Detičky a mačičky

pectore
27. aug 2012

Ahojte. Neviem ci sa tu niekto tej teme venuje. Zaujimalo by ma ci niekto chova macicky v panelaku. My mame teraz 1,5 rocne dievcatko a dve macky. Planujeme vsak dalsie dietako...tak by ma zaujmalo ci ma niekto skusenost s chovom maciek pripadnym odchovom mladat a zaroven so starostlivostou o male deti. Ako to zvladate pocas ruje ci sa susedia nestazuju na macaci vreskot. Tiez by som chcela vediet ci kocura nachavate pri macke s maciatkami alebo ich separujete. Ako zapajate deticky do starostlivosti, ci vam pomahaju s krmenim, cistenim, kupanim cesanim... ako macicky reaguju na noveho clena rodiny. Ci ste robili nejake testy napriklad na toxoplazmozu alebo tak celkovo ako ste pripravovali domacnost s mackami pred prichodom noveho clena. Ci ste napriklad obmedzili ich pohyb po byte. Vsetky rady vychytavky ohladom maciciek a deticiek sa mi zidu. Pripadne ak uz tato tema existuje (je ich tu uz strasne vela)...tak ma presmerujte. Budem rada ak budete pripajat aj forky vasich zverencov...pripadne vesele ale i smetne prihody zo zivota. Pripojim aj foto nasich dvoch cicusiakov. 😉

whizzy
27. aug 2012

@pectore Deti nemam, tak neporadim, ale musim ti pochvalit macicky, su uzasne! Krasne! Hlavne ta cokoladka 😵 Mam kremoveho kocurika a chcem pre neho kamarata cokoladoveho alebo bicolor.
Tak len tolko 😅

pectore
autor
27. aug 2012

@whizzy Dakujem ...a aky stary je kocurik?... pocula som ze cim starsi tym tazsie si zvyka na novu macku...a mozu byt problemi zo zvykanim. Kludne hod aj nejaku fotku tvojho kockosa...nech aj ja pokukam 🙂 Ja som prave rozmyslala nad kremovym...pretoze mi pripominaju levikov...ale nakoniec som zvolila takto...tie cokoladove su take zvlastne,.normalnu macku som v takej farbe este nevidela preto ma to zaujalo....akurat na bazosi momentalne najdes inzeraty kde ponukaju cokoladove srdiecka...ale bez PP ....a tiez mas britsku?

http://zvierata.bazos.sk/inzerat/17549292/Preda...

http://zvierata.bazos.sk/inzerat/17674819/Brits...

sisaha
27. aug 2012

@pectore ja mam silnu alergiu na macky a pokial som v jednej miestnosti s mačkou, tak do dvoch minut zacnem kychat, takze v tomto neporadim. No moja starsia dcera, ked mala 3 roky, tak jej starostlivost o macky u dedovcov bola taka, ze ich nahanala a tahala za chvost...Tak neviem, ci tvoje dieta ti nejak extra pomoze so starostlivostou. Na druhej strane su mačky velke osobnosti a robia iba to čo naozaj chcu.. U znamych maju v dome 3 macky a teda videla som mačku aj na kuchynskom stole a taketo veci už teda ja nemusim, lebo mi velmi prekazaju...

whizzy
27. aug 2012

@pectore Kocurik mal 1 rok, este nie je vykastrovany, tak po kastracii si hadam zvykne. Je britsky kratkosrsty s PP.
na linkoch co si dala, su krasnunke 😅

pectore
autor
27. aug 2012

@sisaha 😀 ... no neuveris aj chlap je alergicky ale nie silno...preto musim macky splachnut vodou raz - dvakrat do tyzdna...pretoze clovek je alergicky vecsinou na sliny....a dost to pomaha...ako som ich zacala kupavat tak prestal kychat. Mala mi troska pomaha...je to sice take smiesne.... ze im dava granulky do pusy, a hladka ich....ale nato ze je zatial taka malicka je to super... ja jej vysvetlujem ze nesmie tahat a ublizovat...ale len hladkat...obcas ich sice potiahne a ponatahuje...ale tieto britky su velmi mierne a nehaju sa. Naucila som ich ze ked zasustim s novinami tak prestanu s akoukolvek cinostou...a na stol som ich nikdy nepustila...vzdy dostali pucung novinami. (no co robia v noci neviem)...ale su zaockovane, odcervovane bez parazitov.... takze sa nebojim. ja mam macicky rada... niesu take dotierave ako psy...a ani take narocne.... mna zas ide rozdrapit z nezodpovednych psickarov co si nezbieraju hovna, maju velkych psov ocividne nie pod kontrolov.. (normalne som nutena nosit slzak so sebou von, bo uz sa mi stalo ze na mna jeden vystartoval a dostal dobru bombu....aked idem s malou tak mam o to vacsi strach...nespolieham sa na nic....)a to nevravim co to robi za bordel ked to zacne zavijat a vystekavat...na cele sidlisko...nechapem tych majitelov ze terorizuju cele okolie... ved predsa uz existuje ultrazvukovy obojok psik sa raz dva nauci nestekat....Inak mam psikov rada...mozno casom aj nejakeho budeme mat...ale na macicky nedam dopustit, pri takom malom dietatku si neviem predstavit ze by som sa natahovala este aj zo psom....mozno ked bude starsia a bude pomahat.... Ale hovori sa kolko ludi tolko chuti.

pectore
autor
27. aug 2012

@whizzy joj uzasny...taky levik...a tie ociska.... no moc fajny...chodis aj na vystavy? Lebo je moc pekny....chces ho dat sama od seba vykastrovat ci si ho kupila ako na maznaka?

sisaha
27. aug 2012

@pectore no ved urcite, mas pravdu. O nevychovanych psickaroch je skoda hovorit...Takze aj tvoj chlap je alergicky? No ja si netrufam vziat domov macky a vyskusat ako budem reagovat aj keby som ich kupala kazdy den 😀

pectore
autor
27. aug 2012

@sisaha tak samozrejme k tomu treba vztah... je chudak alergicky ale prisli sme na to az ked boli u nas.... najprv sa vyhrazal ze pojde on alebo pojdu macky....ale prisli sme nastastie na to ze tu kupanie pomaha... inak by asi siel on 😀 😀 😀

whizzy
27. aug 2012

@pectore Je kupeny na maznaka, tak pojdeme kastrovat ked zacne znackovat. Zatial neznackuje, obcas si vecer zaspieva 😀 Na vystavy nechodime, ale muz by chcel, tak uvidime. A ked ja neviem ci by v klietke vydrzal cely den a aky by bol vydeseny z toho celeho humbuku.
Vy sa chystate na vystavy?

whizzy
27. aug 2012

@pectore 😀 😀 Tiez by som sa asi dlho nerozhodovala kto by siel 😀

pectore
autor
27. aug 2012

@whizzy my mame cicuse bez pp ... u nas velmi zahrali rolu peniaze... pretoze chlap nechcel do nich dat viac ako 200evro za obe..aj to bolo frflania do zblaznenia.....jednu som nechcela...pretoze dve macky si robia spolocnost a mi na vykedny obcas chodime do ciech...tak aby sa sama doma nenudila. Aj som skusala volat do chov. stanic ale za taku nizku cenu veru nechceli predat...teraz som sice objavila jednu ponuku co by bola super ale uz je neskoro..asi som mala vydrzat este dlhsie...ja nezarabam takze som musela sklopit usi i ked som chcela macicku s PP som na materskej a planujeme druhe...keby som mala sporit a cakat tak mam macicky tak najskor za 4-5 rokov...odmalicka som bola medzi zvieratami a uz ten prvy rok co som bola bez nich mi velmi chybali...ale zas som nechcela obycajnu macku pretoze britky mi velmi ucarovali...ale na svoju obranu zas som podstivo hladala...to by si neverila v akych podmienkach niektory tie zvierata chovaju...po pivniciach, po volierach....no hladala som dobreho pol roka kym som nasla majitelov ktorych som nemusela nazvat mnozitelmi..... Ktory mali macicky pri sebe v domacnosti ...a bolo o ne kvalitne postarane... Inak je to hrozne....Niektory ponukali zvierata ktore sa ani zdaleka nepodobali na britky...fakt by si zasla.... Ja ich tiez planujem dat vykastrovat. S tymy vystavami je to isto narocne na psychyku zvieratka....bude to dost stresujuce...to by asi chcelo odmalicka zvykat .... mozno to bude niest zle.

whizzy
27. aug 2012

@pectore Prave pre toto chcem radsej s PP alebo potom z utulku. Velmi vela ludi si mysli, ze mnozenim paradne zbohatne a na macicky sa moc nemysli. Tiez kvoli financiam este nemame druhu ale som si povedala, ze ked uz nemame dietatko, tak si doprajem druhe maciatko.
Dnes ukazem muzovi nejake cokoladkove, tak ho zlomim raz dva, ked uvidi tie gulicky 😀
A kastracia je nutnost ked zacnu znackovat. Pred tymto som mala cerveneho britaka a oznackoval koberec, som ho musela vyhodit, ani za svet to neslo vycistit.

pectore
autor
27. aug 2012

@whizzy ja viem sledujem diskusie na tuto temu na cats.... viem ze ked na to clovek nema ma radsej zobrat macicku s utulku.... no hold som len clovek a bohuzial kupila som si činy a nie adidasi...🙂 Ja to viem ...Ale su to tiez moje velke srdiecka... a vravim maca zo zlych podmienok by som nevzala....ale uz by som ich nemenila zanic na svete....vsak isto sama vies....inak tie likny budu macicky bez PP...tak aby som ta zle nenaviedla.

whizzy
27. aug 2012

@pectore Nezalezi, ci maju papiere, to su zlaticka aj bez nich. Ja zvazujem aj utulkovu macku, ale ked britky su take uuuuuzasne 😅 To je taka velka plysova gula
Inak ja tie papiere k tomuto este ani nemam, stale ich ma chovatelka, ani mi nejak nechybaju, to das len do suplika. Hlavne je, ze kto ich predava je spolahlivy a pekne sa o zvieratka stara a nevidi v tom len prachy.

lussy23
28. aug 2012

@whizzy
@pectore jej krásne mačičky

Ja mám mačičky veľmi rada a ak budem mať rodinný dom, určite by som chcela mať mačičku asamzrejme, ako každá, teda väčšina žien aj bábo.
Ja tomu s toxoplazmov proste neverím, aj som kdesy čítala, že je to mýtus.

pectore
autor
28. aug 2012

@lussy23 Dakujem .. ja mam macicky v byte...netreba rodiny dom 😉 ...su to cistotne zvieratka.... veci ohladom toxoplazmozy niesu myty....ked je matka nakazena moze to velmi ohrozit plod hlavne zo zaciatku... no vela ludi prekona toxoplazmozu uz v dectve ani o tom nevie...a potom je uz zena chranena imunitnym systemom...ale pokial chorobu neprekonala a nakazi pocas tehotenstva je to nebezpecne.... a macky maju tu nevyhodu ze su priamimi prenasacmi.. a ked mas nieku v byte a cistis im toaletu si rovno pri zdroji potencionalnej nakazy....preto ma to zaujima...pretoze rozmyslame nad dalsim babetkom...tak ci niekto preventivne testoval macicky...

whizzy
30. aug 2012

@lussy23 Dakujem 🙂
Ja sice mam kocura v dome, ale von nechodi (len velmi malo, ked som tam aj ja) takze do bytu je uplne v pohode.
Veru, toxoplazmoza moze ublizit, ale z domacej bytovej macky mas velmi malu sancu ju chytit.
Tiez chceme babatko, ale kocura neplanujem testovat. Je ockovany, surove maso mi moc nechce jest a ak aj dostane, tak premrazene.

lussy23
30. aug 2012

@whizzy
@pectore myslím ako, že tehotné by sa mali vyhýbať mačkám, aby nedostali toxoplázmu. to som myslel ako mýtus, nie tú chorobu

naty1987
30. aug 2012

@pectore ja som mala bengalskeho kocurika a on mal deti rad alebo skor bol kl nim flegmaticky a bolo mu jedno co mu robia ak sa mu nieco nepacilo tak len odisiel kamoskin syn sa s nim hraval aj zaspaval bol skvely no skor nez sa nam narodil syn zomrel-zrazilo ho auto ☹ bol uzastny skveli a hlavne mal nieco viac nez ine macky bol iny akoby vedel ako sa v istych situaciach spravach
pridavam foto ked bol malicky a ked nam vyrastol mal len dva rocky ked nas osputil...

barbade
30. aug 2012

Babule zaujala ma vasa diskusia tak sa chcem pridat. Ja zatial vlastne macky nemam ale pomaham skor zachranarom s docasnymi opaterami a kastraciami a podobne.
Chcela som upozornit na jednu vec a to, ze aj cistokrvne britky napriklad, sa daju najst v depozitoch, ak to naozaj sledujete. Nie tak davno to bolo, ze sa objavil jeden kcurik, potom tusim macicka. Jasne, ze to nie je kazdy den, ale aj takym mackam sa stava, ze su vyhodene (hlupe dovody typu stahovanie, "alergie", prirastok v rodine a pod.) alebo sa macky aj stratia, aj to sme uz mali.
Dnes bol na FB zdielany napriklad perzsky kocur, s PP, nadherny, biely, kastrovany, majitelia ho idu zajtra utratit lebo jeho vychovy nezvladli a kocur na nich utoci (co s nim preboha robili, to ozaj neviem). 😖
Chcela by som na vas apelovat, aby ste vase macicky dali radsej vykastrovat, nez ich mnozili, lebo nechcenych maciek je tak strasne vela ☹ Problematiku mnozitelov ako vidim poznate, k tomu niet co dodavat, treba ich tvrdo obchadzat a nahlasovat, su to najvacsi tyratelia zvierat 😒
Inak je to velmi prinosne aj pre deticky, ak vyrastaju so zvieratkom, naucia sa byt jemne, ohladuplne a zodpovedne a aj ich imunita je daleko lepsia 😉
Akonahle budeme mat svoje byvanie, planujem si zaobstarat 2-3 micky, u mna je samozrejmostou, ze z utulku 😉 Zatial si musime vystacit s nasim (samozrejme adoptovanym) staruckym duncom 😀
Tak pozdravujte svoje krasavice ci krasavcov a mackam zdar 😀

barbade
30. aug 2012

@pectore
@lussy23 jaj ozaj ohladom toxoplazmozy, je pravda, ze je v tehotenstve nebezpecna ALE! Ak mate doma macku ktora nema pristup von a nekrmite surovym hovadzym, nema sa ako nakazit ani micka, teda ani vy. Macka ked sa nakazi, prekona tuto chorobu tiez len RAZ a to tak, ze infekcna je len 14 dni, cca., potom uz nie Toxoplazmozovi paraziti sa prenasaju vykalmi, ktore by sa vam museli dostat do traviaceho traktu, aby nakaza presla k vam.
Vacsina ludi sa nakazi skor z "okakaneho" ovocia typu jahod, nez priamo od maciek. Skusim najst jeden dobry clanocek a hodit ho sem. momenticek.........

whizzy
30. aug 2012

@naty1987 ☹ To mi je luto, bol naozaj krasnucky.

chikitka
30. aug 2012

som rada ze tu konecne niekto napisal ako to v skutocnosti je. cela rodina mi liezla na nervy recami typu: a to ako chcete mat macku a babo? to sa jej treba zbavit... a podobne nezmysly. kazda mamicka je na toxoplazmozu v tehotenstve predsa testovana, dokonca ja som bola dvakrat. nic mi nie je a ani nebolo. jedina vec, ktrou sme kvoli babu urobili, ale to sme aj tak mali v plane, ze sme ju dali vykastrovat. 3 tyzdne pred porodom 🙂 tak sme marodili spolu 😀
kazdy den vysavam, alebo aspon zametam, umyvam podlahu. to je predsa samozrejmost, lebo nemam rada chumace lietajuce po byte, ked otvorim okno... a myslim, ze kazdy majitel macicky, si po cisteni wcka umyje ruky, nie? a nikto si hned po cisteni neda ruky do ust... blee 🤐
a presne: z coho by sa ta macka nakazila, ak jej nedavame surove masko? ja ked dam surove, tak bolo predtym dost dlhu dobu mrazene. nepustam ju von, nic nelovi, okrem plysovych mysi (inak neviem co s nimi robi,lebo ich 6 zmizlo a dva roky sme ich nenasli, spolu so 4 loptickami a jednou chlpatou velkou bielou gulou na snurke... ta potvora ma dakde asi hniezdo, ale zatial sme ho v tom nasom mini bytiku nenasli 😀 ) kazdy sa moze nakazit toxoplazmozou z ovocia, zeleniny z obchodu, aj ten ktor v zivote nemal nijake domace zvieratko ... inak osobne mam velmi psikov rada, mama u rodicov dvoch najduchov, priatel am tiez jedneho u rodicov (najducha) a nasa cica Fazula je tiez ulicnik. ale ked ma niekto problem s mackou, neni psik vacsi zdroj necistot a bakterii, ked vonku hrabe nufakom do vykalov a strka ho inym hafanom do tej ich tovarnicky na kako?? 😀 a aj tak by som ani havina nedala prec. babo treba ucit, ako zaobchadzat so zvieratkami, mat respekt a budovat v nom zodpovednost zanho, lasku. takze tak asi. 😉

pectore
autor
30. aug 2012

@naty1987 joj to mi je moc luto....krasny kocurik...bengalske mi posobia tak divoko...asi to budu tiez azujmave osobnosti....a neplanujete noveho kamarata pre synceka?

naty1987
30. aug 2012

@pectore no ja urcite nieco domov prinesiem 😀 ja som bola na neho veeeelmi naviazana pomahal mi prekonavat migreny pri ms pre mna to nebol len kocur a nikto to v okoli nechape ale premyslam ze bud kupim alebo prinesiem kocurika az po novom roku ked maly uz hadam bude aj behat a nie len tapkat po 4-roch ja milujem macicky,kocurikov su to uzastne stvorenia len dufam ze najdem takeho co ma aspon podobnu povahu ako mal nas Bubko

pectore
autor
30. aug 2012

@naty1987 my sme tiez macicky zadovazili az ked mala zacala chodit... tiez som tak nejak rozmyslal ze to nebude najlepsia kombinacia ked stvornozkuje a vsetko pcha do pusi... hlavne ked su nove...ked ich uz clovek ma doma nejaky ten piatok je to predsa len ine...ako ked ich domesies odniekial.... s tym hladanim povahy to budes mat tazke... to ale isto vies... tak dufam ze si najdes toho najlepsieho.... a kto vie mozno prekona aj toho prveho.... 😉

schnauzee
30. aug 2012

Pripájam sa k mačkárom, máme doma 2 vlastných kocúrikov (kastorvaných), jeden u nás momentálne dočasne, vrátili ho z adopcie, žiaľ, obča človek natrafí aj na menej spoľahlivé rodiny, takže mu zas hľadáme domov 🙂 okrem toho máme aj psa a zvieratká by som nevymenila za nič na svete. Teraz čakáme bábo a už sa teším na to, že bude pri nich vyrastať, neplánujem v domácnosti žiadne veľké zmeny. A pridám ešte jeden link na pekný článok o spolužití mačičiek s deťmi, aby každý videl, že to nie je žiaden strašiak 🙂 http://www.kocicinadeje.cz/clanky/pribehy-a-cla...
@chikitka k tým strateným myšiam - aj u nás mizli, niektoré teda viem, že požul pes :D, ale mnohé zmizli bez stopy...a minule sme odsúvali veľkú skriňu na chodbe, lebo trošku prerábame a čo sme tam nenašli??? Asi 20 myší pod ňou :D
@barbade som rada, že si napísala o toxo, presne tie články som tu chcela hodiť aj ja 🙂 toxo je to posledné, čoho sa bojím, pretože kto pozná vývoj toxoplazmózy a možnosti nakazenia, vie, že od bytovej mačky je za štandardných hygienyckých návykov nemožné sa nakaziť, kdežto od zle umytej zeleninky, zle spracovaného mäsa či pri práci s ním a práci v záhradke už áno.

naty1987
31. aug 2012

@pectore no ked sme mali bubka tak som premyslala ze ake opatrenia spravim ked maly bude stvorkovat aby mu nesiel do zachoda a tak ale ked tu neni tak nemam co riesit a dalsieho kocurika tak poriesime ked uz bude behat bude to predsa lepsie a s tie vlastnoti maciciky-kocura nejak specialne hladat nebudem aj Bubko si vybral nas nie mi jeho prisiel ku mne a bolo 🙂 tak aj teraz bude tak vyberat macicku-kocurika ktora pride ku mne necha sa hladkata a tak bude nasa niekltore su voci cudzim este plache

chikitka
31. aug 2012

@schnauzee ale my sme pri kazdom vacsom upratovani poodtahovali vsetok nabytok a nic! mame jednoizbak, tak vela moznosti nema. jednu tipujem: pod telkou mame police s knihami a cdkami, chodieva tam dakedy nakuknut tak poza knihy. nikdy sa mi ich nechcelo povyberat, tak mozno si ta vymyselnicka tam spravila skrysu... raz ju musim odhalit ! 😝