Ako sa venovať naraz deťom s trojročným vekovým rozdielom?

blcska
17. jún 2016

Ahojte maminky, idem si k Vám po radu, lebo už som zúfala. Mám 2 deti, 3 roky rozdiel, staršia 4,mladšia 1 rok. Akonáhle sú spolu, koniec. Staršia stále berie hračky mladšej nervy má až ju trasie, čo by jej ublížila. Musím ich zabávať oddelene, staršej dať skladať puzzle, plastelínu alebo čokoľvek, a v druhej izbe zase s druhou. No v poslednom čase vyžadujú obe plnú pozornosť a spolu sa nezahrajú.Teraz sú choré dlhšie, takže do škôlky nechodíme, no ja už som na prášky. Staršia samozrejme začala vyžadovať ešte aj aby som ju krmila, pritom sa sama vie najesť. V škôlke ukážkova, doma neviem, čo s ňou. Odkedy chodí do škôlky, odvrava a aj tak neposlúchne, robí si, čo chce, mňa môže Aj roztrhnut. Prosím Vás, ako ich mám naučiť hrať sa spolu alebo aspoň staršiu naučiť mať rada sestričku. Ďakujem Vám moc

janickacrazy
17. jún 2016

@blcska No tak to je klasika, staršia asi žiarli na mladšiu, tak to býva. Ked pojde do školky, tak sa to určite zase trochu zlepší. A nemožeš dať na čas aspon jednu k babke napríklad? U nás na tieto situácie pomáha, ked napr. idem niekam so starším napr. do kina a poviem mu: Ty si už veľký chlapec a preto možeš ísť už do kina, zatiaľ čo malý ešte nemože, lebo je to ešte bábatko. Proste ukázať tej staršej tie výhody, že je staršia. Samozrejme, ked je chorá sa to nedá, ale ked bude zdravá, tak to treba v nej posilňovať. Tiež je dobré si deti niekedy proste podeliť s manželom, ty zoberieš malú na ihrisko a manžel staršiu napr. na zmrzlinu alebo bicyklovať, pričom opať zdoraznovať, že ona je už veľká a už može ísť na bicykel, zatiaľčo malá to ešte nevie. Hračky staršej treba dávať také, ktoré ešte menšiu nebavia, aby jej ich nebrala.

terezka1947
17. jún 2016

@blcska tak....to iste mam ja...a som celkom zvedava,co ti skusenejsie mamicky napisu,lebo ja som niekedy tiez v koncoch
akonahle chcem so starsim napr.kreslit,darmo mam mladieho na rukach,aby mu nic nebral,musi mat aspon nejaku ceruzku jeho....a potom aj tak nekresli alebo sa nesustredi,lebo co ked mu opat nejaku ceruzu mladsi zoberie
darmo delim veci,ci kupujem rovnake....
niekedy sa aj "zahraju"....ale vacsinou je to o tom,ze mladsi chce vsetko,co ma starsi a starsiemu sa krivdi,ze mu ten mladsi berie....aj ked ich ucim,ze su bracekovia,ze sa podelia,atd,atd,atd
uz mam hlavu ako balon niekedy
aspon,ze neziarlia na seba....
ja sa spolieham na to,ze ked bude mladsi starsi,ze to bude lepsie=resp.ine...
moji maju 16mesiacov a 4,5r

whitecat666
17. jún 2016

@blcska no kedze pises, ze odkedy chodí do škôlky, odvrava a neposlúcha tak podla mna je viac ako jasne, ze ziarli na mladsiu a citi sa byt odstrcena tym, ze ona s vami nie je doma (asi si mysli, ze si ju doma nahradila druhym dietatkom 😖 😖 😖 ). Nechala by som 4rocnu na tvojom mieste doma (urcite nedavala do skolky) a zapajala ju do vsetkeho (najdi si s nou aj nejaku spolocnu aktivitu, aspon pol hodinku - hodinku denne si vyhrad iba pre nu)...

bubelko
17. jún 2016

@blcska jasne pravidla. starsej ukazat, ze ma prava, ale aj povinnosti. ja mam rozdiel 2,5 roka. u nas platilo - ked sa starsi hral, mohol byt sam v izbe a mladsi, hoc aj reval - smola. lebo presne - starsi postavil, mladsi znicil. takze kym nepochopil co a ako, tak starsi mohol zavriet dvere. prosto - mal pravo sa hrat v klude. ale zas na oplatku mal aj povinnosti - veku primerane. pomahal podavat veci, upratoval si svoje veci a pod. tiez musel cakat, kym napr. dokrmim mladsieho a pod. skratka musel aj tolerovat mladsieho ale zas mal pravo na klud.
a tieto veci praktizujeme aj dnes. skratka ked ma starsi navstevu - mladsi moze byt s nimi, ale - ak na 3. krat nepocuva - musi z izby von. toto platilo odkedy zacal chapat ako-tak suvislosti. a revat mohol ako tur. skratka - to, ze je mladsi neznamena, ze moze vsetko. a opacne.
snazit sa o balance.
ak mas pocit, ze starsia ziarli - skusit si vyhradit cas len pre nu a mladsiu nechat s partnerom, babkou ... prosto dat jej najavo, ze si tu aj pre nu, nielen pre to mensie dieta 😉

brulinka
17. jún 2016

mam podobny rozdiel mala ma rok presne , starsi bude mat 4, do skolky nechodil.. tiez si myslim ze je to u vasa o ziarlivosti , skuste rozdelit cas medzi deti povenovat sa osamote/ alebo dat hlavnu pozornost aj vacsiemu aj mensiemu spravodlivo.. spolocne hry este neocakavaj to jedine s tvojou pomocou ked sa hras s vacsim tak mozes zapojit mladsie napr. na doktora tak mu z toho maleho urobis pacienta..alebo na obchod a co si male kradne to akoze od velkeho nakupuje... nasim sa to tak paci , povedala by som ze ziarlivost minimalna maju sa vzajomne radi aj velky si uvedomuje ze je rovnako lubeny, aj sa o tom rozpravat ...a este vedome sa snazit ked sa napr. pomojkam a tak pekne rozpravam s babatkom ked s nim nieco robim tak nasledne dat nieco podobne aspon pusinku objatie a pohladenie aj tomu vacsiemu co najskor, alebo obcas sa s nim tiez rovnako pomojkat ako s babatkom 🙂

jana_eyre
17. jún 2016

ja mam rozdiel 20mesiacov, takze to je asi troska ine.. teraz budem mat rozdiel medzi strednou a poslednym 3roky, tak sa uz tiez troska pripravujem na zmenu..

ale aj tak napisem ako to bolo u nas.. od narodenia druhej som ich mala vlastne stale spolu.. boli sme stale v tej istej miestnosti a aj ked sa hrali, tak sa hrali vedla seba.. ak si veci brali, tak som vysvetlovala, usmernovala stale dookola.. ine bolo u nas aj to, ze syna som do skolky nedavala a tak sme spolu stale vsetci..

deti si na seba velmi zvykli, co ale neznamena, zeby sa nehadali 😅 obcas je to na nervy, chvilu sa krasne hraju a za par minut su v sebe, kde sa zas jeden druhemu musia ospravedlnit ak si ublizia.. ale vidno, ze sa maju velmi radi a dokazu sa teraz uz spolu vyborne zahrat a blaznit..

takze ak mozem poradit, treba sa trocha obrnit a nenechavat ich hrat sa kazdu v inej izbe - proste v jednej miestnosti, vedla seba, byt pri tom, ale iba ako usmernovac, vysvetlovac a pozorovatel.. vysvetlovat sposobom, ze "aj ty si bola presne taka ista ako sestricka, robila si to iste" - proste viest starsiu tak, aby vo svojej sestre videla samu seba..

a hlavne treba byt spravodlivy, cize aj mladsiu napomenut ak berie starsej, aj starsiu ak berie mladsej.. ak nepocuvaju ani po napomenuti, vymysliet vhodny trest - u nas to je odchod do inej miestnosti, kde vzdy poviem, ze ked sa ukludni, moze prist.. to ale funguje az od urciteho veku, ked mala dcera rok, bolo to ine a priznavam, nepamatam si to moc..

urcite si na seba zvyknu, len na to treba chvilu casu a trpezlivosti.. dzim palce..