Akú opatrovateľku najať? Mladú alebo staršiu?

babulka
23. okt 2006

Tak baby, dilemu z temy "opatrovateľka alebo jasle" mam vyriesenu - aj "vdaka" jasliam, ktore su plne a volne miestto nie je vo vyhlade. Takze cca od noveho roka (snad aj trosku neskor,ak zamestnavatel dovoli) budem potrebovat opatrovatelku, tak na 15-17 hodin tyzdenne. aujimal by ma vas nazor na to, aku opatrovatelku najat -
1. mladu kocku, ktora je aktivna, nema vzite maniere z vychovy vlastnych deti ergo pristupna vo vsetkych smeroch na moje poziadvky, ale zas nema dostatok tych praktickych skusenosti,alebo
2. starsiu pani, ktora nejake tie deti (snad aj vlastne) vychovala, ale moze mat tie svoje vychovne metody tak zakorenene, ze ich bude aplikovat bez mojho vedomia na vychovu mojho syna, ale zas skusenost je nezaplatitelna vec?

Hm, babo rad 😉

ervotoc
23. okt 2006

je tu niekde tá temička 😉 uz

terezicka
23. okt 2006

Ja osobne keby som sa mala rozhodnúť, tak by som asi radšej volila nejakú staršiu pani.Je síce pravda čo si všetko napísala, ale si myslím že starší má už predsa len viac skúseností.A myslím, že aj pre straších ľudí je to lepšie, keď sa môžu aj na staré kolená o niekoho starať 😉 Veď keď nejakú nájdeš, tak si stanovte jasné pravidlá a ak ich nebude rešpektovať, tak potom dovidenia...
Ale zas netvrdím, že mladé kočky sú horšie, ale ja by som asi radšej volila staršiu pani

babulka
autor
23. okt 2006

😠 Zas sa na mna vrhnu supy? Ervotoc, tema s takouto otazkou? Nemyslim, dala som si do vyhladavaca. Ja sa pytam na konkretnu vec - stara alebo mlada, nechcem vediet, ci ma bude moj manzel s nou podvadzat (taka tema tu je), ani ci do jasiel alebo k opatrovatelke (take temy su tu dve).

babulka
autor
23. okt 2006

terezicka, jasnacka, tie skusenosti su velka vec, len zas kto mi zaruci, ze pani nebude kym budem v robote "pouzivat trstenicu" (vymyslam, samozrejme) alebo pchat do mojho dietata kadeco, lebo ona to tak robila so svojimi detmi, a tu su, vies co myslim, predomnou sa bude tvarit, ako respektuje moje zasady a ked vytiahnem paty z domu... Mam to aj so svojou svokrou, robi to iste a Matik je este malicky, aby mi povedal, "mami, teta xy mi dala cokoladku". Len polemizujem, nahlas rozmyslam, lebo by som chcela na prvy krat najst niekoho naozaj spolahliveho.

evatu
23. okt 2006

babulka a nemas v okoli nejaku kamaratku,ktora este studuje alebo si potrebuje trosku privyrobit,taku,ktorej by si doverovala?

ena
23. okt 2006

babulka : mozes ho vodit k nam 😀 sa potom zlozime na rekonstrukciu bytu, ked by ho ti dvaja prevratili hore nohami 🙂

Babulka ale inak, presne ako si napisala, starsia pani si bude chciet robit po svojom, ale zas moze byt spolahlivejsia ako mlada baba.
Mladu si vsak mozes vycvicit po svojom, kedze ona vela skusenosti s detmi pravdepodobne mat nebude, ale zas nebudes si asi ista, ci sa nu mozes az tak spoliehat...

Na zaciatku si ju mozes odskusat, ze budes doma aj ty, ale to ja tak nie je na 100% iste, ze bude to iste a tak isto robit, aj ked bude s malym sama ...

kasis
23. okt 2006

A co tak tretia moznost, mlada mamicka na materskej s jednym babetkom. U nas tak jedna mamicka opatruje este dve dalsie deticky, samozrejme vsetky maju nad 1,5 roka, ale je to u nej a ostatne mamicky si tam nosia svoje deticky aj so stravou a plienkami. Inac ja by som asi brala skor tu prvu moznost, viac asi posluchne maminku a k zrucnosti sa coskoro priuci, vsak sa nejedna o 1 mesacne babo 🙂

babulka
autor
23. okt 2006

Ena, rozobrala si moju dilemu detailnejsie, spolahlivost kontra vycvik 😀 . Eni, ak Matika zoberies, dam ti modre z neba 😉

Evatu, ved to, ze nemam, ja som z BB, tam mam vsetky kamosky, tie co su tu, uz pracuju...

babulka
autor
23. okt 2006

Kasis, vidis, dalsia moznost, len ci by sa dokazala venovat naplno dvom - trom detom (kto pozna mojho Matika, vie preco to pisem, on potrebuje ostry dohlad ako v tretej napravnej 🙂

ena
23. okt 2006

kasis: ja som nad tym uz tiez rozmyslala, len to je potom take, ze aj mamicka na materskej potebuje co to vybavit, ist k lekarovi a tak a to je potom lepsie trepat sa tam s jednym babom ako s dvomi 🙂) takze to je potom dost komplikovane, alebo ked tvoje babo ochorie, je dost o nicom, ze potom musis zrusit to opatrovanie, aby neochorelo aj to druhe a tak...

babulka: zeby som porozmyslala? 🙂 v podstate, ty chodis do roboty len na polovicny, ze ? A myslis, ze by som z 2 neosedivela ? 🙂 To by boli ako mat dvojicky 🙂
A videla si v ZOO, ze aj Filip vie spustit rev 🙂 ... sice, to bolo v blizkosti Tomaska 😉

ena
23. okt 2006

baulka: skusala si uz nejake inzeraty? skus sa stretnut s par babami, na babatku je furt kopa ponuk, tak sprav par "pohovorov" a uvidis...

babulka
autor
23. okt 2006

Ena, porozmyslaj, ja ti budem pravidelne kupovat farbu na vlasy, tu najkvalitnejsiu, aj kadernika zaplatim, neboj, nik tie sediny neuvidi 😉 Ved to, ze chodim na polovicny, ale od bud. roka (neviem kedy) y som mala nastuopit na cely. cast by bol s malym Dusan, lebo on chodi na smeny, ale tych 15-17 hodin nemam ako vykryt, takze tam je problem, nebolo by to na celych 8 hodin, len 2,5 dna (raz osem, raz styri, raz pat...)

ena
23. okt 2006

babulka: porozmyslam, lebo to by potom bolo teba poriesit take detaily: ako na prechadzky (dvojickovsky kocik), este jedna stolicka na krmenie, poriesit spanie, sice to ani nie, filip spava cez den v kociku, takze postielka je volna. mozno by ta to aj dalo..
takze to chces od buduceho roka, alebo uz teraz?

kattum
23. okt 2006

Ena, klobuk dole, ale ved preco nie? Jedno ci dve deti a ci tri...a ty mas skusenosti s au-pair ako viem, tak jasne!
Babulka, drzim palce, plne ta podporujem, ak je moznost ist pracovat, chod! Ja zacinam tiez uvazovat o nejakyh jasliach, vraj tu v Brne su jedny velmi dobre a ist pracovat na polovicny uvazok. Myslim, ze maleho si po praci este viac vychutnam.

babulka
autor
23. okt 2006

Eni, az od buduceho roka, zatial mam ustnu dohodu, ze mi umoznia pracovat na polovicny do januara, ale skusim sa opytat na predlzenie, takze v tom pripade by to nebolo treba, len neviem, ake mam sance, ze mi to predlzia. ale musim sondovat, zistovat, byt pripravena.

kattum, presne ako hovoris, potom si maleho ovela lepsie vychutnas, budes sa nenormalne tesit z kazdej minuty, co si s nim, lebo vies, ze zajtra musis ist do prace, ale zas napozajtra si s nim...

ervotoc
23. okt 2006

babul bolo to tu niekde na 100%sme sa bavili ci mlada či starsia,ci stará 🙄 mamuš mi vtedy povedala ze pride 😀 preto si to aj pamatam,bo aj babenky co opatruju deti tam pisali...

babulka
autor
23. okt 2006

Ervotoc, o tom to je - pravidla na prispievanie do fora - ked ma napadne nejaka konkretna vec, zalozim novu temu, aby sa otazka kdesi v teme nestratila. A na cianie celych tem a vstekych pripevkov nemam bohzial cas. Ale spat k teme...

babulka
autor
23. okt 2006

Inac Eni, normalne som sa namotala, potutelne sa usmievam a predstavujem si tych dvoch (Filipa a Matusa) spolu, ako robia skazu 😉 Teraz som si spravila modelovu situaciu, bolo by to 15 hodin v tyzdni.. Jeden den od 7,00 do 14,30, druhy den od 12,00 do 15,30 a treti od 7,00 do 11,00 hod. Ostatne vykryje manzel, takze by to nebolo az take hrozne, aj tak vacsinou doobeda sme doma (max. na hodinku vybehnem, ked nieco treba nakupit), od 11,00 do 13,00 spi (v postieke), potom chodime von na nejake 3 hodinky a potom az do vecera sa hrame.

ervotoc
23. okt 2006

ved ja ti to neberem,len tvrdiť ze to tu neni ,ked je 😉 😀

natana
23. okt 2006

ja osobne by som volila určite mladu. Staršia pani už nemá toľko energie, aby nonstop behala za ročným drobčekom (okrem iných vecí, ktoré tu už boli spomenuté) a tiež môže byť častejšie chorá ako mladá (alebo nejakú trvalú chorobu...). Mne strážila kamarátka, čo bola na materskej dvojročnú dceru, ked som sa pisala diplomovku a učila sa na štátnice a neviem si vynachváliť. Ani nechcela také nekresťanské peniaze ako baby z inzerátov a vedela som, že má zaužívaný podobný režim ako ja, takže som vedela, že je v dobrých rukách.
A dcera sa aspoň mala s kým pohrať. Dodnes sú nerozluční kamaráti.

babulka
autor
23. okt 2006

Ervotoc, ja som len tvrdila, ze taka TEMA tu nie je, nie ze sa tu o tom kdesi nepisalo. Kasli na to.

natana, co su to nekrestanske peniaze? To je dalsia vec, ja sa asi pohybujem v inej dimenzii, lebo dat trebars 150 - 200 Sk za hodinu opatrovania sa mi zda nehorazne vela (aj ked taky drobec si vyzaduje vela pozornosti). A ine navrhy som nezaregistrovala, len jedna mamicka na babetko.sk napisala,ze da 80Sk za hodinu a vysmiali ju tam.

natana
23. okt 2006

no tak tých 80 Sk za hodinu bola najnižšia ponuka u jednej staršej pani, ale malej sa tam nepáčilo (ten byt nebol vobec usposobený na dieťa, vyslovene pre starých na posedenie pri čaji)
No a tych 150-200 pýtaju skoro všetci, a to sa nedá zaplatiť (pokiaľ nemáš robotu v ktorej zarobíš pekné peniažky).
Ja som kvoli tomu aj teraz doma, lebo opatrovateľku si dovoliť nemôžeme a moja malá bola v škôlke stále chorá. Odkedy sme doma (polroka) nič jej nie je.

iwuskaaa
23. okt 2006

Fúúú, to sú teda riadne cifry 😲 . A ja momentálne opatrujem za 35,- korún/hod. ale som stred Slovenska 😒

ena
23. okt 2006

obycajne to byva tak, ze cim kratsie opatrovanie, tym drahsie.. ked chce niekto babysitterku na par hodin, kym ide do kina, tak je to urcite viacej, ako ked je tam 8 hodin denne.. inak, nebol by to potom zly biznis 200 sk na hodinu, 20 dni do mesiaca, po 8 hodin 😀 Baby, sak to je 32 000 🙂) No, to by musela ta mamina co ma taku aupairku inu vyplatu domov nosit, aby sa jej oplatilo ist do roboty a nechat babo cudziemu cloveku 😠

verulka
23. okt 2006

Moja znama mala opatrovatelku za 8000mesacne ( od 9mesiacov) bola to starsia pani, velmi mila. To sa mi zda malo 🤐 Inak aj ja by som volila mladu babu, ak je dieta zivsie...Ale ako konkretne radu ti nedam ☹ Drzim palce, nech dobre vyberiete...

babulka
autor
23. okt 2006

Ja si viem predstavit tych 100-120 za hodinu, co by bolo za mesiac 6000 - 6800 Sk, co sice nie je dost ako hlavna zarobkova cinnost, ale na prilepsenie... Preto asi zacnem zhanat nejaku mamicku co je doma a bude si chciet prilepsit k rodicovskemu. Eni, tych 32,000,- ani nezarobim, nie to este zaplatit z toho opatrovatelku.

zuzu13
23. okt 2006

uff baby to sú sumy...32000... to máme za dva mesiace s manželom 😅 , ale inak je to pekná predstava zárobku 😀

ena
23. okt 2006

babulka; ved to... a inak, aspon co som sledovala inzeraty, tak s mi, ze mlade baby pytaju viacej ako starsie pani.. tie starsie, to skor beru ako prilepsenie.

zuzu: ze? a mat tak 3 deti na starosti a za rok mas milion 🙂))))))))))))))

zuzu13
23. okt 2006

😀 to by bol bomba kšeft...

andreaj
23. okt 2006

babulka a nerozmyslala si nad sukromnymi jaslami, tam beru deti aj na celodenne pobyty alebo hodinove