Anketa: Ako odnaučiť dieťatko od cumlíka?

theverve1
31. okt 2007

Caute maminy,

prave pisem jeden prispevok do Maminy s temou 'Ako odnaucit dietatko od dudlika'. Rada by som tam dala aj malu anketku, ako odnaucili dietatko od dudlika ostatne maminy. Tak ak mate nejaky dobry recept, ako sa to podarilo vam, a chceli by ste sa podelit, budem rada. Dakujem 😉

theverve1

adri2211
4. júl 2011

no my mame rok a dudu pouzivame len cez noc,cez den si na to ani nespomenie ani si ho nezobere aj ked ho ma pred ocami. mam v plane,ze este take 3-4 mesiace jej tu dudiku necham a potom zacneme pracovat na odnauceni. su vecere ked zaspi bez problemov aj bez dudla tak dufam,ze sa nam to podari. 🙂

sofia2008
4. júl 2011

ja som mala cumlik az do 6 rokov, sice len v noci som ho mala, nijaky zdeformovany chrup, moja mama to nechala na mna, jedneho dna som ho sama odlozila..ale dufam, ze moja mala ho tak dlho nebude mat 😀

silvia.t
5. júl 2011

aj moj tamer ma este cumlik,ale len na doma...vonku sa uz hanbi,aj ked vidi nejake babo s cumlikom tak mi hovori ,,duda je pre babetka,ty si velky chlap,, 😀 ale ked ide spat tak musi mat jednu v puse a jednu v ruke,a nemienim ho nijako oducat,ked pojde do skolky tak sam ho zahodi...ja som cmulala do 4rokoch a to aj v skolke a chrup mam ukazkovy...moji bratia necmulali vobec a obaja mali strojceky 😉

pilotka2
5. júl 2011

ahoj, čerstvě jsme bez dudlíka, malý měl 2 roky a 2 měsíce, náhoda, namazal si celý obličej krémem na prdel, dudlík taky, tak jsem řekla že dudu musí do pračky. Dva týdny byl na zrcade umazaný a stále čekal na praní, když se zeptal na dudu tak jsem řekla že Ada udělal aa, a byl klid. A vlastně od té doby je i bez plínek. Takže fakt super. Moc jsem se bála mu vzít dudlík, protože byl těžkej závyslák, ale bylo to až moc jednoduché. 😝 😀 🙂

petronuska
6. júl 2011

Ahojky,tak my prisli o dudlik teprve tedka 😲 Taky jsme se toho bali, jak to udelame. Uz jsme i zkouseli, ze dudlik jsme dali nekomu (jakoby), ale stejne jsme pak polevili, bo ten rev furt byl desnej.
No ale maly si ho pred par dny rozkousnul, takze se musel vyhodit. Nahradni nemame. Sem tam si Jaydinek vzpomene, ale rekne si, ze je dudlik zniceny a on je velky kluk, tak ho to prejde. Spani zatim v pohode 🙂

ivkaivka
2. aug 2011

ahojte, takže sme bez cumla 5. den.
Mali sme na návšteve kamošku s malým bábom, tak som mojej povedala, že cumlík dáme malej Linde. Súhlasila, no prišiel večer a spustila rev. No povedala som si, že jej ho nedám, plakala asi 20 min. nakoniec zaspala s tým, že sme sa dohodli, že jej kúpim nový. Na druhý den večer sa ma len opýtala, či cumel má Linda a či jej kúpim, povedala som že áno ... no dnes je to 5. den a už si ani nespomenie .

Proste ked sa rozhodnete, treba vydržať a neustúpiť. Ak sa dieťa rozplače a vrátite mu cumlík, bude vedieť, že plač zaberie aj 2. krát. Tiež som sa veľmi bála, že nebudeme po nociach spať, ale išlo to úplne hladko. Kamarátka vravela, že jej malá vystrajala týžden, ale povedala si, že vydrží a podarilo sa ...Všetkým držím palce

dagina
18. aug 2011

ahojky, maminky, nemáte některá zkušenost se skoro tříletým dítětem a navíc k tomu má mladšho sourozence 😲 . Naše starší je dost závislák, má ho tedy jen na spaní. Ale občas ho "ukradne" ségře, někam se zašije a dudlá jak o život.

peroli
18. aug 2011

kamarádkám pomohlo dudlík buď propíchnout nebo rovnou ustřihnout... nebo ho někomu darovat.. nějakému miminku, popelářům 😀 ježíškovi atd... 😉

maca793
18. aug 2011

ja som malú odnaučila od cumlíka mesiac pred vianocami to mala 3 roky s tým, že ked nebude mat dudu, darčeky nedostane. a čo čert nechcel, sama ho zahodila do koša a v kľude zaspala. ked som robila na druhý deň pokus s druhým cumlíkom, tak ho vôbec nechcela, vraj ho mám poslať ježiskovi 😀 aby videl, že je dobrá a darčeky si zaslúži 😉

dagina
18. aug 2011

Naše už ví, že se dá koupit, ale slíbila teď, že ho dá ježíškovi, strašně si přeje kolo šlapací 🙂 . No nevím nevím, je fakt závislák.

klauduska
19. aug 2011

My sme bez cumlíka už 5 nocí a ani si nespomenie,dokonca si nespomenul od prvého večera.....predtým sa už stalo,že zaspal pár krát bez,mal ho len na spanie....možno pomohlo aj toto..neviem,skúste...
Náš obľuboval klasické cumlíky (kaučukové či aké),tie kvetinkové....poslené mesiace však strašne všetko hryzie a dáva do pusy a tak to dopadlo aj s cumlíkami,že ich rozhrýzol....nemala som iné doma a dala som mu AVENT silikónový,ktorý mi predtým vôbec nechcel,keď bol menší a vypľúval ho....teraz dudloval,aj keď bolo vidno,že menej...po čase aj tie rozhrýzol a tak som mu povedala,že musíme kúpiť nové,lebo sú pokazené,aj som mu to ukázala.....a večer v posteli sa na to spýtal raz,povedali sme,že musíme kúpiť a odvtedy nemáme.... 😵

bertica.h
19. aug 2011

naša anetka má cez 2roky a na spania má dudel..nevadí mi to....aj tak ked zaspí jej vypadne z pusy 😉 ked ho bude mat do 3rokov tak ho bude mat.ved na tom svet nestojí.
možno by ma ale prekvapila..ked mala 2roky som ju odstavila a čakala absták a on neprišiel 😀

klauduska
19. aug 2011

@bertica.h ani mne to nevadillo,kedze ho mal len na spanie a skusili sme a vyslo to,keby riadne place za nim,asi by som mu ho este nechala,ved zasa nema tolko rokov,aby ho nemohol mat... 😉

misa77
19. aug 2011

moj ocino nas so segrou oducil od dudlika tak,ze ho namocil do korenia a papriky sladkej.....moj muz si ho zase hodil do lampy a prihorel a odvtedy ho uz nechcel vidiet.....to su extremy,ale ze vraj zabrali....nas to tiez caka a ja vobec neviem ako ju oduim,lebo chodime spavat so vsetkymi dudlami,ktore najdeme 🙂

nelinka0401
21. aug 2011

no my sme jedného dňa povedali malej,že ho zobrali smetiari a odvtedy ho už nepýtala.len ked počula,že idú,hned stála v okne a pýtala sa či sú to tí,čo jej vzali dudlík 🙂

stevka13
29. sep 2011

Môj tip pri starších deťoch - natrieť cumeľ medom a oblepiť rascou, malej som povedala, že sú to chrobáčiky. Až ju striasalo od hnusu, odvtedy je pokoj. Odporúčam vyskúšať.

rainee
30. sep 2011

ahojte, my sa tiez pokusame oducit od dudla, je to ale velmi tazke. ma ho sice len na spanie (hned ako zaspi ju "odstuplujem" alebo sam vypadne) a dam ho na kraj do postielky, ale ona to casom zisti a hlada ho, ak by tam nebol tak spusti riadne revy (najhorsie je to v noci ked ho nevie najst 😉 uz som skusala rozne finty ze sa dudel stratil, pokazil, niekto ho zobral...ale tak strasne dlho revala ze som jej ho nakoniec dala 😖

tinki
1. okt 2011

@rainee Nám pomohlo, keď som nadstrihla. Malá ho zobrala a hovorí mi, Mami, pokazila sa duda. A ja že čo teraz. Pôjdeme ráno kúpiť nový. Ona že ok a zaspala.. 😀

jk77
1. okt 2011

ahojte.ja som si pockala na bolest hrdielka a povedala som malemu, ze to ho boli z cumlicka, ze cumliky su len pre male babatka, nie pre VELKYCH chlapcov. Preto ta bolest. Pytal si ho este tyzden pred spinkanim, ale stale som sa drzala tej istej odpovede. A bolo to uspesne a bez placu!!! 🙂 (v lietadle bol cumlik viac krat moj najlepsi pomocnik!!!!!)

muffynka
2. okt 2011

ahojte aj my mame s tym problemi.
dcerka ma 15mesiacov sice len vecer ma dudel,ked ide spinkat,ale ma vyrazky na brade od toho,pisala doktorka na to krem,ale moc nepomahama,lebo mame dudel...dajte mi nejaky typ,lebo bez dudla nezaspinka,dakujem.

gucz
2. okt 2011

najlepší spôsob ako odučiť od dudlíka je ich všetky vyhodiť, najlepšie vonku do smetiaka. Malý dudloval pred spaním, no ale povedala som že duda neni a hotovo. Zvládol to super (mal rok a pol). Čím dhšie má dieťa dudlík, tým horšie sa s ním lúči. Dcérka sa ho nechcela vzdať dlho. A tiež pomohlo len vyhodenie všetkých dudlov naraz. Mrnčala asi týždeň pred spaním.

rainee
2. okt 2011

tak ja som skusila dudel pokazit (odstrihnut), isla si ho dat do pusy a vypadol, potom zistila ze je pokazeny a dostala taky hystericky zachvat ze som to hned olutovala 😒 uz par dni sa s tym trapime intenzivne, proste bez dudla nezaspi a dokaze revat vkuse aj hodiny kym jej ho nakoniec nedam 😠 ze dudel zmizol, pani doktorka zakazala atd. vobec nepomaha. ja dufam ze ked bude vacsia rozumnejsie to pochopi. a tiez sa nam zacali robit vyrazky na puse, neviem ale ci je to z dudla lebo doteraz to nemala. 😕

mopom
2. okt 2011

ahoj holky, píšu, abych vás uklidnila, dcera byla dudlíkový dítě až děs běs, dudlík měla na spaní a do kočáru do dvou a půl let, to víte, že jsem si vyslechla pár dotazů - ona má ješt dudlík? na to prdím...dudlík jsem ji vzala, když jí bylo 2 a 7 měsíců, vysvětlila jsem jí, že ho potřebuje čáp pro miminka a čáp ji za to přinesl čokoládu a malou hračku...nějak se s tím srovnala, první noc krapet pofňukávala, tak jsem ji řekla, že ho přeci čáp a byl klid...a to opravdu, ale opravdu byl malý závislák...

irriss
2. okt 2011

..jednoho dne mala plakala s dudlikem i bez...proste prestal fungovat 😉 a pro nas to byl duvod k vyhozeni dudlika oknem...
Vzali jsme malou do naruce a z okna se divala na ten dlouhy let dudlika v podobe kyticky, dudlik pristal v trave a jeste dlouho se chodila na nej divat z okna
....porad se divila, ze ta dudlikova kyticka je porad mala a neroste...

gretka2
4. okt 2011

Ahojte.
Ja vobec nechapem podstatu existencie dudlikov. Na co to je ? Mam 2 deti, a ani jedno dudlik nechcelo. Aj ked prveho chcela moja svokra naucit nan. Nastastie maly ho odmietal ( vtedy som si ja este netrufla jej oponovat. Teraz uz ano🙂
Nemam na mysli take kecy, ze bude mat krive zubky, ze bude nachylny na fajcenie, a podobne bludy.
Ide mi o samotne cumlanie. Dat dietatu cumlik, ked je hladne? .... tak mu dam papat. Alebo vtedy, ked je mrzute?....tak ho pohladkam, pomojkam. Je to taka nahrada za nieco, vlastne ani nie nahrada, ale jednoduche zapchatie pusy, aby bolo babo ticho. No a potom ho to zase traumaticky oducat. Tie traumy sice zvycajne rychlo prejdu, ale musi sa to riesit.
Vraj ma dudlik opodstatnenie akurat u deticiek, ktore maju velmi slaby saci reflex, aby si ho posilnili, ale to ma len male percento...
A takych veci by sa naslo viac, co su v podstate vymyslene len nadarmo,, resp. na to, aby sa dobre predavali 🙂
Ja som sa len tak zamyslela....🙂 Ale mozno sa nejaky dovod najde....a budem mudrejsia 🙂))

teddyx2
5. okt 2011

Rozhodně si myslim, že lepší dát dudlika, než pak odnaučit cucání palce. Dudlik se dá zahodit a v životě jsou větší traumata než ztráta dudlíka. My dudlíka máme a jsem za to vděčná. A to odnaučení nějak přežijeme. Každý dítě to zvádlo, takže naše to zvládne taky 😉

@gretka2 Jinak k tvém dotazu, na co to je. Dle mého názoru je dudlík na uklidnění miminka. Já jsem zavedla dudlík po šestinedělí a to z toho důvodu, že když jsem malou kojila, tak byla v pohodě, klidná a občas si u toho i drcla. Jenže když to kojení trvalo dýl jak půl hodiny, bylo mi to divný. Protože jakmile jsem odstavila, malá plakala. Takže mi bylo jasný, že potřebuje toho dudlíka na uklidnění a prostě se jí i líp spalo atd.... 😉

czechzuzanaba
6. okt 2011

Jak se zbavit dudlika? Vyhodit vsechny dudliky a rict, ze uz neni. 🙂 Mozna jeden dva dni bude hledat, ale zapomene.

monikabe
8. dec 2011

Precitala som si viac stran a rozhodla som sa, ze sa dudlika zbavime hravou formou. Jeden den som mu ukazala dudel, z ktoreho som predtym odstrihla vrch (spic) a povedala som mu, ze vecer v jaslickach spadol pod postielku a isla tam myska a odhryzla z neho. Poobzeral si ho, dal si do ust, ale reakcia bola.....uz to nie je ono, uz je blee 😒 Tak som navrhla hodit ho do kosa, ale aj ho tam 2x hodil, aj pre neho 2x vratil 😀 Nechala som ju v spalni a vecer klasicky si pytal dudu a ja ze nech sa paci. Pozera na tu dudku, nepacila sa mu. Inu nemame, chces tuto? On ze nie, nech ju odlozim, dalsi vecer si opat pytal a 3.noc mi uz sam ukazal, ze je blee. Ked sa babka pytala, preco nema dudu, povedal jej nas pribeh a mame klud. Kazdy poznate svoje dieta, u nas toto zabralo.
A preco dudu vobec mal? Moja neter si cmulala palcek do 6.tich rokov, cumel nikdy nechcela, ale kompenzovala si to takto. Tak ja som sa rozhodla radsej pre dudu, neraz sa vdaka nej ukludnil, hlavne ked mu rastli zubky a v noci. 🙂

avanka
10. dec 2011

my sme sa rozhodli zbavit cumlika, ked mal syn 2roky, jedneho dna som mu povedala ci nevymeni dudku za zeriav, ktory si uz davno zelal..porozmyslal, povedal, ze ano, tak sme isli, dudku zahodili do kosa, potom sme kos vyniesli do popolnice von a mali sme obrovske stastie, ze prave isli smetieri, ti popolnicu vysypali, Lukasko dostal doma zeriav..vecer si ju pytal, ale vysvetlili sme a odvtedy si na nu ani nezmyslel 🙂
mladsi syncek cumlik nema, jeho cumlik som ja 😵 😵

monikapalo
6. apr 2012

maminy, ktore ste uz odnaucili svoje deticky od cumlikov, davali ste im na uspavanie nejaku inu nahradu do postielky? Napr. namiesto cumla v ruke, dat macika, alebo nieco? Moj syn zaspava sam v postielke, ja som tam prenho rusivy moment, netusim, ako sa ukludni, ked mu cumle jednoducho vsetky vyhodim. ☹