Anketa: Ako odnaučiť dieťatko od cumlíka?

theverve1
31. okt 2007

Caute maminy,

prave pisem jeden prispevok do Maminy s temou 'Ako odnaucit dietatko od dudlika'. Rada by som tam dala aj malu anketku, ako odnaucili dietatko od dudlika ostatne maminy. Tak ak mate nejaky dobry recept, ako sa to podarilo vam, a chceli by ste sa podelit, budem rada. Dakujem 😉

theverve1

samayka
23. aug 2009

môjmu synovcovi nastrihli na poslednom dudlíku dierku, takú dosť velkú... mal v izbe neporiadok, tak mu povedali že to určite nejaká myška mu vyhrýzla... on skúšal dudlovať a po troch hodinách prišiel naštvaný : mama, fuj to sa nedá dudlovať... vyhodil ho a odvtedy nedudluje 😀 😀

chella
23. aug 2009

ja som synovi z cumla odstihla tolko, ze ak chcel cmulat, nemohol, lebo mu cumel vypadaval z ust. tak ho sam vyhodil von z postielky, asi tri dni pomrncal, lebo mu cumel chybal a bolo po navyku... uspesne...

atrami
23. aug 2009

My sme ho stratili a bolo. Síce chvíľu bol plač, ale išlo to. 😀

janulka29
26. aug 2009

My sme potrebovali vymeniť,starý hodila malá do koša s tým,že hneď som jej dala nový.Ale ten bol už inej farby,tak ho nechcela.Od vtedy už ubehli 3 týždne a sme bez cumlíka.Zaspáva v pohode,niekedy by sa jej hodil,keď ideme v aute a je jej už dlho,trochu sa ukľudniť.Malá bude mať v septembri 2 roky.Staršia dcéra mala cumlík do 2,5 roka. 😉

lblb
6. sep 2009

chcem sa opytat, ked ste odnaucali deti od dudlika, nezrusili si nahodou poobednejsi spanok? jakubko je doslova zavislak na dudliku, pyta ho pred obedom aj vecer aspon dve hodiny pred spankom a dokazem robit riadny curbes, ked ho nedostane...vcera vecer ma vsak tak nahneval, tak som zavelila okupat a spat bez dudlika. aj zaspal celkom v pohode ale v noci sa casto budil, hladal dudlik a dlho bez neho potom zaspaval. tak som teraz ako mechom prastena po tejto noci. ale nejako to zvladnem, len sa obavam, ze bez dudlika nebude chciet poobede spinkat a ked aj zaspi, tak to bude urcite na kratku chvilu. a to by som velmi nerada, lebo aj on a hlavne aj ja potrebujem pri jeho hyperaktivite po obede aspon 1,5-2 hodky oddych a hlavne klud!! mate s tym nejake skusenosti?

blandik
8. feb 2010

Ahojte,

zajímalo by mě, kdy jste dětem vzali dudlík a jaký to mělo vliv na spánek.

Malý má 16M a asi před měsícem jsem mu začala brát hned po spánku dudlík - takže během dne ho neměl. Navykl si na to a třeba, když nechtěl v postýlce spát, tak mi dával dudlík, jakože spát nechce. Te'd je nemocný - nachlazený. Takže mu doznívá nachlazení a mě napadlo, že je to dobrá příležitost, aby na dudlík zapoměl. Jelikož měl ucpaný nos, tak ani s ním spát nemoh a po dudlíku se nesháněl. Takžae jsem dudlík schovala a už mu jej nechci vrátit, zatím se ho očividně nedožaduje (tedy nestrká si před spaním ručičky do pusy, ani se nenatahuje k mítu, kde byl dudlík přes den položený..), ale za to před spaním vyvádí - pláče, křičí, nechce spát. Naopak v noci spí lépe. Zatím je to čtvrtý den, takže by mě zajímalo, jak to je jinde.

blandik
8. feb 2010

Ještě jsem zapoměla napsat, že problémem jsou odpolední spaní. Probudí se po 14min a pláče, nechce se nechat položit, ale přitom vlastně spí, protože když už si lehne, tak hned spí. Je to jako učení se spaní znova - přesně toto měl i s dudlíkem, protože mu vždycky vypad a musela jsem mu dost dlouho chodit ten dudlík dávat, když se takhle probudil - a pak hned spal dál. Tak doufám, že bez dudlíku se nebude učit přejít z jednoho spánkového cyklu do druhého nějak moc dlouho.

zelmirka1
8. feb 2010

co tak odstrihnut koniec dudlika a nechat ho dietatku s tym ze uz sa pokazil dudlik, nebrat nasilu ale nechat mu ho dudlat a uz mu to nebude chutit.

listicka20
8. feb 2010

U nás funguje, když malé vysvětlím, že si dudlík vypůjčila kočička pro svoje koťátko. Teď už sama od sebe, když večer nemůžu najít dudlík, řekne: "Dudu mňau." a klidně usne. 😀

ivika18
8. feb 2010

my jsme malýmu řekli asi v roce a půl, že je to škaredý mít dudlík, ať ho vyhodí do koše, tak ho vyhodil a od té doby ho nechce, a když ještě nějaký zapadlý objeví, tak ho jde taky hodit do koše. Nakonec to bylo jednodušší než jsme čekali

kubaka
8. feb 2010

nam bezpečně zabralo to ustřihnoutí konce dudlíka, ten přestal chutnat, chvíli ho držel v ruce a pak sám zahodil. Výhoda byla, že nebyl traumatizován tím, že jsme mu něco slastného silou odpírali. Prostě zjistil, že to není ono a obešlo se to bez jediné slzi. 🙂

jankapiknova
8. feb 2010

No nas maly dudlik mal len pri zaspavani,a asi tyzden do zadu som skusila bez dudla a zaspal,trvalo to sice o 5-10 minut dlhsie lebo sa viac mrvil kym zaspal ale zaspal a odvtedy ho nechce ani pri obednajsom ani pri vecernom zaspavani. Akurat on este stale papa mlieko v noci tak ked sa zacne mrvit tak mu ho dam kym prinesiem flasu ale to je vsetko. Čudovala som sa jak jednoducho hned prvy den zaspal ani ho nepytal ani neplakal 😕

matova
8. feb 2010

U nás zatiaľ žiadne vysvetľovanie nezaberá, cumlík (aj cica!) musí byť pri zaspávaní aj počas noci, a cez deň keď mu idú zúbky, čo je v týchto mesiacoch vlastne takmer vždy 😅. On ho obhrýza aj zboku a iný druh cumľať nechce, kým mu pôjdu zúbky tak to riešiť ani nemienim, lebo inak má v puse celé pästičky 😒
takže si ešte počkáme 😅 .

jaaty
9. feb 2010

Ahojte, Hanka mala dudlík len na spanie do 1,5 roka. POtom sme ho spolu pri upratovaní zahodili. Večer, keď išla spinkať, som ju predbehla a komentovala, že sme zabudli v obchode tú novú dud kúpiť a nech mi to zajtra pripomenie. Malá sa zasmiala, že mama "je sklerotická" a zaspala. Takto sme fungovali asi 5 dní (vždy som ju ubehla, skôr ako by sii na to spomenula ona) a potom ju už nezaujímal.
U nás to teda šlo ľahko a bez plaču. ...to len maminky sa vždy obávajú čo bude 😀 😀 😀

blandik
9. feb 2010

Děkuji za příspěvky. Taky by se mi líbílo, kdyby dobrovolně zahodil dudlík do koše a už jej nechtěl:o) Nějak mám pocit, že by to u nás nezabralo. Každopádně díky tomu nachlazení už bez něj spí 5 dní, dva dny s potížema, takže mu jej už zpátky nedám.

Malý usíná sám, takže ten dudlík mu docela chybí, ale jsem ráda, že si nestrká místo něj ruce do pusinky při usínání. Včera usínal asi hodinu, občas poplakával, pár krát zabral a zase se probouzel...Po obědě pláče vytrvale. Ale noc prospí celou, občas zak'nourá, ale neprobudí se. To je paráda, nehledá dudlík. Na druhou stranu ráno vstává v pět namísto v sedm.

cimlik
9. feb 2010

Ahoj, ještě před týdnem jsem si lámala hlavu nad tím, jak se zbavit dudlíka. Uvažovala jsem o ustřihnutí konce, jak tu radíte, ale pořád jsem měla z toho strach 😔 😀. Od září sice usínal odpoledne i večer bez dudlíku, ale v noci ho vyžadoval a plakal, dokud ho nedostal. No a světe div se, přesně před týdnem vydržel celou noc bez dudlíku a nakonec je bez něj už týden. Pořád ho mám pro jistotu schovaný, ale snad už jsme s dudáním definitivně skončili. Jsem ráda, že se to nakonec vyřešilo samo 😵

cimlik
9. feb 2010

Ještě jsem zapomněla napsat, že jsme mu každý den říkali, že dudlík je jen pro miminka a on už je velký kluk. Každý den ukazuje před spinkáním na přebalovací pult a řekne "není" 😅 , ale usne v pohodě.

zzuzinda
10. feb 2010

Zdravím, mojí neteřinku sestra vzala do ZOO, kde měli opičí miminko a malá sam dala dudlík ošetřovateli pro pičku, pak s mírným fňukáním hlásila, že dudu má opička a večer si opakovala, že dudu opička a dobrý.
My máme skoro 20 měsíčního kluka, už jsme odbourali dudlík přes den, má ho jen na spaní, když se vyspí, sám ho dává pryč. Když chce spát, zahlásí Ham hají a spí. Takže to vypadá, že na jaře skočíme za opičkama. Nebo to nechám na tatínkovi, v březnu frčíme s kamarádkama na 3 dny pryč, tak by tatínek mohl ztratit dudlík, tátovi se totiž odpustí dost věcí. A já bych přišla k hotovýmu 🙂

dobrovka
18. feb 2010

Tak ja som svojmu drobčekovi v 15tich mesiacoch jednoducho cumeľ na spanie večer nedala, s tým, že je už veľký chlapček a dudky sú len pre bábätká a plakal tak žalostne, že som skoro plakala aj ja ☹ Ale vydržala som a asi po dvoch hodinách zaspal. Druhú noc už plakal kratšie a aj ďalšie noci. No a do týždňa sme ani nevedeli, že sme kedysi mali dudku 😅 Odkedy nemá cumlík, tak prespí celú noc, dovtedy som mu v noci musela aj 5-6 krát cumlík hľadať a dávať. A aj ja prespím celú noc 😀 😀 😀 Mal ten cumlíček len na spanie, ale len preto, že som mu ho ja nedávala cez deň ale bez cumlíka nezaspal. Tak veľa šťastia pri odúčaní všetkým maminkám aj ďeťúrencom, veď načo podporovať u detí závislosti??? Aj na zúbky to nie je dobré a povedzme si pravdu, ani to už u takých veľkých detičiek dobre nevyzerá.

blandik
19. feb 2010

Dobrovka, to máš podobné. Taky měl dudlík už jen na spaní, ale bez něj by neusnul. Myslím, že by jej ani dobrovolně nikomu nedal - začal totiž zrovna žárlit na mě, na svoje věci (tak ho učím půjčovat třeba jeho bačkůrky, hračky plyšovému Mufovi). Jinak u nás se trápil bez dudlíka v noci asi týden, to chodil spát s pláčem (sice neukazoval, že chce dudlík, ale nemohl zabrat, hodně se budil), po týdnu to bylo lepší, opět chodí do postýlky rád, ale horší to je nad ránem. Ten první týden vztával v pět i o půl páté ráno a nedal si to vymluvit. Te'd vztává v šest a jsou i noci, kdy se hodně vrtí - mám podezření na zuby, ale vidět nic není - on jich má v 16M hodně málo - zatím jen 6 zoubků. No jo, děti se učí spát do tří let.

paja
19. feb 2010

Tak my jsme bez dudlíku od roku a půl a to byl malý fakt závislák! Jednou si ten dudlík ale rozkousal a přestal mu chutnat, tak chvilku kňučel, že ho chce umýt (si myslel, že to pomůže 😀 ) a když zjistil, že je to pořád stejné, tak se naštval, řekl "nunu ble" a vyhodil ho do koše. Pak se asi týden po něm pídil, ale řekla jsem mu, že ho odvezlo to velké popelářské auto a kupodivu byl s odpovědí vcelku spokojen 🙂 . Na spánek to vliv naštěstí nemělo - je ale pravda, že jsme celkově se spánkem nikdy problémy neměli.

asitka
21. feb 2010

no my sme jedného pekného dňa odložili cumlík...a povedali....neni 🙂 .....a nebol 🙂 Emminka sa chvíľu obzerala...a keď nenašla....pokrčila plecmi....a zaspinkala aj bez neho 🙂

vava2
3. mar 2010

teda...naša cumlík používala len na spanie a stále sme jej priebežne pripomínali, že cumlík je len pre bábätká a že kedy ho zahodí do koša?no a jedného dňa - už je tomu asi 8my deň sa večer pred spaním zobrala a sama ho vyhodila do koša a povedala "tak!" a išla preč, no samozrejme zaspávanie bolo ťažšie...bola taká nesvoja, ale vedomá si, že to sama chcela, aj keď už zrejme dávno oľutovala, no vcelku nezaspávala tieto dni až tak zle - no najviac do 45min. ale niekedy už do 10min, lenže má dni, kedy skrátka sa nevie uvoľniť - ako dnes - a tak som jej ten cumeľ na zaspanie dala...asi som spravila chybu, lebo už ho pýtala len sporadicky...ale zaspala hneď a potom som jej ho vytiahla...teraz neviem ako ďalej...nedať ho? alebo je to OK, keď je iba na spanie..lenže už vyše týž. bola bez neho a zbytočne? teda to je dilema....
🙄 😒

vava2
3. mar 2010

a dokým som jej ho dala sa márne v postieľke prevaľovala takmer hodinu, aj keď bola zjavne unavená...cumle sú priam zázračné vecičky...uff ☹

pizzamati
9. mar 2010

Ahojte pripájam sa k vašej debate. Máme 21 mesačné dievčatko a tiež som sa bála ako ju odnaučíme od cumla a vyriešili tto za nás iní. Prestali vyrábať cumle babylove a naša herečka iné nechce takže sme už 2 týždne bez je to náročné pretože prestala nám spávať cez den ked je už total unavená tak ideme von do kočíka a tam zaspí. Ale večer v pohode zoberie si psika plienku do ruky a ide sa spať sice dlhšie nám to tvrá musíme mať zasvietené svetlo lebo najnovšie sa bojká. Takže naša skusenosť. 😀

helcenka
9. mar 2010

Já se taky přidám. Malej měl dudlíka taky dlouho. Docela lehké bylo, aby neměl dudlíka přes den, ale s tím spaním to šlo špatně. Zhruba od roka a půl měl dudlíka jenom na spaní. Po druhých narozkách jsme se rozhodli, že zasáhneme a dudlíka se definitivně zbavíme. Nejdřív jsme ho odložili na odpolední spánek, bylo to dost těžké, malej ho pořád hledal, nakonec prohlásil, že ho asi odnesli ptáčkové, ale spaní se nám hodně narušilo, spal celkově kratší dobu a špatně usínal. Jsme konečně definitivně 14 dní bez dudlíka, stačila jedna noc u babičky, kde dudlík neměl a už se po něm nepídil ani doma. Jen jednou ráno viděl z okna na stromě sedět kosáky a tak si myslel, že mu dudlíka přišli vrátit, ale nakonec jsem mu vysvětlila, že se přišli jen podívat, jaký je šikula, že ho už nemá.
Teď má vysoké horečky, tak se o dudlíku zase zmínil, že by ho chtěl na spinkání, tak jsem mu řekla, že už ho přece vůbec nepotřebuje, že je šikulka, jak mu jde spinkání bez něj. Tak to vzal dobře a už se nezmínil. Byla to ale práce.... 😀

blandik
9. mar 2010

Helcenka - u nás to bylo taky tak, že se zkrátila doba spánku a u odpoledního spánku se začal opět budit po 40min a plakal a pak třeba zabral a občas taky ne. A to samé v noci - tedy noc prospal celou /oproti nocem s dudlíkem jej od počátku ani nehledal v noci/, ale zato ráno se probudil i ve 4:30 a chtěl okamžitě stávat - procitl a ječel a bral si peřinu, že jde pryč z postýlky - to trvalo asi měsíc. Pak začal spát opět do 6 rána a odpoledně spí i 2,5 hodiny bez probuzení..ale jak kdy, ty odpolední spánky občas nevyjdou. Ale jsem fakt ráda, že dudlík už definitivně SKONČIL 😀

berynka
9. mar 2010

Tak Hedu byla s dudlíkem ještě nedávno 😝 . Tak od roku ho měla opravdu jen na spaní (v noci a na odpolední). Vždycky po probuzení ho odnesla do košíčku a celý den si na něj nevzpomněla 😉 . Třeba venku v kočárku, nebo v autosedačce usnula bez něj. Já to nějak nehrotila. Večerní usínání s dudlíkem byla naprostá pohoda. Byla ráda, že ho má. Po sedmé hodině vlezla do postýlky a pro nás okamžitě začal klidný večer 🙂 .
Jenže jak je starší a samozřejmě se neobejdeme bez období vzdoru, tak prostřednictvím dudlíka začínal být v posledních týdnech docela teror 😅 . Prakticky od rána začala vyžadovat, že chce jít spinkat, že je unavená... pochopitelně proto, aby mohla mít dudlík. V postýlce vydržela asi dvě minuty, šla si hrát, ale dudlík už odevzdat nechtěla 🙄 😀 .

Takže jsem prostě dle rad odstřihla špičku dudlíku. Hedu si ho vzala, něco se jí nezdálo, tak chtěla, ať ho nejdřív umeju, pak opravim, pak ať ho opraví tatínek, zkusila, jestli nekoupíme jinej 😉 a od té doby ho nechce ani vidět. Vysvětlila jsem jí, že je velká holka a že teď už se rozbijou všechny dudánky 😅 . Kupodivu ani při usínání není problém a v noci spí na jeden zátah, aniž by sama zapadlej dudlík hledala jako dřív. 🙂

pizzamati
9. mar 2010

helcenka pekne si to vyriešila 😀 Malému prajeme skoré uzdravenie. 🙂

berynka
9. mar 2010

Jo a ještě jsem chtěla napsat, že minulý rok byla Hedu docela vážně nemocná a musely jsme být v nemocnici a to jsem byla fakt ráda, že dudlík ještě má 😉 . Celá ta anabáze byl pochopitelně pro všechny velkej stres zvlášť pro ní a v některých situacích bych jí snad neuklidnila ničím jiným... prostě všechno zlí k něčemu dobrý.