Čo všetko urobiť pre spokojné bábo

kloranebb
21. aug 2009

Baby otváram túto širokú tému a verím, že mnohým pomôže. Môj príspevok sa týka konkrétne kočíkovania a zaspávania, ale píšte čokoľvek k téme.

Malinký mi nechcel raz spinkať v kočíku a bolo to práve keď som bola so svojou mamčou. Urobila šikovnú vec - jednoducho ho otočila z chrbatika na bok. Chvíľu bolo dobre a potom sa zase mechril a nespal a bol nespokojný, tak ho dala na druhý bok. Ukľudnila ma, že nech sa nebojím, že bábo stačí len dať do inej polohy a ono sa hneď upokojí. Zmenili sme polohu 3x a malý zaspal. Odvtedy praktizujem túto radu a je to s malým fajn. Neberiem ho hneď na ruky ako jediná možnosť upokojenia a to sa mi veľmi páči.

Ďalšia finta je ohľadom nosenia na rukách. Keď malinký chce vyslovene byť na rukách a nechce spať sám, nezúfam, zoberiem ho, poláskam, pohojdám a keď zaspí, dám ho na bruško. Má asi pocit, že je akoby na mamine, lebo má kontakt bruškom ako keď je na rukách a spinká ďalej. Keď som ho ale dala napríklad na bok, prebral sa a zase bolo zle, zase na ruky a tak dookola. Takto ho dám hneď na bruško a pekne spinká. 🙂 Musím ho chodiť ale častejšie kontrolovať, či má hlavičku na boku.

Keď mal asi 2 týždne, stalo sa mi jeden deň, že sa budil každých 10 minút a mrnkal. Ja, vzorná mama, som hneď pribehla a brala ho na ruky. Bola som hotová, že takto bude vyzerať každý deň? Potom som prišla náhodou na to, že ho treba chvíľku nechať a on zaspí sám. Čiže odvtedy chvíľu čakám za dverami a počúvam, či sa mrknanie nezmení na plač. Buď stíchne a viem, že už zaspal alebo sa rozplače a vtedy ho už vezmem na ruky 🙂

stija
23. aug 2009

ahojte maminky 🙂
my spime vcelku dobre, tiez su tazsie dni, ale je to nic oproti tomu, co tu citam, alebo co poznam zo svojho okolia. k tej knihe - ja som ju necitala, ale uz som o tom pocula a tiez si my slim, ze ak by moja mala nespala dobre, tak ju radsej budem drzat na rukach (mala som aj noci, ked som spala po sediacky s malou na rukach), nez ju nechat plakat niekolko hodin - ani jednu. kazde babo si obcas musi poplakat, ale nechat ho vrieskat, ked mu viem pomoct? to by som asi nevedela. ja mam dost, ked ju boli brusko, alebo nieco ine a neviem je pomoct, len ju drzat, byt pri nej a cakat, kedy to povoli. a tiez je toto obdobie, ked sa buduje u deti dovera k rodicom. ako si ju vybuduje, ked bude kricat a nic z toho, nikto mu nepomoze? kazde dieta je ine, to co plati na jedno nemusi na ine. ako tu uz mamicky pisali, oni z toho vyrastu - niektore skor, ine neskor, ale raz iste. a az sa raz nebudu chciet ani stiskat, tak nam za tym nosenim este mozno aj bude smutno (ak to chrbat vydrzi 🙂 )

tema je o spokojnom babatku, no moja sice vie zaspat aj sama v postielke (ale su aj vecery, ked ju nosime), ale mame problem s kupanim. ajto sem mozno trocha patri. neviete poradit, ako naucit babtko na vodu? ako sa ponori do vody, spusti krik a krici, kym sa nevyberie. niekedy aj potom. skusali sme uz vselico - viac vody, menej vody, teplejsiu, studensiu, viac vyhriatu miestnost, menej vyhriatu, po zobudeni, po faze bdenia, aj rozne casy pocas dna. trva to uz nieco cez mesiac, nebolo to od zaciatku. vdaka za rady

wiwienne
24. aug 2009

Lovula, tak, tak...my ked sme mali koliky, som sedela na gauci dve hodiny a maly cele dve hodiny reval ako pavian, ma skvele hlasivky po tatovi, aj po mne, obaja sme "mikrofonovi"🙂, bola som unavena a ked si ho vzala na ruky ina osoba, svagrina napr., hned bol klud, cize to bolo o unave a je pravda, ze dieta je odrazom matky, preto sa snazim kazdy den usmievat co najviac a krpec sa rehoce tak, ze ho pocuju aj u susedov🙂k tomu zaspavaniu, babo ma fakt obdobia, vsetko sa podda

blumka
24. aug 2009

mne sa stalo velakrat, ze pri mne sa terezka nechcela upokojit, tak ju vzal na ruky niekto iny...dokonca co sa tyka spania, Terezka spavala v noci dost nekludne, hlavne nad ranom...tak sme sa skusili s manzelom vymenit, lebo ja mam rano uz velmi lahky spanok, budilo ma aj manzelovo dychanie, no a odkedy spi on ako delo pri nej, tak spi aj ona tvrdsie...a ja samozrejme tiez, lebo viem ze nemusim byt v strehu ja ale je manzle 😀

u2jana
24. aug 2009

stija
ahoj
nasa tiez strasne plakavala pri kupani, a zabralo az tom ked som s nou cely cas udrziavala ocny kontakt a rozpravala sa s nou, alebo recitovala 😉 to ju uplne upokojilo, doteraz ked je rozdivocna a zacnem jej recitovat Zabiatko tak uplne na mna vyplesti oci, ze co tooo 😀

my sa trapime s papanim, uz tu ale na to asi ziadne finty nie su 😢

ivetka5
24. aug 2009

Stija, no o tom kúpkaní, dúfam, že môžem napísať, že nás nezrušia, lebo je iná téma na to založená. To akoby bol náš scénar. Ja mám 4 mesačného drobca, no a ako píšeš, strašne plače, len sme ho ponorili, voda ok, vyhriata miestnosť, no a revy a revy. Tak sme kúpanie presunuli do spálne, tam bol ok, na 3-tí deň zamrnčal, no a postupom času sme znova v kúpelni a je spokojný. Ale do kúpelne ho už prinesiem len v plienočke, na práčke dám dole, a po kúpaní zas ho zabalím do osušky a ostatné robím v izbe, ja som rozmýšlala, či nemôže mať strach náš malý aj z malého priestoru??? A keď vidím, že ide plakať, tak mu niaku opičku urobím, a je vysmiaty. Asi treba iba skúšať, lebo oni si už veľmi dobre uvedomujú, čo môžu 😀 Ale čo by sme samozrejme pre nich nespravili, však?

No a k tejto téme som už sa vyjadrila, a neuznávam nechať dieťatko len tak plakať, ke ď môžem byť pri ňom. My sme veľmi sťastní, že ho máme, tak si ho aj patrične užívame🙂))

lovula
24. aug 2009

Stija,

môj krpec tiež voľakedy plakával, ale to preto, že každý tvrdí, že detičky sa majú kúpať pred papaním. No vysvetli dvoj - troj mesačnému bábätku, že dostane papať až keď ho okúpem, lebo inak sa môže dogrckať. Tak ja som raz povedala dosť, že ja to rysknem. Malého som nakojila a okúpala, a predstavte si, že sa ani raz nedogrckal a od vtedy neplakal pri kúpaní.
Teraz je už veľký a vie, že po kúpaní dostane papať. Urobila som to postupne. Dala som mu papať trochu pred kúpaním a dokojila som ho po kúpaní. No a neskôr som kojenie pred kúpaním vynechala.
Tak dúfam, že aj toto niektorej z Vás pomôže.

krasulka
24. aug 2009

Baby o com je ta metoda co sa ti pisalo? 3 5 7? to sa necha dieta vyrevat ci ako? 😕 😕 😕 😕 normalne som soknuta 🙄

ja malu uspavam cez den na rukach polozim si ju hojdam z boku na bok, trosku s nou tak potriasam mierne a robim šššŚˇ..alebo jej hmmkam pesnicku a ona zaspinka, niekedys s nou tiez sadnem a tak si ju pritulim a hojdam sa s nou. A vecer vacsinou uz je tie 3 hodiny hore takze po kupani zaspi v postielke a pustim jej taku hraciu vec. Chvilu sa prevaluje z boka na bok, alebo si hmmka a zaspi.Ale ked bola mensia, uplne babo tak to len na rukach aj vecer,alebo v kociari. Potom sa to zlepsilo. Babetka su proste take potrebuju mamu citit pri sebe, a citit z nej pokoj, klud a lasku..Oni si nevedia uvedomit ze nas uz boli chrbat alebo ruky. Tkaze len vydrzat, uspavat s laskou, pokojom, ked si babetko vyzaduje hojdat, tak podla mna hojdat, zvykat aj v postielke, trebars aj cez den len tak nechat pohrat s hrkalkou alebo tak..ja neviem ja by som asi nemohla nechat malu nech sa revom sama uspi..vsak na to som si ju nespravila..

mode
24. aug 2009

pekne ste sa tu rozpísali. budem si musieť najsť trošku viac času aby som vás prečítala.

roka96, ahoj! Keď čítam tvoje príspevky, akoby som ti ich diktovala! Tiež mám rada mudrlantky typu pomáha mi mamička či svokra alebo obidve, takže sa cez deň pekne vyspinkám. A dieťatko mi od narodenia pekne spinká, lebo som si ho tak vychovala. pch. môj manžel má na to taký názor, že moje alebo tvoje dieťatko sa takej mamičke nemohlo narodiť, lebo by ho nezvládla a ublížila mu. Viem, znie to ako provokácia ale tiež som sa kôli provokáciám naplakala a teraz si vravím, že mám dvoje uši. jedným dnu a druhým von.
A teraz naše moje a manželove úspechy, lebo nepomáha nikto iný. Prvých päť mesiacov sme nespali. manžel ešte chodí aj do práce. Potom som sa pokúsila zaviesť systém papania a spania a aj sa nám to podarilo. Systém pomaličky meníme a prispôsobujeme veku dieťatka. Teraz ju dokážem v pohode uspať raz za deň, síce na rukách ale predsa si oddýchnem aj ja. A na noc ju uspáva manžel na rukách ale už ju nehojdá ako ja a prespí nám celú noc, síce v našej posteli ale aj to postupne pozvoľna s vekom dieťatka zmeníme. Trošku sa nám ešte budí v noci, pretočí sa na bruško a mrnčí ale to len rýchlo pretočím na chrbátik alebo na bok dám dudlík pomojkám a spíme ďalej.
Roka96 náš úspech je, že vieme svoje deti utíšiť aj keď na rukách. Inak ti poviem, čo som sa naštudovala múdrych kníh o babetkách a ich spánku aj našpekulovala, že prečo mám práve ja také uplakané dieťatko. Kde som urobila chybu? Inak ja som pomerne kľudný pokojný človek tak neviem.

K tej knižke o zaspávaní babetka, či je to drastické? Ak ste dobre čítali, tak tam píšu, že každé dieťatko je iné a jedno sa to naučí v 6 týždňoch a druhé v niekoľkých mesiacoch. A keď to hneď nefunguje tak to máte o pár týždňov či mesiacov odložiť a skúšať znovu. Aj že na cca 20% detí to nefunguje vôbec. To ako to moje a roka96.
🙂

roka96
24. aug 2009

mode vieš niekomu to nevysvetlíš. ja sama, ked som drobca čakala som mala predstavy ako si ho nenaučím na to a na to. jednoducho prišiel a bol aký bol. tiež sa učíme veci pozvolna a všetko pomaly ide. A fakt sa náš aj dovtedy pevný vztah ešte viac upevnil. Vieme, že sme na to sami ale napriek všetkému si chceme užívať nášho teraz už smejka. a ked niekto napíše, že také dieta má mama nerváčka a čuduje sa prečo je také, tak takej maminke také jedno prajem! I ked opatrne lebo poznám také, čo sú z toho na práškoch! My sme to všetko zvládli. My nespíme zatial doteraz i ked už vstáva iba tak 3-4 krát.. teda pokial nedjú zúbky to sme hore aj celú noc. cez den uhojdám a chvilku pospí.
teším sa na druhé dietatko, lebo viem, že už zvládnem všetko! 😉

roka96
24. aug 2009

my sme tiež plakali pri kúpaní a strašne. potom raz dostal takú rybku a ked som mu ju zapla tak bol velmi rád a odvtedy neplakal. neviem, či to bolo tým ale tak to bolo u nás!

kloranebb
autor
24. aug 2009

Ahojte mamicky... pekne ste sa tu rozpisali. Vase prispevky mi dali celkom dobre tipy - budem skusat, mozno nieco z toho bude platit aj na moje babo ked to budem potrebovat 🙂

ivetka5: tvoj prispevok nie je odveci, je to stale k teme, ktoru som zalozila. Sice sa tu najviac baby rozpisali o zaspavani ale tema je velmi siroka a netyka sa len zaspavania. Ak mas este nejake finticky ktore platili pri tvojom babatku, kludne ich napis, mozno daktoremu z nas tiez budu fungovat 😉

Mne moj maly tiez placka pri kupani tak som hned zbystrila ze ci nenajdem v tvojom prispevku daku radu, no ale on mi place iba ked mu idem umyvat vlasky. Preto to robim nakoniec, aby cele kupanie neplakal. Pri kupani sa mu milo prihovaram, to zatial ale nezabralo na umyvanie vlaskov - skusim este spev. Skusala som kupanie len tak na plienocke a aj s takou tvarovanou hubkou kde ma babo cele telicko oprete no ale nezabralo nic. Ono sa na prvy pohlad zda byt v tej vode take bezmocne a preto asi aj place. Moj manzel si to tak vsimol, lebo na brusku ked je tak neplace, len ked je na chrbatiku...

krasulka
25. aug 2009

roka v niekolkych mesiacoch sa to babetko nauci aj bez toho aby sa nechalo vyrevat 😅 😅 😅 🙂

ivetka5
25. aug 2009

kloranebb, inak malý sme zistili ešte neplače vôbec vo veľkej vani, keď sa kúpe buď som mnou, alebo s tatinom. Má tam veľa priestoru, a rozhadzuje ručičkami, nožičkami. Človek musí násť x spôsobov, ktoré našim maličkým vyhovujú. Neviem veru, čo by som ešte poradila 😉 Ale aj ja si beriem zas od Vás inšpirácie.-) Každá rada je dobrá. pekný deň.

wiwienne
25. aug 2009

Ja ked kupem maleho, uviazem si cop tak, ze mi pri pohybe mava cez hlavu a maly sa ide popucit, ma z toho srasnu srandu a vydavam rozne zvuky, vsak na pobavenie...a krpcek miluje sprchu, na konci kupela mu sprskujem brusko, hlavicku len kratko, to velmi nemusi, ma z toho strasnu radost a tez ho dobre zabava rukavica na kupel, zabiak 😀

samayka
25. aug 2009

ahojte maminy.

už som vám písala, že my cez deň hajáme krááásne - aj teraz spínká v postielke. a zaspala sama - už druhý krát dnes. vidím že unavko, pohojdám, pocmučkám, položím, pustím kolotoč, cumloša a mojkáčom jej ho podopriem a o pol minuty je tuhá... tiež mi vie zaspať v kočíku, v šatke.. skrátka cez deň to ide.

večer je ale konečná. iné bábo. ALE !!! dnes sme boli v poradni a dokyna mi vysvetlila, že to môže byť aj čosi vážnejšie - teda nielen únava po celom dni ale aj bolesť. máme vybehnutý pupčok, akoby pruh. ale to má z tlačenia do plienok - nakázala predávkovať espumisanom - aby sa nezaplyňovala moc, lebo tie plyny jej môžu ten pupík ešte zhoršovať a to ju dráždi a obťažuje. a tiež rektálnu rúrku používať aj cez deň, skrátka jej pomôcť z vyprázdňovaním.
s tým pupíkom nás poslala na chirurgiu, tak uvidíme ako pochodíme.

ale niečo na tom bude, lebo cez deň je spokojná, mojkáme sa, bavíme, smejeme... a večer hotové peklo. chuuuuďa naše.

wiwienne
25. aug 2009

..len pre upresnenie, s tym pokojom u mamky som myslela, ze ma byt pokojna, kludna rovna sa nie unavena...ze babo citi z maminy unavu a potom je nepokojne..tak 😔

stija
25. aug 2009

ahojte, vdaka za tipy. niektore z toho sme tiez uz skusali (preco si vsetci za riekanku do vane vaberame Zabiatko? 😀 ) a nepomohlo. Aj u sestrinej malej fungovalo Zabiatko. U nas nic, a place tak, ze ma iste nepocuje, ale aj tak na nu celu dobu rozpravam.

stija
25. aug 2009

skusali sme dnes kupat v spalni a plac tu bol tiez. no uvidim, skusime este par dni, mozno to bude lepsie. Vdaka vsetkym za rady

wiwienne
25. aug 2009

Stija a nie je to teplotou vody?Skusala si dat teplejsiu aj chladnejsiu?Niektore babatka lubia teplejsiu, ine su otuzile od mala 🙂 u nas zo zaciatku bol problem v teplote..napis presne, ako prebieha priprava na kupel, co predtym robite s babom a ako prebieha kupel, vsetko po nom..mozno najdeme zadrhel...

eviska83
25. aug 2009

stija- ja mam znamu ktora mala taky isty problem a babka jej poradila aby dieta zabalila do plienky(latkovej) a vraj im to pomohlo- mala prestala plakat.

stija
26. aug 2009

wiwienne skusali sme uz vselijaku vodu. prvy mesiac sme byvali u nasich, uz vtedy sme prisli na to, ze mala ma radsej chlasnejsiu vodu. vtedy jej kupanie nerobilo problem. az neskor, po prestahovani. skusali sme aj menit teplotu vody, aj vzduchu a vselico ine, uz som pisala. aj sme skusali kupat sa po papani, mala sa nepogrcala, ale tiez plakala.

dnes sme sa umyvali plienkou a pri tom sa usmievala. este nieco, ked ju umyvam pod kohutikom (zadocek), vtedy naplace.

eviska ako zabalit do plienky? to ju zabalila a potom ponorila do vody? a ako ju umyla?

wiwienne
27. aug 2009

Stija, tak je to mozno zmenou prostredia, hmmm...zahada..

kloranebb
autor
4. sep 2009

Tak baby asi som vyriesila problem placu pri umyvani vlaskov. Tento krat som maleho polozila do vanicky najnizsie ako sa mi len dalo. Doteraz som si ho drzala tak vyssie, ze bol akoby v polosede. Teraz skoro uplne lezal, chrbatik mal vo vode a ked som mu umyvala vlasky tak mi neplakal. Ani rucky tak nedaval do siroka ako ked ide padnut dieta - viete ten reflex...-, cize sa asi citil bezpecne a uvolnene. Bola to pohoda. Ked som mu umyvala vlasky doteraz v tom polosede tak sa mi stalo, ze sa mu hlavka aj viac zaklonila dozadu - ako keby som mu ju ja naschval tlacila viete - a mal z toho asi strach. Pri dnesnom kupani, ked nebol v polosede ale skoro uplne lezal som sa tym zaklonom uspesne vyhla - to bol asi problem. Uvidim ako to bude pri druhom kupani. 🙂 ale tesim sa, myslim ze to uz bude OK.

wiwienne
4. sep 2009

No my mame uz vsetko v pohode, neplace, uziva si kupel, ale jedna vec ma strasne stve, vzdy sa mu do uska dostane voda, neviete, ako tomu zabranit? 😕

mata3
5. sep 2009

Detom nevadi, ked sa dostane do usiek voda...len si treba davat pozor na prievan, vietor a pod...a vodu treba po kupani vysusit...Na plavani deti ponarame (od 4 mes.) a maju tam nastrihanu take vatickove tampony na vysusenie usiek... 🙂

eviska83
5. sep 2009

stija- nie zabalit -ako klasika plienka- ale polozit latkovu plienku na spodok vane a na to polozit dieta a omyvat tou plienkou-vraj sa dieta takto citi bezpecnejsie ked na sebe nieco citi 😒 neviem nikdy som to neskusala- nasi si kupel uzivaju

lovula
6. sep 2009

Ahojte maminy,

Môj drobček doteraz vždy krásne zaspával, či poobede alebo večer. Vždy sa otočil na bok, zavrel očičká a spinkal. Chvíľu som síce musela byť pri ňom, ale nevadilo mi to. Teraz si šúcha oči, ako je unavený, ale spať ani za svet. Všetko možné bude robiť len nie spať a nakoniec sa tak unaví, že to skončí plačom. Trvá to už asi tri dni a ja som pri uspávaní už vyskúšala všetko. Kojenie, hojdanie v kresle, zaspával u mňa v posteli, aj vo svojej postieľke, proste poslednom čase nie a nie zaspať.
Keď je vyspatí a je hore, tak je ináč spokojný ako doteraz. Tak ja neviem čo už ďalej robiť, tak poraďte ak sa Vám stalo niečo podobné.

amy14
6. sep 2009

ahojte,som rada,že je tu táto téma.my sa s plačom trípime už skoro od pôrodnice.ženy čo boli so mnou na izbe,tak ich bábätká pekne spali v postieľke a moja plač.bola som unavená,tak som si ju zobrala k sebe,pritúlila a pekne sme spinkali.a aj ja som bola múdra,že dieťa bude spať v postielke,žiadne ručičkovanie.ale realita je iná a nie som krkavčia matka,že ju nechám plakať.moja malá má dva mesiace a týžden a poviem vám tie dva mesiace sme sa veľmi trápili.od 3týždna ju trápili koliky,kým sme na to prišli,tak mala 6týždnov.je to naše prvé bábo.tak sme skúšali kvapky.ale nič.cez den sa to ešte dalo,ale noc hrôza.trápili sme sa do 9týždna a potom mi môj otec povedal,že to nie je možné,aby malá tak bolestivo plakala každý večer a vraj je určite hladná.ja som z toho stresu z malej nestíhala ani jesť,ani oddychovať.lebo ked zaspala,tak len na rukách a to som sa ani nepohla nech sa vyspinká.tak som skúsila umelé mliečko,espumisan a veľká zmena.teraz 2noce spala v postielke,ale opäť tam nechce byť.aj ked zaspí,tak sa stale zobudí,lebo má ešte nekoordinované rúčky a stále sa s nimi udrie a zobudí sa.tak dnes som si ju nechala opäť u seba v posteli,uspala som ju na rukách s cumlíkom,pozrela film,potom som ju preložila,zobudila sa,tak som jej dala prsník a ked zaspinkala,tak som jej chytila rúčku,ktorou sa obúcha a spinkali sme.mliečko si udržujem len kvôli noci,lebo sa mi nechce robiť umelé,ale cez den je na umelom.hovorím si,že ked bude väčšia,tak skúsime postieľku.ale nasilu to robiť nebudem.a takisto mám rada mamičky,ktoré majú bábo vysmiate,bez kolík,ktiré spia v postielke a radia mi,čo mám a čo nemám.dala by som im to vyskúšať ked celú noc nastriedačku pochodujú,čičíkajú a potom pomaly sadnú a sedia,aby sa malé nezobudilo a aj oni aby si oddýchli.som rada,že nie som sama so svojím problémom.

lenka_ke
7. sep 2009

ahoj dievčence

lovula: vidím, že máš zhruba ronako staré dieťatko ako ja - a aj rovnaký problém. my sme nemali so spánkom takmer žiaden problém . okolo 4 mesiacov mi zvykla v noci prespať tých 6 až 8 hodín v kuse a potom ešte spinkala do tej 9 pol 10. to trvalo asi dva týždne, potom nastal zlom a začala si intervaly skracovať. posledné týždne vstávam v noci tak každé dve max tri hodiny, pri štyroch hodinách otváram šampanské. cez deň keď už zaspí tak je dobre. ale problém je uspať. väčšinou zaspí na prsníku pri jedle - takže keď sa to nepodarí, tak ju musím ďalšiu minimálne hodinu zabávať a zaspí až pri ďalšom kojení. ale má aj dobré dni - napr. predvčerom mi cez deň dvakrát zaspala sama vonku v kočiari - to sa mi nestalo prosím pekne asi tri mesiace, väčšinou som išla domov s vreštíkom a uspala až doma pri kojení. ale stále skúšam uspávať v postielke alebo hojdaním, aby som ju nemusela stále len kojiť aby zaspala. cumlík vypľúva od narodenie. ale každý úspech poteší, takže skúšať a skúšať.

amy 14: držím vám palce, aj moja malá koliky, bola veľmi silne zaplynená, takže presne viem o čom píšeš.pred každým jedlo papala sab simplex, takže jedno balenie mala tak na týždeň; a kakala len s rektálkou - to asi dva mesiace. aj ja som niekoľko filmov pozerala s malou na rukách, len aby spala čo najviac.aj keď moja je zvyknutá na postieľku, k sebe ju beriem len keď je najhoršie, čo je v poslednej dobe celkom často. asi ti neostáva nič iné len skúšať, čo jej pomôže a čakať, časom sa to zlepší. mne v tom období veľmi pomohlo, keď malú zobrala mama alebo manžel aspoň na hodinku, aby som si mohla cez deň pospať. tak sa držte a vydržte

amy14
7. sep 2009

ahoj lenka,tak nám sa koliky upravili tým UM.v noci ju ešte kojím,pekne pri tom hned zaspí.v noci spí najprv na mne,počas filmu,potom ju dám na vankúš,ked sa zobudí dám prsník a spinká.ale prekladám ju z rúk až po hodine spánku,lebo skôr to nemá cenu.potom ju chytím za rúčku,aby sa s nou nerozrušila a spinkáme.teraz mi jej plač vôbec neprekáža,lebo trvá tak 10-15min,tak to je už malina.až teraz si malú užívam.viac plakala len teraz,ked bola trošku choručká.teraz sa na mna aj usmieva,mrnká mi....joj som rada,že to už prešlo,lebo to bolo strašné.a fakt treba skúšať,skúšať,skúšať.