Ako vidíme mnohodetné rodiny?

lenka_enka
12. apr 2012

Ahojte, chcela by som sa opýtať žien, ktoré majú 3 a viac detí, či vnímajú, že ich spoločnosť nejako inak vníma ako rodiny s 1 a 2 deťmi. 🙂 Respektíve ostatných žien sa opýtať ako to vnímajú, keď vidia ženu a okolo nej sa motkat 5 malých krpcov 🙂 pozitívne? negatívne? čo to vo vás vyvoláva? Čo si o nich pomyslíte? Každý názor je pre mňa zaujímavý, ďakujem ;)

stanislavao
29. máj 2013

Deti su dar. Ked ma niekto viac deti a ma na to, tak je to fajn. nikto ich nema pravo odsudzovat. treba sa vediet o rodinu postarat. ale ked je socialna spodina a maju 5-7-12 deti o ktore sa nikto nestara, nic z nich nevyrastie, len dalsia spodina spolocnosti, tak naco to je dobre? kto na to ma, nech ma vela deti. ale nie tak, ze potom matka piatich deti "zobre" cez internet, televiziu a pod, lebo nema kde byvat, nema muza, lebo ani nevie, s kym deti ma, jeden bol ozran, druhy ju mlatil, treti sa niekde v poli pritrafil atd. urcite viete co myslim. velka rodina, spokojna rodina, zabezpecena rodina je krasna rodina a ta zena si zasluzi obdiv, ze vychovava deti = nasu buducnost.

salamistka
29. máj 2013

Jednoznačne obdivujem rodiny s viac deťmi, v dobrom závidím a myslím si, že je to najkrajšie poslanie každej ženy byť takouto mamičkou, ak sa o tie deti dokáže dobre postarať a zahŕňa ich láskou, tak to je určite to najúžasnejšie na svete, kôli čomu na tejto zemi vlastne sme...

janaalzbeta
29. máj 2013

ja ich neodsudzujem ja sama so z takej, skôr obdivujem v dnešnej dobe.

moniciak
29. máj 2013

U mňa to nevyvoláva obdiv. Prečo by malo??? O päť detí sa v Afrike vie postarať každá dvadsaťročná. Starostlivosť o dieťa nie je až taká náročná a zvládne to každá žena s normálnym intelektom a láskou k nim. Nepáči sa mi, keď má niekto kopu detí a nezabezpečí im to, čo potrebujú. Čo z toho, keď ich je veľa keď pätnásťročná baba nemá pre seba žiaden priestor a namiesto kamošiek sa venuje mladším súrodencom (iné je, keď to chce). Muž celý deň maká a ani ich poriadne nevidí a mama nemá pre seba žiaden čas, ani na svoje kamarátky, ani na nejakú svoju úpravu... Neviem, či vtedy tí rodičia a deti netúžia aj po niečom inom.
Na druhej strane sa mi to veľmi páči, pokiaľ sú rodičia zabezpečení a chcú... Vtedy s tým súhlasím... Čo sa mňa týka, ešte by sme chceli súrodenca pre Moniku aby nebola sama, ale zatiaľ venujeme svoj život jej. Ale venujem sa aj sebe, študujem, čo ma baví a teším sa do práce, ktorá ma dúfam bude napĺňať... Ale len Pán Boh vie, či by ma do nej s piatimi deťmi prijali.... Podotýkam, nikoho neodsudzujem, len neviem, či by ma taký život bavil.

prasiatko30
29. máj 2013

@moniciak - no ja poznam zeny co maju aj 7-8 deti a tiez studuju, pracuju, cestuju a este zvladaju aj svojich potomkov!!! ako to ze ty to nezvladas alebo by si to nezvladla neznamena ze ine to nezvladaju. pripadne ze ty nechces mat mnohodetnu rodinu neznamena ze mnohodetnu rodinu maju len polovzdelani ludia - nie dokonca aj vysokoskolsky vzdelani mavaju vela deti a dokonca su to aj rodiny, ktore si ziju velmi velmi dobre 😅

kazdy nech ma tolko deti kolko chce je to jeho zivot a nemame pravo na nikoho sa pozerat z vysky alebo ich proste podcenovat - i ked neviem preco lebo zorganizovat velku rodinu je naozaj umenie - v mojom okoli je tiez normalne vidiet mnohoclenne rodiny - a to aj nad 3 deti a veru mnohokrat su to velmi dobre situovane rodiny cize to znamena ze maju aj pomoc v domacnosti, matka pracuje aj sa o seba stara aj s detmi stiha byt. pamatam sa ze raz mi hovorila nasa dr, ked som ja bola na nervy z jedneho dietata, ze ma jednu matku so 6detmi, a ma ich tak zorganizovanych len taky fukot a popri nich este stihla vystudovat psychologiu a pokracovala so studium na zdravotnu sestru a takych tu je takze taky ten topic ze matka mnohoclennej rodiny je len akurat sluzka svojim detom a muzovi tak to odpada.
inaksie toto mame asi nejaky taky blby zvyk kecat ludom do zivota 🙄

evarak
29. máj 2013

Takze my mame uz tri a teraz cakame dvojicky,ze by nas dako inak vnimalo okolie to povedat nemozem,my ich lubime vsetky 🙂 ,ved su predsa nase,ale ked som teraz otehotnela stvrty krat,tak som si vypocula komentar od mojem mamy,ze to nezvladneme,co bolo dost tazke 😢 pocut nieco take od vlastnej mamy,ale aj tak sme zostali pri nasom rozhodnuti a teraz sa tesi uz aj moja mamy,lebo my mame tri dcery a teraz cakame dvoch chlapcov,co su v nasej rodine prvi 😀 😀 😀 ,a osobne by som si z toho nic nerobila ani keby ma niekto odsudzoval,ze mame Tolko deti,vsak my ich zivime,nie susedia ci stari rodicia 😀 😀 😀

danjelca
29. máj 2013

odkedy mám dieťa tak len velký obdiv a závisť ...také množstvo radosti🙂Predtým som sa na ne pozerala asi aj negatívne že načo tolko..teraz to hápem!

suz2
29. máj 2013

ahoj, no keď vidím rodinku s viacerými deťmi, tak je to len pohladenie pre dušu :o) Ja mám zatiaľ len synčeka, ale dúfam, že manžela prehovorím ešte na ´dalšie dieťatko. a keby sme mali domček a nie dvojizbák, určite by som chcela aj viac detí... len by sme na to museli mať prostriedky...aj keď ako sa hovorí, popri dvoch deťoch sa to tretie už "zvezie", tak neviem. Každopádne detičky sú radosť 🙂

kvetinka7979
29. máj 2013

ja ma 33 rokov a 4 detičky a musim priznať že reakcie okolia boli na zaciatku posledneho tehu asi taketo: načo ti to bolo? v dnešnej dobe 4 dieťa si normálna? este aj moji surodenci na mna pozerali čudne 😀 ja si to nevsimam ani nejak neriesim kto má kolko detí príde mi to uplne normálne a prirodzené.Ano obcas sa musime aj my trosku uskromniť ale ked je clovek rozumný a vie si to zadeliť vsetko sa dá.Moje deti nemaju najnovšie mobily ci značkové veci ale maju všetko čo potrebujú miluju sa navzájom vážia si jeden druheho a sme šťastní a to čo si myslia iní ma nezaujíma.Ja som takto šťastná a viem že mam v mnohom viac napr nehy lasky objatí a to ma robí minimálne 4 krát šťastnejšou.Nikdy by som to neurobila inak.

zlatica36
29. máj 2013

Pozerám sa na to takto : Kto chce mať viac detí nech sa páči. Aj ja som chcela viac, ale už to pravdepodobne nebude možné ...Prajem všetkým,ktorí sa rozhodli mať viac detí, len to najlepšie a držím päste . Poznám rodinu,čo majú 7 detí,sú úžasné! Páči sa mi to keď je veľká rodina. Ale neznášam, keď s prepáčením,natrtkaju kopec deti a tie detičky trpia, chodia zanedbané,špinavé atď....takým ''rodičom'' by som nenechala ani jedno

mimkao
29. máj 2013

Ja mám 5 a teraz čakáme 6-te bábätko.
Ľudia sa na nás niekedy pozerajú až zdesene, napriek tomu, že deti sú vždy čisté, slušné. Majú všetko materiálne, finančne ich vieme zabezpečiť. (Pracujem aj ja aj manžel).
Napriek tomu vidím, že niektorí ľudia na nás pozerajú ako na cigánov, keď ideme všetci na nákupy a deti začnú vyskakovať z auta, tak vidím, ako sa ľudia obzerajú, počítajú, pretierajú oči, či dobre vidia, podaktorí už aj zaťukali na čelo. Mne osobne je to veľmi nepríjemné, manžel si z toho naopak nič nerobí.
Samozrejme, sú aj dobré reakcie, ale to už hlavne tých , ktorí nás poznajú.
Čo sa mňa týka, ja keď vidím takú rodinu, ako my, (bielych, podotýkam) veľmi sa teším, že nie som sama a obyčajne aj nadväzujeme kontakty.
Ešte si neodpustím poznámku, že najhoršie na počet našich deti vždy reagovali ľudia z mojej rodiny, napriek tomu, že aj ja, aj manžel pochádzame z veľa deti. Vraj kôli tomu, že ľutujú mňa, hlavne teda moja mama, napriek tomu, že si myslím, že to zvládam, ľútosť nepotrebujem a z deti sa tešíme.

r1000
9. jún 2013

ahojte aj mi mame krasne dve deticky,a manzela lamem este na jedno,strasne po nom tuzim.
len on sa boji okolia ,ze sa mu budu smiat a ze v dnesnej dobe je to vela.ale vobec ked deti milujete tak ich vychovate a ked mate domcek a prostriedky preco nie.
dufam ze sa mi ho podari prelomit,mame 4r a polrocneho a este by som buduci rok chcela .je to nadhera ked vas pohladka povie mamicka,ocinko lubim vas

montinka
9. jún 2013

aj my mame tri deticky.Ked som cakala najmensiu,tak sme si tiez vselico vypoculi,ale teraz uz je dobre,vsetko je zabudnute a vsetci ju lubia rovnako ako dvoch starsich. @r1000 mozes manzelovi odkazat,ze nikto sa posmievat nebude,skor len obdivovat,ako to zvladate.😉

zigy
9. jún 2013

Ja čakám piate 🙂 iba jedna sa zastarala tak som jej povedala že ju dám k súdu nech jej určia alimenty na naše deti,veď keď sa stará tak nech aj živí 😀 odvtedy je kľud

wena
9. jún 2013

Nemyslím si o nich nič zvláštne, ani ich neodsudzujem. Pokiaľ sa o deti dokážu postarať, je to slobodná voľba každého.
My sme boli doma štyria súrodenci a hoci sme neboli chudobní, nikdy sme neboli na dovolenke, nechodili sme veľmi na výlety, krúžky a nemali sme veci, ktoré mali iné deti. To by ani nevadilo, ale moji rodičia sa nám nevenovali všetkým rovnako, boli unavení, podráždení, nemal im s nami kto pomôcť. Najradšej boli keď od nás mali pokoj, a to nepíšem v zlom, chápem ich a viem, že nás aj tak milujú.

Ale ja toto nechcem a utvrdím sa v tom vždy keď vidím viacdetnú rodinu. Chceme s partnerom len jedno dieťatko a chceme mu dať všetko, venovať sa mu na 100% (čo sa pri troch a viac deťoch podľa mňa nedá) a popritom mať čas aj na seba a byť aj partneri, nielen rodičia.

sense
9. jún 2013

...nemyslim si nic, mozno len to ako to zvladaju, casovo, organizacne, financne....pokial to zvladaju klobuk dolu,....

pingu1
9. jún 2013

obdivujem, ale pokial len pokym su dobre zabezpecene a nie su to cigani

dejnas
9. jún 2013

v prvom rade - za mnohodetnú rodinu považujem rodinu, v ktorej je 4 a viac detí....

ako ich vnímam? úplne normálne... pokiaľ sú rodičia plne schopní zabezpečiť všetky detičky, nech ich majú hoc aj 10 🙂

žiaľ, nie všetci na slovensku majú príjmy Borisa Kollára (ktorý takto určite zvyšuje pôrodnosť na slovensku 😀) no správajú sa rovnako, majú kopec detí, nevládzu ich živiť a šatiť, o v nejakom vzdelaní už ani reči nemôže byť ☹ častokrát nevládzu živiť ani seba, nieto ešte deti... sú odkázaní na sociálne dávky a podpory a neustále bedákajú, ako im štát dáva málo 😠 😲
toto vnímam skutočne veľmi negatívne 😝

tilly
9. jún 2013

ja zavidim tym detom... budu mat vzdy bratov a sestry pri sebe... jedinacikovia to maju horsie...

ostatne tu bolo uz napisane... zalezi na kazdej rodinke, inak sa pozera na peknu rodinku s viacerymi detmi, ked to rodicia zvladaju aj financne aj mentalne a deckam sa aj venuju, iny nazor budem mat na mnohopocetnu rodinu neprisposobivych spoluobcanov... ved chapete 😅

bambibam
9. jún 2013

mám 3, a vôbec ma okolie nezaujíma, plačú,kričia ,smejú sa ,bijú sa ,boškajú sa a to je znak ,že sú zdravé a to je najdôležitejšie ,je to síce niekedy ťažšie ,ale nemenila by som ani zasvet. Môj život má zmysel. Lúbim deti ,milujem ich smiech a preto mi je jedno či mám doma 3 a viac - všetko sa dá ked sa chce. Nás mávala babka 2 mesiace sedem vnúčat , a neboli sme o nič lepší ani horší ,bolo veselo. Okolie sa len čudovalo ,že naša babka to zvláda s úsmevom - a bola naozaj veľkým vzorom.

sviezost
9. jún 2013

Ja mam 3deticky a to ma kazdy obdivuje ako to zvladam. Nikto si to nevie predstavit tolko deti ale clovek ked ich ma tak si to vie prisposobyt. Ja som rade ze ich mam ked som len bez jedneho som ako bez ruky chybami .lebo som zviknuta na vsetkych troch. 🙂

blackcat8885
19. jún 2013

Ja mám síce zatiaľ len jedno dieťa ale obdivujem ked má niekto v dnešnej ťažkej dobe 3 a viac detí.Je to pekné ale stáva sa občas,že vidím rodinu na ktorej vidno,že fakt nemajú peniaze a vtedy tie deti ľutujem.Milujúci rodičia sú jedna vec ale deťom treba aj oblečenie atd.Ale nehádžem všetkých do jedného vreca.Našťastie je viac zodpovedných rodičov ktorí ked majú deti dokážu sa o ne postarať a vychovať z nich poriadnych ľudí 🙂

gretocka
19. jún 2013

kazdu rodinu, ktora ma vela deti a zvlada to (nehovorim teraz len o peniazoch, ale hlavne o takej pohode a pokoji) hlboko obdivujem. A tie rodiny, ktore starostlivost nezvladaju a napriek tomu maju vela deti nechapem a tie deti lutujem.
Ja osobne mam zatial dve deti a planujeme este aj tretie 🙂 ked to niekomu poviem, stretavam sa s vyvalenymi ocami.... 🙂

Pre mna su deti darom a nevedela by som si predstavit nejake dieta zabit len preto, ze mi nevyhovuje do poctu. Takze planovane rodicovstvo je planovane preto, ze kazdy by mal vediet na co si trufa, ale na druhej strane, ked napriek opatreniam a planom dietatko zacne rast v mamicke, nedovolila by som si rozhodovat o jeho byti - uz o nom rozhodol niekto vyssi 🙂

atrami
19. jún 2013

Ja mám 3 deti, nejako som si zvykla, že vyčnievam. V práci som jediná, priemer 2 deti. Z počiatku na mňa pozerali divne, časom keď spoznali mňa a deti, z ich strany je to skor obdiv ako to s manželom zvládame. V rodine je to z manželovej strany bežný počet deti. Ak by sme mali menej detí, boli by sme divní 😀 , Rovnako ako v obci, kde bývame, je veľa rodín s vyšším počtome detí. Skor je všetko o tom ako človek pôsobí na okolie. Ja som na svoje deti hrdá. Sú veľmi šikovné, výborne sa učia, majú spolu krásny vzťah.

ninive16
7. aug 2013

Ja cítim, že sa na nás pozerajú akoby sme boli na hlavu. Napriek tomu, že naše deti chodia čisté, bývame v novom dome a nemyslím, že im niečo chýba. V mojom okolí je veľa rodín, ktoré majú 3 deti ako my a zaujímavé je, že všetci máme VŠ . Mám známych, čo majú 4 deti, ale tí sú na tom finančne maximálne dobre. Mne ale prekáža niečo iné. Keď vidia okolo mňa moje 3 dcéry, tak to sú len hlášky. Napr:: vy budete robiť len na vložky, tak to vá ľutujem, keď sa narodila 3 dcéra- zasa sa vám to nepodarilo, no nemuseli ste už mať, ale snáď TO nejako vychováte. Ja nechápem takú krutosť. Bez všetkého sa priznám, že ma to zraňuje. No skutočne sa neviem od toho odosobniť. Uteší ma tu niekto? 😀