Čítate deťom na dobrú noc?

heni79
18. dec 2011

Ja mám skôr anketu, ako otázku. 😅
Základ je myslím jasný. 🙂
Ale poprosím podrobnejšie informácie.
1. Ak čítate deťom na dobrú noc, v akom veku ste začali?
2. Čo deťom čítate (žáner)?
3. Aká bola prvá "úspešná" kniha (poprosím názov + autora)
Vopred ďakujem za odpovede. 😀

titkovamiriam
18. dec 2011

1.-čitam od narodenia
2.-rozprávky,basničky,hadanky
3-smely zajko -j.c.hronsky
a starsie deti sa aj dnes radi pridaju a rozpravky marekovi prečitaju po svojom

lubina
18. dec 2011

1. starsej od 6 mes. a mladsej od narodenia, to uz som citala strsej, tak sa mladsia "zviezla"
2. rozpravky, ale strsia chce uz aj detsku encyklopediu.Maju kniznicku nizko, tak si mozu same vybrat co budeme citat
3. Riekanky (tak sa vola krasne ilustrovana kniha), mile versovacky co pozna kazdy

mgk111
18. dec 2011

1. čítame asi od roka a pol vyššie...
2. najskôr to boli skôr veršované knižky o zvieratkách, teraz už čítavame krátke rozprávky, ktoré si sám vyberá
(pr. o Jankovi Hraškovi, O medovníkovom domčeku a pod.)
3. knižky ho bavili všetky, ktoré sme doma mali, ale až teraz keď vzájomne komunikujeme a vyberá si, tak
usudzujem, že tieto knižky sa mu páčia, pretože už vie zopakovať celú rozprávku sám aj nás opravuje, ak čosi
prečítame "nesprávne" . momentálne je naj knižka Rozprávaj mi rozprávku (vydal Matys)

lenka_da
18. dec 2011

1/ ciste obrazkovu knizku "citame" od 1 roka, od 17 mesiacov citame leporelo s kratkym textom, nabralo to rychly spad, v 24.mesiacoch uz O psickovi a macicke. V troch rokoch utlm, uplne stratila zaujem o knihy, pozera DVD 😒
2/ rozpravky, basnicky
3/ uplne prva bola Krtko a leto (Z. Miler / H. Doskocilova)

masinka
18. dec 2011

1. od narodenia
2. rozpravky, detske encyklopedie
3. -Matko a Kubko - M. Grznarova a Nevedkove dobrodruzstva - N. Nosov.... mali sme aj obdobia kedy u nas isiel Macko Pu, potom Krtko, teraz im ja akurat citam Pipi dlhu pancuchu a manzel kniku Doktor Jajbolito

desszi
18. dec 2011

1. Citame asi od 1 roka.
2. Vzhladom na vek mojho synceka su to zatial prevazne obrazkove knizky alebo rozpravkove knizky s malym mnozstvom textu.
3. Ottikova skola Rozpravky slovensky anglicky - ta je momentalne najoblubenejsia.

traktor
18. dec 2011

nie..necitam knizky ..rozpravam svoje vymyslene rozpravky, ktore ma napadnu v tej chvilke.. 😉 rozpravam kazdy den, od malicka 🙂

kaja73
18. dec 2011

Pozeranie obrazkov a rozhovor o nich -od cca 10m.
Rozpravanie pribehu-od cca 18m.
Zaner-hlavne rozpravky,basnicky-maly ma zajtra 2 roky.
Prvy uspesny pribeh bol -Krtkove dobrodružstva -lubovolny pribeh,mame ich asi 7- a Moj macik-klasika este z mojho detstva.

kristinaanna
18. dec 2011

1. asi od pol roka, každý večer
2. začali sme s básničkami a teraz už čítame aj príbehy
3. u nás je to také týždňové - každý týždeň iná rozprávka, ale hlavne aby boli obrázky, teraz letia o princeznách najmä Popoluška

fialkaa
18. dec 2011

1. asi od 22. mesiacov, doteraz o to maly nemal zaujem, ficali sme na uspavakach, ktore uz vie naspamat a teraz ich spieva so mnou 🙂 teraz si uz citame, ale maly chce "citat" sam, takze skor listujeme v knizke, niekedy aj daco naozaj precitame
2. kratke rozpravky o zvieratkach
3. Rozpravky a obrazky od V.Sutejeva a leporelo Nauc sa farby ako Viktor. Dlho bola najoblubenejsia knizka Obrazkovy slovnik, ktoru dostal od mojej kamosky ako polrocny. A kazde pismeno je tam njaky obrazok. Tu knizku miluje, tak ju silno cital, ze ju aj potrhal, tak mu muz kupil rovnaku 😀 Knizky ma vseobecne rad, ale ako hovorim, najradsej si cita sam.

latvia
18. dec 2011

ja som ta horsia mater, necitam, bola snaha, ale jeho to nebavi. planujem zacat zase po vianociach, ked najdem nejaku zaujimavu knizku ktoru nezavre po 2 precitanych vetach 😅

sisaha
18. dec 2011

1. citame prakticky kazdy den, ale nie na dobru noc.., iba ked nechce spat, tak sa číta aj pred spaním
2. čítame leporelá akékoľvek, teraz vo veku 2,5 roka uz začína prejavovať záujem aj o krátky text, ktorý je k tomu písaný.
3. Ešte sme ju nenašli 🙂

luciferkax
18. dec 2011

Ja nečíttam na dobrú noc.... ak mu čítam, tak čítame splu počas dna.. ale ked ide spať, musí mať pokojj a ticho.... ani mne by sa nezaspávalo dobre, keby mi dakto dačo rozrpával 🙂

briketa
18. dec 2011

Ano, tak ich oboch uspim. Momentalne citame Pinocchia. Nie ten kratsi pribeh, ale celu velku knihu.

fifla
18. dec 2011

1. szn mal 2,5 a dcera 1,5, ked sa k nam potom pridala 🙂
2. rozpravky ... vacsinou kratucke, take 3 na pol hodinku
3. teraz leti u nas PUCLIK 🙂

bobocka
18. dec 2011

knizky necitame na noc,ale pocas dna
1.citame od cca polroka.
2.najprv len obrazkove leporela,neskor knizky s kratuckymi basnickami,no hlavne s obrazkami 😀
3.najoblubenejsia je knizka,ktoru som aj ja ako dieta milovala a bola to prva knizka ,ktoru som malemu kupila(este som bola len 5 mes,tehotna) je to knizka moj macik od marie razusovej martakovej http://www.martinus.sk/?uItem=89204 neni dna,co by maly za mnou nechodil,ze chce citat-sijem sijem 😀

mandragora22
18. dec 2011

necitame, nasa musi mat tmu, aby lezala, inak skace po posteli ako po trampoline 😒 ale keby bola pokojna a zaspavala pri citani, citala by som mozno tak 20 minut 😀

rabiva
18. dec 2011

citame hadam od roka... a vsetko mozne rozpravkove, nie dlhe, skor kratsie alebo si to rozdelime na viac vecerov... precitame a zhasneme svetlo.... ale je pravda, ze odkedy je junior s nami necitame uz pravidelne, ale snazim sa nevynechavat casto 😉

adri2211
18. dec 2011

@latvia nie si sama ani ja necitam,moja mi knizku zacne tahat z ruky,alebo si na nu sadne,pretaca listy... takze citanie je len moja snaha. hovorim jej vymyslene pribehy,obcas to tak aj dopadne 😀 avsak rada si pozera knizky so zvieratkami aj ich pomenuje... na to,ze si moc necitame ma slovnu zasobu na 18mesacne dieta velmi pestru. pekne hovori a dokonca si uz pamata niektore riekanky 😅

4ocka
18. dec 2011

Citam dcerke asi od.. Dva roky ked mala..vtedy ju zaujimali rozpravkove knizky.. Citame knizky o princeznach, na vianoce dostanu knizku od bratov grimmlovych, ezopove bajky pre deti, detsku bibliu, a knizku riekaniek.. Najradsej ma sipovu ruzenku,este moju z detstva- disneyovka.. Naoblubenejsia co mala uspech,vdaka nej sme zacali citat- disney - na dobru noc,modry obal 🙂 a my umyjeme zubky,spolu citame,ona vlastne kuka obrazky,potom pusinka,flaska a spinuska 😀

spalka
18. dec 2011

1. na dobru noc sme zacali citat ked mala dcerka okolo 2 rokov
2. rozpravky, pribehy
3. Rozprávočky do ručičky, Vydavateľstvo: Matys, autor nie je, je to vyber rozpravok, nepaci sa mi ako su
pisane, ale su tam krasne obrazky... uz citame inu

hoogy
18. dec 2011

my citame aj cez den aj vecer. bez toho by nezaspal. uspesna knihu u nas je kniha dzungli, teraz sa mu paci knizka moje prve vianoce, ezopove bajky a rozne kratke pridehy a riekanky.vecer citame asi od 2 rokov. predtym sa nevedel sustredit na dlhsi text tak som si vymyslala a len som ukazovala obrazky.

lukinka26
18. dec 2011

čítam od narodenia, prva knižka bola Moj macik, strasne pekna, este si ju ja pamatam, ako mi ju moja mamina citavala.Zatial ju to bavi a dufam, ze jej to vydrzi, uz mame peknu zbierku knih. Na dobru noc citame Moje najmilsie rozpravky od vydavatelstva Martin Matuška MATYS , krasne rozpravky pozna ich naspamat, vacsinou citame rozpravky, riekanky, minule so svokrom pol hodinu studovala knizku o hubach- bola podarena, moje lubiatko🙂

tajava
18. dec 2011

My sme mali a mame velku snahu citat, ale zadarilo sa asi 3x 😀 Nas starsi miluje knizky odmala (prvu knizku dostal taku makku asi v dvoch mesiacoch, co mohol aj ozuzlavat, no tak s tym sa vedel zabavit aj hodinu ako ju pretacal, listoval, okusoval - ale vlastne odvtedy je jedno co to je, ci nejaky katalog, casopis, kniha, letak), ale on v nich musi listovat, cize veskera nasa snaha precitat mu co i len vetu bola zmarena, lebo on hned obracal stranu a teda citat sa nedalo. My pri uspavani fungujeme natom, ze sa rozpravame co sme cez den prezili a co nas caka bud nasledujuci den alebo najblizsie dni (je zhasnute a rozpravame sa). Maly rozprava, rozprava a potom menej, az napokon zaspi. Ale okolo tych 3 narodenin uz sam povedal, ze nech citame, takze uz pomalicky zaciname a naozaj aj pocuva. Ale aj tak ma tisic otazok, bud co vidi na obrazku alebo preco sa stalo toto a toto - je to take komicke 🙂
A tiez velky uspech ma Moj Macik od M.R.Martakovej

ivett1
19. dec 2011

ahoj, my čítame cca od 1 roka a to riekanky, rozprávky, príbehy...a naša prvá úspešná kniha, ktorou sme začínali a aj sa niečo z nej naučili bola - Riekankový kolotoč (kol. autorov, vyd. Matys)
v súčasnosti je to u dcérky - rozprávková kniha-Hop čižmičky sto míľ a u synčeka- Veľká kniha o dinosauroch 🙂

syslica
19. dec 2011

Čítame, ojoj.. a ešte ako, keď sme večer doma obaja s manželom, čítame obaja, keď jeden chýba, alebo pracuje, zastúpi ho CD-prehrávač... a čítame aj kedykoľvek počas dňa, ako syslíci chcú. Pri oboch sme začali od narodenia pesničkami, uspávankami, krátkymi vymyslenými rozprávkami, rozprávaním podľa obrázkov v leporelách, čítaním leporel... úplne prvé si nepamätám ale určite už spomenutý Môj macík a Prvé riekanky pre najmenších, Druhé riekanky... (obe MATYS)... bolo ich mnoho. Asi od 5 rokov tvorí a aj číta starší syslík rozprávky sám, včera práve vlastnú o tom mako Macko Uško a zajac pretekali, ale my deťom čítame radi a budeme v tom pokračovať, pokým ich to bude baviť. Aktuálni favoriti: všetko od A. Lindgrenovej, knihy o Zuzanke, J. Blažková: Ostrov kapitána Hašašara, Filipínske rozprávky.

bubelko
19. dec 2011

1.necitame na noc, ale hocikedy, kedy pridu, ze chcu. a zacali sme asi v pol roku leporelami.
2.momentalne citame najviac rozne rozpravky, pribehy.
3.prva naozaj uspesna bola knizka: rozpravky o zvieratkach, ktoru vydal matys, po nej potom prisiel ferdo mravec od ondreja sekoru a o vlacikoch, rozpravky na kolajniciach od jiri kahouna 😉

oskorusa
19. dec 2011

1. na noc nečítame,máme iný rituál, ale hocikedy počas dňa od narodenia
2. čítame leporelá - pri obrázkových si vymýšlam príbeh - Krtko - ten je môj obľubený 🙂, klasika Môj macík a rôzne encyklopédie už aj pre staršie deti (malá má 14mesiacov) - najradšej má bohaté obrázky, kde môže hľadať zvieratká, alebo predmety, ktoré pozná
3. najoblúbenejšiu neviem udať, lebo všetky knižky má hrozne rada - ale asi prvá bola od Milera - malinké leporelo so zvieratkami - to je aj najviac ožužlané 🙂

vodnarky
19. dec 2011

u nas asi takto..zacali sme citat,ked mala asi tak 1,5..ale vzdy to dopadlo tak,ze po par minutach som uz nemala v ruke knizku.. 😅 asi tak od cca 3 rokov dokaze pekne pocuvat pri citani...citame kazdy vecer pred spanim rozne rozpravky..najradcej ma knizku presne tu od M.R.Martakovej..Moj Macik(ako to tu uz bolo spominane)..a potom mame od Disneyho.. popolusku,sipkovu Ruzenku,Snehulienku,Ariel-mala morska vila atd....mame aj knizku od bratov Grimovcov ako kozliatka,pernikova chalupka,princezna Valeria,kocur v cizmach..ale u tychto rozpravok,musim troska menit dej,obratit vsetko na dobre a vyberem s toho ponaucenie,ktore tam su.. 😉 🙂

prasiatko30
20. dec 2011

1. ano citame - kedy sme zacali -tazko povedat u prvej nejako pred dovrsenim1ho roku a mladsia sa pomaly pridavala ale asi trosku neskorsie lebo ta je neposednejsia
2. - vzdy podla veku - na zaciatku to boli uplne kratke rozpravky znamych postaviciek - caillou, pocoyo, mickey, potom jednu zbierku takych leporel ktore sa dali aj spievat, velky uspech mala jedna knizka co sme dostali s notami a slovami slovenskych pesniciek, riekanok a hadanok - som ti chcela aj napisat ako sa vola ale ta knizka sa asi spotrebovala 😅 - to som vyspevuvala kazdy vecer jednu sezonu 😀 😀 😀 😀. ak mozem poradit vyberaj knizky ktore maju "tajomstva" - cize ked potiahnes za sipku tak sa vykukne dalsi obrazok, solapy pod ktorymi su ine obrazky a tak aby mohli proste objavovat nie len pozerat na jeden obrazok - to u nas vzdy zabera, ale na druhej strane na vecerne citanie by som sa vyhybala zvukovym knizkam - to tie deti este viacej nastartuje. velmi uspesna knizka bola aj Ako jezkovci vyrabali jablkovy sirup - ma nadherne ilustracie a citavali sme to tak ze sme hladali postavicky na obrazkoch

teraz u starsej zaciname aj s naucnymi knizkami - o ludskom tele, o znamych stavbach a etc - a pomaly uz zacina citat aj ona nam