Angličtina od malička

bebe99
28. feb 2020

Ahojte potrebovala by som poradiť, ako učiť dieťa po anglicky už od začiatku? Viem že najidealnejšie to je ak je jeden z rodičov anglicky hovoriaci vtedy by len ten rodič hovoril na dieťa svojim materinskym jazykom ( napr. anglicky) a teda ten druhy svojim (napr. slovensky). Ale čo v prípade ak chcem hovoriť s dieťaťom aj slovensky aj anglicky a nechcem ho mýliť?

nevludna
28. feb 2020

@bebe99 mozog dietata to uplne v pohode zvladne🙂 vsak aj dvaja rozdielne hovoriaci rodicia sa striedaju hovorenim na dieta a ono to zvlada. Skus si o tom nieco nastudovat, ale s tym, ze to dieta zvlada som si na 100% ista.
Na netflixe je teraz o tom dokument, vola sa to Babies a jedna cast je o tom ako detsky mozog spracovava rec.🙂

bebe99
autor
28. feb 2020

@nevludna áno len mne ide o to že ako to robiť lebo budem mu čitať knihu po slovensky rano a poobede tu istu po anglicky ? alebo čo raz nanho budem po anglicky a o hodinu po slovensky ? proste skor vsade čítam len o tom že one language one person a nemiešať

evitka83
28. feb 2020

@bebe99 moja dcera pozera anglicke rozpravky alebo videa. Nasava to ako spongia. A nikdy sme nemali problem, zeby miesala jazyky, ani sme da iniciativne nezavadzali anglictinu. Vie to v hlave oddelit. Ma 5,5r. Speakuje ako 8r dieta vacsinou gramaticky spravne. Ma vacsiu slovnu zasobu v aj ako v sk ale ked nieco nevie po slovensky povedat, nenahradza to anglictinou aj ked by vedela. U nas to prislo samovolne ani neviem ako. Korigovat to viem vzdy, keby nieco

lenuska1907
28. feb 2020

Ja učím malú po anglicky a vždy mi odpovie v tom jazyku v ktorom sa jej pýtam, nemám pocit že by bola z toho pomýlená. Ma 3 roky.

ktochytavzite
28. feb 2020

@bebe99 vy len anglicky od mala ptm mozte slovensky ked bude vatsi a anglictinu zvladne,suseda tak od mala len anglicky na chlapca a vie anglicky aj slovensky a oba s nim este stale len v anglicyiene,predsa vsade ,inde ma slovencinu

bebe99
autor
28. feb 2020

@lenuska1907 a ako ste to robivali raz ste jej čítali knihu po anglicky a raz po slovensky?

lenuska1907
28. feb 2020

@bebe99 nečítam jej knihy po anglicky, to by ešte nevydrzala, išla som tak nejak intuitivne čísla farby zvieratá časti tela, keď pozeráme niečo v knihe tak sa jej opýtam po anglicky čo to je akej je to farby prípadne koľko tam toho je alebo čo robí, keď ostane ticho nejdem jej to vysvetliť po slovensky ale pekne po anglicky, aby vedela akú odpoveď čakám. Teraz už viac pridavam slovesa, a už sa krasne chytá tvoriť vety. A ako už spomenuli vyššie tak anglické videa, hlavne pesničky, to sa na ňu lepí slovná zásoba ani neviem ako 😅

derdia
28. feb 2020

@bebe99 zaklad je pustat mu videa napr peppa pig v anglictine ...ono bude potom bezne pozerat rozpravky v anglickom jazyku...stane sa mu prirodzenym a v skole mu to potom pojde uuuplne lahko...moja dcera je najlepsia z triedy a presne tak vyrastala...nepozerala slovenske rozpravly ale anglicke...

nevludna
28. feb 2020

@bebe99 oni vedia rozoznat, ze na ne rozpravas inym jazykom. Je to vysvetlene v tom dokumente;)

Kludne jej citaj, pocas dna s nou rozpravaj tak aj tak.

ingelika78
29. feb 2020

@bebe99 ja hovorim s mojim synom iba po slovensky (no mozno 90%) muz iba po anglicky. ja mu citam knizky v slovencine muz v anglictine. zatial ma len 14 mesiacov snad sa mu to hlave "usalasi" a bude pekne dvojjazycny. cakam ze zacbe rozpravat troska neskor ako jednojazycne deti.

sonnenshein
29. feb 2020

Ja som s obomi detmi od narodenia hovorila na striedacku. Normalne ako mi to prave prislo na jazyk. Povedala som napriklad ze je cas na obedny spanok, a ze im idem read the story about... Obaja hovoria uplne plynule a bez problemov anglicky aj slovensky 🙂

lula313
29. feb 2020

V prvom rade treba zvážiť uroven jazyka a výslovnosť. Ja mám napr Cambridgsky certifikát z AJ, aj výslovnosť fajn, ale do výuky sa nepustam, lebo mi bolo povedané, že dieťa sa zbytočne domyli, keď matka na neho hovorí v dvoch jazykoch. Niektoré mamy rozprávajú hrozne(aj gramaticky a výslovnosť majú ako Dominik Hrbaty), v tomto prípade by som sa do ucenia angličtiny určite nepúšťala samostatne a pouzivala len audio pomocky(rozpravky, pesnicky), lebo dietatu spôsobíš zle navyky, ktorých sa nebude vediet potom zbaviť. Dceru chceme dat do škôlky v At a tiež ju nejdeme v nemcine nič ucit dopredu(len par základných slov jest, cikat, pit, spat, tak nám to odporučili pedagogické pracovníčky, že “neposkvrnene” dieťa sa rýchlejšie nauci jazyk).