Časté nočné budenie a kojenie štvormesačného bábätka

cleopaty
19. jan 2014

Ahojte zienky,som zufala,tak sa pytam o radu...mam 4-mesacnu dcerku,ktoru plne kojim a vyborne rastie,vsetko ok,nemam sa na co stazovat a ani nechcem. Su ale dni a poslednou dobou stale castejsie,ze meliem z poslednych rezerv...malicka totiz do 3mesiacov spala so mnou v posteli,cize nocne budenie a kojenie bolo uplne easy,vytiahla sa cicka a bolo,cez sviatky som ju naucila spavat samu v postielke (toto prispelo k tomu,ze som konecne nasla cas byt aj s oteckom osamote/potrebne). Je to uz mesiac,co ju vecer ulozim a zaspi/standardne nie je problem/zaspava okolo 20tej vecer (plus/minus),napapana. Potom sa zobudi okolo 22,zase sa napapa a buva a potom od polnoci to ide/byva hore aj kazdu hodinu,nepomaha cicikanie (to som aj prestala,nemalo to vyznam,iba som bola este viac unavena a mala sa po prestani cicikania hned prebrala),cumlik,ani nic,iba nacucnutie na prso(niekedy sa napapa poriadne a niekedy si len cucne,ale povedzme,ze zaspinka a dam ju hned do postielky). Je to vsak aj kazdu hodinu,zazrakom mi spi(naposledy asi pred 3tyzdnami),ze 3hodky vkuse,poslednou dobou hodinu,dve max a zobudi sa a zase na prso. Ja to niekedy zvladam,niekedy vsak uz padam total unavou (cez den,ked spi,nedospavam,neviem spat cez den a mam pracu). Napadlo ma aj,ci nemam slabe mlieko alebo co,ze je tak casto v noci hladna alebo kde je chyba...ci mam zacat davat nejake prikrmovadlo alebo co? A ide ma normalne rozhodit,ked pocuvam mamicky v okoli,co maju mensie deti,ze im spavaju aj 6hodin vkuse,niektore aj 8 (co by som dala za 4hodiny spanku vkuse ja...). Strasne ma to deprimuje,citim sa ako neschopna matka,co nevie dieta poriadne dat spat/uspat...preco cez den mi mala spi aj 3hodky v kociku (predchadza tomu prechadzka,samozrejme) a v noci je to najcastejsie hodinka,niekedy dve? Nieco robim zle a neviem co, je mi nanic,dnesna noc bola tiez divoka,tak preto... akakolvek rada od vas-vopred vdaka. Nikdy by som neverila,co dokaze s clovekom spravit nespavost permanentna...

luba28
19. jan 2014

@cleopaty ja mam toto uz 20 mesiacov,.....sice nekojim,ale tiez sme 2-3x hore od tej 23:00.....aj ja by som chcela spat celu noc,..... ☹

marcelatje
19. jan 2014

@cleopaty no ako by som ti to...... mne sa malá v noci budí doteraz, už nie tak často, ale bolo obdobie keď sa budila aj každých 20 minút a necítim sa preto ako zlá matka. Urobila som všetko čo som mohla a to najlepšie na koniec - proste som to akceptovala. Sú deti čo spia a sú deti čo nespia. U nás sa to zlepšilo len nedávno.
Slabé mlieko neexistuje, dokrmovaním len prispeješ k skoršiemu odstaveniu. Zmena materského mlieka na umelé nie je zárukou lepšieho spánku. Keď porastú zuby môže sa spánok ešte zhoršiť, taktiež pri vonkajších vnemoch keď dieťa začne viac vnímať či pohybovať sa - spánok sa zvykne zhoršiť.....
Mne malá plakala prvých 6 mesiacov snáď non stop takže o tej nespavosti viem svoje 😒 cez deň tiež nespím a chodím aj do práce...... ale dobrá správa je, že bude lepšie 😉

patkobo
19. jan 2014

len pre ilustraciu .. mam 25mes chlapceka, stale dojceneho, doposial nikdy neprespal viac ako 3 hod .. ale vobec nam to nevadi, spava s nami v posteli a je to super .. co sa tyka momentalneho castejsieho budenia ako v minulosti s velkom pravdepodobnostou suvisi so zubkami .. takze kym jej ich vyjde 20, tak mate casu a casu 🙂 .. ja som tiez bola na zaciatku nevyspata, ale teraz to vobec neriesim, stastni sme vsetci traja a slabe mlieko urcite nemas, pretoze take neexistuje..mlieko je presne take ake dieta potrebuje 🙂 .. ak Ta este nieco zaujima, kludne sa pytaj .. o dojceni a budeni vieme vsetko 🙂

sense
19. jan 2014

od konca 4 mes. sa moja mala zacala v noci budit kazdyc 45 minut a jedavala pomaly 3x v noci (podotykam sme na UM) teraz bude mat 9 mesiacov a pred nedavnovm sa to zlepsilo takze som skoro 4 mesiace tkto ku nej vstavala....musim ale aj povedat ze ma reflux (kt. sa prejavoval len grckanim) a zacalo sa to lepsit potom co dostala lieky napriek tomu sa bude este 2x na krmenie. (zial kvoli refluxu je naucena na mensie davky a preto potrebuje castejsie jest) ...takze rada pokial netrpi refluxom, bolestami bruska treba len vydrzat, ono sa to casom zlepsi, a ja to robim tak ze poobede chodim spavat s nou, lebo je to narocne vstavat casto v noci k dietatu a potom ist este skoro rnao do prace (zijem vkrajine kde je materska len 14tyzdnov)....

a nerob si vycitky urcite nerobis nic zle zial nie vsetky deti su spaci ...a prechodom z materskeho na umele problem nevyriesis, resp mozes ale aj nemusis a moze to byt horsie lebo dieta bude potrebovat cas aby si zvyklo na UM, a ani prikrmami resp kasami tomu nepomozes, resp nas pripad je taky ze ani po kasi lepsie nespala....

katrinka8
19. jan 2014

@cleopaty - ja si myslim, ze malinka Ta proste len potrebuje citit, preto sa ukludnuje na prsniku. Skus ju vratit spat k Vam do postele, uvidis, co sa udeje - ci bude nejaka zmena alebo nie. Mlieko slabe nemas, slabe mlieko neexistuje! 😉 Mas mliecko presne take, ake ona potrebuje, site len a len pre nu na mieru. Osobne by som (v zaujme zachovania vlastneho spanku - aspon teda v ramci moznosti) zvolila navrat dcerky do postele. Ak by sa to nezmenilo, zacala by som hladat ine riesenia. Pripadne skusit kontaktovat laktacnu poradkynu.

shmoulinka1
19. jan 2014

ja uz som sa zmierila s tym, ze maly proste je taka natura, ze nespi, ani raz nezaspal tak, ze polozit a nechat tak bez uspavania. Od narodenia do 4 mesiacov vstaval v noci kazde 2h, odvtedy doteraz - 9 mes. chce kazdu hodinu aj menej cucnut. Budi sa a pritom chodime po spickach.. V samostatnej postielke spal asi 10x, inak na manzelskej. Zrejme to bude takto, kym budem kojit. Aby som to vydrzala, ficim na cokoladach 🙂

lalaboo
19. jan 2014

@cleopaty od ja sa uz tiez 5.mesiac budim kazdu hodinu k dcerke (8mes) a zacinam si zvykat 😀 zda sa, ze s tym vela nespravis, len si zvyknut a vydrzat... deticky su rozne, niektore prespia od narodenia celu noc a ine su nespave, jak ta nasa... nemyslim, ze nieco robis zle, ja som skusila snad vsetko, akurat vyplakavat v noci som ju nenechala...

Ja chodim ako zombie, sucitim s tebou, viem presne ako zufalo sa citis... mne trosku pomohlo neriesit to, netrapit sa tym.. a co najviac si to ulahcit, teda nechat ju s vami v posteli...

zuz1108
19. jan 2014

My sme mali presne take iste obdobie. Z nicoho nic to prislo a maly sa budil kazdych 20-45 minut a to celu noc. Cez den tiez toho nenaspal skoro nic. Vzdy sa utisil len kojenim. Ale potom som si povedala, ze to snad nie je mozne ze je hladny kazdych 20 min...a zacala som patrat, co by to mohlo byt a co by pomohlo.Vyskusali sme uuuplne vsetko co nam kto radil. Vysledok taky, ze par rad nam to trosku pomohlo vylepsit (prespal tak 2 hodiny), ale najvacia zmena nasatala zo dna na den uplne sama. Zrazu prespal celu noc s jednym zobudenim...Tak verim, ze aj u vas nastane taky zazrak. A ak nie, tu je par rad co nam pomohlo: 1) pravidelny rezim cez den (davat cez den spat v rovnaku dobu, rovnakym sposobom a aj pravidelne kojit) Vsimla som si, ze cim viac spi cez den tym lepsie spi aj v noci2) rovnaka rutina vecer (u nas to bolo okupat, napapat, pomaznat /pohrat sa a spat v rovanku hodinu) To pohranie na 15 min sme tam pridali po par mesiacocha a urobilo to velky rozdiel. Pred spanim je vesely a este ho to viac unavi 3) poriadne vyvetrat izbu pre spanim (zistila som ze maly ma rad dost zimu na zaspatie) 4) mozno zmenit miesto ( ja som sa s malym aj jeho postielkou prestahovala do inej izby a v tu noc prespal. Vela stastia!

magic08
19. jan 2014

o spánku mojich detí už môžem písať bestseller. beriem to už športovo. spať budem na dôchodku 😝 ale teraz vazne.. podľa mňa jej idú zúbky. mohol by to byt jeden z dôvodov. tiež si myslím.že by si mala skúsiť návrat do manželskej postele. ak sa to nezlepší hľadať iné príčiny

lucinka144
19. jan 2014

ahoj... ja mam 2,5 rocneho fesaka. 🙂 ..akoby som citala o sebe z pred par rokov !!! tiez sme sa kojili 1,5 roka. tiez som chcela aby mi spinkal sam v postielke...asi do 4 mesiacov tak aj spaval...zaspal mi na prsniku a ja som ho prelozila. budil sa vtedy tak 2-3 krat v noci co sa dalo. no potom sa to tak rapidne zhorsilo a ja som uz nevladala... ja som nestihla ani zaspat..a on uz bol zasa hore a chcel papat. Prelozila som ho k sebe na manzelksu a bolo... ked mu sli zubky sa to este zhorsilo ale ked som mu v polospanku dala cicik... 🙂)) neprebrala som sa velmi ani ja ani on. bolo to lepsie. a on ma aj vtedy potreboval citit pri sebe... bol kludnejsi. zavidela som maminkam co im deticky dobre spavali... a po odstaveni sa to zlepsilo.... teraz spava na svojej valende- posteli ale aj tak okolo 3tej pribehne zamnou 🙂. deti z toho vyrastu... a tento tyzden ostal spinkat celu noc na svojej... takze odkedy sa narodil som asi 3 kkrat prespala do rana celu noc. 😀 🙂 🙂 drahy z toho fungovania nebol velmi nadseny.... ale deti rychlo rastu.... vsetko sa casom upravi. ale vierim ze je to vycerpavajuce...

kate2kate
19. jan 2014

Presne to iste mam aj ja, tiez kojim kazde ani nie 2 hod v noci. Presne, ked dovrsil 4ty mesiac sa to zmenilo, vraj je to len dalsia faza, tak nam drzim palce nech skoro prejde 😀

lulubenc
20. jan 2014

@lucinka144 A toto ako by som sa ja videla 🙂 Presne to iste, do 4 mesiacov v postielke no potom to zacalo, caste budenie, cize spava so mnou, manzel je vedla v izbe. Všetko pre lepsi spanok nasich deti 😵 . Su noci ked sa zobudi "len" 3x a su aj take kedy nespi aj 4hod v kuse...Moja mala od narodenia plakala kazdy jeden vecer pri zaspavani asi pol hod aj viac az do pol roka...Bolo to obcas tazke a plakala som aj ja s nou, ale nasa naruč je na nezaplatenie 😉 Cize moja rada je vydrzat 🙂

cleopaty
autor
20. jan 2014

Dakujem za rady aj povzbudive slova.. ste silne zeny,zvladate to aj s humorom 🙂 ja zase dalsia noc/hore kazdu hodinku a niekedy aj menej...asi to budu aj zubky,lebo sa jej dva krpate belase kopceky tlacia dole,tak uvidime. Ale do manzelskej ju naspat nevezmem,bolo to tazkych 10dni ju naucit spavat v postielke,to by bol krok spat,si myslim. Neviem,cim sa nastartovat,bo po takej noci je tazko fungovat/bolest hlavy je sialena,ale vydrzim dako. Len ma tiez mrzi,ze si zelam,aby uz bola vacsia, proste nech toto obdobie prejde co najskor...ale viem,ze v buducnosti to bude opacne,asi.. ale mate pravdu,to mlieko bude asi v poriadku,ked tak na nu pozeram,je silna a pevna,strasne vela aktivit vyvija (kde berie tu energiu???)a rastie do krasy...len ja sa citim ako troska :( ...ako to robite,ze to vsetko zvladate bez reptania? Snazim sa byt pozitivna,ale 6noci in row s takymto extra blbym spankovym rezimom ma proste nici... :(

cleopaty
autor
20. jan 2014

@zuz1108 pravidelny rezim mame aj my,cez den je vacsinou rovnaky (avsak obcas ho mala sama zmeni,ked pospi dlhsie ako byva zvykom/napr.namiesto 30min spi hodinku doobeda,ake to sa neda predvidat),aj vecer rovnaky ritual- hranie sa,kupanie,masaz jemna,papanie a spinkat a aj tak ma divoku noc. Ked si sa prestahovala do inej izby,tak ako u vas prebieha proces zaspavania? U nas to bolo zo zaciatku tazke,skusila som metodu podla knizky o spani deti,ta zabrala,ale zaciatky neboli med lizat,preto sa pytam,ze ako uspavas vecer pred vecernym spankom ty? Len polozis do postielky a buva? Ci treba ucicikat ci..? Dakujem za odpoved

marcelatje
20. jan 2014

@cleopaty u nás prišlo zlepšenie tak po roku ale stále sa budíme minimálne 3x za noc (to je paráda tak raz za týždeň 😀 ) inak častejšie. Môj muž mi povedal že druhé by sme mali mať čo najskôr, že ešte jeden zlý rok prežijeme a už bude dobre 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

cleopaty
autor
20. jan 2014

@marcelatje len si na to zvyknut,co? 🙂 ja len,ze ako sa "dopujete",aby si ficala cely den ako vzdy...? Je poobedie a uz padam na drzku,slusne povedane 🙂 pospat si sa neda...zajtra ideme do poradne,tak dufam,ze je vsetko ok, ale pedi sa popytam,ze co ona na tu nespavost...

lalaboo
20. jan 2014

@cleopaty jajaaaaj, ja som sa nareptala dost, aj som sa postazovala a polutovala...ale ked som pochopila, ze mi s tym asi nikto a nic nepomoze, akceptujem to, ze to tak je a hotovo. ja dni zvladam najlepsie,ked k nam niekto pride na navstevu alebo lietam po vonku.. vtedy mi rychlo zbehne den, nemam taky stereotyp a kamosky ma vzdy nakopnu, ze ani nemam kedy mysliet na unavu 🙂

mas s dcerkou uplne rovnake trapenie ako ja, rovnako (ne)spia! Ked prides na nieco, co zabera, daj vediet hihi 😀

zuz1108
20. jan 2014

@cleopaty My sme tiez zacinali podla knizky, a aj si poplakal (ale maximalne do 15 min), ale ked nenastalo nejake vyrazne zlepsenie, tak sme toho nechali. Teraz tak nejak uz vidim ked je unaveny a hned ho berem do postielky. Ked je unaveny, tak bud zrazu velmi stichne a prestane sa hrat alebo naopak zacne mrncat a nic ho nezaujima. Tak ho zoberem k postielke, nakojim ho a to ho bud uplne uspi alebo aspon ukludni. Ak je este stale hore, tak mu pustim uspavanky (na youtube su aj 8 hodinove 🙂), pustim mu nocne svetielko na ktore sa rad pozera, niekedy ho hladkam, alebo ho necham nech sa mi hra s perami, alebo vlasmi. Niekedy chce byt sam, hra sa s nozickami, ale musim pri nom zostat aby sa nerozplakal.Ak je skutocne unaveny, tak zaspi do takych 20 min. Ak po takej dobe je este stale hore a vidim, ze namiesto ukludnenia je stale nepokojnejsi a zacne kopat nozickami alebo sa moc vrti, tak sa s nim este raz poriadne vyblaznim (steklim ho, robim s nim lietadielko...aby sa co najviac zasmial) a to ho vacsinou uplne unavi. Este raz si cucne a spi.Asi kazdy ma svoju metodu, co na ich malych zabera. Ale som si vsimla, ze ak vystihnem ten spravny moment a hlavne to nepresvuhnem (cize nie je tak strasne unaveny ze uz ani nedokaz zaspat , tak je to uspavanie omnoho rychlejsie (niekedy doknca len minutu -dve) Tiez je vraj dobre, ze su pred nocnym spankom aspo 3 hodiny hore. Pocula som, ze niektore deti maju vymenenu noc a den. Mozno ak dlho spi cez den je to vas pripad. Vraj sa netreba bat dieta cez den zobudit ak spi prislis dlho. Ak spi prilis dlho cez den, mozno potom uz nie je unavene dostatocne na spanok na noc. Prilis dlho je asi tak cez dve hodiny na jeden spanok cez den. Toto budenie cez den nemame odskusane kedze u nas to nehrozi🙂, ale mozno sa oplati vyskusat.

sense
20. jan 2014

@cleopaty da sa to zvladat tak ze poobede resp ked ti cez den dieta spi aj ked len polhodinu lahni si s nim....a oddychuj....domacnost moze aj pockat popr. aj pan manzel moze s domacnostou pomoct.....

cleopaty
autor
20. jan 2014

@lalaboo zvladas to s vybornym optimizmom,mozno to je liek 🙂 ja sa snazim to neriesit a zit pre kazdy den,ale ked uz vazne islo o 7noci za sebou,tak ma vlastne telo zradza pri beznych cinnostiach,ozaj vazne mam pocit,ze osprostievam z toho nedostatku spanku :( aj zabudnem,ci som uz urcitu vec/cinnost v ten den urobila alebo nie...ale mrzi ma to,ze krpata vlastne blbo spi aj cez den,napr.dnes spala 1x hodku a pol na prechadzke vonku a potom mala iba 2-3 polhodkove light spanocky a nic viac,normalne mrzute babo,co bezne dni je ona same slniecko a usmevcek...proste sa s nou nieco deje,bud rastie alebo zuby alebo ja fakt uz neviem...no dam vediet,s cim vybehne zajtra doktorka...

marta83
20. jan 2014

Ja akoby som citala o mojom syncekovi, presne toto iste mame aj my doma, kazde dve hodiny hore, ked sa stane ze spi uz tri idem ho skontrolovat 🙂 ja ale mam este 3 rocnu dcerku a ked oni spia na obed ja idem tiez to je jedine co mi pomoze ako tak fungovat ked nespim v noci musim si oddychnut aspon na hodinku cez den, inak by som to urcite nezladala, tiez si myslim, ze to bude zubkami, ale vydrzim vravim a upokojujem samu seba tym, ze zvladla som to prvy krat zvladnem aj druhy a zvladnes aj Ty, drzim palce

cleopaty
autor
20. jan 2014

@zuz1108 a spite obaja v tej inej izbe? Ci iba babo samotne? A ked ho uspis,tak ides sa venovat niecomu/niekomu alebo musis byt pritomna v tej izbicke aj ty,ze ta babo citi? Lebo u mna bol ten problem,ked mala spavala so mnou na manzelskej,tak mimo to,ze moj den koncil 20.30,ze sme sli spat obe,ale aj pocas noci,ked som sla na wc,tak sa mala prebrala,ze kde som,cize to uz bolo moc (nehovorim o tom,ze s oteckom sme travili spolocny cas minimalne...). Teraz mala zaspi v spalni v postielke (niekedy lahsie,niekedy si poplaceme),ale aspon s manzelom sme spolu tie 2-3hodinky sami... totiz ma aj desilo,ze 2 znamym v okoli sa rozpadli manzelstva,lebo mamina uz vsetku enegiu venovala miminu a otecko siel stranou,az napokon uplne...preto som chcela najst riesenie,kde by sme boli spokojni vsetci 3ja... materstvo je najtazsia praca akej som sa doposial venovala. Ze ozaj... 🙂

cleopaty
autor
20. jan 2014

@marta83 obdivujem,ze dve deti,fakt vsetky maminky s viacerymi detmi...hadam aj ja raz budem dobrou mamou vsetkym svojim detom...teraz to skusam na prvej a bojujeme obe 🙂)) ufff... ;)

orieska325
20. jan 2014

chce to trpezlivost, viem je to klise ale prejde to my sme mali nieco podobne a vsetko vekom preslo..maly ma 7 mesiacov budi sa do polnci kazdu hodku po dvanastej sa budi kazde 3-4 hodky, spi do 7-8:00..vydrz to nebude to trvat vecne..skus oddychnut aspon cez den,,ak sa Ti da..

zuz1108
20. jan 2014

@cleopaty Tak tomu verim. je to riadna makacka 🙂 Ked uz zaspi, tak spi uz ako drevo. Ja odidem a mame vecer volno. Sme hore tak do 11tej, tak take 3 hodiny si mozme robit co chceme. Potom idem spat do tej izby kde je maly. Ked nas tak zle spaval a budil sa kazdu polhodinu, tak to bolo tiez tak. Vsetko ho zobudilo.

reanda
20. jan 2014

@cleopaty si normalna matka s normalnym dietatom... vezmi si ju naspat do postele a s manzelom si najdite cas na spolocne chvile inokedy...
je to unavne, je.. ale to vsetko prejde... nic nerobis zle

marcelatje
20. jan 2014

@cleopaty prvé mesiace som bola pekne v ..... a potom som si asi zvykla 😕 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 iný recept nemám 😒

gretta22
20. jan 2014

oddychuj, ked aj babo oddychuje a pracu nechaj bokom

lalaboo
20. jan 2014

@cleopaty tak aby si sa necitila tak zle.... od unavy som mavala zavraty, bolo mi na zvracanie, mala som cez den uplne vypadky, kedy som len tak sedela a cumela chvilku do blba 😀 telo si vie zvyknut na velku zataz organizmu...

a ver mi, ze po zlych nociach a dnoch pride velky vyyyydych, kedy ti bude malinka spinkat ako v bavlnke 🙂 my sme napriklad dnes mali spankovy maraton cez den, dvakrat po hodinke a pol, uplny luxus (inak dava max polhodky), aj ja som si zdriemla, naaaadherne volaco 😀

hlavu hore! mame krasne zdrave deti, no a to ze nespime je len mala obeta oproti tomu, co dostavame, nie?😉

cleopaty
autor
21. jan 2014

No,tak pedi povedala,ze to je ok,ze mala je v pohode,akurat mam zacat prikrmovat ,ze po 4 mesiacoch kasicky a tiez zeleninku a tak. Lebo ze mlieko moje uz jej nemusi stacit,tak si preto pyta viac,ze proste rastie..pomaha to? A s cim ste zacali?