Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako zvládate výchovu dvoch deti?

lilinka156
11. jún 2015

Ahojte, ja som zatial planovac, nemam dieta. Ale chcem vediet, ako zvladate vychovu 2 deti, psychicky,financne..ideme stavat, takze hypoteka plus problemy okolo, do toho chceme dieta..ja 2, priatel 1...ja chcem 2, ale obavam sa, ze to financne neutiahneme ☹ mam predsa zodpovednost za tie male..strasne ma mrzi, ze mladi ludia musia velmi rozmyslat,ci vobec budu mat potomkov...ja som clovek, co premysla, analuyzuje a chce byt pripraveny vo vsetkom...tak poradtw, ako to zvladate, dakujem 😉

cerez
11. jún 2015

Keď nemáš deti, všetko je jedna veľká neznáma a veľký strach, či budeš dobrou matkou, či to finančne zvládnete a kopec ďalších vecí. Je to úplne prirodzené. Ale nikdy sa nepripravíš na ten deň D. To sa nedá. Pochopíš to až keď sa ti narodí prvé dieťa a zistíš či sa cítiš ešte na druhé a či finančne utiahnete. Ver, že možno zistíš, koľko toho nepotrebuješ. Niekedy netreba až tak premýšľať a analyzovať. Ale chápem ťa.

liz_lemon
11. jún 2015

ved este nemas ani jedno, je zbytocne rozmyslat, ako to bude s dvomi
na vsetko sa neda pripravit, obzvlast pri detoch

lubina
11. jún 2015

zbytocne obavy....ked to pride tak to pride a je to v pohode. Mame dve deti a zvladame to...vsetko sa da ked sa chce. Keby takto rozmyslali aj nasi rodicia, tak tu ani nie sme... 😀

snopkulka
11. jún 2015

"To nenaplánuješ, to je život" 🙂 príliš riešiš dopredu. Financie si musíte rozrátať s priateľom - základné výdavky, hypo a podobne a zistíte, či si môžte dieťa momentálne dovoliť.... ale riešiť, či zvládnete dve? Uvidíte časom 🙂

trajamusketiery
11. jún 2015

Nam sa druhe dietatko narodilo az po par rokoch prave kvoli financiam, hypoteka, prestavba domu atd.teraz uz mame dve deti zvladnut sa to da psychiky urcite, mame z nich radost a hlavne nam robi radost ze sa maju navzajom tak radi 🙂 financne sa to tiez da, ja som na materskej ale pri druhom dietatko uz mame celu vybavu po prvom dietatku , prisla som nato ze dietatko nepotrebuje mat drahe znackove veci lebo znich rychlo vyrastie, niektore veci kupujem spod ruky a po materskej sa vratim do prace takze sa to zvladnut da len aby sme boli zdravy 🙂

nelamol
11. jún 2015

Ja mám dve dcérky (3 a pol roka a 4 mesiace) a zvládam to veľmi v pohode, až sa sama čudujem. Myslela som si, že mať dve malé deti doma (staršia síce chodí do škôlky, ale 50 % času je doma, lebo býva často chorá) bude na guľku do hlavy, ale nie je. Majú sa veľmi rady. Poznám však aj prípady, keď starší súrodenec veľmi žiarli a robí mladšiemu zle, no a tie mamičky to teda ľahké nemajú. To však dopredu nenaplánuješ. Podľa mňa psychicky sa dve a asi aj viac detí dá zvládnuť, pokiaľ to nekomplikuje závažný zdravotný alebo iný problém.
No a finančne? Ja mám, našťastie, prácu, ktorú robím z domu aj popri deťoch, takže finančné problémy nemáme (ale zas máme dve hypotéky 🙂. Väčšinu vecí pre detičky však kupujem tu na MK z druhej ruky, dá sa nakúpiť naozaj krásne oblečenie za pár eur. Dieťa toho až tak veľa nepotrebuje. Príde mi totiž zbytočné investovať do niečoho, čo ponosí pár týždňov, v lepšom prípade pár mesiacov. Takže z môjho pohľadu sa to určite dá zvládnuť aj finančne, pokiaľ človek vyslovene nežije na hranici chudoby.

cammille
11. jún 2015

My zvladame 2x2 v pohode 😊 nenudime sa, ale mame stale veselo 😊 a zvladame aj financne chvalabohu 😊

libka1
11. jún 2015

je otazne ci budes mat dieta ako je moja dcera alebo take ako je moj syn... ju zvladam v pohode, jeho nezvladne ani skoleny psycholog 😀
financie si naplanujete podla situacie ale ake dietko sa vam narodi, to veru nie, takze zbytocne stracas cas, zariadis sa ked to bude aktualne 😉

bonaqa2013
11. jún 2015

to je téma... To ako by som premýšĺala čo si kúpim za výhru v športke. Najma keď ani tú nedávam....

mihula
11. jún 2015

Myslim,že moc premyslas a analyzuješ

dani125
11. jún 2015

nemôžeš to takto popredu riešiť.... najskôr treba mať jedno dieťa až potom rozmýšľať o druhom 🙂 nám sa narodili dvojčatká a máme to v jednom, a tiež sa staviame, máme hypotéku + sme absolvovali finančne náročnú liečbu v repro centre...detičky sa narodili predčasne, čo bolo tiež náročné psychicky aj finančne...a nemáme žiadne nadštandartné príjmy a všetko zvládame...keď sa chce tak sa dá...detičky sú najväčší dar od Boha, nie je to tovar, ktorého kúpu si človek dopredu naplánuje...

henikav
11. jún 2015

Nikdy nebudes na vsetko pripravena, vzdy sa vyskytne nieco necakane, co bude treba riesit. Ale keby sme sa toho drzali a toho ze "co ak", to by nikto nemal nikdy deti. Samozrejme je dobre aspon trochu rozmyslat nad tym co a ako si naplanujete, ale ver tomu, ze plany sa Vam budu vzdy menit podla okolnosti. K tomu ci jedno alebo dve deti ti poviem tolko, ze tam uz velky rozdiel nebude. Nakupuj rozumne pre prve a to druhe vacsinu veci "zdedi" len obcas kupis nieco aby aj to druhe malo obcas nove. Ale kocik kup taky co sa hodi aj chlapcovi aj dievcatu, taktiez postielku aj hracky no a dokupovat budes ako bude penazenka povolovat. Okrem toho ak mas jedno dietatko, to je stale zavesene na rodicoch, dve sa spolu aspon obcas zahraju, zas inokedy si robia zle, treba stale dozerat...Co neovplyvnis je povaha deti, ci zdravie a od toho potom suvisi celkova pohoda v rodine.

malabiba
11. jún 2015

dvom deťom bude veselšie 🙂 ....a pokým sú malé a žijete skromne tak veľa nestoja....neskôr budeš pracovať...keď bude veľa lásky, zvládnete to aj psychicky 🙂

poly2406
11. jún 2015

Ja mám tri deti. (14, 12 a 3 ročného) Áno som unavená, často odpadnem večer aj pred 20:00 hod., zaspím s malým. Ale prečo by som to nemala zvládnuť??? A to už vyše roka pracujem, minulý rok som končila VŠ - čiže učenie po nociach a manžel workoholik - non stop preč, ale uvarené a upratané musí byť! Lekári, úrady a podobne... na mne
Zbytočne dopredu stresuješ! Človek nevie, koľko toho zvládne, až kým nie je postavený pred hotovú vec!...

dugyna
11. jún 2015

toto je otazka roka. ak chces mat deti len ako nejaku fajku..ze aha stavam dom, mam hypo, mat jedno dieta mam druhe dieta ..tak ich nemaj.
bud proste deti chces mat citis to tak a potom je tvoja otazka zbytocna. alebo riesis blbosti lebo nemas co robit a nudis sa alebo chces mat deti len ako nejaku fajku.
pozri sa kolko je tu mam co maju aj 5-6 deti..zvladnut sa da vsetko ked clovek chce a je tam teplo domova a laska..aj finacne aj po vsetkych inych strankach. ale teplo domova je vzdy matka a manzelka v jednom

kacena4
11. jún 2015

ahoj "planovat" 😵 mozno by si mala prastat planovat a zacat konat. lebo s takymto postojom sa k dietatu nedopracujes a budes toho potom lutovat a cas bezi a zistis ze najlepsie roky zivota su prec a uz nebudes mat na dieta/deti trpezlivost lebo v 35/40 uz zena nie je zrela na prve dieta. prepac na otvorenost, ale je to tvrda realita. v 40 uz ma zena karieru, vlastny zivot zabehnuty... a zrazu ho cely obratit hore nohamy - vymienat plienky, behat za malym dietatom nie kazda na to v tomto veku ma a aj muz... takze ak tak cim skor a hlavne s peniazmi to nema nic spolocne. ak chceste mat dieta/deti tak je na to cas v hociakom veku. dietatu je jedno ci bude mat 5 znackovych gati alebo 5 obycajnych ale stastnu mamu. ci pojde na 2-3 zahranicne dovolenky za rok. alebo pravidelne s rodicmi na vylety po slovensku ci do okolitych hor... to je podstatne, aby rodicia travili cas s dietatom.
drzim palceky v rozhodovani co v zivote chcete. cim si ho chcete naplnit. ci dzavotom deti a ich stastnymi ocami ale materialnymi vecami 😉

zaneta123
11. jún 2015

a čo ak naraz budú 3? alebo budete bez detí?čo potom?

natalym
11. jún 2015

Normálne. Improvizujeme.

sardinka32
11. jún 2015

Neries dopredu, ked to pride, vsetko zvladnes...podstatne bude to, ze to budes chciet zvladnut. Ja mam dve deti s malym vekovym rozdielom, budujeme sa, na krku hypo, ale robime vsetko preto, aby sme zili tak, ako sme si to predstavovali...proste pekne den za dnom. Nemas ani jedno, tak neries, co bude, ked budu deti dve. Tento typ povahy je pre cloveka prekliatim, pretoze sa trapi viac, ako by sa musel a vela veci aj tak neovplyvni...ja som na tom podobne, ale odkedy mam deti, uz premyslam a vydumujem menej, dokonca zacinam byt coraz viac flegmatickejsia. 🙂

mima89
11. jún 2015

Presne ako pisu baby... je to cista improvizacia 🙂 neda sa pripravit na vsrtko a o tom je zivot 🙂

petra7777
11. jún 2015

Ešte si ani neotehotnela a už riešiš, ako budeš zvládať dve deti? Svatá ty prostoto......ja fakt nechápem :(

hameeda
11. jún 2015

no podľa mňa je dobré že sa nad tým zamýšľaš, pretože deti nie sú vec ktorú si požičiaš a potom vrátiť, ak ich už máš tak máš veľkú zodpovednosť, dnešná doba je dosť ťažká, ak budeš chcieť aby sa deti vyrovnali rovesníkom tak to chce určité finančné náklady, samozrejme dá sa aj bez toho ale nie každé dieťa to potom nesie dobre, psychicky to budeš zvládať dobre pokiaľ budú financie v pohode, samozrejme závisí od tvojej povahy, ale o psychiku pri dvoch deťoch by som sa nebála, deti to nie sú len starosti ale aj balzam na dušu, no tam kde nie sú financie tak aj s psychikou to ide rapídne dole, no mať deti nie je až také nákladné pokiaľ si to vieš zariadiť, napríklad čo sa týka detských vecičiek stačí pozrieť bazárik tam je ich plno za dobrú cenu, detské veci hlavne do tých dvoch rokov sú skoro ako nové, a verím že veľa by si tam našla aj nových , pretože mamičky sa tešia a nakupujú a až potom zistia že ich dieťatko nemá šancu to všetko vynosiť pretože rýchlo rastie, taktiež ak budeš kojiť tak prvý rok máš v podstate stravu zadarmo, aj ak kojiť nebudeš myslím že z materskej sa plienky a mlieko dajú v pohode utiahnuť, tiež strava, to by som ani tak nepočítala pretože teraz sa tiež stravujete a určite sa porcia pre malé dieťa zvýši, horšie to je keď nastúpi do školy tam sú už vyššie výdavky, výlety, kružky atď no to je o 6 rokov, takže relatívne by si už bola opäť v práci, všetko sa dá ak sa chce 😉

monise
11. jún 2015

Takto rozmýsla aj moja znama,este nema ani jedno ale uz riesi problem akoby ich uz mala.Niškedy aj pochybujem ci aspon jedno bude mat a to uz ma aj vek.A ja som jedinacik,mam dve deti(zatial),ale len jedno by som nechcela-z vlastnej skusenosti,a pozitiva vidim na mojich detoch ze je to aj prw ne aj pre mna lepsie 🙂

siska53
11. jún 2015

Ci ti utiahnete financne, viete len vy. Je pravda,ze my sme deti mali pomerne neskoro -v 35 a 37.. Ale pokial je vhodny partner,ja bybsom necakala,mnohe maju vobec problem splodit.
My sme sa na to dali,akurat som bola pripravena ist do prace aj skor,ak by bolo nutne,ale nebolo. Tym,zr sme mali nasetrene,tak sme vladali splacat aj hypoteku a tak.. Len nas nasi nejak naucili a ja nie som rozhadzovacny typ..plus nasi boli zlati aj v casoch,ked som.len ucila a plat mizerny,tak som neprispievala a co som neminula,odlozila som..a to nasetrene bolo akoby veno (aj ked nie sme zobrati).
Kto chce,riesenie najde a deti uzivi i osati..dve male deti po sebe je dost hekticke a obcas vycerpavajuce,netajim,ale su uzasni a nemenila by som..deti som vzdy chcela a stale mam tuzbu este po jednom..ale to ostane taky moj nesplneny sen..

exupery
11. jún 2015

Situacia sa moze zmenit z mesiaca na mesiac,ja som nechcela druhe a o mesiac uz hej a teraz ma pomaly dva roky a ubehlo to,ani neviem ako...a mame sa lepsie,ako ked sme mali jedno....zaklad je moc neriesit... 😉 a radit sa srdcom

peneloppe
11. jún 2015

Na to sa neda pripravit. Uvidis ako to budete citit. Najprv majte jedno a potom uvidite kedy sa vam bude zdat vhodna doba na druhe. Ani financne sa to neda naplanovat, moze prist skvela pracovna ponuka ale zase situacia sa moze aj rychlo zmenit. Ja hovorim, hlavne nech sme zdravi a to ostatne to uz si snad vieme nejako zariadit, ked je clovek snazivy, sikovny tak verim ze to ide.

miadi
11. jún 2015

@sardinka32 teraz uplne odveci 😀 ale tvoj nick mi urobil chut na sardinky v oleji...a to som prave pozrala chlebik s kozim syrom a cibulkou ..a sardinky ani moc nemusim iba niekedy tu pomazanku s vajkom..ani ich doma nemam dala som mm on na ne chyta do klietky opossumov co na farme prekusuju zavlazovacie hadicky 😀 a vraj sa v poslednom mesiaci teho scvrkne zaludok..no mne sa uz asi nestihne 😀
@lilinka156 no sak najprv si urobite jedno dieta a uvidis ako budete zvladat..po vsetkych strankach.A ak sa zadaria dvojicky tak mas po dileme 😀
ci to riesis teraz koli tomu kolko izieb chces mat v dome aby kazde malo svoju?No sak jedna extra izba moze byt na zaciatok fitko alebo pracovna a ked vam zivot da druhe dieta tak to zmenite na jeho izbu..alebo budu deti v jednej mat poschodovu postel..
a ja som asi staromodna ale uplne najprv by som riesila svadbu 😀 ved nemusi byt draha ani velka..

margarita
11. jún 2015

hmmm, ak chces byt naozaj pripravena vo vsetkom este skor ako si vobec tehotna, tak Ti radim radsej asi ani deti nemat 😉 lebo my sme stavali dom ked som cakala druhe a tretie, a na to sa nepripravis, to je zivot 😀 \

nic sa neda do konca premysliet, ale vsetko sa da do konca vydrzat.

ale ak si taky hyperanalyticky typ, odporucam zvazit aj modul Co ak sa mi narodi dieta postihnute, Co ak dostanem o 5 rokov rakovinu, Co ak pride o mesiac koniec sveta....atd.

skoncis na psychiatrii alebo...>
fakt sorry, ale zatial nemas co riesit.

bubelko
11. jún 2015

normalne. rano vstanem a ideme. obcas podla planov, inokedy sa improvizuje... jedna noha za druhou, hodina po hodine 😉

dankaa78
11. jún 2015

Neplanujte velmi🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli