Ako zvládnuť dve deti s malým rozdielom?

zuzik311
4. jan 2015

ahojte, práve sme prišli z pôrodnice s mladším synom. starší - 22 mesiacov. zdá sa mi , že starší žiarli. chcem vás preto poprosiť o tipy, ako ste to zvládli. ako ste mali nadstavený režim, spánok atď. spávali ste všetci v jednej izbe alebo vy s bábom v jednej a ocino so starším v druhej? budem vďačná za každú radu 🙂

17alexis
4. jan 2015

@zuzik311 moja krstna mala dve deti s rocnym odstupom. Vsetci spali v jednej izbe a starsiu zapajala do starostlivosti o malu tak, ze si ju k sebe posadila a vravievala jej, co s tou malou robi a preco. Obcas ju tej starsej dala na ruky. Samozrejme pod dohladom a v pohode. O rok mala tretie. 🙂

loxa
4. jan 2015

moj mal 13m ked sme dosli z porodnice...zatial ti ziadna rada nebude platna, pretoze nevies ktore dieta bde vyzadovat viac pozornosti ..u nas to bol starsi, mladsi bol pohodak...spolu sme sa hrali , spolu kupkali, spolu spali..varila , prala , zehlila a upratovala som vecer ked zaspali , alebo pocas obeda ked spali...a bolo to uplne v pohode , aj ked bola nejaka ta unavova kriza😀D..🙂drzim palce, urcite si syncek rychlo zvykne na zmenu

zuzik311
autor
4. jan 2015

@loxa A odporúčas spat v jednej izbe?

siska53
4. jan 2015

@zuzik311 ja mam rozdiel 2roky a tri tyzdne. Od 8.m.zacal maly spavat s tatom. Maly neziarlil,segru ma rad,aj ked si uz teraz robia aj zle (no mala je ten vacsi provokater,najskor nevedomky,teraz casto aj vedome a naschval).
Doteraz spime tak ze on s tatom a ja s malou. Zvazujeme jedine zmenu,ze vsetci v jednej izbe a neskor deti spolu,kedze izbu pre kazde dieta nemame k dispozicii.

magdalenkami
4. jan 2015

mam 14mes. rozdiel medzi detmi a spanok sa nam nepodarilo zrealizovat uspesne v 1 izbe-najmensi spi stale-ma 13mes-v svojej izbe sam a so starsim spim ja ako bol zvyknuty od zaciatku,pozornost som venovala starsiemu,aj pri dojceni mladsieho,aj navstevy som nasmerovala vzdy k starsiemu

jana_eyre
4. jan 2015

@zuzik311 ja mam rozdiel 20mesiacov.. este pred porodom sme maleho zvykli na vecerne uspavanie tatina s ktorym do dnes spava v izbe.. takze ked sme prisli z porodnice, uz to bral ako normalnu vec, ze ja som spala inde ako oni dvaja.. cez den som sa s malym casto rozpravala a stale sme boli spolu vsetci traja v rovnakej miestnosti, ked som sa prave nemohla mu inak venovat, lebo som kojila prebalovala, tak som mu vsetko komentovala, ziadala ho o pomoc /doniest plienku, vytiahnut vlhceny obrusok, a podobne/ casto spievala.. ak sa chcel mojkat, tak som si sadla na zem a mojkala ich oboch naraz - malu som polozila na deku a on si lahol k nej.. dovolila som mu casto sa jej dotykat..

stale som mu opakovala, ako sa mala na neho podoba, ze aj on bol take babo, aky je super.. vela som ho chvalila za kazdu malickost.. na obedny spanok som ich ukladala do velkej postele - on pri stene, ja v strede a mala pri mne.. zo zaciatku som spavala s nimi, ked uz bola mala vacisa, tak som ich nechala po zaspani samych.. zvyknu spavat tak doteraz..

maju sa velmi radi dodnes, hoci samozrejme je tam uz urcita surodenecka rivalita - to je ale podla mna normalne.. bol aj incident, ze jej "od samej lasky" skoro odkusol prst, alebo hodil prazdnu krabicu do hlavy, ale po pociatocnom soku a dani po ruke /mala asi dva mesiace/ som mu poriadne vysvetlila ze sa to nema a teraz ju ma naozaj velmi rad, hoci ked mu berie hracky tak su hadky 😀

prajem vela stastia, urcite si najdes svoj spravny system na vsetko a pojde to ako po masle..

bonaqa2013
4. jan 2015

Ja keď som prišla s poslednou dcérou z porodnice, tak syn mal 15 rokov, dcéra 4 roky a 2 týždne a ďalšia 18 mesiacov. Bývali sme u mojich rodičov, na poschodí sme mali 2 izby. V jednej bol syn, v druhej my ostatní. Rodičia na prízemí. V jednej posteli sme spali 4 a najmenšia v postieľke. deti sa rozvaľovali - ako deti a ja som spala celú noc v pozore. ocinko sa smial , že má hlavu na nočnom stolíku. Deti sa v noci navzájom budili - najma posledné 2. Ak sme sa chceli milovať, tak alebo na fotelke, alebo ak sme chceli luxus, tak ocinko najskor musel deti popremiestňovať na jednu časť postele a my sme mohli byť na druhej časti. A po akcii deti popremiestňovať. V celom dome sme mali 1 kúpeľňu, 1 WC. Takže večer boli rady do kúpeľne a rady na WC boli celý deň. A ku tomu sme stavali dom - svojpomocne, takže som varila ľuďom čo boli na stavbe. To bolo v roku 2010. V súčasnosti bývame už vo svojom dome - od rodičov sme 50 m, sme na jednom pozemku, takže prebehnem za 20s, každý má svoju posteľ, deti aj izby, 2 WC, 2 kúpeľky. Ale na toto obdobie spomíname ako na pekné, pretože deti mali o pár rokov menej a aj my.
Neboj, určite to zvládnete, chce to síce niekoľko týždňov na zladenie, ale po čase už bude dobre.

ivetkab.
4. jan 2015

@zuzik311 my máme tri deti a stále máme rozdiel 18mesiacov. Keď sa teda narodila najmladšia, tak najstarší syn mal 3roky a 1mesiac. Najstarší spal pri nás do môjho 7mého mesiaca tehu so strednou dcérou. Posledné mesiace sme trénovali, že ocko so synom sa učili spolu spať v detskej a ja konečne sama v spálni. takže keď prišlo domov bábatko, tak spanie bolo nacvičené. Inak, presne tak ako to tu bolo spomínané. So všetkým mi "pomáhal". Pomáhal mi prebaľovať. Stále som ho pekne prosila, či by mi pomohol vyniesť plienočku, pomáhal mi kúpať, krémovať bábatko a veľmi som ho za všetko chválila, že ako veľmi mi pomáha aký je dobručký. Keď sa narodila tretia, tak to bolo o niečo náročnejšie. Syn mal 3roky a mesiac, stredná mala 18mesiacov a do toho drobec. Mesiac pred pôrodom ich mal oboch ocko v detskej a ja sama v spálni ... 🙂 Postupovala som tak isto, ale niekedy som sa nevedela komu skôr venovať. Zvládli sme hádam najťažšie obdobie. teraz už bude mať syn 5rokov, dcérka stredná má 3.5 a najmladšia bude mať dva roky. Ja v malom vekovom rozdiely vidím len výhody. Aj keď neraz som si poťažkala, ale uvidíš, že stále prídu svetlé chvíľky. Drž sa.

nikuska265
4. jan 2015

Nemam o moc vacsi rozdiel ako ty. Ako som zistila,ze som tehotna,malu sme naucili spavat samu vo vlastnej izbe ,uspaval ju tatino,takze po narodeni s mladsou,to nebolo pre nu nic nove.rozpravali sme jej o babatku v brusku,ukazovala fotky,ked bola ona v brusku,ked bola ona babatko.viac som jej opakovala,ze ju lubim,ze je sikovna.... Ked sa narodila mladsia,akoze jej doniesla darcek a naopak - navzajom si akoze darovali hracku a tym si ju ziskala trosku,dodnes spomina,ze toto mi doniesla hanka z bruska ☺ zapajala som ju do starostlivosti...... Prestala mi spavat cez den,takze ani minutu cez den nie som sama a neoddychnem si od nich,ale da sa to. Ked spi hanka,starsia veronika so mnou vari,vela jej vysvetlujem,spievame si,ked sa hra sama,rychlo upracem to najnutnejsie.zaciatok bol trochu narocny,ale zvyknete si.skus venovat cas ked mladsie babo spi starsiemu,ked je hore,zapoj ho,nech poda plienku,da kremik, stale stale chvalit,za vsetko..... Neboj,rychlo si zvyknete,najdete si ten svoj rytmus,svoj sposob... A zachvilu sa budu hrat spolu.aj nase sa uz zacinaju hrat..... Aj kradnut hracky,ale veeeelmi sa lubia ☺ drzim palce

jana_eyre
4. jan 2015

@ivetkab. aj my planujeme takto tretie a presne tak chceme zaviest spanie.. dost sa bojim, ale snad to zvladneme 😀

ivetkab.
4. jan 2015

@jana_eyre Naše všetky tri deti v noci dosť vstávajú. Aj najmladšia mi stále vstáva s totálnym krikom či plačom. Takže preto sme to takto riešili, že sme nespali všetci spolu. A ďalšia vec ... je super, že máme svoje deti radi nadovšetko, ale aj matka je len človek a aspoň trochu oddychu od deti potrebujeme aj my. Teda aspoň ja. Iné to je, ak niekomu má kto cez deň postrážiť deti a môže si matka zbehnúť na nákup, či len tak vybehnúť vonku. Ale aj tak ... aj deti potrebujú svoj kľud. A malé bábo v noci vstáva a plače, čo môže vyrušovať ocka, prípadne ostatných súrodencov... 😀

ivetkab.
4. jan 2015

@jana_eyre a čo sa týka Vás ... tak to zvládnete. Veď už nie ste žiadny začiatočníci ... 😀

hammy
4. jan 2015

u nás rozdiel rok a 4 mesiace... no veselo, veselo 😀 malá síce ani tak nežiarlila, ale tiež som sa čo najviac snažila zapájať, aby mi podala plienku napr., keď som prebalovala, keď som uspávala v kočíku, tak jej som dala tiež kočík s bábou ...a vlastne ešte stále musím vymýšlať, stále je to sem tam ťažké zladiť, keď sa pýtam malého ako robí zvieratko, tak sa spýtam aj jej, i keď to dávno vie .... ale ono to chce svoj čas a nájdete si svoj režim a systém 😉
a čo sa spania týka, vždy (kým som nemala deti) som mudrovala, že muž a žena majú spať spolu a basta! ha 😀 už 10 mesiacov spíme oddelene, tato spí so staršou v detskej a ja s malým v spálni, keďže v noci sa zobudí, tak 8 až 10 krát, žiaľ inak nám to nefungovalo ....

tana2278
4. jan 2015

@zuzik311 Mam medzi detmi 20 mesiacov. Starsieho syna sme vramci ' pripravy' na surodenca postupne naucili zaspavat sameho na velkej posteli sameho. Syn bol malicky a mladsiu dceru spociatku ani neragoval, teda ak jej neukazoval auticko, ktore sam ledva zdvihol a skoro ho na nu hodil. Manzel si ho ' zobral na starost' ', boli chlapi. Dcera bola super dieta, takze sa jej rezim 'prisposoboval' synovmu. Vsetko klapalo super, velmi rychlo som sa dostala do rezimu ako s 1 dietatom, kym sa dcera nenaucila chodit a neziskala 'vlastnu hlavu'. Teraz maju 2 a 3,5, pravdupovediac este stale 'nevidim' vyhody 2 deti s malym vekovym rozdielom. Ale vsetci tvrdia, ze to este pride. Su ale uuuuplne super. Nemenila by som.

jana_eyre
4. jan 2015

@ivetkab. nase deti tiez dodnes vsatavaju.. ja som preto aj chcela nech nespia v jednej izbe - myslela som, ze mladsia bude budit starsieho.. ale vacsinou je to presne naopak - mame tenke steny a ked place mladsia starsi spi ako zabity, ale ked place starsi, mladsia je hned hore.. :D

kadan
4. jan 2015

@zuzik311
ahoj ja mám 21 mes. rozdiel
starší si vyžaduje pozornosť, mňa pri tatinkovi odmieta, ale to stále, tatinko mu veľa dovolí ☹
od začiatku tehotenstva sme kúpili veľkú posteľ a malý spí v spálni s tatkom a ja som išla do detskej a som s malým.
najprv spali cez deň rovnako no to bol problém keď sa naraz zobudili, obaja chceli všetko naraz a to sa nedá,
teraz je jeden hore a ten druhý spí
je to dosť namáhavé, nemám ani chvíľku pre seba ale čo už nevadí
keď som mala ruku v dlahe až po rameno tak som muža vyhodila do detskej a ja som bola s oboma v spálni,/ nevedela som malého vybrať z postieľky, pri kojení som musela iba ležať a ruku mať vypodloženú.../ ale to sa nedalo, navzájom sa budili
najprv som uspala malého, potom staršieho a zase sa prebudil malý a tak niekedy až 1,5 hod
po 3 týždňoch som konečne s malým v detskej a je to fajn,
každé dieťa je iné a inak reaguje, musíš vyskúšať ako vám to bude vyhovovať
každopádne treba staršieho zapájať, tak ako píšu aj ostatné kočky, rozprávať obom o tom druhom
môj strašne sleduje a počúva keď sa s malým o ňom rozprávam, nosí mi plienky, tampóny do podprsenky, keď papá tak si na neho položí misku a snaží sa ho kŕmiť- no zlatý, utiera mu pusu, zakrýva ho dekou atď
ak príde návšteva tak ich hneď poučím aby sa privítali s oboma, a keď sa jašia s jedným musia aj s druhým
držím palce 😉

cecilia68
4. jan 2015

ahoj 🙂 môj starší mal 12 mesiacov, keď som došla z pôrodnice s druhým synom...na všetko som bola , manžel dvojfázové tréningy, nikdy nebol doma....starší práve začal chodiť....je pravda, že som kojila len dva mesiace toho druhého a potom šli spať spolu do detskej izby....líhali spolu, aj vstávali spolu a ked sa jeden zobudil a plakal, je jasné, že zobudil aj druhého, ale stačilo učičíkať a spali ďalej....potom sa už naučil ten starší, že "nesmie " zobudiť Tomáška, lebo bude choručký a bla bla, ale zabralo to....zvládla som to a teraz majú po dva metre, 27a 26rokov a ľúbim ich nadovšetko 🙂

zuzik311
autor
5. jan 2015

kočky tak my sme to zatiaľ zariadili tak, že tato spí s malým v spálni a ja s krpcom v detskej.. len neviem či to je dobrý nápad ich takto oddeľovať. uvídíme čo bude a prípadne sa presťahujeme do spálne. dnes som uspávala staršieho lebo mu bolo až do plaču keď som nešla s ním a teda ten pocit.. chúďa moje malé strašne sa tešil. musel "dospieť" z minúty na minútu. ale zdá sa mi, že je lepšie že už toľko nežiarli tak snáď.. len ako urobiť ešte režim. ako ste na obed uspávali deti? prvej malého a potom staršieho?

lenka020511
6. jan 2015

My mame rozdiel 2 roky. Maly zo zaciatku velmi zarlil, nechcel aby som malu drzala na rukach, davala jej papat... Posupne si zvykal... spavali sme zo zaciatku vsetci traja na posteli a mala v postielke. Kedze mala sa dost budila a plakala v noci, on sa budil tiez, presvedcili sme ho, ze vo svojej izbicke mu bude lepsie. A pekne sa tam naucil spinkat, hoci v noci sem-tam vykrikoval na mna. Cez obed som zo zaciatku davala spat prveho maleho, pohladkala, porozpravala sa a lezkal v postielke az zaspinkal. Potom som dala malu do kocika alebo postielky v spalni. /kym som davala maleho, mala bola zatial v ohradke, prip. sa hrala v obyvacke/. Neskor uz chodili spinkat rovnako /mala prestala spavat doobeda, tak som jej obednajsi spanok posunula skor/. Tiez som maleho dala do postielky a hned aj ju /nemusela som ju nejako moc uspavat, zvycajne len pomojkala na rukach a ona za chvilku spinkala/. Myslim,ze ten prvy rok to bolo celkom narocne, zosuladit ich, venovat sa malemu /on si to vyzaduje aj teraz viac ako mala/. Velmi pomahal partner, obcas babiny...uz sa spolu zahraju, ale aj "pobiju", hlavne ked mu mala berie hracky, ci nieco pokazi, co si on urobi. Dufam,ze neskor to bude zase lepsie a lepsie 🙂 Prajem, aby sa vsetko zosuladilo aj u vas a boli ste vsetci spokojni, urcite sa to podari 🙂 vela stastia

janinah
6. jan 2015

Rozdiel 21 mes. najhoršie bolo ísť s nimi vonku,sme z paneláku nie z domu,jedno v kočíku,druhé behá dookola a oči by som potrebovala vtedy vpredu aj vzadu mať....staršia žiarlila a začala sa popiškávať a to už bola vtedy bez plienok.....nikdy nespali cez deň v jednom čase,teda na kľudné varenie som mohla zabudnúť....dôležité je mať denne čas venovať sa staršiemu,len ono a mama,či čítať,či kresliť,nesmie mať pocit,že "stratilo" mamu kvôli babetku...spali sme oddelene-ja s malou v spálni,ocko so staršou v detskej....zvládneš to,len si musíš urobiť svoj režim a vypustiť nepodstatné veci a uľahčiť,čo sa dá napr. ja som varila na dva dni aaj do mrazničky...

siska53
6. jan 2015

@zuzik311 my spime doteraz deleno - ja s malou,muz s malym a to mala uz ma 2,9r.

No snazila som sa malu dotlacit velmi skoro do 1popoludnajsieho spanku..co sa mi darilo tak pol na pol. Dakedy nespal maly,dakedy mala,obcas ani jeden,ale spavali aj naraz. No po dakom case maky spaval coraz menej,az po 3.roku zacal spavat tak raz do mesiaca.. No a mala uz zacala spinkavat take 2-3,5hodiny poobede. Ked ona spala,maly si pozeral pesnicky,ja rychlo daco robila a snazila sa venovat nasledne jemu,no boli dni,kedy nemal naladu na pozeranie,tak mi asistoval... Kedze sa nedostal do skolky,takto sme fungovali do jeho 4,5r.. Teraz uz sice chodi 4mesiace do skolky (no z toho pol casu je doma-skolkarske bacily),ake zas mala bud zaspi neskoro a musim ju budit kvoli skolke, alebo pre istotu zas nespi tiez.. Takze ako som si myslela,ze na mna caka konecne ta nudna materska,o ktorej tu poniektore pisu,tak zistujem ze mna sa take daco bude tykat az v dalsim zivote. Rozhodne sa nemam kedy nudit,ci .at dokonale vyupratovany byt a nebodaj sa pocas dna vzdelavat.

Ale! Som stastna,ze ich mam a s tym rozdielom,akym su. Su zlati a uz obcas vedia byt aj partaci.

zaza218
12. jan 2015

ja mam 3 deti s malym odstupom,u nas sa sa osvedcilo ze spavaju same v izbe. Dcery spia spolu a syn ma samostatnu izbu.
A detom sa snazime venovat rovnako aby nikto neziarlil

evastejskalova
16. mar 2015

Ahojte mamičky. Ja mam dve dcérky. Staršia má rok aj pol a mladšia 3 mesiace. Ako tu čítam tak niesme sami, ktoré majú občas problém zo žiarlivosťou či zaspavanim 😉 Človeku je hneď lepšie keď vie že nie je v tom sám, lebo sem tam si pripadám ako,, hrozna matka,,. Takže všetkým vďaka za rady (aj keď nie sú presne adresované mne) no myslím že pomáhajú viacerým mamičkám =D>

evastejskalova
16. mar 2015

Ahojte mamičky. Ja mam dve dcérky. Staršia má rok aj pol a mladšia 3 mesiace. Ako tu čítam tak niesme sami, ktoré majú občas problém zo žiarlivosťou či zaspavanim 😉 Človeku je hneď lepšie keď vie že nie je v tom sám, lebo sem tam si pripadám ako,, hrozna matka,,. Takže všetkým vďaka za rady (aj keď nie sú presne adresované mne) no myslím že pomáhajú viacerým mamičkám =D>

slavaf
16. mar 2015

My máme rozdiel 19 mesiacov, staršia od 9tich mesiacov spí sama v detskej izbe, keď sa narodila mladšia, tak opäť do tých 8 mesiacov, kvôli kojeniu, spala s nami v spálni a potom už v detskej so sestrou... Zvykli si obe úplne parádne, a keďže sme mali relatívne malý vekový rozdiel, staršia si ani nestihla poriadne uvedomiť pozíciu jedináčika, takže žiarlivosť sme nejako nemuseli riešiť.. klop, klop🙂 Ale od narodenia mladšej dcéry som staršiu zapájala do všetkého, čo sa týka mladšej, a bolo to veľmi fajn, aj keď, samozrejme, únavové krízy boli... A so staršou sme na niektoré "akcie" chodili na striedačku s manželom bez mladšej, aby si aj ona mohla užiť ten svoj vek🙂