Babina má herpes na ústach. Je to nebezpečné pre dieťa?

pimpulienka
21. nov 2011

Babine sa dnes vyhodil herpes a zajtra doobeda ma prisť k nám. Je to nebezpečné pre malú?

chvostik1
25. dec 2018

Ahojte zienky. Chcem sa opytat, akurat u nas bola svokra. Mame 15m slecnu. Samozrejme, ze ju pobozkala na licka a teraz k meritu veci. Svokra tesne pred odchodom oznamila, ze citi, ze sa jej cochvila vyhodi na perach herpes. Samozrejme, hned som na nu vybehla, nech sa malej ani nechyta. Mam sa bat, ze malu mozno nakazila (mame teraz miernu teplotu zo zubov) ked ju pobozkala na lice aj ked sa svokre herpes na perach este "nevyhodil"?

jajka257
25. dec 2018

@chvostik1 no neviem, mne sa herpes spravil, ked dcerka mala cca 2 tyzdne. A nedostala ho. Odvtedy som mala herpesy mnohokrat a nic sa nestalo. V herpese je nakazliva hlavne ta tekutina.

ivet281
26. dec 2018

@jajka257 Ak si mala herpes počas tehu, tak cca 4 - 6 mes. po pôrode má dieťatko imunitu, resp. aj keď je dieťa kojené má protilátky proti virózam mamy, takže podľa tohoto by som tom určite nehodnotila...

ivet281
26. dec 2018

@chvostik1 Klasický pluzgierik na ústach ani nečakaj, prvoinfekt herpesom u takto malých detí prebieha ako tzv. aftózna stomatitída - aspoň tak mi to vysvetlila lekárka. Jasné budeš mať až po 21 dňoch. Dcérka je už veľká, syn mal tiež cca v tomto veku a zvládol to veľmi dobre, pár pluzgierikov v puse - na to sa dostane taká tá fialová vodička na vytieranie, ani teploty nemal, ale to je samozrejme individuálne. A mne osobne odľahlo, že to máme za sebou, lebo ja mávam často a takto som sa toho prestala obávať. Syn to chytil paradoxne v čase, keď som ja nemala...