Ako ukludniť plačúce bábätko okrem cumlíka a prsníka?

bubla30
20. dec 2012

ahojte, možno sa zdá otázka smiešna, ale mám prvé bábo, a preto si dám rada poradiť od ostatných skusenejších. mám 3,5 mesačného synčeka. problém je, že bývame striedavo u našich (manžel je často mimo) a striedavo u seba. Malý je u našich kludný, má pevný režim, spí v kočíku aj 3 hodiny, naši mi s ním pomáhajú a kedze bývajú v malom meste, su tam aj ine možnosti na prechádzky atd. Ked sa vrátime do velkomesta, celý režim nám padne, malý cez den nespinká, v kočíku sa zobudí už po pol hodine a nudí sa tam, nechce sa mu spať, je nervózny atd. No a vtedy sa nam často stáva, že začne v kočíku zúriť- nepomáha ani dudel, ani hladkanie, prihováranie sa- nič, záchvat až sa zajakáva:(. Samozrejme, snažím sa ísť s ním hned domov, ale nie vždy to, samozrejme, ide...kebyže je leto, je to jednoduchšie, ale kojiť ho niekde pri -2 C. to nejde. Zvyknete podobnú situaciu nejako riešiť či nie? Som až príliš precitlivená čo sa malého týka? dakujem za rady!

kmkke
20. dec 2012

@bubla30 Ja si nosím stále so sebou čajík, ak by náhodou začal plakať (stalo sa len raz) tak mu šupnem čaj (fenyklový) 😀 A raz som si brala zo sebou umelé mliečko (kojím, ale presne kvôli zime sa všade nedá), malý cucol 2x, odpľul fľašu, zobral cumeľ pol hodinu na mňa urazene zazeral že čo som mu to strčila do pusy. Ale ani nemukol, tak to asi zabralo 😀 Ale to sme pretiahli vychádzku o pol hodiny a už to bolo na neho veľa. Skús si porovnať, či nechodíte na dlhšie prechádzky v meste, respektíve či nechodíš viac do vyhriatych centier (obchodov), či tam nie je rušnejšie... Môj malý (bude mať 4 mesiace) sa napríklad v potravinách do 5 minút zobudí (asi mu vadí teplo a ruch), v nákupnom centre spí prerušovane, každých 5-10 minút sa strhne a keď mu dám palec za krk, tak je totálne spotený a potom zlostný. Na studenom vzduchu vonku vydrží aj 2-3 hodiny a chrápe ostošesť.

tinka9000
20. dec 2012

Tvoja otázka určite smiešna nie je, prejde si tým asi každá prvorodička, sama som zažila podobné situácie a kým bola dcérka menšia (teraz má 7 a pol mesiaca, tiež prvé bábo), tiež dosť často v kočíku plakala po pár minútach. Doma mi cez deň nespala absolútne, max pol hoďku, von začala plakať po chvíli, mala som pocit že nechce byť v kočíku - tak som ju po 4 mesiacoch šupla do šporťáku - teraz sú polohovateľné tak to je pohoda, a od vtedy je v kočíku spokojná a spí tam aj dve hodiny. No ale k veci,u 3 a pol mesačného bábätka ešte nejaký režim neočakávaj. No ukľudniť ho - my sme kúpili takú zvonivú hračku na kočík a kočík sme poctivo natriasali - nám našťastie péruje tak sa dá hojdať, nemá náhodou reflux, netreba vyvýšiť polohu? Možno mu treba grgnúť,možno mu je teplo, ťažko povedať. Skús nosiť teplý čajík, aj to môže pomôcť. Nemyslím si že by nejako takto reagovalo na zmenu prostredia, práve naopak, je dobré keď si od malička zvykne aj na iné prostredie. Ja som vždy skúsila zobrať ju na chvíľu naruky, pohojdať, ukľudniť, možno grgne, a potom späť do kočíka. Zase nie vždy je dobré ukľudňovať len na prsníku, lebo si na to rýchlo zvykne. A asi by som vyskúšala ten šporťák, nám to fakt že pomohlo. Držím palce.

luba41
20. dec 2012

@bubla30 a čo tak vymeniť kočík za nosič alebo šatku? Tak isto si môže v nich "za chodu" pospinkať, nakojiť sa a ukludniť miesto dudlíka a nemusíš utekať s ním hned domov, ked precitne...

bubla30
autor
21. dec 2012

@luba41 šatka teraz v zime je dosť nepraktická, ja mám veľkú vetrovku, on zababušený...neviem si to veľmi predstaviť, vy šatkujete aj v takomto počasí? máme manducu, ale som ju nechávala skor na jar...

bubla30
autor
21. dec 2012

@kmkke práveže ja s ním ani nikam dnu nechodím, chodievame len vonku, do parku a tak... ale ako by bol načasovaný, uplynie pol hodinka,otvorí oči a koniec...niekedy sa mi ho podarí uspať, ale vačšinou chytí po chvílke nervy a skončili sme. čajík mu nedávam, kedže sme plne kojení- aj vtedy sa dáva čajík? naša dr. nám to neodporučila, tak neviem..

bubla30
autor
21. dec 2012

@tinka9000 díky za tip, skúsime asi ten šporťák- čakala som s ním do jari, ale keďže máme teplý fusak tak by to išlo, ak nesneží a pod.🙂 ved práve, ked chytil hysák, skusila som ho aj chytiť na ruky, aj odgrgol ale neprestal hysáčiť🙂 a teraz v zime je to hruuza, kým ho vytiahnem z fusaku, deka, atd... nech už je jar!🙂 kupili sme mu aj hračku na kočík, ale ked sa zobudí, nahýňa sa a chce ju chytiť a to ho nasere ešte viac🙂 takže je to sranda....ale asi bude najlepšie vyskúšať ten šporťák!

lea641981
21. dec 2012

@bubla30 tak nebyvajte striedavo 🙄
babatko ma mat pevny rezim a nie aby sa dedkovci starali a za par dni rodicia 😝

monikars
21. dec 2012

ahojte, ja mam 5 mesacnu dcerku, je pravda, ze par mesacne dieta asi este nema rezim, ale citi zmeny, ked sme s nou niekam sli, bola velmi nekludna, teraz je to kus lepsie, aj ked som ja bola nervoznejsia, bola aj ona, od druheho mesiaca mala silnu koliku, takze spala malo, vela plakala, potom zabrali aj kvapky, ale hlavne, druhy a treti mesiac bola velmi nekludna aj ked kolika ustupila, tak sme cumlik namacali v mede a nosili sme ju doma v klokanke velmi jej to pomahalo, aj hlasne hrkalky ju na chvilu skludnili, bala som sa ako ju od medu odnaucim, ale teraz uz nema problem aj bez medu, skusali sme vsetko, potom to nejak preslo, v kociku mi cez den spva aj dve tri hodky, je z nej taka smejka, hovori sa, ze ten druhy alebo treti mesiac, mava aj babatko krizu, ze nevie co so sebou, drzim palce

bosoriak
21. dec 2012

@bubla30 Ahoj, nie si precitlivela, podla mna kazdu mamu dostane plac jej dietata. Na to bol vymysleny 😀 Inak si myslim, ze moze byt problemom ten rezim, ako pise lea641981. Nevidim problem v tom, ze byva na striedacku tam a u starych rodicov. Skus ale zaradit ritualy, aby malo dieta istotu v tom, ako pokracuje den. Podla mna nezalezi KDE, ale CO sa prave deje.
A potom tradicne: nosic namiesto kocika.
Vela stastia 🙂

bubla30
autor
21. dec 2012

striedavo byvat viac menej musime, byvame totiz zatial v jednoizbaku a je to na nevydrzanie- skutocne. navyse mavam caste migreny, takze mi nasi velmi pomozu, ak mam svoj stav:( snazim sa dodrziavat ritualy aj u nas ale tym, napr. u nasich spi v kociku aj 3 hodiny a u nas sa mu nepodari a hned je hore, tak sa mu rozbije jeho den a spi menej, je nervoznejsi atd.:(no a ked nespi v kociku a prideme domov, doma uz nechce...takze je to torchu problematicke to dodrzat:(

lujza123
21. dec 2012

@bubla30 moja vrestala v kociku od cca 2 mesiacov az do 6 tich kym som ju nedala do polosedu aby trosku videla. Inac hucala ako tur, som kocikovala len ked mala spat a ak sa nahodou zobudila v polke vychadzky amen tma hukot az domov
Skus satku alebo nosic, pripadne prachadzka na tiche miesto v parku alebo kde chodit dokola

sharlotta
21. dec 2012

Nam pomahalo len nosenie na rukach. V nosici byt nechcela.

luba41
21. dec 2012

@bubla30 ja už mám väčšie dieťa, ten nosič by mohol byť teraz fajn. Možno sa Ti ani nezobudí v nom vonku, tak že nemusíš ani krmiť. Športový kočík-ešte by som možno mesiac počkala, kým bude väčší. A to neustále sťahovanie - asi aj dospelý by mal problémy s tým , nie len dieťa.

ivanka.7
21. dec 2012

@bubla30 ja som to mala podobne, akurat u nas sa ani polhodinu nedalo, takze som v podstate kocik nepouzivala a satkovala som, aby bola mala na vzduchu. Nosim aj teraz, ale ked je namrznute, tak vacsinou nechodim (mam psa a je dost velky, nerisknem, ze by ma zhodil.. na normalnom terene sa mi to nestane, ale na smyklavom chodniku by sa mohlo). Malal vzala kocik na milost, az ked bola v sportaku a sedela (sportak poleziacky jej tiez vela nehovoril, nebola spokojna rovnako ako som jej neulahodila napolohovanou vanickou).
A pre vsetky odporkyne nosenia - najskor sme zacali s kocikom, az potom s nosenim, takze sme si ju na nic "nenaucili". :p

ivanka.7
21. dec 2012

@luba41 praveze ja teraz vonku ked potrebujem kojit, tak zasadne v manduce - na krku si mozem nechat sal a nosim sveter s takym volnym golierom, ze mozem malu nakojit a nikto si nic nevsimne 🙂 vcera som si tak kompletne vybavila postu, napr. (prisla som tam 5 minut pred zatvarackou, fakt som nemala cas najskor krmit a potom riesit balicky).

andrejka1983
21. dec 2012

@bubla30 no mne moja v kočíku spala 3 hodiny a viac niekolko krát za den 😀 ale!!!!! musela som ju tie tri hodiny vozit alebo ked pršalo tak som ju vozila po izbe, proste sa musela furt hybat, a ked som prestala tak do 15 min bola hore 😀....ale ona mi nikdy nemrnčala ani nič, ale ak nahodou plakala, tak som ju zobrala na ruky a tancovala som s nou po izbe a spievala jej a prestala plakať 😀 neviem či sa zlakla mojho spevu ale čušala 😎 ...a ked išla spať v noci,tak vždy som ju uspávala na rukách, a prehodila som si cez plece a cez jej hlavičku plienku aby mala tmu a do 5 min. bola hotová, položila do postielky ( našej manželskej 🙄 )...a spala až do rána...... 🙂 🙂 ako ja sa nesťažujem, mne to vyhovovalo, co furt spala v kočíku za pohybu, ja som si tolko pobehala po meste a po obchodoch, na zmrzku či na kávičku...na výlety, a nič ju nezobudilo ani kamiony či sanitky 😀 ...no dobre bolo 🙂

matozazzo
21. dec 2012

Na to ti dam len jednu radu. Nauc ho spat v postielke a vonku chodte len na prechadzky.- Tym istym som si presla a padala v 4 mesiacoch polomrtva, unavena, nervozna, ked sme nesli von a nespala mala v kociku... Potom sup postielka, po tyzdni - dvoch sa to zlepsilo a nastal klud. Teraz pri druhej je to to iste, od mala spi v postielke a von chodime na prechadzky. Inak by som nestihala nic. Samozrejme, ked bola malicka, zaspala aj vonku, ale to spala skoro stale 🙂

adkablatka80
21. dec 2012

@bubla30 ahoj, my ked sme boli uplakani pomohla satka. A jasne, nosili sme sa aj v takomto pocasi, aj vo velkych mrazoch. Menej som malu obliela a zapla pod bundu. A ked bola vacsia a trcali jej nohy tak tie som jej zababusila. Ale letne horucavy v satke neznasala. Satku nosime preventivne stale so sebou aby som ju nemusela nosit na rukach ked zacne strajkovat. A to ma skoro 2 roky

zuzka98
21. dec 2012

@bubla30 tiež mám 1.dieťa. nám tiež pomohol šporťák, malý mal také obdobie, že mi začal okolo 4.mesiaca v kočíku plakávať, trvalo to cca nejaký týždeň.(teraz má 4,5 mesiaca) vyšli sme von, zaspal. po pol hodinke sa zobudil a reval, vyplúval cumlík, proste nič ho neutíšilo. tak sme prešli na šporťák, lebo tá vanička sa mi už fakt zdala pre neho tesná( keďže je riadny chlapisko, ešte teplo oblečený+vo fusaku). vždy som sa doteraz snažila ísť s ním von, keď spinkal, ale ako máme šporťák troška ho spolohujem, aby videl von, vidí na mňa,zaujmú ho stromy a všetko okolo a je ticho a sleduje... vonku ho na ruky zásadne z kočíka neberiem, ešte by si na to zvykol a potom by som musela jeho nosiť na rukách a ešte tlačiť kočík.

snehuljenka
21. dec 2012

@bubla30 Mne to pripadá, že možno keď si u vašich, tak si kľudnejšia, lebo vieš, že nie je všetka starostlivosť o bábo len na tvojich ramenách a bábo to z teba cíti, tak je v pohode; keď si s ním celý deň sama doma, tak si viac nervózna a maličký asi tiež (posudzujem podľa svojej skúsenosti). Ale radu ako na to, aby ste boli v kľude aj doma, nemám... len by som určite nezanevrela na návštevy u rodičov 🙂

bubla30
autor
21. dec 2012

@snehuljenka moze byt, mozno som podvedome nervoznejsia, aj ked sa snazim nebyt...urcite nezanevriem, nasi su super, maly ich zerie🙂, proste je to ideal, ze mozeme striedavo byt aj tam a zmenit prostredie a oddychnut si-obaja- len mam strach, ci mu tym viac neskodim ako robim dobre:( lebo prenho to asi nie je taky jednoduchy prechod ako som si myslela, ina izbicka, iny byt, babka a dedko a zrazu jednoizbak a my sami dvaja, vsetko trva dlshie (vychystat v tejto zime von atd.). AJ som zvazovala, ci s tymi navstevami neprestat, ale z hladiska fyzickeho zdravia si to neviem predstavit, lebo tie moje migreny su hruuza:( praveze rozmyslam, ci tie jeho stavy- ake ma ked sme doma- nema preto, ze mu chyba babka. ona to s nim velmi vie, jednoducho velka laska medzi nimi dvomi🙂 aj dnes, ked sme uz druhy den doma, maly je bez nalady, dnes chytil asi dvakrat taky plac a nic ho nedokazalo rozptylit- az mi srdce zviera. budem to musiet nejako riesit, len netusim ako- aby sme boli ok obaja.

lucinocka
21. dec 2012

@bubla30 odporucam si precitat, je tam viac sposobov ako ukludnit babatko🙂
http://www.ulozto.cz/x9XvP6P/karp-nejstastnejsi...

bubla30
autor
21. dec 2012

@lucinocka dakujem, kuknem!

tinka9000
21. dec 2012

@lea641981 podľa mňa je super ked si dieťa zvyká odmalička aj na iné prostredie, nebude mať problém ke´d bude trošku väčšie a nechá ho občas pri starkovcoch, aj prespať.

tinka9000
21. dec 2012

@bubla30 No určite vyskúšaj ten šporťák, vôbec sa neboj, aj my sme šli v 4 mesiacoch do neho, sú polohovateľné, bude úplne ležať, má tiež striešku aj nánožník, dáš fusak, rovnako ako do vane, má v šporťáku viac priestoru, najmä teraz keď je naobliekaný, možno to tie deti upokojuje, fakt tomu nerozumiem ale nám to pomohlo, dovtedy som mala stresy z prechádzok že zas pôjdeme s revom po chvíli domov, šporťák to vyriešil. Radšej asi ako šatku v zime, to je môj názor A k plaču doma - moja dcérka neznášala niektoré polohy, napr. klasickú bábetkovskú horizontálnu na rukách,a upokojilo ju doteraz len hojdanie na jednej ruke, leží na brušku na tvojom predlaktí. A u nás tiež funguje spievanie, tak držím palce, od toho tretieho, štvrtého mesiaca už z nej bol tiež veľký smejo a je doteraz, aj keď predtým tiež dosť plakávala. No a k čajíku - prvé mesiace som nedávala nič, jar, jeseň určite kojeným deťom netreba, ale my sme šli do leta, takže som musela potom vodu,(tiež je dcérka kojená) a v zime som začala dávať čajík kvôli zohriatiu, aj ju to upokojilo, teraz už musím dávať,už je veľká a papá príkrmy.

snehuljenka
21. dec 2012

@bubla30 Ano, tiez mam pocit, ze nas malicky potrebuje okolo seba aj inych ludi ako mna... keby ste sa stretli s nejakou kamaratkou alebo zasli do materskeho centra/detskej kaviarne (ak teda nie su pridaleko na tvojho maleho netrpezlivost v kocari). A ked tebe navstevy u vasich psychicky a fyzicky pomahaju, tak s nimi neprestavaj - musis byt v prvom rade ty OK, aby si tu mohla byt pre svoje babo.
Ako pise maminka pod mojim prispevkom - metody Harvey Karpa stoja za vyskusanie ;)

bubla30
autor
22. dec 2012

dakujem dievcata za rady, ste strasne zlate🙂 tie metody nastudujem, urcite sa zidu a odskusam aj vase rady- niektora urcite zaberie! vsetkym krasne sviatky!