Čo sa zmení pri druhom dieťati?

cicushka
21. feb 2008

Som mamina jedneho dietatka (zatial 🙂 ) a neviem si poriadne na nic najst cas, stale sa iba okolo malej tocim. Ak sa mi podari navarit a nebodaj este aj pouptratovat cez den, tak to mame sviatok 😅
A to si uz vobec neviem predstavit, ake to je s dvoma a viacej detmi.
V tejto teme by ste mohli porovnat, ako vyzeral vas den s jednym dietatkom a s dvoma, resp. viacej detmi. Co bolo ine, ako ste zvladali den plny povinnosti, ci ste si nasli cas aj na seba a pod. 😅

jaduska
21. feb 2008

Moja sestra, ktorá má tri deti tvrdí, že teraz stihne toho viac, ako keď mala iba prvé samo. 😀

Ono je to asi tak, že každá novopečená mamina chce byť dokonalá, dokázať každému, že zvláda byť matkou, manželkou, kuchárkou, upratovačkou atď. Pri druhom dieťatku od niektorých zásad upustí, niečo už vie ako urobiť na prvý krát. Všetko chce cvik. Čím viac detí, tým si šikovnejšia 😀 😀 😀

katrin
21. feb 2008

Ja neviem, ako je to s jedným, ale tvrdím, že keby som mala jedno, tak mám upratané, navarené, vyžehlené, komínky v skriniach, chodím dvakrát za deň von a ešte si stihnem aj nohy vyložiť 😀 Takže, v celku nechápem Vás, kočky (teraz bez urážky), ako nemôžete pri jednom dieťati nič nestíhať 😕

carmeny
21. feb 2008

Ahojte dievčatá,

ja mám jedno dieťa a stíham vpohode. 😉 zatiaľ nemám problém s ničím, malý veľmi dobre spinká poobede, takže stihnem navariť, upratať a aj sebe sa chvíľku venovať 😉 a večer to isté, je unavený, tak zaspinká väčšinou už okolo 21:00, takže sa stíham aj venovať manželovi 😀

Ale, neviem si predstaviť ako by to bolo pri dvoch detičkách.. Som rada, že zatiaľ zostávame pri jednom, a asi aj zostaneme, neviem... asi by som nestíhala nič. a nechcem byť strhaná, unavená, takže pri jednom dieťatku sa toho dá stihnúť veľa 😉

jaduska
21. feb 2008

katrin, kto nezažil - nepochopí 😀 😀 😀 Tiež to nemyslím v zlom. Ja som tiež nemala problém pri prvej dcérke všetko stíhať, ale bolo to zlaté bábo, spalo, papalo atď. Ale niektoré bábätká si vyžadujú viac pozornosti a keď sa žena nevyspí ani v noci, tak nemá toľko energie a čo jednej trvá 5 minút, druhá to robí pol hodiny. Takže ja chápem, ako sa aj pri jednom bábätku nedá stíhať, hoci som to sama nezažila 😉

ajduska
21. feb 2008

ahojte...tak teda pridám aj ja svoj názor a skúsenosť...
úplne chápem autorku diskusie, aj ja som pri prvom dieťatku mala pocit, že nič nestíham, na všetko som bola úplne sama, manžel celý deň preč, domov chodil až večer, unavený, takže "si potreboval oddýchnuť", naši bývajú ďaleko, takže mamina pomoc nula bodov, svokrovci síce bývajú neďaleko, ale čo sa týka pomoci, tiež nula bodov, malá mala koliky, takže 3 mesiace prerevala deň - noc, v noci som kojila aj každú hodinu, takže ráno som mala vždy pocit, akoby ma prešiel parný valec a to som vtedy ešte striktne dodržiavala zásadu, že dieťa má spať vo svojej postieľke, takže väčšinu noci som kojila a prenášala malú do postieľky a späť...cez deň nechcela vnútri vôbec spať, takže som sa s ňou musela v každom počasí prechádzať 2-krát denne aj po 3 hodiny vonku, samozrejme som tým pádom doma nič nespravila.........
teraz mám deti 3 a síce "stíham", ale prišla som na to, že je to aj o tom, čo si kto pod tým pojmom predstavuje...pri prvom dieťati som chcela pokračovať presne v takom životnom štýle, ako pred pôrodom, ale časom som prišla na to, že si treba usporiadať priority a zľaviť z nárokov, pretože inak by sa človek zbláznil...nemôžem mať, tak ako predtým, 100% upratané, vždy navarené, ožehlené,...atď...no a čo? snažím sa teraz, aby bolo postarané o deti a ich potreby a ostatné "má čas, keď na to bude čas", nie raz mám v kuchyni kopu riadu od obeda, a ja si s kľudným svedomím poobede ľahnem a čítam časopis, zatiaľ čo deti spia....

kojila som všetky tri, ale tie ďalšie dve už spávali so mnou na manželskej posteli a kojila som v polospánku, cez deň sa teraz prehrajú aj sami a ja stihnem to, čo som pri tom prvom nestíhala, lebo som sa musela venovať jemu...a nakoniec, veď už mám "dlhoročnú prax" 😀

takže, carmeny, mať viac detí môže byť aj výhoda, tiež som si to voľakedy nevedela predstaviť, ale teraz som rada, že ich mám...

a katrin, prepáč, neviem, aká je tvoja situácia, ale keď niekomu pomáha celé okolie, tak sa ľahko mudruje, ale keď je človek na všetko sám a ešte má aj náročné dieťatko, tak je to , a to mi ver, skutočný zaberák....samozrejme sa nechcem nikoho dotknúť, ani odsudzovať, len viem, čo je to byť na všetko sama ešte k tomu neskúsená mamina prvého dieťatka

revayova
21. feb 2008

ked som mala iba Alzbetku tak som studovala, byvali sme u svokrovcov.Musela som kazdy den navarit, upratat, vyvarala som plienky na sporaku.To som stihla ist este na prechadzku do 17.00. kym neprisli svokrovci z prace.Teraz mam dve deti stiham v pohode a stiham ij modreho konika pri neumytych riadoch z obeda a vobec ma to netrapi.a byvame samozrejme uz sami, tak si to mozem dovolit.clovek hlavne zena zvladne vela a hoci o tom netusi.Pride situacia a zvladneme vsetko.Vsak sikovnice??Aj tri deti

ajduska
21. feb 2008

revayova 😉 😀

cicushka
autor
21. feb 2008

ajduska) pekne si napisala, ako keby si mi zo srdca hovorila.

Pred tym, nez sa nam baby narodilo, tak som mala furt poupratovane, poprane, pozehlene a navarene, v skrini kominky a spodne pradlo ulozene podla farby (to naozaj 😀 ) a teraz som si uz zvykla na to, ze postel je od rana stale neustlana, pracka doprala pred 2 hodinami a stale som ju nevybrala a dres je plny riadov. Ale zato stihla som sa od rana osprchovat, najest sa a vyvencit psa

No a presne ako pisete viacere...strasne zalezi na tom, ake narocne je vase dietatko. Ci sa vie samo zahrat pod hrazdickou, ci spi v kuse 3 hodiny dva krat cez den, alebo 3 krat po 20 minut 😒

ajduska
21. feb 2008

cicushka, to máš ešte navyše aj psa????????? 😨 😝 😝 😀

revayova
21. feb 2008

ja mam manzela namiesto tretiho dietata Aj to sa rata? 😀

susik77
21. feb 2008

katrin-aj moja je hyperaktivna, tak som rada, ze sa stihnem najest,. nahadzat riad do mycky, uvarit obed a ist s nou na prechadzku...inak, stale musim davat pozor, ci nespadne a nebuchne si hlavu-a to uz od 2.5 mesiaca-vtedy sa zac. otacat z chrbatika na brusko 😎 teraz uz skoro lezie...zatial dozadu a uz aj trochu dopredu...a dokaze sa otocit na brusku kam chce...

susik77
21. feb 2008

predvcerom sme boli na ockovani-tak teraz spinka-je unavena...inak spi vacs. len hodinu vonku v kociku 😎

cicushka
autor
21. feb 2008

Tak len pre predstavu rozspisem, ako teraz vyzera nas denny rezim:

07:00 - Budicek ala Nellka 😀

07:00 - 07:20 - Nellka sa hra v postielke pod hrazdickou, mama dospava 😝

07:20 - 07:30 - Nellka sa uz nudi, mama vstava, prebalia sa, prezlecu sa z pyzamka

07:30 - 07:45 - Mama da Nellku do lehatka a idu spolu do kupelne. Mama sa rychlo osprchuje, pricom musi zo sprchy tancom a spevom zabavat Nellku (pohlad pre Bohov 😀 ) Ak je Nellka kludna, mama sa stihne aj ucesat, pripadne aj namalovat (od toho som este neupustila ani na materskej 😅 )

07:45 - 08:00 - Papame, grgame, utierame slinky

08:00 - 09:30 - Hrame sa pod hrazdickou, pozerame BEBE tv, nosime sa na rukach, vyhadzujeme sa, vetrame si ritku a papame si nohu. Pocas tychto hier musime v pravidelnych 5 minutovych intervaloch striedat hracky, lebo jedna nas dlho nebavi. Samozrejme, najspokojnejsia som, ke mam mama drzi v sede, alebo v stoji, lebo vsak na chrbte lezim uz skoro 6 mesiacov a to je nuda. 😒 A mama ma uz ruky ako rambo. Pocas tychto aktivit obcas mama nieco niekam uprace, prelozi, odnesie do spinaveho pradla, odkopne do rohu.

09:30 - 09:40 Nellka zacina byt nervozna z unavy. Uz ma nebavi ziadna hracka ani poloha. Mama pripravi kocik, oblecenie na von, a zacne ma obliekat. Samozrjem znacne pri tom protestujem. Ked som oblecena, mama si jednou rukou oblecie kabat, druhou vytiahne kocik na balkon, kde ma ulozi a vacsinou do 10 minut spinkam. Monotonne zvuky z vystavby bytovky pred nasimi oknami mi robia dobre a uspavaju ma. 😝

10:00 - 11:30 Mama sa naje, trochu uhadze byt (iba to co najviac bije do oci), spravi si kavu a konecne sa prebera 🙂 V telke uz treti krat idu denne spravy na TA3. Ak je cas...mama sa aj na kona dostane.

11:30 Nellka sa prebera

11:30 - 13:00 Vyzlecieme sa, papame, prebalujeme. Zacina sa podobny ritual ako medzi 08:00 - 09:30

13:00 - 13:10 Zasa ta unava. Cize znova obliekanie a uspavnaie na balkone.

13:10 - 14: 30 Mama sa oblecie, zoberie Nellku z balkona a idu von. Pritom zoberie smeti a psa. Ak sa jej zadari, tak skoci do potravin, do drogerie a do lekarne. Ked ma stastie, tak sa Nellka v obchodoch nezobudi a pokracujeme v kocikovani.

14:30 - 15:00 Sme doma, ak sa zadari, Nellka este dospava na balkone. Mama zatial vyklada nakup, vyzlieka sa a pripadne vyberie pracku, alebo zvesi uz suche pradlo.

15:00 - 17:30 Robim to, co medzi 08:00 - 09:30 a 11:00 - 13:00 a nevieme sa dockat tata, kym pride z roboty. Medzitym uz mama 100 krat urobila "Tap tap tapusky", zarecitovala "Ide vlacik sisisi" a aspon 20 krat mi robila lietadlo.

17:30 - 18:00 Tato pride z roboty, mama mu odovzda uz nervozne dieta Nellku a rychlo uteka na zachod. Dieta ja z tatina nadsene a zrazu ma dobru naladu, lebo tatinu ma este plnu hlavu inspiracii, ako dieta zabavit. Staci uz len to, ze je niekto iny ako mama.

18:00 - 19:00 Mama spravi rychlo nieco pod zub, aby nakrmila seba aj hladneho tata a pripravuje vecerny kupel.

19:00 - 19:30 Kupanie sa, vecerne masirovnaie, prezliekanie sa do pyzamka. Mama zatial berie psa von, pripadne este dovara veceru alebo rychlo veceria.

19:30 - 20:30 Uspavnie na prsku. Tato zatial veceria.

20:30 - 21:00 Mama sa ticho vypari z izby, ide sa osprchovat a prezliect. Po byte zbiera 1000 vlasov, co jej tento den vypadali.

21:00 - 22:30 Mama mrtvo pada v obyvacke na gauc. Rozpravaju sa s tatom, preberaju nove udalosti, riesa predaj bytu, stavbu domu. Upracu po "spolocnej" veceri.

22:30 - 23:00 Obaja su strasne vycerpani, odchadzaju do splane a do minuty su obaja tvrdy.

Pocas noci sa Nellka asi 3 krat zobudi. Nastastie si par krat cucne a na prsku znova zaspi.

Tak takto nejak vyzera nas den. Obcas si ho spestrime nejakym vyletom za babkou, kamoskou, alebo do nejakeho "krasneho", "mother and baby friendly" obchodneho centra.
Raz do tyzdna mi chodi jedna kocka urobit velke upratovanie, ktore sa ja snazim pocas tyzdna ako tak udrziavat.

cicushka
autor
21. feb 2008

A teraz ma momentalne mama sviatok, lebo uz som mala byt davno hore a ja este stale na balkone spim. Mama je z toho mimo, nevie ci sa ma uz teraz pustit do varenia vecere. Totizto tusi,ze ked zacne s tou vecerou a akurat da cibulku na horuci olej, tak Nellka sa zobud a bude po vareni. 😒

revayova
21. feb 2008

tak to mate super s tou kockou na upratovanie. Mne uz lezie upratovanie na nervy a kaslem na to . Aj tak pride navsteva, ked je najvacsi bordel. 😀

cicushka
autor
21. feb 2008

revayova ) je to velka pomoc. hlavne sa uz nestresujem zaprasenymi polickami a spinavou dlazkou. Vzdy si poviem, vsak dojde Pata (moja pomocnicka) 🙂

susik77
21. feb 2008

cicushka: dooost mi to pripomina nas. akurat mala mi uz nezaspi na balkone-byvame v novost. a kazdu chvilu tu vrtaju a pilia 😎 takze regul. prechadzka vonku 🙂
a tatino chodi domov najskor 19.40 a potom to chvalabohu prebera on 😉 a verca-predtym uplakana, unudena z mamy je naraz vysmiata 😀 😎

cicushka
autor
21. feb 2008

Tak dobre, ze som nezacala varit...uz sa budim 🙂

digysa
21. feb 2008

ajduska: presne tak to citim aj ja a mama mi to potvrdila....viac deti-menej starosti....ironia ze?
Zatial mam iba jedno dieta a tiez toho vela nestiham ale ako si ty pisala, vidim v dome nieco spinave, tak sa za tym hned nezohnem, ako ked som bola bezdetna 😵
A tak isto vychovavam syna uplne sama (s manzelom). Zijem za morom, moja rodina je mimo, moji svokrovci su stari, ako "prva svetova" a ja este robim v dvoch firmach (zajtra z jednej odchadzam....)

cicushka: precitala som si tvoj rozvrh....no co sa stazujes dievca? Ved Ty toho tolko stihas 😀 Presne tak vypada den mnohych mamiciek...vobce sa tym netrap a kludne uvazuj aj o druhom, zvladas to perfektne...Tie prve mesiace je to dost unavne, ale potom si zvyknes. Ja som bola odjakziva spachtos, v skole som dostava same poznamky, ze som chodila neskoro na hodiny. Moja mama bola zo mna hotova, nemohla som sa zobudit nacas do skoly.....a teraz? 6:20 rano budicek a som ako rybicka ( a to nehovorim, ze uz vyse dvoch rokov sa kazdu noc zobudim, aby som maleho prikrila )

ajduska
21. feb 2008

cicushka, veď to máš super, skôr by som povedala, že ťa ubíja ten stereotyp, ale to asi nás všetky 😉 .....ono starostlivosť o deti nie je ani tak o fyzickej, ako skôr o psychickej únave...ja by som veľakrát radšej 8 hodín niekde kopala motykou, ako nepretržité 24-hodinovky v domácnosti, bez nároku na dovolenku a "padla" a ešte k tomu aj zadarmo 😀 😉
aj ja chcééééém niekoho na upratovanie ☹

a ozaj, buď šťastná, že ti malá vie spať na balkóne, čo by som ja bola za to dala, ale mne ako na potvoru nechcelo na balkóne spať ani jedno a dokonca tí poslední dvaja si vyžadovali neustály pohyb kočíka, nesmela som zastať ani na chvíľočku, lebo v tom momente boli hore a spustili taký koncert, že sa za mnou všetci otáčali 😠 😀 ....ja keď som chcela popri prechádzke stihnúť obchod, poštu a podobné nutnosti, tak som vždy musela niekoho poprosiť, aby šiel so mnou a aspoň kočíkom mykal, aby sa "anjelik" nezobudil......ale najlepšie na tom je, že vtedy som z toho bola zúfalá a teraz sa na tom len pousmejem...všetko sa zvládne a všetko prejde, detičky rastú strašne rýchlo a ani sa nenazdáme a už nás nebbudú potrebovať a my budeme "žialiť" sa dobou, keď boli na nás úplne závislé...verte mi, je to tak, aj keď tie moje sú na mne ešte zatiaľ ako tak závislé 😉

cicushka
autor
21. feb 2008

No baby ano, takto sa to zda, ze ako vela porobim. Ale v skutocnositi nic poriadne. Vsetko je to tak, ako ze iba na oko, aby sa nepovedalo. Ale poriadne mozem urobit nieco, ci uz v domacnosti, alebo pre seba, iba vecer, kedy uz padam od unavy. Preto si to neviem predstavit, ze ako by to vyzeralo s dvoma detmi.

A BTW, nestazujem sa, viem ze to k tomu patri a nemenila by som za nic na svete, len ako som uz spominala, naozaj si to neviem predstavit s dalsim certikom. 😀

ajduska
22. feb 2008

jáj, cicushka, tak na to sa priprav, že ešte poriadne dlho budeš všetko robiť len tak naoko, aby sa nepovedalo 😉 ...ja myslím, že tak minimálne do puberty našich detí....ja tiež robím len to najnutnejšie, taký "generální úklid" by sa mi zišlo spraviť už aspoň 4 roky, ale ako vidím, najbližších 5 nehrozí 😀 😝 (myslím to tak, že všetko dokonale prejsť, pretriediť v skriniach, spraviť poriadok v papieroch, vyhádzať nepotrebné a dlho nepoužívané veci a tak...)

a vieš, ako perfektne zvládneš ďalšie dieťa?...teraz si to pekne natrénuješ (prvé je najhoršie) a pri ďalšom ti to už pôjde ako po masle 😉 😉 🙂

cicushka
autor
22. feb 2008

ajduska) tak potom ked uz dalsie. tak aspon 5, nech ma kto robit poriadok 😀

katrin
22. feb 2008

ajduska , ja som cele dni sama, vychovavam dvojicky, uz som to tu niekde spominala, lahko sa mi nemudruje, napisala som, ze bez urazky 😉

Okrem ineho, neviem, co je to nocny spanok, vstavam niekedy aj desatkrat za noc, neviem, co je to spanok cez den, pretoze jeden syn mi spi, druhy spava 2x20min za den. Vypomoc ziadna, manzel je od 2,30h do 18-19-20h v praci... Doma mame upratane, vyzehlene, navarene...Nemam pani na upratovanie, pretoze si to nemozeme dovolit. Nehovorim, ze je to na 100%, ale je. Takze preto hovorim, ze nechapem celkom kocky, ktore nestihaju... A predstavte si dvojicky, ako sa rozlezu kazde na inu stranu a v stotine sekundy sa musite rozhodnut, ktoremu hrozi mensie nebezpecenstvo, aby si neublizili 😔

ajduska
22. feb 2008

no,, katrin, tak potom klobúk dole, daj radu, ako to teda všetko v pohode zvládnuť, lebo ja som za tie roky ešte stále na to neprišla a zmierila som sa s tým, že to, ak sa nechcem uštvať a zblázniť, jednoducho nejde...aj keď je pravda, že sa zasa už ani nejak strašne netrhám, veľakrát si radšej ľahnem s časopisom v ruke a pritom by som mala radšej možno robiť niečo "zmysluplnejšie".........ale zas som si povedala, že nechcem byť otrokom svojej domácnosti a že ma tá robota aj tak počká 😉 😀
len tak na okraj, aj ja som minule skonštatovala, že keby som teraz mala len jedno dieťa, tak ešte aj po večeroch štrikujem 😀 ...ale je to asi fakt už o tej "praxi", pri prvom som nemala na také niečo ani pomyslenie 😀 😝

monkula
28. feb 2008

Aj ja prispejem svojou troškou odo mlyna...
Keď sa nám narodil Jarko, mala som dvadsať rokov, bývali sme asi dva mesiace v cudzom meste, svokra 300 km ďaleko, mama síce len 70 ,ale je pracujúca... mala som veľký strach, ako to všetko zvládnem..
Jarko bol ale veeeľmi dobrý chlapček, len spal a papal, keď bol hore, tak tíško ležkal a pozeral na kolotoč nad sebou, na steny, na hocičo... Keď bol väčší, tak sa s hocičím zahral, celé noci prespal hneď od návratu z pôrodnice, proste bezproblémové dieťa... Tak to bolo do troch rokov, potom škôlka v tomto veku sa veľmi zmenil, ale to je na inú diskusiu., a je z neho náš typický, neposedný a nesmierne aktívny Jarko...
Keď sme čakali druhé bábo, ani som nemyslela na to, že by to mohlo byť aj inak, lenže... Chiarka bola bábo, čo potrebuje žiť v noci, takže sme celé noci nespali, ľahnúť si cez deň bolo nemysliteľné, pretože sa bolo treba postarať o jarka, o domácnosť a mladá dáma spala...Takt oto išlo 6-8 týždňov, a ja som bola už strašne unavená... Do toho sťahovanie, tak som si hovorila, že aspoň si porobím, ale malá sa práve vtedy rozhodla, že je načase sa otočiť, takže cez deň nespala ani polhodinku a len na rukách, alebo pozerať na mymu, zahrať sa sama? U náš úplne nemysliteľné ,ak teda nepočítam, že by sa najradšej hrala so zástrčkou, s nožíkmi, nožnicami...

Takže u mňa sa neosvedčilo ,že druhé je malina,práve naopak...

adetka
29. feb 2008

ono to asi vzdy byva tak.. ze to druhe je presny opak toho prveho 😉 (co sa z v MC alebo na plavani stretavam s mamickami dvoch deti)... a moja svokra, ktora ma 4 deti... povedala, ze to posledne je vzdy uuuplne ine ako tie predchadzajuce 😀 ...

u nas to bolo tak, ze pokial mna museli do noci zabavat a hrat sa so mnou... a posluchat som nechcela ani za svet... moja sestra sa hravala sama (ja som sa potom hravala s mojim bratrancom)... a bola neskutocne poslusna 😉

cicushka
autor
29. feb 2008

ajduska) no presne ako pises. Tiez si radsej v tu volnu chvilku lahnem s casopisom do postele alebo diem na konika. 😉 a nesnazim sa mat vsetko na 100 percent urobene. Take pokusy som mala zozaciatku a vyzerala som ako matoha. 🙂
Vsak preto som sa aj pytala v mojej otazke, ako sa da pri viacerych detoch stihnut mat cas aj na seba. 😉

adetka
29. feb 2008

ja by som aj vsetko stihala...pri jednom dietati... myslim kazdy den varit, upratovat i zehlit... ale to by som sa cely den starala o to iste stale dookola... a z toho by som sa asi zblaznila... treba vyuzit kusok volneho casu aj pre seba... 😉

tweety22
10. mar 2008

moj manzel neupratuje, nevari ale zato travi strasne vela casu s malym a vtedy mam cas na nakupy, kadernicku alebo zajst obcas na nejaky muzikal... upratujem s malym pretoze on uplne zboznuje ked skladam hore dole nejake veci, ked vysam atd... ale neviem si predstavit keby mi tu zgravcalo druhe mimi ci by som bola taka * super * 😀 obdivujem mamicky , ktore sa rozhodnu mat deti hned po sebe 😒