Čo zaberá na hysterické deti?

miska22200
25. dec 2010

mam jednu otazku,moj jednoročny syn dostal dnes hystericky zachvat plaču,zobrala som mu metlu,lebo už snou dost vyvadzal a takyyy plač spustil že ledva lapal podychu,potom sa nemohol k nemu nikto ani približit a ani len pozriet,bol na nas asi urazeny 😒 nedal sa nijak utišit ☹ trvalo to dost dlho...určite ste zažili niečo podobne,dajte typy čo robit 😒 prave čakame už druhe babo nechcem aby bol rozmaznany 😒

indiankaindi
25. dec 2010

Ahoj, asi u vás začína prvé obdobie vzdoru 🙂 Aj my sme to mali, predpokladám, že sa skúša presadiť ako osobnosť. U nás to trvá stále a to má naša už 2 roky. U nás pomáha, že hneď ako spustí rev, jej poviem, že nemá prečo plakať a snažím sa jej vysvetliť, prečo som jej niečo vzala, zakázala a pod. Niekedy to zaberie. Ak to nezaberie, tak ju pošleme do izby, aby si šla rozmyslieť, prečo plače a keď ju to prejde, môže prísť, že inak na ňu nie sme zvedaví. Väčšinou spustí ešte väčší rev a ide do izby a v priebehu pár minút sa ukludní a ako slniečo príde späť. Stalo sa už ale aj také, že zúrila tak dlho, až ju napínalo na vracanie a to užsom nabehla za ňou so zvýšeným hlasom a poriadne som ju vyhrešila, občas padla aj jedna po zadku. 😒 Držím palce a prajem pevné nervy 😉

olifcek
25. dec 2010

neboj, nebude premaznany, to je v poriadku. uz sa snazi ukazat, ze i on ma narok hrat sa s cim chce a ako chce, to prejde a okolo 2 roku to bude znova.... len nech sa snazi presadzovat si, lepsie, nez keby mal byt utiahnuty 😉

bibione
27. dec 2010

@miska22200 u nas je to presne to iste...reve,ked mu nieco zoberiem,scim si moze ublizit,samozrejme nechape,ze si moze ublizit,alebo ked zbytocne robi bordel a uz ma nebavi na sty krat to upratovat a td...okrem toho,ze zacne vrestat,tak chyti taky nerv...az zurivy a trieska so vsetkym co mu pride pod ruku...cize auticka,nove hracky pekne smari o stenu...obcas sa hodi o zem a pod...tiez mu hovorim,ze nema dovod revat a ked skonci,nech sa ozve...vtedy ho totalne ignorujem,lebo ked mi tresne jednu a to urobil nejeden raz,tak to uz aj on vyfasuje po zadku...jedine co pomaha je ifnoracia...otocim sa mu chrbtom a spat sa otocim,az ked prestane

perdiem
27. dec 2010

tak aj my máme malú herečku, dosť sa s manželom bavíme na divadielku, ktoré spustí, keď sa jej povie nie. Má 15 mesiacov a myslela som si, že na obdobie vzdoru je ešte priskoro, ale nie je to tak, vzdoruje kde sa dá. A zabrániť sa tomu nedá, iba prečkať🙂

miska22200
autor
27. dec 2010

to som rada že nie sme sami...no aj ja som si myslela že na obdobie vzdoru je priskoro...asi fakt len prečkat a vydržat...

martija
28. dec 2010

nam obdobie vzdoru vyvrcholilo v dvoch, a potom pomaly ustupovalo az do predskolskeho veku, tak pevne nervy prajem....

kookie
28. dec 2010

naša malá je tieš riadny zlostník ked sme doma tak mi to nevadí, zvykla som si ale ked sa mi za prechádsku zo 3 krat hodí o zem tak uz len chitam aby si hlavu neotrieskala. 😒 a ked je mokro ani von nechodíme radšej

orleanka
7. jan 2011

Ja mam tiež podobný prípad a trosku sa mi ulavilo ked vidim ze nie som jedná... Moj ide zachvilu 2roky a tiez dostava zachvaty hnevu, zalezi aky ma den. No posledne dve noci som uz uplne bezradna. Ked to urobi cez den este si s tym dam nejako rady ale v noci je to tazssie. Jednoducho sa len prebudi s riadnbym hysakom, nemozem sa mu ani prihovori ani nic lebo je to len horšie. Hadze sa po zemi, rozhadzuje hracky, kruti sa dokola a potom sa rozbehne prec a ani sam nevie kde a potom sa hodi opat na zem. Dostava az take hysaky ze mu dochadza dych a ja sa vtedy uz zacim bat aby sa nezadusil , alebo nezasiel od placu. Pomaha mi s tym aj moja mamina, lebo ja sa bojim sama s nim osat no ona ked to videla tiez nevedela pochopit, no jedine jej sa da ukludnit. zaspi pri nej. Mna nechce ani vidiet a to mu ani nic nerobim. Ja sa uz bojimvecer zaspat ze sa to opat zopakuje. Mam uz vycitky ze nezvladam svoju ulohu. Bojim sa ze to sposobujem aj ja svojimi myslienkami a strachom. Vie mi niekto poradit co mam aspon skusit, aspon ma niekto s niecim az takymto skusenost? dakujem moc

rainee
11. jan 2011

ahojte u nas to zacalo tesne po roku a je to cim dalej horsie. mala jaci za kazdu blbost ale uplne hysaky dostava ked ju ukladam spat (doobeda, poobede, vecer) resp. len co vidi postielku. pritom jej ten spanok ocividne potom chyba a je este nervoznejsia, je to zacarovany kruh. a to som ju od zaciatku ukladala spat samu a dala som si zalezat aby nebola rozmaznana, neviem kde som spravila chybu. najhorsie je to vecer to ma take zachvaty ze je v sekunde mokra jak mys a je schopna hysacit aj hodinu kym ju z tej postielky nevyberiem 😒 nejake tipy co s tym?

vinyan
17. jan 2011

Pacilo sa mi, ako "hysaky" rozlisuju v knihe Rodicovstvo je veda od Margot Sunderland. Ked dieta nevie komunikovat a ukludnit sa hoci by sa mu aj vyhovelo, tak s nim treba riesit emocie a neignorovat ho praveze. Ked dieta vie v "hysaku" verbalne vyjednavat a pomenovavat, na com si trva, tak vtedy ignorovat, aby sa nezafixovalo spravanie, ze "hysakom" si vynuti.
V tom prvom pripade pomaha pracovat s emociami dietata, aby sa raz naucilo pracovat s nimi same (aby sa mu vytvorili spojenia medzi sedou mozgovou hmotou a zdrojom emocii: limbickym systemom, malym mozgom).
Ozaj pekne je to vysvetlene v tej spominanej knizke.

Ako pracovat s negativnymi emociami ci uz dietata alebo dospeleho, s tym mi hodne pomohla kniha a kratky kurz autorov knihy Respektovat a byt respektovan.
Pomaha mi to davat synovi hranice, ale pri tom nestracat s nim zbytocne kontakt a verim, ze aj jemu to pomaha dozriet (ukaze cas).
Ozaj mam s tym dobre skusenosti, aj manzel sa minule uznanlivo opytal: "To si pracovala s jeho emociami?", lebo videl, ze to zabralo, ze sa syn ukludnil a mohli sme pokracovat v jeho neoblubenej cinnosti...

spalka
17. jan 2011

aj nasa baba ma nervy, v tej situacii to nie je nic moc, ale v konecnom dosledku som rada, ze prejavuje svoje ja a svoju volu...ja jej vacsinou vysvetlim preco sa nieco neda alebo nemoze a necham ju revat, idem prec, ona vacsinou za chvilu pride sama za mnou a pyta sa na ruky, v naruci sa ukludni 🙂

miska22200
autor
19. jan 2011

@rainee ja som tiež maleho naučila na postielku bez problemov,.potom prišla zrazu taka faza že ani zasvet vnej zaspat ,tak sa nedalo inak len umna vposteli,teraz občas skušam zas uspavat vpostielke ale bez vysledkov 😒 no moc som ti asi neporadila,hm 😒

rainee
20. jan 2011

taaakze uz sme za tych par dni pokrocili, len neviem ci spravnym smerom 😕 vecerne zaspavanie som par krat poriesila tak ze som ju normalne ulozila do postielky ale som si isla lahnut aj ja (mala este spi s nami v spalni) a do 5 min. spala jak dudek 😀 no a posledne 2 dni sme len nechali svietit malu lampicku, to tiez hned zaspala. mozno len chce mat pocit ze je niekto s nou.... asi to nie je takto spravne, ale co clovek neurobi pre klud v rodine 😀 ked bude vacsia tak jej to normalne vysvetlim a mozno to pomoze. jedovanie pocas dna eliminujem roznymi aktivitami a ked sa jeduje pre jedno tak sa snazim odviest pozornost na ine, zatial celkom zabera 😅 obdobia vzdoru su vraj normalne, tak asi treba len vyckat kym to prehrmi 🤐

dendulka999
21. jan 2011

Baby poradte ja som zúfala, malá nie je nejako zlá, ale nedokáže sa cez den sama hrat nonstop musím byt pri nej, ked ideme spat tak plače, tak, že ju susedia počujú, tiež sa hádže o zem, je jedno kde, ešte k tomu bývame u našich čo nám vôbec neprospieva, lebo mamina hovorí, že malá ma nerešpektuje, zom zúfalá, a ešte ked je malá s niekím resp. nie somnou, je uplne super, neplače, nejeduje sa ale akonáhle prídem, ja začne byt mrzutá, plače, nosila by sa, neviem nechápem to🙂)) Poradte ako sa mám zmenit, alebo je to vôbec vo mne??

sisaha
21. jan 2011

@dendulka999 take male dieta vydrzi pri jednej aktivite najviac 10 minut. Sama sa bude hrať možno v 3-4 rokoch. Je to iba obdobie vzdoru. Deti si zacinaju uvedomovat svoju osobnost a skusaju co vsetko svojimi pocinmi dokazu. Rastu z nich zdrave bytosti, ktore budu schopne vo svojom zivote bojovat za svoje prava, preto nechcime po nich bezbrehu poslusnost. Je to urcita faza vyvoja, ktorou musi prejst kazde dieta. Ich mozog musí dozrieť. Neskor sa budu spravat tak, podla toho aky vzor im poskytneme. ak chce mat dieta zapnutu lampicku, tak mu ju nechajte. Deti maju rôzne sny a zobudenie sa do uplnej tmy im moze sposobit rozne uzkosti. Postupne z toho vyrastu. Hlavne nic, nerobit nasilu, ale vsetko s laskou a popritom so stanovenymi hranicami.

danteska
21. jan 2011

@dendulka999 tak to je aj u nas...ked s malym sedim v obyvacke na zemi a hrame sa je dobre..akonahle sa postavim a idem len pre nieco do kuchyne tak sa postavi a s placom ide za mnou..aj na WC spolu chodime ale ked ho beriem prec zas place..a tiez sme u nasich.. 😒 nastastie na obed aj vecer zaspava celkom pekne...ale vobec nie je samostatny..ked sa hra tak to vyzera tak ze si hracky hadze do kosika a vysypuje ich..to ho bavi 5 minut..treba sa mu venovat,hrat na skryvacku a robit blbosti,len ja na to nemam stale cas.a chcela by som aby bol samostatnejsi.. 😒

dendulka999
21. jan 2011

No presne to isté u nás akonáhle sa zdvihnem, že idem len na záchod s revom za mnou, tiež chcem aby bola samostatnejšia, tolko hračiek čo dostala na Vianoce a ja ich môžem asi vyhodit, lebo za celý den im venuje možno 5 minút. So spánkom to je u nás tiež horšie, pritom ked bola malá cca 3 mes tak spala od rána do večera, a teraz sa budí v noci aj 4 krát, a to už v roku sme mali všetky zúbky, tak nechápem, treba asi len vydržat, ale niekdy mi fakt idú nervy prasknút, pretože ak nieje po jej tak sa rozplače, nedá sa snou hovórit, ale zase večer, ked už spí tak je nádherná a najradšej by som ju zobrala a chovala🙂))

sisa0001
26. apr 2011

moj 27mesacny syn sa hadze o zem denne aj niekolkokrat,niekedy chyti take nervy,ze si aj hlavu bucha o zem,vzdy je to ked mu nieco nedovolime,alebo si zmysli len tak a hadze sa,niekedy nevieme ani dovod.... ☹ on je schopny si aj ublizit ak by sme neboli pri nom. 😔 robi to aj vonku,v obchode hocikde,kde to nanho len pride.Niekedy sa od hnevu aj pocika,hoci uz nema plienku.Vrieska pri tom sialene 😲 ako keby sme ho drali.Poradte co mame s nim robit,ked to na neho pride,vacsinou to ignorujeme,ale ked je uz velmi zle,tak ho musime pevne drzat.

chruminka
27. máj 2011

@miska22200 jej ty si otvorila takuto temiu?!
nasa Alexia ma uplne ze hystericke zachvaty placu a hnevu cim dalej je to horsie a horsie za uplne hovadiny dokonca ked sa sama hra a nieco sa jej nedari tak sa tak rozzuri ze si trieska o hoci co hlavu alebo sa bije kuse ...zacinam mat z toho paniku a strach neviem ako reagovat nic nepomaha po zlom uplne ze zle a po dobrom to tiez nejde vobec vtedy nevnima len reve a vsetko nie nie nece nece!,nedavno som nahodou videla reportaz o diagnoze hyperaktivita a zda sa ze to na nu sedi ☹

lucila83
29. máj 2011

@chruminka - no nahodou som sa pregooglila k tejto teme. Nas Alex robi to iste, co si opisala, takmer na chlp...len ja este musim pridat to, ze velmi rad ublizuje sestre Lei. ☹ Normalne ju bije, dnes jej obuchal hlavu o stenu, drga do nej, berie hracky.... 😒 No ja som uz zufala a na konci s nervami. Tiez zvazujem diagnozy, tu ADHD alebo nejaku taku poruchu spravania. Najradsej by som ho vzala ku psychologicke, len asi je este skoro... 😒

chruminka
29. máj 2011

@lucila83 ja som sa tiez sem pregooglila,lebo som uz zufala,ona sice segru nebije to skor nasa Vikinka (kludaska) vsetko odjakziva brala Alexii a ta len tichucko sedela väcsinou ani neplakala teraz ju uz aj sace a kuse a Alexia drzi a caka sice obcas sa aj brani ale skor nie ako ano.
Ona skor sebe ublizuje ked sa jej nieco nedari,alebo chyti nervy (pomalicky uz uplne za vsetko) alebo potom som ja ta zla a ja schytam aj ked hned na to ze pepac a moja moja,no uplne schizo ☹
Mava Alex aj take nocne zachvaty akoby paniky a uzkosti?
Lebo nasa Alexia bola vzdy placlivejsie od narodenia, ale od cca 10 mes. dostava v noci total hystericke zachvaty väcsinou to byva okolo 1-2:00h alebo potom 4-5:00h ale niekedy aj uplne v inom case a je to strasne.
Zo zaciatku sme mysleli ze je hladna smedna....nic skusali sme po dobrom po zlom (zvyseny hlas a veru aj po ritke dostala ☹ sice cez vak ale aj tak sa za to velmi hanbim 😔 ) nakoniec sme zistili ze staci ked si s nou lahnem na gauc v detskej a väcsinou sa upokojila a zaspala (ked sme ju nechali vyrevat tak nevedela ani pri mne zaspat a 2-3h sa vrtela mrncala vstavala...)
Lenze podla mna to zacina zneuzivat lebo sa tie nocne revy zacali stupnovat najprv len raz za tyzden potom uz aj 3-4 krat az nakoniec kazdy den! Zrazu znicoho nic prestala a dva tyzdne bol klud sme sa uz tesili ze aka paradicka ale smola opät to zacalo a je to este horsie ako to bolo,zachvaty su intenzivnejsie absolutne si nechce lahnut v postielke len skace a reve ako nepricetna mami mami alebo tam tam -to znamena ze chce ist na gauc spat.
Prepac ze som sa tak rozpisala,ale cloveku dobre padne ked sa moze "vykecat" a este aj niekomu kto vie o com hovori,lebo väcsina ludi mavne rokou ze to je taky vek to su deti,ale podla mna to uplne normalne nie je!

lucila83
30. máj 2011

@chruminka - ahoj. No presne to ja neznasam, ked my vsetci hovoria, ze to je normalne, ze to su deti.... 😒 Proste ti ludia s nimi nie su non-stop a nevedia si to realne predstavit.
Alex mava skor take nervove zachvaty. Staci, ze mu poviem nono, nesmies, uz sa rozbehne a hodi o zem, obcas obucha aj hlavu (to sa mi zda, ze sa trosku zmiernilo). Ked ho chcem utisit ja (akoze terapia objatim 😅 ), neexistuje, hadze sa na mne ako divy, az ho neudrzim a musim polozit, lebo on uz ma dost velku silu. Take naschvaly co on robi, som este u decka nevidela, berie z ruk hracky, potom z nervami hodi o zem, ide len tak okolo Lei a zhodi ju na zem, ked nieco chce a nedostane to okamzite zasa ma zachvat a reve jak trafeny plus sa hodi aj na zem..... ☹
Ked mu nieco zakazem, on mi rozumie, ale pozera mi do oci a schvalne to predo mnou urobi a caka, co ja na to. No pre mna su najhorsie tie hadzacky o zem a rev, hlavne vonku, ked ine maminy na nas cumia, ze boze, ake nevychovane decko 😒 . Dnes sa napr. vonku hodil o zem, lebo chcel pit caj ineho chlapceka na ihrisku a my sme mu davali ten jeho, no rev strasny.
On nema take zachvaty v spanku, spi celkom dobre, obcas vykrik,ale v pohode. Skor sa stava, ze sa zobudi s takym revom (to hlavne cez den), ze sa neda ukludnit. Ked ho vezmem na ruky, este viac reve a hadze sa, musim ho proste nechat vyrevat a vybrat z postielky az potom. Ja si myslim, ze tvoja mala to uz trosku vyuziva, vie, ze toto na vas funguje a tak to pouziva. Moja Lea, kym zaspi, vzdy musi byt niekto s nou v izbe, aj v noci, ked sa nahodou zobudi, zaspi len ked tam niekto z nas lezi tiez. A to vasa Alexia robi od 10. mesiaca? 😕
No vidim, ze aj ja som sa rozpisala 😝 , no mne uz z toho sibe a nikto ma nechape, vsetci, ze prehanam. My ideme s maly v juli na kontrolu neurologie, tak sa poradim s dr., ze co s tym. Ked som jej to naposledy spomenula, povedala, ze on sa takto prejavuje, ze to su len afektivne prejavy....no uvidime. 🙄

katarinatothova
27. jún 2011

@orleanka ked som si precitala tvoj komentar akoby som citala o svojom mladsom synovi. Ma 27 mesiacov a posledne dva mesiace je s nim na nevydrzanie. Som sama rozvedena pracujuca matka, starsi syn je skolkar a maly chodi od 8 mesiacov do sukromneho zariadenia. Maly je na mna dost naviazany kedze otca nepozna (rozviedli sme sa ked mal 3 mesiace). V "jaslickach" je perfektny, ucitelky ho vychvaluju aky je dobry, vraj je velmi inteligentny, rozprava, spieva, pekne sam papa, vsetko je super. Ale akonahle pre neho pridem zacne stres: nic mu nie je po voli, hodi sa o zem kedykolvek a kdekolvek (uz si lahol aj do mlaky ked bolo po dazdi), von nechodim rada lebo to konci revom, krikom a niekedy mu dam aj po zadku lebo mi prasknu nervy, mam pocit ze vsetci naokolo ma spaluju pohladmi, som na to dost citliva. Aj noci boli donedavna hrozne, kedykolvek sa zobudil s takym revom ze som doslova skakala z postele. Nepomahalo objatie, tiche prihovaranie, musela som ho nasilu zobudit, zvysit hlas a az potom sa ukludnil. Modlim sa ze ho to ozaj prejde lebo si kazdy mysli ze je nevychovany, ale ja sa snazim maximalne ako sa da a v jaslickach je skutocne zlaticko.

tanulka007
30. jún 2011

Ahojte. Naša staršia dcéra bola cez deň kľudná, ale v noci tiež mala hysterické záchvaty plaču. Ju to chytalo večer okolo 22-23 hodiny. Vtedy začala kričať, ruky a nohy mala napnuté a až sa celá triasla. Na ńu zaberalo to, že som ju zobrala na ruky , išla som s ňou do obývačky, rozsvietila som svetlo a stále som sa jej prihovárala aby sa zobudila. Potom keď sa ukľudnila tak išla naspäť do postele a spala v pohode až do rána. Naozaj neviem čím to bolo spôsobené, ale keď som sa jej ráno týtala čo sa jej snívalo a prečo plakala tak ona si vôbec nepamätala že plakala a ani nevedela prečo.Trvalo to asi od3 rokov do 5 a pol. 😒

ruthke
1. júl 2011

tanulka a nie je to nahodou nocny des?

tanulka007
1. júl 2011

@ruthke Možno. Ale neviem z čoho. Veď doma sme na ňu ani nekričali, ani sme ju nebili ani nič. Možno v školke sa dačo stalo. A keby aj, žeby to trvalo až tak dlho? 😕

ruthke
2. júl 2011

@tanulka007
Moja neterka to mala asi rok, zacalo to ked mala 4 roky. Tiez nevedeli prist na nejaky konkretny dovod. Stavalo sa to aj ked prisla k nam na vikend- vyzeralo to hrozne, oci vyvratene, len bielka jej bolo vidno, myslela som ze ma nejaky zachvat, vrieskala, nedala sa utisit, nevnimala nas...rano si absolutne nic nepamatala.

tanulka007
2. júl 2011

@ruthke Ale ona nemala prevrátené oči. Možno je to tým čo deti cez deň prežívajú a potom sa im o tom aj sníva.
Ale žeby to bolo tak často? 😖

bejkka
3. dec 2011

ahojte, pridávam sa aj ja, syn máva také záchvaty už asi 2 mesiace, predtým bol celkom v pohode, mam už aj výčitky, či to nie je tým, že nastúpil do mš a takto si kompenzuje nahromadený stres, rozmýšlam už aj nad tým, že odídem s práce, aby sa upokojil a dám ho do mš až ked bude mat 3 roky. Fakt mám niekedy pocit, že nie je normálny 😀 , občas sa hádže a reve aj v noci, ale častejšie popoludní - nevieme čo s ním, tiež si ubližuje alebo bije mňa. Vďaka za rady

daniella_vivien
15. jan 2012

moja 14 mesacna dcerka mava take zachvaty, ze trvaju aj 15minut....dnes to bolo 2x nechcela ranajkovat to co som jej dala a nechcela sa prezliet. naozaj nic nepomaha, skusala som ju ignorobat, ale hodila sa o zem a plakala este viac....zacina sa obdobie vzdoru? na to je ste asi priskoro