Ako zaviesť pevný režim dieťaťu?

evaka
15. máj 2007

Ahojte maminy. Mám 3mesačnú dcérku a podľa múdrych kníh (i podľa mňa by bolo super) zaviesť dieťaťu pevný režim. Snažiť sa o to celkom snažím, ale zatiaľ sa nám to darí len s večerným kúpaním. Niekedy zaspí hneď po ňom o pol 8, inokedy o pol 10. Ráno sa niekedy zobudí o 5 😢 , inokedy o 7. Takže moja snaha vytvoriť nejaký režim dňa vychádza absolútne nazmar, lebo každý deň máme iný. Ako ste/boli na tom vy? Máte nejaké triky ako si poradiť a zaviesť takému malému bábu aký taký režim a poriadok do života?

sage
17. máj 2007

lilou, ako keby si pisala o nas - ten isty pripad a ten isty vysledok 😉

lilourich
17. máj 2007

to víš sage, holt jsou děti od mala osobnosti, co ví co potřebují, a pak ty se kterými se dá manipulovat, potlačit jejich potřeby, vycvičit je k obrazu svému, a v tom bude asi ten zakopaný pes 😀

sage
17. máj 2007

lilou, 😀 😀 😀 , no neviem, doufejme... ale fakt mam pocit ze ta nasa mala urcite nema problem ukazat co sa jej paci a co nie. a chvalabohu, to co si "vypyta", s tym je potom aj spokojna. horsie to maju baby co tu pisu, ze ich mimco napriklad nechce spat a potom vecer je hotove na nervy, prestimulovane, takze ho vlastne musia nutit spat v jeho zaujme. to potom urcite treba nejak riesit, len neviem jak ☹ . ja nez by som mala sarku v niecom lamat proti jej voli (a jej revu), to by som si radsej dala vrtat koleno.

evaka
autor
17. máj 2007

kočky, ale mám nádej že moje druhé mimčo 😀 😀 (ak raz bude, lebo pomaly už meníme názor 🙂 )bude také krásnučké, dobručké, najsamlepšie a hlavne spokojné ako tie vaše. My to už nejako zvládneme, skúšam Annu naučiť aspoň na nejakú pravidelnosť - napapať, pokrať, spinkať... A občas sa aj podarí 🙂

lilourich
17. máj 2007

no jo sage, ale vem si že tyhle jejich problémy asi někde vznikly. Nevím jak ty, ale když se mi například chce spát a nejdu, protože nemůžu a tak, tak pak už se mi třeba ani nechce a nebo nemůžu zabrat. To samí je s jídlem, když ten hlad překonáš, tak se ti taky po najezení místo slastného pocitu v žaludku může udělat špatně, jak byl ten žaludek scvrklý hlady a stěny se ti třely o sebe. Ono nic se neděje bez příčiny jak se někteří z nás mylně domnívají víš 😉

lilourich
17. máj 2007

evaka dost bych tomu věřila být tebou 😉 znám dost lidí, co mají děti pravý opak.....já s mým bratrem taky. Ze mě se mohla mamka zbláznit, ještě v půl roce, jsem se jí budila v noci každou hodinu a brácha spal od měsíce celou noc 😀 To se právě já bojím, že pokud budu mít druhý mimčo, tak se lidově řečeno "pokakám" 😀 že bude úplně jiný než Davídek .... 😝

evaka
autor
17. máj 2007

Tiki, ešte pouvažujem nad tou šatkou, ale skôr ako zainvestujem a investícia vyjde nazmar, chcela by som nájsť niekoho, kto šatku má, aby som si požičala a vyskúšala, ako bude reagovať malá.
Lilou, máš pravdu, aj podľa mňa má všetko nejakú príčinu. Tú stále hľadám, bezúspešne ☹ , ale najsôr to bude dedičné, manžel bol taký istý nikdynechcemspať. Aspoň že ma teraz svokra chápe 😀

lilourich
17. máj 2007

evaka hledej dál, snaž se malí porozumět co chce. My jsme zvyklí reagovat jen na to co nám kdo řekne slovně, a málo si všímáme jiných projevů. Taky musím kolikrát hodně přemýšlet, různě zkoušet, než přijdu na to co po mě malej chce. A jak už jsem tu psala až teď jsem plně pochopila že moje dítě si režim určuje samo, a že pokud se do něj budu snažit jakkoliv zasahovat - vymstí se mi to 😝 Třeba tvoje holčička protě potřebuje pořádně utahat, aby spokojeně spala. Jenže je ještě malá aby se tak utahala. Uvidíš jak se bude čím dál víc hýbat a objevovat svět, tak se to třeba samo zlepší a bude ti usínat všude kde to pujde 😉

evaka
autor
17. máj 2007

Lilou, všetci vravia, že po 3 mesiacoch to pôjde k lepšiemu. Tak uvidíme. Je pravda, čím viac sme spolu, lepšie si rozumieme. Ono u nás bude problém, že vníma až moc a potom je z toho vyčerpaná. Už ju aj doktorka označila za príliš bystrú až hyperaktívnu, chúďatko moje. A podľa nej budeme musieť aspoň vydržať do 6 mesiacov ☹ . Davídek je o pár týždňov starší, vidíš rozdiel pred a po 3 mesiacoch?

melissa
17. máj 2007

Ahoj holky, myslím že na nějaký pravidelný režim je ještě brzo. My jsme hned od narození jen pravidelně koupali. Po koupání vydržel trošku déle spinkat a pak se budil stejně jako během dne pravidelně po dvou hodinách na kojení. Až později si sám začal utvářet režim. Ráno se začal probouzet ve stejnou hodinu, nabaštil se, chvilku jsme si hráli a pak usnul. To celé se opakovalo během dne několikrát. Pak se začaly prodlužovat intervaly a tím se nám vytvořil režim 🙂 Musím říct, že ta určitá pravidelnost se nám moc osvědčila. Nemá problém s usínáním. Položím ho do postýlky, chvilku si povídáme a pak odcházím a Vojtíšek usíná sám. A i já vím kdy budu mít čas. Věřím, že za čas si i vaše malá vytvoří režim.

lilourich
18. máj 2007

evaka rozdíl to určitě je. Malej si až do nedávna neobjevil ručičky, takže nechápal co s nima a nedokázal se moc zabavit. Ale pak jsem jednou ráno, je to asi 10 dní viděla, jak si je prohlíží před oblíčejem a když jsem mu podala chrastítko, tak po něm začal šahat a sám si ho vzal. A od té doby je to daleko lepší, sám si podá co chce, co je u něj blízko, a už se trošku zabaví. Dávám ho docela často na bříško, i když se mu to někdy nelíbí, ale tuhle tak dřel, že se po tom bříšku přešoural z jedný strany postýlky na druhou, jako do půl kruhu, né že jí přelezl - a pak když jsem ho otočila zase na záda, tak byl tak vyflusanej, že byl rázem hodňoučkej. Se prostě asi některý děti potřebují vybít, ale když není jak, tak je to těžký. Prostě se potřebují unavit. Taky jeho reakce už jsou jiný, každý týden je znát.......taky bych řekla že to bude u vás za chvíli lepší a lepší.... 😉

evickaleh
18. máj 2007

no moj ma taky mini rezim rano vstane sa pohra a po dvoch hodinach ide spinkat tak na pol hodinu potom sa hrame, papame no proste dalsie dve hodiny vyvija daku cinnost a potom zasa spinka podla toho kolko sa mu chce, niekedy dve hodinky niekedy menej, kolko potrebuje a takto to ide cely den, dve hodky hore potom spinkame a vecer sa okupe, napapa a ide do postielky a tam zaspinka.

evaka
autor
19. máj 2007

Evickaleh, ja sa malú tiež snažím ukladať najneskôr do 2 hodín (aj keď niekedy len na 10 minút), a celkom to vyhovuje, lebo si odpočinie a naberie energiu.
Lilou, vďaka za podporu. Je to pravda, čím viac sa dieťa zabaví a unaví samo, tým menej ju musím "ničiť" ja a mám viac časuna iné.

bcspeedy
23. máj 2007

Ahojky, mám zkušenosti jako lilourich - nezavádět zatím žádný režim. Malému jsou 2 měsíce a pokud jsem se snažila ho budit (na doporučení v porodnici) ke krmení každé 3 hodiny, byl akorát hrozně mrzutý a uřvaný a stejně se nanajedl. Nakonec se najedl až třeba za hodinku, tudíž v době, kdy by se on sám probudil... Kojíme, kdy si řekne on. Ani na večerní koupání nemáme stanovenou žádnou hodinu, prostě když se probudí (je hrozný spavec), tak jdem koupat. Usíná kolem desáté, noční krmení je kolem páté a pak se budí až tak v devět a dýl 🙂 Jsme asi největší spáči v okolí 😀

mimma
23. máj 2007

Ahojte, ja mám s režimom také skúsenosti, že najlepšie je začať až tak od pol roka. Nie násilný režim, vypočítaný na minúty, dá sa to aj podľa bábätka. U nás je to napr. tak, že ráno Marianka vstáva medzi šiestou- siedmou. Dám jej mliečko, potom chlebík/máme to opačne, ako sa píše v múdrych knihách 😀 /. Hráme sa , ideme von. O pol desiatej dostane ovocie, o 10-tej mlieko a ide spať. Naučila som ju zaspávať samú až teraz- ja som si aj ku nej ľahla, ale fungovalo to tak pekne asi dva dni a potom plakala, aj keď som pri nej ležala...Chcela sa hrať...Trvalo to zhruba týždeň, teraz ju dám do postieľky a zaspí do 10-tich minút, málokedy plače a ak, tak do minútky je ticho.
Budí sa rôzne. niekedy za hodinu, ale aj za dve a pol. Tak sa snažím ju dať potom spať zasa za také dve a pol hodinky- už si na to zvykla. Takže, napr. o pol tretej, o tretej, spí tak hodinku. Nedá sa to všetko opísať, aj tak je ten môj príspevok už dlhý. Večer ide spať o osmej a spíme až do rána. Zatiaľ mi to celkom vychádza, som rada, že sa mi konečne podarilo zaviesť režim tak, aby aj vlk bol sýty , aj ovca celá.
Ale keď bola maličká, tak veru s režimom to bolo ťažké, nedalo sa to, len veľmi zhruba a v podstate podľa nej. Určite sa to bude časom dať! 🙂

bellasandra
23. máj 2007

Ahojte, ja som sa tiez snazila o rezim. Ale v podstate to je tak, ze nieaké 2 mesiace sme boli na tom v jednom rezime, potom sa to zmenilo.
Aj teraz to je asi tak, ze vecerné kupanie, papanie , spanok okolo 8 vecer. Spí v noci, zobudí sa na papanie, niekedy 3krát, niekedy spí celu noc. V noci to ustalené nemam.
Cez den- vstavame okolo 6 polezíme este tak do tej 7-7.30 napapame, ideme von a spí , alebo spí doma. Obed, ideme von spí , niekedy mi spí za den 3 hod. Niekedy max hod.

Uz nieak prísne ten rezim neriesim.
Ale v globale, sme sa nieak ustalili az okolo tých 6.mesiacov.

ivankaalenka
23. máj 2007

Moja mala spi malicko, ale ked ju chcem uspat, tak strasne krici, nenormalne sa nervi, som z toho zufala, prosim vas, ako uspat bez takeho cirkusu? Lebo je vidiet na nej, ze je unavena, ked nakoniec zaspi, tak spi, ale ten nenormalny vresk predtym...mate nejaky recept? Lebo takto sa rezim robit neda. Dakujem 🙂

evaka
autor
26. máj 2007

Ivankaalenka, to som mala aj ja na dennom poriadku (ale som rada že je tu niekto nám podobný 🙂 ). Trvalo niekoľko dlhých týždňov, aby si malá ako tak obľúbila svoju postieľku - oj, to boli cirkusy. U nás zaberá najmä uhojdať v kočíku, ale v tomto teple je to zúfalstvo. Ak ti môžem poradiť, ukladať na spánok dieťa len vtedy, keď je dosť unavené, tesne predtým ako je "total zničené". Je ale ťažké vystihnúť tú pravú chvíľu, lebo keď prešvihneš čo len minútu, už nezaspí a vydrží byť hore ďalšie hodiny. Ono to nie je o režime časovom, ale o zvyku, aby si dieťa fixovalo, že po hre si pôjde znova oddýchnuť. Alebo neskúšala si ju nechať samu, či sa za 5 min. nevyzúri a potom zaspí? U niekoho zaberá aj to

danu
23. okt 2009

perla200 • 1d • Dnes o 08:51
Baby ako vytvoriť režim 3 mesačnému bábätku, ked doteraz kolikovalo a nedalo sa normalne fungovat????

lovula • 1d • Dnes o 10:30
Ja som môjmu drobcovi zavádzala režim tiež okolo dvoch mesiacov a nebolo to nič hrozné. Bábätká majú radi pravidelnosť. A robíme to tak doteraz.
Proste som pravidelne v určitú dobu chodila von. Napr. Doobeda okolo desiatej a poobede okolo štvrtej.
Spinkať cez deň som ho dávala vždy po hodine až hodine a pol bdenia. Kúpanie bolo tiež vždy okolo pol ôsmej.
Takto som to robila 4 dni a malý si zvykol. Sám sa pýtal spinkať a kupkať.
Neskôr sa mu spánok samozrejme predlžoval a aj hore bol viacej, ale to ide samo z vekom. No a keď som mu začala zavádzať príkrmy, tak som sa tiež snažila dodržiavať určitý čas.
Teraz sa vždy spolu naobedujeme okolo 12:00 a pekne poobede spinkáme 3 hoďky.
Len musíš brať ohľad na to, že každé bábätko je iné a možno tvojmu to bude trošku dlhšie trvať a možno kratšie. Ale určite by som už nejaký režim zaviedla. Môj drobec bol od vtedy kľudnejší a menej plakal.

lienka79 • 1d • Dnes o 19:46
ahooj
nas syn do 2 ems kolikoval..nonstop...a potrom si vytvoril vlastny rezim..ale on bo mal vlastne aj poca skolik az teda na ten spankovy yrtmus
Kupavali sme do 2 rokov v rovnakom case, v rovnakom case jedaval..kazde 3-4 hodiny, v rovnakom case prechadzky...Mozno na nervy,ale deti to maju radi a mne to absolutne vyhovovalo,lebo som bvedeôla, co kedy..
Ja by som to nechala na nom...odsleduj..kedy spava a skus v tom zace ho ukladat, prip.chodit na vychadzky v kociku
Nas spaval len v kociku....takze 2x denne 3 hodinove prechadzky..zima, mraz, dazd..vsetko jedno
Nic nesil a prisposob sa jeho rytmu 😀

petra.a
26. okt 2009

Ahoj. Tak s rezimom bojujeme aj my. Papka pekne kazde 3 hodky. Maly ma 2 mesiace a uz asi 3 tyzdne nam chodi spavat najprv okolo polnoci a teraz si to posuva a zaspava az medzi 1 a 2 hodinou rano. Zo zaciatku sme z toho boli zufali, pretoze sme nechapali preco nespi, potom sme si na to nejako tak zvykli, ale ked si to zacal pretahovat az do druhej tak uz sa nam to zda trochu moc. Minule som sa snazila razne zakrocit a drzala som ho hore uz od tretej popoludni. No to bola chyba, pretoze bol potom strasne mrzuty a aj tak zaspal az okolo druhej rano, Takze je to uplne jedno ci je hore od tretej alebo az od siestej vecer. Niekedy je hore, len tak pozera a je ticho, inokedy mrauci a ziada si pozornost, po pripade aby ho niekto nosil na rukach najlepsie aj niekolko hodin. V tom pripade zaspi, ale ked ho polozim hned otvori oci a mozeme zacat nanovo. ZAzil to niekto, aby miminko chodilo spat tak neskoro? Poradte ako mu to zmenit.

Diky

berenika39
26. okt 2009

petra, ahoj, moc pomáhá před večerním spaním opakovat pořád stejné věci, on si zapamatuje, že je to čas na spinkání, jsou to chytrolíni 😉 😉 . Nebude to za dva tři dny, ale jde to. Vždycky ve sejnou dobu (jasně že ne naminutu, prostě podle papání a tak) ho nech nahatýho poválet na osušce, pomazlit, dělat věci, co má rád. Pak koupáníčko, třeba masáž oleljíčkem, zabalit, jídlo a do postýlky. Pořád stejně, moc jim to pomáhá. To ponocování není dobré ani pro nej, ani pro vás, to ale víš. V noci děti rostou 😉 😉 , tráví, noční spinkáníje důležitý.

A jestli to jenom trochu jde, i přes den mu spooj spinnkání se stejnými rituály, třeba chvilku bez plínky na bříšku,nevím, něco, aby věděl,že pak bude spaní. Dávej ho spát ve stejný čas, mají v sobě budíka. 😉 😉

mamutka
26. okt 2009

Petra, my sme to zazivali....maly chodil spavat po polnoci od narodenia. mne uz tie kecy o rezime idu dost na nervy. s rezimom nesuvisi to kolko dieta spi, proste su spave deti a menej spave....my mame rezim taky mierny, papanie v priblizne rovnakych casoch, hranie, kupanie vecer, teda sprcha, ale kazdy druhy den, netreba kazdy den. Skusali sme kazdy vecer kupat zo zaciatku, ale absolutne nezaberalo v tom zmysle, ze o pol 8 okupeme a po 8 uz napapany haja.....ani nahodou. to sa prave rozbiehali dalsie hry...
kto to nezazil, nepochopi. neda sa prinutit spat dietatko, ktore je vesele, oddychnute, neviem sice kde tu energiu berie, ale proste potrebuje sa bavit do polnoci.
takze, asi prve 4 mesiace zaspaval nas maly okolo pol jednej v noci, potom bolo par super mesiacov kedy zaspaval okolo 10 vecer, ale teraz zase nabieha na polnoc....
a to cez den spaval od zaciatku len 2-3 krat po pol hodine, takze nie si v tom sama....
teraz ma rok a spava na obed - hodinku, alebo trosku viac a neskor popoludni hodinku, alebo aj dve, to je super pocit, lebo toto je prve obdobie kedy zistujem co to je ked dieta cez den spi 2 hodiny v kuse.......
no a potom zaspi az okolo polnoci.
nepomaha nic, proste on vydrzi hore hrozne dlho a kazdy sa cuduje aky je stale aktivny.
chodim s nim von - 2-4 hodky denne, kym bolo teplo, vysantil sa na deke v parku, na hojdacke, ale zeby ho to unavilo, to tazko....
doma stale lozi, takze by sa mal teoreticky unavit 😀
no a v noci je tak 2-4 krat hore, ked trapia zubky, tak jasne ze aj 10 krat.
neboj, nie si jedina, co nevie co to je klud po osmej vecer.....
tiez by som brala keby mi maly spal od osmej do dajme tomu siestej rano a nech sa v noci zobudi tri krat, ved za tych 10 hodin ma na to narok, ale on ide spat na 6-7 hodin a to este sa medzitym tri krat zobudi....
niekedy potom dospavame, ze ho este na prsniku ukolisem a valame sa v posteli do 8-9 rano, ale aj tak som unavena...
nuz ale je spokojny, usmievavy, nevieme co je plac, takze mozem byt len rada. jo, vyspim sa az v hrobe asi 🙂
teraz haja a ja som stastna jak blcha 😀

mamutka
26. okt 2009

berenika, ze v noci deti rastu..........moj ma rok a vazi 11.5 kg, prvych 6 mes bol len kojeny, teraz prikrmy a kojenie, ma vela pohybu, tak nechapem kedy stiha tak rast, dlhy je jak spagat, v noci malo spi, ja neviem kedy rastie 😀 😀 😀

petra.a
26. okt 2009

mamutka: tak to si ma trochu aj potesila, pretoze ked vsade citam, ake maju babtka rezimy a kedy chodia spinkat, tak si pripradam zvlastne. Cez den sa to nejako uz aj ustalilo, vstavame cca 8:00, to sa napapka, niekedy je hore, niekedy spinka, potom zase dalsie papanie o 11:00, popoludni ideme vonku a znovu papanie niekedy o druhej, niekedy o tretej, vonku sa mu totiz dobre spinka tak ho nebudim (on sa zobudi najneskor do 4 hodin sam) atd. Kupeme zatial kazdy druhy den medzi 18:30 - 19:30, podla papania, potom sa napapka a je uplne zivy, velke otvorene oci a nam je jasne, ze zacina dlhy vecer. A vraj kupanie dieta unavi, tak to u nas vobec neplati.
Jediny vecer po dlhej dobe co spinkal a budil sa v noci iba na papanie to bolo vtedy, ked som musela ist autom pre maznela do prace. A kedze byvame sami, maly musel ist so mnou a v aute zaspi zarucene. Uz som pocula aj o rodinach, ked vozia po veceroch deti v aute, aby zaspali, ale to by bolo drahe a dost blbe riesenie 😠

berus222
26. okt 2009

perta.a nas ma tiez kludovy rezim od pol 8, kedy ho kupeme a zaspava o 10!!! ci po obede spi alebo nie, vecer zaspava o 10. tiez mi vsetci hovorili, ze kupanie unavuje. nasho neunavuje.

berenika39
26. okt 2009

mamutka, ale když se děti "nechají" do půl noci hrát a nespat, tak vědí, že je to tak ok a prostě to tak dělají dál....já vím, žeděti jsou všelijaký, alekdyž dáš vykoupaný a najedený miminko do postýlky, zachumláš, zatáhneš, zhasneš, sedíš u něj a třeba ho hladíš nebo houpeš, po nějaké chvíli usne, ne? A jestli ne, pak to chce vydržet s tím "učením" tak dlouho,dokud si na to jednosuše nepřivykne. Je nesmysl nechat je třeba brečet, ale pokud je v klidu, tak ve tmě,teplu a s mámou usne.
Obě děti jsem takhle od mala dávala v osm spát, a no problem, jsou období,kdy to ted prcek zkouší a zkoušel, ale prostě večer se spí, konec vysílání, dobrou🙂))))

bebulik
26. okt 2009

Ahojte, moja slecna ma teraz 3,5 mesiaca a tym ze nas trapilo brusko nemala rezim vobec, od narodenia do mna vsetci v rodine doslova hucali ze rob jej nejaky rezim, musis ju davat do postielky spat a nenos ju stale na rukach!!! Doslo to az k tomu ze som si poriadne poplakala ze som asi zla mama.... ale podrzal ma manzel a uz sa snazim nebrat si to tak ku srdcu, nasa dcerka spinka cez den kedy ako ... skor po pol hodinke raz dva krat za den, inak sme hore cely den a vecer som ju skusila na naliehanie okolia davat spinkat do postielky teraz je to druhy tyzden, priznam sa ze sme prezivali muky lebo plakala ale ja som ju hladkala a mojkala a hojdala a nakoniec stale okolo 8smej zaspala teraz sme mali prvu noc som ju hojdala v postielke a drzala za rucky a zaspala bez placu... je to super pocit....
ja som uz ani neverila ze to pojde bez placu ale ide to .....
myslim ze treba vydrzat a babatko si zvykne...
kolko krat som sa bala ze ked sa zobudi ze na mna bude mrzuta ze sa nebude usmievat ale opak bol pravdou je to krasne vysmiate dievcatko 🙂 a je spokojnejsia ked je vyspata ....

berenika39
26. okt 2009

bezva bebulik, hlavně žádný výčitky 😉 😉 😉 . ted už to bude v poho.

sssimi
26. okt 2009

Petra, Mamutka my sme na tom rovnako 😀 Sarah chodila taktiež spávať o polnoci.... Skúsila som všetko. Budiť, nechávať čo najdlhšie hore, dávať skoro spať.... Už ani neviem čo všetko a jediné čo som tým dosiahla bolo, že Sarah bola mrzutá. keď som ju dala spať o 20tej samozrejme, že zaspala, ale o polhodinku bola hore vysmiata a chcela sa hrať. A to som sa mohla aj na hlavu postaviť. Chodila som s ňou spávať, dávala som jej prsník, všade bolo ticho, tlmené svetlo, hojdala som ju a malá len na mňa pozerala, alebo sa strašne rozplakala.Nakoniec som sa dopočula, že dieťa si režim vybuduje aj samé. Asi od 4 mesiacov začala čas skracovať a teraz po zmene času chodí o 21hodine čo mi maximálne vyhovuje a dúfam, že jej to vydrží.

jirkulka
26. okt 2009

Zdravím, doufám,že nevadí, že se přidávám do diskuze. Jsem tu nová..Máme stejný problém. Malý má 2 a půl měsíce.Nějaké večerní rituály jsme také zavedli, koupeme co druhý den.Pak ho krásně namažu, obleču, nakojím a stejně usíná jak se mu zachce. Někdy usne hned u kojení, někdy ho musím uspávat i 3x než pořádně zabere. POslední dobou také nechce moc spávat v postýlce, sotva ho tam uspaného dám, tak během 10 minut je vzhůru, pláče a chce si hrát. Přes den také spává jak se mu zachce. Někdy vydrží spát v kuse hodinu i 4x denně a někdy spí za celý den asi 2x po 20 minutách. Taky věřím, že dítě si určí režim samo, zjistila jsem,že když jsem ho jednou nutila,aby usnul a jemu se evidentně nechtělo, tak pak dělal kravál snad od 19 - 23h.