Ako zvládate 2 detičky s 2-ročným rozdielom?

lenuska9999
3. feb 2021

Ahoj maminky. Tie z vás, ktoré majú 2 detičky .. ako to zvládate? Prednedávnom som sem písala, že plánujeme ešte jedno bábo. Veľmi by som ho chcela , no mám aj veľké obavy. Ak by sa podarilo bol by medzi nimi vekový rozdiel 2- 2,5 roka. Ako také deti spolu v budúcnosti vychádzajú ??? Čo sa týka financií je to oveľa väčší rozdiel mať dve deti ako jedno ? Alebo sa to dá zvládnuť ? S mužom by som nás radila do takej strednej triedy čo sa týka zárobku. Plus ako ste to robili keď ste šli vonku ? Neprisli ste o nervy, kým ste sa vytrepali s dvoma deťmi z domu , alebo keď ste boli niekde na výlete??

alexka89
3. feb 2021

v lete by sa nam malo narodit druhe....ja skor mam obavy ako budeme v 2izb. byte 4ia fungovat...no ale aj tie chystacky...starsi syn ma problem z obliekanom...uteka nam stale ked ho volame a teraz v zimnom obdobi ked ich treba babusit je to o to vecsia drina

staskast
3. feb 2021

@lenuska9999 ahoj, ja nemám taký maly rozdiel medzi detmi. Budem mat rozdiel 5,5 roka a teda len z vlastnej skúsenosti to tak je aj teda z manželovej. Mám sestru o 2,5 roka starsiu a tolko čo my sme sa bili, neznášali v detstve, dospievanie až pokial sme sa neodstahovali. Samozrejme boli aj pekne chvíľky ale proste to čo sa dialo väčšinu času tak to bolo zle. Manžel takisto rozdiel s bratom 2,5 rok a teda samé bitky, ti nevychadzaju doteraz. Ja mám ešte mladšiu sestru o 5,5 roka a teda hlavne gro bolo pre mna že sme nemali v detstve konflikty. S oboma si v dospelosti vychádzam dobre. Z pohladu dieťaťa ale hodnotím 2,5 ročný rozdiel ako zlý. Aj rodičia boli na palicu čo si pamätám. Aj keď sme niekam šli na prázdniny, stále sa riešili bitky. Všetko sme museli mat rovnaké aby nebola bitka atd. No nespomínam nato úplne pekne.
Ale možno keby som mala brata a nie sestru tak by to bolo inak.
Som šťastná že manžel ma rovnaku skúsenosť a nebol zato aby sme mali medzi detmi maly vekový rozdiel 🙂
Ľudia podľa mna často majú mylnu predstavu že “budú partaci” to že sú súrodenci ešte neznamená že si budú vychádzať. Každé dieťa je iné, iná povaha a teda keby neboli súrodenci tak možno by sa nikdy ani nekamarátili.

c_est_la_vie
3. feb 2021

@lenuska9999 podľa mňa sa nedá jednoznačné odpovedať. Ako deti vychádzajú závisí od povahy, od rodičov ( aby ani jedno dieťa neuprednostňovali). Finančný rozdiel závisí od toho čo im chcete dopriať ( krúžky v škole alebo ZUŠ/ športové kluby? Dovolenka na chate alebo letecká? Jazykovka? Oblečenie po sestre/ značkové? Vlastná izba? V dospelosti financovanie VŠ, pomoc s bývaním?). Ten rozdiel preto môže byť niekoľko desiatok i stoviek eur.
Detto časovo: vyhovuje ti pustiť staršiemu telku alebo sa s ním hrať a robiť aktivity?
No a stredná vrstva je tiež široký pojem - niekto sa tam radí s príjmom 1500, niekto 2500, niekto 3000 eur.

nikusiak9
3. feb 2021

Tazko povedat, manzel mal medzi sesetrou a nim 13m a nerozumeli si nikdy, nerozpravaju sa asi aj 20rokov. My mame medzi detmi 2roky bez 2t, je to zaujimave . Teraz ako presla na 2 spanky, nonstop je niekotre hore a stale musis riesit bud jedneho prikrm alebo druhheo jedlo. netusim ako budeme terazz chodit von kedze obe spia inak, jedia inak atd. Doteraz kym bola este babo sa to dalo zvladnut. Obliekanie v zime je cista smrt, ja som kopmplet spotena a musim sa obliect ako prva. lepsie asi ked je jedno v skolke, ale nemenila by som ani aktualnu situaciu ale mozno preto ze uz v nej som :D

merilyn1234
3. feb 2021

@lenuska9999 ja mám medzi deťmi vekový rozdiel 2 roky a 2 mesiace.. 🙂 ako ten prvý rok bol náročný, kým si deti na seba zvykli, kým som sa aj ja zariadila, režim a tak,... Ale ako mala mladšia 1 rok, tak sa pekne spolu hrajú 🙂 oblečenie si podedia, s hračkami sa musia deliť 🙂 ako áno sú plusy aj mínusy.. Aj sa pohadaju.. Ale k detstvu to patrí 🙂 NEMENILA BY SOM 🙂 ja sama som zo 4 detí a rodičia nás mali postupne po 2 rokoch 🙂 za mňa uuuplne super.. Len viem že, keď som bola malá (som najmladšia) tak najstaršia sestra, čo je odomna staršia o 6 rokov ma brala ako prívesok... Preto som ja nechcela mať veľké vekové rozdiely... Teraz ked sme dospelé a mame svoje rodiny, tak ma berie už rovnocenne 🙂

viki_lv
3. feb 2021

Jasné že je rozdiel 2 a viac detí a 1 🙂 vidím na ženách naokolo, čo majú len 1 a tak staré ako moja staršia (5r), že to je ťažká pohoda 😁 no ale tu súrodenecku lásku nenahradí nič. Tá laskava starostlivosť staršieho súrodenca o mladšieho, objatia, pusinky 🙂 Aj keď sa skriepia, hádaju (mladší má 2,5r), neposlúchajú a s mužom veľakrát prichádzame o nervy z nich, aj tak by sme nemenili 🙂 mala som tiež kopec obáv ako to zvládneme, aj finančne. Ale u nás sa situácia tak postupne vyvinula, že za tých 5 rokov zdvihli výrazne rodicak (nemala som nárok na materskú),aj mužov plat v štátnej službe a aj daňový bonus na deti. Takže sme mali asi aj šťastie

abigail88
3. feb 2021

@lenuska9999 my mame rozdiel 2 roky a 8 mesiacov medzi detmi. Starsi velmi lubi mladsiu sestricku, ano boli obdobia, kedy ju aj capol, hlavne, ked zacala chodit a vsetko mu burat. Odstupom casu to hodnotim ako jedno z nasich najlepsich rozhodnuti mat dve deti. Tiez som sa strasne bala, ked sa mala narodit mladsia, ako to zvladneme a podobne. Ano boli aj obdobia, kedy som tyzdne nespala (hlavne, ked boli obaja chori), plakala od unavy....ale nelutujem ani chvilku.

petrisa213
3. feb 2021

@lenuska9999 určite to zvládneš. 😊 My sme veľmi prispôsobive tvory a co všetko zvládneme, prídeme na to až vtedy keď to príde a vždy si človek nájde cestu aby bolo dobre. Ja mam rozdiel medzi deťmi 11 mesiacov, takže čistá makačka 😁 obaja sú zimný, keby mam tachometer na nohách veľmi by ma zaujímalo koľko km som denne nabehala po schodoch keď sme išli von. Bývame na 2 poschodí bez výťahu a v zime v tých overaloch a bundach som sa bála ich nosiť naraz, tak pekne po jednom dole a hore. 2-3 denne 😁 na jar som ich už zvládla oboch naraz 💪 a behacky doma ani nehovorím. Dvojmo prezliecť, umyť, prebalit, nakŕmiť, zvesiť z nábytku prvého kým som niečo robila s druhou 😁🙈. Starší mi začal chodiť až v 15 mesiacoch. Čím ďalej to bolo lepšie a lepšie. Krásne spolu vychádzali od úplného malička a keď si starší ako malý drobec začal obranovat mladšiu sestričku som bola hneď na mäkko 😊 jasne, teraz majú 3 a 4 roky a hádky medzi nimi sú na dennom poriadku, ale sú si strašne blízky a veľmi na seba naviazani. Za mňa určite pre dieťa súrodenca 🙂 a zvládneš to ľavou zadnou 😊 k nám teraz pribudne ďalší súrodenec, to bude rozdiel 3,5 roka, tak som zvedavá ako budú oni vychádzať.

tifi2324
3. feb 2021

@lenuska9999 ahoj dá sa to zvládnuť veľmi pekne my máme dvoch chalanov rozdiel je 2r9m a je to úžasné majú spolu veľmi krásny vzťah teraz majú 9r a 6r no odmalička sa zbožňujú vyhrajú sa spolu občas ani neviem že máme deti keď boli menší obcas to bolo tahsoe hlavne keď obaja ochoreli ale inak bez problémov vonku sme sa vytrepali občas že som bola komplet spotená ale podarilo sa starší sa už vedel sám obliecť .....teraz čakáme 3 dieťatko a tiež mám maličké obavy či to zvládnem ja sa bojim iba jedného a to ako zvládnem nevyspata noci a učenie s dvomi deťmi 🙈 ale ovela viac sa teším 😉

tristanka
3. feb 2021

@lenuska9999 za mňa 3 ročný rozdiel je lepší, staršie dieťa je už rozumnejšie a môže chodiť do škôlky. Ako budú deti vychádzať to sa nedá dopredu predpovedať ale naši vychádzajú spolu super a stále sa spolu hrajú. Pri dvoch stíham toľko čo sa mi pri jednom ani nesnívalo. Vychystanie von - toho sa neboj, nájdeš si systém. Financie - to je individuálne, v tom ti my neporadíme, sama najlepšie vieš aké máte príjmy, výdavky a nároky.

kate_cs
3. feb 2021

@lenuska9999 mám medzi deťmi presne 2 roky rozdiel. V novembri sa nám narodilo bábätko. Väčšinu dňa som s nimi sama, babky a tety na pomoc nemám. Nebudem ti klamať, spolu s touto dobou a všetkými opatreniami, je to pre mňa náročné. Psychicky. Lebo sa snažím aj staršiemu venovať na maximum a nepúšťam mu telku a zároveň mám bábo, ktoré je dosť kontaktné. Ale stále si vravím, že začiatky sú možno náročnejšie, ale ako menší trochu porastie a už bude viac mobilný, bude to lepšie.
Oblečenie som pre menšieho nekúpila ešte ani jeden kus. Všetko podedil po bratovi a tak isto kočík a iné veci. Takze finančne to zatiaľ rozdiel nie je. Zatiaľ.
A von chodíme každý deň, niekedy aj viackrát. Bábo v kočíku a 2 ročný syn buď kočíkuje, alebo ide vedľa mňa a rozprávame sa a sledujeme okolie, alebo syn na odrážadle a ja polobehom s kočíkom za nim a mám aspoň kardio 😀 ale vychystať v zima nás troch von ma vždy stojí strašne veľa nervov a stresu, lebo bábo plače, že sa nechce obliekať, do toho mi tu syn behá a ja ho musím naháňať aby sa obliekol, ja cela spotená 😂
Ale budú časom parťáci a to je podľa mňa super.

silvike
3. feb 2021

@lenuska9999 Len sa prosim netrapte dopredu co a ako bude. Je to zbytocne klast si tolko otazok na ktore Vam aj tak nikto neda 100% uspokojivu opodved. Kazda rodina je ina, vsade to cele funguje inak. Aj tuna ked si precitate nazory tak nakoniec zistite ze tie co maju male rozdiely medzi detmi si pochvaluju, nemenili by (vacsinou samozrejme), tie co maju velke rozdiely tiez si pochvaluju a tie co maju jedno tiez by to inak nechceli. Zbytocne vela spekulovat, rozmyslat a dumat. Ono...ani neviete ako a zrazu zistite ze ich na prechadzku v pohode (sice spotena jak kon) obliekate nie jedneho ale dvoch 🙂 Ze neuspavate jedneho ale dvoch a ze nekrmite jedneho ale dvoch... proste urcite si system najdete ako vsetko postihat, zvladnut. Viac menej kazda to bola nutena zvladnut ktora ma teda viac deti. A za mna (ja mam 3 deti a dve maju mensi rozdiel 1r5mes. a treti bol neskor o tych 6rockov) je to pre mna az NESKUTOCNE a fascinujuce co vsetko vlastne sa v tom surodeneckom vtahu deticky ucia a tak prirodzene prichadzaju na to ako vztahy funguju. P.S. a te debaty pred spanim ...a nie len to. Proste treba zazit a nebat sa toho. Myslim ze je z toho viac uzitku a osohu ako problemov ale to samozrejme zavisi od celkovej klimy v rodine od vyzretosti rodicov ako takych. Takze asi tak, moj nazor 🙂 Nespekulovat 🙂

esmet
3. feb 2021

Ja mám medzi deťmi rozdiel 1,5roka (2r a 3,5r) a teda je to peklo :D Od rána do večera hučí buď jeden, alebo druhý, alebo jačia cez seba. Stále si niečo berú, lebo zrovna to potrebuje ten druhý 🤦 veď viete 😂 s jedlom sme v pohode. Ale teda majú aj svetlé chvíľky, niekedy sa dokážu aj dve hodiny vyhrať a potom prídem do izby a zistím, že do postele vyliali celú fľašu peny do kúpela 😇 je to zábava :D ale neviem sa dočkať keď budú tak o dva roky starší a budú mať už trochu viac rozumu a bude to lepšie (dúfam :D )

lenuska9999
autor
3. feb 2021

Ďakujem Vám všetkým za názory aj povzbudivé komentáre. Ešte by ma zaujímalo či ste mali niektora pri dvoch a viacerých deťoch čas napr na samovzdelavanie atď? Alebo urobiť si externé VŠ a tak ďalej.

tristanka
3. feb 2021

@lenuska9999 vzdelávanie - podľa mňa nezávisí od počtu detí ale od toho či ich vtedy má kto postrážiť 🙂

esmet
3. feb 2021

@lenuska9999 ja som minulý rok začala študovať praktickú sestru, mala som dohodnutú aj opatrovateľku začiatkom roka ale potom došla korona tak sme doma online a to je teda niečo, ešteže mám po nociach čas sa vzdelávať 🙂 ak rozmýšľaš nad štúdiom, určite choď do toho 👍 najmä ak je to vš a to máš len cez víkendy a má sa ti kto starať o deti, to je na nezaplatenie 🙂

lenuska9999
autor
3. feb 2021

@tristanka to áno. Len či sa v tom dá nájsť systém. Chcela by som si urobiť ešte aj externé vysokú školu ale popri Tom mať aj ďalšie dieťa. Viem trochu šialený nápad , ale ja som človek, ktorý si toho potrebuje na plecia naložiť veľa , lebo inak sa nudim 😀 už som si dorobila maturitu externé pri prvom a bola to úplná malina. (Neodsudzuje má prosím, že som ju predtým nemala , ale žila som v zahranici a tam je trocha iný školský systém a netrebalo mi ju)

lenuska9999
autor
3. feb 2021

@esmet ďakujem. Vy študujete externé alebo ste šli na denné štúdium a len raz počas korony máte externé ?

esmet
3. feb 2021

@lenuska9999 je to dva dni v týždni aj napriek tomu ze je to večerné, vlastne si robím druhú maturitu a až následne môžem ísť na výšku.

katren
3. feb 2021

@lenuska9999 ja mam 3deti s rozdielom 18 a 15 mesiacov 😀 Nad skolou som nerozmyslala, ale na ANJ som chodila 1x tyzdenne, v podstate to bolo samostuduim....teraz ked maju vsetci traja online skolu, tak sa ucim zarovno s nimi....oni svoje s ucitelkou, ja v kuchyni ANJ 😉

tristanka
3. feb 2021

@lenuska9999 dá sa to skĺbiť, veľa mamičiek na materskej študuje, pracuje, ale nieje dobré nakladať si priveľa, aby si nebola vyčerpaná a nervózna, deti si treba užiť kým sú malé a dať im to najvzácnejšie - svoj čas. To sa ti neskôr ale 100% vráti keď uvidíš ako vyrástli a ako dobre si ich vychovala. Prvé mesiace s 2 deťmi som sa venovala iba im (+domácnosť) viac by som nezvládla. Od 9 mes. mladšieho chodím na jazykový kurz a keď mal vyše roka začala som pracovať z domu ale len pár hodín týždenne, takto je to pre mňa vyvážené. Takže za mňa určite je skvelé robiť popri mamičkovaní aj niečo iné ale s mierou 🙂

jenny257
3. feb 2021

@alexka89 toho sa vobec neboj , da sa to uplne v pohode 🙂 fungovali sme tak rok kym sme sa neodstahovali

c_est_la_vie
3. feb 2021

@lenuska9999 ja mám teraz jedno bábo a popritom končím exterko. A úprimne je to hrozné. Spoliehala som sa na spave dieťa, no moj cez deň zaspí len na rukách. Hlavný spánok mu začína medzi 2-6 h ráno.

Kebyže mi nezostávajú posledné mesiace a vďaka korone nie sú prednášky online tak tým prastim. Celý deň fungujem s malým a každý večer muž povinne dve hodiny stráži. Ak dieťa nemá svoj deň a pri muzovi reve som v sklze. Čas na seba nulový a to mám muža na home-Office a rád varí.

A to som predtým bola tiež hyperaktivna ( každodenné cvičenie, v práci som sa celkom vyšvihla, do toho exterko, domácnosť iba na mne a ešte som mala bočný príjem na part time. Teraz stíham len dieťa, domácnosť a štúdium len hasim nevyhnutné. Cvičím cca polhodku denne, povedala som si že to je jediný čisto môj čas. Neviem ako by som to dala pri dvoch.

babydesire
4. feb 2021

@lenuska9999 to je individualne.. u nas syn mal dva roky a pat mesiacov ked sa mala narodila..financne lepsie (vdaka smerackemu navyseniu rodicaku), nervovo horsie - mame velmi temoeramentne deti, ajnked som dennodenne s nervami v koncoch, nemenila by som,,vedeli sme do coho ideme,chceli sme dve deti,chceli sme zdrave deti,chceli sme po sebe,chceli sme aj chlapca aj dievca...maame..ale nastadyie vlasov mam dost este mam co trhat 🤣🤐😬

Vychadzaju si dobre - tlcu sa,hraju sa, hasteria aj vyvadzaju spolu...co bude ako bude ich vztah vyzerat v buducnosti ?neviem..
A ist von a zvlast v zime! ? 10minut obliekam,po 5to teve ze je zima a donutra,neraz ani wecko nestihnem kym zas musim vyzliekat,,ako nie vzdy ale,,mne sa tak nechce kolkokrat ist von pre tie obliekacie/vyzliekacie procedury 🧐 Ale nelutujem

Rada pre teba: neries to tak - ak chcete a financne to date majte este jedno...ostatne sa bude riesit za pochodu..

alenkamodra
4. feb 2021

@staskast u nás bola presne opačná situácia. Mám dve sestry jednu o 4,5 mladšiu a druhú o 6,5 roka mladšiu, ja som s nomi nemala až taký dobrý vzťah a ani teraz si nie sme veľmi blízke. Vychádzame spolu lepšie ako kedysi, ale mohlo by to byť lepšie. Sestry medzi sebou v detstve mali pekný vzťah, viac si rozumeli, boli parťáčky. Môj manžel má podobnú skúsenosť s bratmi. Medzi synmi máme 2,5 roka rozdiel aj sa pobijú, aj pohrajú, aj hlúposti vymýšľajú. Najstaršia dcéra je o 12 rokov staršia od syna, chvíľu trvalo kým si naňho zvykla. Určite je to o povahe detí a tú dopredu nezistíme🙂 PS: obliekanie a hlavne v zime je vždy masaker, ešteže sú súťaživí a vo všetkom sa pretekajú.

lula313
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lula313
4. feb 2021

Máš to individualne. Medzi mnou a sestrou bol rozdiel skoro 3 roky a rozumieme si až teraz. Do 18tky sme sa len bili😀

matapo
4. feb 2021

...s kadym dalsim dietatom to clovek akosi zvlada lepsie a lahsie 🙂 neboj nic. ja mam tiez tak dvoch po sebe potom aj s rozostupom a je to v pohode. Stihame robit aj veci setci spolu, stiham aj s kazdym zvlast, stiham aj domacnost, akurat na seba mi moc casu neostava, ale tak noc je dlhaaa 🙂 a cim su strasi tym viac veci robime spolu aj takych co ma bavia, a vedia mi byt uz partnermi. napr. ideme na plavaren, vedia plavat a dost rychlo, takze si stihame, ale vedia sa vo vode zabavit aj samy kedze ich je viac 🙂 Takmer vzdy beriem aj nejakeho ich kamarata 🙂 alebo take bicykle, uz mi v pohode stihaju, takisto turistika,...cize cinnosti kt. obohacuju mna a robim ich rada a povazujem ich za moje travenie casu, tak mi uz vedia byt pri nich partaci 🙂 Takisto spolu aj varime, aj pecieme, aj vyrabame vela veci, je to skratka partacka 🙂Takze to ze boli hned po sebe vnimam pozitivne a velmi, su skratka cely zivot partaci. Najmensi je este maly, ten nas brzdi, takze nevyhoda za mna, ale samozrejma ze sme radi ze ho mame 🙂 Aj to ma svoje vyhody taky ten vacsi rozostup. No a ja mam troch strasich surodencov (cez 10 rokov je medzi nami, oni boli pokope) a kym som bola mala boli pre mna moc stari, ale cim sme starsi tym si lepsie rozumieme, teraz sme ako najlepsie kamosky a kamosi a vsetko spolu zdielame 🙂.

uhnakova
4. feb 2021

medzi mojimi detmi su dva roky rozdiel. Poviem na rovinu, prvy polrok to bolo ciste peklo, potom sa to postupne utriaslo a posledne dva roky je to dokonale 🙂. Teraz v dobe korony som strasne rada, ze ich mam dvoch v rade, mozu sa spolu hrat. Kedze su takto s malym odstupom, tak mozu po sebe podedit nejake to oblecenie, bicykle, prilby. Vylety sme prve roky nerobili, bolo to o nervy. Chodila som s nimi len v okoli domu, resp. max. po meste.

diusqa761
4. feb 2021

Ahoj , moje dcérky majú staršia za chvíľu 3 roky a mladšia 1 rok. ☺️ Chlapa mám 800km v robote , takže vidíme ho len pár týždňov z roka a rodičia a svokrovci všetci pracujú a majú svoje diagnózy takže ani stráženie som veľmi nezažila . Konkrétne iba núdzovo 6x za celé 3 roky čo mám deti ale všetko sa úplne v pohode zvládlo. Ono jasné, začiatky sú ťažšie keď ja mladšie dieťa ešte novorodenec a staršie stále vyžaduje svoju pozornosť ale nieje to nič hrozné. U nás bolo kľúčové naučiť deti čo najskôr na rovnaký režim. Hlavne čo sa týka spánku. Samozrejme u novorodenca ešte nič nezmôžeš ale u 3 mesačnej až 4 mesačnej sa to u nás už dalo. Naučila som deti spať v rovnakú čas to je obedný spánok od 12:00 do 14:00/15:00 a nočný spánok od 20:00 do 8:00 rána , len som dala v noci mladšej mlieko a prevalila a spala ďalej. Prispôsobila sa behom mesiaca v pohode takže sme mali vďaka tomu nastavený režim a mala som medzi 12:00 do 14;00 až 15:00 čas v kľude navariť keď obe spali. Už keď spolu jedli , spolu spali tak bol kľud pohoda. 👍 Minulý mesiac už som mladšiu presťahovala aj k staršej do izby (majú poschodovú posteľ so schodmi) keďže už spí celú noc bez budenia takže úplne super. 👍 Nerušia sa , obe sa vyspia, dokonca kým zaspia som si všimla že staršia si k nej Zlezie