Dieťa závislé od matky. Čo s ňou mám robiť?

gabuliik
14. nov 2007

Čaute. Moja malá je odo mna strašne závislá. S nikým nechce varovať, dokonca sa stáva, že ani s tatinom, kŕmiť ju musím len ja , aj všetky ostatné veci čo patria k tomu. Jednoducho ona povie mama a hotovo. Keď sa aj muž snažil napr. nakŕmiť ju ona začala plakať až tak, že sa zajakávala. Už som z toho unavená, lebo nemôžem nikam ísť a tak. Plače za mnou aj v noci. Dokiaľ neprídem, neprestane. Máte s tým aj vy nejakú skúsenosť?

sassi
1. feb 2009

cavojka, ja myslím tiež, že je to skor povahou
bud rada, že ťa tak lubi a užívaj si to každy den 😉
medzi deťmi chodte čo najčastejšie, nech ma kontakt aj s inými ludmi, to treba, aby sa nebál, ked pojde napr. časom do školky, zvykne si na deti

vo veku okolo 2 rokov sa deti ešte nevedia hrať spolu
teda hraju sa vedla seba, ale nie spolu
je to vek, ked rovnako staré často bojuju o jednu hračku, hadzanie lopty sa lahko može zmeniť na poriadnu bitku 😀
alebo si vezme každy svoju a hraju sa vlastne sami

ale dokažu sa hrať pod vedením staršieho - rodiča, staršieho surodenca, toho nevnímaju ako konkurenciu 😉
naš syn ma 23 mesiacov, skoro každy den k nam chodieva maly kamarát, ale tiež sa viac "biju" ako hraju, ale pritom sa maju velmi radi, ked neprídu, tak cely den spomína, kde je Adí

perla200
12. sep 2010

ahojte a čo mam robit? chcela by som ist do práce od januára ale moje dieťa proste je na mne závislé.....nehovorím že tak ako vy písete v téme, aj sa zahrá sama aj vydrží s tatom ale to je vsetko.....chvílu s mojou mamou inak len mama mama....ja neviem sko si zykne na opatrovatelku? alebo čo stým?

sue
12. sep 2010

@perla200 pokiaľ ťa nenútia existenčné problémy, tak kašli na prácu... užívaj si to, že ťa drobec potrebuje. Toto sa už nikdz nebude opakovať... užívaj si to, je to veľmi krátke obdobie ☹ a inak chodievaj veľa medzi deti, medzi iných ľudí, častejšie nechávaj pohrať sa s inými a dcérka si zvykne.

perla200
12. sep 2010

@sue ale ona je velmi spoločenská, rada je medzi detmi aj sa zahra s nimi nema problém....len ked nahodou mna nevidí tak je problém
a sú to pomaly už existenčné problémy....len tak pre nič za nič by som neisla robit keby sa to dalo nejako uhrat

sue
12. sep 2010

@perla200 tak ti potom neostáva nič iné, len ju postupne privykať, veľa o tom rozprávať, začínať pomaličky na kratšie časové úseky a keď už sa raz rozhodneš, tak ostaň neoblomná...

fem
12. sep 2010

@perla200
teraz je este malicka a potrebuje sa uistit o tvojej pritomnosti...do cca 18 mesiaca je ukoncena separacia u deti...ale kazdy mesiac je pre dietako v psychike velky milnik...ak odchadzas od nej tak sa vehementne s nou luc..aby si uvedomila ze ides prec...a povedz jej ze sa vratis...ak vidi, ze je to ok...tak bude naberat istotu...nikdy sa nesmies vyparit od nej, musis mat istotu, ze vie , ze sa lucis, neboj sa ono sa to bude postupne menit

adenka
13. sep 2010

ahojte,
som rada ze som nasla tuto temu... hladam rady ako na tu moju malu bosorku... za 12 mesiacov som sa od nej nepohla... uspavam, krmim iba ja.. ak ju necham s tatkom tak je chvilu dobre, ale ked si zrazu zmysli ze chce mna, tak pusti taky hysak, ze sa zachadza, nevie sa nadychnut... to iste u babky..
chodime do materskych centier, tam sa zahra aj sama, ale vzdy po chvilke pride ku mne, len tak sa potulka a ide dalej..
ja viem ze je malinka, ma len rok, ale aj tak je to neskutocne vycerpavajuce ☹

perla200
13. sep 2010

@adenka vitaj v klube..... 🙂 asi nič s tým neurobíme, ale aj ja som na tom podobne.....mam stresy ked musím niekde len odbehnút že ked prídem domov čo zase bude ☹

bosoriak
13. sep 2010

Podelim sa so skusenostou: Mala ma 20 mesiacov a zjavne si prechadza (opat) mama-mama obdobim. Tatinko nesmel krmit, umyvat, o uspavani ani nehovorim. Lenze cakame dalsie a tak sa snazim ju trochu usmernovat. Nic neznasilnujem, ale ked sa da, tak ju supnem muzovi, aby sa s nim pohrala. On sa chudak musi snazit trikrat tak, aby ju uputal, ale ide to. Dnes dokonca uspaval, zaspavala sice o hodinu a pol dlhsie ako zvycajne, ale aj tak. Kedykolvek zacala "mama-mama" plakat alebo mrncat, tak ju zaujal rozpravkou alebo sa zacal jasit, alebo vymyslel nejaku hru. Ja som samozrejme v strehu cakala, ze ak zacne plakat velmi silno, ze pridem. Ale je to dvojsecna zbran - co ak sa potom dieta nauci, ze ked bude velmi silno plakat, ze si nakoniec vydupe svoje?
Kazdopadne moj recept je asi trpezlivost a postupne male kroky na vsetkych frontoch. 🙂

adenka
13. sep 2010

@perla200 ja dufam ze sa to do roka zacne zlepsovat... nechcem ju trapit placom ☹

@bosoriak velmi silno plakat... skusila som...nechala som aj vyplakat.. vysledok? dnes neplace...rovno jaci a hysterci.. takze dakujem starym mamam a doktorke za dobre mienene rady, ale viac si neprosim... 😒 ☹

bosoriak
14. sep 2010

@adenka: nikdy som neradila nechat dieta vyplakat, to podla mna malokedy spravi dobrotu. Pokial ti dcerka naozaj vela place, asi by som to nechala tak a skusila este pockat.
Len na povzbudenie: moja mala bola prvykrat bezo mna cez den (ked nespala), ked mala 18 mesiacov. ;)
Drzim palce, nech to uz coskoro prejde.

u2jana
14. sep 2010

ahojte, zaujala ma tato tema, lebo tiez mame obdobie, ked ju mozem rano z postielky vybrat len ja, ja ju mozem dat na wc, a podobne... proste ma zas mamickovske obdobie.
Nam dost pomohlo, ked mal manzel tyzden volno, tak si na neho zas zvykla.

neviem, ci existuje recept ako taketo dieta zmenit, je to vela o povahe, o jeho citlivosti a tiez o tej nasej.
Ale myslim, ze ked nas dieta potrebuje, tak by sme tam mali byt pre neho.
Obcas , ked to do mna svokra rype, ze je mala na mna upnuta, tak sa je spytam, a na koho ma byt naviazana? na suseda?

spalka
14. sep 2010

@u2jana 😀 ze na suseda, super 😉

aleela
25. dec 2010

Ahojte, tiez mam doma zavislaka. ma rok a stale ma hlada, nemozem sa vzdialit ani do druhej izby, na zachod, niekde...
V januari mam ist do prace, na 4 hodiny denne, neviem ako to zvladne. Maly bol od malicka dost naviazany na mna, velmi casto som ho dojcila, nikde som nemohla ist, len ked zaspal - aj to len na maximalne hodinku, lebo bol na prsniku kazde 1.5 hodiny. Postupne sa to zlepsovalo a este pred nedavnom som ho mohla nechat na manzela, alebo u mojej mamy aj na 2 hodiny a pekne sa prehral (to bolo obdobie, ktore trvalo asi mesiac, a ja som sa citila konecne trochu volnejsie, tesila som sa, ze budem chodit plavat, trosku do prace...) a teraz, trva to asi 3-4tyzdne sa nemozem od neho ani pohnut, stale len mama-mama. je to prijemne, ze ma tak lubi a potrebuje a mne by to ani nevadilo, keby som nemusela do tej prace. Stale ho dojcim, zaspava na prsniku ale vsetko by sa to dalo zladit, keby nebol na mne taky zavislak. Ako ste to riesili maminky, ktore ste potrebovali ist do prace?

erikaka
26. dec 2010

Moji dvaja starší tiež boli odo mna závislí. Ten plač ked som musela niekde súrne odísť bolo počuť až na ulicu. Najhoršie bolo ked dcera mala 3 roky aja som nastúpila do práce. Vždy večer sme si pekne povedali, že mamka jú ľubi ale musí ísť do práce aby sme mali korunky a poodede sa k nej vráti. Ona pekne súhlasila, že je to tak. A ráno o pol 6 skôr ako stihol zazvoniť budík ona už plakala aby ju mamka neopušťala. Trvalo to asi 4-5 mesiacov kým to pochopila.

kosta123
9. jún 2012

Ahojte,ja mám 23 mesačnú dcéru za 3t nastupuje do jaslí,,,,,len momentálne má obdobie že všetko,všade somnou iba,,,a ak sa vzdialim už plače,,,niekedy sa stane že až tak plače že sa povracia,neviem ako to zvládne v jasliach,už vidím že ked ju dám niekomu cudziemu do rúk ako reve ☹ a to vracanie ach porazí ma.

indiankaindi
10. jún 2012

@kosta123 Moja dcéra mala presne toto obdobie, nemohla som ísť ani na wc, celý čas, čo ma nevidela ručala ako tur, bola bordová a nikto ju nesmel mať na rukách iba ja. Trvalo to asi mesiac a potom to samé prešlo. Neviem ako dlho to trvá u vás, ale neboj, dcérku to prejde možno skôr ako pôjde do jasiel. Len sa ju nesnaž od toho odučiť, myslím, že to by toto obdobie iba predĺžilo.

kosta123
10. jún 2012

@indiankaindi - trvá to asi 3t 😕

henriettah
2. apr 2013

Ahojte, my mame ten isty problem, zacalo to ked som ju odniesla prvy krat na skusku do jasli na 2 hodiny, to mala 1 rok a od vtedy zacali galeje.....len mama, mama a hysteria.., s jaslami som nadobro musela skoncit, a nechat pracu, . ani na wc ani nic uvarit, ani zuby umyt, stale na mne zavesena ako opica....detska odbornicka mi doporucila prestat kojit, aby sa odomna odputala, no ani to nepomohlo....asi pred mesiacom sa to polepsilo, velmi som sa tesila, no prisli k nam rodicia na navstevu a nechala som ju s nimi v detskom centre asi 30 min., kym som si nieco potrebovala odbehnut a sme tam kde sme boli, zas len mama a hysteria a to o mesiac uz bude mat 2 roky, takze my sa uz trapime rok s tymto problemom, neviem ako dlho to obdobie trva, ale ja som uz s nervami na konci ☹

baklik
2. apr 2013

@henriettah ahoj, neviem, ako sa k nej bezne spravas - ci nebola zvyknuta na neustale nosenie na rukach, mojkanie, tulkanie, alebo si ju viedla aj k samostatnosti, samozrejme, s primeranym mojkanim sa. ide o to, ze nas syn vie byt tak trochu zavisly na tatovi. travi s nim, logicky, o polovicu menej casu ako so mnou, ale ked je s nim, tak ho len na rukach nosi, tulka ho atd. co by bolo super, keby to nevytvaralo taku zavislost ze az, lebo to je potom len same tati, tati a tati.
napr. chodim s malym na hudobny kruzok pre deti yamaha, vsetky deti tam pekne robia, co treba, nevesaju sa mamam na krk atd. nas ma tu tendenciu, ale ja mu vzdy pekne poviem, ze teraz nejdeme na rucicky, ale budeme pekne sedkat alebo tanikat na zemi ako ostatne deticky. ale to si mala vidiet, ked nas raz tam prisiel pozriet moj muz, chcel ma vystriedat, tak maly sa mu hned zacal na krk vesat, on mu vo vsetkom vyhovel a uz bolo po tancovani, cviceni. samozrejme, ako jediny na rukach a upistany. ked mu poviem, nech tak s nim nerobi, tak len dobre, dobre, ale tym to skonci.
ale ked nam ho sem-tam postrazi mama, ak sa vyparime nenapadne a ona sa mu venuje, tak ho ani nenapadne za nami skucat, pekne sa hra.
tak taka je moja skusenost...

baklik
2. apr 2013

@henriettah ale dcera mojej sesternice bola taka ako popisujes. tiez si nezvykla v jasliach, musela ju odtial vziat a prestat chodit do prace. nakoniec isla do skolky az ako 3-r.

zuzica13
5. jún 2014

@gabuliik len tak zo srandy zaves manzelikovi plnu plienku na nos,nech si zvykne na tu vonu 🙂 prepac,ak som sa ta dotkla,ale nedalo mi to. Tiez mam doma cicusku,co na mne visi ako soplik 🙂 ale tatino aspon prebali ak treba 🙂 som rada ze v tomto nie sme same 🙂

gabuliik
autor
6. jún 2014

@zuzica13 tak plienku mu už nemôžem zavesiť, bo moja už má 8 rokov 😀 ale som si myslela,že ked vyrastie,tak sa trocha odo mna odpojí,ale prd. aj tak furt na mne visí. a prebalovať sa mangel naučil pri synátorovi 😀

brady1
6. jún 2014

@gabuliik jak si si naučila tak máš, ak si sa nedelila o starostlivost s mužom mamou alebo svokrou, tak je jasne že je teraz zavisla.

zuzica13
6. jún 2014

@brady1 to je z jednej strany somarina - prepac, ale moj muz aj zacal pomahat s krmenim a aj dedko a babka a po cca 3 mesiacoch uz nemohol krmit nikto iny len ja.

gabuliik
autor
6. jún 2014

@brady1 prepáč,ale nechápem čo útočíš. ja som ju to neučila. proste ked druhých odmietala a odmieta a ked bola menšia,tak mala hysterické záchvaty,tak som to neriešila. nebudem jej predsa robiť zle ... a ako môžeš vedieť aké vzťahy a neviem čo máme my v rodine. napr. svokra mi nepomáhala vôbec,lebo je taká aká je a moja mama je daleko. tak nekomentuj,ked nevieš čo je vo veci ...

koniarova
6. jún 2014

@gabuliik Prepáč, ale s tým mužom má
@brady1 pravdu.

gabuliik
autor
6. jún 2014

@koniarova nemá, pretože on mi pomáhal ako mohol,kým mala tri mesiace,tak sa jej bál,ale potom v pohode. a pri malom už robil všetko automaticky

zuzanaram
23. júl 2014

Ahojte Mam podobny problem a chcela by som poradit cez den moj syn neni na mne ani taky zavysli vie sa aj pekne sam hrat aj v kolektive sa pekne sam hra ale mam problem ze rok uz spi pekne sam vo svojej izbicke ale zrazu tam nechce byt alebo zaspi iba somnou musim s nim chodievat naobed spavat aj v noci ked od neho odidem hned sa zobudi a musim si znova ku nemu lahnut aby zaspal som z toho unavena ako musim stale s nim spat a nic nestihnem si doma ani porobit je to psychicky dost narocne neviete mi prosim vas poradit.

zuzanaram
23. júl 2014

Chcela by som ho znova naucit spat vo svojej izbicke a sam aby tam spinkal poradte mi prosim nejake triky