Čo všetko má už vedieť 4-ročné dieťa

bubblegum7
30. júl 2018

Ahojte chcem sa len informovat. Viem deti su rozne vela zalezi od povahy rodicov od prostredia od vsetkeho mozneho. Chcem sa opytat ake su vase 4 rocne deti aky maju rezim co cez den robia co vsetko vedia z takych beznych veci napr viazat snurky dni v tyzdni mesiace a podobne. Ako sa spravaju nevynucuju si pozornost? Hovoria vzdy a vsade od rana do vecera? Tiez neposluchaju ked im daco poviete alebo musite sa opakovat 3krat

bubblegum7
autor
30. júl 2018

*chcem si to len porovnat s mojou lebo dakedy mam pocit ze nicomu nerozumie a vzdy robi na truc a v poslednom case sme sa strasne vzdialili 😕 mrzi ma to snazim sa najst si k nej cestu ale akosi to nejde. Akoby vobec nerespektovala ked jej daco hovorim musim jej stokrat opakovat nech urobi alebo nerobi toto a tamto som z toho uz na nervy. Popri babatku nemam cas ani chut vsetko rozoberat preco ano preco toto nesmies a dookola den co den to iste. Je rozumna uci sa rychlo vsetko ale co sa tyka spravania katastrofa. Sem tam ju chyti hysak ked nedostane co chce aj v meste proste rev. Hovorila som xkrat ze k psychologovi tak ma vsetci vysmiali

alex49
30. júl 2018

a nebude problém v žiarlivosti na bábatko?

vevesh
30. júl 2018

@bubblegum7 podla mna to je uplne normalna reakcia na surodenca (ta moze trvat aj rok, nielen tyzden po prichode z nemocnice). Deti su naozaj rozne a co jedno v 4r. nevedelo, druhe vedelo, ale zas nevedelo to, co prve resp. Nanaucilo sa to ani v 6stich a tretie ignoruje zatial uspesne vsetko😀😀 a konkr. Snurky viazat nevie zatial ani jedno, dni v tyzdni vedia vsetci, rezim viac menej volny a pozornost si vynucuje kazde jedno z 3 deti bez ohladu na vek😀😀ps. Mam skolaka a 2 skolkarov😎

bubblegum7
autor
30. júl 2018

@alex49
@vevesh
Tak to ano moze to byt surodencom aj ked ma ju velmi rada stara sa o nu so mnou hraje sa s nou rozprava s nou o nic sa zatial nepokusila aby jej ublizila. Pred porodom som sa jej intenzivne venovala cele dni tak asi jej to chyba dost sme si vtedy uzivali pocas celeho mojho tehu kedze som bola na pnke mala som na nu vela casu. Teraz som babatko nechala postrazit mamine a sla som len s dcerkou vonku zahrali sme si futbal venovala som sa len jej zaplietla som jej vlasky 😂 aspon po veceroch tak intentizvnejsie som s nou inak s oboma naraz. Mozno to bude len tym. Vidim niektore maminky maju pre dieta pevny rezim poobedny spanok moja s nim odjakziva bojuje vstane pred 7 rano a tak do 8 vecera je vkuse hore a vzdy nieco chce robit ako keby mala nevybijatelnu energiu niekedy za nou nestacim vkuse sa cosi vypytuje rozprava nepocuva co od nej ziadam proste svoje. Snazim sa ju aj pocuvat aj primerane jej odpovedat ale ktora mama z casu na cas nevypne prijem a len sa tvari ze pocuva 😂😂😂

dopepalacinka
30. júl 2018

Ahoj ja mam 5 rocneho syna a 3 rocnu dcerku....a syn je taky ako ta tvoja dcerka....nechce sa nic ucit...vsrtko musim vraviey x krat je splaseny vnima len svoj svet obcas aj udrie sestru ale to je asi normalne....medzi surodencami aj fnes napr.taku bombu jej dal ze sa jej pustila krv...samozrejme dostal trest a aj po rukach...tiez sme sa vzdialili6a neviem ako na nho....ja som psychologa skusila ale nic moc....prestali sme tam chodit adi len trpezlivost...a este k tym nekonecnym otazkam....mam to iste ale obcas to uz ignorujem alebo stocim inu temu lebo by mi vybuchla hlava...vela trpezlivosti prajem

dopepalacinka
30. júl 2018

@dopepalacinka hopsa sorry za tie chyby pisem rychlo na mobile a potom my to tam skace ako chce

bubblegum7
autor
30. júl 2018

@dopepalacinka je to dobre citatelne tie mobily pisu za nas co chcu 😂 hovorim si ze raz z toho musia vyrast snad. Ziarlivost je na mieste to chapem napr babatku ale celkovo mladsiemu surodencovi sa treba viac venovat a ten starsi sa citi odstrceny. Tiez som to zazila s mladsou sestrou a je milacik doteraz. Snazim sa im venovat nejak primerane ale predsa len kojenie kolko zabera casu mozno sa starsej zda ze mam malu vkuse na rukach a plus prebalovanie zhovaranie sa s malou snazim sa do toho zapajat aj starsiu pomaha mi aj s kupanim a tak aby sa necitila na boku zatial mi nehovorila ze bez sestricky bolo lepsie alebo ze ju mam dat prec tak neviem.

dopepalacinka
30. júl 2018

@bubblegum7 no ved to...ze ja mam pocit ze u nas je to trosku ziarlivost a na druhej strane nas syn si obcas dost casto rad presadzuje svoje zaujmi proste ....a to je u nas problem moj problem zasa je a to zavidim vsetkym mamickam ktore to vedia je ze ja sa neviem az tak hrat s detmi proste skusala som to ale neviem....skor ich chcem ucit ale to sa im samozrejme neda stale....ale to stym hranim je u mna fakt strasne

bubblegum7
autor
30. júl 2018

@dopepalacinka moja si lubi kreslit s kriedami co ja nemozem lebo ked dlho cupim tak sa mi strasne kruti hlava a mam zavraty. Bohuzial aj ked by som velmi chcela. Ja ju tiez ucim pismenka po novom ide jej to aj bavi ju to dlho aj vonku sa zahrame ale nechce sa mi nejako dlho aj neviem vymyslat aktivity nalriklad ked prsi a sme dnu ze co cely cas robit. Popri babatku ju zamestnam toto priprav odnes dones ☺️ ale ked bola mensia nevedela som ako sa mam s nou hrat. S kockami ano ale napriklad kuchynka ma nebavi. Alebo dam jej nech ma cese a to ju bavi a ja mam wellness.

matricia
30. júl 2018

@bubblegum7 To je normalne, este trva obdobie vzdoru, nas mladsi na seba stale upozornuje, vsetko mi robi na truc, aj ked mu kazem umyt zuby rano, ze: neumyjem siiii! Tiez ma ide porazit niekedy a tiez od rana do neskoreho vecera funguje ako nezmar, ale hlavne, ze tie decka su zdrave. Nas este susle, kazdemu sa prihovara, ze ahoj, taky zivel a stale sa blazni, ksichti. A cjce sa nosit na rukach, ze vraj nevladze. A este je priebercivy, otvaram rano pasteku a on ze: to bude volaka somarina!

matricia
30. júl 2018

@matricia a rad si cmara, hra sa na predavaca, s legom, alebo na piesku, minule nasiel taku palicku, co vyzerala ako motyka a ze okopava v zahradke vlastnu zeleninu, to sme boli v parku, rad sa kolobezkuje, na odrazadle, trampoline...

bubblegum7
autor
30. júl 2018

@matricia s tou pastekou ma to dostalo 😂😂 tak asi je to normalne no treba tie deti zabavat aby sa necitili zanedbane treba sa aj im primerane venovat preto robia na truc aj bezne veci ktore robili su zrazu problemom. Este ze v skolke je zlaticko

matricia
30. júl 2018

@bubblegum7 Ano, hlavne aby mali zabavu a nenudili sa, treba skusit aj zmenu, vylety, prechadzky, do bazena a tak😉. Neboj, trucovanie prejde okolo tych piatich-siestich rokov a uz to bude fajn.

iwesska
31. júl 2018

Viazat v snurky v 4r.? Take dieta som este nevidela. S tym ma problem aj moj 7r.,ktory je inak velmi obratny a zrucny,ale toto sa nie a nie naucit...Takisto mesiace v roku,dni v tyzdni,to riesili ako predskolaci a hlavne je to ucivo prveho rocnika. On bol sikovny,od 3r.sa zaujimal od cisla a pismenka. Dcera ma 4 a nepozna ziadne pismeno ani cislo,ani dni v tyzdni,ani mesiace akurat vie napocitat do 5 a nic si z toho nerobim,lebo to v tomto veku nie je vobec podstatne.

sense
31. júl 2018

@iwesska moja nemala este 5,ked sa naucila viazat snurky lebo chcela....zaujem prejavuje o pisanie,pocitanie ale po 10-15min akonahle zacne mat pocit ze "nieco musi" tak uz nechce....ale ani nemusi,na 5rokov a nech su "uziva" detstvo...

sense
31. júl 2018

@bubblegum7 ja mam.len.jednu a obcas ma rovnake spravanie...je to bezna faza vyvoja....u vas moze byt aj to ze diteraz bola sama a zrazu je tam aj surodenec

annaanna
31. júl 2018

@iwesska moja dcéra v 4 vedela viazať šnúrky... zato teraz nevie 😀

arasidka123
31. júl 2018

@iwesska ja mám 4 ročnú a vie viazať šnúrky už minimálne polroka..vie počítať do sto..vie písať písmenká..prečítať ich .a to som ju ani neucila ale naučila sa sama od o rok staršieho brata..a skôr on mal donedávna problém so snurkami ale už to vie aj on..

sindas
31. júl 2018

@bubblegum7 môj bude mať za 2 týždne 4 roky... A teda učiť sa to ho nebaví, vie narastať do 5 a do 10 s pomocou, pozná farby ale on chce strašne rýchlo všetko povedať a niekedy hlta písmenká a nerozumiem mu ani ja... Vtedy ho. Musím stopnúť a spomaliť ho. Viazať šnúrky nevie( ani sa to nemal kde naučiť - ma tenisky na suchý zips😂😂) vie sa bicyklovať bez pomocných koliesok, básničky alebo detské pesničky to vôbec( to ho nebaví ani v škôlke) ale zato ti povie všetko čo je v motori v aute od baterky cez karburátor až po klinovy remeň 😁👌 takže vôbec neporovnavaj svoje dieťa s inými každé je niečím iné a výnimočné. A veľa záleží od toho co ktoré dieťa baví. Synovec rovnako starí ako môj vie všetky možné básničky a pesničky ale zato sa nevie byciklovat, takže záleží aj od povahy dietat

iwesska
31. júl 2018

@arasidka123 Gratulujem👍 Bezne deti ale take genialne nebyvaju,toto je skor vynimka...Ucitelky v skolke by ti vedeli rozpravat.

montemotherone
31. júl 2018

@bubblegum7 som vyštudovaná predškolská pedagogička s niekoľko ročnou praxou v MŠ a dám ti jednu odbornú odpoveď: Neporovnávaj svoje dieťa s inými. Nikdy. 🙂
Venuj mu svoj čas, miluj ho, ukazuj mu svet, nechaj ho spoznávať ho, skúšať, ochutnávať, usmerňuj jeho správanie tak, ako máš nastavenú morálku ty a buď mu vzorom vlastným životom a správaním. Aj tak mu nič viac nemôžeš dať 🙂 (a nič viac, aj keď je toho vlastne dosť 😉 ani nepotrebuje.
... a nad tým, či vie viazať šnúrky, by som sa fakt netrápila 😉

hanka_se
31. júl 2018

Moja dcerka ma 4roky a 3mesiace. Je to nas maly zivel, od rana do vecera sa nezastavi 😃 ci uz v pohybe alebo v rozpravani 😃. Tiez som zo zaciatku porovnavala s inymi detmi, hnevala som sa, ze ine deti vedia pocitat do xy a nasa nie, pri kazdej hre sme akoze pocitali.....a prekukla nas. Zatala sa a nechcela. Ale casom si zacala sama ratat a teraz bez problemov do 20. Ci sa ucili v skolke alebo kde neviem, ale neriesim. Ak na ulici, v obchode, na navsteve nebolo po jej, trucovala, jedovala sa, zahanala sa. Mna to vytacalo, ale potom som si povedala, ved je to DIETA 🙂 My sme boli aky? Cize ju nechavam hrat sa, blaznit sa, nech si uziva detstvo, ci je spinava alebo nie, ved to k tomu patri, pracka operie 🙂. Od 3,5 roka vie R, mesiac pred 4 narodeninami ho zacala uz plynule pouzivat v kazdom slove, pismenka extra nepozna, ale ani ju to neucim. Ak sa opyta na nejake, tak jej poviem. Snurky si zaviazat nevie a ani sme to neskusali 🙂. Od 3 rokov sa vie sama bicyklovat bez pomocnych koliesok. Zato nevie na kolobezke, korculiach... Miluje kreslenie, tancovanie, sama si vymysla rozne pribehy ked sa hra s dinosaurami, zaujima sa ako vznikol vesmir, dinosaury, zvieratka a ludia na planete kde sa vzali a tak. Vsetko ideme hravou formou, ved ma este cas a predsa len, ked je v skolke, pani ucitelky ich smeruju tiez k uceniu 🙂. Takze doma nech si uziiiiiva slobodu a detstvo co najdlhsie. A mne osobne pomaha vklude si napocitat do 10 a "nevsimat si ju" ked je v tom vybuchu "neposluchania". Potom ju objimem a poviem, ze ju lubim a akosi sa ukludni. Beriem to ako urcite obdobie vzdoru a skusania nas rodicov. Bitie, ani vychovne facky neuznavame. Obcas sa stalo, ze sme dali po rukach, ale radsej sa otocim a ukludnim sa ja, akoby som ju mala bit. Ved je to nase dieta, nase vsetko ❤

siska53
31. júl 2018

@bubblegum7 po prve moze ziarlit na babo.
Po dalsie,este som.v okoli nevidela dieta,ktore bu vzdy na prvykrat posluchlo, skor je to vynimka. Snurky si nevie viazat ani moja 6r.,ona na to prosto nie je a aj tak su vsade suche zipsy.
A po dalsie kazde v tom veku vedeli nieco ine. Maly vedel abecedu,mala.zas niekolko pesniciek naspamat. Maly poznal nazvy planet,mala zas vedela lepsie pocitat. Maly si vedel naliat pit z tazkeho dzbanu,je sportovec,cize vedel kolobezkovat, dobre behal.. mala sa naucila az teraz... Rovnako je to aj s bicyklovanim, on vedel hned,mala az teraz ma zaujem sa to ucit..Lebo kazdeho bavilo a bavi nieco ine.ale.take vseobecne veci vedeli,koniec koncov chodili aj do skolky, kde sa opat nieco aspon trochu ucili.. ale hysaky v tom veku mali obaja este.. a aj teraz,kedze v rodine mame aj vybusnejsie povahy,sa vedia rozcertit,no uz je to take skor pubertalne (zvlast syn,hoci ma len 8 a dcera sa opici - ona mq vyborny pozorovsci talent inak,on ma niektore veci na haku- kto mq.co oblecene,kto sa ako presne sprava a pod..).

nela6
10. mar 2020

@bubblegum7 ma 3,5r, sam sa v skolke mu prezliekat a odkladat si veci pri prichode, aj odchode.... ked sme sami v satni, tak to ide ok, ak pride ine dieta tak sa predvadza, tak mu opakujem co ma robit, aby sa sustredil... usta sa mu nezavru cely den 🤦‍♀️, rozumie vsetko, 90% ma pocuvne hned, ked nie, zopakujem, a vysvetlím, co sa stane, ak nepocuvne.... muza nepocuva, lebo bol makkota... ked sa mu v 2,5r narodila sestra, problem nastal iba s jedenim, prestal jest vsetko, iba par oblubenych jedal dookola jedol, trvalo to rok, nastastie, ale babo pusinkoval, a nosil jej hracky