Časté kakanie dieťaťa. Je to normálne?

dididi30
22. jún 2008

ahojte baby, chcela som sa opytat ci je to normalne ked mi drobec casto kaka, teda mam na mysli: ked vstane tak sa vykaka a po papani sa opat vykaka, inak stolica je zlta, co je ok, tak niesom si ista ci aj to caste kakanie je ok......dik za nazory a rady 😉

dobromila
20. sep 2008

ahojte,
moj syncek kakal velmi casto prve tri-styri mesiace, to sme mali spotrebu aj 10 plienok denne a furt zapareny zadocek, lebo vzdy tam nieco pustil aj pri prdkani a nedalo sa to ustrazit. Potom sa to zredukovalo na take 4 razy denne a to ho drzalo az tusim do 10-11 mesiacov. Obcas sme mali tyzden, ze kakal len raz, alebo dva razy za den a ja som si na to pohotovo a ochotne hned zvykla 😀 ale netrvalo to dlho. Teraz ma 14 mesiacov a kaka v priemere 2 razy do dna.
Vsetko je to normal 😉

Co sa tyka odstavovania, resp. redukovania poctu dojceni, zacala som tusim v 10. mesiaci, postupne som v cca 3 tyzdnovych odstupoch rusila jednotlive dojcenia. Snazila som sa vtedy, ked sa dozadoval mliecka, ponukat mu jogurt, tvrdy syr, ovocie, caj,ci vodu a odputat jeho pozornost nejakou hrou a tak.
Niekedy to slo lahko, inokedy trochu ponervacil, ale vzdy si nakoniec zvykol. Horsie bolo oducanie od nocnych dojceni, vtedy sme sa velmi nevyspali, ale nakoniec sme sa dojcili uz len raz v noci.
Ked som vynechala posledne denne dojcenie, tak som ho nahradila mliekom z flase - dostaval ho popoludni, ako olovrant. To najprv odmietal, ale po dvoch tyzdnoch vypil pekne hoci aj 200 ml naraz. Ako posledne som vynechala nocne dojcenie (resp. skororanne okolo 4.-5.). Napodiv, to slo uplne lahucko, napil sa vody, alebo ani to nie a rano ochotne pije po zobudeni z flase. To vsetko sme zvladli za styri mesiace. Od dovrseneho 14. mesiaca ho uz nedojcim.

elinka27
19. okt 2008

som zufala, maly zacal kakat 3-5x denne, co pred tym u nas nebolo, najnovsie sa pokakal aj v noci po jedle.Trva to uz asi tyzden, nechut do jedla nema,ani teploty, ma vonku uz 8 zubov nikdy pri nich nekakal, takze myslim,ze zubami to nebude.Nic nove som mu do jedla nedavala, stolica je tiez normalna, ziadna voda ani nic.Len jednoducho casto kaka.Ale som si vsmla,ze to zacalo po prechode na oraznovy Nutrilon 3 urceny od 11mesiaca.Tak neviem ci by to mohlo byt tym?

dididi30
autor
19. okt 2008

elinka neblazni, moj syn kakaval aj 15 krat denne teraz tolko co pises a som happy 😵 😅 a po jedle kakame vzdy on sa inak nevykaka 😉
a myslim,ze to bude zubkami, kedze nema ziadne divne priznaky 😉 nebojaj ste ok 😉 😉

elinka27
19. okt 2008

som sa zlakla lebo to zacalo vymenov toho mlieka, a tak neviem ci je to nahoda,alebo co.Kazdopadne dnes som mu po par dnoch dala naspat Nutrilon2 a uz tolko nekaka. 😒 Tak som z toho jelen, bo sa mi nezda ked sme mali Nutrilon1 a plynule bez problemov sme presli na Nutrilon2 a preco by teraz zrovna zacala kakat ked dostal 3ku.Ved je na to mlieko predsa zvyknuty.Dovod preco to riesim je ten,ze tolko nekakaval a je cely zapareny 😒

lindulak
19. okt 2008

Sammy, my to mame tiez tak, ze mala zaspava len na prse a hrozim sa toho, co bude ked ju odstavim. Este asi pockam do roka a pol a na jar potom... A to do pol roka zaspavala pekne bez necho, ale na rukach.

mywiel
21. okt 2008

Didi je to ok bud rada aspon mu to ide lahko a nema koliku. 😉 Babatka maju aj 5 kakani za den vsetko je ok ked je stolica zlta a nie prilis vodnata, tak to nie je hnacka neboj. 🙂

dididi30
autor
21. okt 2008

myw, no ja sa nebojim, aj ked mavame casto zelenkavu stolicu, lebo ja casto papam spenat a zelene papky a to sa odraze v jeho kake, ale pribera a to je fajn,
ano on kolikuje maximalne minutku a hned to da do plienky, ale uz sa to ustalilo v noci nekakava a cez den tak maximalne 5 krat aj menej 😉
a preco nemas albumik? 😕

elinka, nas kakava casto a namastim mu zakazdim ritusku rybacio matou a je to ok, nemame zapareniny a hlavne ho prebalim hned nech sa v tom nemoci 😉

bashka
25. okt 2008

A co kakanie v noci? To je hrozneeeee. Kym som malu dojcila tak mi kakavala raz za 5 dni, odkedy sme na prikrmoch [mala ma 6,5 mes] tak min. 5 a viac kakanic cez den a teraz tyzden uz aj v noci. A to jej mozem dat bananu aj mrkvy hocikolko...Akurat som zistila, ze po hruske je to este castejsie, tak uz davam pomenej. Cez den je to OK, vsak nech si kaka, ale ked ju mam v noci kontrolovat a prebalovat a ona sa mi zakazdym potom aspon na hodinu zobudi a nevie zaspat 😝 No a nechat ju tak nemozem, jej staci hodka v pokakanej plienke a ritka jak opica 😝 No ale co je to za napad kakat v noci? Hmmmm, to asi nevyriesim...len som musela napisat. Tuto noc to bolo 3 krat pokakane to moje dietatko 😀 😀 😀
Kaka je normalna, podotykam...a aj Dr. povedala, ze to je v poriadku...papa=kaka 😖

trixi
25. okt 2008

ahojte, tak nas maly je velky "kakacik". Kaka na nocnik (do plienky sa nevykaka) a nejako asi ma zafixovane, ze ked ide na nocnik, tak sa musi vykakat. Kaka hned rano ako vstane a ide na nocnik (to je vzdy poriadna kopa 🙂 ), potom kaka pred doobednym spankom, vykaka sa pred poobednym spankom a vzdy kaka pred vecernym kupanim. Takze kaka 4-6 krat za den. Okrem rana a vecera su to niekedy len male bobecky. Vraj to nie je nic zle, ked papa tak musi aj kakat. Netrpi ziadnou zacpou ani zarazenymi prdikmi, doktorka povedala, ze je to OK.
Mam kamaratku, ktorej dcerka mala s kakanim (a stale ma) velke problemy. Niekedy nekakala aj 2-3 tyzdne, brali vsetko mozne, upravili stravu a trosku sa to zlepsilo. Takze radsej kakat ako nekakat 😀 .

ilduska14
31. okt 2008

ahojte.potrebujem radu. 😅 moja malá doteraz kakala tak 1 krát za deň,niekedy len každý druhý deň.Teraz som ju začala prikrmovať.Včera papala napríklad mrkvičku a dnes od rána mi už 3 krát kakala.Ináč je v pohode nevidno žeby ju niečo bolelo a tak,ale je to normálne po nasadení príkrmov? ☹

bashka
31. okt 2008

ilduska, normalne...ak si citala moje prispevky a mozem povedat, ze u nas sa to uz po mesiaci upravilo na 3 kakania za den...bolo ich aj 7-8...odvtedy, co som zacala s prikrmami. Ja si myslim, ze crievka si len potrebuju zvyknut zase na nieco nove 🙂

dididi30
autor
31. okt 2008

iduska, jasne pohodka, my sme kakajkosi stale ,ale uz pomenej a tiez prikrmujeme troska a furt kaka, ani len mrkva ho nezapecie 😀

euphoria
31. okt 2008

Ahojte, poradi mi prosim niekto?
Moja mala má osem týždňov. Prvých sedem týždňov mala pokakakanu takmer každú plienku.Teraz tri dni kakala len raz denne, posledne dva dni kakala asi styrikrat, ale stolica bola redsia.Dnes mi behom dvoch hodin kakala 4 krat, stolica je zlta ale velmi riedka..boli ju aj brusko.doposial pribrala kazdy tyzden cez 200g, tento tyzden len 60g.
Co mám robiť??

dididi30
autor
31. okt 2008

auphria ak kojis, tak sa snaz vyhybat jedlu, ,ktore by jej mohlo v mliecku vadit, preto ju boli brusko 😉 ale kaku ma peknu tak sa netrap a pekne koj 😉 teda ak kojis

euphoria
31. okt 2008

Didi, ano kojim, jej vadi kadeco v mojej strave, uz neviem co mam vlastne jest.Trosku sa bojim, aby sa nedehydratovala.....

fifinna
31. okt 2008

euphoria, cim dalej tym bude priberat menej a menej....

annag
31. okt 2008

euphoria, riedka stolica pri dojčenom bábetku je normálna, a je jedno, či to je do každej plienky alebo raz za 20 dní. Zlá stolica je tmavozelená hlienovitá, páchnuca, s prímesou krvi ... Nemá byť prečo dehydrovaná, je to úplne normálny a bežný jav, len si daj pozor, nech Ťa neobkaká pri prebaľovaní. 😉

Bruško ju môže bolieť z rôznych príčin a aj priberanie s tým môže mať súvis - môže to byť hltavé papanie, zlá technika sania, zlá poloha pri dojčení, papanie v príliš dlhých intervaloch, krátke dojčenie, reflux bábetka. Môže byť aj stravou mamičky, ale skôr nie ako áno. Väčšinou býva príčina v mliečnych výrobkoch a v mlieku, lebo alergény kravskej bielkoviny sa môžu dostať do MM.

Priberať nemusí každý týždeň rovnako, raz môže stagnovať, inokedy pribrať raz toľko. No dôležité je dojčiť na požiadanie, možno si bola zvyknutá na nejaké intervaly a teraz môže malá zrazu vyžadovať papanie úplne v iných časoch a dĺžke.

majcik
1. nov 2008

Moj syn ako plne dojceny maval stolicu raz za 4-7 dni, ale potom, ked to prislo, sme upratovali aj u susedov 😀
Ked som ho zacala prikrmovat Nutrilonom, stolica bola kazdy den a ked som pridala aj zeleninove prikrmy, kakame aj 4-5 krat denne, niekedy aj v noci, myslim, ze je to preto, lebo zeleninu uz nedokaze stravit bezo zvysku ako predtym materske mlieko.

euphoria
2. nov 2008

Annag, dakujem. Je to uz dobre. Netusim co to bolo, ale bolo to par tazkych hodin. Zrejme si musim zacat zvykat, ze nejde vsetko jednoducho.Asi som mala doteraz stastie. Malu kojim vtedy ked ona chce a je to teda pomerne casto, v priemere kazde dve hodiny, v noci trosku menej. Myslim, ze prisata pri papani je dobre, vzduch nehlta zrejme, pretoze vobec nepotrebujeme odrgagavat. Stolicu mava stale taku redsiu, ale v piatok to bolo velmi riedke.
Doktorka mi poradila,nech si dam dva tri dni dietu ja. Mliecne vyrobky nejem uz dlhsie.Je mozne ze jej toho tolko v mojej strave vadi? Niekedy mam chut sa poriadne najest niecoho co nesmiem, ale nechcem malej ublizovat. Je mozne ze casom budem moct zacat normalne jest? Dojcit by som totiz urcite chcela.
Drzim palce pri porode, nech to mas rychlo za sebou a na svete krasne a zdrave babo🙂)

annag
2. nov 2008

euphoria, je veľmi malá pravdepodobnosť, že malej niečo z Tvojej stravy ozaj vadí. Keďže už skoro nič neješ, tak skús každý deň zaradiť nejakú novú potravinu a ak sa stav nezmení - malú nebude bruško trápiť o nič viac, tak ju v jedálničku kľudne nechaj. V podstate sa nepozná presná príčina trojmesačných kolík bábetka, prepokladá sa, že je to kombinácia nezrelého tráviaceho traktu, nevyzretého nervového systému a čisto mliečnej stravy. Čisto mliečna strava totiž spôsobuje tvorbu hlienov v zažívacom trakte a ak sa v brušku nahromadí viac vzduchu, tak sa obsah spení a plyny nemôžu ísť ľahko von.

Pri úplne dojčenom bábetku je extrémne malá pravdepodobnosť, že by mohlo dostať nejakú infekciu do bruška. MM je sterilné, nemá sa na rozdiel od UM čím a kedy nainfikovať. Okrem toho MM obsahuje veľa dôležitých látok, ktoré chránia bábetko pred infekciami.

Takže by si naozaj postupne mala zaradiť všetky normálne jedlá (samozrejme, kapustou začať nemusíš 😀 ), lebo je veľmi dôležité zdravo jesť a piť. Určite sa stav s bruškom zmení, keď sa malá začne viac hýbať, otáčať, viac bude na brušku ...

ďakujem za prianie, aj Tebe a malej veľa zdravíčka a málo takých ťažkých hodín 🙂

annon
3. nov 2008

majcik 4 -5 krát denne nieje už moc? Môj je tiež dokrmovaný, a donedávna mával raz max. 2x na deň, teraz máva tiež 4-5 krát, dr. nám odporúčila prísť si spraviť výtery z dupky a mal tam bacila, vraj je v norme max 3 x na deň, zatiaľ nám na bacila nedala nič, vraj sa vylučuje so stolicou, len máme podávať probiotiká, viac tekutín a obmedziť mliečne príkrmy, ale tie on má práve rád a zeleninku veľmi nemusí

ada11
3. nov 2008

Ahojte bambuĺky, mám takmer trojmesačnú dcérku, ktorá teraz kaká5-8 krát za deň, stolica je niekedy žltá, ale väčšinou nazelenaná alebo zelená a veľmi riedka.Dr. jej brala aj výter, ale bolo to OK. Mne sa síce tá stolica stále nepáči, ale čo mám s tým robiť.Dcéra priberá veľmi dobre, výrazné bolesti nemá. Keď kaká tak to z nej vyletí ako strela. Ináč je plne kojená.Snáď sa to upraví.

annon
3. nov 2008

ada tak to bolo aj u nás, kým sme nedokrmovali, niekedy nemal stolicu aj 7 dní a niekedy zase obdobie keď kakal aj trikrát na deň, keď sú výtery v poriadku tak to bude asi ok. Zelená stolica býva aj vtedy, keď zješ niečo zelené, brokolicu, ružičkový kel, špenát.. Keď priberá dobre tak sa netráp 😉

majcik
3. nov 2008

Annon - neviem, chystam sa to tiez odkonzultovat s lekarkou. On kaka castejsie, ale v mensom mnozstve. Casto su to len take bobky ... len je to castejsie.
Moj krpcok zje vsetko, co mu dame, ma rad aj ovocie, aj zeleninu.

Ada - ja si myslim, ze v tom veku je to uplne OK ... nam sestricka a lekarka od zaciatku hovorili, ze kojene dieta kaka bud do kazdej plienky alebo raz za 7 dni - teda to su 2 extremy ... tak by to malo byt OK

janka5861
4. nov 2008

Ahojte ,chcem sa spytat,moj syn ma 14 mesiacov a kaka aj 3 krat denne . niekedy len dva..... pa pa vsetko,brosku ho neboli ..... tak neviem.
Co na to hovorite ?

dididi30
autor
4. nov 2008

janka, moja dcera ma 5 rokov a tiez casto kakava....moze to byt aj nedostatkom zeleza 😉

sakura77
4. nov 2008

aj u nas je pravidelne dvakrat,ked idu zuby tak aj 4 😅
janka.nejdu mu zubky?

janka5861
4. nov 2008

ked mu idu zubky , tak kaka aj 5 krat za den..... ale to zelezo ma prekvapilo .... to som nevedela

dididi30
autor
4. nov 2008

janka, sakura, mojej dcere isly zuby , neslintala , nemala hnacky 😉

janka, no vies nasa ho ma polku ako ma byt...cize ma mat nieco 12 a ma len 6, vraj to nejako suvisi, tak neviem....ale to nemusi byt u vas 😉
tusim ked je malo zeleza tak to ma nieco spolocne aj s celiakiou, preto sa vela kaka.....ale to prehanam, len tak informacne pisem.....ja som malej nedala tak podrobne zistovat nic, takze mozno ju aj ma neviem...ona mi od narodenia ani mlieko nechcela, mala reflux...a kto vie co ma teraz, ale netrapim sa nad tym 😉

majcik
4. nov 2008

Zienky, nas maly ma zaparenu ritku - asi z toho casteho kakania, doteraz to nikdy nemal, ani v lete, pouzivam rybaciu mast a Sudocrem, ten sa mi ale uz minul ... no velmi to nepomaha. Co by ste mi poradili?