Čo robia doma mamičky s deťmi, ktoré nechodia von?

mirola
9. aug 2019

Nechcem tu teraz sposobit nejaku diskusiu o tom, co je lepsie pre deti, alebo nie je. Ale ja chodim s mojim malym stale von, teraz v lete sme vonku prakticky cely den az na obedny spanok a obed. Takze tak od 9rano do 11. A potom od druhej do pol osmej. O osmej ide spat. V zime v kazdom necase sme boli vonku (este v kociku) aspon 2 az 3 hodky denne, ci snezilo, prsalo, fucalo, mrzlo. Prestahovala som sa na dedinu, kusok od BA a viem, ze je tu kopec deti. Nemam tu moc kamaratok, ale sledujem mamicky a stretavam stale tie iste tvare. Jedna je pripad ako ja, stretneme sa kazdy den 2x a debatujeme spolu, prisaham ziadna ina mamicka neni vonku len my dve. Samozrejme xy z nich chodi na ine miesta. Ale mam 3 susedky, ktore maju male deti 1rok, 3roky a 3 a pol. S nadejou, ze najdem nejaku partacku s ktorou by sme este mojli ist von som sa spytala, ci niekedy nepojdu von.. dostala som 3x tu istu obdpoved... “oni cez den von nechodia” vidim ich, ze su naozaj doma, pocujem ich deti, ako kricia, placu smeju sa atd.. zrejme bude takych mamiciek viac. Mna by uprimne zaujimalo, tie ktore nechodite tak, ze na cele dni von, co robite doma napriklad s tak 1 az 1,5 rocnymi detmi. Ako ich zabavate aky im robite program? Mne nevadi chodit von, s malym sa rada flakam, ale minule bol chory mal teploty a siestu chorobu a boli sme doma tyzden, uz som myslela, ze zosaliem. Nudil sa, krical, vymyslal, vyhadzoval supliky, behal hore dole ako saso, neobsedel ani sekundu, vytlacal mysla, otvaral kose, umyval si ruky v zachode... hracky 0 bodov. Musela som byt nonstop v strehu. Preto mi poradte co robite vy doma s detmi, ze Vam tam je “lepsie” ako vonku. Dakujem 🙂

hadecka39
9. aug 2019

Čudujem sa, že niektoré ženy nechodia s malými von. S Martinkom, hoci je ešte maličký chodíme tiež každý deň von. Doobeda prespinká v kočíku 3 hodiny a poobede tak hodinu, hodinu a pol. Jedine čo nejdem von je vtedy, keď si chcem upratať ale malého vtedy idú kočíkať starkovci alebo muž. Mám ten názor, že dieťa potrebuje čerstvý vzduch!

wieruska1
9. aug 2019

Vies oni asi aj chodia von ale v inom case. Uvediem priklad. Mame 3 mesiace prazdnin. Vstavame cca 9-10. Kym sa niekam vymoceme je 11:30. Niekedy pockame na obed o 12 a ideme az potom. Vtedy mamicky ako ty su zavrete doma. Prideme ako sa podari, kde sme cca o 15,16.oddychneme sme si,mladsi pospi ked treba. Cca 18-19 veceriame a potom ideme niekam von. To si ty uz opat doma..... skratka to nie je o tom ze by mamicky nechodili len chodia v inych casoch a na ine miesta

jaja23
9. aug 2019

U nás sú plné ihriska, mám problém kde malého pohojdat 😄

lucinka1988
9. aug 2019

@stanulienkat ja mám napr ihrisko hneď pod domom a každý den mame iný, raz ideme von doobeda aj poobede, raz iba poobede- závisí, či musím variť a niečo doma porobit alebo nie,niekedy idem s malym na nákup a spojíme to s prechádzkou, niekedy sa vyberiem s nim autom na výlet, poobede ideme niekam spolu s manželom, raz na jedno ihrisko, potom na iné, potom na žiadne lebo ideme niekam mimo autom, alebo nejdeme nikam, lebo mám cez cestu rodičov a maly je u nich, alebo u noch na záhrade..proste tých variant je milión a naozaj čo som doma 16mesiaciv som ešte nemala jeden den rovnaký. Raz v tyzdni chodím do prace poobede lebo robim z domu, čiže tiež si možno niekto o mne mysli, že sedíme domov keď ma nevidí na miestnom ihrisku, ale určite doma nesedim😉

ajsha123
9. aug 2019

Tvoj maly ma zrejme povahu po Tebe, ze je rád vonku, baví ho to, cíti sa tam dobre. Ale nie všetky deti sú také, rady majú svoj vlastný priestor, kútik, svoje súkromie. To neznamená, že nemajú chodiť vonku a byť na vzduchu. To len na ospravedlnenie tých mamičiek, ktoré nevedia byť celé dni von s deťmi, lebo ich deti sú rady doma.

Nie je to náš prípad, ale napr. bývali sme v BA, v lokalite, kde nebolo ani jednej lavičky. Chodila som s dvoma najmladšími doobeda, poobede, na prechádzku, ale už ako tehotná som s tým mala fakt problém. Nebolo si kde sadnúť, oddýchnuť, a chodiť vkuse 2 hodiny, prechádzať sa... kde ísť ja ako dospelá napr. na WC? Ihriská tam tiež neboli, alebo dosť ďaleko... Teraz bývame v dome, tiež je to lokalita, kde niet ihriska, keď idem na prechádzaku, nemám si kde sadnúť, som tehu, tak to nedám... A kedže bývame v dome, deti sa prehrajú na záhrade a tí starší aj na ulici s kamarátmi (nie celý deň). Doma sa robota vždy nájde. Ono, aj v byte bolo toho dosť, ale u nás bolo napr. nemysliteľné, aby som prala večer, ani varila. Musela som to robiť počas dňa.
Ako tu už viaceré písali, deti sa musia naučiť fungovať aj doma. Náš 1,5 chlapec, akonahle som otvorila umývačku, už bežal pomáhať ju vykladať. Jednoducho videl, že to my dospelí robíme, tak chcel pomáhať. 2-ročná bežne vysáva, samozrejme, je to vysaté ako po dieťati, ale vie, že keď niečo rozsype, že to treba upratať. Veľmi radi mi pomáhajú dávať do práčky a zapnúť ju... A vykladať zo susičky, 2-ročná vždy bežala pomocť, podávala prádlo, aj som skladala. Nechválim sa tým, lebo je zváštne, že to najradšej robia tie malé deťúrence. tí starší už nie ☹
Ešte som chcela dodať k tým detským ihriskám v obchodných centrách. Keď ešte boli tí prví malí, vždy, keď sme šli do obchodu (z času na čas, možno raz za mesiiac-dva), tak chceli ísť aj na detské ihrisko. Vždy tam bolo plno detí. Ale vždy! mi ochoreli. Sople, kašle, skončili sme na ATB... Potom som na to došla, je to aj tým, že niektoré mamičky, ktoré nevedeia, čo s chorými deťmi doma, idú s nimi na detské ihrisko do centra (nie vonku). Takže tam sa tie bacily točia. Už tam nechodievame, zo zásady. nestojí mi to za to.

janage
9. aug 2019

@mirola zavisi od povahy dieta, ci mas jedno ci dve ci viac. Ci v noci spi, ci je 3xhore za noc(tym nemyslim, ze pomrnci a spi dalej) ci vstava uz o 6, ci spi cez den aspon raz, ci vecer od unavy o 22 nezaspis skor ako ono. Ci sa vie pohrat aj same. Ci mate tata doma ci chodi na tyzdnovky. Neda sa porovnavat.

simona92101
9. aug 2019

@mirola toto zaujima aj mna,suseda ma 4 rocnu a 1.5 r chlapceka a deti su cely den zatvorene v dome,pocujem hystericke kriky a mamkino ziapanie,vypusti ich vecer na dvor a kolko x aj o 23:00 su este vonku.v zivote neboli na ihrisku a pritom mame od domu tak 3 ihriska,vela deticiek tam je takze by sa pohrali.mam 5 mes.dceru a snazim sa chodit aj doobeda aj poobede resp.navecer ked je teplo ak to vyjde.alebo aspon sa do obchodu prejdeme..

lucyluv
9. aug 2019

@timilv presne takto si to ja predstavujem ideálne, už len ten dvor nejak takto zariadiť 🙂 a nech detičky a kamošky chodia ku nám 🙂

mechurik
9. aug 2019

1. Nie vsetky deti su doma s mamou ale chodia do jasli ci skolok a mamicky pracuju
2. Nie kazda mamicka ma male dieta doma su trebars u starych rodicoch
3. Su deti ktore su chore cely mesiac a 2 dni v mesiaci zdrave
4. Obdivujem mamicky ktore doma nic nerobia ale sa flakaju cely den po vonku ved varenie niekedy mi zaberie aj 2 hodiny plus upratovanie vkuse nieco treba.samozrejme som za aby dieta bolo za den aspon raz vonku ale myslim si ze byt otrokom dietata nie je zdrave

kristina0909
9. aug 2019

Upratujú, varia, perú .. píšem podla seba , keby sme boli cele dni von nemal by sa kto starať o domácnosť. Moje dieťa sa aj vonku nudí 3 hodiny vonku na ihrisku a už nevie čo by tam robil . Doma buď,,vari,, so mnou alebo upratuje , často robí to čo ja. Keď vešám prádlo aj on veša prádlo (na radiator) alebo mi podáva štipce.

annadobsonyova
9. aug 2019

Myslím, že každá z nás, ktorá má na krku celú domácnosť (nedajbože celý dom aj s dvorom), nemá kedy behať po vonku celé dni 🙂 doobeda pobudneme na dvore trošku, podvečer skočíme do mesta 🙂 a keby som ten čas aj mala, je tu druhá vec- moje dietko potrebuje klídek, byť doma, nikam nebehať, proste sa len tak hrať, čítať si, pomôcť kde vie a chce 🙂

elementissa
9. aug 2019

Ja chápem tie ženy, čo sú doma s deťmi, aj tie, co sú s nimi stále vonku. Sú to rôzne štýly výchovy - to co nechápem, sú veci typu - však musím upratovať, prať, variť, starať sa o domácnosť... No my máme veľký 4izbovy byt, všetky miestnosti upratujem každý týždeň a zaberie mi to 2 hodiny - a to mame všetok nábytok vo vysokom lesku, takže vkuse pulirujem, aby sa to blystalo,lebo ja som hrozne zaťažená na lesk.
Ale neviem si predstaviť, čo by som akože každý deň celé doobedie doma upratovala 🤣🤣🤣 však keď periem, tak nahadzem veci do práčky, nalejem prášok, avivaz, zmakkcovac vody, zavriem bubon, stlacim gombík a ono sa to perie samo... A celý proces trval 2,5 minúty.. Ja periem na dlhších programoch, takže 2 hodiny sa to perie, no nemusím pri tom stať a sledovať to... A vždy dávam prať večer. Kým si ideme ľahnúť, tak doperie, vyvesime za 5minut. Umývačka umýva sama - najem sa, dám tanier hneď do umývačky. Dopijem kávu - hneď to ide do umývačky. Použijem nejaký príbor, hrniec, hneď ide do umývačky. A zapnem ju, keď je plná. To sú úplne automatické procesy. Keď dôjde, tak ju otvorím aby nezatuchla a vložím ju, keď si spomeniem (alebo keď do nej chcem dat zas niečo špinavé a zistím, že je tam ešte čistý riad - vyloženie trvá ani nie 5minut). Navarene je za 30-60 minút a to sa dá aj večer alebo hodinku pred tým, než ideme jest. Vysáva nám doma robot - 2x denne to zapnem a nestarám sa. Povysava celý byt a zaparkuje sa. Teda, mame síce veľký byt a 4 mačky, ale údržba toho bytu je zvladnutelna pre 3 ročne dieťa a absolútne nenáročná. A keď mi chce niekto tvrdiť, že sa to nedá - bordelarom sa nikdy nič nedá. Na rovnakom princípe fungovala aj moja mama aj moja svokra a obe majú doma vzdy cistucko a upratané a ie sú otrokmi domácnosti. Ani keď boli deti malé. Nebordelovalo sa, nebolo treba vkuse upratovať. Učili nás odmalička poriadkumilovnosti a tak máme doma upratané stále aj my. Je to v hlave. Taka výhovorka, že nemôžem toto a hento, lebo doma nemôže byť bordel - a prečo tam potom je? Však keď bordel nechcem, tak si ho nevyrabam. A pochybujem, že v dnešnej pretechnizovanej dobe niekto perie ešte v potoku alebo doma vo vani a kazdy deň 7x umyva riad... Ak hej, tak je to akurát pekne plytvanie vodou a peniazmi. Na to tie stroje mame, aby sme si šetrili čas, peniaze a energiu (a v ideálnom prípade aj životné prostredie)

zuzana76
9. aug 2019

ked som bola doma, chodili sme von bud doobeda na nakup kocikom asi 20 minut pesi tam a 20 naspat, a poobede na ihrisko asi na 2 hodiny, podla pocasia, chuti atd..., alebo sme isli pesi navstivit mojich rodicov, to bolo pocas rodicovskej dovolenky, odkedy som zacala pracovt, nemame cas byvat vonku, len sem tam , ale moje deti si to nevyzaduju, aj ja som chodievala von iba ako male dieta, prvy stupen ZS, ked sme zobrali kociky, babiky, sumienku vo flasi , deku a islo sa kocikovat, ked som bola starsia, tak nad 10 rokov, vonku ma to nebavilo, s kamarátkami sa mi nechcelo debatit na nezmyselne temy , tak som si doma citala, sila, hackovala a ucila sa do skoly a moje deti robia to iste, akurát, ze ako chlapci vyrabaju ine veci, nesiju a nehackuju, ale pisu knihy a kreslia a vyrabju veci z papiera, vyslovene ich musim von nanutit, aj teraz cez prázdniny, nam je proste doma spolu dobre, uvarime si caj, kavu , dnes sme spolu vyprazali karfiol 🙂

timilv
9. aug 2019

@lucyluv ono je to takto úplne super 🙂 boli sme párkrát aj na ihrisku, ale malá sa mi tam veľmi nevyhrá ešte... Na dvore má všetko čo ju baví, s čím sa vie zabaviť už aj sama bez pomoci rodičov. Navyše keď je hladná/smädná/unavená, máme všetko nablízku... A zasa ja napríklad som fakt nemusela tie silené kecy s cudzími mamičkami v rôznych detských centrách, či ihriskách. Takto sa stretávame len s tým s kým si rozumieme, máme podobné názory na výchovu a hlavne vieme normálne pokecať 🙂
Keď chceme vypadnúť, ideme radšej niekam na výlet ako na ihrisko....

janage
9. aug 2019

@mirola plus ak mas meleho revaca, ze ani nakup nedas, ci skolaka ktoreho treba odniest na kruzok, z kruzku, pripravovat sa do skoly. Okolnosti mozu byt rozne. Kazda robi ako najlepsie vie.

diewcatqoo
9. aug 2019

My vstavame rano o siedmej, kym dam prat, pripravim ranajky, najeme sa, umyjeme, vyvesiam pradlo, nachystame sa von a uz je 9 hodin. Od tej 9tej do cca 11-12tej sme kazdy den von. V ramci toho obehneme zopar ihrisk, kazdy den chodime aj vypravit vlaky, pomedzi to nakupit... ked sa vratim, varim obed. Kym sa najeme, je 13-14 hod. Kazdy den min hodinu syna uspavam, niekedy sa podari a dalsiu hodku spi (vtedy si konecne vychutnam kavu v klude), niekedy je cele uspavanie marne a nespi. Popoludni upratujem, obcas este ideme tak na hodku von a o siedmej ho uz chystam spat. Kym zaspi, obcas byva aj devat, pol desiatej a ja som unavena tiez.
Mna by uprimne zaujimalo, ako to vsetko stihaju zeny, ktore su cely den von. Ako a kedy varia obed, upratuju, venuju sa muzovi a ci maju aj nejaky cas na seba. Pretoze my ak sme von este aj popoludni, ja potom nic nestiham. A zas nechce sa mi vstavat o dve hodiny skor ako dieta, len preto, aby som navarila a vsetko porobila, aby sme mohli byt cele dni von. Potrebujem sa vyspat, uzit si konecne to, ze syn sa uz nebudi v noci kazdu hodinu, ale uz len 3x.
Inak mna aj celkom zaujima, co vsetko sa da robit popoludni takmer 6 hodin von. Nejak si to vobec neviem predstavit, co by sme tam tak dlho robili

jamatkaroka
9. aug 2019

My chodime von doobeda a poobede aspoň na hodinku, no myslím si že je dôležité aby sa dieťa naučili zahrať sa aj samé doma. Manžel mi stále hovorí že rodič nemá byť animátor, dieťa sa má naučiť fungovať pri nás a zapájať sa, nie byť stále zabávané. Synček ma 2,5 a často mi pomáha (svojím spôsobom) pri upratovaní, varení, zapája sa do všetkého. Niekedy sa hrá sám s hračkami, riadom, niekedy vystrája, hnevá sa, nudí sa. Aj to je pre jeho vývoj dôležité.

zuzana76
9. aug 2019

a ked von, tak na vylet, obcas do lesa, ale my sme skor vodne typy, vsetci milujeme more, pri mori by sme byvali vonku asi castejsie

kristina0909
9. aug 2019

@elementissa ja umývam riad ručne nemám tu vývod na umývačku 🙂 a upratujem každe doobedie neviem si predstaviť že by som upratovala raz do týždňa. To ako by u nás vyzeralo

diewcatqoo
9. aug 2019

@elementissa prepac, ja nechcem byt rypava, ale asi este doma nemas dieta, alebo ano? 🙂 pretoze az potom pochopíš, ze proste upraces jeden neporiadok, otocis sa a mozes upratat znovu dalsiu kopku niecoho. A to ja nie som uplne na poriadok, nemusi sa mi doma nic ligotat ;)

beatrix85
9. aug 2019

@malasandrika ja to vnímam rovnako. Odmietam variť, prať, upratovať keď dieťa spí. To je jediný čas pre mňa a večer aj na vzťah s manželom. Mám syna dvojročného a fungujeme asi tak, že ráno vstáva o siedmej. Naraňajkujeme sa, potom varím, periem, žehlím. Stihnem zväčša všetko za dve hodiny. Malý sa vtedy musí hrať sám a byť poslušný, čo aj je. Potom ideme von kam chce ísť on do 12. Potom obed, o jednej spí do tretej. Hráme sa kým nepríde tatinko a potom spolu zas von od piatej do siedmej kedy stihneme aj obchod. Víkend vždy veľké výlety na celý deň. V zime bohužiaľ za škaredého počasia ihriská a prírodu nahrádzajú hypermarketové ihriská a návštevy. Ale môj syn nevie čo je to tablet a tv minimum.

janickacrazy
9. aug 2019

@elementissa stále je na SK veľa žien, čo nemajú umývačku, sušičku a robotický vysávač, takže im ozaj tieto práce trvajú dosť dlho

siska1313
9. aug 2019

@elementissa neviem, ako u vás. U nás, keď sa deti hrajú, kreslia, maľujú, stávajú bunkre. Ešte po sebe nevedia na 100% upratať, aj keď sa ich to snažím naučiť. Ak máš deti, neviem si predstaviť, že nie je bordel. Hrajú sa v kuchyni, izbe. Vždy je čo upratovať. Keď varím, vždy je to min.na 1,5-2hodky. Keď sa varí, umyvacka ide aj trikrát denne. Keď periem, tak min.3-4 práčky. Zo susicky treba veci vybrať a hneď poskladať, to mi zase odpadá zehlenie. Teraz je sezóna zavárania, u nás aj toto treba. Pečiem doma chlieb a všetko pečivo. Takže nudiť sa rozhodne nestiham.

diewcatqoo
9. aug 2019

@elementissa inak, ja tiez nemam umyvacku riadu, pretoze tu nemame na nu vyvod (ale uz sa na tom pracuje), takze niekedy umyvam riad nie 7x denne, ale aj 10 a viac. A roboticky vysavac mam, ale je mi na dve veci, kedze moje dieta sa ho boji. Mame doma tiez macku a kazdy druhy den zmyvam namokro chlpy z podlahy v celom byte, rucne.

ejanjelik
9. aug 2019

Ja zijem na dedine. Ihrisko nemame len pre skolkarov. Tu skoro v kazdom dome maju mini ihrisja. Aj my mame trampolinu, pieskovisko,smykacku chystame hojdacku. Nas je skoro stale vonku,ale ked je horuco radsej mh zapnem tv len nech je v chladku on sa pri tom hra, najnovsie maluje. Uz som par krat poznamenala, ci by bol problem urobit ihrisko take obecne. Ja by som rada chodila.

wevusik16
9. aug 2019

Moj priatel ma teraz dovolenku ..chceli sme ist niekam na par dni a dcerka 1 rok dostala vysoke horucky a je na antibiotikach tyzden .nemoze ist na slnko a ani sa kupat to je dufam jasné vsetkym mamickam...ide ma porazit ze snou musim byt doma tiez vymysla je nerovzna s toho tak ideme nachvilku aspon von ked zalezie slnko nech ma aj cerstvy vzduch ..ked nemozeme byt vonku a ma obedny spanok tak poupratujem/ navarim a pozeram tv nic ine mi neostava co si znacnem ..ved samu ju nenecham doma to je jasné !!

jana_eyre_2
9. aug 2019

@elementissa neuraz sa, ale niekedy je mlcat zlato.. ked tam budes mat doma realne 3rocne dieta, tak potom mozes zhodnotit co je a co nie je zvladnutelne.. a nie, domaci maznacikovia, ani obcasna navsteva netere sa neda zrovnavat s tym, ked mas doma vlastne deti..

ja som mala tiez vseliake predstavy ked som bola bezdetna, ale tie sa dost zmenili ked deti prisli.. aleuz vtedy som sa snazila vyvarovat toho hodnotit zivot druhych, pretoze som nebola v ich kozi.. (tymto sa ospravedlnujem mojim sestram ak mi niekedy nieco uniklo na ich vychovu)

je.to nekonecna tema, ale mozem ako.VZDY len zopakovat - kazda matka je ina, kazde dieta je ine a tak aj vsetko ma kazdy inak.. uplne zbytocne je, porovnavat seba a x dalsich zien ci ludi celkovo, pretoze ma kazdy iny zivot..

sarinka2012
9. aug 2019

@mirola ahoj, ja už mám školáčku, odpoveď tipu "cez den von nechodíme" nechápem :D ako kedy potom? v noci? :D my sme chodili tiež, vždy ked sa dalo, ale napr.v zime, keď boli soplíky, kašlík a tak, tak som vymýšlala rozne aktivity, napr. som zlepila dokopy v chodbe asi 15 vykresov, dala malej temperky , vyzliekla ju do plienky a mohla si otlačat ruky, nohy, brucho...čo chcela, potom som ju drhla v sprche :D ( odporučam nedávať modrú farbu, nejde umyť :D ) alebo som spravila zemiakové pečiatky ,alebo som cestou z obchodu nazbierala šišky, listky a ine veci a lepili sme to na kartom v tvare srdiečka, alebo ročnú už aj bavilo ked som natrhala kusky farebneho papiera a ona si ich lepila na papier a samozrejme vela knižiek a tak 🙂 rozpravky, telka, PC ju vooobec netankovali ked mala rok :D joj a ako by som si napr. aspon navarila ked by si pozrela len kratke spievankovo, ale ani to nie v tomto veku :D ihriská si naj! kontrolujes len aby dieťa prežilo a vykecávaš s mamičkami 🙂 nechápem ako može byť niekto dobrovolne doma.

wevusik16
9. aug 2019

@elementissa az budem mat ozaj svoje dieta pochopis preco matka musi stale upratovat prat varit a dalsie veci co sa tyka len dietata ..ver tomu ze casu na seba budes mat malo a z dvojhodinoveho upratovania sa ti stane casom nielen jeden den ale urcite aj viac lebo budes stale v tom istom kolotoči ..dokym nemas dieta nekomentuj radsej

rora
9. aug 2019

Uz byvame par rokov v dome a na zahrade mame vsetko co deti potrebuju, aj na hranie, aj kupanie, aj slnko, aj chladok.... chodia k nam dcerine kamaratky alebo ona zase k nim na dvor. Po rozpalenych uliciach nechodime absolutne,taktiez na promenady po meste v tomto teple absolutne od juna do zac.skol.roku. Neriskujem upal/prehriatie (parkrat sme zazili a bolo to peklo), cez den ani po dedine nikoho poriadne nevidno a teda deti je tu dost... kazdy ma svoj klud doma na dvore prip. su dakde u vody. Odkedy nebyvam v byte mi prazdne ulice nepridu divne. A tiez nie kazdy slnko dobre znasa. Nemusi hned za tym byt nestaranie sa o deti a cumenie do pc☺