Dcérka je nekľudná. Čo s ňou môže byť?

zuzkaremiaska
24. jan 2011

Zdravím všetky mamičky a zároveň prosím o radu. Od včera mi nechce moja 6mesačná dcérka vôbec spať. V noci zaspala až o 00.15hod. a dnes za celý deň spala 15min.Je nervózna, nekľudná, sem-tam začne žalostne plakať.Musím sa jej naplno venovať. Už som jej pre istotu dala aj gél na ďasienka, ale nepomáha. S kakaním problém nemá, bruško ju nebolí. Na chvíľu si aj pohmká, posmeje sa a zrazu......plač. Už teraz sa obávam noci. Prosím, neviete mi poradiť čo to môže byť a ako to prekonať?

anjelicek26
24. jan 2011

Je nervozna, nekludna, lebo nema rezim, nevie poriadne zaspat, placom si vzdy vynuti ist na ruky a to ona dobre vie, tak skusa kym od unavy neodpadne a budi sa tiez z revom. Toto nie je riesenie. Musite si stanovit presne casy spinkania, ritual kupanie, papanie, postielka, pusinka, pohladkat, zhasnut, odijst. Prve noci to bude rev, strasny, vzdy utisit, ale nevyberat, trha to za srdce, ale pomaha. Zaspavat o polnoci neni dobre pre mamu a auz vobec nie pre babo. Obrnit sa a o tyzden uz bude dobre.

ichbinich
24. jan 2011

Ak to je zrazu od vcera, mozu to byt zuby alebo nejaka ina "nevolnost". Mozno na nu lezie nejaka choroba, proste sa neciti dobre...
Ked je cely cas taka nesvoja, spravila by som vsetko pre to, aby sa ukludnila. A to cez telesny kontakt alebo prechadzku v kociari, skusit si s nou lahnut... Zjavne je cela nesvoja a podla mojho nazoru je vyrevanie uplne nespravna metoda v tejto situacii. (Navyse sa to vobec neodporuca pri babatkach mladsich ako 6 mesiacov a ani zdaleka nefunguje u vsetkych).
Okrem moznosti zubov alebo choroby uz moze nastavat separacna uzkost. U niektorych deti to moze byt "nespanim", lebo sa boja, ze mama tu nebude...
A ze babo si vyzaduje kontakt, je normalne. Vedia len plakat ako sposob komunikacie. Evolucia to zariadila tak, ze potrebuju blizku osobu aj na spanie/zaspavanie. V praveku by ich predsa zozrali dive zvery, keby spali same. A tieto preveke instinkty su tu doteraz (napr. aj zvyseny adrenalin v case stresu u dospelych!)
Babatka ani zdaleka nevedia mysliet ako dospeli typu "ked budem robit to a to, stane sa to a to". A uz vonkoncom nie maldsie ako 6 mesiacov.
Skor ako na knihy daj na svoj instinkt a snaz sa ju utisit tak, ako to mala rada doteraz, pripadne skus aj biely sum (rozladene radio, fen, vysavac), nosenim, prechadzanim. Po narocnom dni a noci bez spanku potrebuje klud...

bosoriak
24. jan 2011

@zuzkaremiaska Ak nemate, tak urcite zaviest nejake ritualy a rezim. Ale s tym ukludnenim sa skor priklanam k nazoru ichbinich, dcera je este malinka. Mozno sa jej meni rezim, mozno ma rastovy spurt, mozno sa jej tlacia zuby alebo bude chora.. mne takto zaspavala ked bola po ockovani. Citala som tu aj skusenosti, ze aj po niekolkych dnoch po ockovani sa prejavila takato zmena rytmu.
Neznasilnovala by som nic, zober si ju do nosica alebo do satky alebo "len" na ruky a tak budte co najviac. Utesuj sa tym, co ja, ze do 15-tky tie deti vlacit na rukach nebudeme 🙂
Drzim palce, aby to rychlo preslo.

macik27
24. jan 2011

tak tento problém som riešila asi pred týždňom 😒 malá z ničoho nič nechcela spať cez deň ani v noci, čím viac som to sílila tým to bolo horšie a tak som to prestala riešiť 🙂 nechala som ju hore aj do jedenástej a keď sa začala ukladať šup s ňou do postielky...bez plaču a zbytočného nervačenia, trvalo to asi 3 dni a opäť začala krásne spinkať aj cez deň a dokonca čím viac sa cez deň vyspí tým lepšie zaspáva večer...možnože ju len niečo rozrušilo alebo nejaký zlý sníček ☹ proste sa niečo zmenilo a ona to musí spracovať...neboj určite sa to upraví a malinká bude opäť krásne hajať len treba veľa trpezlivosti 🙂

traktor
24. jan 2011

suhlasim co pise
@ichbinich 😉
a tebe
@zuzkaremiaska drzim prsty, nech to zvladnete 🙂

ela2710
24. jan 2011

@zuzkaremiaska ahoj, viem presne ako sa citis...nam sa stalo daco podobne, maly to mal tri dni, v piatok bol hore od 6:00 - 21:00 medzitym spal len neuveritelnych 30 minut, zo spanku sa trhal..cely den sme sa hrali s hrkalkami, na hojdacom kresielku, na deke s hrazdickou, smial sa a zrazu plac.... nebolo mi vsetko jedno, kedze ma len tri a pol mesiaca..bol hore naozaj dlho, on je zvyknuty vzdy po hodinke a pol spat tri hodiny a vpiatok bol uplne cely den hore a plac, strasny plac, az sa zadusal...myslela som si, ze ho boli brusko, natierala som pupikom, aj espumisan som dala, no nepomohlo, dalsie den to iste..cim dlhsie bol hore tym horsia nalada...dnesok bol ale super....ked maleho strazila babicka pocas mojich skusok, uspavala ho na rukach a to bola chyba!!!
Neber si dieta na ruky, lebo potom to bude vyzadovat furt, nas ma uz cez 8 kg, a je to teda naozaj tarcha ho vlacit na rukach...dnes vstal rano o 3:00 nakrmila som ho, prebalila, a lahla som si k nemu, tapkala som ho po zadocku a zaspali sme az do 8:30 potom vstal, napapal sa, prebalila som a hrali sme sa rovnu hodinu a pol, potom som si zas k nemu lahla, tapkala som ho po zadocku a zas zaspal, ked spinkal uz tvrdo, opatrne som od neho vstala prec a poupratovali sme cely byt 🙂 teraz je take chladne pocasie, myslim, ze aj z neho deti maju zle nalady...ale myslim, ze potrebuje citit, ze si s nim. Skus ju takto uspavat, neber ju na ruky, nielenze to bude neskor zataz aj pre teba, ale ani pre dieta to nie je najlepsie....hlavne nemaj nervy to dieta citi...musis byt velmi trpezliva. Drzim ti palceky, aby sa ti to tak rychlo skoncilo ako nam 😉

henri001
24. jan 2011

@traktor presne ,
@ichbinich to napisla super 🙂
@ela2710 😕 uspavala ho na rukach a to bola chyba!!!
Neber si dieta na ruky, lebo potom to bude vyzadovat furt, nas ma uz cez 8 kg, a je to teda naozaj tarcha ho vlacit na rukach... 🤐

ela2710
24. jan 2011

@henri001 ahoj, nwm ako si to myslela 🙂 tu nejde o to, ze maleho nikdy nemam na ruky, len ide o to, ze som ho mala nauceneho spinkat sameho, bez toho aby sme ho vlacili po izbe a prisla babicka a 3-mesacne usilie vyslo navnivoc, ale hadam po dnesku sa mu to uz zas vrati

olivova
24. jan 2011

@ichbinich - kraaaaaaaaasne si to napisala 😵 ...tvoje slova urcite pouzijem aj dalej 😉

a ja som si deti zobrala zakazdym na ruky, ked vyzadovali .
A male dieta sa NEVIE naucit byt na rukach...Je mu tam len najlepsie, tak preco mu to odopierat ?
a este - aby si niekto nemyslel, ze to bolo len tak....obcas som bola uuuuuuuuuuuplne odrovnana 😀 ALE mam spokojne deticky a ja som tiez....

riag
24. jan 2011

@ichbinich Suhlasim.
@zuzkaremiaska u nas zabera na nepokoj hudba....nie vzdy rovnaka ale vzdy nieco najdeme co ho upokoji A .ak este o 00:00 nespi zarucene pomozu tony zvonenia NOKIE.😀 Drzim palce.
@henri001 ty si este doma?😀

henri001
24. jan 2011

@riag 😀 😀 😀 sak esce 12 dniiiiii 😉

ichbinich
25. jan 2011

@traktor, @bosoriak, @henri001, @riag, @olivova: dakujem za suhlas (cervenajuci sa smiley)
Nedalo mi nereagovat, lebo aj tema sa vola ako ukludnit dieta. Spankovy trening ma mozno niekedy uspech (aj ked osobne som zasadne proti, ale to je moj nazor), ale to je ta posledna volba u dietata, ktore je vycerpane, uplakane a nevyspate...
Ale suhlasim, ze isty rezim (skor sled udalosti dna ako presne hodiny a minuty), teda povedzme radsej ritualy, ktory si dieta vytvori samo (!) tiez pomoze. A hlavne nenutit. Ako pise @macik27, cim viac je clovek nervozny a riesi to (ci uz len podvedome) o to horsie. Proste su dni, ked menej spia. Ale samozrejme ak je to spojene s placom, treba skusit najst pricinu a hlavne ukludnovat (aj seba samu 😝 )

@riag: tie zvonenia nokie su dobreee 😀 Ale moj by mi ju uz asi vytrhol z ruky a stlacal vsetky tlacitka, hihi.