Anketa: Ako odnaučiť dieťatko od cumlíka?

theverve1
31. okt 2007

Caute maminy,

prave pisem jeden prispevok do Maminy s temou 'Ako odnaucit dietatko od dudlika'. Rada by som tam dala aj malu anketku, ako odnaucili dietatko od dudlika ostatne maminy. Tak ak mate nejaky dobry recept, ako sa to podarilo vam, a chceli by ste sa podelit, budem rada. Dakujem 😉

theverve1

kytinka
20. nov 2010

No tak odpoledne si v autě zdřímla tak na 10min. a večer usnula až v půl 9 asi po hodině, ale asi to bylo i tím že byla přetažená, četly jsme pohádky a měla v puse dudlík, občas si řekla že chce i ten druhý, ale já četla dál a říkala že jsme dudu dali Štěpánkovi (dnes jsme u něj byli), ze začátku byla i slzička, ale nakonec usnula i bez toho druhého. Uvidíme co v noci a zítra a dále, zatím je to jeden. Snad se o Vánocích podaří vzít i ten druhý. Jo moje mamka jí taky hodně ten dudlík dává,ale už má přísný zákaz tak to chápe.

akras
20. nov 2010

Tak my do týdne úplně v pohodě bez dudlíka, jen nám to teda strašně pokazilo polední spaní. Dřív se těšila na dudlík a spokojeně do 10min usnula a teď uspáváme i hodinu, hysterické záchvaty, že nechce hajat, furt něco vymýšlí. 😠 Bez problémů usne jen v kočáře nebo v autě. Tak teď docela válčíme. Je vidět, jak je hrozně unavená, když usne, tak spí třeba 2hodiny, ale jak se to uspávání natáhlo, tak se pak i pozdě budí a natahuje nám to i večerní spaní, což se mi nelíbí.
Ale i tak jsem ráda, že oddudlíkovávací etapu máme za sebou. Sem tam ještě v autě řekne dudu, ale prostě není a je v poho, jen jí to připomenem a už o něm dál nemluví. 🙂

romi73
21. nov 2010

po jednom pokusu o oddudlíkování, kdy ho malá někde vyštrachala a byly jsme zas na začátku, jsem si tady někde na fóru vyčetla dobrou radu. dudlíku odstříhnout špičku a dítě se ho rádo zbaví samo - nevezmete jim ho, takže nemají to trauma z toho, že je najednou pryč, ale už není tak atraktivní. ta naše závislačka, jak ho viděla s "bebí", začala volat "dudik pjič", tak letěl do koše a je pokoj. teda jen v tom, že ho už nechce. hůř odpoledne spí, ale snad si zvykne, zatím je to třetí den. je celkově nervóznější a podrážděná, častěji a kvalitněji se vzteká, snad to přejde, nebo mě vodvezou...

jak já jsem ráda, že ten teror přestal! to bylo furt, dudik, dudik, oba dva, kde je druhý, házet je za postel, pak lovit, hrůza.

trochu tomu napomohla situace - hodila ho za postel, tak jsem ho vylovila, nenápadně odstřihla a řekla, že jak ho hodila, tak má teďka bebí... a už ho nechtěla.

ivkaivka
22. nov 2010

ahojte, mne logopedička vravela, že proste zobrať po roku kvôli zubkom a vyslovnosti. Vraj ona ho proste dcére vzala, nespala mesiac ale dcéera sa oducila. Mne to ale príde strasne brutálne.
Moja ma cumel len na spanie, od 6mes. som jej ho davala len ked isla spat. Do teraz spí s cumlíkom, ale ten nápad s odstrihnutou spickou sa mi paci. Verim, ze zaberie a do 2 rokov malej sa oducime cumlikovat.

andika10
22. nov 2010

@romi73 jasom to skúšala, malá mi vrieskala kym som jej nedala druhý dudel, aj keď ho máme už len na noc, ale rada by som sa ich zbavila

vlcek
22. nov 2010

Ahoj holky,my jsme teda dudlíkový závisláci,ale po vašem vzoru jsme odstřihli špičky a Jeník má dudel jen minimálně,Nanynka sice ještě nic moc,ale proběhne druhá vlna stříhání a basta.Takže super a díky moc za radu 😀 !!!Jinak pro zasmání,Jenda bere Ani dudel z pusy a chodí ho házet do odpa´dáku 🙂 .Jo a strašně se oba diví,že je dudlík odstřihnutej a je v něm díra,tak vysvětluju asi 100x za den,že si to odkousli zoubkama,přece ne 😎.pa a držte se,4vlci

vlcek
22. nov 2010

Jo a úplně jsem zapoměla,chodíme k strašně hodné dětské paní zubařce a ta nás pokaždé ujišťuje,že pokud používáme ty tvarované ortodontické dudlíky,tak jí to do 3 let dětí absolutně nevadí!!!že se tím ty děti uklidńují 😀 😝

berika
23. nov 2010

aj mne sa v lete podarilo odnaučiť dcérku od cumlíka aspoň počas dňa, mala ho len na spanie, ale teraz ako prišla jeseň a sme ovela viac vnútri viac a viac sa ho dožaduje. Neviem čo s tým. Už sme sa s malou dohodli, že všetky cumlíky podarujeme Ježiškovi a on nám na výmenu donesie darčeky. Len či sa nám to podarí. Strašne sa teší na stromček, darčeky a všetko s tým spojené. Aj na nočník mi začala chodiť, lebo som jej pohrozila, že Ježiško nič nedonesie deťom čo sa pocikávajú.

grobaroval
26. nov 2010

Moja malá mávala cumlík len na spanie. Ale sa jej niečo vyhodilo okolo pusinky a doktorka povedala, že to môže byť aj od dudlíka, no viac mi nebolo treba 🙂 Hodila som jej ho do krabice medzi hračky a nenápadne som ju nabádala nech ide pohladať nejakú hračku, našla tam cumlík a ja som jej poveda " Fúúúj to čo máš v pusinke? Také veľké dievčatko má dudku fuj choď to zahodiť do koša!" No a ona si ho sama zahodila 😀 😀 😀 Večer ho síce pýtala, ale som jej povedala že však si si ho zahodila nemáme. A bez problémov zaspala 😉 Horšie je to naobed. To buď zaspáva aj vyše hodiny, alebo dve hodiny bojujeme v posteli a nakoniec aj tak nezaspí, tak potom ťaháme až do večera. A energie má na rozdávanie 🙂

miona
27. nov 2010

Tak u nás pomohlo to, že se dudlík ztratil...fakt, protože když po něm malý večer prahnul a já mu říkala, že nevím kde je, tak to byla čirá pravda, což zřejmě mělo ten geniální efekt, že necítil žádné šméčko 😀 Samozřejmě jsme ho taky zkoušeli společně hledat a pak jsem mu řekla, že si ho už asi vzal do pytle čert - což byl původně záměr - pozvat čerta a Mat by dudel odevzdal do pytle - připravovala jsem ho na tuhle akci už od října 😀 , no naštěstí to nebude potřeba.
Čím můžu ale uklidnit je, že jak jsem se hrozně pořád bála mu ten dudel sebrat, tak to vzal až překvapivě v pohodě. Jen jedinkrát hodně brečel a domáhal se dudu, ale to jsem mu odvyprávěla historku o tom, že já jako malá ztratila medvídka, a že jsem taky hodně plakala, ale ten medvídek se prostě nevrátil a jak se začal vyptávat na ten můj příběh, tak na svýho dudu úplně zapoměl.
Co je teda blbý - přestal mě spát přes den..a i bych řekla, že to je tím, že se nemá čím ududat..večer je to taky horší, ale to nakonec vždycky nějak usne.

hrozinka
7. feb 2011

prosím o radu, před 3 týdny jsem se rozhodla svému synovi vzít dudlík. Byl na něm už hodně zavislý, některé dny ho nosil skoro celej den. Odebrání nebylo ani tak těžké, než večer usl plakal tak 5-10 minut a byl klid. Začátek se celkem dal, vždycky, když řekl dudu řekli jsme, že ho má už jiné mimi, které ho potřebuje. Zabručel, ale zvládal to, nyní od pátku kdy už je to 3 týdny je to snad čím dál horší. Že má dudu mimi ho už vůbec nezajímá, je schopnej i 10 minut řvát, že chce dudu. Dokonce se 2 dny po sobě vzbudil v noci s šíleným řevem a pořád volal dudu. Říkala jsem ,že dudu už není a začal řvát znova, Trvalo to tak hodinu pak zase usnul. Dudlíky mám doma schované, myslíte, že pomůže, když všechny ( máme jich 6) společně vyhodíme? - což je mi celkem líto. Nebo se mám prostě držet verze, že dudu není, Za každou radu moc díky ☹

nikuska4
7. feb 2011

@hrozinka ahoj,neviem či ti to pomôže čo ti napišem,lebo moja až taka zavisla nebola.Ale ja som jej kupila taku krasnu plyšovu ovečku za to ak sama zahodi cumlik.Ochotne ho zahodila a tešila sa z hračky.Ale ked trebalo isť cez deň spinkať,ovečku zahodila a pytala cumlik,aj v koši ho hľadala,nedalo sa ju presvedčiľ,tak som zobrala ovečku ,dala som jej dudlik a povedala som,že ho vratim do obchodu.A hnevala som sa na ňu,čo jej robilo najviac zle.Chviľu si pocumlala vychutnala a zas ho zahodila,už druhy.tak som ju vychvalila,ovečku vratila,a vždy ked ho pytala,hovorila som jej,že ovečka by plakala,lebo by musela isť späť do obchodu.na ňu to dobre zaberalo,len mi už za žiadnu cenu nechcela a nevedela bez neho cez deň zaspať,čo mi je ľuto,Ja vždy ked som sa rozhodla odnaučiť od cumlika,zahodila všetky,lebo ked vrieskal,ja by som to nevydržala a určite by som ho vytiahla,len aby stichol.Pri staršom sme ich spolu hodili do kotla a videl ako zhoreli,tak vedel,že už ich neni.vždy mali za odmenu nejaku hračku.

koniarova
7. feb 2011

@hrozinka Ja si myslím, že ak by mu slúžil len na spanie, nič sa nedeje. Keď je na ňom taký závislý, ja by som ešte chvíľu počkala. Veď nebude cmúľať do 18-tky. Tvoj syn ešte nie je tak starý, žeby nemohol mať cumlík. Ale to je len môj názor.

nikuska4
7. feb 2011

@koniarova
@hrozinka moje deti,čim boli väčšie tym viac chceli cumlik a to aj cez deň,dva v rukach a treti v ustach.Pokiaľ by to bolo len pre zaspavanie,tak to nevadi,vyberieš ked zaspinka.Ale ak nie ,začnu sa z neho kriviť zubky,robilo sa to aj malej a preto som ju radšej odnaučila.ale fakt môžeš ešte chviľu s tym počkať,moja mala dva a pol roka,ked sme ho zahodili.Prečo si sa vlastne rozhodla,že by ho už trebalo odnaučiť?

neu.sona
7. feb 2011

@hrozinka my máme teda dudlíka jen na noc, není na něm nějak hodně závislý, ale pokud si jednou začala, tak bych s tím už rozhodně neustupovala. já vím, je to těžké, ale zase když povolíš, tak v tom bude mít ještě větší blázinec.
Já plánuji kolem druhého roku udělat to, že ho přestřihnu a vysvětlím synovi, že dudu se prostě pokazil a už není. Tak třeba by se dalo udělat toto, že jeden přestřihneš a ukážeš mu, že dudlík se prostě pokazil.. Některé děti u mě v okolí prý s dudlíkem spí aspoň za začátku odvykání v ruce a pak přestanou sami dudlík vyžadovat, protože to pochopí. Ale záleží na Tobě.

babulinkab
7. feb 2011

můj syn měl dudlík, nebyl na něm ale moc závislý, až byl dudlík již vydudlaný (skoro prokousaná guma) vyměnila jsem za nový -jiné značky, který mu ovšem nevyhovoval a už ho nepřijal
dcera nemá dudlík vůbec a jde to taky

koniarova
7. feb 2011

@babulinkab To je inak dobrý nápad.Možno stačí len zmeniť značku.

bubatenko
8. feb 2011

no my sme to vyriešili takto,

v nedeľu sme oslávili druhé narodeniny a už dva týždne som mu hovorila, že príde narodeninový škriatok , ktorý mu prinesie veľa darčekov, ale aj on si zoberie za odmenu jeden a to dudinku, lebo už má dva rôčky a to sa už nepatrí , aby taký veľký chlapec nosil dudinku. Večer sa spýtal, kde je, tak som mu povedala, že dostal darčeky a škriatok si zobral dudinku a odvtedy ju už ani nespomenul... aspon zatiaľ... sú to už dva dni a ani ťuk po dudinke. Toš moja skúsenosť 🙂

hrozinka
8. feb 2011

@nikuska4 děkuji za názor, ale to u nás neklapne, před rokem jsem mu v ikea koupila plyšového pejska a ten je jeho nej, nehnem se bez něj ani ven, takže další hračka by ho nezaujala.

@koniarova děkuji, no starej na cumel, za týden bude mít 2 roky tak nevím zda je to moc nebo ne, spíš jde o to, že nám zahodit dudel poradila zubařka. jak říkám, byly dny, kdy ho malej ani přes den z pusiny nevindal a začly se mu křivit spodní zuby. Proto jsem se rozhodla dudlík sebrat.

@nikuska4 jeden a ten hlavní důvod bylo, že mu to už začlo křivit spodní zoubky a druhý menší, že kamarádka co má starší dcerku o 4 měsíce dudlík prostě jednoho dne vzali a nebyl a malá to snášela moc hezky ani si na cumel nevzpomněla, ale kamarádka mě vždy žádala, když jdeme společně ven a to je každý den ať se snažím malému cumel nedávat, takže pro její dítě to moje řvalo a já trpěla. tak i další důvod bylo, že jsem ho nechtěla trápit a rozhodla jsem se jednou provždy ho vzít.

@neu.sona s ustřižením už u nás taky bylo, ted teda máme 2. pokus odvykání, ten první zhatil manžel, kdy malej opravdu řvali hodinu vkuse a manža to po 3 dnech nedal a dal mu ho zpět. Zkoušeli jsme odvykat, že jsem co druhý den ustřihla kousek dudlíku, ze začátku mu to vadilo a chtěl jiný, ale když věděl, že jiný nebude tak se mu to zalíbilo, dával si do té dírky jazyk a hrál si s tím, dokonce ho i rozkousal a to už jsem ho opravdu musela vzít bo už bylo nebezpečí, aby kousek nespokl. takže stříhání u nás taky neklaplo.

@babulinkab Ondrášek neměl dudlík do 1 roku, vůbec ho nechtěl mít v puse, pak nastal zlom a na dudlík si nějak zvykl, u nás je jedno jaká značka, mám avent, nuk i cosi dalšího a je mu to fuk, dřív si půjčoval i od kamaradčiny dcerky a taky mu to nevadilo ☹ až jednou budu mít druhé, určo už chybu s dudlíkem neudělám. když to vydržel bez něj do 1 roku pak byla chyba, že se na něj naučil.

@bubatenko u nás taky vyzkoušeno, že jsme dudu nechali na stole a, že ho snědl babiččin pejsek a že dudu není, dostal za něj drobnost, ale jak říkám u všeho co jsme vyzkoušeli. vše vydrží jen chvilku pak stačí, aby nebylo po jeho, lehne na zem vzteká se a řve dudu dudu, tak mu říkám, že není, že ho pejsek spapal a je ještě větší řev, někdy ho to hned přejde jindy řve o 5-10 minut. ale su rozhodnutá dudu nevracet.

za všechny názory vám moc děkuju, i když to vypadá divně, opravdu vše co jste mi navrhly jsem už zkoušela, kdysi kdesi byl článek jak odnaučit dítě na dudlík. úplně nejvíce se mi líbil bod, že odnaučila babička, ale ty sou od nás 160km daleko takže to nehrozí a musíme si poradit sami. Už je to 3 týdny tak už to chlapec musí vydržet, Za týden má narozeniny dostane dárečky tak mu řeknu, že jeden má i za to jak je hodný, že je bez cumlíku. 🙂

neu.sona
8. feb 2011

@hrozinka prostě hodně štěstí a nervů. určitě to už povolí a bude líp. nás to čeká taky, tak uvidíme. přeji klidné noci 😉

nikuska4
8. feb 2011

@hrozinka mojej malej sa tiež krivili zubky,ale horne,inač by som jej ho nechala určite dlhšie,aspoň by spavala cez deň.Chcem sa spytať,to ho už nema tri tyždne a ešte stale za nim vrieska????? 😕 To je divne,moja našla asi po mesiaci kdesi za sedačkou,aj som sa zľakla,že mi ho nebude chcieť dať,no ona s nim išla do koša a bracho jej hovori daj si ho do pusy,ona dala prišla ku košu vypľula a odišla.Nechapem,že po troch tyždňoch ešte za nim smuti. ☹

hrozinka
8. feb 2011

to je právě to divné, opravdu je to už 3 týdny co jsme ho vzali a on na něj pořád myslí. Taky se mi stalo, že pod postýlkou našel zapadlý cumel. měli jsme jich snad 6 takže se nedivím, že nějakej našel a on byl tak hodnej, že ho vzal do dlaně a a v dlani s ním přiběhl až ke mě a říká mi mami he he dudu a já ježiši rychle jsem mu ho vzala hodila ho tátovi do dveří a ten ho hodil rychle do kramárny. dítě sice hned začlo plakat, ale když jsem řekla jde udělat nesquic tak přestal a šel. přeqapil mě, že si ho do pusinky nedal.

nikuska4
9. feb 2011

@hrozinka Asi chcel,aby si mu ho umyla 😀 (to bola sranda!!!)

nikuska4
9. feb 2011

@hrozinka Ozaj a cez deň dokaže bez neho zaspať?Lebo moja nie.

benne
9. feb 2011

pridám príbeh ako sme našu dcéru odučili:
nijako, nepomohlo dohováranie, vysvetľovanie, úplatky...ked sme jej ho vzali - dokonca sama sa podujala hodiť ho do koša, tak ked prišiel čas spánku, revala 2 hodiny vkuse, nie plakala, proste hysterický rev - poľavila som, vytiahla som "rezervný", to isté sme skúsili asi o mesiac neskôr, rovnaká hystéria... blížil sa termín pôrodu, takže sme to odložili na neurčito, kedže pri príchode súrodenca sa neodporúča zaťažovať dieťa ešte aj odúčaním ... ale po celý čas sme rozprávali, aký je cumlík zlý na zuby, nie pre veľké deti, len pre bábätká, dedo sa s obľubou vysmieval, že "hanba, hanba" - ked k nám prišiel na návštevu a náhodu ho mala pri sebe, ihned ho skrývala pod vankúš... (ja som nechcela, aby jej cumel prirovnával k hanbe, ale no postavte sa dedovi, ked vám chce zobrať dieťa na celý den von 😉 )
Zaujímavé je, že ona potrebovala cumlík hlavne doma, ja som jej asi tak v roku a pol vsugerovala, že cumlík nesmie chodiť von, ale že doma môžeme mať aj 3.. to akceptovala... čiže, aj ked už mala cez 2 roky, nik nevedel, že ona v skutočnosti stále má cumlík - 😝

a nakoniec šťastný záver: bola som doma z pôrodnice asi 2 týždne, ked v jeden večer zahlásila, že teda ona nebude mať cumlík(zas jej mm pripomínal negatíva), zahodila ho a zaspala bez - nebol rev, len trošku precitlivená bola.. nasledujúce dni "skúšala", ale už ked zaspala 1 noc, som vedela, že viac neustúpim... mala vtedy 2,5 roka a chybný skus, 2 mesiace po rozlúčke s cumlíkom som s nou bola na 1.zubársku prehliadku, zubárka si ani ten skus nevšimla, ale poprosila som ju, nech jej to pozrie, ona že je to ok, že to je z cumlíka... dnes, takmer rok potom má zuby správneho tvaru aj ich pekne "skusne", nie ako predtým s medzerou 🙂

hrozinka
9. feb 2011

@nikuska4 právě, že malej bez cumla i přes den krásně usne, i večer. on ho nepotřebuje na spaní, vymrčuje si ho když se mu něco stane nebo když nění po jeho.

dneska mi ruply nervy a po 100 tém dudu mami dudu jsem chytla nerva a vzala 2 dudlíky přinesla jsem mu je dala do ruky, a šla s nám ke koši, jeden si dal hned do pusiny, tak jsem vzala druhej a začla stříhat kousek po kousku až zbyl jen ten plast dítě úplně vyhrklo oči co to dělám, vzala jsem mu i ten z pusiny a začla dělat to samé, pak jsem mu dudu vrátila a řekla jsem tak a už prostě není a nikdy nebude, si velký kluk. ježiši to přišel tak šílený řev úplně mu zflekatělo čelo, skoro ani nadechnout se nemoch jak škytal a furt dudu ne dudu ne a ty 2 zbytky zastrkal do postele ať se na ně nemusí dívat. to trvalo půl hodiny, pak jsem mu řekla, že pejskovi jeho nej hračka že mu je moc líto, že chce více dudu než ho tak si ho vzal k sobě a plakal s ním, nakonec jsme ho uplatila nesqikem, že mu ho udělám, ale přestane plakat. to zabralo, ale do 10 minut vytuhl. taxem zvědavá jak budem pokračovat dál.

nikuska4
9. feb 2011

@hrozinka no chudatko moje male 😢

hrozinka
9. feb 2011

já vím, že jo, ale přece jen 3 týdny a pořád na něj myslí. potřeboval zjistit, že dudu už prostě nebude. ☹

kikimaruska
9. feb 2011

Tak malej je konečně 3 týdny bez dudlíka....Držel se docela dlouho. Nejprv jsem ho odnaučila,aby ho nechtěl v kočárku, to bylo tak v roce a půl, pak už ani v autosedačce (dost cestujeme)...ve dne jsem taky pak nedávala, ale na spinkání doma ho vyžadoval stále. Pak jsem měla ale konflikt s babičkou (bydlí s námi), protože ta mu ho začala dávat i ve dne, když ho žádal a vyvztekal si ho (ale jen u ní, na mě ví, že to neplatilo). A chodil s dudlíkem i ve dne. Pak to došlo tak daleko,že za noc třeba 5x volal, brečel,žadonil,že chce dudu, a já lezla a dávala mu ho jak malému miminku...to už bylo moc, kor, když ted už dostane velkou postel a nebudu lítat několikrát za noc hledat dudu,který tedy mj.byl do dvou dnu na cucky, jelikož už má pusinku plnou zoubků. Když se nějaký zničil, babi řekla-koupím nový, takže věta-dudu se rozbil, už není- nefungovala, malej mi odpověděl- Babi koupí novej dudu 😅 😕 .Tak jsme udělali to, že máme před domkem budku a pozorujeme ptáčky...a dudu jsme dali do bundky pro ptáčky...že si je ptačí maminky odnesou pro svoje miminka. První noc byla trochu uknouraná, spal se mnou a pořád jsem mu říkala, že dudu si odnesli ptáčci. Druhý den šel k budce a říkal, že tam je dudu a já na to,že už není, že už si ho odnesli ptáčkové. Pak se každý den asi 4 dni ptal...tak jsem řekla, kde je a ted už je to uplně v pořádku a jsme bez něj...ze dne na den 🙂

hrozinka
9. feb 2011

@kikimaruska tak s babičkou to teda vůbec nazávidím. ale jinak gratuluji, že se to zadařilo takto pěkně 😉