Čo sa zmení pri druhom dieťati?

cicushka
21. feb 2008

Som mamina jedneho dietatka (zatial 🙂 ) a neviem si poriadne na nic najst cas, stale sa iba okolo malej tocim. Ak sa mi podari navarit a nebodaj este aj pouptratovat cez den, tak to mame sviatok 😅
A to si uz vobec neviem predstavit, ake to je s dvoma a viacej detmi.
V tejto teme by ste mohli porovnat, ako vyzeral vas den s jednym dietatkom a s dvoma, resp. viacej detmi. Co bolo ine, ako ste zvladali den plny povinnosti, ci ste si nasli cas aj na seba a pod. 😅

juraj70
6. sep 2009

baby, vasi manzelia su stastni muzi pri vasich nazoroch (teda aspon vacsine nazorov). mame dvojrocneho syna a moja mazelka pri myslienke druheho dietata upada do hlbokej depresie. Som z toho nestastny a myslienka len jedneho dietata ma desi. Zdielam vsetky vase nazory preco mat dalsie dieta.

dai
8. sep 2009

nesca a spol,
preco ste tak dlho na materskej ked vas to vobec nenaplna?
mozte ist predsa aj vy pracovat... ja myslim ze spokojna mama a tato su pre dieta lepsie - aj ked ich ma len par hodin, ako nespokojna mama cely den a vecer pohadani rodicia 😔

inak chlapi to tiez nemaju lahke - ked sme my doma na nich pada cele financne zabezpecenie, maju urcite tiez rozne myslienky, ci to zvladnu a pod., stres si mnohi sposobuju aj sami ( lebo nemozu zabezpecit rodinu na urovni ako by si to priali )

ja chodim teraz do prace - od 15-teho mesiaca, malicku milujem, nikdy som tak nikoho nelubila ako ju, ale ona nebola to ukazkove babatko - materska bola velmi vycerpavajuca, zle spavala v noci ( stale neprespi noc ) a cez den len par minut, nedalo sa pri nej robit nic, tiez je pre mna fatamorgana dieta ktore lezi a kuka - moja bud papala, plakala alebo sa potrebovala mojkat... ine az do nejakeho 4-teho mesiaca neexistovalo 😅
moj odchod do prace som vnimala zcasti ako odchod na dovolenku- z prace som sa vracala domov oddychnuta, nasa opatrovatelka deti zboznuje a okrem toho sa malicka naucila spinkavat cez den - takze ona je spokojna a ja chodim spokojna domov a mozem sa jej venovat - nemozem ale povedat zeby som nebola unavena ako pes vecer - omnoho viac chapem muza ked mi mnohokrat nechcel vziat malicku hned ako prisiel z prace - ja som bola unavena z dna a ked prisiel tak mi to prislo zeby sa mal hned o nu postarat, aby som si mohla oddychnut , on ale citil tu istu potrebu oddychu - z toho potom vznikali nase hadky 😒

teraz to mame podelene, chodim skor ako on, pohrame sa a ked pride tato a naje sa , ideme obycajne este vsetci von - nie vzdy to vyjde ale velakrat ano, a je to velmi fajn...

moja malicka ma teraz cez 2 roky a zaciname pomaly rozmyslat nad dalsim babom - urcite ho budem uz vnimat inak, nebudem taka bojazliva a vystresovana lebo uz viem do coho sa pustam a horsie dietatko ako bola moja mala asi uz neexistuje 😀

zaroven ale chapem zeny ktore chcu len jedno dietatko - ja chcem viac, vzdy som chcela, rozmyslam podobne ako niektore dievcata tu, myslim ze dieta surodenci obohatia, budu si pomahat, ale zaroven tiez niekedy rozmyslam ze na dalsie dietatko uz nikdy nebudem mat tolko casu ako na malinku, ze sa im nebudem moct tolko venovat....

juraj, zial aj zena je len clovek, kazda ma svoje dovody preco rozmysla ako rozmysla - neohrozuj svoju rodinu tym ze budes na zenu tlacit , pockaj, mozno sa to samo dostane do stavu ze zena babo bude chciet a uzivaj si zatial stastie ktore ti poskytuje fakt, ze ti boh doprial aj to jedno dieta ( pre niekoho je aj to nemozne )... skus so zenou hovorit, ale netlac ju... uz mnohokrat sa NIKDY zmenilo na MOZNO a mozno na ANO... pockaj, mozno aj u vas to tak bude... a ak nie, tak skus ty pochopit svoju zenu a milovat svoju rodinu aka je...

macka01
16. sep 2009

ak môžem pridám svojú skusenosť.Prvy syn bol desny prepáčte za výraz ale lepší nepoznám.Nespal ani v noci ani cez deň.Len ruky a ruky a muž zahlasil,že by chcel druhe tak som povedala že ce moju mrtvolu.A už nikdy.Takto prešiel rokmalý sa učlovečil a začala som sama uvažovať naď surodencom pre neho,tým chcem povedať že všetko chce svoj čas a hoci som sa druhého veľmi obávála,druhý syyn bol presný opak prveho,Dobrý,spinkal stále no super.Ešte chcem dodať,že keď som druhé odmietla mať môj muž na mna prestal naliehať a uznal ž sa mam sama rozhodnuť až budem pripravená on je vraj stale 😀 Dai si prva ktora píše,že ani muži to nemaju ľahke ja s tebou súhlasím.Musia sa snažiť o to viac,aby vykrili aj príjem,čo už žena nema keď je doma,to spomínam len preto,že v iných diskusiach hovoria ženy(asi tie super emancipovné)že len ony trpia a chlapom je ,že žena maka 24 hodín pri decku a tak.,nech sa aj oni realizuju v dome keď večer prídu domov

tomika
20. apr 2010

mamičky,ako ste sa rozhodli pre tretie alebo viacere dieta??Moj manželik by chcel tretie.Ale ja sa velmi bojim.Ako to všetko zvládate??aj finančne??Mám do toho ist alebo nie??Ešte do decembra máme čas 😀 ,ak to chceme naplánovat kym mi skonči mat.dovolenka 😀 .Ale ja naozaj neviem.

traktor
20. apr 2010

ahojte, mam 4 deticky a patrim k tym , co pri prvom menej stihali ako teraz...mozno je to aj tym , ze ako prvomamina som vlastne este nevedela co ma caka, vecne som malu sledovala, pozorovala ci dycha, ...vecne jej stala za zadkom 😀 ..teraz je to uz ine, sice aj tu som pozorovala ci dycha 😀 ....ale uz som vedela co a ako, a potom starsie deti sa uz vyhrali same a ked prisiel matko, mam co robit aby som si ho aspon na chvilku ukradla pre seba....finanncne...no nemozme vyskakovat ale da sa, myslim, ze deti maju vsetko co potrebuju, su spokojne...som velmi rada, ze mam taku velku rodinu, aj ked sme povodne planovali 3 deticky...matko dodal nasej rodine viac slniecka 😵

jaja25
20. apr 2010

Tomika- u nás bol opačný problém. Môj manžel síce neprotestoval proti tretiemu, ale stále to nejako odkladal. Až som mu povedala, že teraz má ešte istú robotu 2 roky- čo bude potom neviem, ale 2 roky sme určite zabezpečení, no a pri najhoršom sa po dvoch rokoch vrátim ja do práce...

tomika
21. apr 2010

jaja25-a hned sa vám podarilo babatko,alebo ste snažili viac?

aksuram
22. apr 2010

Tak mi sme sa pre 3-4 nerozhodovali dako specialne- som tiez z tych co pri prvom stihali najmenej 😅 ... s kazdym dalsim stiham viac.Dosli sme k zaveru, ze mame dost priestoru, sily a lasky pre dalsie deti a tak prisli dalsie 😉 Pri viacerich detoch vidim len jeden problem a to su financie ... a to je velmi individualne- myslim si, ze aj so zlym prijmom sa daju uzivit 4 deticky- len sa musia znizit naroky nato co je potrebne a nutne naozaj mat. ALe ak ma niekto priemerny prijem, tak si myslim ze 4 deti sa daju v pohode zvladat- samozrejme na dovolenku v CAribiku sa nechystame 😀
... pravdupovediac sa chystame rozrast 😀 😀 😵

zana0077
25. apr 2010

Ahojte maminky, a jeden ocinko....:o)) Tak my mame ratoliestky tri a od vianoc cakame stvrte...
Skor by som mohla povedat ja mam tri a budem mat stvrte, kedze ocino je 5-6 tyzdnov v praci a veekend az tyzden doma...
Kedze chalanov mam uz starsich (lubko 11, adamko9), maju pridelenu aj starostlivost o malu plus obcasnu pomoc mamine v domacnosti....a?
Nijako im to neublizi a ako manzelia budu svedomitejsi....a aj ja si viem zadelit cas na pracovny a oddychovy...
Teda az pokial nepride to stvrte:o)) potom budem mudrejsia...

mimkao
25. apr 2010

Ahojte. Ja mám doma 4 "kúsky", piate na ceste a mám na všetko čas tak, ako bezdetné... 😀 Ešte sa aj stíham nudiť... 😀

eloisse
20. máj 2010

Mimka, to mi to teda vysvetli - ak je tvoj profil pravdivy - tak sa da nudit pri 4 detoch medzi 5 a 2 rokmi...a ako sa vyzit?

mimkao
20. máj 2010

eloisse, jasné že sa to dá.... 🙂 Deti sú v škôlke... 😉

eloisse
20. máj 2010

No ale ved tam nie su cely den...fuha ..ako sa to da zvladat poobede a cez vikendy...prepac ja som trochu mimo ako mozes mat tolko malickych deti a cakat piate..myslim to obdivne ...lebo nikoho takeho nepoznam...a financne to musi byt zaber...

mimkao
20. máj 2010

Tak zatiaľ ešte pracujem, manžel má firmu, takže s financiami, vďaka Bohu, problém neni. O štvrtej chodia domov zo škôlky, tak začne byť "trochu" rušno, ale to už o hodinku na to príde ja manžel domov, takže už na nich niesom sama. A cez víkendy sme celá rodinka spolu. Vtedy ja mám väčšinou upratovaciu náladu a manžel sa venuje deťom. Nedeľa je oddychová. Všetko sa dá pekne zariadiť. Aj keď, je pravda, že nie všetky dni sú takéto ružové, ale v celku je to o.k. A verím, že ani narodením piateho bábätka sa to nepokazí. Pribudne už len starosť s tým, že najstaršia dcérka ide do školy, takže učenie sa s ňou bude iné kafé, ako som bola doteraz zvyknutá, ale tak, všetko sa dá zvládnuť, keď sa chce. 🙂