Dajte si pozor na to kto, kde, a ako vášmu bábätku vyšetruje kĺbiky!

zuz11
1. mar 2009

Ahojte,
chcem dat do pozornosti jednu vec.
V pondelok som bola s malym na vysetreni klbikov v sukromnom centre ( zaplatili sme mimochodom 600sk ) vysledok? jeden klbik IIa druhy IIc, liecba? siroke balenie s 2 bavlnenymi plienkami alebo abdukcnu perinku, si mozem vybrat 🤐

Annag mi k tomu napisala toto:
"zuzi, dala Ti zlú liečbu, jednoznačne trvaj na remienkoch, II.a v 6 týždňoch sa už odporúča najlepšie remienkami,hoci je to nález ešte dobrý, no II.c je už ohrozený kĺb a jednoznačne sa musí správne a urýchlene liečiť, široké balenie či perinka nemôžu stačiť, ak stačia, tak potom to nie je II.c typ a bol zle zdiagnostikovaný.

Choď si za tým, lebo nakoniec Ti ju budú dávať do sadry. Pri perinke či širokom balení si dieťa buď dokáže nôžky vystrieť alebo ich má až príliš fixované.Ak by si chcela v jej veku nôžky zafixovať aby si dosiahla trvalo abdukčnú polohu, tak jej môžeš kĺbiky zafixovať až príliš a môže dôjsť k poškodeniu kĺbov. "

takze vo stvrtok som sla na konzultaciu k dalsiemu Dr a ten stanovil diagnozu oba klbiky Ib a nemusim nasiroko balit a ani nic podobne....

no tak mozem si vybrat, le ja som sa rozhodla a zajtra idem na dalsiu konzultaciu ( upozornujem obe tieto konzultacie mam na vlastnu ziadost a po znamosti vybavenych ortopedov na ktorrych mam kladne referencie)

tymto chcem iba upozornit ze obcas sa neda verit a mozu Vam staovit zlu diagnozu a este k tomu k nej aj zlu liecbu co zhodnotil aj tento druhy Dr. ze k tej diagnoze co dala pani doktorka dala zlu liecbu, som zvedava co bude zajtra 🤐

Sukromne centrum kde sme boli je v BA v Ruzovej doline 😀 uz nikdy viac tam po tejto skusenosti nepojdem 🤐

pammy
5. mar 2009

Super Zuzi a aj ja som tym padom pokojnejsia 🙂 Pa.

zuza.m
5. mar 2009

ja som bola na kontrole s klbikmi v 6týž.a tam mi povedali že zle že mam balit na široko s dvoma plienkami a kontrola u ortopeda.o tyžden som išla ortopedovi cela neštastna a on že to ma dobre že netraba balit na široko stači jedna plienka.povedal že sme neni jediny ktorych tak to poslali,preto že volakedy sa robili rengeny a so sonom nevedia tak dobre robit.to je teda odvovodnenie.a okrem toho ked som sa pytala že ako to mam balit s dvoma plienkami tak mi povedala plienka(jednorazova)ortopedicke nohavičky a potom dve plienky.ostala som pozerat ako puk aby mi odbornička nevedela povedat že dve plienky a až potom ortopedicky nohavičky.

martina46
5. mar 2009

Zuza.m 😅

jankajs
5. mar 2009

No ja teda neviem, chodím do našej malej nemocnice, ale tam má ortopéd na monitore obraz kĺbu, tipujem, že takého, ako má vyzerať pri správnom doliehaní a na druhej polovici obrazovky mu sníma vyšetrovaný kĺbik dieťatka. A vždy, keď hýbal nožičkou, kontroloval si to aj podľa "vzoru". Nikdy sa neponáhľal a vyšetrenie nám aj teda dopadlo ok. Balili sme len jednu plienku do "pampersiek" ako nám ukázali v pôrodnici a od troch mesiacov len jednorazovky. 😵

annag
5. mar 2009

zuzi, teraz by si to mohla dotiahnuť, pekne to s pani doktorkou skonzultovať za prítomnosti investigatívneho novinára a poplatok si pýtať späť od pána riaditeľa súkromného centra , nech vie, akých odborníkov má 😅

elly111
6. mar 2009

Zuzi super že ste to skonzultovali aj inde
a súhlasím s annag aby si dala vedieť aj pani doktorke, aspoň kôli ďalším maminám ktoré bezdôvodne vydesí svojimy "odbornými" zisteniami 🙄

zuza.m
6. mar 2009

no hlavne že tam bola tlačenica a museli sme sa objednavat 3týž.dopredu aby nas vlastne vyšetrili.aani sa nečudujem ved tam bolo kopu babetiek čo muselo chodit na kontrolu po mesiaci preto že mali tiež udajne zle vyvynute nožičky.no hruza.

bambusko
7. mar 2009

asi si tak nahanaju vykony, ved zle vysledky zarucia dalsie navstevy - platene

tekvica
7. mar 2009

od novembra 2008 plati nove usmernenie MZ, podla ktoreho ak je uzv v poriadku, robeny ma byt do 4 tyzdnov od narodenia, neodporuca sa balenie na siroko do postoliek, ide o zybotocne trapenie babetka.

bohuzial, ako pise bambusko, ide o prachy, tak preto aj ked je vsetko ok, tak kazu balit- uplne zbytocne a volaju na kontroly, kedze za kazdy ukon maju platene od zdr. poistovne.
ved co tam po babetku, hlavne ze lekar ma zaplatene.
inak staci uplne jednorazovka pleinka.
az ked je problem, vtedy nastupuju postolky.
ale kedze ide o vrodene vady klbikov, tak je balit preventivne, ak je uzv v poriadku , uplne zbytocne. to ako keby sme mali dat sadru na ruku, aj ked nie je zlomena 😠

kika22
8. mar 2009

no celkom zaujimave je tu byt v tejto teme...
my sme boli v 5 tyzdnoch na klbikoch mame balit nasiroko dostali sme na predpis aj ortopedicke nohavicky take specialne volaju sa " zuzana" vlastne vraj nahradia balenie na siroko akoby som davala 3 plienky...pravdu povediac ani ma nenapadlo, ze by som mohla alebo mala konzultovat s inym Dr.pretoze verim Dr. a ked sa tu clovek docita co je mozne tak sa nestaci cudovat....sila, normalne po tomto precitani mam aj ja chut ist aj k druhemu Dr. a overit si nam napisala, ze mame II a-b a druhy II a- a ake je vlastne oznacenie dobreho klbiku 😕 ?

dididi30
8. mar 2009

po narodeni syna(v anglicku )som sa s lekarkou bavila o tom ako sa u nas balia deticky na siroko, no keby ste videli tie oci, co na mna hodila 😅 ze ci sme zdravi 😕 😀 , ze je to trapenie dietatka, pokial samozrejme sa najde vada, tak tiez sa bali na siroko, ale preventivne? len tak cumela, ze vobec sa tym nemam zatazovat, ze moj syn ma klbiky ok, druha kontrola, bola ked mal 4 tyzdne, takzvane sado mas, chytila nozicky, pokrcila v kolienkach a roztiahla, kolienka sa dotykali podlozky, no ako ked kura prcujete a aby sa vam lepsie vyrezali stehienka 🤐 no tak laicky 😅
tiez bolo vsetko ok a dufam,ze aj je a bude 😉
no a tiez maju inaksie ockovanie, o troska, ale to je o inom

cekina
8. mar 2009

Ahojte, som sa prave rozhodla ze si poriadne pozriem co je v tom papieri z USG, lebo mala ma 5 mesiacov a stale nam kazali balit na siroko, ze sa to zlepsilo ale ze este 2 mesiace... no a pozeram a na tom papieri je Ia na obidvoch klbikoch. Bali sa kvoli tomu na siroko???? to je uz normal ci nie? ja tomu asi nerozumiem. ☹

annag
8. mar 2009

kika22, v 6 týždňoch ak ide o II.a tak by bolo treba nasadiť remienky, aj podľa vyššie spomínaného usmernenia MZ

- II.a znamená, že kĺbik je ešte nezrelý, no má tendenciu sa aj zhoršiť, preto sa odporúčajú remienky, vrele odporúčam iného ortopéda na konzultáciu a ak potvrdí IIa, tak určite remienky, ak nechceš mať o pár mesiacov bábo v sadre (nestraším, to je realita). Abdukčné balenia, kedy má bábo "natvrdo" roztiahnuté v žabacej polohe sú zastaraný spôsob, ktorý môže viesť k poškodeniu kĺbikov vplyvom ich nedokrvenia

annag
8. mar 2009

cekina Ia a 5 mesiacov, široké balenie je absolútny nezmysel ,

- ak má bábo v 5 mesiacoch problém, jedinou záchranou pred sadrou sú remienky, ale v takom veku sa už musia kĺbiky napravovať a natvrdo fixovať sadrou, no Ia je normálny zdravý kĺbik

- v 5 mesiacoch sú už kĺbiky tak "uväznené" , stabilizované v danej polohe, že široké balenie nemôže mať na ich postavenie žiaden vplyv 😉 🙂

krtko.
8. mar 2009

annag,ja som bola s dcerou u dr.ked mala 1mesiac a napisal:1.dx.uhol alfa:2/a
uhol beta:
1.sin.uhol alfa:1/b
uhol beta:
centracia zhybov spravna.a kazalnam balit 2 plienky
vedela by si mi to prosim vysvetlit? dakujem

tynushqa
8. mar 2009

ahojte, tak teraz som v rozpakoch 😒
my sme boli u ortopeda v sukr. centre PROSANUS. Dr. Kusin. Boli sme tam ked sem mali mesiac a mame vysledok USG: dx: I b sin : I b... neviete mi povedat co to znamena???? no a povedal nam ze nemame balit nasiroko, ze staci pamperska 😕 na dalsiu kontrolu mame ist az 8 mesiaci. Vobec si nie som ista ci je to ok...
Mam ist pre istotu aj k druhemu ortopedovi?

zuz11
autor
8. mar 2009

tynus u neho sme boli na Kramaroch a tiez mame Ib co je dorby nalez 😉 my mame ist na kontrolu ked bude mat maly pol roka, podla toho c diagnostikoval nam a z pocutia co som na neho pocula patri medzi tych lepsich ortopedov takze ja by som mu verila 😉
len ja uz do sukromneho centra nepojdem lkedze sa to da absolvovat aj na Kramaroch lacnejsie 😀 len je tam problem ak patris do inej nemocnici sa dostat 🤐 asi jedine po znamosti 😀

tynushqa
8. mar 2009

No ja patrim tiez pod kramare ale MUDr. nas poslala do polikliniky v Karlovke a tam nas nechceli zobrat ze tam mali vela deticiek na koniec roka... a je to teda naozaj dost penazi. Ale co uz narobim 😉

annag
9. mar 2009

krtko, to isté Ib je normálny nález bez potreby baliť naširoko, nemá zmysel
IIa v 6 týždňoch je nezrelý kĺbik,ktorý by sa mal liečiť remienkami, lebo široké balenie nedokáže zabrániť negatívnemu vývoju. Medzi Ib a IIa je malý rozdiel, bolo by to treba prekontrolovať iným ortopédom, pretože buď kĺbik liečiť treba alebo naopak , netreba baliť na široko vôbec

- široké balenie môže byť teoreticky zmysluplné do cca 3 týždňov, kedy má bábo kĺbiky voľné vplyvom hormónov, ktoré má od mamičky. Na to, aby dokázalo prejsť pôrodnými cestami, je to takto zariadené, kĺbiky sú voľné a dokážu sa prispôsobiť úzkemu prechodu, po mesiaci sa táto vlastnosť určite stratí, ba aj skôr. Moja malá mala po pôrode také laxné, voľné kĺbiky, že sa jej dali vykĺbiť (čo je zlé) a v 3 týždňoch už tento príznak chýbal ....

annag
9. mar 2009

tynushqa, presne tak Ib je normálny nález, ktorý nevyžaduje vôbec žiadne opatrenia , pokiaľ viem,MUDr Kusin je dosť skúsený ortopéd, aby sa takto nesekol a čo je hlavné, venuje sa detskej ortopédii

- ak sa dieťa pri ultrazvuku hýbe, alebo ak ho vyšetrujú dlho, vždy zbystrite pozornosť, lebo pravdepodobnosť nesprávnej diagnózy sa prudko zvyšuje - aj pozitívnym aj negatívnym smerom

kika22
10. mar 2009

no my sme sa objednali teda este radsej k inemu ortopedovi....nedame zato veru nic...ale ako pises annag, maly sa mi riadne hybal pri sone kopal nozickou a aj rukou este sama Dr. mi povedala ze ako bojuje...
tak som zvedava o sa dozviem nanovo u ineho ortopeda...bodaj by to mal maly lepsie ako IIa, ved dam vediet ako sme dopadli...

martina46
10. mar 2009

taninka bola vlozena pri vysetreni do takeho makkeho valova, kde bola natesno, takze moc sancu hybat sa nemala.

ninimimi
10. mar 2009

tynushqa: Aj ja som bola s malou u doktora Kusina v centre Prosanus. A tiež som nemusla baliť naširoko, čo mi aj vyhovovalo, lebo začalo teplo a malá by sa len zbytočne potila.No asi týždeň som ešte balila potom som to vzdala.Tiež sme išli na kontrolu a veštko bolo Ok malá ma nožičky úplne v poriadku.Sám mi povedal, že za chvílku sa bude dvíhať na nožičky lebo sa jej pekne spevnujú a teba kúpiť ortopedické topánočky.Takže ja som bola veľmi spokojná hoci som mala aj ja zo začiatku obavy či by som nemala ešte baliť.No keď povedal že je to v poriadku a netreba, tak som mu verila.On je veľmi zlatý a naozaj vyzerá byť skúsený 🙂

zuza.m
10. mar 2009

ked mi maleho vyšetrovala ta dobra odbornička čo hovorila že ma zle klbiky tak ho tiež davala do takeho valova kde mal presne chrbtičku opretu a nožičky zohnute.a ked mi ho vyšetroval ten ortoped tak žiadny valov nemal.dal ho na bok a sonom mu chodil po nožičke dal si ju s rukou do toho uhlu ako potreboval.a povedal že už pri volnom oku je vidiet že tym nožičkam nič nieje že su spravne uhlene.

zuzkagonos
16. apr 2010

My sme boli na vyšetrení v 6 týždni a dr. napísal Koxy: klinicky, Sono negat., jadrá : prečiarknutá nula. Baliť na široko, kontrola o 2 mesiace.
Tak podľa toho čo tu čítam Ib, IIa som z toho jeleň, lebo mne nič také nenapísali. Dr. povedal, že je to dobré a baliť na široko, nejako si to odporuje. A ja mám dilemu či je naozaj potrebné baliť alebo to hovorí tak všetkým. 😒

lumimi
16. apr 2010

nožičky sa vyšetruju pomocou , sono, je treba vidiet ci je dobre sformovana klbová jamka, vytvorená strieška - to sa volným okom needa zistit. a radsej zbytočne baliť naširoko ako potom lutovat, Dnesný šestdesiatnici maju prave preto problémy s kĺbami bedrovými lebo volaked prevencia nebola a deti balili strasne na uzko - velmi stahovali v perinkách a vankusoch.

ivkaivka
16. apr 2010

no nam v porodnici povedali, ze lavy klb, uplne nevyvinuty, takze nas poslali, na ortopediu, ze nam daju vankusik. Isli sme za Dr. Kleinom - Presov, ma velmi dobre meno. Dceru vysetril asi za 2 sekundy, vraj je vsetko o.k. netreba ani siroke balenie. Pytala som sa ho, ci to mysli vazne, ze v porodnici tvrdili ine, tak ze mame prist o 6 tyzdnov, teda ak chceme, ze nemusime a on to pozrie este raz. Nechcela som to nechat tak, tak sme isli za Smolkom - mladym, ten dceru poriadne vysetril, nozicky prehmatal, pozrel sonom a klbik bol zly, dal zatial 1 mesiac siroke balenie - 2 pampersky a 2 platene plienky, ze potom sa uvidi. Po mesiaci nam uz dal abdukcnu perinku. Po mesiaci, je este nechal a po dalsom dal o 2 cm sirsiu. Olivia mala perinku asi 4 mesiace v 5.mes.nam ju dali dole, no na papieri nikdy nepisal Ia, Ib....alebo ine, len ze v norme, alebo nie. Pri poslednom vysetreni povedal, ze je vsetko o.k.,ze nemusime chodit. Tak verim, ze aj tak to je. Tym len chcem povedat, ze netreba sa spoliehat na jeden nazor, radsej navstivit viacerych odbornikov, ako potom lutovat
Zuzka, ja by som radsej balila, nic tym nepokazis, radsej predchadzat problemom, ako lutovat. A Tvoja kocka urcite zochce nosit sukne...aspon mne tak nasa obvodna vravela, ked sme prisli k nej od Klaina, radsej balte (kym nebude nove vysetrenie), nech ma potom pekne nohy do sukní 😀

zuzkat1
16. apr 2010

ahojte... mne ked mala mala 6 tyzdnov povedali ze mam balit nasiroko lebo ma nalez 2c (ten co robil sono vsak povedal ze vzhladom na diagnozu v rodine zamerne pise horsi nalez nez to v skutocnosti je - vraj pre istotu) ..poslali ma k ortopedovi a ta povedala ze nozicky ma uplne v poriadku... balila som nasiroko cca 4-5 tyzdnov a potom ma pediatricka poslala k inemu dr. k ortopedovi co zaroven aj sono robi... ten mi povedal, ze mala je uplne v poriadku ze nalez je 1a a ze nemam balit nasiroko... teraz ked tu citam co pisete, tak neviem ...podotykam ze podla spravy od prvej ortopedicky aj pediatricka povedala ze nemam balit nasiroko... co myslite?

tatiana305
16. apr 2010

smiem sa spytat.. ja mam sice napisane v naleze 1a ale mam tam za tym znamienko - cize 1a- co to znamena?? alebo to na naleze nic nemeni?

latvia
19. apr 2010

1a je plne vyvinuty klb, podla najnovysich odporucani MZ netreba balit nasiroko....

my mame od narodenia 1a klby na oboch nozkach a dr. nam itak kazal balit nasiroko.kedze je to jeden z najlepsich ortopedov v CR tak nemam dovod mu neverit...aj ked som balila len par tyzdnov, ale verim ze vie co hovori, takze ja by som sa riadila tym co povie ortoped a nie co je vo vyhlaske MZ....predsalen dlhorocne skusenosti lekara su ovela lepsie nez nejaka tabulka...okrem toho, nie kazdy doktor zdiagnostikuje klby dobre, ako si budete iste ze vase dieta ma skutocne 1b ktore este netreba balit podla MZ?? 🙄
pred annag mam velky respekt ako k lakacnej poradkyni, ale ortopedia nieje jej obor....