Anketa: Ako odnaučiť dieťatko od cumlíka?

theverve1
31. okt 2007

Caute maminy,

prave pisem jeden prispevok do Maminy s temou 'Ako odnaucit dietatko od dudlika'. Rada by som tam dala aj malu anketku, ako odnaucili dietatko od dudlika ostatne maminy. Tak ak mate nejaky dobry recept, ako sa to podarilo vam, a chceli by ste sa podelit, budem rada. Dakujem 😉

theverve1

daduda
24. feb 2009

ahoj, našemu Tomovi vzal dudlík čert, měl ho sice jen na usínání, ale musel být, no a ten večer co ho vzal čert si o něj už vůbec nepožádal a bylo to - bez pláče, vzdoru...
jen teď když jsem kupovala dudlík budoucí sestřičce, tak si ho se zájmem prohlížel, ale spokojil se s tím, že je malý a pro sestřičku, tak uvidíme, jestli jí ho nebude krást z pusy až se narodí, ale myslím, že ne 😉

anatanka
27. feb 2009

Miri je extremni zavyslak na dudliku. Uz je to s ni fakt trapny. Jak pise Muffinka - zasoba dudliku, vsude, kam se hneme. Kolikrat si narve do pusy i dva a duda dva najednou.

Dneska nam je taky vsechny odnesl bubak 😉 Ale nakonec jsem nevydrzela. Mela tak smutny ocicka a nemluvila o nicem jinem. Nevydrzela jsem to jeji zklamani a povolila.

garfieldmail1
27. feb 2009

U nás je to taky zrovna aktuální. My taky stříháme, ale velice pomaličku. K dispozici má jen jeden dudlík, nejdříve jsem udělala jen malinkou dírku, která už tak dudlík znehodnotila a malý uvěřil, že si ho takhle ududlal sám. Už jsme skoro v polovině dudlíku (po měsíci 😀 ), však není kam spěchat, stříhám jak si vzpomenu, tak co 4 dny. První týden mu trvalo dlouho než usnul s tímhle dudlíkem v puse, polední spánek jsme kvůli tomu i dva dny po sobě vynechali. Ale naučil se usínat i s tímhle ustřihnutým dudlíkem a polední spánek máme tedy zase zpátky.
Švagrová to tak udělala u obou dětí a taky v pohodě bez pláče. Její děti taky používaly i ten ustřihnutý dudlík, dokud šel udržet aspoň zubama v puse 😀 a pak ho zahodily samy.
Navíc, i když s dudlíkem usíná, teď mu po usnutí hned vypadne z pusy a spí dál, už ho má prostě jen pro ten pocit, že ho má, ale moc si teda nezadudlá. A v noci, když se vzbudí, tak často usne znovu i bez tohodle dudlíku, což dříve nehrozilo. Nebo po poledním spánku, jak je takový rozespalý, často uplakaný, tak ten dudlík do pusy na zklidnění nechce, už se umí zklidnit i bez něj.
Takže já doporučuji stříhat, ale pomalu po mikromilimetrech 😉

edita33
27. feb 2009

u nas to preslo pri prvom synovi zle,lebo sme mu vzali cumel na silu ked mal 2 roky a do teraz si kuse nechty,,a pri druhom celkom uspesne,na dva roky som ho prestala kojit ale cumel nechcel vyhodit,a tak raz ked sme boli u nasich, maly mal tiez 2 roky,zobral dedo cumel ,vytrhol gumu z cumla vyhodil,a povedal ze taku skaredu didu mu netreba,,ja som ostala hotova ze aka bude noc,ale na prekvapenie,ked sme isli spat,tak v posteli vravi,,ze,,dedo,duda,neni,,ba,,,a isiel spat v pohode,,no bala som sa o dalsie,dni,,ale kazdy den opakoval to iste,,a tak sme sa odnaucili,,a teraz ked vidi dudku u babätka niekde,iba si sam pre seba povie dedo..didu,,a ideme dalej,,som rada ze tak nam to preslo,ako aj kojenie,,hned presiel na flasku,,bez cikrusu,,takze mi dakujeme dedovi,ze sme sa tak rychlo bez placu odnaucili na cumel,, ,

bramburka
28. feb 2009

prosím od kdy odnaučit dítě na dudlíku, samam mam predkus a zubarka rekla, ze to mala zdedila a ze teda dudlik nene, jenze ona rvala strasne dlouho a proste bez zajmu, zadne hostorky na ni jeste nepomahaji, protoze tomu nerozumi, neumi je jinak uklidnit. Má ho jen na usnutí, nekdy ho ma v puse pres celou noc. Tak nevim.

ivka2007
1. mar 2009

ja som asi pred mesicom starsiemu povedala ze duda je fuj a akoze sme ju zahodili havovi,odvtedy ju nechce,mal ju sice len na spanie ale sama som bola prekvapena ako lahko to islo 😉

tomaslavka3
1. mar 2009

trojicky som od malicka ucila,ze dudlik je len na spanie.A vzdy,ked spali som sa im ho snazila vybrat z ust.Cez den som dudliky schovavala tak,aby ich nezbadali.Terat maju 2.5r a same,ked stavaju dudu vytahuju a odkladaju.Jasne,ze ked su chore,ci pre nieco nevysvetlitelne plakali,alebo museli cakat,kym vychladne jedlo som im ju dala.No vyslovene neznasam vlke deti ,ked su na prechadzke,alebo sa hraju na pieeskovisku a maju dudel.Vtedy mam pocit,ze dieta sa da zaujmut aj hrou a dudlik mu nenapadne vybrat z hubicky.

lena27
2. mar 2009

my jsme dnes přijeli od tchýně a nikde jsem nenašla dudlíka i když ho sebou nevozíme. malýmu jsem řekla že ho jdu najít a když jsem se šla za chvíli kouknout pod postel tak už spal 😀 😀 😀 tak jsem zvědavá jestli ho bude chtít večer

tanja61
3. mar 2009

no to je vazna dilema,maly je tak nervozny ked nema dudu ze ja uz ani neviem co mam robit...stale ju vytiahne ze nehce a ze ju mozem dat havovi alebo inemu chlapcekovi a o minut reve tak ze radsej ten dudel mu dam.....alebo si myslite ze potrebuje vyplakat a po par dnoch ho to prejde?ja ani neviem ci budeme vediet bez dudla zaspat lebo aj v noci sa zobudi a pyta dudu 😒

lena27
3. mar 2009

tak my jsme druhý den bez dudu a malý si ani nevzpomene 😀 😀 😀 a to jsem se toho tak bála

caira
4. mar 2009

u nas byl dudel vzdycky jen na usinani ( teda nepocitam cca prvni 4 mesice, kdyz jsme ho pro jistotu meli porad s sebou) od cca 5-6 mesicu uz ho dostavala fakt jen na usinani a v cca 7 mesicich si ho v postylce zacala spis prohlizet nez dudat ( nebo ho chtela jen kousat- mame v roce 16 zubu) a cca v jejich necelych 10 mesicich uz ho proste nechtela vubec, zacala ho vyhazovat ven z postylky tak jsem je sebrala a rekla si, kdyz je nechce tak nebudu nutit a sli do kose a od te doby uz ani nevi co to dudlik je 🙂

lena27
4. mar 2009

tanja61: určitě je snazší odnaučovat když ho má dítě jen na noc jako ten náš. musíš být trochu tvrdší a místo dudu ho třeba pochovat. nevím jak bych poradila, toto neznám

gani
24. mar 2009

ahojte podla mojej najčerstvejšej skusenosti skuste dudu trochu nastrihnut a potom už len sistematicky dookola opakovat že duda je kako a fuj.a kedže moja mala(20mesiacov)vie kam davame kako(do koša)tak sa tento vikend asi zahanbena našou navštevou lebo prisla zo spalne aj s dudou,ju pekne vzala a hodila si ju do koša a zatial sme bez dudy a ani si ju nepyta...tak skuste aj vy

standu
24. mar 2009

ach baby, uz sa bojim, ako to budeme zvladat my, dudik mame na zaspavanie, na upokojenie aj cez den, ale ked rev ustane, hned ho beriem.
ja som bola zavisla na cumloch, kradla som ich detom v jasliach,musela som mat "dudy styli" (4) a piatu v puse. okolo 2 rokov som bola v nemocnici, sestricky vzali, povedali, ze to primar, ja som sa ho bala a tak som ich uz nepotrebovala. (tolko vravia domace historky n atuto temu)

to s tym strihanim je super napad....

niekde som citalam ze sa v rodine zbavovali cumlika, ked sa do rodiny narodilo nove babo...povedali, ze musime dat babatku a bolo.

lenka1108
26. mar 2009

ahojte baby.chcem sa podakovat tym ktore ste napisali ze treba strihat cumlik.dnes uz 3 den sme bez neho.len tak nahodou som si vas precitala a myslela si ze urcite nenajdem odvahu alebo to po chvili vzdam a kupim novy...ale nie.zvladli sme to.mala si uz ani nespomene a svagrininemu synovi ho bere s ust a hovori nech ho hodi do kosa.bo nase tam potom ako ich skusila postrihane pohadzala vsetky...

velka vdaka vam a pre ostatne maminky:moja mala bola zavisla na dudke a slo to jednoducho.hed je krajsia ked sa umeje a nema v hubke cumel... 🙂 🙂 🙂 🙂

krista
29. apr 2009
martao
29. apr 2009

ahojte,
nám stačilo, že ho jednoducho stratil. Druhý sme už nekupovali.

adulik144
30. apr 2009

Moja Terezka bola dudlikový maniak, ked sme jej ho raz zobrali tak si zacala okusavat pery a urobila si "šaška" okolo úst,tak sme jej ho radsej vratili. Asi po roku sme si povedali,ze to skusime s Jeziskom a tak sme ju na to pripravovali, ze ked jej Jezisko donesie darceky tak si asi namiesto nich zoberie dudku.Darceky samozrejme zvitazili nad dudkou,len ked mala zle chvile-vacsinou pri zaspavani,tak s placom ju pytala, ale vzdy som jej len povedala, ze napisem Jeziskovi, aby jej dudku vratil a rano je to uz neprislo na rozum.

basado
5. máj 2009

my sme boli tiež maniaci na dudku. ale ako naš maly niekde ju stratil medzi hračkami , tak ju nemame asi tak tyžden, celkom si zvykol, myslela som si že to bude horšie ale v pohode 😵

macca5
6. máj 2009

St. synovi vzal dudlík Mikuláš,namiesto toho mu tam nechal velky balík sladkostí.Predtým sme museli pohladať všetky dudky,on ich mal všade,a bolo ich aj zo10ks. Ml.syn nikdy velmi nedudkal,len pri zaspávaní,aj to si neskôr odvykol tak tam problém nebol. 😝

jaku
6. máj 2009

My jsme si u dcerky vyprávěli pohádku o dudlíkové víle - vílá má strom a na něm jsou uvázané dudlíky a ona je rozdává nově narozeným miminkům. No a jednou se narodilo miminko - je dobrý si vyhlídnout třeba v okolí nějaké novorozeně nebo těhulku- batole na ně upozornit - a strom byl prázdný, miminko nemělo dudlíka, protože ho batole nevrátilo.Ty dudlíky jsou jako půjčovací, batole je vrací. Vrací dudlík za okno, víla si ho vezme a nechá za něj hračku. Tohle na dceru zapůsobilo, ochotně dudlík vrátila, připadala si důležitá a velká, že pomáhá víle a miminkům. Tuhle radu jsem četla někde v časopise, ale jde to použít až u dětí co mají z toho alespoň trošku rozum-jí bylo tenkrát cca 2,5-3roky, už si to nepamatuju. Ale dudlala jen při usínání. A zrovna i syn dudlá jen při usínání, tak odstavování zatím nehrotím.

svistinka
6. máj 2009

dcerka ho približne v 1. roku začala odhadzovať a už ho viac nechcela 🙂

casy30
14. jún 2009

Tak z rozprávania mojho ocina: Ja som bola strašný závíslák na cumli. ked som maLA 3 ROKY, otec si povedal dosť, zobral ma na ruky, prišli sme na záchod, vybral mi cumel z úst, hodil ho do záchoda, spolu sme mu zamávali, spláchol, a viac som si nespomenula... 🙂 🙂 uvidím, či to zaberie aj na mojho závisláka 😝

petja
14. jún 2009

😉 Dudana sem do 2let nijak resit nechtela,ale Fila ho pred 3dny asi vyhodil z kocarku,proste sme ho doma nenasli,tak novyho urco uz porizovat nebudu.Vzal to skvele,necekala sem to,pac byl dost zavislak.Kdyz se pta tak reknu ze je pa a ze ho Filipek vyhodil.Pred usnutim trochu zaplace ale usne v poho.Myslim ze kolikrat to vic resi rodice jak deti

jklm
15. jún 2009

UZ SOM PISALA NAMOC CUMEL DO PEPRU A DAJ MALEJ OVONAT A UVIDIIIS.UZ NIKDY NEBUDE CHCIET VIDIET CUMEL

blumka
15. jún 2009

moja mala ho mavala len na spanie..jeden vecer, ked bola total unavena, ze som vedela ze zaspi v momente ako sa dotkne postielky som jej ho nedala..ako som predpokladala zaspala v momente aj bez cumla a odvtedy jej ho na spanie nedavam...
horsie je to uz ked deticky chcu cumel aj cez den...tam by som to riesila asi tak, ako moja mama s braskom..hodili do WC a bolo...a ked bracho chcel, mama ho vzala ku wc ukazala mu ze tam ho zahodil a ze uz nie je...par dni reval ale potom ho to preslo..asi to chce len vydrzat a neustupit dietatku

ivka144
15. jún 2009

U nas dost klasicky. Matusko bol zavislacik, furt dudal, teda cez den menej, ale stale musel byt po ruke.
Raz som sa rozhodla, ze ho odnaucim a tak som mu uz 3 dni hovorila obcas, ze teraz mu davam dudu, ale uz za chvilu dame Adamkovi (kamoskin chalan nemal ani pol roka). A ked sme sa spolu stretli, tak som mu povedala, ze teda matusko je dobry chlapcek a uz je velky, tak da dudu malemu adamkovi..., nebol si isty, ale dal. A doma za odmenu dostal DVD Lucnice (dovtedy sme to kukali len na youtube, velmi to mal rad). Taky bol rad.
A ked pytal dudu, stale som sa spytala, ze kde je a on odpovedal, ze baba (dali sme dietatku) a vzdy sme si zopakovali, ze matusko dostal darcek hop-hop (lucnicu). Bola som prekvapena, ze bez nejakych dramatickych okolnosti vydrzal a dokonca zaspal a to dovtedy bez cumla nikdy ani raz.
Na 4. den mal sice malu krizicku, ze si znova spomenul a chcel, ale nereval, len trocha dokolecka opakoval duduuu, duduuu, ale spolu sme dokolecka opakovali "baba" a "hop-hop" a o par dni uz slovo duda uplne vymyzlo zo slovnika. Vzdy som si myslela, ze to bude u nas cele omnoho horsie...

deni80
20. jún 2009

Nam ho zozrala vrana...1-2 vecery sme poplakali, ale zvladli sme to. Hlavne musia vydrzat rodicia. Pevne nervy!!! 😉

eppik.m
20. jún 2009

ahoj, já jsem jednoduše už dudlíka synovi nedala v 15 m. a bylo, žádné vysvětlování ani přípravy před nebo po 😀 stejně jako novorozonec ho nechtěl a plival ho i jako kojenec pak si zvykl ale pouze proto že my jsme mu ho strkali do pusy ... mám zlaté dítě 😵 a při druhém určo dudlík vynechám 😉

wanda007
20. jún 2009

z nejakej podobnej metody som si zacala obryzat nechty... asi v 10rokoch som s tym prestala. doteraz ich mam v desnom tvare. A to si vinsujem, ze som vobec prestala! kolko ludi si obhryza nechty az v dospelosti!!! Dovod je prave v nahrade cumla.

neviem, ako to budem ja riesit so svojou dcerou. Mam v plane cakat, kym sa ho sama nevzda. Stale lepsie, ako obhryzene nechty.