Čo všetko urobiť pre spokojné bábo

kloranebb
21. aug 2009

Baby otváram túto širokú tému a verím, že mnohým pomôže. Môj príspevok sa týka konkrétne kočíkovania a zaspávania, ale píšte čokoľvek k téme.

Malinký mi nechcel raz spinkať v kočíku a bolo to práve keď som bola so svojou mamčou. Urobila šikovnú vec - jednoducho ho otočila z chrbatika na bok. Chvíľu bolo dobre a potom sa zase mechril a nespal a bol nespokojný, tak ho dala na druhý bok. Ukľudnila ma, že nech sa nebojím, že bábo stačí len dať do inej polohy a ono sa hneď upokojí. Zmenili sme polohu 3x a malý zaspal. Odvtedy praktizujem túto radu a je to s malým fajn. Neberiem ho hneď na ruky ako jediná možnosť upokojenia a to sa mi veľmi páči.

Ďalšia finta je ohľadom nosenia na rukách. Keď malinký chce vyslovene byť na rukách a nechce spať sám, nezúfam, zoberiem ho, poláskam, pohojdám a keď zaspí, dám ho na bruško. Má asi pocit, že je akoby na mamine, lebo má kontakt bruškom ako keď je na rukách a spinká ďalej. Keď som ho ale dala napríklad na bok, prebral sa a zase bolo zle, zase na ruky a tak dookola. Takto ho dám hneď na bruško a pekne spinká. 🙂 Musím ho chodiť ale častejšie kontrolovať, či má hlavičku na boku.

Keď mal asi 2 týždne, stalo sa mi jeden deň, že sa budil každých 10 minút a mrnkal. Ja, vzorná mama, som hneď pribehla a brala ho na ruky. Bola som hotová, že takto bude vyzerať každý deň? Potom som prišla náhodou na to, že ho treba chvíľku nechať a on zaspí sám. Čiže odvtedy chvíľu čakám za dverami a počúvam, či sa mrknanie nezmení na plač. Buď stíchne a viem, že už zaspal alebo sa rozplače a vtedy ho už vezmem na ruky 🙂

janavi
22. aug 2009

ivamera a ta plienocka je cista, ci "napachnuta" tvojou vônou?

ivamera
22. aug 2009

Janvi, ešte ma niečo napadlo. Písala si, že ked malý zaspí v kresielku a potom ho chceš preniesť tak sa zobudí. Aj mne maličká zvykne niekedy cez den zaspať v kresielku a potom ked ju prenášam do postielky, rýchlo jej podstrčím tú plienku. Inak by sa mi tiež úplne prebrala.

janavi
22. aug 2009

no to hej, ale tvoja mala je na plienku zvyknuta, kdezto moj krpec nic take nema a ani si to nejako nevie este chytit a vlastne ma tak napadlo, ze nema cim, kedze mu musim ruky zväzovat do perinky, inak sa tym ich rozhadzovanim budi a to je potom cely proces od zaciatku. ale ako tak citam, tak ten moj je uplny pohodak oproti niektorym inym babenkam, vsak tekvica? a ten tvoj zlatuch je ako stary? a to stihas dvomi rukami?

dm1
22. aug 2009

nas maly bol tak do tych 3 mesiacov uplne pokojne babo. Zaspal mi vzdy na prsniku, presunula som ho do postielky a spinkal. Casto zaspal aj sam. Avsak po 3 mesiacoch sa to rapidne zmenilo. Teraz spi dobre len v noci. Cez den je to boj. Napr. dnes spal za cely den len 1-1,5 hodiny... a to vzdy takych 20-30 min. a to som ho predtym asi hodinu hojdala v lehatku... najnovsie totiz cez den zaspi len tam... uz nepomaha ani kocik - z dvoj hodinovej prechadzky 10 min.spi a zbytok je mrzuty a mrnci. Tiez nenechavam vyplakat. Nevydrzala by som to pocuvat ako placka... ved take male babo podla mna potrebuje citit maminku. A tiez neriesim ze si zvykne na ruky alebo hupanie. Pre mna je prvorade aby bol spokojny a to znamena vyspaty tak sa snazim vsemozne mu to dopriat. Tiez sa snazim byt pokojna aj ja lebo urcite sa to na babo prenasa.

janavi
22. aug 2009

dm1 a nebojis sa, ze mu to nosenie na rukach alebo lehatko nejako uskodi na chrbticu? ci to su zastarale nazory?

tekvica
22. aug 2009

janavi, nas syn ma 8 mesiacov, do 5 mesiaca to bol des, cez den spal v kuse, prisla taka 5 hodina vecer a zacal revat, aj 3 hodiny, slzy ako hrachy, tak sme skakali, na ruky, prsnik. ten mu zaberal najlepsie. potom sa to zaspavanie upravilo, uz aj v noci pekne spal, budil sa 1-2 , najedol sa a spal dalej, nebol problem , ked som ho preniesla do postielky. ale posledne tyzdne zas zmena- aby sme sa nenudili, ze ano, tak zaspi, ale najprv ten prsnik, potom mu traseim zadkom, on zaspi, pockam tak 15-20 minut a sup do postielky. spi do polnoci, zobudi sa na jedenie, ale uz nezaspi tak skoro, v postielke vobec, budi sa casto, ten spanok je taky plytky...

a pritom spat chce, oci sucha, je s nami v posteli, vrti sa, buchne do mna, do muza, zas ho to zobudi...

dm1
22. aug 2009

janavi - praveze on sa moc nosit nechce len to lehatko. A to mam take ze je uplne vo vystretej polohe snad len ohnute o par stupnov. Nie je ako autosedacka na chrbtici prehnute. Tak si myslim ze by to nemalo vobec vadit.

ivamera
22. aug 2009

Tá plienka je čistučká, vypratá na 90tke. ale počula som tiež o tom, že niektoré bábatká ukludnuje kus prádla, ktoré mala mamina na sebe. Moja má teraz tri mesiace preč. Perinka, čo používaš je myslím super vec, kým sa do nej vmestíte. My sme už z nej vyrástli. Skoda. 😝 Celkovo býva s uspávaním detičiek "sranda". Verím Ti, že to môže byť náročné. So staršou dcérkou to mám zažité.

tekvica
22. aug 2009

ja zavidim maminam, co daju dieta do postielky, pusu na dobru noc, zavru dvere a male spinka.

toho sa asi nedozijem 😝 😀

mali sme aj tzv, zazracnu zavinovacku, obcas fungovala, tiez strasne rozhadzoval rukami.

janavi
22. aug 2009

tak nic, kniha Kazde dieta sa vie naucit spat same u nas asi este nefunguje a obavam sa, ze uz to po tychto skusenostiach nevyskusam, tak mi neostava nic ine len dufat, ze maly dostane rozum a bude chciet zaspavat v postielke sam, ako ine deticky. to by bolo od neho mileeee.

tekvica
22. aug 2009

janavi, mala by si to srdce nechat male babetko vyplakavat?
lebo ja nie.
vraj sa moze tato metoda pouzivat uz na 4 mesacne dieta- kravina podla mna.
maximalne som ochotna uznat, ze sa moze pouzit na dieta, ktore vie, ze ak mama odide z izby, je vedla v inej izbe a neodisla z jeho zivota, co rozhodne babetko vo veku 4 ci 6 mesiacov nevie...

mozno tak rocne.

dm1
22. aug 2009

tekvica - tiez si myslim ze take male babo nechape - ze teraz spi ja idem len nachvilu vedla... ono chce mat maminu pri sebe. Ale zase kazde babo je ine a niektore fakt vedia zaspat same... nasmu sa to tiez uz parkrat podarilo ale len vecer.

janavi
22. aug 2009

no prave som pisala, ze som to skusala na mojom 2 mesacnom synovi - neuspesne. Kamoska mi tvrdila, ze to vyskusala na svojej 6 tyzdnovej dcere a do 4 dni sa naucila zaspavat sama, ale jej plakala tak do hodiny, no mne maly 3 hodiny vkuse a nic, tak som s tym dnes sekla, mne sa zdal nato prilis malicky, ale v tej knihe pisu, ze ma mat najmenej 5 kg a od 4-5 tyzdnov, tak asi to neplati na vsetky deti. Keby plackal tak hodku, tak to sa este da vydrzat, ved aj inokedy tak place, ale 3 hodiny su uz dost aj pre mna, ale nechapem, ze sa take male dieta fakt neunavy a neodpadne od unavy, ten ma vydrz, ved to ani ja nevydrzim 3 hodiny plakat.

tekvica
22. aug 2009

dm, tak to ano, su babetka, ktore zaspia same 🙂

mozno druhe bude take, ked s prvym musime absolvovat celu proceduru pri zaspavani. a to ani nehovorim, ze ked zaspaval na prsniku, tak nie vzdy mu vyhovoval , najprv jeden, potom som musela mladeho pana prleozit na druhy, aby zistil, ze ani tento- este ze mame len dva 😀 , tak sme to otocili aj zo trikrat.

tekvica
22. aug 2009

mne ja ta kniha celkovo strarsne nesympaticka, a ze najmenej 5 kil- to co a prepanajana splocne s vyzretostou dietata 😕

v detskych domovoch deti sa tiez naucia zaspavat, lebo pochopia, ze placom si nepomozu 😢

moje dieta rodicov ma a ked je na svete, na ktory sa nepytalo, tak je mojou psou povinnostou mu ten prichod a existenciu na svete ulahcit a nie stazit

lovula
23. aug 2009

janavi, ten Morov reflex - bábätko si myslí, že padá a preto rozhodí ručičkami a nožičkami aby sa niečoho zachytilo. Takže keď ho nosíš na rukách a položíš ho do postieľky on to pocíti akoby si ho púšťala do vzduchu. Takže ak je to len toto, tak sa to samé upraví.
No v niečo veriť musíš. Ja som si tiež vedela namýšľať somariny, aby som tie prvé mesiace nejako vkľude zvládla. 😅 😅 😅

annag
23. aug 2009

čítam vás pri rannej káve, krásna téma i diskusia 🙂 plná človečiny a materinskej lásky k bábetkám 😵

wiwienne
23. aug 2009

Janavi, ale ta metoda je pre deticky od piatich mesiacov, kedy sa dieta uz moze odnaucat od nocneho kojenia..ja som na tom podobne ako ty, ale zatial sa radsej potrapim s uspavanim, ako mam trapit maleho..priznam sa, ze raz som to skusala, kvoli tlaku rodiny 😠 ja hlupana!, maly ma energie tolko, zeby plakal aj celu noc, vtedy plakal hodinu a uz som to nevydrzala, bol cely cerveny, zufaly chudacik(mal dva mesiace a tyzden), hlavicka pri cele postielky, vdakabohu za hniezdo, a od unavy sa mi uz nevladal nakojit, cize spinkal hladny. Vies, kde som poslala vsetkych? 😖 dodnes sa hnevam sama na seba, ze som sa tomu tlaku podvolila 😠 😔

wiwienne
23. aug 2009

Janavi, kup si hojdaciu siet na noc, na den satku a mas poriesene a neboj, on z toho vyrastie, viem, co hovorim, ja som chodila spavat o stvrtej, piatej rano 😔

roka96
23. aug 2009

je to tak, lebo každý len radí ved ho nechaj vyplakat.. ale moj syn má matku nieje ako chudiatka detičky z domova bez rodičov, tým nezostáva nič iné, pretože vedia že plačom nič nezmožu!
ja si užívaj to večerné pritúlenie lebo viem, že za chvilku vyrastie a mne to bude chýbať!!

katyl
23. aug 2009

ja mam tu skusenost, ze deticky netreba nasilu ucit comukolvek, spaniu, chodeniu, sedeniu, jedeniu..
oni si krasne sami vedia urcit co, ako a kedy budu robit. S tym spanim je to u malinkych babatiek nikedy problem, ked mamina je uz totalne vycerpana a potrebuje sa vyspat. Ja som to neraz riesila tak, ze ked som uz mala pocit, ze som vyskusala vsetko:nosenie, hojdanie, hladkanie, spievanie.....a maly len reval a ja som uz nevladala, lahla som si k nemu, a lezala som s nim, on plackal a ja som spala pri nom. Neviem potom ako a kedy zaspal, asi to netrvalo dlho a nebolo to tak intnzivne, aby som pri tom nezaspala od unavy. A on asi vycitil moju unavu a spal tiez 😉 Nastastie to bolo len parkrat. Teraz so mnou vobec nechce spat, ked je pri mne, chce sa dvihat, chytat ma za nos, za vlasy.....

roka96
23. aug 2009

no ja si památam aj na noci, ked sme sa vozili v aute lebo nič nepomáhalo a my sme sa vozili sem tam zastali na nejakom odpočívadle atd! no bola sranda 😀

cestovatelkaandrea
23. aug 2009

katyl a ja som pocula o tom ze nic netreba silit. vsetko pride tak ako ma. treba dieta viest k rezimu atd. ale nie nasilu. mozes tym len dosiahnut opacny efekt.

eviska83
23. aug 2009

velmi zaujimava debata 🙂
mozem len par viet z mojej skusenosti?
knihu ako naucit dieta spat som citala este ako tehu s dvojickami.kedze mame aj 3 r.syna ktory si v noci ziadal 2-3X flasu .po precitani sme teda z mm rozmyslali ako nanho- podotykam syn zaspaval sam.Mal obdobie ked mal 8-9mesiacov ked vyzadoval aby sme s nim boli v izbe ale mm ho velmi rychlo odnaucil a bez akehokolvek plakania.Ked s nim bol v izbe tak mu povedal ze ide na zachod a odisiel a stal za dverami- akonahle sa syn len ozval mm vosiel na par minut a potom zasa odisiel- ono to fungovalo - do tyzdna bol mm v izbe max. 5 min (ale robil to zasadne on) ,nikdy sme ho nemuseli hojdat,nosit a nic podobne- on bol velmi dobre dieta.Takze vratim sa spat k tomu ako sme ho oducili od flase.Syn isiel spokojne do svoje postele s flasou mlieka- jedinu vec co sme zmenili bolo ze mlieko pil min.pol hod.pred spanim a dole v obyvacke- a az potom vysiel hore do svojej izby spat.Az som bola prekvapena ,ked mi prvu noc prespal celu. 😉 Samozrejme ked si lihal tak sa pytal kde ma mlieko ,len som mu pripomenula ze predsa mlieko pil dole-tak len povedal AAAHA a spal.Potom par noci pytal mlieko tak som len povedala moment prinesiem- ale nic som nedoniesla ak zaspal ,ak mrncal aj po 10 min.tak som doniesla ,ale nie plnu flasu. Trvalo max.tyzden a on prespava celu noc.
Ked sa narodili dvojicky - samozrejme to nebolo jednoduche- bojovali sme s kojenim- a 2 hod.kojenia a pod. - a s vyraznou pomocou annag- dakujeme 🙂 Uspesne sme kojili do 2 mes.potom som to uz akosi nezvladala a presli sme na UM.A zacala som sa riadit knihou- nie nechat vyplakat to by som ja nezvladla,ale posledne krmenie sme si stanovili na urcity cas - stale o 22.30 ich nakrmime ,ale ako vidiet kazde dieta je ine - Evicka mi odvtedy spi od 20.00- potom 22.30 krmenie a spi az do 7.00 - zato Adam sa naje o 22.30 a budi sa pravidelne este o 3.30- a potom spi do 7.00- ale kedze je to len vstavanie raz za noc tak to neriesim- len som chcela povedat ze aj ked sme postupoali u oboch rovnako -nezabera to rovnako.A uz 3 dni sa snazime oducit od cumlou- cez den ich vobec nemavaju ,len pred spanim- a huraaaa vcera zaspali bez cumlou sami .obaja- viem ze to urcite nieje koniec bojovania ,ale pozitivne to je- davam im plienocku a maju plys.hracku ako nahradu.No uvidime ako to dopadne- ozaj a ani ich pred spanim nenosime ,nehojdame a ani nic podobne- asi mame velke stastie na deti- 😀 😀 😀 😀 😀
boooze to som sa rozpisala,dufam ze vas nebude nudit to citat a ak ano tak to preskocte 😵

wiwienne
23. aug 2009

Janavi, ja ked ta citam, akoby si pisala o mne a mojom malom...nas maly mal neuveritelne koliky, plakal 24 hodin denne, z toho prespal tri, na rukach!ked babka doniesla rektalnu rurku, vsetko sa zlepsilo. Ale jedna vec je dolezita, matka musi byt v pohode a brat veci s nadhladom. Ja som nevedla, ze sa mi usmieva dieta, uz v tretom tyzdni, kym neprisla babka, lebo som bola taka unavena. Odkedy som si oddychla, je vsetko lepsie. Malemu treba cez den spravit dobry harmonogram, ist na prechadzku a vela sa s nim hrat a motivovat ho k usmevu, hre, nasmu sa strasne pacia moje vlasy a zivanie, grimasy a tak. Dietatu sa cez den treba maximalne venovat, vsak vies, vyzaduju si vela pozornosti a zapojit tatka, aby si si oddychla. Babky urcite pomozu. Ked budes v pohode ty a nebudes pri uspavani mysliet len na to ze preboha, kedy to dieta dnes zas zaspi, pojde vsetko lepsie. Pohoda u matky, pohoda u baba.Clovek by neveril, aka je dolezita pohoda a uvolnenost u matky. Ja maleho uspavam tak, a funguje to, ze ho nakrmim, potom sa s nim hram az do kupela, po kupani masaz, zasa hra, kratka a mala, nakrmim ho a vezmem na ruky. Izba musi byt dobre vyvetrana a spravim uplnu tmu!Svieti mi len modra lampicka od monitora dychu, chvilu ho pohojdam, ak sa prieci, pritisnem ho k sebe pevnejsie, aby vedel, ze je v bezpeci, on sa nakoniec napriek buchnatom a vsetkemu podvoli, zavre ocka..samozrejme, je zavinuty v deke, aby citil svoju schranku a pocit istoty...nakoniec sa podvoli, vypluje cumlik, na ktory som ho kvoli uspavaniu naucila uz po druhykrat a spinka, moze sa stat, ze sa mi este prebudi, ale to ho len dam na ruky, pohojdam pat minut a uz je dobre. Aj v satke musi mat baby papucky alebo ponozky, nech citi schranku a istotu, to je velmi dolezite, mas to skvele v tom, ze tvoj ma rad zavinovacku. Mne krpcek nezaspaval ani v lehatku, len na rukach a ked som sa len pohla uz bol hore, takze viem, co to je. Ozaj, bud rada, ze mas tazke zaciatky a nemas to naopak.Predstav si mamicky ktorym baba spavali ukazkove a zrazu sekli a nechcu spat, po mesiacoch, to je trapenie, my ked si to odskaceme na zaciatku, sme pripravene na vsetko, aspon ja mam ten pocit, ze uz ma nic neprekvapi 😉

zuzkaprofant
23. aug 2009

pekna tema, sa pridam ja mojho cez den neviem od kedy ale dako si zvykol zapavat mi ako babatka na ruckach tak ze ho kolicem christianko zacne plakat ocka cervene uz viem ze chce spinkat zoberem ho pohojdam na ruckach pochodim troska po obyvacke a on zaspinka pockam 5 min kym tvrdsie zaspinka a dma ho do postielky na brusko ked este sa prebere a to hned zaspionka alebo ked je uz k.o tak ho tam na chrbatik a spinka dalej pohladkam ho a prezehnam ho aby sa mu lepsie spinkalo, ked niekedy nepomaha nic na uspavanie tak pomoze to ze ho dam past baranceky aby sa unavim a on tak mi zapinka na brusku , pockam kym zaspinka a ho otocim lebo nerada ho nechavam tak dlho spinkat, niekedy mu dam len plienocku ktoru troska citit mna a mnliecko a tak zaspinka niekdy mi zobere nocnu koselu a snou spinka 😀 😀
naj mi zapinka v maduce ale to mne sa nechce sni 3 hodky prechadzat 😀

lyongirl
23. aug 2009

ahojte, prečítala som si len príspevok zakladateľky a nechala som sa ním včera inšpirovať 😉 a malý spokojne zaspal v kočíku na boku. Na chrbátiku sa mu nepáčilo, takže dík za rady 😉
Ak bude času prečítam si túto tému viac...

blumka
23. aug 2009

ahojte...aka pekna tema
mne sa pri mojej malej osvedcilo do nicoho ju nenutit..robila som to co chcela ona. Ja som malu uspavala na rukach do jedneho roka a to uz mala 9 kg. Najprv som musela chodit po izbe, potom uz len stacilo, ze som sedela ale mala som ju v naruci..no a potom jeden den, som len tak skusila ju polozit do postielky, lahla som si k nej a ona zaspala...odvtedy zaspavame takto. Tiez som si na zaciatku myslela ze do kedy to takto bude, ze uz nevladzem, ale nejako som nikdy nenabrala odvahu skusit metodu z tej knihy...a dnes som tomu rada.
Podla mna deti prechadzaju roznymi obdobiami, maju obdobie, kedy vedia zaspat same a mamicky si myslia ze jeeeej kniha zabrala..trapia sa 2-3 mesiace kym to zaberie..mesiac im dieta pekne spi a potom sa zacne stavat na nohy, vyliezat s postielky a oni su zufale...
Nevidim nic zle na tom ze mamka je pri babatku ked zaspava...ja cakam druhe babo a Terezku dam do druhej izby len vtedy ked sa budu navzajom s babatkom budit...My sme s brachom boli v rodicovskej spalni dokym moj starsi bracho nesiel do skoly 😉
V istom obdobi neznasala kocik, tak som si kupila satku...neviem komu sa nosene v nej paci viac, ci mne alebo jej 😀
Momentalne mame obdobie, ked do mna kazdy huci, ze uz by mala sama cikat do nocnika, no ja vidim,ze ona nechape co od nej chcem...takze znova ju nenutim...skusim znova o mesiac...

monika77
23. aug 2009

No ja tiež pridám svoju skúsenosť so spinkaním.

Cez deň zaspávame buď hopsaním na fit lopte, netrvá to viac ako 10 minút, niekedy je to aj do minútky 🙂 a tiež zaspáva aj v kočíku ... keď ho dám do polohy ležať, zo začiatku sa jeduje aj mrnká, niekedy sa aj rozplače, trošku pohupsám spravím ššššš a je to 🙂
večerné zaspávanie, no mali sme obdobie, kedy som ho položila do postielky, po kúpaní a papaní a sám zaspal v postielke ... odkedy nám idú horné zúbky, dlho dlho ležká, aj mrnká v postielke, niekedy je to s plačom a to si ho vezmem na ruky, pochodím s ním ukľudní sa a zaspí ... niekedy mrnká mrnká a po chvíľke zaspí sám v postielke
myslím, že je to celkom v pohode so zaspávaním, no nie maminy?
my máme najväčší problém s papaním všetkého okrem ovocka ☹

lovula
23. aug 2009

wiwien, dávam ti za pravdu ohľadom toho kľudu u bábätka. Ja som mala s malým ťažké dva prvé mesiace, nedarilo sa kojenie, malý veľa plakal, ale ja som mu len dokola s kľudným hlasom rozprávala ako ho ľúbim a ako je moje slniečko. A od troch mesiacov mi moje bábätko všetci závidia, lebo neplače vôbec. Všetci sa tomu srašne čudujú, ale jemu stačí dokonca ukázať, že mu už robím papať a on spokojne čaká a neplače. Sám sa krásne zahrá a nemusím byť ani pri ňom. Sem tam zamrnká, ja sa mu prídem ukázať, že som na blízku a zase sa spokojne hrá ďalej. A verím, že je to len o tom, zostať kľudná za každých okolností.
Pekné čítanie pri raňajšej káve prajem Annag 😉 😉 😉 😉 😉 😉