Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Čo robia doma mamičky s deťmi, ktoré nechodia von?

mirola
9. aug 2019

Nechcem tu teraz sposobit nejaku diskusiu o tom, co je lepsie pre deti, alebo nie je. Ale ja chodim s mojim malym stale von, teraz v lete sme vonku prakticky cely den az na obedny spanok a obed. Takze tak od 9rano do 11. A potom od druhej do pol osmej. O osmej ide spat. V zime v kazdom necase sme boli vonku (este v kociku) aspon 2 az 3 hodky denne, ci snezilo, prsalo, fucalo, mrzlo. Prestahovala som sa na dedinu, kusok od BA a viem, ze je tu kopec deti. Nemam tu moc kamaratok, ale sledujem mamicky a stretavam stale tie iste tvare. Jedna je pripad ako ja, stretneme sa kazdy den 2x a debatujeme spolu, prisaham ziadna ina mamicka neni vonku len my dve. Samozrejme xy z nich chodi na ine miesta. Ale mam 3 susedky, ktore maju male deti 1rok, 3roky a 3 a pol. S nadejou, ze najdem nejaku partacku s ktorou by sme este mojli ist von som sa spytala, ci niekedy nepojdu von.. dostala som 3x tu istu obdpoved... “oni cez den von nechodia” vidim ich, ze su naozaj doma, pocujem ich deti, ako kricia, placu smeju sa atd.. zrejme bude takych mamiciek viac. Mna by uprimne zaujimalo, tie ktore nechodite tak, ze na cele dni von, co robite doma napriklad s tak 1 az 1,5 rocnymi detmi. Ako ich zabavate aky im robite program? Mne nevadi chodit von, s malym sa rada flakam, ale minule bol chory mal teploty a siestu chorobu a boli sme doma tyzden, uz som myslela, ze zosaliem. Nudil sa, krical, vymyslal, vyhadzoval supliky, behal hore dole ako saso, neobsedel ani sekundu, vytlacal mysla, otvaral kose, umyval si ruky v zachode... hracky 0 bodov. Musela som byt nonstop v strehu. Preto mi poradte co robite vy doma s detmi, ze Vam tam je “lepsie” ako vonku. Dakujem 🙂

stanulienkat
9. aug 2019

Tuto otazku si kladiem aj ja. Byvam v Ba v dost zaludnenej oblasti,kde je vela deti. Pocas celeho roku su na ihrisku cca 2-4 deti. Neviem,ci vsetci sedia doma na riti a asi cumia do telky,PC,mobilov. Alebo su zavreti v kutikoch. My sme s dietatom vonku skoro za kazdeho pocasia a stale sa cudujeme prazdnemu ihrisku.

nenne9
9. aug 2019

@mirola ja som s deťmi chodila stále von tiež presne ako ty.raz má stretol taký starší pán z nášho baraku a povedal mi že má stále vidí vonku že aj doma treba byť a niečo robiť ☺️...bez komentára...vstala som skoro ráno raňajky rýchle popratanie práčka potom varenie von obed poobede kým spali porobiť niečo a zase von.ked sme neboli doma nemal kto narobiť bordel a uvariť sa dá aj rychlo dobre a zdravo.niektore ženy sú asi pomalšie a venujú možno upratovanie veľa času a všetko musí byť tip top.pre mňa bolo dôležitejšie byt s deckami ako mať sterilnu domacnost

thoughtfulweirdo
9. aug 2019

My sme vonku denne cca 3-4 hodiny, niektore dni aj viac, lebo si myslim, ze je to pre dieta dolezite. Mam 1,5 rocnu. ALE poviem ti uprimne, stokrat lepsie mi je s nou doma. Vonku chce ist len tam, kde chce ona, neposlucha, beha na cestu, ked jej nieco nedovolim, nasleduje hystericky zachvat, domov nechce ist ani nahodou, vzdy ju musim vliect na rukach... No vacsinou je to sustavny boj a pre mna psychicky hrozne narocne. Ihriska bez deti ju nebavia, takze nonstop vymyslat nejaky program, ktory mi nakoniec ona prehysterci... Byt mam komplet prisposobeny tak, ze sa moze sama hrat, nemusim jej behat za zadkom, na balkone sa s vedierkom vody a striekacou pistolou prehra aj pol hodinu sama, zapaja sa do vsetkeho, co robim ja, nijaku specialnu zabavu nepotrebuje, obcas zbehneme k susede na kavu.... No totalna pohoda 🙂 keby bolo po mojom, von by sme kazdy den nechodili, ale kvoli nej a jej imunite to pokladam za dolezite a "obetujem" sa.

basska_b
9. aug 2019

My chodíme von, dvakrát denne, aj keď nie na dlho, lebo zasa aj jesť treba a ja dobre neznášam horúčavy, mám 1.5 ročnú. Dlhé výlety raz za čas sú super, ale stoja ma takisto veľa príprav, síl a nervov.
Čo robíme, keď sme doma?
Varím, periem, trochu upratujem, koľko sa dá popri malej. Čítame si knižky. Aj hračky chvíľu pozerá, ma kuchynku, odrážacie auto, vkladaciu kocku a pod.
Mala robi často aj to, čo si napísala:
Nudil sa, krical, vymyslal, vyhadzoval supliky, behal hore dole ako saso, neobsedel ani sekundu, vytlacal mysla (?), otvaral kose, umyval si ruky v zachode...
Mne to nevadí, aj to je hranie :D objavuje nás svet.

mirola
autor
9. aug 2019

@nenne9 ja taktiez ako ty..

malasandrika
9. aug 2019

@mirola žiaľ, niektoré matky doobeda varia, upratujú, žehlia, perú atď, takže sa ani nečudujem, že nemajú čas chodiť na “celé dni” von. Dcéra 2,5 roka sa vie doma zabaviť s hračkami rovnako ako vonku na ihrisku. Keď mám dni, že objednám donášku a prdím na domácnosť, mám čas byť celý deň preč z domu, nie vždy sa to dá, vždy je niečo na úkor niečoho.

deedol
9. aug 2019

hm, to je zvlastne, lebo u nas su furt vonku vsetci, na niektorych ihriskach (napr. na takych, kde je tien) je bezne aj 10-15 deti... my chodime doobeda tiez tak 9-11, ale poobede az okolo 16 do takej 18.30 (teraz v lete nechodime von cez obed, lebo maleho nechcem furt natierat opalovakom). ked sme doma, tak sa hrame s hrackami alebo "citame" alebo sa hra "sam" (v preklade vymysla podobne ako tvoj - moj ma 15m). horsie to bolo, ked bolo vonku skaredo (napr. mrholilo), to bol problem najst niekoho a maly je tiez taky, ze ihriska bez deti su nuda.

sweetdreams
9. aug 2019

No rozdiel je aj to, či bývajú v dome alebo v byte. Ak majú dom a teda aj dvor, možno im je zbytočne chodiť na ihriská. Ja som vyrastala v dome a na takom sídliskovom ihrisku som bola asi 2x v živote, keď sme boli u niekoho na návšteve.

taga
9. aug 2019

@stanulienkat asi chodíte na nejaké dobré ukryté ihrisko, okolo nás sú všetky ihriska plne stale

palomablanca
9. aug 2019

Co sa da vonku robit od 2 do pol 8? Ja byvam tie na dedine ale je tu strasne malo malych deti v okoli a toto si neviem ani len predstavit...nechap ma zld, je super, ze aj v zime ste boli vonku vzdy aspon na par hod., tiez si myslim ze deti maju travit vonku vela casu ale cca 6 hodin? Na dedine? Bez kamaratiek, deti vo veku mojho syna? Co sa da robit?! Prechadzat sa mi tolko naozaj nechce...

slavka173
9. aug 2019

@mirola mozno chodia do nakupnych centier 😂

jana_eyre_2
9. aug 2019

my byvane kusok za BA, satelit, same mlade rodiny, som na MD uz 7r a za ten cas som stretla velmi vela mamiciek s detmi, kedze chodit von a hybat sa je pre mna zaklad v mojej vychove .. a mozem povedat ze poznam len jednu jedinu co von pravidelne nechodi a to je z mojej rodiny, venuje sa mu po montessori stranke co ja napr casto nerobim.. ked je skaredo jasne ze stretneme menej deti, ale skalne sme uz dobre kamosky, ktore aj na kavu zajdeme vecer obcas..

ja si neviem predstavit byt doma, som aktivny clovek a vediem k tomu aj deti.. ak to vsak niekto vidi inak, je to jeho zalezitost..

janickacrazy
9. aug 2019

@mirola No pokiaľ máš len jedno dieťa, tak je to možno jednoduchšie ísť na celý den von, ale ked má žena napr. 3 deti, tak treba aj veľa variť, veľa prať a to tiež zabere nejaký čas plus nie každé dieťa doma vymýšľa a nevie sa zabaviť. Napr. moj najmladší je od malinka veľmi rád doma, pekne sa prehrá prakticky od prvých mesiacov, dala som na koberec, nejaké hračky okolo a 3 hodiny som nevedela, že mám nejaké dieťa. Samozrejme chodíme aj von, ale určite tam nie sme tak dlho ako ty. Bývame na dedine a tu je síce ihrisko, no deti tam nechodia a mojho to tam samého baví asi pol hodiny, max. hodinu. Plus ja neznášam teraz cez leto tie horká, tak chodíme len ráno o 7-8 a potom podvečer o 18-19.

babi81
9. aug 2019

my chodime von 10-11:30 potom obed a poobedny spanok, potom ideme von 16/16:30-19:30.ked sa zibudi skor citame knizku, modelujeme ci kreslime

maryetta
9. aug 2019

Veru som jedna z tych ktora doobedu periem. Varim. Upratujem. A s detmi tvorim. Hram sa. Na sposob skolky. Doobedu sme dnu. Po spanku ideme na cele poobedie von. Ci iba na dvor. Alebo na prechadzku a podobne 😉
Spokojni sme vsetci. Aj ja ze si porobim co potrebujem. Aj deti.

mirola
autor
9. aug 2019

@malasandrika ja to nemyslim v zlom. Ja tiez upratujem a varim. Vzdy to robim vecer ked maly zaspi. Uprimne ma zaujima, co deti doma zabavi, ze maju pohodu. Lebo ja mam pohodu vonku, ale asi aj ako vo vsetkom, kazde dieta ine. My mame hysaky len doma, vonku anjel.

vilma7
9. aug 2019

Píšeš že bývate na dedine, tak asi deti trávia svoj čas za domom v záhrade a mama si môže aj porobiť, ak sa jej dá. Ja bývam v meste a na ihriskách stretávame veľmi málo detí, poobede pomaly už len azylantov z Afriky. Včera sme spali s drobcom fo 17.00, tak sme sa von dostali až o 18.00-20.00, a na ihrisku asi 20 Černochov a my dvaja.. až som mala chuť zdvihnúť kotvy a odísť. Oni si vystačia sami, spoločnosť nevyhľadávajú a môj syn sa potom nemá ani s kým pohrať...ale viem si predstaviť že ak by sne mali svoj dom so záhradou a ihriskom pre deti, tiez by sme trávili väčšinu času tam.

ivankatal
9. aug 2019

@mirola my síce von chodíme, ale nie vždy na celé dni. Pre dieťa je super,že chodí von,ale tak isto je dôležité aj to,aby fungovala domácnosť a dieťa bolo toho súčasťou. Síce také malé nepomôže,ale vidí, že je potrebné upratať,niečo uvariť atď,nejde to všetko mimo neho a naučí sa,že skrátka sú dôležité aj iné veci ako len ono a jeho potreby(samozrejme tie veci nie sú dôležitejšie, ale sú dôležité 🙂 ).My chodievame väčšinou na obed jesť mimo domu,tak zvyčajne varíme až na večer ,ale doobeda napr.so synom vykladám umývačku,s mužom ráno urobí raňajky, dáme prať,..buď je pri mne alebo keď nechce,tak sa hrá alebo čaká (Niekedy aj s krikom :D ). No a veľmi ho baví puzzle a lego,to ho zabavi na dlhý čas,akurát musí niekto byť pri ňom,ďalej knižky a kocky,hovoriaca kniha,..na tomto fungujeme už cca 4mesiace,o mesiac ma dva roky. Keď bol menší, tak zase vkladačky, vozík čo mohol tlačiť atď. Každé dieťa ma iné záľuby,stačí si len všímať čo ho baví a to mu ponúkať. Ak ale máš čas a energiu behať po vonku od rána do večera,nič tým nepokazíš :D ja keby mám viac kamaratiek čo takto chodia,chodím von tiež ešte viac 🙂

1gabriela13
9. aug 2019

@mirola ahoj, my sme na tom napodobne. Len spať chodíme domov😅suseda ma 2 ročnú dcéru, prejdú aj 3 dní že vôbec ale vôbec nejdu von. Ja si osobne myslím ako na písala mamička vyššie že s dieťaťom byť vonku je náročnejšie ako dnu kde za ním extra nemusíš behať a namáhať sa. Preto veľa mamiciek radšej vôli túto možnosť. Ja inak žasnem aj nad susedou keď počujem ako sa to dieťa nudí kričí, reve, nevie co zo sebou a nie je schopná ju zobrať von. Variť nevari, max uprace, ale jeden izbový byt, to si neviem predstaviť co tam upratuje. A keď počujem ako hovorí ze na tu máš tablet, pozeraj rozprávku, alebo rev, mňa to nezaujíma tak mi to príde veľmi choré. Keď malú zoberie vôbec niekedy dole tak sa chce hrať s mojou, samozrejme treba za nimi behať, tak ju chytí posadí na terasu, dá jej do ruky tablet nech si pozerá rozprávky. A koľko takých je. Chorá doba. dieťa nech je vonku, nech sa hrá, objavuje, beha. A vždy vymýšľavam programy a baví ma to. Ten čas tak rýchlo letí, treba si užiť každú sekundu a nie byť lenivý a mŕtvym, ved mne sa nechce. Potom vyrastajú aj také deti.

siska1313
9. aug 2019

Tak pokiaľ som mala jedno, ešte sa dalo, chodili sme von vždy doobeda. Potom obedný spánok a poobede zobral malú von manžel a ja som zatiaľ prala, varila, upratovala, keďže nám nemá kto pomôcť a aj to treba urobiť. Keď už boli dve, bolo to komplikovanejšie, každá inak jedla, spala, zosúladiť všetko bol adrenalín. Ak maminky bývajú v dome, ako napr. aj ja, radšej vypustia deti von a oni si buď porobia, alebo si v kľude dajú kávu. Aj my sme boli veľakrát na dvore. Máme tam aj tieň, hádam sa nebudem pariť na ihrisku cez najväčšie horúčavy, keď doma máme pohodu a kľud. Na ihrisku boli častokrát veľké deti, malé sa len pozerali, ako im blokujú hračky, alebo si len robili zle. Málokedy sa na ihrisku pekne zahrali. Buď ideme v rámci prechádzky aj na nákup a potom sme na dvore, alebo sme len na ulici, kde sa bicyklujú a na dvore. Stále platí, že mi treba aj uvariť, upratať, poprať a kopu iných vecí, nedá sa byť od nevidím do nevidím len na dvore. A deti by sa mali vedieť zahrať aj vnútri, potom v prípade, že sú choré alebo je príliš zlé počasie, nevedia, čo so sebou. Moje sa vedia hrať aj dnu, aj von. Ja zasa nechápem mamičky, ktoré kočíkujú od nevidím do nevidím. Jednak by ma to nebavilo celé dni chodiť s kočíkom a zbytočne by som mala nervy, koľko vecí treba aj doma porobiť. A to nepreháňam ani s čistotou, ale proste aj tieto veci treba robiť.

janickacrazy
9. aug 2019

@mirola No vidíš, ja chcem mať večer klud, nohy vyložené a oddychovať, neviem si predstaviť večer variť a upratovať, mne by sa nechcelo vobec. Každá sme iná a podľa toho si to aj zariadime doma s deťmi a s domácnosťou.

malasandrika
9. aug 2019

@mirola ja som zasa odmietla mnou vymenované veci robiť, keď dieťa zaspí, vtedy mám konečne pokoj, venujem sa sebe a najmä mužovi, keďže dcéra od roka nespí cez deň.
Zabaví sa s legom, knižkami, upratuje, varí so mnou.

lucyluv
9. aug 2019

Tak ono keď sú uz deti väčšie, je dobré s nimi tráviť čas aj doma bežnými činnosťami ako upratovanie, varenie, staranie sa o záhradku, atd.. Dá im to veľa do života a bežného fungovania. Už moja 2r chytí svoju metlu keď zametam, dačo zahodí do koša, hádže prádlo do pracky, a tak.

vierka0508
9. aug 2019

@mirola ty uplne ako keby si pisala o mne 😄 este aj take "kamosky - susedy" mam. My prave trcime uz 3 den doma, maly ma anginu a uz mi prepina. Vcera vecer mu bolo cosi lepsie, tak sme vybehli na dvor kde ocko pratal drevo do pivnice a mna ta fyzicka namaha tak potesila, lebo zachvilu budem mat prelezaniny. A co robime teraz doma? Dokopy nic zmysluplne, okrem toho ze ho hracky nebavia ma este aj pod psa naladu, takze cele zle, rovnako ako tvoj chodi a vyhadzuje vsetko co sa da. A teraz fici na rozpravkach, lebo je proste slaby, unaveny. A inak neverim tomu, ze maju tieto maminky tolko roboty vonku. Ja ked chcem aby som mala upratane, tak si v pondelok alebo hocijaky den privstanem o 6tej a kym sa mi maly zobudi, stihnem oprat 2 pracky a pomedzi to este upratat. A to nehovorim kolko casu potom este mam ked spi naobed. Takze po xy pokusoch ma uz omrzelo dookola vyvolavat kamosky aby sli von s deckami. Len ma to mrzi kvoli synovi, lebo v nasom okoli nema ziadneho kamosa, kamosku, pritom na nasej ulici a tej vedlajsej su min. 3 deti v jeho veku - tym padom vyhladavame ich spoločnosť na ihriskach.

pallacinka29
9. aug 2019

@vilma7 preboha, to kde byvate???? na ihriskach malo deti a poobede azylanti z Afriky.

maryetta
9. aug 2019

@mirola ja zase naopak. Vecer deti okupat. A kym zaspia to je uz niekedy aj pol desiatej. A vtedy som rada ked si najdem chvilku pre seba. A pre manzela 🙂

ludkka0407
9. aug 2019

Mam dve deti, 2,5 a pol rocne a zosuladit je celkom makacka,kedze maly velmi spat nechce,aspon doobedu nie a tie jeho 15 minutove spanky ma zabijaju😅byvame na dedine,ihrisko pre deti mam tak cca 2,5km od domu,vacsinou je prazdne a mala sa tam nezabavi ani sama,ani s inymi detmi.a vlacit so sebou vsetko od sunaru,cez vyzivy,tycinky,ovocie,vody,odslapat doobedu 5km a aj tak len malu hojdat na hojdacke s malym na rukach,to mozem kludne aj doma a netreba sa mi trepat daleko.v ramci prechadzky nakupime,ked treba,ideme na dvor a zaroven potrebujem aj varit,zavarat,prat,zehlit a ine domace prace.a v case,ked obaja spia,si ja chcem "sebecky" vypit teplu kavu a nic neriesit (to je taka max.polhodina za den).muz je v robote od rana do vecera,takze ten mi s domacnostou ani detmi momentalne nepomoze
PS: moje deti vstavaju o cca 5:00 - 5:30 a spat chodia vecer okolo 21:00 (samozrejme spia aj cez den).takze ja som z tych "zlych" matiek,co nie su cele dni von.

zuzipuk
9. aug 2019

Moja malá mala teraz rok a chodime von doobeda a podvečer, medzitým občas vyvenčiť psa, podľa toho či je manžel doma alebo nie. Mňa osobne to vonku tu na sídlisku nebaví, nemám tu kamarátku, s ktorou by som popri tom debatila celé hodiny a byť celý deň na ihrisku a prechádzať sa pomedzi panelaky, to sa zabavíme roznorodejsie doma ako takto. Plus prechádzky máme jej tempom, ale určite nie viac ako hodinu, veď by odkväcla zajazdy.... Popravde mne osobne príde ako normálne keď sa to dieťa vie hrať aj doma... Tak ako niekto písal, že aj vidí tu činnosť doma, či varenie alebo upratovanie a postupne do toho zapájať aj drobca. Veď pôjde do škôlky a neobsedí potom pri činnosti? Alebo potom v škole a furt bude chcieť byť vonku?

vendulka80
9. aug 2019

Ja zase neviem, co robia doma ked su cele dni vonku. Povedala by som, ze mamicky, ktore bývajú v dome si vzdy nájdu robotu, ci vnutri alebo vonku. V paneláku jasne, ze môžu vysedávať cele dni na ihrisku. Najmä ked väčšina žien najmä s jedným dieťaťom nevari... Žili sme asi rok v paneláku a mne osobne sa nechcelo ist medzi tie vecne premotivovane a vacsinou znudene mamicky, ktore posedávali na lavičke a fotili ratolesť s každým zrnkom piesku. Radsej som sadla do auta a isla s detmi na rôzne miesta ci uz v meste alebo mimo mesta. Mozno preto stretávaš tie iste tvare lebo nie kazdu baví takéto posedávanie alebo prechádzka kazdy den po tom istom mieste.
Ja budem mat tretie dieta a musim si zariadiť cas tak, aby som sa venovala aj 10 ročnej aj15 mesačnému aj sama sebe aj muzovi. Cize vstať rano o 4, uvarit, potichu upratať, ozehlit a potom cez den mozem robit co chcem lebo mam vsetko hotové.

timilv
9. aug 2019

No my napríklad tiež veľmi nechodíme na mestské ihriská, takže tiež by si mohol niekto myslieť, že sme celé dni zavreté doma... Ale my sme napriek tomu väčšinu dňa vonku. Máme dvor, malá (2r) tam má vytvorený priestor pre rôzne aktivity- máme pieskovisko, veľký bazén, na kreslenie kriedami priestor, ideme jej dať vyrobiť drevený domček na hranie, má odrážadlá, bicykle, autíčko, hojdačku... atď atd... v našej lokalite sú samé mladé rodiny, každý to väčšinou má tak, že má doma vytvorený na dvore priestor pre deti a mamičky s deťmi sa stretávajú navzájom vždy u niekoho doma... Raz u jednej, raz u druhej. Deti sa hrajú, mamičky vykecajú 😂 a to stíham aj variť, aj upratať, aj oprať a dokonca popritom pracujem z domu 😉

Tu začni písať odpoveď...

Odošli