Ako "zabaviť" malé dieťa v kostole?

kiwi82
28. apr 2012

Ahojte dievčatá, už dlhšie sa zamýšlam nad tým ako vyriešiť u nás doma nedeľu. Teda sv.omšu. Či teda ísť celá rodina spolu, s tým, že jeden alebo durhý rodič z tej omše nemá takmer nič, kedže dieťa je živé, len by behalo, teda s ním treba pochodiť vonku, nejako ho zabaviť..... alebo sa s manželom vystriedať a nebrať tak malé dieťa do kostola, aj keď asi už takmer dvojročné dieťa by do kostola mohlo ísť, alebo ísť len s maželom a nechať dieťa u babky..... najnovšie to riešim tak, že chodím len ja v sobotu večer, prípadne aj s malou v sobotu večer, čo je s platnosťou na nedeľu, vtedy je menej ľudí. Chodíme do kútika pre matky s deťmi ale to je ďalší problém. mnohé deti tam nosia hračky, chrumky a tak, potom je z otoho malá rozjašená, chce cudzie hračky, chrumky..... ja už keď idem do kostola mám z toho nery ako to vydržíme, čo asi nie je normálne. a ma to aj dosť trápi. mamičky, tie, ktoré chodíte pravidelne v nedele na omše, ako to riešite s detičkami? ďakujem za každú radu. pekný slenčný deň.

njurka477
28. apr 2012

@kiwi82 ahoj, ja chodim s malou pravidelne a to tak asi od roka a pol. V kostole su knihy, ktore si pri prichode hned vezmeme, ja jej dam este cajik, nejake piskotky a mala si "cita", papa, pije. Len my zijeme vo svajciarsku a tu je v kostole strasne malo ludi. Takze mame celu lavicu pre seba, takze ju nikto nerozptyluje. A navyse je jedine dieta v kostole. Zvysok su len babky, ktore ju na konci vzdy pochvalia, ze bola ticho. A ked aj niekedy je jej dlho, tak jej poviem, ze o chvilu uz pojde na "krizik" tak potom uz len sleduje knaza kedy pride, a to ona uz hned bezi k nemu 🙂 Malej sa v kostole paci, len tam nesmieme chodit casto 🙂 Cez velku noc sme boli dva dni za sebou, a to sa jej ten druhy den uz velmi nepozdaval. Tak raz za tyzden je to ok. 😉

beruska.zuzanka
28. apr 2012

No, naša má už takmer 2,5 a stále robí čoro-moro na svätej omši... ono každé dieťa je inak živé, moju to tam zatiaľ nezaujalo....

sladkasue
28. apr 2012

@kiwi82 ja uz do kostola nechodim, ale som z katolickej rodiny. moja mama je velmi veriaca(a moje rozhodnutie mi toleruje)
chcela raz zobrat aj maleho... tak som sla, aj ked som vedela, ako to dopadne...
maly neobsedel ani chvilu... chodil, behal a okukoval ine deti s ich hrackami a jedlom🙂 babake som vravela, ze ja za nim behat po kostole nebudem... tak akoze behala ona... niekedy som nevedela aj 10minut, kde je moje dieta... nas maly to zvladol celkom dobre,a le tie ostatne deti... resp. ich rodicia... zbytocne to rusi vsetkych okolo - teda som nazoru: deti ason do 5 rokov by do kostola nemali chodit a ked, tak iba na chvilu! aby si zvykli...

aby som odpovedala na tvoju otazku: dajte maleho babke - ak sa da a chodte spolu 🙂 ked chces dieta zvyknut na kostol, chodievaj cez tyzden vecer a vzdy po casu mozete odist 🙂

beruska.zuzanka
28. apr 2012

Inak, my máme v kostole miesto pre matky/rodiny s deťmi, taká miestnosť, presklená, reprák, takže vidíme všetko, čo sa deje pri oltári, aj počujeme a deti môžu behať 🙂

nela82
28. apr 2012

my chodime takmer stale-takmer kazdu nedelu-moj maly ma coskoro 2 rocky a jemu stacia tycinky 🙂 Tie si papa a po pol hodinke aj zaspinka-jeho to tam dost unavuje 😀 No zatial je to fajn..nevystraja 😉

xenicka13
28. apr 2012

nasa bude mat dva roky zatial ju nevodime do kostola nic by sme z toho nemali striedame sa s muzom a starsie deti obsedeli celu omsu az okolo 4 rokov

anaxamon
28. apr 2012

ak rodicia chcu viest dieta k viere tak dieta do kostola patri od malicka, proste dieta treba do kostola vodit cim mensie tym lepsie, aby si na prostredie zvykalo odmalicka...ak tak rodicia nechcu je zbytocne aby stary rodicia dieta brali, hlavne ak na to nie su v kostole podmienky(samostatna miestnost pre deti, detske omse a pod.)
ja svoju dcerku nosim do kostola od babatinka mesacneho, samozrejme nevidalo kazdu nedelu ale ked sa mi s nou dalo ist sla som, prve razy prespala, potom ju uz rusil organ....teraz na velku noc sme boli aj na velkopiatkovych obradoch a zvladla hodinu a pol relativne v pohode, s piskotkami, hrackami a knizkami🙂

@kiwi82 tvoje dietatko je relativne dost velke a ak nebolo zvyknute chodit do kostola, a chces aby si zvyklo, treba len vydrzat a casom bude vsetko ok, pomoz si jedlom(napr. lentilky🙂 alebo nieco ine drobne aj zdravsie co by si chodila mala zobkat k tebe) avsak je jasne ze dieta bude behat pokostole....inak si vsak nezvykne ak ju tam vodit nebudes
a podla mna chodte spolu ako cela rodina, vystriedate sa pri nej v kostole, nevadi ze nebudete pocuvat celu omsu, venujete svoj cas dietatku a budovaniu jeho viery a to je tiez zasluzny cin, nie? 🙂

mounty
28. apr 2012

Ahoj, mame tri deticky, dost po sebe a vsetky chodia odkedy sme prisli z porodnice hned na omsu s nami. Do dvoch rokov sme vyuzivali cas ked dieta spi a chodili sme vtedy, postupne sa to menilo ako deti pribudali. Teraz chodime na detske svate omse, sme uplne vpredu aby deti dobre videli a jedlo sme nikdy nepouzivali ako zabavu pocas sv. omse. Ja nie som toho zastancom, myslim ze dieta vydrzi hodinku nejest a nepit 🙂
Nasa najmladsia sa uz tiez zacina budit na gitaru a spev, ale mame osobitnu miestnost pre matky s detmi a repraky vonku, tak sa docasne delime s muzikom. On je so starsimi dnuka a ja s kocikom vedla s mamickami kde mi mala spinka. Vela stastia a odvahy, urcite sa oplati vychovavat dieta aj v tomto smere, nemozu decka behat po kostole len tak, je kopec kniziek, vymalovanky s temou sv.omse atd.........tym sa da krasne zabavit.

malinkaaninka
28. apr 2012

môj ide mať 5 a je ako uragán.raz sme sedeli na lavičke na kraji.začal sa natriasať že sme všetci na lavičke podskakovali.v podstate vela krát nebol,lebo to nemá cenu,ked tomu nerozumie,hodina mu je dlho,behá smeje sa a tak.teraz chodíme na bok,sedí na stoličke sám,nie v lavici.dám mu najesť napiť,keď je zle tak aj hračku.ale nie hned,až ked mu nieto rady.a po omši na zmrzku,lebo bol dobrý.

gaby21
28. apr 2012

No ja som cakala, kym prestane vystrajat, to znamena, raz za cas som to skusila, a ked som videla, ze sa nudi vzdy som odisla uprostred omse, aby sme nevyrusovali, asi v 20 mesiacoch sa z nicoho nic umudril, pekne sedka, alebo sa poprechadza, zrazu sa mu tam zapacilo, a to doma neposedi na sekundu, normalne ho do kostola beriem aby si oddychol. Takisto nie som zastancom jedenia a pitia pre deticky, ved ak to tam tie deti nebavi, naco ich tam beru, niektore sa tam fakt nudia 😖

janinah
28. apr 2012

chodili sme do priestoru pre matky s deťmi alebo v lete vonku pri kostole,máme repráky,tak počuť všetko, ale mne sa vrcholne nepáči,ak deti v kostole jeddia,čajík to áno,ale jedlo? načo?skôr som za nejakú bezzvukovú hračku a najlepšia je knižočka o Ježiškovi,anjelikoch....

mery.maja
28. apr 2012

My chodime pravidelne-tj.nie len v nedelu,ale kazdu nedelu s nami chodí aj manzel.Maleho bravame od malicka a od malicka ho vedieme k tomu ze tam ma byt tichucko,nosime knizky,jedno auticko,pripadne karticky-kvarteto a s detickami si to pozeraju,niekedy sme nosili cajik,vodu,chrumky-teraz uz len obcas nejaky gumovy cukrik 🙂 Obcas kedze je tam viac deticiek su neporiadnejsie,ale väcsinou posluchaju 😉 ale bolo obdobie ze bol neporiadny ako cert -ale nebolo to casto.

katren
28. apr 2012

@kiwi82 my chodime tiez pravidelne, mm je organista.....
chodime od zaciatku, takze sa naucila, ze musi byt tichucko, ked je vonku teplo, chodime sem-tam von, kde su aj ine deticky....farar ma vonku reproduktor, takze aj maminky pocuju....
a tiez balime do tasky okrem plienok a mokrych utierok balik gumovych cukrikov a flasu vody
a Misko je tiez nauceny, ze ked sme vo vnutri, ani nepipne, no ked sme vonku, tak sa aj rehoce 😀

ninka23
28. apr 2012

@kiwi82 U nás v kostole je samostatná presklená zvukovo odizolovaná miestnosť pre matky s deťmi.
Tiež tam detičky nosia hračky, behajú, výskajú,klbčia sa o hračky, mrnčia ... Je to dobré pre tei najmenšie detičky, ktoré sú ešte v kočíku. Pre tie väčšie už nie.
V nedeľu máme detskú sv.omšu, kde deti sú v predu a spievajú a tancujú a užívajú si to ako v jasličkách alebo v škôlke 🙂 Sem tam je niektoré neposedné a pobehuje, ale nikomu to neprekáža. Na tej omši musia byť dospelí tolerantní k deťom 😉
... Na dedine u rodičov sú detičky poväčšinou vonku, kde dospelí počúvajú omšu z reprákov. Nevýhoda je, keď je chladno,alebo prší.

eri28
28. apr 2012

No ja este mimco svoje nemam, ale u nas v Holansku na anglickej omse respektive cely kostol je rieseny len pre anglicky hovoriacich ludi na a u nas je prevaha z Afriky, je to celkom dobre riesene ked zacina kazen, pred tym knaz vyzve vsetky deti aby isli do zakristie do zadu tam je miestnost pre deti a oni tam maju vymalovanky vzdy dostanu obrazok krestansky a myslim, ze sladkost, a vzdy niekto z kostola z veriacich tam ma sluzbu, no na to su ludia specialne urceny kazdy rok oni vedia ktori. No neviem ci tam chodia uz od dvoch rokoch asi ano a samozrejme vedsie..
Co ja pozorujem maminy u nas tie deti nie su take zive omsa zacina o 12 tej na ktoru idem ja neviem ci deti su po obede, ale do prijmania aj skor vsetky co sa sledujem zaspia mamine na rukach a mame vela deti, aj to my pride celkom dobre riesenie, dat mu skor papat a potom nevymysla z chrumkami a zaspi urcite....
No alebo skus sa opytat vo farnosti aj na tie aktivyty, kedy ste to mali vaicere na starosti deti by v zakristie, lebo niekde vzadu obsedeli a mohli by byt zivsie nie tak potichu oni to aj tak este nechapu, ale samozrejme ta ktora dava pozor by musela ist na omsu bud v sobotu vecer, alebo v nedelu skorsie, tak neak.
Nic ine ma moc nenapada, este obcas ked su surodenci vedla seba, ale aj tak sa len natahuju a moc potichu nikto neosedi, cize to neni moc dobry napad, sediet v lavici vedla seba z neakou seberovno vekovo...
urcite by som s nimi do kostola chodila lebo, neskor by si mohli tazsie zvykat, alebo by ani nechceli tak chodit, nemali by to neak zauzivane...
no vela trpezlivosti ti prajem mala za chvilu povyrastie a pokial nepride na rad dalsie na chvilu budete mat po probleme 😅 😉

luciferkax
28. apr 2012

veľa závisí aj od povahy dieťatka, starší synček v pohode vydržaťl od malička, no ten mladší stále vystrája, máme trávnatý kostolný dvor a vonku sú repráky, že počuť celú omšu, tak sme na dvore..... v zime nejdeme,a lebo idem len ja so starším

eri28
28. apr 2012

ako tak citam kolko ludi tolko nazorov, cize snad si nieco z toho vyberies 😉

anjelicek26
28. apr 2012

Aj u nas je vzadu v kostole herna pre deticky a vzdy su tam aj babiny, co donesu napecene kolace, vzdy je tam pre ne malinovka, takze je postarane o nich ako treba. A ak nejake zaplace, nuz zaplace... ved to k tomu patri.

ika30
11. jún 2012

ahoj my sme s malou chodili od malinka všetci spolu do kostola na sv. omšu, na pol 11, ked bola menšia tak som jej do kočíka pribalila kukuričné chrumky a nejakú hračku, ked bola vačšia tak sme ju naučili na cukríky, a ona bola tichučko, cmúľala si a stále sa tešila do kostola, pretože doma som jej cukríky nedávala)))teraz má 6 rokov a rada chodí s nami do kostola aj bez dobrotiek...aj ked po kostole v lete ideme niekedy na zmrzlinu...))))

bubu98765432
12. jún 2012

@beruska.zuzanka moja mala ma tiež 2,5 roka a vobec v kostole neposedí lieta dnu von dnu von poprípade okolo celého kostola a achce kočíkovať všetkým mamičkám bábätka a kričííííí ešte nevie rozprávať takže si s nou ani nepokecam

beruska.zuzanka
12. jún 2012

@bubu98765432 a prečo píšeš práve mne? 😅

beruska.zuzanka
12. jún 2012

Inak sme boli túto nedeľu na krste a malá si tam i pochodila po kostole, sem tam niečo povedala, krstili tam tri detičky, niektorí ľudia sa po malej obracali, keď z nej vyšiel dáky zvuk, paradoxne mladšie ročníky, ale nejako som to neriešila 🙂 bol to iní kostol, ako ten, na ktorý sme zvyknutí, ale kňaz bol úžasný, s deťmi pokecal, keď sa ri ňom nejaké pristavilo a inak sa nenechal rušiť 🙂 bolo to také fajn, príjemné, rodinné, nič strnulé, aj keď nás tam bolo toľko 🙂

Takže určite záleží aj od prístupu kňaza k týmto veciam, lebo on je tak trochu autoritou na tomto svätom mieste a ako sa zachová on, keď mu tam krpci pobehujú, tak to z väčšej čast vnímajú aj ostatní 🙂

vieruna
12. jún 2012

Ja do kostola nechodim. Svokra chodieva a v nedelu obcas berie aj deti. Starsieho to nebavi, tak nechodi. A mladsi ked chcu, tak idu. Ked ich to tam prestane bavit, tak ide babka s nimi von. Podla mna nema zmysel tak male dieta tam nasilu drzat. Ked chces, aby chodilo do kostola, tak treba respektovat, ze tam vydrzi 15 minut a postupne sa ta doba predlzi.

erikaka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simmi80
12. jún 2012

My chodime do kostola od jej asi 6 mesiacov, pravidelne, kazdu nedelu. Zvladame to. Ale my chodime do takej malej kaplnky, kde je menej ludi a vsetci sa pozname. Nosime so sebou knizky, pitie, piskoty, tycinky. Teraz ked uz beha, nie vzdy vydrzi pekne sediet celu omsu, ved je to predsa len dieta. Inak je velmi ziva. Ale je naucena, a vie ze nesmie kricat, atd. Ak uz neobsedi, vyjdeme do vedlajsej miestnosti a tam si troska pobeha a potom je uz dobre. Vzdy jej vysvetlujem, kde je Jezisko, pan Kaplan... A tiez to zavisi od rodicov, co dovolia detom. Mam take skusenosti z ineho kostola, ze si tam tusim ti rodia idu oddychnut. Nechcem sa tym nikoho dotknut. Mozno o rok bude aj moje ako z odtrhnute z retaze prave v kostole.

katuska169
12. jún 2012

moja starsia dcerka ked ideme do kostola uz vydrzi bez problemov ale ked bola mensia stacilo jej ked sme jej dali cukrik alebo gumenich medvedikov a do flasky nieco pit tak sme vydrzali celu omsu 🙂

lienockaa
12. jún 2012

@kiwi82 my sme to robili tak, ze jeden z omse nic nemal..ale od cca 3,5 roka syn vydrzi a nie je s nim nijaky problem, potrebuje sa obcas napit vody, alebo sa mu zachce cikat sem-tam, tak sa vypyta, ale inak zvlada..cukriky, ani hracky nenosime..akurat sa potichu vypytuje na rozne veci, co ho prave na omsi zaujmu, napr. preco svieti vecne svetlo..no za to ho naozaj nehresime, odpovieme ako vieme, patri to k jeho povahe, ma 4 roky, nebudem ho predsa hresit, ze sa pyta v kostole a ze musi byt ticho..dceru este dovnutra nebravam, ma 1,5 roka a je velmi ziva, neobsedi ani nahodou..mala som take predstavy, ze do manducy, ale ona uz v manduce byt nechce, takze moznost skrotenia pride jedine vekom, rovnako ako u syna..cize nadalej jeden z omse nic nemame..😉

kris557
12. jún 2012

@kiwi82 no naša, keď bola menšia sedela v buginke a spievala si zarovno s ľudmi a tiež sme jej nosili burizonky alebo kukuričné chrumky a s tým sa vždy zabavila. S burizónmi sme v lete jasné, že boli vonku pred kostolom 🙂

kiwi82
autor
12. jún 2012

Dievčatá, ďakujem za Vaše skúsenosti, my tiež chodíme od malinka do kostola, keď bola ešte taká pidi tak samozrejme to prespinkala, potom, ked už bola v športiaku tak pokukala, ponosili sme ju, ale od kedy bežká tak len bežkáme. najlepšie slalom medzi lavičkami, samozrjeme ju stále upozorňujem a tak, sme síce v kútiku pre mamičky s detmi ale aj tak, je mi to trápne, ak sa tam začne zlostiť, lebo chce nejakú hračku čo má iné dieťa. najnovšie ked si požičia hračku tak potom nechce vrátiť a je cirkus. ja jej ked už neviem ako dám sa hrať s centami, aj ked daktoré mamičky si myslia asi o mne svoje, ale ju to aspon trochu zabaví, dostane dva peniažky do ruky a si ich ukladá, prekladá a tak. najčastejšie chodíme v sobotu večer, keď je menej ľudí. ale furt mam stres ako to bude ako to vydržíme.