Ako zaviesť pevný režim dieťaťu?

evaka
15. máj 2007

Ahojte maminy. Mám 3mesačnú dcérku a podľa múdrych kníh (i podľa mňa by bolo super) zaviesť dieťaťu pevný režim. Snažiť sa o to celkom snažím, ale zatiaľ sa nám to darí len s večerným kúpaním. Niekedy zaspí hneď po ňom o pol 8, inokedy o pol 10. Ráno sa niekedy zobudí o 5 😢 , inokedy o 7. Takže moja snaha vytvoriť nejaký režim dňa vychádza absolútne nazmar, lebo každý deň máme iný. Ako ste/boli na tom vy? Máte nejaké triky ako si poradiť a zaviesť takému malému bábu aký taký režim a poriadok do života?

titkovamiriam
15. máj 2007

no ja som mala rezim od malinka a nastastie to funguje do dnes aj ked su dni ked sa nieco posunie,no potom sa to marekovi nepaci a je mrzuty.najlepsie nam funguje poobedie-spanok,jedlo,hranie a prechadzka,jedlo,kupanie a spanok.doobeda je to ako kedy a hlavne ako ide tatino do roboty a starsie deti do skoly.

evaka
autor
15. máj 2007

Od malinka znamená od narodenia? To ťa obdivujem, u nás to je nemožné. Jedine keby sme vynechali kúpanie, tak by sa zbláznila a v noci mala deň.

titkovamiriam
15. máj 2007

no od narodenia a mam to uz treti raz.No kazdy mi hovori ze je to tym,ze som strasna kludaska a tym mam aj deti kludne.
Marek teraz vstava vacsinou o siestej nakojim ho,prebali a spi este 1-2 hodinky,vacsinou sme potom vonku kedy spi v kociku a poobede som ti opisala,mam to tak od narodenia,lebo krpec prespal celu noc uz od mimi.

ladunka
15. máj 2007

Ahoj evaka,

moje dcerka má něco málo přes půl roku a zatím jediný pevný bod režimu je také večerní koupání, a to ještě když se jí podaří tvrdě usnout než ji naložíme do vany, je klidně ten den bez koupání. Spát chodí mezi osmou a půl desátou, řídíme se podle toho jak hodně unavená zrovna vypadá. Na noční usínání a spánek si zvykla sama velmi dobře, usíná stejně bezproblémově i když jsme v neznámém prostředí nebo když ji (vyjímečně) hlídají prarodiče.

Mně osobně tenhle "ne-režim" dost vyhovuje. Malá odmalička a zatím pořád přes den usíná jakmile na ni přijde únava, v podstatě kdykoli a kdekoli, a tak ve volbě způsobu trávení dne zatím nejsme ničím omezené. Mohu s ní odejít na celý den, aniž bych se musela starat, že například po obědě potřebuje specifické podmínky, aby si vůbec odpočinula.

Počítám, že s rostoucím věkem a zavedením příkrmů se to změní a dcerka si režim sama vynutí, ale zatím si naší značné flexibility užívám.

magg
15. máj 2007

no ja som to nechala na malu, nech si rezim vytvori sama, vecer je to fajn, po kupkani okolo osmej pekne zaspi, prebudi sa okolo tretej na kojenie a potom spi do takej siestej siedmej, ale cez den spi ako pride a myslim si, ze je to v pohode, naco ju budem nutit spat ked nie je unavena?
ani ked som plne kojila me nemali rezim, ked bola hladna vtedy sme sa kojili, niekedy vydrzala aj 5 hodin, niekedy si pytala uz po hodine

janula_nz
15. máj 2007

ja som v podstate malej tiez rezim netvorila ale nechavala to na nu. ona mi od malicka spavala dost casto cez den, tak som ju nechala. kupat som ju nekupavala kazdy den ale vzdy o 17h mala uz nocny spanok a to spala do rana do 6h. okolo polnoci zvykla papat a to jej trvalo do 1r takyto rezim 🙂

teraz ma rok aj pol zachvilu a spava mi 2-3hod okolo obeda. a o 18h uz spi nocny spanok do 7h rana. to jej viac neviem posunut, hoci som sa snazila pretoze ide leto a chcela som byvat s nou dlhsie vonku. ale nevadi. ona si ho takto utvorila, tak ho dodrzujeme.

inak som ju naucila zaspavat samu a v postielke od narodenia, tak tiez s tymto nemame ziadny problem. dam ju do postielky, zatiahnem rolety , zavriem dvere a je klud. a to spava od 1r uz uplne sama v izbe 😀

zany
15. máj 2007

Evaka, my jsme se ze začátku snažili taky zavést režim a bohužel se nám to nedařilo a já jsem z toho byla docela nešťastná. Malej si usínal jak chtěl, budil se taky různě a přes den to se spaním nebylo o nic lepší. Pak jsem se na to vykašlala a nechala jsem ho ať se řídí sám a vlastně se řídím já podle něj 🙂 Jediné co máme tak nějak na čas je koupání. Koupeme ho mezi 18-19 hod. a po té osmé ho dávám spát. Ale někdy usne hned a bez problémů a někdy je to s pláčem...
Ráno se budí jak kdy, ale většinou okolo té půl sedmé, sedmé. Nakojím ho a vezmu si ho ještě do postele, kde po "vyprávění" kdy nikdo nereaguje 🙂 a usne. Takže se budíme po osmé hodině. Okolo té desáté je už mrzutý a potřeboval by zase spát (to je jeho jediné pravidlo), takže jdeme ven a nebo ho uhoupu doma, ale to není spánek na dlouho pokud spí doma... Odpoledne si zdřímne tak na půl hodiny až hodinu, v kočárku vydrží spát o něco déle. Okolo té šesté si občas taky zdřímne, pak koupeme a po té osmé ho ukládám. Jinak kojím kdy si řekne. Někdy vydrží déle, někdy je to po kratší době.
Takže bych nechala malou, aby si nastavila režim sama a ty se jí jen přizpůsobíš... 🙂

lilourich
16. máj 2007

evaka souhlasím s holkama co to nechvávají především na dětech samotných. Pryč jsou naštěstí doby, kdy byl na všechny děti jeden metr a běda, kdo vyčuhoval. Dítě není stroj, který můžeš naprogramovat, jak tobě se hodí. Pokud mu někajá pravidelnost bude vyhovovat - vytvoří si jí samo, a ty se mu opravdu jen přizpůsobíš. Náš malí si vytrovříl sám jen jednu pravidelnost, a to že si ve dne sám určuje, kdy, kolik, jak často a jak dlouho bude kojený. Mezi 8-10 večer si vyžádá poslední kojení a od té doby spí sám 8-9 hodin bez buzení a to od začátku třetího měsíce. Když jsem se snažila s ním manipulovat, protože jiný holky v tom měli režim a děti kojily třeba po třech hodinách, tak jsem to všechno na čas nabourala a trpěli jsme oba. Malej řval, protože jsem se mu snažila vysvětlit ( já dilina) že přeci jedl a hlad mít nemůže, a on se mi odvděčil tím, že si mi budil v noci dvakrát - takže ve dne řev a v noci nevyspalá. Takže jsem se zase rychle vrátila k tomu co potřebuje on, to jest, napít kdykoliv si řekne, nechat ho ve dne spát, kdykoliv má potřebu, a je klid 😉 Malej je spokojenej, já vyspaná a je to super 🙂

lilourich
16. máj 2007

evaka a to už nemluvím o tom, že jsem si tím jeho násilným přizpůsobování svým potřebám, narušila totálně tvorbu mlíka. Když chtěl třeba za hodinu nedala jsem mu, s tím že hlad mít nemůže, pak třeba ubulenej usnul na další dvě, takže si mi tvorba mlíka snížila a začal být problém. Malej řval jak na lesy, já mu dala trošku která byla a za chvíli byly prsa prázdný jak pytlíky na kuličky 😝 a najednou jsem nevěděla co s tím. Takže přikládat, aby se zase tvořilo, ale pak ho bylo zase hodně - no prostě mi trvalo si uvědomit že si za to můžu sama. Dokonce jsem tu na diskuzi řešila s holkama jestli přestat kojit, protože to bylo neůnosný. I moje mamka se malího do začátku snažila na nějaký režim dostat, ale bez úspěchu. Taky mi pořád říkala to neni možný,nemůže mít hlad a tak. Takže když jsem si to dělala podle sebe, tak to bylo ok, a už po 6ti nedělí se mi budil jen jednou v noci a spal krásně. Ale jakmile jsem byla u našich už to zase začalo. Takže fakt se řiď mimčem, ono ví líp jak mi co potřebuje. Ani ty ani oni nemají každý den stejný. Taky si jeden den po obědě lehneš, protože to prostě potřebuješ a jindy jdeš plná síly klidně na výlet - a to samí to mají prťata, některý den je pro ně náročnější než jiný 😉

titkovamiriam
16. máj 2007

Marek si ten rezim zaviedol sam a nikdy som ho nebudila na jedenie ,alebo krmila podla hodin proste ako to potreboval.Ked sme lezali v nemocnici islo ma porazit krmit od vtedy do vtedy a ked sa to nestihali tak ho dokrmovali sondou-skoro som z toho isla osediviet. ☹

lilourich
16. máj 2007

titkovamiriam to mi povídej. Po císaři mi ho v porodnici nosili každý 3 hodiny a pak odnesly a člověk s tím taky nemohl nic dělat. Když jsem se pak třetí den dobelhala za ním, tak tam chudinka ječel. Nikoho nezajímalo, že se třeba po přebalení pakakal a potřebuje znovu, prostě byl přebalenej a další přebalování až s ostatníma ☹ dětma. Takže plakal až než se vyčerpal. Nejhorší je, že jsem ho v noci slyšela a nemohla jsem nic dělat 😠 je to strašný brát lidské bytosti podle nějakých tabulek 😖

titkovamiriam
16. máj 2007

no a este ked ti sestricka povie ze ci si ma nohy dolamat za 8000 co dostane ,ked sme ju s inou mamou upozornovali na piskajuci inkubator.po troch tyzdnoch som schudla 18 kil,ked som videla ako to funguje v tom zdravotnictve. ☹

lilourich
16. máj 2007

jo jo, taky mám podobnou zkušenost.........nebyl to inkubátor, ale ty monitory dechu, jsem se k malímu doplazila a zvedla ho z ní, taky to začalo pískat jak prase a nikdo nikde........pak mi řekli, že byly u porodu, ví že tu pak nikdo neni, a když jsem se jí ptala: a co kdyby to pískalo, né proto, že jsem ho zvedla, ale že by se třeba miminku zastavil dech, tak mi na to řekla: no mi to víme, ale oni nám sem navíc sestru nedají, asi se čeká až tu nějaký miminko umře, což je snad ještě strašnější 😲

titkovamiriam
16. máj 2007

ved prave ,ked sme uz boli doma tak bol pripad ze mimi vypadlo z inkubatora-urcite padlo sestricke a ututlalito. ☹

kvietocekx
16. máj 2007

ja som s malou v tomto smere nemala problem... robila som jej rezim od narodenia...vzdy vsetko kazdy den v tom istom case...od narodenia spinkame celu noc a spime aj doobeda (cca.hodinku) aj poobede (2-3 hodky) zaspavame uplne super... bez nejakych problemov a placov.este nikdy nespala u nas v posteli...vzdy spinka sama v postielke...ked chces robit rezim tak musis byt dosledna a nepovolovat pri prvom neuspechu... niekedy sa to nezaobide bez placu ale treba to vydrzat...

sage
16. máj 2007

evako, ja som z toho tabora ako tuna baby, ktore su za uplne prisposobenie sa miminku. mam o mesiac starsiu dcerku ako ty, do troch mesiacov sa nam o rezime ani nesnivalo, mala pytala pit cez den skoro stale, pretoze mam menej mliecka, v noci zo zaciatku vstavala 5-6x, teraz uz len 2x. Akonahle som skusala nieco silit, napr. natahovat intervaly medzi kojenim, len sa to obratilo proti mne, presne ako pise lilourich - nervozne vyrevane babo, menej mlieka a tak. Ked to necham na nu, co budeme kedy robit, vidim ze je v pohodicke, smeje sa, cely den vobec nezaplace a tak to ma podla mna byt. Posledne tyzdne uz mala zacala vecer zaspavat a rano vstavat zhruba o tom istom case (21.00 - 7.00, v noci spi so mnou), suvisi to asi s tym, ze cez den viac vnima co sa okolo nej deje, je aktivnejsia, pri noseni v satku cez den uz nespi ale pozoruje okolie a teda vecer aj kvalitnejsie unavena. Proste ked trosku dozreje centralna nervova sustava, prirodzene sa ustalia aj biorytmy.
Rezim sa s prechodom na nemliecnu stravu celkom stabilizuje, to mam potvrdene aj od mojej mamy.

tiki
16. máj 2007

My teda rezim taky neresime, manzel sice tvrdi, ze je to chyba, protoze kdyby mela dcerka rezim odmala, nedopadne tak, jako jeji rodice 😉 , ale taky se prizpusobujeme ditku, je to daleko operativnejsi...

sandra81
16. máj 2007

Koukam ze zavist rezim pro miminka se snazime skoro vsichni 🙂
I my. A je to mazec, kort pri kojeni je to dost tezky. Myslim ze nejdulezitejsi je, aby mimi odpoledne od te +- 12 hodiny tak min.2,5 hodiny spalo, pak krmeni, hodinu nebo tak nak vzhuru, treba na prochazku, pak zdrimnout nebo krmit. Kdyz se snazim tohle dodrzovat, je nase mala klidnejsi, ale jakmile s ni jdu dopoledne do mesta a vracim se v dobu kdy normalne spi v postylce tak je pak zbytek dne nekdy pekne rozhozena. Je to tezky ale myslim ze rezim - casovej pro miminka i deti vetsi je hodne dulezitej.

gedren
16. máj 2007

offtopic, lilourich, to jsem moc rada, ze se problem s kojenim vyresil!

Ja patrim take do tabora anarchistek 🙂 Nesnazim se Helence nic nutit, kdyz ma hlad, ji, kdyz chce spat, vytuhne. Sice mi vecer neusina tak, jak bych chtela, ale rano vyspava dlooouho, a jelikoz ja jsem taky dopoledni spavec, tak mi to vlastne vyhovuje 🙂 A jinak je super ta svoboda, jak pise ladunka - nemusim resit, kdyz s ni jdy treba na celej den do prace nebo jakekoli jine vykyvy, ona se dobre prizpusobi naprosto cemukoli 🙂
Sami zijeme taky tak nejak nahodne a bez pevnejch casovejch hranic (asi je to tim, ze nemame televizi 🙂), tak by mi prislo divny nutit ji neco jinyho.

bibula
16. máj 2007

😀 😀 😀 ťažko

evaka
autor
16. máj 2007

Uááááu kočky, tak ani neviem čo napísať. Všetko čo ste popísali tak nádherne znie. Až sa mi zdá že nie sme normálna rodina. To by ste mali vidieť ten chaos u nás. Takže pekne po poriadku. S kojením to ide celkom ok, hoci Aninka jedáva pomenej, ale častejšie. Vlastne je to rôzne, niekedy je hladná za hodinu, inokedy za 4. Ale jasné že jej dám ako zapýta. Tu režim netreba 😉 . Ale čo sa týka spania, ja sa na malú a jej potrebu spať spoľahnúť nemôžem. Neexistuje, že dá na sebe poznať, že je unavená alebo dokonca sama zaspinká. Ona dokáže pozerať okolo seba celý deň - boli dni, keď ako mesačná spala hodinu denne. A verte tomu, že jej to nestačí, lebo zrazu prišiel moment, keď už nevládala, bola prestimulovaná a bol to koniec sveta - trvalo hodiny ju utíšiť. Teda takýmto stavom musím predchádzať len ja a vyslovene jej ten spánok organizovať a riadiť. Inak zaspávame len pod plienkou, hodiť jej ju na oči div sa nezadusí, ale to je jediný spôsob ako dokáže zavrieť tie zvedavé očká. Teraz sa mi to ako kedy podarí, aby denne spala 2-5 hodín a vidím že ten spánok ozaj potrebuje. Zostáva mi tajne dúfať, že to aj ja budem raz môcť nechať na moju malú. Koľko vlastne tak spávajú tie vaše deťúrence (tak ich závidím) počas dňa?

gedren
16. máj 2007

Ja spanek pres den nejak neresim, ani nevim, kdy a jak spi, samostatne teda nespi vubec, temer vzdy usne na prochazce v satku (ale to je jeji vec, zda spi, nebo se kouka, nam je to jedno), no a nekdy u prsa, z toho nekdy ji pak odlozim, nekdy chovam 🙂 Pokud vylozene zacne rvat unavou, tak zabere bud (doma) kojeni + houpani (v houpacim kresle, na mici), to vytuhne hned, a nebo (na verejnosti 🙂) ji proste uchodim v satku (taky za chvili).

Ale jinak pro me za me at si pres den klidne nespi vubec, to je jeji vec 🙂 A pokud projevi potrebu spat a nejde ji to, resim to vyse uvedenymi zpusoby.

sue
16. máj 2007

No ja som sa moju malú na režim naučiť snažila, lebo evidentne chúďatko trpela ako sme sa furt pri nej striedali, ako bol každý týždeň iný, ako raz bola kúpaná večer, potom zas ráno... najprv sa to nedarilo, ale posledné dva mesiace keď už som s ňou bola tak 12-14 hod denne sa nám to pekne darilo, aj pekne priberala a bola spokojnučká 🙂 Takže myslím, že niektoré detičky potrebujú aj "ukázať" ako si zariadiť deň...

sage
16. máj 2007

evako, moja dcerka spi denne 1-2 hodiny, suvisly spanok iba na prechadzke v kocari alebo v satku, tak akoze v postielke by zaspala poobede, to je velmi zriedkave. ale po kojeni si schrupne vzdy takych 10-15minut. vecer je prirodzene unavena, zaspava tiez pri kojeni a v noci spi dobre.
pises, ze Aninka je taka zvedavka hyperstimulovana - ak by ti to bolo sympaticke, mozno by pomohlo nosit ju 1-2hodinky denne v satku, to detom dava vela podnetov a zaroven ich to unavi. ja som si vsimla, ze ta moja zaspi tazsie v dnoch ked ju vobec nenosim v satku. ale kazde mimi je ine samozrejme.

tiki
16. máj 2007

gedren - ty myslis, ze televize ustaluje rezim? My ji teda taky nemame, ale myslim, ze i kdybysme ji meli, zustaneme chaotikama a anarchistama 🙂 🙂 🙂

evaka
autor
16. máj 2007

Gendren, Sage, tak vám závidím nosenie v šatke. Šatku som teda neskúšala, ale niekoľkokrát sme sa nosili v babyvaku, teda sme sa pokúšali a bola z toho na nervy, nemohla "kukať" ako chcela. Nevzdala som to a teraz skúšam klokanku, ale po 2 minútach sa jej nepáčilo. Ona miluje byť na pleci a pozerať na svet, ale viete si predstaviť, aká som z toho uťahaná. Našťastie nám to rieši aj autosedačka, ale zasa nechcem, aby v nej trávila celé dni. Ešte čo sa spania týka, tiež výhradne v kočíku, najlepšie na mraze 🙂

lilourich
16. máj 2007

evaka, tak jsem na tom asi tak jako holky. Malej mi spí přes den tak dohromady okolo tří hodin. Někdy míň a někdy víc, ale to záleží jak dlouho spí v kočárku. Někdy usne u kojení, tak ho nechám být, a spí třeba jen 10 minut a někdy jsou z toho 2 hodiny. Hodně záleží co dělal a jak je unavený. Je jasný, že když je se mnou mezi kojeníma třeba jen v lehačce, když potřebuju uvařit a nebo nemá moc aktivit, tak není tak utahanej, jako když dře na bříšku, aby se otočil o celou postýlku 😀 a ještě u toho bojuje s plyšákama 😀
Jinak malej když na něj jde spaní a je najezenej a přebalenej, tak usne bez problémů sám. Kolikrát si jen pro něco jdu, a už je vytuhlej. Pokud chce usnout, a nemůže, tak ho udindám u prsu a opatrně položím a taky pohoda 😉
gedren už je to v pohodě, nedělám z něj stroj, řídím se jeho potřebama a jsme spokojený oba 🙂

sandra81
16. máj 2007

No ono je to asi na kazdym. Nekdo na rezim kasle a nekdo zas ne. Ono je myslim mit rezim i idealni pro matku, pak se da neco naplanovat ale kdyz je kazdy den jiny tak to moc nejde. Kdyz vim ze mam kojit ve 4 odpoledne a ze do te doby od jedne hodiny spi tak muzu treba na nakup nebo nekde, ale kdyz je to pokazde jinak to se pak ani matka nemuze nikde hnout....
Jiste ze presne na ty casy to taky nejde ale tak nejak priblizne kdyz je kazdy den podobny je to fajn jak pro mimi tak pro mamcu 🙂

tiki
16. máj 2007

evaka - ja myslim, ze noseni v satku a v babyvaku je neco uplne jineho. Ja nasi Zdisu vazu do satku do tzv. krize s kapsou, kde je svisle, takze muze koukat po libosti kolem sebe a kdyz usne, pretahnu ji pres hlavu pruh latky, aby ji neklinkala. Kdybych ji polozila do nektereho z uvazu typu kolebka, tak by se ji to taky nelibilo, to jsme praktikovali asi v prvnich trech tydnech.

lilourich
17. máj 2007

sandra81 samozřejmě že to je pro matku pohodlnějsí, a pokud to s dítětem takhle jde, tak je to O.K. Ale jak píšu víc nahoře, zkoušela jsem to po vzoru kamarádek, abych si mohla ten den nějak naplánovat a vymstilo se mi to a dost ošklivě 😖 V podstatě jsem tohle zkoušela od narození několikrát i na pupud svojí mámy, ale vždy z toho byly jen problémy. Až teď ve jeho 4rech měsící jsem pochopila, že tudy u nás cesta nevede, a že v pohodě budeme oba jedině, když se budu řídit podle malího. Neboj mě taky ve dne spí, takže si můžu skočit před barák nakoupit, usne mi kdekoliv a kdykoliv nepotřebuje žádné speciální "ceremonie" okolo toho. V kočárku i když nespí nepláče, jen tak kouká povídá si, a je teď daleko spokojenější, když mu dám napít když on chce, než když jsem s ní jela a brečel a já mu říkala, teď jsi pil než jsme šli nemůžeš mít hlad............blbost, a stres pro oba....