Čo robiť, keď si drobec cmúľa palec?

asfodelka
12. sep 2011

ahojte, neviete mi niekto poradit co robit ked si moj drobec cmula palec? uz sme vyskusali vselijake cumliky a nechce ziaden. vyberie z ust a obhryza opacne. ma este len pol roka ale kazdy ma strasi ze bude cmulat palec do 5rokov. ak viete poradit radte, nacuvam.

anjelicek26
12. sep 2011

@asfodelka - my sme nespravili nic a uz si takmer necmula, ani ked zaspava. Postupne sa to vytraca. Ja som bola rada, ze sa tym tak krasne sam ukludnil. V konecnom dosledku su aj horsie veci, su deti, co maju do 5 rokov cumel a take, co maju palec.

Ale vseobecne mi babka dala recept, ktory hodlam vyskusat, keby nejako pokracoval - dlhsie ako do dvoch rokov:

Navliect na noc zachodove rolky na rucicky - na lakte - aby si nedosiahol do pusinky a nemohol cmulat. Jeho to neboli, len nedosiahne do ust (lepsie ako mu na prsty davat horcicu ci ine gebuziny) a vraj po tyzdni prestane. Myslim, ze to by malo zabrat. A cez den striehnut.

Mne to zatial nevadi, a vravim - vytraca sa to, su dni, kedy ho nevidim cmulat ani raz a to bol total zavislak.

lenka311
12. sep 2011

@asfodelka Mne to malá prestala robiť sama. Cumlík nechcela, tak si cumlala palec, sama s tým prestala asi vo veku cca7mesiacov, odvtedy ju to ani nenapadne.
Do pol roka je sací reflex, vraj dieťa potrebuje niečo cmúľať, ak to pokračuje aj ďalej, tak je to zlozvyk.
Počkaj ešte mesiac, prípadne mu ponúkni látkový kapesníček - tenký, aby sa s ním neudusil, ak to bude robiť naďalej aj keď bude starší radia že vraj namočiť prsty do niečoho nechutného - korenie, paprika, ale to až omnoho neskôr... Teraz sa s tým fakt netráp, podľa mňa ho to prejde aj samé.
OZO a kamoška to odnaučila syna tak, že mu na noc dávala dlhšie pyžamko a cmúľaľ si koniec rukáva toho pyžama... Ale ten má teraz 3roky a robí jej to doteraz...

gabika_83
12. sep 2011

Ahoj, nas krpec si cmula tiez a to uz bude mat 2 roky. Ja to neriesim. Pokial to nerobi nonstop, ale len prilezitostne (nas vacsinou pri zaspavani), tak sa podla mna nie je treba obavat ze bude mat predkus, krive zuby a pod. Ani nahradit palcek cumlikom nie je podla mna ziadna vyhra. Vacsina deti cmulanie palceka zanecha medzi tretim a stvrtym rokom, takze zatial sa nestresujem. Neboj, ono to prejde, a never vsetkemu, cim ta ostatni strasia.

lucinocka
12. sep 2011

natriet cervenou paprikou 😀

adelaine
12. sep 2011

jeeezis, len nie papriku, ani korenie, ved ma pol roka... 😕

to cmulanie sice nie je ziadna vyhra, ale presne, treba to riesit, az ked bude dieta vacsie...problem vidim,
keby si cmulalo palec po 3 roku zivota

szilvia31
12. sep 2011

ahojte,aj moja mala si cmula od 3mesiacou hlavne pri zaspavani,ale uz sa jej par krat stava,tiez to nerze zaspi bez prsta,ked ma cez den v puse prst tak ju upozornim.tiez to zatial neriesim 🙂

dena
12. sep 2011

tak nasa si zacala cmulat palec v brusku, pokracovalo to a uz ma pat rokov a palec si stale cmula...ked je unavena a chce sa jej spat, pri zaspavani, ked zaspi, tak uz ho "nepotrebuje"...a veru uz sme skusali vselico...ked bola malicka, davali sme jej cumel, ale ten nechcela a mali sme ich nakupene vseliake. cumel vyplula a cmulala si palec... 😠
takze asi by som dalej skusala ho ucit na cumel... 😉

evabb35
12. sep 2011

@asfodelka Nič.

Ako si začalo cmúľať palec, tak aj s cmúľaním skončí.

Postupne začne cmúľanie palca nahrádzať zaujímavejšími aktivitami, až na to cmúľanie už nebude mať vôbec čas... Prípadne si nájde iné činnosti na upokojenie...

Vôbec to nerieš.

Vreckovka? Paprika? Rukavičky na noc? Nič nepomôže. Deti sú vynachádzavé...iba čo viac ten zlozvyk utvrdíš, lebo keď budeš to riešiť Ty, bude dieťa po celý čas riešiť ako sa má dostať k svojmu palčeku...a k cmúľaniu...až nakoniec na iné aktivity mu nezvýši čas...

Násilným odúčaním cmúľania narobíš viac škody ako úžitku. Iba čo dieťa vystresuješ.

aliza
12. sep 2011

u nas podobne ako u @dena, dcera ma uz 6 a stale cmula prst, tiez od bruska 🙂 a vyskusali sme kadeco. Teraz jej idem skusit kupit taky chranic na palec, ktory si neda sama dole, tak snad sa toho zbavime. Maly, ked sa narodil, hned palec do pusy, ale ja som rychlo vytasila cumel, vsetci na mna cumeli, ze preco novorodeniatku pcham cumlik, ale ja dalsieho 'cmulkaca' fakt neprosim. Mimochodom, cmulala som palec aj ja, aj moj bratranec a sesternica a to do dost vysokeho veku 😕, takze u nas je to asi dedicne.

123kika
12. sep 2011

@anjelicek26 s tymi kotucikmi som sa riadne nasmiala,ked som si predstavila ako s nimi zaspava,ale ked nebude nic zaberat skusim

baby nestraste,ja som si myslela,ze cmulanie palca je mensie zlo ako cumel. Ja mam 2rocneho. Na zaspavanie pouzivame mojkacika /to je ta handricka s hlavou/ a ked ho ma pri sebe,automatika prst do ust. Tak ma zakazane snim behat cely den,pouziva ho iba na spanie,namacali sme do korenia /muz/ a zatial nic
@aliza niekde som citala,ze deti,ktore cmulaju palec,ze ho maju aj capaty,vycmulany+predkus,krive zuby...je to pravda podla vasej dedicnosti?Mas skusenosti,tak porad,dakujem

silvuska79
12. sep 2011

@asfodelka Aj moja dcera si cmula palec asi od 7 mesiacov ako jej zacali ist zuby. Palec som jej balila do veckovky a bol pokoj. No na jar ked uz aj slnicko vykuklo som prestala a prestala aj ona. Ked nahodou tak som ju upzornila a bola pohoda. Cez den sme s cmulanim prestali a prislo cmulanie pred spanim. Tak teraz cez denne aj nocne spanie palec zabalim a je klud. Skusala som aj ocot no nezabralo. Tiez sa tym nejak extra nestresujem. Raz sa istotne odnaucia. Drzim palce 🙂

andrejka1974
12. sep 2011

moj najmladsi syn si cmulal prsty len pri zaspavani a to este v skolke a to na lavej ruke prostrednik a prstenik neviem preco ine prsty si necmulal potom to preslo same cumel nechcel casom sa odnauci

aliza
12. sep 2011

@123kika palce nemame capate ani jeden, co sa zubov tyka, neviem isto povedat, ja som mala zuby natesno, zacali sa mi jednotky prekryvat, tak mi ich strojcekom roztahovali, aj zvysovali skus, ale ci to bolo kvoli cmulaniu, nikto nepotvrdil. bratranec so sesternicou taky problem nemali. My sme cmulali len pred spanim, ale dcera aj cez den, najma ked je unavena a to mi dooost vadi. Ono to asi treba riesit v utlom veku, inak sa to moze tahat az do neskorsieho veku lebo starsie deti su uz moc chytre a ked sme namocili prst do chilli, tak si ho dcera jednoducho umyla, leukoplast dala dole...a bolo.

vodnarky
12. sep 2011

@asfodelka -urcite ziadna paprika ani nic podobne..je este malinky..ja som si tiez cmulala palec veeeelmi dlho a preslo ma to.. 😉nemam ani capaty palec a ani nic podobne..aj zuby mam v poriadku..🙂

123kika
12. sep 2011

@aliza dakujem za radu,aspon som sa uistila,ze to nie je az take zlo. My cmulame len na spanie,tiez by cmulal aj cele dni,ale som mu to zakazala a zatial mam pokoj. A veru,deti su velmi vynaliezave....drzim palce a dik za odpoved

aliza
12. sep 2011

@123kika dakujem 😉,podobne, nech sa tohto zlozvyku co najskor zbavite!

asfodelka
autor
13. sep 2011

jej dakujem za rady, ani som necakala ze zareaguje tolko ludi. ste mile zeny, cenim si kazdu radu 🙂 horsie ze od vcera ma drobec prvy zubok a prekusal si do palceka malu ranku. VDAKA VSETKYM asi chvilu pockam a potom budeme skusat rady.

tanja61
13. sep 2011

@asfodelka ahoj neriesila by som to teraz vobec ved maly ma este len 6 mesiacov co je uplne normalne moj maly ma aj cumel a cmula aj vsetky prsty naraz 😀 zacni sa tym zaoberat vo vyssom veku....mojej sestry dvojcata nemali cumel vobec ale zato jedna z nich si cmulala prst az do svojich 5tich rokov a mala ho scmulany 😉 teraz ma 7 a prst vyzera v poriadku 😉

vampgirl
13. sep 2011

Ahoj, takisto radim vooobec to neriesit. Je este malicky, zacina zistovat, ze okolo neho je velky neznamy svet a potrebuje nieco, co ho ukludnuje, tak naco mu to brat? Do dvoch - troch rokov je to uplne normalne, a vacsinu deti to samo prejde. Ak ho to neprejde dovtedy, tak uz v takom veku ma rozum, aby si mu vysvetlovala, ze sa to robit nema, a oducala ho.
Podla mna si sam pride na to, ako cmulat palec, aby si zubkami neublizoval, uvidis.
A palec je praktickejsi ako dudel minimalne v tom, ze je vzdy poruke (ci v kociku, ci v autosedacke) a vzdy si ho dokaze sam dat do pusy bez cudzej pomoci, takze ti nehrozi vstavanie v noci k nemu, ked mu vypadne dudel a podobne 😉

evabb35
13. sep 2011

@asfodelka skús nejaké ekologické hryzátko.

spalka
14. sep 2011

nechaj ho, kazdy mame nieco, cim sa ukudnujeme, co nam pomoze a citime sa dobre ked je toho na nas uz moc 😉...moja dcerka si dudka od 3 mesiacov, teraz ma skoro 2.5 roka a dudka stale - ked zaspava, ked je unavena, alebo vystresovana ☹...ja to neriesim, prejde ju to same, aj mna to preslo a to som si cumlala 2 prsty 😀...na moje pocudovanie sa to u nas snazia riesit vsetci okolo - cudzi ludia na ulici, sirsia rodina, prejdem to s usmevom, jednym uchom dnu a druhym von 😉, radsej budem mat doma kludne dietatko so strojcekom (co verim nebude potrebovat) ako nervacika s rovnymi zubami 😉

asfodelka
autor
14. sep 2011

dakujem vsetkym za nazory, ste zlate. ono aj z cumlika maju ludia krive zuby nie len z cmulania palcov.

ludkaondrova
5. jan 2012

ahojte všetky, syn má 3 roky a tiež máme problém s cmúľaním palca, ale už mu vidno že sa mu krivia zúbky spodné dovnútra a horné smerom von (lebo si cmúľa palec). dosť ma to rozčuľuje lebo jeden čas som mu začala na palec nalepovať nálepky s dets. motívom, zabralo to asi 1 deň, tak sa naučil cmúľať palec na druhej ruke, potom si skúšal dávať tie nálepky sám dole, neskôr cmúľal a j so zalepeným palcami...a neviem čo dalej sme tam kde sme boli....úplne na začiatku 😒 . nechcem skúšať tiež papriku, aby sa mi radšej neosýpal...

lillinka01
5. jan 2012

@ludkaondrova Sice nemam este dieta, ale moja sestra si velmi dlho takto cmulala palec, a potom zrazu, z nicoho nic prestala. Ma najkrajsi chrup z rodiny a asi aj v celom okruhu znamych, zubarka jej prehliadky robi "medzi dverami" 🙂 to len tak na povzbudenie.

ludkaondrova
5. jan 2012

ešte som zabudla že druhý syn má 4 mesiace a ten si cmúľa palček presne ten isty ako starší ☹ lenže on to vedel hned od začiatku na obidvoch rúčkach, cumlík vôbec nechce 😒

ludkaondrova
5. jan 2012

@lillinka01 dakujem pekne za také silné povzbudenie, kiež by to tak bolo aj u nás...vieš my, mamy chceme mať svoje deti naj...naj...naj... 🙂

delina
13. jan 2015

Ahojte. Chcem sa spytat, ci ma niekto podobny problem ako my a ako sa ho podarilo vyriesit. Nas maly si tiez cuca palec... Najhorsie je, ze to robi pri kazdom jedle. Po kazdom suste, ktore dostane do ust, si strci palec a rovno zasunie jedlo pomaly do hrdla. Davam mu stale mixovane a huste jedla, ma 11 mesiacov. Lebo ked mu dam redsie, tak tym, ze otvori usta, aby si tam dal palec, mu vsetko vytecie. Skusali sme ho lakat hrackami, aj dat ruku do rukava podbradnika, ale nezabera nic... Ked mu chytime palec, tak robi strasne sceny, ze nemam srdce v tom pokracovat...

milka1503
13. jún 2016

@silvuska79
Ahoj.chcem sa spyrat ako si balila ten palcek.chdem zamädzit aby si moja dvoj mesacna dcerka cmulala palcek.trapi ma to cca dva tyzdne.budi sa castejsie v kici lebo hlada palec.davam jej rukavicky ale stale si ich da dole.nechcem aby si cmulala.cumel chcela ale v poslednom case ho odmieta.porad.dakujem.milka.

katka182
1. sep 2016

Vela ludom pomohol kaucukovy cumel ak nahrada palca. Treba vyskusat rozne. Mozno sa chyti. Drzim palce!

katka182
1. sep 2016

Podarilo sa vam nakoniec nieco na odnaucenie?

Ja som malu nechavala kedze cumle ziadne nechcela, ale uz sa jej krivi sanka a dost. To strojcek nenapravi :(

Na noc davam silne hrube leukoplasty. Mam ale pocit, ze o to viac cumle cez den. Dohovaram jej uz pol roka, ale nic nezabera.

Stiplave jej nechcem natriet. Vie sa umyt, utriet. Casto si chyta ocka, to sa bojim.

Pocula som o horkej masticke, ze aj po umyti citit. Neviem sa k naj dopatrat. Neviete o niecom?