Anketa: Ako odnaučiť dieťatko od cumlíka?

theverve1
31. okt 2007

Caute maminy,

prave pisem jeden prispevok do Maminy s temou 'Ako odnaucit dietatko od dudlika'. Rada by som tam dala aj malu anketku, ako odnaucili dietatko od dudlika ostatne maminy. Tak ak mate nejaky dobry recept, ako sa to podarilo vam, a chceli by ste sa podelit, budem rada. Dakujem 😉

theverve1

kikimaruska
9. feb 2011

@hrozinka taky jsem moc ráda...ono to bylo myslím i tím, že už víc přemýšlí a chápe...kdybych mu ho vzala na roce, tak by mi doma brečel stále, dokud by nepadl vysílením. Ale odbourali jsme konečně před Vánoci i pleny, které se dlouho nedařily....takže byl čas i na dudlíka... 🙂

nikuska4
9. feb 2011

@hrozinka neboj ,odvikne si.všetci moji štyria milovali cumlik a všetci sa v pohode odnaučili.Ked boli malilinki,bola som rada že ľubia cumlik,lebo sa dalo ich hocikde s nim utišiť.

macka23
13. feb 2011

Ahojte,
tak odstrihnutu spicku sme aj my praktizovali...samozrejme so zaujimavym pribehom 😀
Prisli k nam mysky a tie mu z dudky odhryzli 🙂 Tak sme hned rano zavolali tatinkovi do prace, ze co mu mysky porobili, tatinko mu slubil, ze ich vecer spolu budu hladat 😉 Pozalovali sme aj obidvom babkam.
S obednym spankom je to troska horsie, dlhsie zaspava, ale v noci prespi celu noc, ziadne cinkotanie, hladanie dudla, ked sa niekde zatulal slebo spadol...
Uz je to 5 dni, sice si pred spanim dudu pyta, som odhodlana uz mu ju nedat 🙂
Maly problem je v tom, ze sme uz celkom pekne nocnikovali, len teraz sa nam to nejak zhorsilo...ale prikladam to asi tomu dudlu, snad sa to casom zasa zlepsi a pre plienku asi tiez posleme nejake zvieratka :D

missymici
13. feb 2011

Ahoj Maminky ,
no u nas Dudlik proste z niceho nic zmizel rano po tom co se muj syn vzbudil dudu odhodil,jako to delaval skoro se vsim. Dudlik spadnul pod jeho postel a ja se tvarila ze nevim kde je,...tak jsme ho "jako" hledali a nenasli,...Rekla jsem mu ze asi bubak videl jak zachazi s vecma a zahazuje jich tak si toho dudaka vzal,kdyz ho odhodil....samo ze tomu uveril...a od te doby dudak je jen minulost a krasna vzpominka a kdyz se ho nekdo zepta, tak odpovi ze Dudu mu vzal Bubu.I kdyz par dni potom si na dudu vzpomnel pred vecernim spanim,ale nevztekal se,neplakal,jen se o nem zminil a vzdy jsem mu jen pripomnela tu situaci kdy dudak znenadani zmizel a asi si ho vzal Bubak ...,a byl klid.
Jinak jsem se ho predtim snazila odnaucit nekolik krat,ale nemela jsem trpelivost,bo mel zachvaty place a vztekal se,kdyz jsem mu ho proste vzala,nebo ho schovala a nechtel spat bez nej,...proste jsme to nezvadli a takhle to dopadlo,ze jsme to neplanovala a vyuzila jsem proste situace a jeho zlozvyku veci odhazovat a hazet na zem.

blandik
15. feb 2011

my jsme malého odnaučili ve 14M, když byl nemocný, měl rýmu a nemohl asi tři dny mít dudlíka v noci vůbec (míval ho už jen na noc asi 4 měísíce) a pak prostě dudlík zmizel...asi měsíc bylo usínání horší a ranní buzení dřívější..ale bezpečně vím, že už po třech týdnech (tedy ještě i v době, kdy spal hůře) už na dudlík zapoměl, protože jsme byli tři dny na chatě se známýma ja jich stejně starý chlapeček drandil s dudlíkem celý tři dny non stop...a náš se nad tím ani nepozastavil...takže bych doporučila, dudlík - tak nejlépe do roka sebrat nebo kolem roka a ta nemoc tomu dost nahrává...protože tak nějak sami zapomenou, že byl...jen se pak musí naučit usínat večer a v noci bez něj...

antiope
18. feb 2011

My jsme ho dali Mikulášovi 🙂 Už tak čtrnáct dní před Mikulášem jsem mu o něm vyprávěla a říkala mu, že přijde a když mu dáme dudlík, tak nám dá nějaký dáreček. No a na Mikuláše sám strčil dudlík do punčochy a šli jsme ho vyhlížet z okna. Pak jen vyměnit punčochu za punčochu s autíčkem a bylo to. Měli jsme i štěstí a z okna ho viděli 😀 První večer začal při ukládání ke spánku vřískat, že chce dudu, tak jsme mu vysvětlili, že ho přeci sám dal Mikulášovi a přinesli mu autíčko, které za něj dostal. Uklidnil se. Druhý večer to ještě zkoušel a ptal se na dudu, ale už bez breku, stejné vysvětlení a usínal s autíčkem v ruce. Třetí večer se už na dudlík neptal 🙂 Byli jsme až překvapení, jak hladce to šlo 😉

hrozinka
22. feb 2011

teda já vám tak závidím, že to u vás všech šlo tak krááásně ☹ , já už jsem úplně nešťastná, dudu nemáme už 2 měsíce a to dítě je jak praštěné a pořád ho vzpomíná. manža si myslí, že třeba říká dudu na něco jiného. ale mě se to nezdá. normálně za den si na něj nevzpomene, ale jakmile není po jeho, je naštvanej, něco se mu stane nebo se vzteká hned dudu. už jsem zkoušela mu dávat ten úplně odstřižený, zbyl z něj jen ten plast ale ani to nezabírá, tak jsem mu začla říkat, že když furt tak chce dudu tak půjde pes - jeho nej nej nej hračka z domu protože se mu nelíbí, že chce víc dudu než ho. tak to okamžite začne záchvat a chce místo psa dudu. ale to nějak není řešení bo při dalším vztekání chce zase dudu ☹ ☹ tak já už fakt nevím, dneska v noci dokonce řval snad půl hodiny dudu, tak jsem vztala a šla mu ohřát deci mléka - to úplně miluje a pije ho s flašky nuk s cumlem a když jsem došla jsem ho musela vzbudit tak on asi řval ze spaní. uvažuju, že po 2 měsících mu ten dudel asi vrátím když furt tak po něm ječí ☹ ☹

angel78
22. feb 2011

@hrozinka uz mu ju urcite nevracaj, to by bolo to najhorsie, neskor by to bolo este horsie.. moj maly zase nevedel bez dudy spat ked sme mu ju vzali, a este stale si sem tam na nu spomenie, v noci bol kazdu hodinu hore a trvalo to straasne dlho.. ale nevzdavali sme to.. mne povedali, ze mam s dudou odstranit aj vsetko co ma spolocne so sanim, takze aj mlieho uz nepijeme s flase s cumlom. takze uz mu to nema co pripominat. Stale mu opakujeme, ze on je uz velky, ze uz neni babo.... My mame este malu co ma dudlik, takze ju to o to horsie, ze ju ma s dudlom na ociach, ale pokazde ked ju spomenie, tak mu hovorim co on vsetko moze a babatka co maju dudu nie, moze mat cukrik, jazdit na bicykli, papat s priborom, vsetko co rad robi ... skus takto nejak, stale mu to opakujeme a je to cim dalej tym lepsie. teraz uz len spomenie, ze chcem dudu a ked sa ho opytam, ze co to chce, zacne sa uz len smiat...🙂 vela zdaru..

dadis
22. feb 2011

my sme tentokrat vyuzili nadchu a uuuplne nepriechodny nos, cumle (mala ich asi 6) sme poschovavali a cakali, ze co...no a nic...ani si nespomenula, ani raz nevypytala, ani raz nezaplakala...potom asi po 3 tyzdnoch som cumle pohadzala do kosa a nanestastie ich tam zbadala 😅 ...tak som jej povedala, ze to su fuuuj - bakane v kosi, ze ich odnesieme smetiarom...neviem, ci pochopila, ale iba bez slova odisla, viac sme sa k tomu nevracali...ale este doteraz musime pri kresleni kreslit "dudy" vsetkych farieb (ona bol askutocne naruzivy cumlista, ze som si myslela, ze uz ju ani neoducime)....minule som sondovala, ze kde je taka duda, co sme nakreslili...ona ze "haji" (uz sme nechceli, aby mala predtym cumel cez den, tak sme ich davali "hajat"), tak si pamatala, ze haji...uz verim, ze hajaju nadobro...takze aj pri synovi aj pri dcerke sa mi osvedcilo za najmenej komplikovane zbavit sa cumla asi okolo veku 1,5 roka...teda u nas sme cakali na to, aby mali 16 zubov, posledne 4 stolicky vychadzaju neskor a vacsinou nebadane...

sussanah
12. mar 2011

Ahoj, taky zacinam premyslet, jestli malemu nevzit uz pomalu dudlika. Ma ho asi tak od 10m jen na spani a pripadne do autosedacky, jinak ho ani nevyzaduje, nevzpomene se na nej behem dne. Nekdy na neho narazi v loznici behem dne, tak si ho vezme do pusy a jakoze strasna sranda, ze mu dudlik a je den 🙂 Cekame dalsi mimco v zari, tak nevim, jestli maleho odnaucit od dudliku uz ted, at si spani upravime, nez prijde dvojka nebo pockat na mimco a dudlik dat mimcu. Ale zas aby to nebylo moc zmen najednou 😒 Jeste i kojim a snazime se nocni kojeni omezit, takze v tomhle je pro me dudlik jeste porad asi vyhodny. No otazka, jestli se lepe odnauci ted nebo za pul roku? 😅

bubelko
12. mar 2011

@sussanah ja by som pockala na neskor. u nas to islo uplne hladko. mal sice dva roky, ale si ho rozhryzol, musel si ho ist vyhodit a doma ziadne neboli. bola sobota vecer, tak som ukazala skrinku, dudusky neboli, tak sa slo spat bez. este si v nedelu par krat spomenul, ale v pondelok uz nie. a bolo to bez placu. skratka som mu pri poslednom, co som davala, povedala, ze dalsi nie je a ked rozhryzne, pojde do kosa a bude. a tak aj bolo 😉

sussanah
12. mar 2011

@bubelko no u nas rozhryznuti zatim vubec nebylo, protoze kdyz si s nim vecer hraje, jakoze kouse apod, tak mu ho beru s tim, ze na kousani dudlik neni a jestli ho chce, tak si pekne lehne a bude usinat, jinak dudla nedam 😅 Ale asi jeste teda pockam. On v podstate skoro ani nikdo nevi, ze ho ma, dobrovolne ho i pro odchodu z postylky odevzdava, v autosedacce si ho vyzada, ale taky pri vystupovani zustane v aute, takze bez problemu. Ale asi to bude jednodussi, kdyz se mu to vysvetli, az na to bude mit rozum. Dik za nazor 🙂

bubelko
13. mar 2011

@sussanah tak mozno by stalo za to, neskor ho nechat nejaky znicit aby videl, ze uz je velky, uz ma zubky a duduska uz mu nesluzi tak, akoby chcel 😉 ale ved to uvidis neskor, myslim, ze do 2 rokov netreba z toho robit vedu. hlavne ak s nim nebeha ako nas jonas v kuse. momentalne mu ho nechavam - ma kiahne a ked mu idu zuby, som radsej ked zuje dudusku, ako ked obzuva hracky, varechy a knihy 😀

hojda
13. mar 2011

Tak náš ho měl jen na spaní a ve 14 měsících jsem mu ho večer nadala, chvilku ho sháněl a pak usnul. Další den to samé. Čekala jsem velké scény, ale bylo to naprosto v pohodě a už se k němu nikdy nevrátil. Jinak zubařka říkala, že do dvou let dudlík nevadí.

kaara1980
13. mar 2011

ja som synovi najskor obmedzila používanie cumľa.Potom raz,keď si ho pýtal,som mu ho namočila do čierneho korenia a vravím mu...,pozri sa čo sa stalo cumlíku,on sa pokazil.Chceš aj takýto škaredý,pokazený?,...povedal nie.večer ho zas pýtal,tak som to zopakovala,ukázala a zas ho nechcel.tak to šlo asi 2-3 dni a potom už bol pokoj.

lucosko
28. mar 2011

ahojte dievcence, nas starsi ma teraz nieco vyse 3roky a mladsi 1rok. Starsiemu sme pred 8dnami zobrali dudel, jeden pokus bol nieco po 2rokoch a druhy teraz v 3r. Teraz sme ho poslali lampionom stastia inemu malemu dievcatku, co ho potrebuje... a celkom to pochopil, ze na spinkanie nebude uz dudu. Doteraz sa v pohode drzal, vecer trosku poplakal, .... az na posledny vikend. Ma uplny abstak, place, hysaci, zacal si cmulat palec, ziadne nahrady neplatia.

Okrem ineho cez den kradne dudel mladsiemu. Uz som rozmyslala, ze vyhodim dudle aj jemu a vsetkych v dome sa zbavime. Co vy na to?

lucosko
28. mar 2011

@anavila ahoj, chcela som sa spytat, ci ste to nakoniec s dudlom zvladli. Lebo nas tiez pekne spinkaval poobede, teraz je to uplna katastrofa pri zaspavani spieva, hraje sa, place, hysterci, cmula palec. Dakujem za radu.

zizala72
28. mar 2011

@akacule ahoooj..jaky clanek o byl..docla by me zaimal..diky mo Zizala 72

anavila
29. mar 2011

@lucosko ahoj..takže cumlik nam spadol do zachoda, bolo t ov sobotu večer, plakala velmi, ale vydrzali sme a v pondelok som uz nesla kupit novu, a ona na to zabudla. Asi tak 2 tyzdne nevedela zaspat, tiez si spievala,ale potom sa to upravilo nejak samo. Drzim palce, aby sa aj vam tak stalo 🙂

dara2583
31. mar 2011

Ahojte ja sa chcem spýtať, či vám detičky ako ostali bez dudla spávali celú noc, lebo mojej som dudel zobrala, ale to bolo tak, že pred troma týždňami nešťastne spadla a prehryzla si jazyk, celú noc preplakala a dudel nechcela lebo jej nerobil na tú ranu dobre, mala ju 0,5cm širokú a veľmi hlbokú, tak som dudle odložila aby ju nedráždili, dve noci sa budila s hysáckym plačom, na tretí deň som jej dudel naspäť ponúkla aj si ho vzala, ale po 3 sekundách cumlania ho vybrala a vrátila mi ho, lebo jej stále vadil na tú ranu. Odvtedy dudle nevidela len u druhých detí, ale aj tak one neprejavila záujem. Problém však máme v tom, že cez noc sa budí aj každé dve hodiny a plače a nechce sa upokojiť a pije mlieko aj 2-3krát počas noci, čo mi nerobila. Tiež som rozmýšľala či si tou fľašou nenahrádza iba dudel, ale pochybujem o tom, lebo mlieko vždy vypije celé a fľašu mi hneď ako ostane prázdna vráti, necmúľa ju. Nemáte niekto podobnú skúsenosť, lebo ja netuším čo mám robiť, zaspáva cez deň aj v noci sama. A dudel jej po 3 týždňoch už rozhodne nemienim vrátiť 😖 Niekedy sú noci lepšie inokedy horšie, stalo sa asi dvakrát, že sa zobudila dvakrát za noc a vypila mlieko a spala ďalej ale sú noci keď sa budí veľmi často.

kamila297
31. mar 2011

Na základě rady tady od jedné maminky jsem synkovi dudlíky prostě vzala a vysvětlila mu, že šly do světa a že už nejsou. Kupodivu žádný pláč, ale 1. den se asi 10x zeptal a pak 10x zkonstatoval, že "dudu není". Za 3 dny o něm už nevěděl. Sice se tím zkrátil spánek, ale dudlíky jsou pryč a bez tragédie.

lucosko
1. apr 2011

@anavila dakujeme 🙂

jvo
10. máj 2011

kocky nestalo sa vam ze miesto dudky ma teraz vas? my sme na oducani od dudky druhy tyzden len mam teraz problem ze kedze ju nema co ukludnit ked zaspava tak chce aby som bola pri nej tak sa bojim aby sme sa nemuseli oducat od dalsieho zlozvyku zaspavania s maminkou 😅 predtym zaspavala pekne sama, ulozila som ju zatvorila dvere, samozrejme niekedy vymyslala ale tak normalne ze si este porozpravala poskakala v posteli ale potom v pohode zaspala sama, teraz place ked som prec a zaspi iba ked som pri nej tak neviem ci mam chvilku vydrzat ze je to koli tomu ze nema dudku alebo radsej vydrzat plac aby si na to nezvykla....

evinkal
10. máj 2011

Ahojte.No my sme natom asi tak,že na akcii 7.5. sme v meste dudlík stratili a doma už iný nieje.Bála som sa ako to malá zvládne,ale je to v poriadku.Nechýba jej a keď zaspinkáva,dávam jej fľašku s džúso,alebo čajíkom a zaspinká.Ale inak cez deň ho nemala ani predtým-len na ukľudnenie 😉

adriana8
2. júl 2011

bože baby...jak to tu čitam jak sa vam dari s dudlikmi...poviem vam pravdu ja sa toho hrozne bojim...proste mam strach s toho že malej dudlik zoberiem, zahodim a zahodim vsetky náhradne a ostanem bez pomoci...viem že je to najlahsi sposob nemat v dome ziadny dudlik...uz by som jej ho nemohla dat nemala by som aky...moja mala bude mat dva roky a na dudli je zavisla...mava ho aj cez den...ked sa narodila ho vobec nechcela zacala az ked mala 3 mesiace...a ja som urobila tu chybu že som jej ho stale davala az sa na neho naucila...a teraz ju neviem od ucit...ked jej poviem že dudlik spapal slimak...to by ste videli ten cirkus..ona sa hadze o zem a normalne sa zachádza od placu...ja uz neviem ako mam ist na to...proste bojim sa jej ho zobrat...este jej ho chvilu nechám a ked sa nám onedlho narodi babetko tak jej ho zoberem...ved v noci budem tak ci tak hore...🙂

monikapalo
2. júl 2011

U nas sa cumel vyuziva pri zaspavani cez den a vecer. Ale okrem toho v puse, musi mat este dva v obidvoch rukach. 😀 To potom v noci stale nieco hrka, cinka... 😖 A ked sa mu nahodou niektory niekam zapotrosi pod vankus a nevie ho najst, tak vtedy je raz dva hore a place. 😠 Takze som veeeelmi zvedava, ako ho od cumla odnaucim, je pravda, ze jedine cumlom ho viem utisit 😉 , ale tak som si povedala, ze do dvoch rokov uz na cumel ani nepomysli. U nas nepomohla ani choroba a upchaty nostek, ten cumel mal proste bokom, ako Pepek namornik 😀

ined77
2. júl 2011

ahojky 🙂 ,
já jsem se u nás oddudlíkování hrozně bála a pořád to oddalovala 😅 .matýnek ho měl od 1 roku jen na spaní, ale trvalo to 😅 .nakonec jsme se dudlíku na první pokus zbavili sice teprve nedávno..hodili jsme ho (rsp.hodil ho sám!)malým rybičkám, ale bez jakýchkoli scén, až jsem se sama divila 😕 ...dokonce ho nebere ani mladší sestřičce 😀 .první noc se vzbudil a samozřejmě dudoša chtěl...tatínek nevěděl, že už ho nemáme a tak chvilku hledal 😀 ...ale když jsem pak malému řekla, že ho mají přece malé rybičky(a taky vodníčci 😅 ), tak byl hned klid...sice ještě chvilku pofńukával, ale tím u nás téma dudlíku haslo 😉 .
já jsem hlavně ráda, že se ho zbavil sám...možná to čekání až si na to přijde nebylo tak marné..samozřejmě chodit s dudlem přes den bych ho nenechala, ale na to spaní mi to až tak nevadilo 😉 .

emanka
4. júl 2011

Malá má 2 roky aj mesiac a zajtra to budú 2 týždne, čo je bez dudla. Mávala ho len na spanie a tiež v aute, keď revala. Pred 2 týždňami vyhodila pri obednom spánku dudel z postieľky a ja som jej ho nedala, samozrejme nezaspala. Večer som jej povedala, že ho zjedli mravci. Myslela som, že bude plakať, ale 15 minút len mrnčala, že duduu, duduu....ale nakoniec zaspala. Ale o polnoci sa zobudila a bola hore až do šiestej, nechcela spať. Na druhý deň zas cez deň nespala a večer zaspala na rukách, v noci sa zas zobudila a bola hore do piatej.
Potom sa to zlepšovalo, ale naučila sa zaspávať na rukách, alebo so mnou v posteli, čo mi nevyhovovalo, keďže doteraz som ju dala do postieľky a odišla som. Takže minulý pondelok som ju zas začala odúčať od mojich rúk a mojej prítomnosti pri zaspávaní. Nechcela byť v spálni, tak som dala postieľku do obývačky, pustila Spievankovo a bola ticho. Keď to skončilo, začala revať, tak som si ľahla na gauč a ona zaspala. A tak je to doteraz, ale v posledné dni zaspáva už sama, chvalabohu. Ale stále v obývačke.
Takže, ak budete odúčať, baby, nenaučte si decká na zaspávanie na rukách a pod. Ja ju ešte musím nejak naučiť zas spávať v spálni....alebo jej už urobím izbu, uvidím.
Keď mávala dudel a zobudila sa v noci, tak si ho pohľadala a spala ďalej. Teraz väčšinou začne mrnčať a musím ju ukľudniť, stalo sa už asi 2x, že zaspala a nezobudila ma.
Inak, dudel si odvtedy na spanie nepýtala, vždy iba skonštatovala, že dudu zjedli mravci. Len v aute si ho pýtala 2x. Ako keby si uvedomovala, že dudel jej zjedli mravci doma, že v aute mávala iný. Neviem.
No musíme to nejak dobojovať, ale poviem vám, boli chvíle, keď som oľutovala, že som jej ten dudel vzala. Utešujem sa len tým, že je to pre jej dobro.
Držím vám všetky palce 🙂

modrofuzik11
4. júl 2011

dievcata, mne to pripada take drasticke, takto dieta odnaucat od cumla. neda sa to nejak bez toho placu a nespatia? je zle, ked ma dieta 3 roky a stale ma cumel? hlavne, ze je spokojne, nie? nech si okolie hovori co chce. ci?

emanka
4. júl 2011

@modrofuzik11 ono je to možno drastické, ale inak to nejde. Dieťa sa ho samé vzdá až keď je väčšie. Sú deti, ktoré ho majú ešte ako 5-ročné. Ale po 2. roku života už nie je dobré, ak má dieťa dudel, môže to zanechať následky, napr. zdeformovanú čeľusť.
Ja som si povedala, že radšej teraz vydržím to nespanie, ako keby som mala v budúcnosti chodiť s ňou po zubároch a nedajbože, ak by je zostali fakt škaredé trvalé následky. Veď by tým len trpela, no nie? Určite viac ako teraz 😉