Čo sa zmení pri druhom dieťati?

cicushka
21. feb 2008

Som mamina jedneho dietatka (zatial 🙂 ) a neviem si poriadne na nic najst cas, stale sa iba okolo malej tocim. Ak sa mi podari navarit a nebodaj este aj pouptratovat cez den, tak to mame sviatok 😅
A to si uz vobec neviem predstavit, ake to je s dvoma a viacej detmi.
V tejto teme by ste mohli porovnat, ako vyzeral vas den s jednym dietatkom a s dvoma, resp. viacej detmi. Co bolo ine, ako ste zvladali den plny povinnosti, ci ste si nasli cas aj na seba a pod. 😅

tweety22
10. mar 2008

vysavam 🙂 preklep

lubkaaa
10. júl 2008

ja sa tiež pridávam k názoru, že všetko závisí aj od toho aké je dieťa a tiež s ký bývate. čo z toho, že sa celé dni snažíte naučiť dieťa aby sa trocha prehralo aj samé na zemi, pod hrazdičkou a tak..keď poobede prídu domov svokrovci -na jednej strane pomôžu, na druhej strane nosia dieťa na rukách celý čas.. no a na druhý deň sa dieťa nebude hrať predsa samé.. chce od vás nosiť sa na rukách celé doobedu, aby ste mu ukaxzovali nové veci-čo by sa ono malo snahu plaziť po zemi samé-bude tam plakať a čakať kym ho nevezmete.... nemôžete ho na minútu položiť.. tak ja neviem, sú možno deti čo si aj poležia, zabavia sa samé.. neviem, moje také nie je.. a spíme v noci 10hodín (máme cca 8mesiacov) /s prestávkami n kojenie/ a cez deň dokopy 1,5- 2hod rozdelené na 2-3razy. pričom deti v tomto veku by mali teoreticky spat okolo15 hodín-tak to má niekto 3hodinky k dobru..

jaja0110
21. sep 2008

cicushka- precitala som si len tvoj uvodny prispevok, neviem co tu pisali ostatne maminy, takze pisem za seba.
Mam dvojicky, zijeme v zahranici a moja aj manzelova rodina je mimo, takze sme tu sami. Komplet sami.
Manzel pracuje, a ja sa staram... no a stiham! Neviem to porovnat ako by to bolo s jednym babom, ale s dvoma naraz je to super!!!! 😅
Dokazu sa same "prebavit", ked nie, bavime sa spolu. pomedzi to to co upracem, a navarim ked spia. V noci spavaju 10 hodin v kuse, takze stiham aj konikovat o 1-ej rano (mam nespavost) 😝 a stale sa tesim. 😅

Takze cim viac deti, tym lepsie, tym lahsie! 😅 Doma je potom veselsie a hlavne cas ubieha rychlejsie takze nemas cas sa nudit 😅
My planujeme este jedno (alebo dve?) 😅

sysusik
26. sep 2008

Mám štvorročnú princeznú, v januári bude mať 5 rôčkov a rozmýšľame, či mať alebo nemať druhé? Čo na to? 🙂

dobromila
6. okt 2008

ja si neviem predstavit, ze by sme zostali iba pri jednom dietati. Planujeme min. 3 a max. 4 😎

Tiez som mala minimalne prvy polrok pocit, ze absolutne nic nestiham, ale vacsinou to zalezi od toho, o aky typ dietatka sa starate - teda suhlasim s mamami, ktore to tu tiez tvrdia.
Benjamin mal koliky prve dva mesiace, strasne casto vyzadoval dojcenie cez den aj v noci a to az do 7-8 mesiacov. Cez den spaval kratko a tiez zasadne v pohybujucom sa kociku. Nikdy neplnil "normy" spanku pre svoj vek. Az po roku sa jeho spanok konecne upravil tak, ze v noci sice s jednou, ci dvoma prestavkami prespi priblizne 10 hodin, ale to ho nesmiem ulozit skor ako o 21:00 a poobede ho nemozem nechat spat dlhsie ako dve hodiny (vacsinou sa sam budi uz po 1h15min, ale tak raz za dva tyzdne spi dlhsie a potom ho budim, ak nechcem mat v ten den late night show 😀 )

Tak isto som vzdy dobre ze nie s otvorenymi ustami pocuvala reci o tom, ako sa dokazu babatka same prebavit, su spokojne, ked si lezkaju v postielke a pozeraju sa dookola, alebo su v kresielku a hraju sa s hrazdickou a podobne. U nas nehrozilo, vzdy som pri nom musela byt ja, ako aktivny partner na hranie, zabavanie...

Pevne verim, ze druhe babo bude opak prveho a ze zazijem na vlastnej kozi ake to je, ked dieta prve mesiace len papa a spinka a sem tam sa hodinu pozera tisko dookola 😀 Zatial je to pre mna len sci-fi. 😅

cukrikk
10. okt 2008

my mame dve deti syn ma 6 rokov takze mame prvacika a Lily bude mat teraz v novembri 3 roky a uvazujeme cim dalej tym viac nad tretim dietatko....

sirinka
15. okt 2008

ahojte...tak som vas precitala.... 😅
my chceme deticky 3, mozno 4, uvidime...ale mam teraz hrozny strach, ako budem vsetko stihat.
obdivujem mamicky, ktore vsetko zvladaju na jednotku a ani nie su pri tom unavene...
ale urcite vela zalezi na babatku, ta nasa napr. spala celu noc od troch mesiacov, ale cez den iba 20min aj to iba na rukach, alebo v iducom kociku. a kedze tu nemame rodinu, tak ten kocik som musela tlacit ja...a hravat sa aspon chvilku sama zacala teraz...ma 15 mesiacov
tiez asi zalezi od velkosti domacnosti, ked ma niekto na upratanie 1izbovy byt, ma to lahsie ako poschodovy dom + zahrada...
no ale my sme sa do toho vrhli po hlave, pre mna lepsie mat deticky skoro za sebou ako z vacsim vekovym rozdielom, tak ideme bojovat 😀

sasiki
15. okt 2008

sirinka, určite to zvládnete 😉 , ja mám tiež dve po sebe a je to super. Nehovorím, že nebývam unavená, ale keď sa zabehnete, bude to fajn. Tiež zvládam viacej vecí naraz, než predtým. Ale jedno je pravda - pre mňa bolo jedno dieťa totálna pohoda 😀

lindda
31. dec 2008

Ja stale a velmi rozmyslam ,ci mat iba jedno dieta nenasla som inu diskusiu tak pisem sem aky mate nazor vy ?? Ja nevie, ze ci vobec chcem drue mam pocit ,ze o jedno ma uplne naplnilo ,,,,,,,,,,,,,,,,,,ja viem blbo to znie ,ale tak to citim 😖

abetka
31. dec 2008

ja tiez uvazujem stale cim dalej nad tretim 😉 . Podla mna je lepsie ked deti aj ked nemaju materialne vsetko, maju rodicov a surodencov a ked sa rodicia pominu nezostanu tu sami. V to verim a budem sa snazit ich tak vychovat, aby mali k sebe navzajom uctu a pomahali si 🙂 . Snad sa nam to podari.

stvura
1. jan 2009

Mne sa paci ako to napisala abetka...je na tom daco.
Mi mame momentalne malicke prve a snazime sa o druhe {manzel by chcel tri deti}, osobne si myslim, lebo pochadzam z dvoch deti ze minimalne dve deti su fajn. Sesternica ma jedno {nemoze mat viac} a zakazdym ked jej mala niekde ide si o nu robi starosti a trpne aby sa jej nieco nestalo. Nevravim ze pri dvoch detoch si clovek nerobi starosti, ale uz to nie je take ako pri jednom.
A potom, treba zlepsit populacnu krivku, lebo nas zahltia mensiny na tom nasom krasnom Slovensku...

zuzna.z
9. jan 2009

Dievčatá,všetko sa dá stíhať a chlap pri tom ani nemusí byť. Ten moj sa odsťahoval, že ho deti nebavia a ide to. Moja teoria je, čím viac detí, tým viac mamka stíha. Aspoň mne sa to osvedčilo. Pri prvom som bola hotová a potom to bola čoraz vačšia pohodička.

jonatanka
9. jan 2009

no neviem mne sa vzdy zdalo, ze mat jedno musi byt strasna nuda. ja sa nemozem stazovat, stiham vsetko v pohode, varim kazdy den a poriadok? nie vzdy je 100% ale aky taky je, radsej sa pohram s detmi ako drhnut riady, tie predsa neutecu 🙂 , dvojcata su prednejsie, zehlim vecer ked uz spia ked spia poobede uvarim si kavu a vylozim si nohy, mam rada pohodie 😀

jonatanka
9. jan 2009

zabudla som povedat, ze tie moje potvorky sa radsej hraju spolu, ja im zavadziam, posielaju ma vzdy papa, takze ja to mam o nieco lepsie ako maminky inych deticiek, ktore si vyzaduju viac pozornosti

zuzna.z
13. jan 2009

máš dvojčatá? to som vždy chcela

lindda
5. mar 2009

no aj ja uz acinam pomali rozmyslat nad druhy tlaci ma vek tak sa musim rozhodnut, ze ci ano alebo nie 😒

luciaj
9. júl 2009

ozivujem tuto temu, lebo potrebujem poznat nazory, klady a zapory jedneho a viacerych deticiek ... ja mam teraz taky pocit, ze mi jedno dieta uplne staci, davam jej vsetku lasku a nemam pocit, zeby jej surodenec chybal. ona si uziva nas rodicov a chodi do jasliciek, kde sa pohra s detickami. a obavam sa, ci by som mala aj druhe dieta rovnako rada. ja svoju dcerku nesmierne milujem a obe na sebe lipneme, ona je moj maly milacik ... mozno to znie divne, ale tak to teraz citim 😒

lienockaa
9. júl 2009

osobne chcem urcite viac deti, 2 isto, brala by som aj 3, viac uz asi vzhladom k veku nestiham..😉
ano maleho milujem, ale nechcem ho ochudobnit ani o surodenecku lasku, ktora je tiez krasna a je ina ako rodicovska, je jednoducho osobita, ked tu uz jedneho dna nebudem, nech ma brata, sestru, aby mu na svete nebolo smutno a mal sa o koho opriet..aj ked viem, ze vztahy byvaju v dnesnej dobe rozne, napriek tomu verim, ze sa budu mat radi..😉

simona55
9. júl 2009

ahojte maminy. ja mam 4deticky najstarsia ma 17 a najmladsi 1rok a kazdy si mysli ze to jejej syn.mi z manzelom pochadzame tiez z 4surodencov a mi sme tiez chceli mat 4deti,je to fajn len keby ti eura boli viac. chvala bohu stiham aj navarit aj upratat aj snim sa hrat niekedy som doma snim len sama a musim sama zvladnut vsetko. je tak ze nenavarim na 12 ale na 1 no a svet sa nezruti . narodilsa nam syn na 11rokov to je potom take jak kto ma prve. viac casu ide nano a okolo neho. no ale mi homilujeme nadovsetko. stvara huncuctava a mi ho skoro zieme.bojujeme kto ho bude mat na ruke. lebo ho kazdy chce mat co naj viac pri sebe 😀 🙂

miriamkac
13. júl 2009

luciaj ty si jedinacik?
Ja to napisem len takto: Ja tu nebudem vecne a viem, ze moje deti budu mat na tomto svete niekoho velmi blizkeho. Lebo kamarat nikdy nie je surodenec. Ci uz v dobrom, alebo v zlom 😉 .

bubatinko
13. júl 2009

luciaj, ja som od zaciatku ako sa mi prvy syn narodil vyhlasovala ze chcem iba jedno ze mi to staci..... ale ked mal syn cca 15 m tak som sa zadivala nanho ze ako sa on pekne sam pohra a ze ci tu bude taky sam a tak sa prebudil vo mne ten materinsky cit ze som sa rozhodla aj pre druhe dieta .... manzel nebol proti a tak dnes uz mame doma dve sidla a ver ze nelutujem .... aj ked zaciatky boli velmi tazke skoordinovat ich nejak aby sme vsetko stihali .... no teraz je to parada....deticky sa lubia od prvej chvile a teraz uz spolu vymyslaju huncutsva 😀 ..... a zapory no jasne ked maju svoj "super" den tak je to "o hubu" ale da sa to.... taktiez naseba moc casu nieje ale teraz je to uz lepsie.... ja len tolko ak si to mozte ako tak financne dovolit tak smelo do druheho babenka..... to co babatko najviac potrebuje je zadarmo, vasa laska- a ver ze aj to druhe budes lubit "rovnako"/preto v uvodzovkach lebo ku kazdemu budes mat vlastny vztah ale budes ich lubit najviac na svete/

ja som si k prvemu synovi musela tu materinsku lasku budovat /teraz ho lubim viac nez cokolvek/ ale ked sa narodil druhy syn prislo to uplne samo, automaticky ma ten zvlastny pocit zalial hned som vedela ze toto baculate stvorenie milujem.......

drzim palce pre spravne rozhodnutie

lindda
28. aug 2009

cafte ani my sa nevieme rozhodnut ci mat druhe moj maly bol veelmi uplakany a este aj je k tomu zly porod ,,,, neviem sa rozhodnut ci mat alebo nemat date niekto uzitocnu radu ?

jalao
28. aug 2009

Linduska, my sme mali prveho tiez hrozne urevaneho ☹ , ale uplne prirodzene sme obidvaja chceli dalsie dieta, najskor som bola nestastna, ze ledva sme ho oducili od plienky a znovu som bola tehotna...ale nakoniec to dopadlo dobre a su skvelymi brachom a segrou, hoci vramci puberty maju aj tie "tazke dni" 😀 😀 No a jedneho dna nam napadlo, ze by bolo asi pekne mat este babatko a ked ma MM aj v tom podporil, mame aj tretiu Zabku! Je osviezenim naseho zivota a hoci sa niekedy nezastavim doma v kolotoci, fakt to nelutujem, lebo tie deti a rodina su nasa najvacsia deviza! Lindus, ked budes drzat za nejaky cas svoje decino v naruci, budes sa sama sebe divit, preco si nad tym, ci ho mat, alebo nemat, tolko vahala. 😉 😉 😉

hanka274
28. aug 2009

linddi, cafko, urcite mat, ja som pri malej mala tiez dost tazky a teraz eno nuno, no samozrejme neni to zarucene...ale ak sa necitis teraz, tk neskor ale majte s martinom urcite, minimalne s takeho blbeho dovodu co je este daleko ale sice aj tak...ak budete stary, ninko bude sam, ak budete uz moc stary a uz tu nebudete, ninko bude sam, samozrejme, ze bude mat svoju rodinu, ale brata-sestru, pre jeho deti krsnu-krsneho, uja nebude mat, chapes...
ako sa mate, keby daco tak IP...

nesca
28. aug 2009

Mam takú možno blbú otázku, ale stále sa tým zaoberám dookola. Nie ste zlé a podráždené na svoje polovičky ked sa vrátia z práce? Ja áno a dosť často. ja sa na neho vždy teším, ale potom ked príde, tak stačí málo a vybuchnem, som nafučaná a nepríjemná a to preto lebo mi pripadá stále hrooozne nespravodlivé ako je to zariadené. Zena dietatko vynosí 9 m, potom ho porodí, to tiež nie je brnkačka a potom s ním trčí doma 3 roky, dosť izolovaná, unahánaná a riskujúca, že z toho stereotypu zblbne. A manžel vlastne len veľmi málo zmení kvôli mimi svoj životný štýl a to ešte mám často pocit, že ked príde domov, samozrejme vždy unavený očakáva, že ja ho budem obskakovať a ocenovať, čo robí. Ved jasné, že nás všetkých živí, ale myslím, že si vôbec nevie predstaviť ten dennodenný kolobeh ženy na MD. No a ja som potom taká nepríjemná až ma to mrzí, ved na MD je veľa žien a nevrčia zato na manžela, ale neviem sa premôcť, taká bývam znechutená, že ja to musím a on nie 😝 .Co vy na to?

nadhera
28. aug 2009

nesca, viem o com pises 🙂 mne ked pride drahy z prace, naje sa a uz mu chystam pre malych vecicky, oblecie ich, medzitym chystam cajiky do flasticiek,daku mnam akbyze na dlhsie a idu von. a zacnem pratat. za ten cas, co su oni vonku , stihnem urobit nemozne. 😝

briketa
28. aug 2009

Cicus, dieta nebude vyzadovat naveky tolko pozornosti ako ked ma jeden rok ;).
S postupom casu je to omnoho jednoduchsie. Tak isto si musis dieta naucit, aby sa vedelo zabavit (zaspat) aj samo. Inak sa Ti to neskor moze vypomstit.
Nad druhym zacnes uvazovat, ked sa na to budes citit. Nie je dovod sa stresovat.
A ked sa niekto citi na jedno, nech ma jedno. Ked sa citi na tri, nech ma tri.
Ale opakujem, ze s postupujucim casom je to omnoho jednoduchsie 🙂

hanka274
29. aug 2009

ty vole, ta moja gramatika, to co som pila?? 😅 😅

nadhera
29. aug 2009

hanka 😀 pohoda, su aj horsie pripady.

abetka
29. aug 2009

ja vrcim na MM v poslednom case stale 😠