Čo všetko urobiť pre spokojné bábo

kloranebb
21. aug 2009

Baby otváram túto širokú tému a verím, že mnohým pomôže. Môj príspevok sa týka konkrétne kočíkovania a zaspávania, ale píšte čokoľvek k téme.

Malinký mi nechcel raz spinkať v kočíku a bolo to práve keď som bola so svojou mamčou. Urobila šikovnú vec - jednoducho ho otočila z chrbatika na bok. Chvíľu bolo dobre a potom sa zase mechril a nespal a bol nespokojný, tak ho dala na druhý bok. Ukľudnila ma, že nech sa nebojím, že bábo stačí len dať do inej polohy a ono sa hneď upokojí. Zmenili sme polohu 3x a malý zaspal. Odvtedy praktizujem túto radu a je to s malým fajn. Neberiem ho hneď na ruky ako jediná možnosť upokojenia a to sa mi veľmi páči.

Ďalšia finta je ohľadom nosenia na rukách. Keď malinký chce vyslovene byť na rukách a nechce spať sám, nezúfam, zoberiem ho, poláskam, pohojdám a keď zaspí, dám ho na bruško. Má asi pocit, že je akoby na mamine, lebo má kontakt bruškom ako keď je na rukách a spinká ďalej. Keď som ho ale dala napríklad na bok, prebral sa a zase bolo zle, zase na ruky a tak dookola. Takto ho dám hneď na bruško a pekne spinká. 🙂 Musím ho chodiť ale častejšie kontrolovať, či má hlavičku na boku.

Keď mal asi 2 týždne, stalo sa mi jeden deň, že sa budil každých 10 minút a mrnkal. Ja, vzorná mama, som hneď pribehla a brala ho na ruky. Bola som hotová, že takto bude vyzerať každý deň? Potom som prišla náhodou na to, že ho treba chvíľku nechať a on zaspí sám. Čiže odvtedy chvíľu čakám za dverami a počúvam, či sa mrknanie nezmení na plač. Buď stíchne a viem, že už zaspal alebo sa rozplače a vtedy ho už vezmem na ruky 🙂

samayka
22. aug 2009

my sme si tu knizku zohnali, ale celu som ju este neprecitala. je to zaujimave citanie ale praktizovat by som to nechcela. snazim sa skor na zaklade roznych prikladov vyhnut sa tomu najhorsiemu... my sme este malinke babatenko, mame dnes osem tyzdnov. a nosim, hojdame na lopte, mojkame, spievame.. kazdy vecer a vzdy po inej dobe zaberie nieco ine... obcas sme uz z toho obaja dost nervozni, ale vzdy sa zhlboka nadychnem a vydychnem a poviem si ze je mala a nemoze za to, ze je taka unavena ze nevie zaspat.. kolkokrat jej uz padaju viecka a o chvilu vyplesti okale "ja nespim!, nespiiim! "

ale to hladkanie po vieckach zabera aj nam. je to zlate, vzdy ked vidim aka je uz odovzdana a predsa este otvara okale, tak jej tak jemne prejdem po vieckach... drahy ked to videl mu to prislo az morbidne smiesne, ze ako ked mrtvolam oci zatlacaju 😀 😀 ale funguje to .. obcas. musi byt ale v tom spravnom - odovzdanom stadiu...

nooo a este nam vecer funguje Jarek Nohavica a konkretne album Cunici... vcera po troch odspievanych pesnickach vytuhla...

misutovo
22. aug 2009

Kloranebb,

super ze si tuto temu zalozila my sa tiez hojdame od narodnia. Malinka spinkala sama asi len v porodnici. Akonahle sme boli doma vyzadovala nosenie- a boh chran sa zastavit na mieste alebo nebodaj posadit. Fit loptu sme skusali a mala uspech. Nie vzdy na nej zaspala ale aspon prestala plakat.
Teraz sa pokusam postupne nosenie upravit tak ze si sadnem a hojdam a postupne ju posadim zadockom na moje kolena a rukou podopieram hlavicku a chrbatik- je tam pololezmo. Uz 2x sa nam tak podarilo zaspat, tak dufam ze si takto zvykneme lebo veru mi uz zacina byt tazka.

kloranebb
autor
22. aug 2009

roka96: vies co do mna vstepila svokra od sameho zaciatku? Len bud pokojna, babatko bude tiez pokojne. V klude ho nakoj, nerob pritom nic ine a len bud pokojna, ono to citi. Nuz drzim sa toho a mam z toho radost. Maly je zlaty... Jasne ze aj on je nespokojny a place ked sa prebaluje a pritom chce papat a tak... ale v celku je dobrucky. Verim ze pokoj mamin ma velky dopad na babo. Nerozmyslala si o tom?
Vies ja nie som flegmatik, som temperamentna zena ale zaroven viem byt tym spravnym sposobom pokojna 😉 a mam fakt zlate babo.

masinka
22. aug 2009

klora - tes sa ze mas zlate babo a uzivaj si to 😀

moja Nelka bola tiez zlate babo. pocuckala, zaspinkala pri tom, polozila som ju do postielky a drichmala do dalsieho kojenia. po obede spavala na balkone 3-5 hodin. aspon do urciteho veku, potom cim dalej, tym viac vymyslala. ked mala 9 mesiacov, pouzila som na nu tu 3-5-7 metodu (kedze sa mi v noci budila kazdych 5 minut az do siestej rano). Prvy den zaspala po 20 minutach, druhy po hodine revu a na treti den tiez tak nejako, potom sme zase fungovali normalne - zaspala pri cuckani okolo deviatej a potom spala do desiatej alebo jedenastej doobeda s papanim okolo polnoci a piatej rano.

Dianka je presny opak Nelky. Do troch mesiacov sme mavali pravidelne koncerty od polnoci do stvrtej rano. (pritom cez den spala niekolkokrat tak 20 minut a potom od osmej do polnoci). Revala v postielke, v lehatku, na rukach, na fitlopte, v kociku, v zavinovacke... Potom som "objavila" babyvak. Zo zaciatku to trvalo aj hodinu, tancovala som po byte, drzala jej jednou rukou cumel v puse aby ho nevyplula a druhou rukou som jej pridrzala rucicky aby si ho nevybrala a robila som pri tom sssssss, ssssss a este som jej obcas presla prstom po celicku az po koncek nosa aby zavrela ocka... Postupne si zvykla, zaspala mi v nom cca do 10 minut. Vydrzala v nom spat aj vyse hodiny ak som ho nepolozila... inac bola do troch minut opat cula ako rybicka. Potom som zistila, ze sa nezobudi ak ju aj s vakom polozim do lehatka (asi jej vyhovovala zvysena poloha, dodnes je dost grckave babo). V lehatku mi pospala tak 20 minut, po dalsom pohojdani dalsich 20 a to niekedy aj 3x po sebe.

Zaspavala mi takto do pol roka, potom sa zacala otacat, neskor aj stvornozkovat a to ju asi tak unavilo, ze mi teraz konecne zaspava poleziacky pri kojeni. Po obede spi ale max. hodinu a v noci od 21:00 do 9 - 10:00 s niekolkymi zobudeniami. Spi pri mne a kojim poleziacky, tak to uz nejako nevnimam.

Vonku v kociku tiez vzdy vrestala ako pavian, nepomahalo polohovanie ani cumel, tak od 4 mesiacov sa nosime v Manduce. V nej mi vacsinou do 20 minut zaspi a spi vyse hodiny.

Neviem ako sa to neskor prejavi na jej chrbtici, ale urcite to bolo lepsie ako nechat ju revat kym nedostane infarkt. Ja mam uplne odidene krize a prave rameno mam znecitlivene (keby sme boli v Amerike, tak za to vysudim z vyrobcu babyvakov strasne prachy 😉 )

No, a tiez od rodiny aj cudzich ludi pocuvam ze ako blbo som si to dieta naucila... Sak mna to velmi bavi v tychto horucavach mat na bruchu zavesena 8 kilove dieta, na chrbte ruksak s vecami pre deti, drzat pri tom 2,5 rocne dieta za ruku a v druhej niest tasku s nakupom.... TAkze maminy , hlavne co mate male babatka, nenechajte sa deprimovat mudrymi radami okolia, kazde dieta je ine, univerzalny navod na pouzitie vam nikto neda, riadte sa srdcom a zdravym sedliackym rozumom a kazde dieta raz z toho nespania vyrastie 😉

a ked najdete nejaku metodu co akurat prave tento tyzden zabera, doporucujem praktizovat ju na babatku najneskor 2 hodiny po zobudeni,po dlhsej dobe byvaju krpci uz prilis unaveni na to, aby vladali zaspat

janavi
22. aug 2009

dakujem vsetkym za cenne informacie, uz ten rev pocuvame 5 vecer a neviem co dalej, kazdy vravi vydrz, nesmies polavit a bude to ok, ale ja mam obavy, ze sa to nenauci a budem si potom vycitat, ze som ho nechala zbytocne tak plakat, a ani neviem, ako dlho ho mam takto trapit, vraj do tyzdna by to malo dieta zvladnut, no hovorim, mame za sebou 5 vecerov a nevidim ziadne zlepsenie a navyse sa tiez obavam toho pruhu, na ktory su chlapci nachylny. Ked ho dam do lehatka, tak do par minut spi bez problemov, ale preda v tom lehatku nemoze spat cely den a celu noc. Zavinovacku mat musi, bez tej sa ani nepohne, takze tam je pevne priviazany, cumel nechce. Kupila som mu aj babyvak, dnes sme ho skusali prvykrat, ale reval ako tur, tak dufam, ze som zbytocne vyhodila peniaze. Uz neviem, co by som pre neho vymyslela, ani pesnicky, teda CD nezaberaju.

roka96
22. aug 2009

kloranebb- manžel mi hovorí, že nechápe ako možem byt taká kludna pri takom dietati.. vždy mi povie, že si nevie predstavit, že by sa náš syn narodil niekomu inému.. lebo by asi tá žena potrebovala prášky a tak podobne! A ja som bola totálne kludna a užívala som si ja to, pretože ho nesmierne milujem!! Nikdy som nebola nervózna takže nemohol cítit nervozitu.. moj syn plakal pre niečo iné mal seknutýchrbátik a po polroku od návštevy osteopata je z neho usmievavé dietatko!!!
mylsím, že máš ešte strašne malé bábo aby si dokázala hodnotit čo kto a ako robí zle!! Len som ti napísala, že je pekné že ti pomáhajú rady ale šetri si ich ked pojdu tvojmu drobcovi zúbky atd!!!
takže predtým ako niekoho hodnotíš skús si o nom najskor niečo zistit!! ved ak si nervózna ty a musí ti pomáhat nejaká svokra či mama tak ostatné matky to dokážu zvládnut aj samé ako ja! a je takých vela... je jedno či máš jedno dieta alebo 3.. poznám rodiny čo mali 2 deti ok a mysleli si, ako si ich super naučili atd a prišlo tretie ako moj syn a boli v šoku- zrazu všetky pravidla neplatili ani nič podobné!! Takže tak neber to ako rýpanie akurát si ma trošku urazila!! som ti napísala svoj názor! 😉

roka96
22. aug 2009

a ešte kloranebb syn je strašne šikovný spokojný usmievavý.. a vieš z čoho je šikovný? Lebo sa mu strašne venujem... kaká do šerblíka a iné veci.. ale neviem čo ti to tu píšem!! Ved Ty máš predsa rady svokry!! 😉

roka96
22. aug 2009

janavi ten babyvak zaberie uvidíš moj tam bol strašne rád aj von som tak chodila.. jednine tam bol kludný!
a ked ti zaspí v tom lehátku a prenesieš ho tak sa zobudí? Ja vždy ked ho uspím na fitke tak čakám asi 5 mint a až ked sa za tých 5 minút nepohne až vtedy ho preložím!! Inak by sa zobudil!

roka96
22. aug 2009

a vraj do týždna by sa malo to spanie ukludnit.. ale ved uvidíš.. ono vraj už po pár dnoch by si mala vidiet nejaké zlepšenie! no mne sa to nepáči!

katka183
22. aug 2009

niekedy je ťažé byť pokojným človekom, hlavne pri 2 deťoch.

manika77
22. aug 2009

ahojte ja som mojho malickeho zacala uspavat na rukach..a je ovela spokojnejsi nech si vravia co chcu ze ho maznam 😠 a tak..je to predsa moje dieta a chcem aby bolo najstastnejsie na svete 😠 a ked nechce spat v postielke tak si ho zoberiem k sebe ved nech sa citi dobre 😉

jankapiknova
22. aug 2009

manika ja som mojho maleho uspavala do konca polky deviateho mesiaca na rukach kazdy den a prezili sme 😉 az teraz zaspava v postielke alebo na nasej posteli a kazdu noc ked sa zacne mrvit ide ku nam do postele a tam spi do rana. 😀 nestazujem sa ale kupili sme pred par dnami vacsiu postel 😉

janavi
22. aug 2009

ako pisem, skusame to uz 5 vecer a zatial nevidim ziadne zlepsenie, dokaze preplakat aj 3 hodiny. fakt som zufala, neviete o niekom vo vasej blizkosti, ci sa to naozaj niekomu podla tejto metody uspavania podarilo pri takto dlhom placi? uz som z toho zufala a neviem, ci vydrzat alebo s tym seknut. 😢

manika77
22. aug 2009

janavi ja by som s tym sekla...jemu pride cas a bude spat 😉

u2jana
22. aug 2009

janavi,
ak sa na to necitis, tak to nerob, to s tym vyberanim z postielky funguje u kazdeho inak
nasa kym zaspi, vyberiem ju z postielky aj 10x... proste si tam lozi, hra sa s macikmi, ked sa postavi a zacne plakat, ju vyberiem, pomojkam, dam cucnut um, potom ju zas zlozim... a takto to robime aj hodinu, ale nakoniec z pokojne zaspi... dufam, ze to nezakriknem, ale budi sa 2x za noc, dame cucnut z flase a spi dalej... ak nie, fitloptujeme...
to vyrevanie, som skusala asi dvakrat, tiez plakala az sa zadusala skoro 2hod.... ja proste na to nema ani nervy ani srdce ani zaludok...
neviem ake stare mas dieta, ale fakt, babo do roka, mienim rozmaznavat a nie vyrevavat... a ako sa poznam aj dalej budem 😉
drz sa
inak obcas mam pocit, ze sa prilis drzime knih a pouciek, miesto toho treba obcas pocuvnut srdce
drz sa

janavi
22. aug 2009

najviac sa bojim toho zaspavania na prse, zvykne si nato a neskor to bude este väčší problém ako teraz. je malinky ma len 2 mesiace, ale ked čítam, ako 10 a viac mesačné deti cucaju z prsa každu pol hodinu ak nie nonstop, je to hruza pre matku. Chcem, aby sa malinky dobre vyspal, neustale hojdanie na hojdacke, nosenie ale cmulanie a ak nieco z toho prestaneme aj tak nastane rev, tak neviem, v podstate place tak ci tak. ked ho uspim v hojdacke a chcem presunut do postielky, zazrakom je hore a ideme od znova.

veronika81
22. aug 2009

janavi, netráp ho chúďatko ☹ On je ešte maličký, aj mne tu srdce trhá ako píšeš, že ho necháš plakať tri hodiny. Ja viem, ty si jeho mamina..ale ak môžem poradiť, nechaj to zatiaľ tak. Už som vyššie písala, nečítala som tú knihu, ale baby písali, že je až od 6 mesiacov. Užívaj si uspávanie na rukách, tú blízkosť, nepotrvá to dlho a bude ti to ešte aj chýbať. Za spací vak sa neboj, určite si neho zvykne, ale ak potrebuje byť v perinke, tak ho zatiaľ nechaj. Sú detičky, ktoré to upokojuje.
Nepomáha ani zaspávanie spolu s tebou v posteli? Nie všetci sú za, ale ak by to malo pomôcť, tak prečo nie? Možno si na to zvykne, ale veď..nebude s tebou spať v posteli do 18-tky 😉

janavi
22. aug 2009

veronika81, mne by nevadilo, keby so mnou spal, ale praveze on nechce ni to, on sa chce bud hojdat a to nonstop alebo byt prisaty na prse alebo nosit na rukach. Neviem, ci som ja tu knihu zle pochopila, ale tam je pisane, ze je to pre deti od 5 kg a od myslím 4-5 týždňov

bianca
22. aug 2009

ahojte

janavi kup alebo pozicaj si knizku ,,najstastnejsie miminko v okolo,, je upne super.Nasa takmer vobec ako novorodenec nespala.Bolo to hrozne.Potom sa vsetko zmenilo

veronika81
22. aug 2009

janavi neviem, nečítala ani som nevidela tú knihu, tak sa k tomu veku už vyjadrovať nejdem. Nech napíšu také, čo ju čítali a riadili sa ňou..

No a čo tak ľahnúť si s ním do postele a po ležiačky mu ponúknuť prsník? Ja som tak kojila v noci a veľakrát som zaspala skôr ako on 😀 ale potom zaspinkal pekne pri mne. Aj teraz ho tak kojím ráno, zoberiem ho k sebe, napapá sa, ja si vychutnávam to malinké stvorenie pri sebe a on pokojne ešte zabúva.

janavi
22. aug 2009

bianca a vies mi v skratke napisat o com to je. fakt ti to pomohlo. ako si mala stare babenko?

ivetka5
22. aug 2009

Ahojte, pridám sa, mám 4-mesačného chlapčeka, ktorý je strašne zlatý, aj poplače, ale to musí byť všade. Ja nekojím, sme na UM, spinkáme klop-klop veľmi dobre, v noci papáme 1x, niekedy 2x. Aj my máme niekedy stavy, že plače, no ale mne by to srdce nedalo, aby som ho nepomojkala. A stačí niekedy tak málo, pohladiť, pobozkať, a hneď je ok. Zapinkáva sám, ale občas si žiada moju prítomnosť, pomáha keď ho po ritke pohladkám, alebo po hlavičke. Chcem len napísať, treba vyskúšať všetko, ale nezabúdajme, že nebudú stále drobčekami a potom keď vyrastú, nám to mojkanie bude aj chýbať. Mne určite🙂 Tak si to užívajte a nenechávajte ich plakať, ako píšu v knihe. A nemôže byť bábänko aj hladné? Väčšinou vytrvalo plačú, keď sú nespokojné.

bianca
22. aug 2009

janavi ono to pozostava z viac.krokov.My sme zacali asi ked mala Barca dva mesiace.Je tam toho viac ale nasej stacilo pevne stiahnut do osusky,dat dudlik do pusinky a troska pohojdat v lehatku.Aspon pre mna to bola neuveritelna zmena lebo mala zacala spat aj cez den a to dokonca po kazdom jedle.Dokonca ked bola starsia zacala sama skladat rucicky aby som ju zabalila ked chcela spat

janavi
22. aug 2009

ja maleho stale balim do perinky, inak nevie ani zaspat, teda zaspat zaspi, ale strasne rozhadzuje rucickami a to ho zobudi, tak ho balim do perinky. Ak ho pohojdam v lehatku, on zaspi, ale ked ho chcem dat do postielky sa zobudi a chce sa zase hojdat a ja sa bojim, ze mu tym nejako pokazim chrbticu, ked tam bude stale spat. Blbe je, ze maly mi cumel vobec nechce, uz som vyskusala vsetky typy cumlov a nic, ale knihu pozriem, dakujem za odporucenie.

nikuska22
22. aug 2009

ahojte, ja mam dve deti a kazde ine, to prve mi nechcelo spat nijako, mohla som ju skusat polohovat aj celu noc, uspavali sme ju vecer tri hodiny na rukach, ked uz bolo najhorsie, tak hojdanim v autosedacke, cez den zaberalo len hojdanie v autosedacke, to som robila az do pol roka, skoro mi ruky odpadli, niekedy to trvalo aj hodinu, uspavanie trvalo dlhsie ako samotne spanie, strasne sme sa natrapili....
ta druha je uplne ine, na nu zabera vsetko, ked je nervozna, otocim ju na bok, to ma najradsej a hned pekne spinka alebo jej dam vodicku, alebo jej dam chytit prstik alebo ju pohladkam chvilku po hlavicke, dam jej pusku na licko a poviem jej, ze ju najviac lubim a ona sa vtedy vzdy usmeje akoby rozumela a hned zaspinka ...kazde dieta je ine a na kazde aj nieco ine zabera.....

janavi - ta kniha je podla mna hrozne drasticka, skusala som ju pri mojej prvej dcere, ona mi bola schopna vrieskat aj tri hodiny vkuse a navyse sa z toho placu pogrcala potom, takze som mala iba robotu navyse, urcite by som to uz viackrat nerobila, raz uplne stacilo a uz vobec by som to neskusala pri takom malom dietatku....

lovula
22. aug 2009

janavi, tvoje bábo má 2 mesiace? Tak to ešte asi má Morov reflex. Ja som mala ten istý problém. Zaspal na rukách a keď som ho položila, tak sa strhol a rozhodil ručičkami a nožičkami. Zmizlo to samé, keď bol väčší a reflex zanikol. Ten reflex by mal byť maximálne do ukončeného 3 mesiaca, takže asi treba len vydržať.
A odučiť dieťa od zaspávania na rukách sa dá tiež. Stačí keď ho budeš aj naďalej uspávať na rukách, ale keď bude v stave polospánku, tak ho polož do postieľky. Ak sa zobudí a začne mrnčať, zober ho zase na ruky a zopakuj to. Ono nakoniec bude vedieť, že aj keď ho položíš, tak si pri ňom. Ja som takto odučila malého od zaspávania na rukách, od zaspávania na prsníku, no proste ja som ho vždy naučila najprv na nejakú hovadinu, aby som ho potom mohla odúčať a robiť sama sebe nervy. 😀 😀 😀 😀

ivamera
22. aug 2009

Súhlasím s Nikuskou22, že každé dieťa je iné. Staršiu som uspávala prakticky do jej štyroch rokov. Najskôr zaspávala pri didke, potom som ju hojdávala v náručí, keď bola staršia, sedela som pri nej a kreslila po chrbátiku. To vlastne zbožňuje až doteraz, no ako veľká slečna už nemá problém spinkať sama vo vlastnej postielke, pritom dlhý čas sme spinkávali spolu. No a bábatenko, čo má teraz tri mesiace je pri zaspávaní oveľa oveľa skromnejšie 😀 , upokojí ju plienočka, ktorú si troška pocucká a hned zaspinká.

janavi
22. aug 2009

a ten Morov reflex je vlastne to, ze si nevie kontrolovat tie svoje ruky a nohy? a co vam poviem, no nevydrzala som, maly tak straaaasne plakal, ze som ho vybrala, polozila do lehatka a okamzite zaspal, ani som ho pohojdat nestacila. Ivamera, este sa chcem spytat s tou plienockou, to jej das normalne cistu plienku a ona sa s nou takto hra? moj nechce nic, plienku, tricko, cumel, no ja neviem, co je to za babenko. a to v kolkych mesiacoch si jej dala tu plienocku?

ivamera
22. aug 2009

Janavi, ja jej zvyknem bavlnenú plienočku tak zvinúť a dám ku pusinke, druhou ručičkou si ju drží. Ona si tú plienočku cumle, žmolí, dosť rýchlo pri tom zaspinká. A ked už tvrdo spí, plienočku samozrejme zobierem, aby sa do nej v spánku nezamotala. Inak toto má asi po manželovi, svokra hovorila, že aj on tak rád zaspával. Zo začiatku cumlala palčeky, plienku jej dávam asi od mesiaca, tak nejak.

tekvica
22. aug 2009

u nas fungovala lopta, cecok a najnovsie si k cecku pridal syn aj natriasanie jeho zadkom, teda najprv sa pri prsniku dostane do stavu blazenosti, ale nezaspi, otoci sa mi chrbtom a ja mu natriasam ritou- jeho, mojou nezabera 😀

a ked poriadne zaspi, sup do postielky. ale tato finta funguje len do polnoci, potom uz nie