Ako zlepšiť dlhé zaspávanie 19 mesačnej dcérky?

diana_81
19. jún 2013

Ahojte zienky, ja som tu uz v "Spanku" veteran... chcem sa zase s vami poradit, kedze ani tentoraz sa nase spankove trapenie nelepsi, len meni. Moja mala ma teraz 19 mesiacov a momentalny problem je ten, ze vecer nevie zaspat. Ospravedlnujem sa dopredu za "roman".

Ja ju este dojcim a rada by som ju i nadalej uspavala na prsniku - keby to fungovalo. Od zmeny na letny cas (cize pomaly uz par mesiacov ☹...) sa akosi nastartoval proces, ze zaspava stale neskor a neskor. Snazila som sa reagovat upravou rezimu, ktory bol predtym menej organizovany. Rano som ju zacala budit medzi 7:00 a 8:00 a nasledne podla toho ju ukladat medzi 12:00 - 13:00 na poobednajsi spanok. Ten urcite potrebuje a keby som ju nechala tak by spala i 3 - 3,5hodiny niekedy. Na obed zaspi bez problemov, relativne rychlo, tak do 10-15 minut na prsniku so mnou. Potom ju necham tam a robim si svoje. Zacala som ju poobede i budit mysliac si ze spi privela. Najprv najneskor o 15:30, neskor som to presunula na 15:00... Skusala som sa neriadit len casom budenia ale i celkovou dlzkou poobednajsieho spanku a nenechat ju povedzme spat dlhsie ako 2 hodiny a podobne. Nemam pocit, ze by cokolvek pomahalo. Ak som sa snazila ulozit ju vyrazne skor (povedzme okolo 19:30, ci 20:00), lebo ze mozno je ked skusam inokedy uz pretazena tak sa mi zobudila povedzme o 23:00 a nevedela zaspat spat. Snazim sa ju unavit, byt vela na vzduchu, nevziat so sebou kocik aby bola nutena ist peso atd. Tiez nemam pocit, ze by to nejako pomohlo...

Vecer prebieha tak, ze ju "pripravi" ocino a potom ja idem uspavat. Tesi sa ked ma zbada (mam pocit, ze az prilis veselo, tak som poprosila manzela aby sa s nou snazil "neblaznit pri vecernom prezliekani do pyzamka) a v podstate spolupracuje. Lezi vedla mna, zo zaciatku sice kope povedzme nohami a hra sa s hrackou popri dojceni, ale nelozi po mne, nestavia sa, nevymysla... nanajvys zahlasi "aaa", akoze potrebuje na zachod a nasledne sa do nocnika i vycika. Ale proste hodinu, niekedy i hodinu a pol sa nevie upokojit. Cim dhsie to trva tym je viac precitlivela, pusta sa z prsnika, vzapati spusti rev ze jej ho beriem, vyzaduje aby som ju pevne objala no napriek tomu nevie zalomit, zacne tukat rukou o stenu, hrat sa s pyzamom... Skusal ju uz ukladat i manzel, zatial nepomohlo... Mozno je to i zubkami, ale trva to uz dlho a je mi zvlastne ze cez den nema najmensi problem?

Nechcela by som ju dat vyplakat. Podla mna to nerobi naschval. Nemam pocit, ze by spekulovala, ci skusala hranice. Proste nevie zaspat a po tom dlhom lezani jej to asi samej uz je dlho a vlastne chce spat. Nejdeme sa potom uz hrat, nema z toho ze to natahuje ziadnu vyhodu, ci zabavu... No neviem uz ako na to, ako to zastavit. Takto zaspi casto az o 22:00, niekedy az 23:00 co pri budiku o 7:00 znamena 8 hodin spanku (prerusovaneho dojcenim). Mali ste nieco podobne? Bolo to len obdobie a treba pockat? Ci ako na to?

lauricka
19. jún 2013

mozes skusit homeopatika Sedalia alebo tento sirup Pediakid na spanie, obe tvoja dcera moze a liecba moze trvat par dni, mozno jej to pomoze. A mozno uz tesne pred chystanim sa na spanie vsetko zatemnit uplne, pri zaspavani nech je v izbe tma ako v noci.
Inak, v noci by uz fakt nemusela pit mlieko a normalne spat.Ale ak si sa rozhodla ju uspavat dojcenim do neurcita, asi sa ani mala poriadne este dlho nevyspi. Naucit ju spinkat je tvoja uloha a cim neskor, tym tazsie. Ale to uz je ina story.

diana_81
autor
19. jún 2013

@lauricka

ono izba je dost tmava a i lampicku sme momentalne zrusili pri zaspavani. Nemam pocit, ze by to na to malo vplyv. Na obed zaspava pri ovela vacsom svetle bez akychkolvek problemov.

Co sa uspavania/spania tyka vzdy su tu viacere tabory a ja som si ako prvorodicka zvolila ze ju budem uspavat... ked to haprovalo tak som skusila i naucit ju zaspavat samu, ale rpi dcerkinej povahe z toho bolo kopec placu a nezlepsovalo sa to, tak som od toho upustila. Nie som presvedcena, ze je to "naucenie", skor donutenie.

jerryjanka
19. jún 2013

aj my sme mali taketo obdobie - zhruba v tom roku a pol trvalo to tak 4-5 mesiacov - potom už sa to upravilo ale aj dnes sa nam stane že zaspava aj hodinu. ale už to nie je pravidlo. je to proste take obdobie - treba to len prežiť - u nas ako to začalo tak to skončilo - teraz to zaživam s druhou 😅

lauricka
19. jún 2013

@diana_81 spanok prebieha v cykloch, hlboky spanok a lahky sa striedaju, asi po hodinke je dieta v lahkom spanku, kedy sa moze prebudit, pomrvit, zaknucat, hocico, ale ak vie zaspat samo, tak znovu zaspi bez toho, ze by o tom vobec vedelo. Vtedy spi dobre, kvalitne a je to zdrave. Ked je naucene zaspat na prsniku, moze sa stat, ze pri tychto lahkych fazach si znovu bude vyzadovat uspanie navyknutym sposobom, moze mu to zdravy spanok aj rusit. Mozno aj preto niektore deti su hore 8 aj 10 krat stale dokola. U Vas to, nastastie, nie je az tak casto. Mozno jej to napitie sa z prsnika vecer uz na uspanie nestaci a sama inak zaspat nevie a tak tam trci na posteli a je hore, aj ked je unavena. Tak nejako si to predstavujem.
Citala som v jednej knihe o spani, ze aj ked sa dieta ukludnuje na prsniku, tesne pred uspanim je dobre vybrat mu prsnik z ust a jemne pritlacit bradicku, aby malo zatvorilo ustocka, aby to konecne zaspanie uz prebehlo bez prsnika a teda dieta sa postupne ucilo samo zaspat uz od maleho babatka. Neviem, ci to fungovalo aj niekomu realne, ale nezdalo sa mi to tak od veci riesenie. Urcite ucenim dietata samo zaspat mu urobis velmi dobru sluzbu pre jeho dobry a zdravy spanok. Navyse, dieta v tomto veku uz naozaj nepotrebuje mlieko v noci, ona uz by ozaj mohla normalne spat.
Ja nehovorim, ze ju treba nutit nejakym drastickym sposobom. Skor len uvazujem, preco moze mat problem spat.
Ale ak hovoris, ze to je len odkedy sa zmenil cas, tak bohvie, co jej vadi. Ja myslim, ze ak by zaspavala teraz v lete o desiatej, to nie je taka tragedia, ak sa jej o desiatej uz zaspat dari, ak by to inak neslo. A postupne by som to skusala stale skor a skor, o stvrt hodinu a tak. Mozno ist na to takto z opacneho konca, bohvie, co pomoze? Kedze skorsie ukladanie nepomaha, ani dostatocny pocet hodin bdenia pred spanim....
A mozno je to vekom, ako pisu niektore mamicky. Moji maju 18 mesiacov, syn zaspava pomerne rychlo, vypije si mlieko, chvilu ho hojdam na pleci na rukach a polozim do postielky. Dcera zaspava dlhsie, ale nie prilis, niekedy cca pol hodinu, niekedy menej, malokedy zaspi hned, zaspava tak, ze sa prevaluje, cestuje, nacvicuje neviem co, tiez vie buchat rukou o celo postele, hrat sa s niecim, blabotat a tak, ale zaspava sama. Teda, nie uplne, lezi pri nej moj muz (ja som vtedy zo synom), ale nic nerobi, len tam lezi, ona lozi aj po nom a tak :D. Obaja asi od 15 mesiaca vedia vacsinou prespia celu noc a v noci uz mlieko nedostavaju. Predtym, ked boli mensi, tiez pili mlieko v noci, aj 3X kludne, ale to sme sa snazili odstranit postupne.
Takze, ako vidis, ani my nie sme ukazkovi v samotnom zaspavani 🙂.

diana_81
autor
19. jún 2013

@lauricka

Dakujem Ti za dlhy prispevok 🙂 Ono dalsi postup co chceme skusit je ze ju bude teraz tyzden uspavat manzel. Ze ju nadojcim v obyvacke pri utlmenom svetle a on ju potom zoberie do postele. Myslim, ze je to lepsie ako ju dojcit v posteli ako doteraz a potom sa vystriedat, to ju dost stresuje ked manzel v polke pride. Mozno to bude ine, lepsie...

teraz je to tak, ze po zaspati ju dame do postielky. A neskor spime po tej jednej-druhej v noci spolu v manzelskej posteli do rana. Mala obdobia ked v noci nevedela spat a bola hodinu-dve hore. Ale v podstate nam spi cez noc dobre... ja nemam potrebu ju z postele dostat von, ale chcem aby sa dobre vyspala. Vo mne sa tie pristupy biju. Na jednej strane by som ju rada dojcila a uspavala i nadalej a pockala kym k tomu dospeje sama. Ale nefunguje nam to... neviem ci len teraz alebo je to dlhodobo problem. Plus mam niekedy pocit, ze ked napriklad spi pri mne a otoci sa a narazi na mna, tak hned hlada prsnik. Ale ak jej stihnem uhnut casto spi pokojne dalej, len sa prevali... tak mam dojem, ze to fakt asi niekedy len rusi. Asi by sa jej najlepsie spalo na velkej posteli (kde nebude narazat o tyce) samej... neviem.

diana_81
autor
19. jún 2013

@lauricka takze uz nedojcis vobec?

miskaz
19. jún 2013

@diana_81 Ahoj,mam podobny problem,takze urcite v tom niesi sama. 😉 navyse nas 14mesacny syncek je odmalicka nespavec a cez den mi spinka 2x po 40 minut,ak je prve spanie prilis neskoro,spi len raz denne.a aj to musim byt pri nom inak sa budi do pol hodinky,alebo spat v kociari na prechadzke.Takze obcas neviem kde mi hlava stoji,popri nom nestiham domacnost,nemozem si navarit v case jeho doobednajsieho spanku.vecerne spanie je tiez riadna jazda. 😀 ak zaspava so mnou,vacsinou zaspi na prsniku,ak s manzelom,co je dost casto,pretoze som v tom case v praci,vypije mliecko (nie vela ) a vala sa po posteli,po manzelovi,je tazke ho ulozit.cez noc sa budi tak 1-2x. spi v nasej posteli,pretoze odmalicka nenavidi svoju postielku 😖 ( nasledok oblubenej metody nechat vyplakat,na ktoru sme sa uz v uplnom zufalstve nechali nahovorit a lutujem to dodnes ! )

dana_l
20. jún 2013

nase dvojky su kazde ine. az donedavna zaspavali na prsniku ale teraz sa "napiju", daju si dudlik a vacsinou do 5-10 minut spia. mala prespi celu noc, zobudi sa niekedy ale vie znova zaspat, ak nahodou stratila dudlik tak jej ho dam. ale maly bude pytat v noci prsnik. nastastie uz vie I zobrat aj dudel ale ked mal okolo roka tak pokial nedostal prso tak vrieskal - aj hodinu dve.u nas su niekedy tiez noci ze niektory z nich nespi. vacsinou na pricine je ze som si dala kolu s kofeinom a potom vidim ten nasledok.
ty tiez kojis. nie je mozne ze pocas dna nieco vypijes co ma kofein?
ohladom uspavania tvojim manzelom. - to je super napad. u nas som robila asi mesiac v noci a manzel bol vtedy sam pri detoch. nase nacali lepsie spavat - zaspavat I same bez prsnika. len sa napili a potom lezali v posteli a zaspali.
urcite vyskusajte ale nielen na tyzden, skuste I mesiac.
co by som este povedala, dieta ktore sa hybe tak nevie rychle zaspat. skus zeby neliezla, len lezala. pocuvajte nejake prirodne cd-cka - voda, vtaky, priroda. mozno by I to pomohlo

marianax
20. jún 2013

@dana_l ahoj prave tu citam ze este kojis klobuk dole ja mam jedno co kojim a niekedy som riadne unavena lebo su noci kedy len cicik chce ani flasu ani dudel ten ani zdaleka nechce a kojit dvojicky si neviem predstavit mas moj obdiv 🙂

diana_81
autor
20. jún 2013

@miskaz

Dakujem Miska. A nemyslis, ze by mu mozno jeden spanok uz stacil? U nas boli boje so zaspavanim a kratky spanok. Postupne sa to po prechode na jeden zlepsovalo. Teraz nakojim a zaspi do 10 minut, vacsinou ju mozem nechat samu spat aj 2,5 - 3 hodiny (zacala som to skracovat teraz z obavy ze jej je to mozno vela). Ani nam vyplakavanie nepomohlo. Mozno som bola ja neista, mozno mala v zlom momente... Plac trval dlho a cez den niekedy tym padom nezaspala vobec tak som povedala dost. Ja by som rada zostala s nou a upokojila ju ale stale nerozumiem preco to nefunguje :(

diana_81
autor
20. jún 2013

@dana_l

Fakt klobuk dole ze takto krasne dojcis oboje 🙂

U nas nie je cumlik... Nenaucili sme nan za mala a teraz sme uz nechceli. Ale tym sa asi vela ulahci - mama je prec ale cuckat mozno dalej ci vecer, ci v noci... Manzela nasadim... Len ma mrzi ak to mala bude chapat ako trest alebo nieco podobne. A ona vacsinou lezi, ved to je to ironicke ze lezime do nemoty a ona nie a nie a nie (a nie) zaspat... Potom uz z dlhej chvilky zacne vymyslat. Obcas lezi uz i bez prsnika ale nie a nie zalomit, nasledne si nan "spomenie" a chce ho spat. Kolotoc najvacsi!

Inak kofeinove veci moc nepijem ale niekedy si dam narazovo dost cokolady. Vysadit sa mi to moc nedarilo ale skusim tyzden ziadnu a uvidime. Zevraj i ta obsahuje kofein.

miskaz
20. jún 2013

@diana_81 velmi rada by som ho naucila na jeden a poriadny spanok (aspon hodinku a pol- dve) ,ale ak ho davam spat len raz a spinka svojich tradicnych 40min,do vecera nevydrzi,je zly a vecer sa casto budi. skusala som aj udrzat ho dopoludnia co najdlhsie,aby bol viac unaveny a dlhsie pospal,ale toto tiez nefunguje. pospi 40 min a potom je strasne zly az dovecera :/

diana_81
autor
20. jún 2013

@miskaz

U nas sa to zlepsovalo vekom... Je to ironicke ale vzdy nam haproval poobednajsi/denny spanok a vecer to slo hladko. Teraz je to naopak...

magda89
20. jún 2013

@diana_81 ahoj, ja mam rovnaky problem. Niekedy je to lepsie inokedy horsie a nechcem ju nechat vyplakat. Dostala som uz podobnu radu, hlavne vraj treba nadojcit mimo postele a v inej izbe a potom dat pusinku, zazelat dobru noc a nechat to na ocka. Vraj staci aby pri nom zaspala tri noci bez prsnika a zlepsi sa to. Ocko ma pritom dovolene vsetko, nosenie, hranie, spievanie, citanie... tak som zvedava...ci zaberie. Daj vediet. Nasla som este super stranku o uspavani a tam presne clanok o tom, ze zavisi od povahy.. uz sa tesim ked zistim ako podla toho nastavit rezim lepsie...http://www.prosimspinkaj.sk/2/post/2013/06/pova...

a este jedna vec, neskusala si ju teda dat o hodinu neskor spat? To mi poradil jeden doktor, ak uspavam viac ako pol hodinu mam sa na to vykaslat a dat jej este chvilu casu... nech sa viac unavi... 😎

basburianka
20. jún 2013

Ahoj. Je to niekedy vážne o nervy, to nekonečné uspávanie...Ale všetko má svoj začiatok a koniec, nebude to tak naveky ;) čo sa týka tej čokolády, to môže byť problém nie kvôli kofeínu, ale kvôli cukru - to je pre deti neskutočný príval energie, ja som to tiež odpozorovala, že keď som mala čokoládový exces, dcérka mi ťažšie zaspávala a horšie spala. Ani jej by si poobede už nemala dávať nič s obsahom cukru (ani ovocie), aby ju to zbytočne nenabudzovalo. Dudula síce niekedy veľmi uľahčuje život, ale môže narobiť aj poriadne problémy, takže ak ste doteraz bez nej, tak už by som to určite neskúšala. Keď si s ňou ideš ľahnúť, je už unavená, zdá sa ti, že sa jej chce spať? Ja som tiež rada, keď deti už okolo 8 spia, ale teraz, keď je tak dlho svetlo a teplo, tak to niekedy proste vzdáme, a ideme radšej na neskorú prechádzku a deti dávame spať oveľa neskôr ako v zime. Myslím, že je veľmi individuálne, koľko kto potrebuje spánku. Ak nie je cez deň nevrlá, tak je asi vyspatá dosť a viac jej netreba. Moja dcérka tiež spí so mnou, máva noci, keď sa chce dojčiť často a niekedy prespí skoro celú noc. Myslím, že toto sa nedá veľmi nacvičovať alebo siliť, teda ak to chceš nechať na svoju dcéru a do ničoho ju netlačiť. Možno má niekedy náročnejší deň a potrebuje sa pritúliť častejšie...Nechávať dieťa vyplakať je podľa mňa drastická metóda, je od teba celkom závislé a nevie si pomôcť samo, takže mi to pripadá dosť kruté - toť môj názor. Držím palce! (Je to niekedy naozaj náročné, ale mne pri prvom synovi pomáhalo-ke´d ma chcel nekonečne dlho držať za ruku-že som si hovorila, že to je krásne, že ma chce mať pri sebe, že sú to vzácne chvíle, že za pár rokov už ma nebude tak potrebovať. Tiež som sa snažila využívať tieto chvíle na zamyslenie o veciach, na ktoré bežne nemám čas. Niekedy ma napadali vážne geniálne myšlienky! A čím som bola pokojnejšia, tým to išlo ľahšie a rýchlejšie. Nie vždy sa to ale dá, hlevne, keď ťa čaká ešte kopa práce! Dcérka mala obdobie, keď som pri nej trávila naozaj dlllllhéééé chvíle, teraz je to omnoho lepšie. Veľmi sa to mení...ale mám pocit, že veľmi pomohla redukcia cukru...) ešte raz veľa trpezlivosti a múdrych rozhodnutí ;)

jamabe
21. jún 2013

@diana_81 Neviem, či som oprávnená ti radiť, keďže mám tiež len prvé dieťa a trochu mladšie ako ty. 🙂 Ja som uspávanie na prsníku zrušila, ale uspávam malú na rukách sediac v kresle (len ja), s ockom strašne plače, hoci cez deň ho miluje a behá za ním... Ako prvá vec mi tiež napadla, že ešte tvoja malá nemusí byť unavená, ale ak si to vylúčila, tak potom mi to príde tak, že jednoducho chce byť čo najdlhšie s tebou... Predpokladám, že cez deň ste len vy dve spolu, má ťa len pre seba, ale večer je tu aj ocko a možno trošku "žiarli", že keď zaspí, ty od nej odídeš... Tak to zaspávanie schválne predlžuje. A vôbec nevadí, že sa s ňou nehráš, stačí, že je pri tebe a je jej dobre. Staršie deti majú to známe: Mamí piť, mamí cikať... 😝 Niekde som čítala, že dieťa vycíti nervozitu matky, keď ho uspáva, lebo chce čo najrýchlejšie odísť z izby. Aj u nás je to tak, že keď sa už ponáhľam, tak just vtedy malá nie a nie zavrieť oči. Tak si radšej zavriem oči ja a relaxujem. Nepíšeš aké máte rituály pred spaním, ale možno tie skús čo najviac predĺžiť, kúpeľ, maznanie, knižka, uspávanka... (len návrhy), aby si ťa užila čo najviac. V posteli sa kľudne tvár, že aj ty spíš. Mojej ešte pomáha hladkanie a jemné ššš. Držím palce!

diana_81
autor
21. jún 2013

@magda89

Ahoj Magdi, no tu stranku Nicole Johnson som si uz studovala a bolo velmi zaujimave citat o tych roznych crtach babatiek. Trosku ma to vtedy upokojilo a odohnalo to vycitky, asi by som si mala najst cas a precitat si to opat 🙂 Lebo moja ma kombinaciu taku, ze vie byt vybusna i tvrdohlava, neprisposobiva a pravidelnost jej nic nehovori... nastavit nejaky rezim bol vzdy nadludsky vykon a aj ked ludia vravia ako deti miluju ritualy - u nas mam pocit ze to neplati...

Skusali sme dat i neskor spinkat - ona potom ale aj tak zaspala neskor, takze z toho bolo pol jedenastej a to uz ma fakt hnevalo, ze tak kratko pospi. Rano sa mi osvedcilo zobudit a nastartovat den, inak sa i obednajsi spanok pokazil a posunul a nevedela som ju nahnat do postele, takze ked zaspala o pol 11 vedela som ze viac ako 8-9 hodin si nepospi a to sa mi zda na tak male babo zle...

Skusame teraz ako bude reagovat na ocina, myslim ze im to obom prospeje ked spolu budu travit viac casu a lezat, rozpravat sa, spievat pesnicky... Ak by som mala dojem, ze je potom cez den horsie, ze na mne viac visi, ze uz ked sa blizi vecer chyta paniku ze ju odlozim tak postup prehodnotim, ale zatial len chvilku protestuje. To je vsak po roku a pol uspavanie mnou pochopitelne.

U vas je to ako? Ako stare babatko mas a ako spavate?

diana_81
autor
21. jún 2013

@basburianka

bez tej cokolady bude tazke vydrzat ale pokusim sa nech zistim, ci to nie je z toho... Zatial sa mi to nepotvrdilo, lebo ani v dobe ked som nejedla nezaspala skor, ale na to treba zrejme vydrzat tyzden-dva, aby sa zlozvyky zacali pretvarat. Dcerke moc sladke nedavam, ani on velmi nestoji... obcas dostane na olovrant jablko, ci broskynu, pripadne si zakusne do keksika... no a na veceru ma casto celozrnne cestoviny, co su zlozene cukry - myslis ze by to mohlo byt aj tym? Mne to vyhovuje lebo vecer varim nam a plus jej (kedze to nase pre nu nie je vzdy lakave alebo to nevie pohryzt atd) okrem toho ze ponuknem nase rychlo uvarim cestoviny a nejake dva-tri druhy zeleniny a viem, ze ak nase nie je pre nu tak ma cim naplnit brusko.

Ked davas drobcov neskor spat posuvate i budika? Ci teda ked neboli vecer ospali tak si ich sice spat nenutila priskoro ale vstava sa napriek tomu rovnako? Ja mam dojem, ze ona ked zacneme ritual tak ospala je, ale kym uz je konecne v pyzame tak sa preberie. Mam pocit ze tatinovi to dlho trva ale skusala som mu parkrat povedat, nech s nou v kupelni nie su tolko - nemalo to skracujuci efekt. Uvazovala som tiez ci nie je potom uz pretazena a preto nema problem zaspat, ale ak som uspala skor zobudila sa mi v noci a nevedela spat zaspat. Plus tento problem predtym nebol, je to "novinka" 🙂 takze skor mam pocit ze je to o inom ako o tom, ze by bola zrazu pretazena.

Inak s tym uvazovanim sa snazim tiez... proste tam lezim a filozofujem si 🙂 planujem, vediem monolog... Som zvedava ako bude po par nociach s tatinom, ci sa to zlepsi, ci si z toho oni urobia svoje chvilky, ci tatinovi dojde trpezlivost a bude mat potrebu to vyriesit.

Ja som asi naivna ale tesila som sa na take to, ze ideme do izbicky, pevne si lahneme, trosku pokecame a dieta zivne, prituli sa a zaspi... asi to este len pride 🙂 zatial mam malu sovu co pozera do tmy a potom na mna ze mama ani Tebe sa nechce spat?

diana_81
autor
21. jún 2013

@jamabe

Dakujem pekne za rady 🙂 ono co si povedala o tej ziarlivosti i mna casto napadlo. Poprve sme spolu tak intenzivne spolu, ze ked pride z roboty ocino je to na jednej strane super ale na druhej sa mi zda, ze to narusi taku tu rovnovahu co medzi sebou mame. V poslednom case mala reaguje na jeho prichod dokonca placom, po par minutach sa upokoji a su najvacsi partaci, ale ako keby jeho prichod v nej signalizoval stav ohrozenia, ze pozor musim sa delit o mamu. Na jednej strane jej nechcem ublizovat a lamat ju, ale na druhej si myslim, ze je zdrave aby tento pocit prekonala. Ak ju budem este viacej chranit len tomu pocitu pridam opodstatnenost. Preto sa snazim aby sme boli co najviac v trojici a nie bud ja a ona, alebo on a ona. Aby nemala pocit ze ocinova pritomnost automaticky znamena moj odchod.

Ritualy mame... v podstate take volnejsie ale prebieha to rovnako, ze ju pripravuje tatino - daju sa na nocnik, umyvaju sa, prezliekaju do pyzamka, umyju zubky a potom pride za mnou, vezmeme jej plysaka, odzdravime sa od zvieratiek a ideme na postel na prsnik... predtym takto zaspala do 15 minut... teraz poprve strasne vyska ked ma uvidi (akoby sa nevedela uz dockat ze budeme spolu) a potom proste ani po prvom ci druhom cykle upokojovania nevie zalomit. Lezka, cucka, potom sa pohra s myskou, opat prisaje... ja vazne neviem.

Vyzera akoby nebola v tom momente unavena, ale "musi" byt. Sme vela vonku, snazim sa ju unavit (neprehanam 🙂)... napriek tomu nie a nie.

sharlotta
21. jún 2013

@diana_81 uplne presne to iste mame doma, len s tym rozdielom, ze ja uz nedojcim, odstavila som, ked mala 2 roky. Ja som to vzdala a uspavame o 21. Niekedy zaspi o 21.30, niekedy o 22.30. Presne vsetko, co pises sedi aj na nasu a mame rovnaky rezim. Nema vplyv ani to, kolko ma cez den pohybu, ani to, ked spi naobed menej. Boli sme uz aj u neurologicky, no povedala nam, ze inteligentne deti maju problem zaspat, lebo vo svojom veku este nie su schopne spracovat to mnozstvo podnetov, ktore su schopne cez den vnimat. A ze mame pockat, kym z toho vyrastie. Skusali sme aj Sedaliu, aj Fenistil. Ono to prechodne zabera, ale ja ju nechcem dopovat liekmi.

diana_81
autor
21. jún 2013

@sharlotta

Sakra, az taka inteligentna by nemusela byt 🙂 Dakujem pekne za povzbudive slova, ak ked si ma teda velmi nepotesila, ze to nemusi byt prechodna faza. Nepodarilo sa vam ju casom aspon presvedcit ze nech zaspava sama? Ani ja nechcem mojej davat nijake lieky... Ono kedysi mala deficit spanku ale v poslednej dobe mam pocit, ze uz nie je pretazena kedze cez den spi skvele, tak mozno jej ten spanok staci. My sa snazime teraz ist spat medzi 20:30 a 21:00 (v zime to posuniem opat skor) a uvidime.

sharlotta
21. jún 2013

@diana_81 Zaspavat sama? To neviem kedy dokaze, zatial totalne sci-fi. No ja som rada aspon za to, ze uz konecne prespi noc. Inak my sme zvykli nosit, teda manzel ju nosil na rukach a tak zaspavala. Ona si to nevyzadovala vobec, dokonca sa branila, ale zaspala do 30 minut. Pred cca 3 mesiacmi sme aj s tym sekli a to som neverila, ze moje dieta vobec dokaze zaspat tak, ze bude lezat a ja vedla nej. Ono to pride postupne vsetko, ako budu rast a dospievat. Vyplakavanie vobec nepomaha. Ked sme aj niekedy skusili, tak potom to vsetko bolo ovela horsie.

maticap.
21. jún 2013

Ahojte, a ahoj @diana_81 - neporadim, iba si postazujem - ak teda dovolite...
My tento problem mame odkedy nam idu zuby - cize od cca 5-eho mesiaca.... odmalicka mal syn problem so zaspavanim a ked spal (bolo jedno, ci doma, alebo vonku v kociku), tak spal max. 35-37 minut. A bolo obdobie, ked mal 3-4 spanky cez den a ked nedokazal zaspat doma na ten prvy, vedela som, ze je zle, a pojdem s nim von 3-4-krat, aby sa vyspal. Ono by to nebol problem, no byvame na 4. poschodi bez vytahu... takze som skoncila totalne najprv fyzicky a potom aj psychicky vycerpana (ale to je ina kapitola....). No a ked sa nam ako tak ustalil rezim (na 2 spankoch za den), zacali sa tlacit dalsie zuby.... a zacal byt problem s uspavanim a o nocnom budeni nebudem radsej nic hovorit. Hlaska, ze ked je nervozna mama, je nervozne aj dieta je sice mozno pravdiva, no poviem vam, ze tolko trpezlivosti, kolko som dokazala zo seba vydolovat ja, a snazit sa ostat kludna, to dokazala asi maloktora... a aj tak sme mali v cca 10-ich mesiacoch uspavanie, ktore trvalo min. 30 minut az 1,5 hodiny. A ja som bola totalne znicena....Ano, boli aj dni, ked zaspal po tom, co vypil mlieko a mali sme aj obdobie, ked sme ho skratka supli do postielky, parkrat sme boli za nim, no do par minut sa ulozil a spal (ach, stare "zlate" casy....).
no a posledny "bonus plus": od polovice februara (ano, vtedy sme asi 3 tyzdne spavali v noci bez budenia, ale zato rano s revom....) M. zacali ist ocne zuby. Najprv som si povedala fajn, cim skor vylezu, tym skor bude pokoj. no lenze "vdaka" ocakom sa vratilo nocne budenie (sme bezne uprostred noci hore 2-3 hodiny...) a v marci si zacal posuvat ranne vstavanie z cca 7 hod. na 5,00... a nepomohlo ani neskor ukladat, ani viac unavit, proste nic.....potom sice zacal vstavat o nieco neskor (trvalo to skore vstavanie asi 2 mesiace a ja tvrdim, ze svitanie a svetlo na to nemalo ziadny vplyv....), no zacal byt problem ulozit sa cez den uz len na jeden spanok... a teraz sa ako tak ukladame na jeden spanok v priemere hodinu a hoci spi rozne dlho (1,5-3 hodiny), vecer je este vacsi problem ho ulozit... A tak ako na jesen, ked mal dva denne spanky (to mal 10 mesiacov) a zacali sa tlacit tusim prve stolicky a zaroven sa menila potreba spanku cez den z 2 na jeden, tak aj teraz sa v tej postielke trepe, je nervozny a nie je mozne ho ukludnit.... a ja som opat na dne. nepomohlo a ani nepomaha ho viac unavit, alebo ulozit skor, proste nejde to... a neviem kde je chyba, lebo inak je sikovny, a tiez si myslim, ze ked takto vecer zaspava stale neskor a neskor (a v noci buntosi a rano vstane v tu istu hodinu (po 6,00, ale niekedy aj skor...), tak mu ten spanok chyba rovnako ako mne. Inak, tri ocne zuby mu vysli asi pred 2-3 tyzdnami (koncom maja - podotykam, ze zacali v polovicke februara) a ten stvrty sa prerezal predvcerom. Marne som cakala zlepsenie nocneho spanku alebo lahsie ukladanie cez den, prip. vecer - nie, stale je to o nicom (predvcerom trhol rekord, cez obed som ho ukladala 2 hodiny....). Je pravda, ze je kludnejsi cez den,no inak zatial ziadna zmena. A, ano, skusali sme homoepatika ako chamomilla kvoli zubom, aj cipky viburcol,ale nic nepomohlo. A castokrat nepomohlo, ani ked sme dali nurofen od bolesti - sice pocas jeho ucinku tie 3-4 hodiny spal dobre, no aj tak vstal skoro, resp. v obvyklom case.
Takze tiez by ma zaujimalo, kde je chyba a takisto som ochotna urobit cokolvek len, aby zaspal normalne a spal celu noc.(ked bol malinky, tak hoci viem, ze to nie je spravne, nosila som ho na rukach, ale on sa doslova vzpieral a odmietal nosenie a kojenie bohuzial skoncilo po 3 tyzdnoch po narodeni...).
Myslim, ze pre mna je najhorsie to dlhe ukladanie, na to nocne vstavanie sa tazko zvyka, no nie je to taky psychicky napor....a tiez doma nic nestiham, lebo robim, iba ked spi, inak sme vonku, alebo sa mu musim venovat, lebo sam sa nezahra... Opat zacinam byt zla, som totalne vystavena, a uz na neho kricim, lebo nevladzem. A kricim aj na mm, proste nervy v haji. A najhorsie je to vedomie, ze ved o nic nejde, akurat nechce spat, ze ved co by som preboha robila, keby to bolo nieco vazne (napr. zdravotne atd.), no taketo myslienky ma uvrhaju do este vacsej depky, ze som neschopna mater, ktora nevie ulozit ani decko na spanok....
no a to nocne vstavaie... niekde som citala, ze sa to upravi do 2 rokov, lebo dieta potrebuje dozriet... vsak nech si dozreje, zatnem zuby, vydrzim, ale nech prestane strajkovat cez den. prosiiiiiiiiiiim...... 😒 A prepacte mi ten dlhy "roman na pokracovanie"....mala som potrebu sa vykecat.

diana_81
autor
21. jún 2013

@maticap.

Ahoj Mati, dakujem ze si mi napisala a aj sa postazovala... Mame to podobne a ja sa snazim a snazim a tiez mam pocit ze odkedy mala je tak len riesim dojcenie (to uz som prestala), nejedenie (aj to som zavesila na klinec ze sa neda silit a ak treba zabavat tak skratka zabavam a krmim), ale ten spanok mi neda... Od malej som vyliezla pred chvilkou (tatino dnes vazne nemohol), prvu hodinu som bola v pohode, trpezliva, lezali sme, nevymyslali... Ale ked ona potom zacne mrncat uz len ked si polozim inak ruku, tak do mna potom vojde jed lebo zase odtial-potial. Som pri nej, pokojne na nu rozpravam a ona nie a nie sa upokojit... Skoncilo to revom ked som jej pokojnym hlasom oznamila ze mna to takto boli, ozuzlane prsko uz nebude lebo bolo poslednu hodinu a bolo prd platne a ma pekne robit haji. Revala asi 2 minuty ako tur, potom som ju skoprcla na postel a objala zozadu a po par minutach vzlykov a vzdychania konecne zalomila. Pri prekladani do postielky este spustila v polospanku, ale to som jej posussssskala, ze haji a bolo dobre.

Prosim necit sa v tom sama, my to mame podobne. Tiez mam pocit, ze ostatni na mna pozeraju ako na neschopnu mater, ale neviem ako na nu. Dnes na obed (prepac nechcem Ta drazdit s tym, ze u nas to aspon na obed funguje) som s nou o 12:45 vosla do jej izby, o 13:00 spala ako zarezana. O 15:20 som ju sla zobudit a to spustila rev ked som sa ju snazila jemne prebrat lebo by spala dalej. Teraz si hovorim vykaslem sa ja na to a necham ju poobede spat doaleluja a vecer pockam kym sa sama vypyta? Pride mi to desne nezodpovedne ale poslednych 6 tyzdnov su akekolvek pokusy nanic a vysledok je ze poobede nepospi kolko by dokazala a vecer ju napriek tomu neulozim pred 22:00-22:30, tak co?

Inak Ty ak ho teda ides ulozit neskor tak Ti nezaspi aspon za kratsie? Ci ak neskor ukladas tak aj neskor zalomi? A vuplakanie ste teda skusali (ked si pisala ze zaspaval sam)? aky ma nazor manzel?

evabb35
21. jún 2013

@diana_81 Skúsila by som pre uložením na spánok, po večeri ísť ešte na dlhšiu prechádzku. Za každého počasia. Lepšie by bolo, keby časť prechádzky dieťatko išlo pešo a po rôznom teréne - aby sa unavilo a neukladať do kočíka ku koncu prechádzky, aby v tom kočíku nezaspalo. Najlepšie je zobrať nejaké odrážadlo, detský kočík, detskú kosačku...čokoľvek, čo prinúti dieťatko čo najviac chodiť. Cieľom je naučiť dieťatko, že sotva zaľahne do postele, tak zaspí. Nie je dôležité o koľkej prídete z prechádzky...hoci aj už bude vonku tma, len nech už v tej postieľke hneď po uložení do nej zaspí.

diana_81
autor
21. jún 2013

@evabb35

Dakujem Evka... Vonku travime vela casu a neviem kolko je povazovana pri tak malom dietati dlha prechadzka ale ja beriem ze povedzme hodina a pol peso po vlastnych by hadam mala stacit. Zacala som chodit bez kocika lebo tym padom niet kam nalozit a na ruky zoberiem, zabavim a opat polozim ak treba okabatit ze sa pyta. Dnes sme boli od 16:30 do 18:15. Len v pohybe, ziadne pieskovisko a podobne. Nestacilo.

evabb35
21. jún 2013

@diana_81 to si musíš prepočítať v km. Koľko prejdete denne km? Nejaké km ti dieťa potrebuje prejsť doobeda a nejaké poobede. Z tých poobedňajších km by som najviac nechala po večeri pred spaním. Len my tu na Slovensku máme kopce a na tých sa nám deti dobre unavia. Na tvojom mieste, by som išla na prechádzku neskôr, alebo by som ešte išla na prechádzku raz pred spaním na takú trištvrte - možno by aj polhodina stačila. Len aby sa išlo do postele priamo z prechádzky. Už žiaden TV, aby ho už nič iné neupútalo, nič len tá posteľ.

evabb35
21. jún 2013

@diana_81 niektorým deťom pomáha rýchlejšie zaspať po večeri prechádzka, po prechádzke teplý kúpeľ a tak šup do postele. My sme už kúpeľ po prechádzke nestíhali.Ale spálňu sme mali vždy dobre vyvetranú a žiadna TV vo vedľajšej miestnosti - všade bolo ticho.

diana_81
autor
21. jún 2013

@evabb35

No ona ma rok a pol, nedavno sa naucila lepsie chodit... Neviem ci je to uz v takomto veku realne, ale skusim. TV apriori nepozera a vecerny ritual je po veceri oddych a kupanie a tak. Mne prave rafili nastavit sa na oddych. Ale skusim. Dakujem ;)

evabb35
21. jún 2013

@diana_81 My sme sa v tomto veku ešte dosť kočíkovali. Pred spaním sme išli na prechádzku a dieťa sedelo v kočíku. Občas sa pomotalo mimo kočíka, ale inak sa vozilo ešte v kočíku. Ale to sme boli na ulici v tomto veku rarita. Väčšina detí už behala a buď niečo tlačili alebo sa vozili na bicyklíku, ktorý rodičia tlačili, ale niektoré už aj na odrážadle behali. Každopádne aj to kočíkovanie pred spaním nám pomáhalo pri zaspávaní. Neviem, či to bolo tým čerstvým vzduchom, či tou monotónnosťou, či to nejako dieťa upokojovalo - neviem, ale pomohlo nám to. A veru neboli sme na ulici jediní, ktorí takto chodievali na prechádzky pred spaním. Bol to náš večerný rituál pred spaním - večerná prechádzka.