslednej dobe mam doslova hrozu chodit s nim na ihrisko alebo kdekolvek kde su ine deti. Viac krat sa stalo, ze zdanlivo bez priciny silno sotil ine dieta, aj ovela mensie. Bola som z toho hotova, vzdy som sa zlakla ze tomu dietatu ublizil, nastastie to tak nebolo. Ale vzdy som ho vzaala prec, vazne mu dohovarala a veru aj dala po zadku. Ale momentalne tusim nic take nezabera. Riesim to tak ze som stale v strehu, ked sa zjavi ine dieta, vystrelim a skackam okolo maleho pripravena zasiahnut, resp. zachytit druhe dieta. A dufam ze cas to vyriesi, zacal chodit do jasli, na jesen pojde do skolky, zvykne si byt stale s detmi, aj vacsimi, aj on obcas dostane a myslim ze aj to mu pomoze ukludnit sa. Zatial len striehnem🙂