Anketa: Ako odnaučiť dieťatko od cumlíka?

theverve1
31. okt 2007

Caute maminy,

prave pisem jeden prispevok do Maminy s temou 'Ako odnaucit dietatko od dudlika'. Rada by som tam dala aj malu anketku, ako odnaucili dietatko od dudlika ostatne maminy. Tak ak mate nejaky dobry recept, ako sa to podarilo vam, a chceli by ste sa podelit, budem rada. Dakujem 😉

theverve1

matica2
23. okt 2008

ahojte. staršej som cumlik zobrala na nový rok a povedala že sa stratil a mladšej som povedala že ho povysával vysavač. spýtala som sa jej či vydrží kým kúpime druhý a ona čaká doteraz 🙂 obe mali asi okolo 1,5 roka

tinockaaa
23. okt 2008

ahojte,
ja som sa dlho odhodlávala zobrať malej cumlík, stále bola výhovorka, raz chorá, raz zuby, raz cesta na dovolenku. Ale potom si začala cumlík vynucovať aj cez deň, čo normálne nerobila, mali sme ho predtým len na spanie, tak som sa jedného pekného večera naštvala, schovala cumle a povedala že ona je už veľká, že cumlík už nemá, že to len bábätká majú cumle. Tak chodila po byte a rozprávala "nemám, nemám dudu", trošku pomrnčala prvý večer, ale našťastie som vystihla deň keď bola poriadne unavená, takže nestihla dlho protestovať, a zaspala. Tiež som čakala že to bude ako ked sme učili spať celú noc, že sa dve noci nevyspíme. ale prekvapko, nič také sa nekonalo, alica to zvládla lepšie ako my. Síce som musela ešte upozorniť sestričky v jasliach, aby na ňu dávali pozor, aby jej nedovoli kradnúť druhým deťom, ale doma je vzorná. prvý týždeň ked už bola unavená a umrnčaná večer, tak si tak povzdychla že duduuuuu, ale potom si sama povedala nemaaaaaaam dudu. Takže odporúčam rázne zakročiť, ak chcete odučiť, čiastočné odúčanie je nanič. Inak kamoška mi vravela, že niekde čítala, že najlepšie je odučiť od cumla v 20tich mesicoch. 🙂 veľa úspechov prajem

marianne
1. nov 2008

Caute,
mala sa zacala v noci casto budit, ze jej dudel vypadol z ust a samozrejme musela som prist a dat jej ho znovu do ust.A kedze mala uz 18 mesiacov, tak som si povedala dost.Vsetko sme to zvalili na plysoveho psika, ktory jej akoze odhryzol z dudla.Ja som jej ho nastrihla a bolo.Vtedy jej to este nevadilo, stale sme opakovali,ze psik zjedol dudel.A vnoci, ked si ho vypytala, tak som jej ho dala a ked zistila, ze je zly, smarila ho von z postele.Prvu noc trvalo 2hod kym zaspala, dalsie boli uz lepsie.Po tyzdni je to uz naozaj dobre, na cumel si nespomenie. 😉

zade
2. nov 2008

my cumlik nepouzivame, takze mame o problem menej 🙂

ivushka
2. nov 2008

Ahojte,
nas maly Kubik bol pred tyzdnom chory a nemohol dychat nosom, takze ho dudel len trapil... Bolo to uplne strasne, nevedela som, ci ho mam lutovat alebo sa smiat - podudloval so zatajenym dychom, potom si ho dal nabok ako cigaru a predychaval a znova panicke dudlovanie a potom vydychavanie... Nakoniec sam pochopil, ze sa mu lepsie dycha bez dudla, vyplul ho a viac ho nezobral. Uz je tyzden uplne zdravy a dudel uz vobec nechce, take mudre dieta, chichi 😀
Jeho sestricka dvojicka je stara dudloska, takze vzdy ked spinka, musi dudlik mat. Lenze ona vsetky dudle takmer okamzite rozhryzie a potom ich nechce. Teraz jej davam tie Kubkove, ale o chvilku uz budu vsetky na franforce a mne sa nechce kupovat dalsie, ked uz bude mat 2 roky.. Tak spekulujem, ze ho slavnostne venujeme za darceky Jeziskovi alebo kaprikom vo vani..
Drzme si palce 😵

anatanka
13. nov 2008

miri taky porad dudla, ale fakr porad, zadny ze jenom na noc. Jakmile nema dudlika v puse, tak hned "Kde jeeee?" a otravuje s tim tak dlouho, dokud ho nedostane.
Budu s tim odvykanim asi muset pockat, az bude trochu vic vnimat a pak pouzit nejaky figl a apelovat na to, ze uz je velka apod.

slunicko552
13. nov 2008

Tak my máme dudel jenom na usínání jakmile zavře oči hned ho vyplivuje.Mamka když chtěla odnaučit bráchu tak mu řekla je už hnusný hoď ho do ohně-na chatě.Brácha hodil,večer trochu plakal,ale hodil ho sám,tak usnul bez něho a bylo to.

danyelka
13. nov 2008

ahojte, my sme Matúškovi keď mal cca 2 roky, cumlíky nastrihli a viac ich nechcel -boli pre neho škaredé a sám ich hodil do koša

yasmina
14. nov 2008

kocky chcem sa opytat preco chcete odnaucit od cumla?
citala som clanok na nete od pediatricky ze do 3 rokov je cumel v pohode, ze to ukludni babo...
ak sa skoro odobera cumlik moze zacat babo cmulat prsteky co moze sposobit celustne komplikacie...
cmulanie je prirodzene ved to uz robili babo v brusku...
mozte mi to nejako objasnit?ked ste boli male nemali ste cumel? alebo preco to nie je vhodne?

anatanka
14. nov 2008

Yasmin: Asi hlavne kvuli zoubkum. Nevim, co je na tom pravdy a jestli to neni zase jen jeden z dalsich neopodstatnenych prezitku.
Mne by dudlik nevadil na spani a obcas na uklidneni, ale vadi mi, ze bez nej Miri nemuze byt vubec, to mi prijde dost prehnana zavyslost.

Jinak s tema prstickama to je samozrejme pravda, ze si jima spousta deti dudlicek nahrazujou. Miriam je napriklad z pusy vubec nevynda, pokud neduda.

Nejvic podle doslechu na deti opravdu zabira to, kdyz se dudliku zbavej samy - hodej ho kacenkam atd. Ale to jde vsechno az u starsich deti, co uz podobnym vecem rozumej.

dididi30
14. nov 2008

ja by som tiez nehcala na babo, nech sa odnauci kedy chce samo, ale samozrejma by som ho nejako naviedla ako na to 😉
ked pisete,ze kvoli zubom odnaucit babo od dudla, ved tie prve zubky aj ak vypadaju , tak co je na tom 😀 ale inak by som bola za keby deti nedudlovali, len niekedy je to dobre, najma ked idu zubky a su mrzute, lepsie ako keby mi mal zuzlat prsnik 😝 a to hocikedy , kedy si zmysli, napr v meste 😀

yasmina
14. nov 2008

didi 😀

tutifruti
14. nov 2008

No ani nie tak kvoli zubom, ako kvoli zle vyklenutemu podnebiu a problémom s rečou... Naša Alžbetak mala cumel do 3 rokov, potom ho sama hodila do koša, ale navštevovali sme neskôr logopedičku, kvoli s, š, z, ž... Povedala nám, že má zlú klenbu, sa jej to ťažšie vyslovuje....

terezzka11
14. nov 2008

moja malinka sa zacala oducat od dudky, ked som ju ucila rozpravat. moc sa jej do reci nechcelo, aj teraz este dobre nerozprava, ale ked sme sa ucili hovorit slovicka, tak sme dudku odlozili a potom si na nnu niekedy az do vecera nespomenula.
prestala vsak koli niecomu uplne inemu- dostala herpesovu stomatitidu a tak strasne ju bolela cela pusinka, ze nic do ust nedala a ked chcela dudkat, aby sa upokojila, tak ju zacala pusika boliet, ze sama dudku v navale bolesti hodila do kosa a uz za nou nevzdychla.

dididi30
14. nov 2008

turi, moja segra tiez dudllala do 3 rokov a s tym problem nemala, podla mna to nemusi byt len o dudliku, moze to byt proste tak,ze to babu nejde, teda to s.s s mekcenom.....ale vy ste priladom ,ze aj to sa moze stat 😉

ivush
18. nov 2008

No my sme sa odnaučili od cumlíka tak ľahko, že mi to niekedy príde až neuveriteľné...Malý mal cumlík keď zaspával, no vždy ho hneď ako zaspal vypľul...čiže v podstate celú noc bol bez cumlíka, ale k tomu rituálu pri zaspávaní ho chcel. Až jedného dňa, keď už boli cumlíky dosť zničené, tak som kúpila nový, trošku iný, ale v princípe podobný tvar. No nášmu drobcovi to nevyhovovalo, tak ho proste odmietal cumlíkať a zo dňa na deň v pohode začal zaspávať bez cumlíka :D

dobromila
20. nov 2008

Ahojte,

ja tu napisem nieco uplne odlisne - som velmi rada, ze moj syn - 16-mesacny zacal asi v 12 mesiacoch konecne akceptovat cumel na ukludnenie. Dovtedy, ked nervacil, tak ho neukludnilo nic a nie raz to cele trvalo prilis dlho a nervy praskali na oboch stranach ☹
Takze sa ho v najblizsej dobe ani vobec nechystam odnaucat od neho. Navyse, teraz po asi dvojmesacnej pauze, si zacal znovu vsetko mozne pchat do ust - takze ked ma cumel, aspon neohlodava to, co mu prave pride pod ruku, ci uz doma alebo vonku.

Vlastna skusenost - ja si na svoj cumel pamatam ,takze som mala urcite viac ako 3 roky, ked som ho prestala pouzivat - nasi ma nevedeli nijako odnaucit. Ale logopeda som nepotrebovala.

sassi
20. nov 2008

naša dcera cumlík nemala ale mala dlho flašku, a tou sa aj ukludnovala.
Odučili sme ju v cca. 2 rokoch, sama si vymyslelal taku historku, že bocian potrebuje pre babo cumlík
(mala na dečke obrázok bociana ako nesie babo a u nas sa uhniezdili nedaleko bociany)
tak sme dali všetky cumliky z flašky "botanovi" a ten ich dal "babu" a už neboli
na flaške nahradili cumlík sosáčikom a mala to akceptovala od 1. dna 🙂

Syn pije ešt z flaše, aj cumlík ma (iba navon a na spanie) a zatial nejaví známky, že by sa ho chcel vzdať, no ešte nemá 2 roky, počkáme ešte
Nechcem ho odučať s plačom a nasilu, bojim s aže si najde inu "zavislosť". Navyše sme vo faze, ked sa oduča od plienky, takže zobrať teraz ešte aj cumlík, to asi nuie je dobrý nápad.

dobromila - ludia šomru na cumlíky, že to je fuj hnusne, ale ked dieťa nervači a ty ho nemáš čim ukludnuť, to je horšie 😉

titkovamiriam
20. nov 2008

namala som cumliky pri detoch - nemala som problemi

ale ja ako dieta som cumlik zasadila a na jar vykvitol dlho som hyacintom hovorila cumliky 😀

titulienka
20. nov 2008

dobromla......suhlasim uplne s tebou...ja mam 3 dcery...prva mala cumel do 3 rokov a ked sla do skolky sama ho odhodila, druha mala do roka a pol ...potom dostala afty az sme skoncili na infekcnom a skoncili sme aj s dudkou....ale bola by som ozaj rada ak by ten cumel radsej mala do 3 ako byt v nemocnici...a teraz ma Melani rok a tiez ma cumel.....a necham jej ho kym si sama nerozmysli ze ho nechce...
obe dievcata maju rovne zubky, zacali rozpravat normalne, nepotrebovali ziadneho logopeda....takze ja v tom ziadny problem nevidim..... 🙂

edita33
21. nov 2008

mojmu starsiemu synovi som zobrala cumel ked mal 2 roky,,a od vtedy si kuše nechty...tak som si povedala ze ked mladsi bude dudlat do 5 rokov tak mu necham,,ale co sa nestalo,,,kupila som mu novy cumel ,lebo stari dokusal,,a ten novy mu nevydrzal snad ani mesiac,,tiez ho dokusal,,cely ho dotrhal,,a uz sa s nim len hraje,,asi uz vedel ze mu didu netreba,,a tak uz tyzden sme bez cumla,, super,,,nemuseli sme to riesit my,,len dufam ze nezacne si kusat nechty aj on.. 😀 😀

krista
19. dec 2008

makyb78 • 2d • Dnes v 07:16
Ahoj holky,
je tu prosím nějaká maminka,které se podařilo odnaučit dudlíka v brzkém batolecím věku/kolem toho roku/? Zajímalo by mě jak a jestli se Vám pak na něj v noci přestalo budit?
Omlouvám se,už tu podobná témata jsou,ale tam se řeší ten dudan u starších dětiček.
Díky

aponchie • 1d, 19tt • Dnes v 10:29
rocni dite neni na dudel stare

kejka • Dnes v 10:42
Máš nějaký důvod,proč mu brát dudlana????????? 😕 😕 😕 Je malej,klidně ho může mít. 😉

nensy • 2d • Dnes v 10:44
tak malé je rok a měsíc a ještě dudla má a nechce ho dát

makyb78 • 2d • Dnes v 10:48
Nejedná se o věk,vím ,že na dudlík má nárok. 😉 Ani to vstávání mi až tak nevadí,ale ona ho nevezme od manžela,takže třeba jít večer někam na hodinu pryč nehrozí.Synovi jsem ho vzala v roce a půl a žádný problém,naopak jsem se konečně vyspala.Ale nejde to srovnávat s ročním děckem,proto sháním info.Tak snad se nějaká mamina,která v tom to věku odnaučila dudel ,najde.Z vlastní zkušenosti vím,že to není žádná tragédie,naopak čím dřív tím líp.Ale u malý fakt nevím. 😒

makyb78 • 2d • Dnes v 10:49
přes den ho vůbec nemá,jen na usnutí.

makyb78 • 2d • Dnes v 10:50
nensy a malá se na něj v noci nebudí?

majaaita • 2d • Dnes v 10:55
Makyb, starší syn byl v roce bez dudlíka, i na usnutí ho odboural, ale sám. Teď dudlíka už zase má, jeho způsob, jak se vyrovnat s mladším sourozencem. Já myslím, že je v roce ještě brzo, zvlášť, když ho bere vážně - například to, že si ho vezme jen od tebe, je myslím známka toho, že dudlík ještě potřebuje.
Spíš bych se zaměřila na to, aby si vzala duldíka od manžela 🙂

berynka • 1d • Dnes v 11:53
My máme dudlík pořád 😅 ... teda na spaní. Tak okolo 10měs. jsem ho přestala dávat během dne. Já v noci kvůli dudlíku nevstávám. Přiznám se, že jsem jí párkrát nechala vybrečet, dokud si ho nenašla a teď už to není problém. Buď spí bez něj, nebo si ho v polospánku najde 😉 . Máme teda ještě mantinel kolem postýlky, takže dudlík je vždycky někde poblíž.
Kamarádky holčička, která dudala do dvou let i přes den, jí ho jednoho dne dala sama a už ho nechtěla ani na spaní 🙂 .

gabca1 • 1d • Dnes ve 14:13
Také máme dudánka na spaní, malá se také v noci na dudánka budila a stále budí, tak jsem jich pořídila víc a rozložím jí je v postýlce než jde spinkat a vždycky, když se probere tak si jeden najde a zase spinká 😉 Doporučuji 🙂 🙂

luciauk
19. dec 2008

1.dieťa som odnaučila, keď mala necelé dva roky. povedala som, že cumlík spadol za posteľ a neviem ho nájsť. dva dni za ním plakala. druhé skôr, neplánovane. išli sme na chatu, kde sme zabudli zbaliť cumel. do dvoch dní zabudla. úplne na cumlík zabudli asi po dvoch týždňoch. k cumlu mali vždy aj bavlnenú plienku, tak to bolo dvojnásobné odúčanie. tretie dieťa má len 8 mesiacov, tak si veselo dudlá 🙂

tanja61
28. dec 2008

baby moj maly vobec ehce dat z pusy dudlik vonku,nic nezabera ....niekedy zaberie a hodi ho do kosa a povie neniiiii 🙂 ale o 5minut uz rev a krici duda hamiiii 🙂 chcela som ho uz odnaucit ale ma taku zavislost ze sa bojim ci naozaj nebude okusovat nechty alebo prsty cmulat.....mojho partnera neter mala dudlik 3roky a vsetky zubky ma cierne a na rozpad,zubar hovoril ze je to od cumla 😒 mala ma s toho trauma lebo deti sa jej pytaju preco as take zubky a tak......toho sa bojim najviac tak nieco poradte 😉

jandaj
28. dec 2008

nám ho odnesl čert a malá mu ho dala sama, no spíš ho po něm hodila a už ho po tom nikdy nechtěla 🙂

tanja61
28. dec 2008

no tak to je jednoduchsi pripad ale maly aj ked ho niekde da alebo hodi do kosa o 5min si ho pyta s placom ☹

vanesska.aaa
7. feb 2009

No ja uz mam starsieho bratatak toho neviem opisat 😅 ale mladsiu sestru to viem jej od malicka nechutili cumliky. 🙂 😉

leonik
7. feb 2009

my dudlík dceři ve 2,5 letech ustřihli a řekli jí že je rozbitý. Pár dní to trvalo, ale zvykla si 🙂

lena27
24. feb 2009

já dudlík ustříhla a dudá dál tak nevím jak na něj 😀 😀

muffinka
24. feb 2009

No, my sme mali absolutneho zavislaka na dudli. Nosili sme ho so sebeou vsade, nahradny sme mali v aute, u svokry, u mojich rodicov... Raz som sa len tak v jeho dvoch rokoch odstrihnut mu kustek a nechat ho len tak polozeny. Tak ten dudel hned vyplul, tak som ostrihla trosku vsetky co sme doma mali a dudlal si ostosest aj ostrihnute. Na druhy den som mu odstrihla zase kustik, den na to zase kustik az mu zostalo len tolko, ze si to pridrziaval zubami ale vecer bol nervoooozny, uspavali sme ho aj vyse dvoch hodin, vela plakal - ale nevedel povedat co mu vlastne je, aj ked vtedy uz vedel rozpravat, len si pchal do ust tie odrobinky dudla, vyhadzoval ich z postielky, nasledne ich zase hladal na zemi, no hrozne to bolo. Na druhy den bol este velmi podrazdeny, no odstrihla som i odrobinky, sice som dlho vahala, ale ked som ho uz takto potrapila museli sme to vydrzat. Uz mal len karicku. Ale aj tu si pridrziaval pri pusinke, zase hrozne dlhe uspavanie, vela placu, ale na druhy, treti den uz to bolo vzdy lepsie a lepsie. Nakoniec sa tak nahneval, ze hodil dudle o zem a ja som mu navrhla, ze ich vyhodime. Tak sme ich hodili do kosa a povedali sme mu, ze uz je tam aj psikove kako a ze je okakany, lebo ich chcel o dve hodiny spat. Tak len dookola rozpraval o tom ze dudu je v kosi a Buksi-nas pes ich okakal. Nakoniec ho to preslo. Este parkrat ukradol malej dudel ale nastastie bol mensi ako ten jeho, potom jej ho zacal brat s pusinky a schovavat ho ale teraz ked place uz sa ho len opytame, ci je babo a ci chce dudu a on ze nieeeeee. U nas by taky radikalny krok, ze zo dna na den ho niekam schovat, zobrat, vyhodit, ci zabudnut neprichadzal do uvahy.
Preto aj pisem taky dlhy prispevok, lebo ja som tiez dlho hladala na nete vhodny sposob ako ho od toho odnaucit a velmi sme sa s tym natrapili. Tak vam drzim vsetkym odvykacom palce.

PS: Keby sa mu nenarodila sestricka - skusili by sme to urcite aj skor.