Čo všetko urobiť pre spokojné bábo

kloranebb
21. aug 2009

Baby otváram túto širokú tému a verím, že mnohým pomôže. Môj príspevok sa týka konkrétne kočíkovania a zaspávania, ale píšte čokoľvek k téme.

Malinký mi nechcel raz spinkať v kočíku a bolo to práve keď som bola so svojou mamčou. Urobila šikovnú vec - jednoducho ho otočila z chrbatika na bok. Chvíľu bolo dobre a potom sa zase mechril a nespal a bol nespokojný, tak ho dala na druhý bok. Ukľudnila ma, že nech sa nebojím, že bábo stačí len dať do inej polohy a ono sa hneď upokojí. Zmenili sme polohu 3x a malý zaspal. Odvtedy praktizujem túto radu a je to s malým fajn. Neberiem ho hneď na ruky ako jediná možnosť upokojenia a to sa mi veľmi páči.

Ďalšia finta je ohľadom nosenia na rukách. Keď malinký chce vyslovene byť na rukách a nechce spať sám, nezúfam, zoberiem ho, poláskam, pohojdám a keď zaspí, dám ho na bruško. Má asi pocit, že je akoby na mamine, lebo má kontakt bruškom ako keď je na rukách a spinká ďalej. Keď som ho ale dala napríklad na bok, prebral sa a zase bolo zle, zase na ruky a tak dookola. Takto ho dám hneď na bruško a pekne spinká. 🙂 Musím ho chodiť ale častejšie kontrolovať, či má hlavičku na boku.

Keď mal asi 2 týždne, stalo sa mi jeden deň, že sa budil každých 10 minút a mrnkal. Ja, vzorná mama, som hneď pribehla a brala ho na ruky. Bola som hotová, že takto bude vyzerať každý deň? Potom som prišla náhodou na to, že ho treba chvíľku nechať a on zaspí sám. Čiže odvtedy chvíľu čakám za dverami a počúvam, či sa mrknanie nezmení na plač. Buď stíchne a viem, že už zaspal alebo sa rozplače a vtedy ho už vezmem na ruky 🙂

roka96
21. aug 2009

kloranebb tak bude rada, že tvoje finty zabrali.. moj syn plakal 24 hodín a žiadna finta nezabrala a poviem Ti skúšala som všetko! ONo je aj rozdiel ako dieta plače, ked vidím niektoré deti tak aj ja by som nechala, ved to ani nepočut!! ale moj plakal na celý dom a nepomohlo na brušku- to mal totálne záchvaty, na boku ani nehovorím, na chrbte tiež plakal až bol fialový a ja som nemala to srdce nechat ho vyplakat---tak som ho nosila, nosila a nosila!! v polroku sme boli u osteopata a odvtedy máme pokoj, sme strašne živí ale štatsný!!
No ale verím, že niekomu tvoje finty pomožu u nás to nemalo šancu.. celá rodina vymýšlala finty a ked zistila, že nič nezaberá tak nás obchádzali!! 😉 ale zvládla som to a zvládnem už po tomto všetko!! 😉

atrami
21. aug 2009

kloranebb,
máš super maminu 🙂

Je tu téma, do ktorej by si super zapadla. Maminy, ktoré úznávajú strednú cestu.

celine
21. aug 2009

kloraneb- aj ja synceka polohujem v kociku, ked je nervozny a tiez sa pridavam, ze to zabera. Ale z prikladu roka96 urcite nie na vsetky deticky. Malinkeho ked boli brusko, mozem ho polohovat akokolvek, nepomaha nic. Ja este skusam dat napit vodicky. Niekedy je iba smadny a hned potom zaspi. Nasa najoblubenejsia poloha je na brusku(kvoli kolike), tak vacsinou zaspi tak (a ja cely den vysedavam vonku pri kociku a kontrolujem ho).
A co sa tyka uspavania vecer, my hladkame ostosest 🙂 Aj ked je chvilocku nervozny, vzdy ho hladkanim nakoniec nejako uspime. Mam v pozadi zapnuty televizor( v druhej izbe) a jemne svetlo, aby bolo iba prijemne pritmie.

samayka
21. aug 2009

celine - aj my mame zapnute v izbe svetlo. take cervene - drahy hovori ze bordelove 😀 a este je oblozene plysakmi nech nesvieti moc a prekryte plenou... intimco jak vysite. aspon si neprerazim nos a mala ked sa aj preberie tak nemusi byt v panike ze kde som ale zas ju to svetlo ani moc nezobudi.. ona ked zaspi je uzasna, spi aj 4-5, niekedy 6 hodin... ALE KYM zaspi... hotova katastrofa, nic nezabera, nic nefunguje... vraj deti sa v naruci svojej mamy utisia... niekedy mam pocit ze ja som ta posledna kto ju utisi 😖

ale inak niekedy mi funguje toto - hlavne cez den : ked ju po jedle nosim aby odgrgla, zvycajne mi na pleci zaspi a tak ako pisala klora, akonahle polozim, dokaze sa prebrat, lebo stratila kontakt s bruskom. vtedy jej polozim dlan na brusko, prstami az k prsickam (este ze ma take male brusko a ja dost velku ruku 😀 ) a jemne nou kolisam ako keby som ju hojdala v naruci... s kolisania prejdem na hladkanie a potom uz len ruku drzim az kym nevytuhne. joooj ako krasne to funguje... keby ale chcelo aj vecer. vecer nefunguje vobec nic, je z celeho dna taka unavko, ze od unavy nevie zaspat. niekedy aj 2-3 hodky. potom znovu nakojime a obcas uz aj zaspi... obcas dame dalsie kolo

celine
21. aug 2009

samayka- ja som ovela kludnejsia, ked v noci otvorim oci a vidim maleho. Nevedela by som kludne spat potme. Nas maly vecer zaspava celkom fajn (klop-klop). Volakedy ho vecer uspaval iba tatinko, posledne dva tyzdne nezaspi, kym neciti, ze som pri nom ja. Manzelovi sa kruti, vrti, kope nozickami...pridem ja, pohladkam po hlavicke, jemne mu prejdem parkrat po vieckach a on hned zaspinka. A to jenmucke hladkanie po vieckach na nasho synceka zabera. Najskor ocka chvilku este otvara a za par minut ich ma uz tazke a zaspi.

lovula
21. aug 2009

Ahojte maminy, tak ja sa pridám so svojimi skúsenosťami.
Mne sa osvedčilo, že mi malý zaspal, keď som ho dala na bok a začala som ho jemne hojdať. Ale musela som ho držať za plienku, lebo keby som ho držala napríklad za chrbátik, cítil by, že som ho pustila.
No a prestalo to fungovať odkedy sa vie sám otočiť na bok. To len zbadáte aké je ťažké uspávanie. Už sa vie pretočiť aj na bruško, takže asi pol hodinu sa vrtí, točí, cestuje po celej postieľke, plače, že už chce spať a zase sa otáča. Nakoniec ho v postieľke chytím tak aby sa už nemohol otočiť ani na jednu stranu a nakoniec zaspí. Ale je to boj z malou jašteričkou, ktorú neviete chytiť. 😀 😀 😀

roka96
21. aug 2009

lovula ved to my tiež lozíme, plazíme, naháname aj 3 hodiny tak radšej chytím fit loptu a za chvilku ho uhojdám je spokojný a ja tiež - mám aspon pár minut pre seba!! 🙂

janavi
21. aug 2009

Pekný dobrý večer mamičky, chcela by som sa spýtať, či máte niektorá skúsenisti s uspávaním bábätka podľa metódy 3,5,7...Každé dieťa sa vie naučiť spat. Mám 2 mesačného syna, ktorý nevie inak zaspať, ako na rukách alebo v lehátku (asi chyba prvorodičky) a tak som sa dala na učenie zaspávať mojho syna samého v postielke podla danej knižky. Keď aj čítam iné fóra, všade píšu, aká je to osvedčená metóda a že bábätko do hodiny spí, ale môj malý dokáže plakať aj 3 hodiny a keď už konečne zaspí, tak je čas kojenia. Je to na môj vkus veľmi drastická metóda, ale neviem ako svojho chrústa naučiť spinkať. Viete mi niekto v tomto smere poradiť, skúšali ste niektorá túto metódu. Uvítam každú skúsenosť.

roka96
21. aug 2009

janavi tá metódy by sa nemala robit na dietatku mladšom ako 6 mesiacov! ja som skúšala raz syn bol už vačší a plakal 40 minút potom sa pozvracal ja som si povedala, že som strašna krava a odvtedy to nerobím!!

lovula
21. aug 2009

Ja s tým skúsenosti nemám, lebo sa mi to nepáčilo. Prvé dva - tri mesiace sme mali tiež problémy s uspávaním. Uspávala som ho v hojdacom kresle, pri sebe v posteli a kto vie ešte ako. Ale potom sa to akosi samé upravilo a malý aj tak nie je navyknutý na nosenie na rukách a zaspáva v postieľke. Aj keď nie sám ukážkovo ako v knižke píšu, ale ja ho rada pozorujem keď zaspáva a nevadí mi uspávať ho.
Ja by som ho proste nenechala samého plakať v postieľke.

janavi
21. aug 2009

roka96, tá kniha je tak divne písaná, aj na nete som čítala, že to môžeš aplikovať na dieťati, ktoré ma 5 kg a viac ako 4 týždne. Keď som aj čítala iné fóra, skúšali to aj na tak malých bábätkách. Mne je to totálne proti srsti, ale nevládzem ho nosiť na rukách, má 6 kg a bojím sa, že z lehátka bude mať nejaké ťažkosti s chrbticou. Dokáže plakať aj hodiny. A tvojho mailčkého si potom naučila spávať samého, ako?

katyl
21. aug 2009

super tema, sem budem chodit po rady, 🙂
inak aj ja som maleho polohovala, tiez som cakavala, ci iba mrnka a zaspi, alebo sa rozplace a pojdem za nim.....
Ked sa naucil postavit sa v postielke, tak sa stale len staval a vobec nechcel zaspat v postielke, dokonca aj so mnou v posteli sa chcel len postavit, aj pri kojeni. Zabralo trochu ho nechat postat, potom polozit nabok do postele, chytit pevno za ruku, druhou mu hladkat celicko smerom dolu akoby som zatvarala oci a tichucko mu spievat, alebo len tak hmmkat..po chvilke je tuhy.. 😀 😀 😀 😀
janavi 357 som neskusala, zoparkrat , ked nic nepomahalo a bol taky, ze nikoho nezniesol vedla seba som ho chcvilu nechala plakat. Oo to nebolo ziadne srdcervuce plakanie, iba take knucanie, ked som za nim bola, tak sa cely vzpieral a plakal, ked som odisla a nechala ho tak, po chvli sa upokojil a zaspal. Neplakal ani tri minutky

janavi
21. aug 2009

lovula, mne by nevadilo ho uspať v kresielku a preložiť do postielky, ale problém je v tom, že on v kresielku rýchlo zaspí, ale keď ho idem preložiť, je okamžite hore a kolotoč začína znova. Problém je aj to, že keď ho prestaneme hojdať, je okamžite hore, to znamená, hojdať ho skoro celú noc a celý deň. Nechce ani ležať vedľa mňa v posteli, aby som ho hladkala, proste nič, chce sa len hojdať. A ani cumel nechce, tak ho neviem ani ukľudniť. Sam nevie zaspať v postielke, bola by som ochotná akceptovať čokoľvek, aby zaspinkal bez problémov.

roka96
21. aug 2009

janavi ja uspávam malého na rukách doteraz... mne plakal nonstop polroka pri všetko jedine na rukách bol ticho! som ho nosila a nosila! po polroku od návštevy osteopata plakat prestal a to bolo super skúšala som ho uspat len tak a zaspal ale za 3 hodiny ani neplakal nič len potom si hovorím, že aj ja chcem mat trošku času pre seba preto ho radšej uhojdám a mám aspon pár minút...
mne je tá metóda tiež proti srsti.. viem, že nevládzeš, ale človek si zvykne na všetko. ja syna uhojdám a je o hodiny hore.. a celú noc nedokáže spinkat ani hodinu v kuse.. má už aj zo 12 kilov.. no jedno pozitívum to má, ja mám 49 kilov!!

janavi
21. aug 2009

Katyl, skúšala som aj to čo ty píšeš, hladkať ho po čelíčku a držať za ruku, ale toto vôbec neakceptoval, ležať na posteli, ktorá sa nehojdá, to už čo je, neviem čo s ním.

roka96
21. aug 2009

a ked ho uspíš v kočíku?? Ja som jeden čas aj tak robila potom som preniesla... mám kámošky, čo mali tiež také deti a oni mi poradili.. no tiež to platilo iba chvilu.. ale ta fit lopta je super vec ani necítim tú jeho váhu až tak...

janavi
21. aug 2009

roka96 a teba z toho nosenia nebolí chrbát, veď ja ho nosím "len" 2 mesiace a občas mám pocit, že sa nepostavím, ako ma bolí chrbát., s tým chudnutím máš pravdu, to ide super, len škoda, že na tento úkor. Môj malý v noci nemá problém, budí sa raz, max. 2x, napapa sa a po kojení hneď zaspí, len to denné a večerné uspávanie. Dnes zaspal po 2 hodinách revu a to o chvíľu vstáva na kojenie.

janavi
21. aug 2009

roka96, kočík, kapitola sama o sebe, áno v kočíku zaspí, hneď, ale musím sa prechádzať, žiadne postávanie alebo naprázdno hojdanie, takže kočík na uspávanie žiaľ neprichádza do úvahy. Ja to nechápem, má 2 mesiace a rozozná, keď sa nevozí. Aj keď ho nosíme na rukách a sadneme si, okamžite je hore a mrnčí, ako sme si dovolili sadnúť a neprechádzať sa po byte.

roka96
21. aug 2009

neviem ja som už nejako vycvičená! fakt si telo zvykne,, vieš ja si hovorím, že nevadí my uhojdat ho , ale keby si aspon možem povedat, že v noci bude ok...
mne sa aj muž čuduje, že ako tak vládzem hojdat ho, ale ja neviem proste mám odkedy sa narodil v sebe nejakú silu.. keby mi to niekto povie predtým ako to bude asi by som ešte s bábom počkala ale ked ho mám vidím, a ked mi dá pusu a ja neviem čo tak mi tým dá tolko sily, že až.. už by som ho nemenila za nič.. a aspon sa potom budem tešit zo samozrejmosti!

veronika81
21. aug 2009

janavi a neskúšala si fit loptu? Nám to veľmi zaberalo, keď bol menší, za pár minút bol tvrdý 😀

Držať na rukách ho síce treba, ale predsa tam sedíš, nie je to taká záťaž na chrbticu, ako keď chodíš.

mode
21. aug 2009

roka96, mám takú istú dcérku. Má rok aj dva týždne a doteraz praktizujem uspávanie na rukách. Nič iné nefunguje, hlavne nie rady starých mám. Skúsila som aj za pomoci manžela už ozaj všetko. Donedávna som ju musela celý deň niekedy aj celú noc nosiť na rukách, inak revala ako pavián. To si iné mamičky ani nevedia predstaviť taký plač, celá červená, až lapá po dychu mám pocit že sa zadusí. Tiež keď počujem iné dietky tak len tak mrnkajú oproti tej mojej. Tiež by som ich polohovala v kočíku a nenosila hneď. Si prvý človek s takým istým problémom, už som myslela že som ja nie vporiadku. Tiež mám už len 49 kíl a dcerka 12.

janavi
21. aug 2009

ja sa skôr bojím do budúcna, veď o chvíľu mu bude lehátko malé, tak kde ho budem hojdať, čo mu kúpim hojdacie kreslo pre staré babky a dám mu ihlice a klbko do ruky? neviem, kamoška metodu skúšala, trvalo to síce 2 týždne, ale teraz jej malá zaspáva úplne sama a naučila ju to v 6 týždňoch. Tak neviem, vraj treba vydržať, tak držím už 5 večer, ale nejaké zlepšenie až tak nevidím, hoci vždy zaspí, ale tak po 2 hodinách.

janavi
21. aug 2009

A keď vám detičky zaspia na rukách a potom ich idete uložiť do postielky, tak sa nezobudia? Môj Filip sa tvári, že spí a akonáhle som pri postielke, otvorí oči a koniec spania, ideme odznova. Je pravda, že fit loptu som neskúšala, ale tam by to s tým ukladaním do postieľky bolo asi rovnaké.

veronika81
21. aug 2009

janavi, treba sa hopkať kým sa dostane do tej fázy spánku, že sa nezobudí 😉 Mne sa tiež párkrát zobudil v postieľke po položení, tak šup späť na ruky a znova na loptu 😀 Bolo to o držku, ale prešlo to..

Teraz má 5 mesiacov a zaspáva sám, žiadne drastické metódy som nepraktizovala, prišlo to samé. Pustím macíka s melódiou, poviem pekne že sa ide spinkať, dám mu pusinku, pohladkám po hlavičke a väčšinou už zatvára oči, za pár sekúnd - minút búva. Takto je to večer po kúpaní a papaní.
Cez deň ho dávam spať iba keď vidím, že je fakt unavený, ináč to nemá význam, lebo sa mi v postieľke pretáča, "cestuje", škerí a smeje. Tak sa hráme a rozprávame až kým sa mu oči zatvárajú a potom ide do postieľky 😉

janavi
21. aug 2009

a to sa ti naučil zaspávať sám, proste si ho jedného pekného dňa dala do postielky a on zaspal? Je to moje prvé bábätko a fakt netuším, čo robiť.

veronika81
21. aug 2009

tiež je to moje prvé bábätko a netušila som, ako to bude. Ale ako vravíš, jedného pekného dňa.. My sme mávali aj koliky, takže plakával hlavne preto, nemôže aj tvojho bolieť bruško?
Časom plakával stále menej a menej, tak som už loptu vynechala a položila do postieľky, chvíľu sa na mňa pozeral a potom zaspal. Bolo to okolo dvoch mesiacov, ak sa dobre pamätám.

A balíš ho do perinky? Lebo niektoré detičky ukľudňuje ten tesný pocit, ale napr. môjmu to vadilo, potreboval kopať nožičkami, tak som ho dala spávať do spacieho vaku keď mal asi 6 týždňov. Vtedy sa to vlastne začalo pomaly zlepšovať. A spí mi celú noc, ani sa nebudí na kojenie.

Ja neviem, tú knižku čo spomínaš, som nečítala..ale stretla som sa tu na MK s názormi, že sa to má praktizovať až od 6 mesiacov. Tvoj malý je ešte malinký, potrebuje cítiť maminku, istotu a bezpečie, keď plače sám v postieľke, podľa mňa sa musí cítiť strašne stratený a..ako by som to napísala.. taký "zabudnutý".
Môj názor...

roka96
22. aug 2009

mode tak si možeme radit navzájom!! Vieš ja neznášam, ked mne niekto začne vraj ho mám naučit na režim atd... moj režim má ale absolutne nič nezaberá!! a že som si ho ja naučila na ruky? Omyl!! on my prvé 3 týždne pekne buvkal napapal a buvkal aj v noci! dokonca zaspal len tak a spinkal v postielke! No potom to prišlo stále plač tak bol na rukách! Možno by niekto dietatko nechal plakat, len aby ho nenaučil na ruky, ale ja si myslím, že také malé bábatko neplače len tak... a moj tiež plakal až fialový bol! jemu nepomohlo ani byt v kočíku aj tam plakal a mohla som ho dat do hocijakej polohy!!
ono sa to hovorí maminám, ako jedna kámoška, žře učila syna zaspávat len tak a vraj dost dlho plakal ale zaspal-.. a ja že kolko je to dost dlho a ona že 10 minút!! no keby je to u nás tak tak to robím aj ja.. ale ja nedokážem aby moj syn zaspal smutný totálne od vyčerpania! ale to je vec názoru! ja som si tiež pripadala divná , lebo každy s takým posmechom hovoril, že ako si si naučila tak máš!! ale čítala som už pár článkov, kde píšu že nie všetky deti zaspia podla tej knižky! a mne je jedno čo hovoria druhí - od nikoho nechcem aby ho hojdal za mňa! hojdám ho ja a ked si niekto myslí, že je správne nechat dietatko vytrápit nech to urobí! ja to nedokážem..
a inak ja som mala tiež strašne vela noci na fitke !! fakt kolko krát stále stále hore!!
ale hovorím si, že raz je malý a za chvilku bude ok.. mne už zaspí aj sám ale fakt to trvá strašne dlho vždy tak raz za čas skúšam a aj 3 hodiny sa plazí atd a potom zaspí aj bez plaču.. 😉
som sa rozpísala 😀

roka96
22. aug 2009

ja som to pozerala a fakt by sa to nemalo robit na dietatku mladšom ako 6 mesiacov!! kámoškina dcérka tak plakala až pruh dostala taká malička!! neviem či máš chlapca alebo dievčatko .. chlapci sú na pruh náchylnejší!! a viem, čo prežívala kámoška ked im hrozila operácia!

katyl
22. aug 2009

Rezim sme ani my nemali, akonahle sa mi zacalo zdat, ze nieco ma nejaku pravidelnost, tak po par dnoch si to zas otocil a zvykol inak 😉
Janavi neboj, on si zvykne zaspavat aj inak, aj ten spanok bude hlbsi ked sa cez den viac unavi
u nas zabralo hlavne to spievanie, drzala som ho pevne a hladkala, ale bez spevu by sa vrtel a vstaval,
ten spev ho vzdy zaujal, stichol a a o chvilu mu ocka klipkali....
najlepsie je teraz, ked ho hladkam a spievam, ze on sa mi na to smeje potvorka 🙂 ale aspon ze lezi a nevzpiera sa...
Ale aj ja som bola zufala, tak cca dva mesiace od pol roka bol velmi nespokojne babetko, stale len vrcal, cele dni nespokojne krical a plakal.
Skusala som vsetko, bola som strasne nevyspata, nervozna, zla, nikde som nemohla ist, vsade bol nespokojny.
Veovala som sa mu, ale na nic nereagoval... ☹ bolo to hrozne obdobie. Skoncilo to tym, ze sa naucil liezt a postavit sa, odvtedy je vo svojom zivle spokojny a usmieva sa.
To sme dovtedy nepoznali, smial sa iba ked sme ho steklili, inak nie.

elanela
22. aug 2009

katyl tak predne toto máme my teraz naša mala je furt nejaká nespokojná stale len mrnčí všetko ju baví chvilinku už ani v kočíku nechce byt chvílu vydrží kukat ked ideme potom už mrnčí tak stojíme obujem botky a trenujeme nožky to chvílu a potom zas niečo iné a to vstávanie v postielke tak to poznám a je to des tiež ju musím šupnút do kočíka aby zaspala lebo v postiellke je hned na nohách a stojí dúfam že to prejde skoro lebo tiež už som z nej dost unavená a nervozná a to nie je dobré