Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Bola vám vaša mama pomáhať po pôrode?

zoobaby
31. mar 2021

Budem čoskoro prvýkrát rodiť. Neviem sa rozhodnúť či si zavolať k nám po pôrode moju mamu na pár dní na pomoc alebo radšej nie. Ide hlavne o to aby ma naučila čo a ako s bábätkom robiť lebo ja nemám šajnu. Alebo ma to naučia v pôrodnici a bude lepšie keď budem s ním prvé dni doma sama? Mám taký pocit že by to bolo lepšie si na seba zvyknúť prvé dni bez pomoci. Muž mi navrhol aby k nám moja mama prišla po pôrode. Tak neviem čo je lepšie. Ako to bolo u vas?

zuvelyn
31. mar 2021

Nie. Prišla na kávu, porozprávať, pomojkat ale nepomahala. Nemala s čím.

ofzuza
31. mar 2021

Nie, nepriala som si pocas sestinedelia ziadne navstevy.

cackaa
31. mar 2021

Pokiaľ nemáš ani šajnu ako sa starať o mimi, tak je to dobrá voľba, mamu kľudne zavolaj a super, že ani mužovi to nevadí.

julia2018
31. mar 2021

@zoobaby nie, nebola. Prvú dcéru som mala 20-ročná a zvládla som všetko sama. Mne návštevy prekážali. Moja mama je ale ten typ, že príde, naje sa, vypije kávu, narobí bordel a odíde.

deanna25
31. mar 2021

@zoobaby nie a ani som to nechcela. Tiež si myslím,že nie je s čím pomáhať. A všetko sa naučíš.

adka628
31. mar 2021

Bola celé dva týždne, pri dcére aj pri synovi. Varila, piekla, upratovala, pomáhala s novorodencom, pokecali sme ako už dlho predtým nie. Rada na to spomínam 🙂

deginko
31. mar 2021

Není s čím pomáhať,ja som tiež nemala šajnu ako každá jedna,keďže sme predtým neboli matkami.Prebalit okúpať obliecť ti ukážu v pôrodnici..viac nepotrebuješ vedieť,kojit budeš tiež sama...alebo podľa situácie

0silvia0
31. mar 2021

@zoobaby nie

laura_222
31. mar 2021

@zoobaby ja som maminu mala a som za to rada, mala plakala od kedy sa narodila do pol roka 🤣 vacsinu dna tak som bola rada ze niekto mi navaril a v noci ma pri nej vystriedal aspon tie prve dni kym som sa dala do kopy po porode. Nevies ake bude babatko porod, ak mas s mamou dobry vztah zavolala by som ju

pribinak
31. mar 2021

V pôrodnici ti všetko úkazu, od kúpania cez prezliekanie, prebaľovanie, ošetrovanie pupceka
Nech si muž-partner vybaví volno a vy 3 sa úcte existovať spolu
Mamina nech príde neskôr. Vy 3 si užite to nove a krásne

simsalabim
31. mar 2021

Nebola - nemohla, ale velmi by sa mi pomoc zisla. Bola som skaredo zosita, ranu po niekolkych dni cistili a sili znovu pod celkovou narkozou. Ubolena som bola riadne. Dcera bola velmi narocne, nespave, uplakane babo, s refluxom, stale som ju prezliekala. Par dni po prichode domov som dostala zapal prsnika a 40ky horucky... Bolo to velmi narocne. Velmi by sa mi zisiel niekto doma, kto by pomohol, povzbudil, navaril, pohojdal...

panelacikova
31. mar 2021

@zoobaby u mňa bola mama v 3.týždeň života dcéry. pobudla jeden týždeň (lebo nebývame v jednom meste, ale 140 km od seba). pomohla veľmi, pretože mi varila (ja som bola vtedy do varenia fakt jeleň laický, jednoducho som to nikdy predtým nepotrebovala - variť). a trošku sa potešila vnučkou - ale zdravo. normálne. posedela, pokecali sme si, šli sme sa poprechádzať. fakt normálne. moja mama je v tomto jednoznačne normálna a perfektná. nič neriešila, nič mi "neradila", na nič nepovedala, že je zle, naopak, ak som mala nejakú neistotu, tak ma ubezpečovala, že to zvládnem, že sa naučím apod... u nás bol problém, že malá šialene grcala, aj na 2 metre po jedle, takmer všetko z nej šlo von. a mama, keďže si zažila peklo so mnou aj ešte mladšou sestrou (zo zdravotného hľadiska), vedela sa vžiť do mojej psychiky a veľmi mi vtedy pomohla psychicky. to fakt. podržala ma. zdržala sa týždeň a šla domov. ostatné som zvládla sama. najviac mi chýbalo jej varenie a rozhovory 😀 😀
ale čo sa týka starostlivosti o dieťa, to som robila všetko absolútne sama. len som využila to, že tam bola a šla som sa raz denne na polhodinku vyvetrať sama, mala som komu nechať malú - postrážila. kvôli tomu grcaniu, aby sa mi nezadusila zvratkami. lebo na ex sa spoľahnúť fakt nedalo. ten by si ani nevšimol, že sa decko dusí a modreje :( takže to bol pre mňa naozaj top týždeň vtedy 🙂

vikusjk
31. mar 2021

@zoobaby moja bola, ale az po dvoch tyzdnoch, chceli sme si najprv uzit babatko sami. Prisla, lebo mala potrebu mi pomahat, kedze ja som pracovala na plny uvazok, sice z domu, ale tak pracovala a v marci maju uctovnici perno kvoli danovym priznaniam 😅

loliki
31. mar 2021

@simsalabim Záleží na tom, aký máte vzťah. Ty však budeš matka. Tým chcem povedať, že v prírode sú matky samice napr. medvedice, sučky dosť agresívne a chránia si svoje mláďatá. Myslím si, že vďaka hormónom všetkým mamičkám vtedy vadia dobré rady svokry či matky, prospieva kľud a nerušiť. Vyskúšaj. Keď neskúsiš, nevieš.

vikusjk
31. mar 2021

@zoobaby este ma napadlo, ze aj u svagrovcov bola svagrinej mama, chceli ju tam, lebo vychovala sest deti a oni mali prve, tak sa chceli od nej vela naucit. Je to tvoja mama, cize je na tebe, ako sa rozhodnes, ona sa urcite potesi, ak bude moct prist pomoct 🙂

simsalabim
31. mar 2021

@loliki toto si asi chcela povedat autorke, nie mne. Ja uz rodit nebudem, ani keby traktory padali 😇

number19
31. mar 2021

Mne mama a babka stale hovorili nieco ako ze sestonedelie a ze zena by nemala byt sama lebo jej mlieko udrie do hlavy?
Tak by s nou niekto stale mal byt aspon v intenzivnom kontakte ak nie v osobnom/byt pritomny...???

number19
31. mar 2021

Nemyslim ze bezpodmienecne udrie, ale ze by jej mohlo udriet mlieko do hlavy.
Sorry. Asi vela slnka dnes. 🙄

cookie29
31. mar 2021

ano... neplanovali sme, ale mala som strasne zly a komplikovany porod a ledva som sa postavila... pustili nas z nemocnice po dvoch tyzdnoch kvoli mne a mojmu zlemu zdravotnemu stavu... takze som bola vdacna, ze mama zbalila kufre a prisla

petamich
31. mar 2021

ja si to napr. nezelam, som sice tiez prvorodicka a neviem uplne ako ale chcem, aby sme s manzelom boli min. prve dva tyzdne doma sami a poradili si 🙂

elizabet173
31. mar 2021

@zoobaby nie, ponúkala sa, ale ja som si chcela vychutnať tieto neopakovateľné chvíle v trojici - ako nová rodina. Mama s otcom prišla na návštevu, priniesla navarené, čo som si vážila, ale upiecť kura a urobiť ryžu by zvládol aj manžel. Boli sme na dieťa predsa dvaja, nebola som sama. Iné by to bolo, keby sa mi narodili dvojčatá, alebo by sme mali ešte staršie jedno, dve deti, ale aj vtedy by som nechcela pomoc od mamy, muž by si zobral dovolenku na pár dní.

petamich
31. mar 2021

@number19 udrie mlieko do hlavy? a to je prosim co (uprimne sa pytam), lebo v zivote som o tom nepocula 🙂

simsalabim
31. mar 2021

@petamich poporodna depresia podla mna.

number19
31. mar 2021

@petamich Hormony, depresia...

elizabet173
31. mar 2021

@number19 tieto babkovské povery zbožňujem 😠. Môže sa stať, ale je to skôr ojedinelé, v zahraničí fungujú tisíce žien, ktoré majú mamu na Slovensku a muža v práci.

petamich
31. mar 2021

@number19 @simsalabim aha 🙂 dakujem baby, tak o tej som uz co to pocula ale tiez si myslim, ze skor by na mna udrela depresia z maminy alebo svokry ako poporodna 😂 ale ved nechajme sa prekvapit, o par mesiacov to otestujem

number19
31. mar 2021

@elizabet173 Ja suhlasim, ja som jedna z tych zien.
Ja len tvrdim co mi bolo povedane... a ak je prilezitost a dobry vztah s matkou, tak preco neprijat jej pomoc...

simsalabim
31. mar 2021

@elizabet173 ja si zas myslim, ze to nieco do seba ma. Zena po porode je zranitelnejsia, aj psychicky, aj fyzicky. Kedysi sa o zeny v sestonedi starala cela komunita (vid napr. kutnica). To, ze zena by to mala hned cele zvladat sama, je taky novodoby vynalez.

katulkagajdos
31. mar 2021

@zoobaby moja mama pracovala- manžel v tom čase chodil domov len na vikendy, pracovne sa inak nedalo- takze mama ku mne chodila po práci aby som nebola celé dni s malou sama- mne to veľmi pomohlo, hlavne psychicky - mala som sa s kým porozprávať- fajne nám bolo :- D

number19
31. mar 2021

@simsalabim Suhlasim. V multigeneracnych domoch bol vzdy niekto pri novej matke, prirodzene. Takze sa cokolvek dalo hned zachytit (nejaky skrat, totalna vycerpanost, hysteria). Dnes to uz nie je. A moze to akokolvek skoncit...ale nechcem strasit, vacsina novorodiciek to musi zvladnut sama...a aj zvladne..