Asi nechcem mať druhé dieťa. Som zlá matka?

knihomolka2
23. máj 2014

Ahojte. Moja dcerka bude mat rok. Od narodenia s nou nemam v podstate ziadny problem, je to mile a dobre babatko, mozno si akurat taz vyzaduje viac pozornosti ako ine deti (aspon ked to porovnam s inymi detmi v jej veku, ktore poznam). S muzom nas teda vie niekedy celkom dobre vycerpat🙂 Ide o to, ze ja som mala v plane, ze ked bude mat dcerka asi tak rok a pol, pokusime sa o druhe babatko. Cim dalej tym viac mam vsak pocit, ze sa mi do toho nechce. Proste sa mi nechce zacat zasa odznova so vsetkym, co s tym suvisi, pricom by to bolo samozrejme este tazsie, kedze sa budem musiet starat vlastne o dve deti. Dcerka teraz uz chodi, je samostatnejsia, kazdym dnom je pre mna ta starostlivost jednoduchsia. Neviem si predstavit, ze zasa ma zacat vsetko odznova. Najde sa tu niekto, kto mal podobny pocit a pri tom pocite i zotrval, pripade sa odhodlal mat druhe dieta? Budem vdacna za kazdy nazor, kedze moje pocity ma zacinaju dost trapit.
PS: mam uz 32 rokov, takze odkladat materstvo uz velmi nemozem, bud teraz alebo nikdy🙂

sosanna88
28. máj 2014

@knihomolka2 ahoj. tak moja ma len 16mes...ale tiez sa tak citim..🙂 teda, lepsie by som to definovala takto: srdce hovori ano druhe dieta, rozum ziape NIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!! 🙂
proste mam aj ja svoje konicky atd atd...nechce sa mi znova v noci nespat,riesit papanie,kakanie....
s malou sa uz ovela viac da zazit ako predtym, pretoze ona bola take nespokojne babatko, pomaly sme nikam s nou nemohli zajst...
mozno ked ma uz nebude tak potrebovat a bude menej narocna, tak do toho znova vhupsnem 🙂
mam len 26rokov ale nad otazkou veku by ma ani nenapadlo uvazovat. dolezite je to ako sa citits.
vek je len cislo.
vela stastia ci uz s jednym alebo dvoma dietkami 🙂

marmete
28. máj 2014

Ahoj, dlho som zvažovala či prispejem aj ja niečím, pretože je tu dosť názorov, s ktorými aj súhlasím aj nie. Tak dovoľ povedať svoj názor. Ja som vyrastala ako jedináčik a myslím, že ma to poznačilo, pretože som sa potom upínala na iných ľudí aby som mala spriaznenú dušu, ktorá mne chýbala 🙂 Takže ak by som súrodenca mala, toto by som možno nezažila. Ale zas, pomery medzi súrodencami môžu byť rôzne, takže trvať na tom nebudem... poznám z rodiny, že ani súrodenec neznamená výhra 🙂 Ale osobne keď som sa stala matkou syna, som nechcela aby zažil to čo ja, keďže manžel má dvoch bratov, takže bolo jasné, že pri jednom neskončíme aj keď ja osobne som bola rada, že som sa dala ukecať na to jedno... tak rok po pôrode ani počuť, ale potom som si povedala, že som schopná opäť zažiť a prežiť tie začiatky s bábom a teraz čakáme druhé. Samozrejme, stále je to na vás dvoch či si trúfnete na viac detí a nikto by nemal nič ohľadom toho riešiť, vy najlepšie viete čo cítite a ako ste schopní to zvládať 😉 Počula som, že jedno dieťa je pre strach, stále čakať čo sa mu môže stať... a práve nedávno som sa dozvedela smutnú správu, kamarátka, ktorá ma dve deti, to mladšie o niečo staršie od nášho má onkologickú diagnózu a ja si ani neviem predstaviť čo by som robila, keby som mala iba to jedno dieťa a nedajbože by sa to skončilo s ním tragicky... aj pre toto je lepšie mať viac detí, lebo je stále pre koho žiť. Ale to už som tému posunula niekam ďalej.

j.a.n.e.7
28. máj 2014

Ahoj, ja mám rozdiel medzi deťmi 22 mesiacov, ale som rada, tak som to chcela, aby sa deti dokázali spolu zahrať, mali podobné záujmy ap. Síce sú každý iný, ale teraz sú perfektní parťáci (6 a 4r), čiže v tomto vidím veľké plus. Ale samozrejme pre rodičov je menší vekový rozdiel náročnejší, ale aj čo poznám takto detičky z okolia tak je to fajn, lebo spolu navštevujú napr. škôlku (moji sú už 2 rok v spoločnej zmiešanej triede). Takže aj to vidím tak, že pre deti je dobrý menší vekový rozdiel, pre rodičov väčší, tak treba nájsť nejaký kompromis 🙂

katka2505
28. máj 2014

ja riešim teraz to isté...pred 3 týždňami sme mali svadbu..jedno dieťa už máme, v júli bude mať 5 rokov...môj teraz už manžel by chcel druhé dieťa a aj malá stále všade hovorí ako by chcela súrodenca..no ja sa na to nejako necítim, mám dobrú prácu, kde dobre zarobím a baví ma to, dcérka už je väčšia a nevyžaduje toľko pozornosti, nie som ničím obmedzovaná, môžem sa konečne venovať trochu aj sama sebe..zároveň to beriem aj z druhej stránky, že čím dlhšie budem váhať, tým viac si zvyknem na pohodlie a menej budem chcieť mať druhé dieťa..

hameeda
28. máj 2014

@knihomolka2 : milé,,som kukla že 32 rokov a ja mám 31 rokov a 4 deti ha ha ha
každý nech ma toľko deti na koľko sa cíti,,,ja som si tiež hovorila koncom tehotenstva že toto je posledné 😀 , a aj tak som mala deti po sebe a vôbec neľutujem,,teraz sú už trošku starší,,vyhrajú sa spolu, keď ideme von na ihrisko, alebo na kúpalisko, alebo do detskeho centra tak ja si sadnem a kľudne si môžem popíjať kávičku aj keby tam boli len moje deti lebo sa spolu vyhrajú,,,mám pocit že mám viac voľností ako keď som mala prvú dceru,,,tej sa trebalo ustavične venovať pretože bola sama,,teraz už by som v žiadnom prípade nemenila,,ono je to zaberák zo začiatku no potom sa to vráti,,aspoň mne sa to vracia,,decká sú úžasné, majú sa radi,,držia spolu,,hrajú sa,,sú naviazané jeden na druhého,,,jasné že sú aj hádky a somarinky,,no v končnom dôsledku na seba nedajú dopustiť,,
ale ak sa necítiť tak ostaň radšej pri jednom,,,lepšie mať jedno dieťa a normálnu rodinu ako dve deti a vystresovanú matku alebo také niečo....každý je iný,,niekto bez problémov podvihne 50 kg niekto ma problemi podvihnúť 5 kg 🙂

janickacrazy
31. máj 2014

@knihomolka2 Podla mna ta to mozno chyti neskor, tvoja dcerka je este dost mala a ty ako 32rocna mas este par rokov casu. Ja mam 37 a tak zvolna rozmyslam o 3-tom dietatku, ze bud teraz alebo nikdy 😀 Ja mam medzi detmi velky rozdiel 11rocny a ma to svoje vyhody aj nevyhody. Starsi mladsieho postrazi bez problemu mozeme s manzelom skocit do obchodu alebo na kavu, naucil sa ho aj prebalit, nakrmit, vsetko, je velmi dojimave ked sa starsi chlapec dokaze postarat o babo, niekedy som ho tajne sledovala ako si ho mojka, lebo predo mnou sa hanbil. 🙂

lucianak
31. máj 2014

Ja som vždy chcela mať 2 deti, ale myslím, že si úplne "vystačíme" s týmto jedným neposedom. Dáva dosť zabrať, ja som niekedy nervozna a mám pocit, že niekedy nezvládam ani toho jedného a neviem si predstaviť, že by som mala ratovať dvoch naraz. Klobúk dole čo majú dvojčatá a viac detičiek 😉
Ale to, či chceš alebo nechceš viac detí neznamená, že si dobrá alebo zlá mamina 😉

jaja28
31. máj 2014

@knihomolka2 ahoj, my mame s manzelom 6 rocnu dcerku a 2 babo mat ani nechceme, sice sa hovori - nikdy nehovor nikdy, ale uz teraz sme viac menej rozhodnuty, je to nase spolocne rozhodnutie, necitime sa na druhe, vyhovuje nam to takto, nasa dcerka sice velmi tuzi po surodencovi, ale berieme do uvahy viac faktorov nie len tento jeden, niekedy si poviem, ze mozno to raz budem lutovat ....... a mozno nie...... je to len na tebe a manzelovi/priatelovi ako sa rozhodnete. mozme ti napisat dovody pre a proti, ale konecne rozhodnutie je len a len na vas 😉 zariadte sa tak, aby ste boli stastny 🙂 ci uz s jednym, alebo 2 babatkami 🙂

zuzanockamt
31. máj 2014

ani ja nechcem druhe dieta a som s tym uplne vyrovnana, ani ma len nenapadlo, ze by som mala byt zla matka

lencika
31. máj 2014

presne to teraz citim ja ked sa ma vsetci pytaju kedy bude druhe a ja mam pocit ze asi ani nebude vobec nemam potrebu aby boli dva aviac

standu
31. máj 2014

@knihomolka2 ahoj...poznam;)) my sme chceli mat o2 deti pekne po sebe maximalne s 3rocnym rozdielom. lenze narodila sa nam prva dcerka a zacalo sa to...neurologia, vojtovka, oneskoreny motoricky vyvina atak. dnes je z nej sikovna slecna, ktora sice bude mat odklad do skoly ale to je tak asi vsetko. stale chodi k specialnej pedagogicke, na logopediu a pod.
ked to uz bolo ako tak zvaldnutelne s nou, mala cez tri roky kedy sme opat zacali uvazovat o dietatku. bali sme, ci bude zdrave, ako to budeme zvladat s dvoma detmi, kedze sme na ne sami. moje uvazovanie sa zacalo uberat smerom k NIE. ale nakoniec som sa rozhodla prave kvoli nej, aby neostala jedinacik, aby vedela, ake to je mat surodenca, partaka na hranie, na vystrajanie a neskor oporu ci kamarata v surodencovi. A tiez aby nebola naucena ze cely svet sa toci len okolo nej a len pre nu. druha dcera sa narodila 5rokov a 2 mesiace po starsej dcere a nelutujeme. je pravy opak starsej. vyzorovo, povahovo, je uzasne sikovna. mam 29, povedala som, ze rodim len do tridsiatky 😀 ak sa na to necitis teraz, to je uplne pochopitelne ja by som si nevedela predstavit otehotniet teraz, co ma mala 13mesiacov aj keby sme planovali tretie dieta. inak podla psychologicky Prekopovej je idealny rozdiel medzi detmi aspon 3roky 🙂

kubuliatko
1. jún 2014

@standu ahoj my sme si s prvym synom uzili to co vy. oneskoreny motoricky vyvoj, vojtovka , baby plavanie atd. a teraz sa nam narodila druha dcera a je taka motoricky sikovna ze uz predbieha svoj vyvoj. je ovela zivsia ale je to super

standu
1. jún 2014

@kubuliatko tak veru 🙂 mladsia sa postavila ked mala 7mes, 8mesacna uz chodila popri nabytku, 10mes samostatne. starsia sa v 9mes este len zacala pretacat 🙂

kubuliatko
1. jún 2014

@standu ja som si tiez povedala ze rodim len do 30tky. a vyslo mi to. na porod a matersku vo vyssom veku do toho by som nesla

andra77
11. jún 2014

Ahoj chodím tu veľmi málo, ešte menej prispievam...) ale tvoj blog ma veľmi oslovil. Budem mať o týždeň 37 rokov, mám 12roč. syna, ktorý sa nám podaril na prvý šup...) druhé dieťa sme tiež nechceli, raz sťahovanie, potom výška diaľkovo, nová práca...jednoducho povedané nebol čas a neskôr už aj pohodlnosť...) Pred rokom sme sa rozhodli pre druhé dieťa a.....zrazu to nejde...((( normálne som nechcela veriť, že raz aj ja budem riešiť to. Nepijem, nefajčím, pohybu mám vyše hlavy, chodím darovať krv, žiadne zdravotné problémy...klop, klop na drievko...)Tiež som nepočúvala rady druhých, že jedno dieťa je málo, predsa ten súrodenec chýba...dnes by som sa rozhodla už inak...Normálne som z toho na vetvy ((( Nechápem, nerozumiem, neverím...že to nejde...možno je aj v tom psychika, že veľmi to chcem...) Pýtam sa každý mesiac Boha, prečo je to tak...Rozhodni sa podľa srdca....)

ivetkab.
11. jún 2014

@knihomolka2 Z jednej strany Ti rozumiem o čom hovoríš, ale veľké pochopenie u mňa takéto zmýšľanie nenájde. Pre mňa sú deti môj život. Neviem si bez nich svoju budúcnosť predstaviť. Stále som chcela veľkú rodinku. Je to Vaše rozhodnutie, či ďalšie deti mať budete alebo nie, ale ... čo ak si nájde prácu niekde v zahraničí ... nebude neskoro ľutovať, že ste nemali aspoň to druhé? Čokoľvek sa môže stať a môžeš o svoje dieťa prísť. Nechcem tým povedať, že tak budeš mať "náhradnikov" ... ale možno viacdetné maminy chápu o čom hovorím. Skús to brať tak, že druhé dieťatko by bolo kamarátom pre Vašu dcérku.

usmiata007
21. mar 2017

@molly77 super, veď tak či tak je nás 7 a pol milardy, MILIARDY !!! Máš na to právo, ja chcem tiež max jedno.