Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dieťa a viera

miskax2
29. nov 2012

ahojte chcem sa opytat kedy ste sa s detmi zacali rozpravat o Buhu ,viere ,modlit sa atd.....ja som bola vcera s Miskou (3r) v kniznici a pozicali sme si detsku bibliu....aj sme si z nej uz citali...len nieviem na niekrore casti stareho a noveho zakona sa mi zda este mala....som rozmyslala ze si s nou budem citat len o stvoreni sveta vyhnani z raja a o noemovej arche a potom o narodeni jeziska to mi pride take veku primerane aj aj pre nu zaujimave a lahko pochopitelne a ostatne zatial vynecham lebo tam uz je terba pochopit suvisloti a casove naslednosti.....a este kedy ste zacali chodit s detmi do kostola??
dakujem za odpovede

kris557
29. nov 2012

@miskax2 my sa modlíme spolu večer pred spaním cca od jej 3 rokov. Ja som jej iba poveda, že Ježisko je dobný, nám pomáha, musíme sa pomodliť aby sme boli zdraví všetci a ešte vie, že nosí darčeky. To je všetko. V koslole sme s ňou boli okolo 2 rôčkov - nepravidelne, ukázali sme jej že Panenka Mária je Ježiskova mama a ešte sv. Jozefa, anjelikov,...to je asi všetko....aj sa jej tám páčilo, lebo sa tam spievalo a zapájala sa aj ona a snažila sa naučiť tie modltby čo tam počula zarovno s otatnými 🙂

cerez
29. nov 2012

Okolo 3 rokov sme začali v rámci vychádzky navštevovať kostol. Nechodili sme na omšu, len tak sme sa šli pozrieť a aj na Ježiška. Keď mala otázku, odpovedala som jej tak, aby to bolo pre ňu pochopiteľné. Teraz je dcéra druháčka a každú nedeľu chodíme na detskú omšu. Ináč, tá detská biblia je pre ňu dostatočná.

zuzi0911
29. nov 2012

Ja zvacsa len o jeziskovi. zda sa mi ete zavcasu jej rozpravat o ostatnom. no ked sme u babky tak zvacsa s nou chodi na omsu do kostola a jej sa tam paci ked sa opyta odpoviem jej a semtam sa po 🙂 modli anjelicku moj straznicku. podla nalady nenutim ju ete.

margarita
29. nov 2012

my chodime do kostola pravidelne, kazdu nedelu, modlime sa s nou, odkedy zacala sama rozpravat, Anjelicku straznicku a aj Otcenas uz vie sama naspamat, plus sa kazdy vecer modlime aj vlastnymi slovami, za co chce podakovat, co pekne zazila co ju dnes potesilo a tak, a prosime za rodinu a zdravie jej clenov a tak.
detsku bibliu mame tiez, dokonca az 3 😀
a citame vsetko, ked sa pyta, snazim sa veku primerane vysvetlit....vsetko...okolo Velkej Noci sme stale riesili ukrizovanie a vzkriesenie 😎 mala vtedy 2,5 roka a nezdalo sa mi to "skoro".

mnoho suvislosti a naslednosti nechapem ani ja stara koza 😀 takze myslim, ze deti su v tomto viac v pohode, a vsetko si pekne vysvetlia podla aktualneho obrazu svojho sveta.
Hlavne ju nestrasime, chceli by sme, aby mala pozitivny vztah k Bohu aj viere,
ale ja idem vlastne podla seba, aj ja som to od malicka normalne prijimala, nasi nas bravali od batoliat na omsu, takze to prislo tak samo a prirodzene....

jankaferancova
29. nov 2012

Maminy ja som bola s mojim drobcom v kostole,ked mal 18 mes. boli sme tam asi 4x,ale rozpraval nahlas,nejak extra neobsedel...hm,asi skoro,ze? inak vie,kde je Jezisko,ze ma na rukach aj nohach "bo" vie urobit Amen,vie,kto je Panna Maria a aj to,ze ma byt v kostole ticho,este mi to aj pred kostolom ukaze a povie,no ked sme uz vnutri,tak nejako na to zabuda... 😉 asi to necham tak a pojdem tam s nim neskor,ved sa nic nestane,ci aky mate na to nazor Vy?

mummy01
29. nov 2012

@miskax2 my nie sme klasicka veriaca rodina,ja v Boha neverim ale v urcite duchovno a anjelov ano a vediem k tomu aj deti.Dcere som zacala vysvetlovat ked sa zacala sama vypytovat,bolo to pred 3 narodkami,ju to neskutocne pritahuje.Aj sme boli zopar krat v kostole,vsetko ju zaujimalo tak som vysvetlovala.Takze ak mas pocit ze uz take veci pochopi a ma zaujem tak kludne,aj do kostola by som ju uz v poho vzala.

miskax2
autor
29. nov 2012

@mummy01 ved prave ze ani ja niesom veriaca v tom pravom slova zmysle moji rodicia ma k tomu neviedli a niesom ani pokrstena ani nic tiez verim v urcite veci ...mm ma zase vsetky sviatosti pochadza z veriacej rodiny dokkonca aj ministroval ale do kostola uz dloho nechodi....chcem moje kocky vies k viere aj do kostola s nimi chodit len neviem ci mozem ist do kostola ked ani neviem ako to tam chodi raz som bola so spoluziackami ale inak nic ako otcenas a zdravas by som zvladla len neiem ze ci to chodenie do kostola neprenecham svokre alebo krstnim rodicom.......
@kris557
@cerez
@margarita
@jankaferancova

jankaferancova
29. nov 2012

@miskax2 no ja si myslim,ze by si mala ist do toho kostola ty sama,ved nikto okolo nevie,ze si tam da sa povedat ani poriadne nebola.ja byt tebou idem,popocuvam,popozeram co ako a chce to trochu cviku 😉

mummy01
29. nov 2012

@miskax2 tak podla mna na to aby si mohla k viere viest svoje deti musis najprv Ty vediet dost okolo toho.Deti velmi rychlo zistia ze v tom tapas a ze nevies az tak presvedcivo odpovedat na ich otazky.Bud sa to budes musiet sama zacat ucit alebo toto vzdelavanie deti prenechaj manzelovi.Lebo uz ked zacnes o tom s dcerou hovorit tak by si mala vediet o com hovoris....z vlastnej skusenosti viem lebo dcera niekedy take otazky hadze do placu ze sa obcas aj zapotim kym odpoviem.

andrejka1983
29. nov 2012

@miskax2 ahoj,ja s malou chodím do kostola od kedy sa narodila, kým spinkala boli sme aj vo vnútri, teraz ked je už väčšia ( 2 a pol roka) tak sme pred kostolom, lebo ona ma teraz take obdobie že sa furt daco pýta : prečo spievajú tak nahlas, aha tam je bábatko, možem ist za nim??!!! mamka pozri kolko vela ludi tu je 😝 ...alebo ja chcem ist kakááát.... 😀 proste furt jej chodí papulka a teda radšej sme vonku pred kostolíkom, ale vie že prečo tam ideme 🙂 a aj vie kto tam býva, že Ježiško, ktorý ju ma rád a chodíme sa poďakovať že sme zdraví a máme sa radi 🙂 tak som ju naučila odpovedať ked sa jej niekto pýta že kde ideš....a večer sa s nou modlievame ked zaspava, vie aj sama na spamätať Anjeličku strážničku, aj sa prežehnať....🙂 a má aj pár detských leporelok s náboženskou tématikou....snažím sa aby viera, Boh a chodenie do kostolka bolo prirodzenou súčasťou nášho života

cerez
29. nov 2012

@miskax2 Ak ti môže pomôcť starká, tak to je fajn. No myslím si, že ak chceš viesť k viere svoje deti, mala by si ísť sama príkladom. Báť sa nemusíš, do kostola nechodia len tí, ktorí sú od narodenia k tomu vedení. Dvere sú otvorené pre každého, aj pre teba. Ja som tiež nebola k tomu vedená, bola som len pokrstená. Sv. prijímanie a birmovku som si urobila na strednej škole.

miskax2
autor
29. nov 2012

tak zese az taky neznaboh niesom 🙂 daco sa na mna nalepilo aj par biblickych pribehov som v tv videla a citam knizky od bruna ferrera lebo sa mi pacia....s mm je to tak ze sice za mladi chodil do kostola aj v skole na nabozenstvo ale momentalne je to asi o tom ze veri a ked ma niekde na papieroch vypisat vierovyznanie tak napise....

misickab3
12. dec 2012

@miskax2 ahoj, idem ti napísať aj ja svoj názor- vidieť pár príbehov v televízii, čítať knihy, to je fajn....ale čo tak skúsiť čítať aj Bibliu? Veď to je podstatné....ale ešte jedna vec- myslím, že najdôležitejšie, čo deti môžeme my rodičia učiť je dennodenný kontakt s Bohom a nemyslím tým rýchle "zopakovanie" Otče náš, ale aj osobné modlitby, čítanie Biblie- aj s deťmi, ale aj osamote - ale to im musíte ísť sami príkladom, a potom si myslím, že nebude ťažké ich zobrať do kostola. Ak by to totiž ostalo len pri tom chodení do kostola, tak je vysoká pravdepodobnosť, že skôr, či neskôr o to nebudú mať záujem.

izaias
4. nov 2014

ahojte,áno, Biblia je základ,a rodič vie ako svojmu dieťatku veci objasniť,aby veci pochopilo na úrovni jeho veku.V našom kresťanskom zbore máme detičky od troch mesiacov,až po násťročných.Stretávame sa v rodinnom dome,kde je priestor vyhradený aj pre detičky.Vždy jeden dospelý má s detičkami takú pol až trištvrte hodinku,kde si kreslia ,rozprávajú sa o Ježiškovi,a sú účastné na našich chválach a kázňach.My im ideme vzorom.Vedia sa stíšiť keď je treba ale vedia aj ožiť,sú to deti.S trpezlivosťou a láskou ide všetko.Ale najúžasnejšie je to AKO deti uveria,jednoducho ,čisto,bez predsudkov,je to krásne.Nechajte deti prichádzať ku mne,povedal Ježiš.

horana
4. nov 2014

Ci sa nam to paci ci nie, svojim sposobom zivota deti kazdodenne, bez toho ci sme si toho vedomi alebo nie, aj tak ucime co je pre nas podstatne - v co verime.
Ci uz je to Boh a v akej forme, alebo ci uz su to hodnoty ktore maju pre nas vahu.
Slova su jedna vec, chovanie/ciny ale este podstatnejsia.
Cize najlepsie sa vychovava ze rodic zije tak ako chce najlepsie zit, ze hovori a cini v praxi tie slova a tie hodnoty v ktore sam veri.
Bezobsazna teoria aj tak neutkveje.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli