Dieťa narodené v CZ

elis_00
6. aug 2018

Ahojte mamičky. 🙂 Budem rodiť bábätko v Čechách tak sa vás chcem spýtať, ako to je s rodným listom, teda ako vybaviť slovenský rodný list a či máme nárok na príspevok po narodení dieťaťa. Ďakujem 🙂

lavender21
6. aug 2018

@elis_00 a kde žijete? Ak máš trvalý pobyt na Slovensku a tu aj žiješ nárok na pôrodné máš a je jedno kde sa dieťa narodí. Ja som žila a rodila v ČR, český rodný list nám vystavili na mestskom úrade v meste kde som rodila, poslala som papiere našim a v mieste trvalého bydliska žiadali o vystavenie slovenského rodného listu. My sme sa sťahovali keď mala malá 2 mesiace späť na Slovensko, na ambasáde v Prahe som vybavila malej náhradný cestovný doklad na tú jednu cestu. Tým že som stihla požiadať o pôrodné do 6 mesiacov veku malej a žili sme už na Slovensku, aj to som dostala... Ak ideš len odrodiť do Čiech, to neviem ako baby riešia...

ajnka
16. aug 2018

Ja som len rodila v cechach, zijeme, pracujeme na Slovensku, ak je toto tvoj pripad, mas narok na vsetky slovenske davky, automaticky ti vystavia cesky rodny list (poslali nam ho postou cca do 2 tyzdnov), potom som ho zaniesla k nam na matriku a oni vyziadali slovensky rodny list, ten tusim tiez prisiel postou. Socialke stacilo poslat kopiu ceskeho rodneho listu, a jedina vec navyse, ale zalezi od osoby na Urade prace - niekedy ziadaju potvrdenie z ceskej matriky, ze vam tam nebol vyplateny prispevok pri narodeni dietata. Pri prvom dietati som poslala manzela na matriku do Breclavy, aby sme to potvrenie mali, pri druhom som si povedala, ze ho poslem az keby to pytali, a nepytali🙂