Do kedy má bábätko nosiť ortopedické nohavičky?

sylviabab
25. mar 2008

Do kedy by malo babatko nosit ortopedicke nohavicky? Ake mate skusenosti?

fifinna
7. nov 2008

zuzika, moja neviem, nechcem trepnut, lebo sa tomu az tak dobre nerozumiem, ale nebudu jej neskôr tie ortopedicke nohavicky branit motorickemu vyvoju ? Viem ze su aj deti, ktore nemaju dobre jadierka a musia ich nosit aj ked uz chodia. No neviem. Môj maly v siestich mesiacoch behal uz v pavuku a neviem si predstavit, ze by mal este postolkove nohavice. Aj mne sa vnich drzal lepsie, ale nemohla som sa dockat, kedy mu ich uz nebudem musiet dat. A aj jemu bolo lepsie, hned sa zacal lepsie hybat. Ak som trepla somarinu , tak sa ospravedlnujem, to je len môj nazor.

jarka70
7. nov 2008

fifinna my nosime tiez este ortopedicke nohavicky a nebrani to motorickemu vyvoju a chodime aj na neurologiu lebo sa vyvoj sleduje a vsetko je ok. -po tejto stranke. akurat este maly nemal vyvinute jadierka som zvedava na dalsej kontrole na ortopedii ci to bude uz v poriadku. //na neurologiu chodime koli strasne silnej novorodeneckej zltacke lebo ze vraj tiez zvykne zaostavat vyvoj dietatka//

zuzanka07
7. nov 2008

Ahojte, ja som balila obe deti do ukonceneho 4. mesiaca. V tom case sme boli aj na sono, vsetko bolo OK, tak sme v tom nemuseli pokracovat. Ja osobne si tiez myslim, ze pokial nie su problemy, dlhsie balit netreba. Aj mne sa lepsie drzali na rukach v sirokom baleni, ale je to len o zvyku 🙂 . Bez sirokeho balenia im bolo lepsie, boli pohyblivejsi, dalo sa im v pohode pretacat.

fifinna
7. nov 2008

ja len tolko, ze ked sme vysadili postolky, tak sa zacal maly lepsie pohybovat, urcite by sa to naucil aj s postolkami, ale neskôr

heppu
7. nov 2008

ja som balila len asi mesiac a pol aj to len na noc a vsetko mame ok, nie je dobre ked tak ma dieta stale nozicky lebo s nimi nemoze hybat , aby sa zacalo otacat tak ich musi vystierat a nie ich mat zviazane

cherries
7. nov 2008

len tolko ze aj napriek tomu ze nasi stari rodicia boli nasiroko baleni v tej dobe sa nepouzival spravny sposob balenia a preto mnohy z nich maju rozne problemy s klbami , chodenim , osteoporozou ..................... a co sa tyka balenia dnes ja si vobec nemyslim ze je to zbytocne aj ked uz deticky maju dobre klby aj jadierka , moja ortopedicka hovori ze sa ma balit dieta nasiroko do roka z toho dovodu aby v buducnosti nemalo problemy a to nie len s klbami ale aj chrbticou take male deti este aj napriek tomu ze su ich klby do akej takej mieri vyvinute sa im vyvijaju dalej este stale sa neskoncil ich vyvin a este stale ich nemaju pevne a lahko sa im mozu zdeformovat a ine veci o ktorych tu nebudem pisat ......................... nikoho tymto nechcem nahnevat berte to len ako moj subjektivny nazor

heppu
7. nov 2008

no asi viac odornikov viac nazorov, my sme vcera boli s malou na cviceni lebo ma lahku hypotoniu a aj ked som ju nebalila tak si stale drzala nozicky ako keby bola nasiroko preto som ju nebalila, ale na cviceni nam doktorka povedala ze s nou mame cvicit aby nozicky vystierala a ze nie je dobre ze su tak ako nasiroko lebo sa nebude otacat a zevraj je to nespravne tak ja neviem kde je pravda ale kazdopadne som ju v tom nechcela nikdy dusit lebo to sa robi viac menej len u nas na zapade nie

erika26
7. nov 2008

my sa budeme baliť naširoko do pol roka, čo je zachviľku 😀 , ale pediater mi povedal, že pre dievčatká je lepšie baliť ich naširoko do polroka kvôli panve a jej vývoju. No a to nám povedali aj ked sme boli na nožičky. Ale doktor tiež dodal, že ak by jej to vadilo tak ju nemusíme baliť naširoko, klbiky sú v poriadku. Inak naša malá sa pretáča aj s ortopedickými nohavičkami, vôbec jej to nebráni v pretáčaní sa. 😉

cherries
7. nov 2008

no ved prave aj moj mali s tym nema problem pretacat sa a dokonca si aj zuje nohy aj ked ma ortopedicke nohavicky 😉 a samozrejme ze ho cez den nechavam aj bez tych nohaviciek 🙂

saska.t
7. nov 2008

baby uz som to pisala ale kludne este raz, nezijemv SR ale v DE, tu sa deticky vobec nebalia nasiroko a ked som sa spytala dr ze preco, povedal mi, ze je to prezitok a robi sa to az ked je sonom potrvrdene nevyvinute jadierka a ze tym trpia hlavne slovanske narody, ale ze to bolo davno a uz sa to robit nemusi. Asi v 4 tyz. sme boli na sone a mala mala jadierka (klbiky) ok tak sme nikdy nebalily nasiroko, dokonca nam robili sono klucnych kosti lebo tie mozu byt poskodene pri normalnom (vaginalnom) porode. Ked som zadala tuto temu v zahranicnom fore angl. svajc. dokonca aj rakus. vobec netusili o com rozpravam ....

emjee
4. dec 2008

suzette • Dnes o 20:29
Ahojte maminky..
moj drobec ma dnes 3 tyzdne..boi sme u ortopeda a povedal,ze uz nemusime nosit postolky,zda sa mi to skoro..
maly je sice velky silak ,ale aj tak... aky mate nato nazor?
dakujem...........

tajo • 1d, snž • Dnes o 20:33
tak to je ozaj veľmi skoro........ to som ešte ani nepočula, fakt.

fifinna
5. dec 2008

ked ti to povedal ortoped, tak uz ich nemusi nosit. My sme boli na kontrole v 12 tyzdni, maly mal dobre len striesky, jedierka este nie a nam ortoped povedal, ze uz staci postolky len na noc. Tak som davala len na noc. V piatom mesiaci mal uz dobre aj jadierka a to nosil postolky len v noci. Takze ja by som sa riadila ortopedom.

stvura
6. dec 2008

Fiha...no u nas ortoped i napriek tomu ze maju deti dobre vyvinute nozky kazdej kocke na sone vraveli nech bali do pol roka...i nam tak povedali, hoci maly mal nozky v 10 tyzdni OK.

katarinkad
6. dec 2008

Ja som maleho vobec nebalila nasiroko, ani postolky som nedavala. Boli sme na kontrole s nozkami tento tyzden a vsetko je OK. 😉
Dokonca ma v porodnici vysmiali ked mi manzel priniesol veci pre maleho a tam boli latkove plienky a postolky. Vraj to sa uz daaaaaaaavno nenosi. 😀 😀 😀 Aj pediatricka nam povedala ze balit nasiroko netreba. Takze taka je moja skusenost.

katarinkad
6. dec 2008

ak by niekto mal zaujem nech si precita, celkom som sa pobavila 😀 😀 😀

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

pinco
7. dec 2008

my sme boli na kontrole u ortopeda v 16tt a povedal, ze uz nemusime balit na siroko, ze uz teraz to ma dobre a po 16tt sa to uz vraj nemoze pokazit (ak to ma dobre). Tak som cela stastna isla domov uz len s pamperskou a mala mi teraz kaka pre istotu cez body aj cez vsetky dupy.... Ta plienka pri baleni na siroko mala svoj vyznam 😀

aylin
7. dec 2008

ahojte. mi mame trosku problem s lavym klbikom. mala bude mat 6tyzdnov. zijeme v rakusku. boli sme tu u ortopeda a dali nam tübigenske abdukcni orteza kycelni-presny preklad do cestiny. neviem ci to maju aj na sk. je to strasne. mala je zopnuta akoby sedela na hojdacke. musi to mat cely cas a dole sa to dava len pri prebalovani. okrem toho jej nozicky drzia na takej umelej hmote a urcite ju to velmi tiska. aj zapinam spät po prebalovani-tak sme plakali obidve. myslim,ze je to to iste ako balit dieta nasiroko s rozdielom,ze balit dieta na siroko by bolo urcite lepsie malej a aj mne . nemate niekto s tymi tübigen skusenosti?? dakujem za kazdu radu

vejinka
7. dec 2008

pinco...som rada ze vysetrenie dopadlo super..aj my ideme ale v januari ..tak som zvedava co a ako 😉

gergi7
8. dec 2008

emjee - moju malu som bali na 2 plienky do 4 tyzdnov. lekar nam na kontrole povedal,ze dalsie balenie uz nie je potrebne,ze vsetko je ok a na kontrolu mame prist za styri tyzdne. no poznam aj take mamicky ktore balili babo na jednu plienku, alebo na 3 plienky a vysledky mali ok

strunka
13. feb 2009

ahojte 🙂
my sme tiez balili podla rad lekara z kontroly tusim do 4 mesiacov a potom uz nie, a priznam sa ani ma nenapadlo nejak to predtym skumat, tera sa narodila sestrenke v cechach dcerka a oni to uz v porodnici vobe nevravia ano doktorka, ze u nich sa to uz nerobi, tak som sa dala trochu do citania o tom. zatim som zistila, ze nase narody na to maju ovela vacsiu predispoziciu, myslim na poruchy, preto s tym aj tolko zaoberame a dokonca u dievcat je to zevraj o 50% vacsia pravdepodobnost, vsetci tu pisete chvala Bohu, ze je vsetko O, ja mam vsak aj taku znamu, ktorej povedali na prvej kontrole ze je to o, aj tusm vravela ze ona s tym mala broblemy ked bola mala, ale sa to nejak minulo ucinku a tusim aj ona plavila v baleni a na druhej kontrole, jej dali malu rovno do sadry v ktorej bola do pol roka a potom tusim do roka mala remence, bol to bolestny pohlad na to malicke, ked je v sadre uplne kolmo, ani sa jej nic neda obliect... aj to ma utvrdilo v tom ze som proste automaticky balila a radila to i sestreke, neviem ako sa zariadi, ale ja ak by som mala druhe, balit budem, inak nepostrehla som ze by to malemu nejako moc vadilo, nic ine vlastne nepoznal, balili mi ho tak uz od porodnice a bol do 3 mesiacov v perinke, takze v pevnom, tak asi preto neprotestoval 🙂
zelam same dobre vysledky vsetkym 😵

janka_pn
14. feb 2009

ja len nechapem pevne zvazovanie do perinky a siroke balenie... ved to dako nejde dokopy 😖 na jednej strane to stahuje dietatku nozicky k sebe a na druhej plienky od seba, nie??

ja som balila tri tyzdne, po druhej kontrole (prva bola este v porodnici) som prestala. na tretej kontrole to bolo opat ok a na dalsiu kontrolu uz nemusime.

ela203
19. feb 2009

Moj prispevok bude trosku dlhsi, dufam, ze to nebude niekto brat ako obtazovanie, ale mam pocit, ze by bolo dobre, aby si to mamicky precitali a mozno tak predisli trapeniu svojich deti aj seba. Ja mam 2 deti. Prvu uz 4 rocnu dcerku, s ktorou som zazila dost zahadny pribeh. V porodnici mi hovorili, ze prve dcerkine sono klbikov bolo v poriadku, netreba ju balit v porodnici nasiroko, ale v troch tyzdnoch treba kontrolu. Na kontrole mi kazali balit na siroko a o 2 tyzdne zase kontrola. Na tej druhej kontrole sa ma lekar pytal na rodinnu anamnezu a ja som mu povedala, ze moja mama spomina, ze ma balila do nejakej specialnej perinky. Toho sa lekar hned chytil a zacal tvrdit, ze klbiky mojej dcerky sa nezlepsuju a predpisal jej frejkovu perinku. Tu mala 2 tyzdne, ked lekar tvrdil, ze "perinka" nepomaha, treba nasadit Pavlikove remence. Myslim, ze netreba popisovat, ze sa mi zo stastneho babatka stal uplakany, utrapeny uzlicek, ktory sa usmieval len ked som ju kupala, pretoze mala remene dole. Remene nosila az do 6 mesiacov a lekar mi stale tvrdil, ze dcerke sa klbiky nelepsia, jadierka ma stale nevyvinute. Bola som z toho zufala, nevedela co robit a lekar odporucal len cakat a nosit remene min. 23 a pol hodiny denne. Pol hodinku mi dal na prebalovanie a kupanie. Manzel sa uz nemohol pozerat na nase trapenie, tak ma s dcerkou zobral do ineho mesta k uplne inemu ortopedovi, priamo primarovi oddelenia. Ten nas poslal na rontgen a uz tam mi sestricka povedala, ze ona sice nie je az taky odbornik, ale jej sa zda, ze ma nasa dcerka klbiky v poriadku, dokonca aj jadierka tam vidi pekne vyvinute. Ked som sa vratila z rontgenu spat na ortopedicke oddelenie, povedali mi, ze pan primar niekam odisiel, ze asi na obed, ale mozem skusit, ci nesiel do ambulancie. Tak som isla do dveri, kam ma sestricka poslala, ale bola tam nejaka ina lekarka. Chcela vidiet papiere aj snimky, tak som jej vsetko podala a ona len pozerala a krutila hlavou, ze preco bola vobec nasej dcerke nasadena frejkova perinka, ked podla vysledkov, co pisal ten lekar, ktory jej perinku a remence predpisal, mala dcerka klbiky v poriadku. Povedala som jej, ze ja som tym vysledkom nerozumela a robila som len to, co mi lekar hovoril. Povedala, ze nasa dcerka nepotrebuje ziadne remence ani balenie na siroko, ze je vsetko v poriadku. Mala som stale pochybnosti, tak sme s manzelom pockali aj na primara. Ten hned ako dostal rontgenove snimky do ruk povedal, ze nemusi si ich davat ani na svetlo, ze hned vidi, ze su klbiky spravne postavene a dokonca aj jadierka pekne vyvinute v dcerkinych 6tich mesiacoch, ze niektorym detom sa jadierka vyvinu az v 10tich mesiacoch. Tiez krutil hlavou nad spravou, ktoru nam den predtym vypisal "nas" ortoped, v ktorej bolo napisane "nalez v norme, jadierka NEVYVINUTE". Primar mi kazal okamzite dat dcerke remence dole a hodit ich do kosa. Dokonca povedal, ze nechape, preco dcerke predpisali remence tak skoro, ze ak klbiky nie su v poriadku a predpise sa frejkova prerinka, tak prve vysledky sa vidia az po 2 mesiacoch. Potom sa pousmial a povedal, ze som mu asi nemala hovorit, ze ja som bola balena do frejkovej perinky, ze pravdepodobne zneuzil rodinnu anamnezu a chcel si na svoje konto pripisat uspesne vyliecenie lahkej formy dysplazie, pretoze, keby moj manzel do toho nezasiahol a nezobral ma s dcerkou k inemu ortopedovi, ten "nas" by pravdepodobne vyhlasil priblizne okolo prveho roku nasej dcerky, ze sa jej klbiky uspesne vyvinuli vdaka remencom a vdaka ortopedovmu vcasnemu zahajeniu liecby. Doteraz neviem, ci mam niecomu takemu verit, ze sa najde aj taky lekar, ktory kvoli svojmu prospechu zneuzije napr. rodinnu anamnezu a lieci dieta na nieco, co v skutocnosti nema. Vraj maju lekari naozaj nejake body za to, ked liecia a cim tazsia diagnoza a uspesne vyliecenie, tym viac bodov a tym padom viac penznej odmeny. No fakt neviem, neskumala som to vtedy dalej, bola som rada, ze sa dcerka zbavila remencov a hlavne som bola rada, ze nikdy ziadnu lahku formu dysplazie nemala. Primar nam vtedy este povedal, ze jemu sa zda cudne, ze do lekarskych sprav ten ortoped pise "nalez v norme" ked ustne pouzival slova ako dysplazia. Jedine, co do spravy napisal nepravdive bolo "jadierka nevyvinute", pretoze den po vypisani tejto spravy mala dcerka podla rontgenovej snimky jadierka celkom vyvinute. Kazdopadne bolo konanie "nasho" ortopeda naozaj cudne. Boli sme potom s dcerkou na kontrole u primara este ked mala rok a ked mala 3 roky, vsetko bolo v poriadku. "Nas" ortoped sa k celej situacii vyjadril len tak, ze rontgenova snimka podava lepsie vysledky, ze cez sono sa to tak dobre nevidi a tvaril sa urazene, ze som si dovolila ist k inemu lekarovi. Viac som u toho "nasho" ortopeda nebola. Pediater mi k tomu povedal len tolko, ze nemusim dcerku viac balit na siroko, ani vyvazovat remencami, ked mi dvaja odbornici potvrdili, ze ma klbiky v poriadku aj jadierka vyvinute, ze kazdy lekar ma svoje sposoby a ak s nejakym lekarom nie som spokojna, nemusim k nemu chodit. Teraz mam 3 mesacneho synceka. Balila som ho nasiroko 3 tyzdne, kym som s nim isla ortopedovi na sono klbikov (nie tomu, co predpisal dcerke perinku a remence) a doteraz krutim hlavou ja. Vysledky v jeho papieroch su take iste, ako v dcerkinych papieroch (1A) a pri syncekovi mi ortoped povedal, ze ho viac nemusim balit na siroko, ze ma klbiky dobre postavene, jadierka sa vyvinu same, ze na ne siroke balenie vplyv nema. Povedala som mu v kratkosti, ako sme dopadli s dcerkou, povedal, ze zial konanie niektorych lekarov je nevysvetlitelne, ale nastastie kazdy z nas ma pravo volby a nemusi k takemu lekarovi chodit a ze jemu mozem urcite verit, ked mi povie, ze syncek ma klbiky v poriadku, netreba dalej siroke balenie. Pytala som sa ho, kedy mam prist na kontrolu a povedal, ze ziadnu kontrolu netreba, ze ak raz klbiky v poriadku su, nemozu sa zle vyvijat, jedine, keby som mu nozicku sama nasilu vyklbila, inak nie je mozne, aby sa klbiky zle vyvijali napr. v 3 mesiacoch, ked v 3 tyzdnoch su v poriadku. Tolko moja skusenost s lekarmi a s doverou k lekarom. Vzhladom k tomu, co som si zazila pri dcerke ten "cervik pochybnosti" vo mne ostal, ci je naozaj mozne, aby som synceka nemusela balit nasiroko pri takych istych vysledkoch, pri akych dcerka nosila 2 tyzdne frejkovu perinku a do takmer ukonceneho 6teho mesiaca pavlikove remence. Chystam sa so syncekom pre istotu v 4 mesiacoch na kontrolu k nejakemu ortopedovi, u ktoreho som este nebola, som zvedava, co mi povie, ked bol syncek baleny na siroko len 3 tyzdne.

anaid
20. feb 2009

My sme balievali len na noc asi 3 mesiaca.

stvura
20. feb 2009

Ja som podstivo balila do pol roka - este i teraz davam postolky na noc, lebo chcem mat istotu ze maly plienku neprecika. Nezda sa mi ze by to motorickemu vyvoju Alexa nejako ublizilo, kope, pohybuje sa, prevracia o 100300 a nema ziadny problem....

ejusaaa
29. apr 2009

Ahojte,dnes sme boli na kontrole a mal mal vysledky prava strana 58 a lava 68,to je velky rozdiel? 😲

kacorka06
13. dec 2009

Maminky,len si vážte a budťe štastné,že vaše deťičky majú klbiky aj všetko ostatné v poriadku,my máme s klbami problémi od 2 mesiacov,ako nám to zisťili! Teraz má dcérka 19 mesiacov,máme za sebou 2 operácie a čaká nás treťia,tak nám držťe palce!!!

icejane
13. dec 2009

ela 203...ja som dceru balila na dve plienky do 4 mesiacov a je v poriadku...teraz mam maleho synceka, a lekar mi hned pri prvej navsteve ked mal 2 tyzdne povedal, ze netreba balit na siroko...potom sme boli na kontrole v 3 mesiacoch a tiez bolo vsetko ok...teraz ideme este na jednu kontrolu lebo cosi tam tam nedovyvinute ale neboli to jadierka ale vraj sa to samo spravi tak uvidim co mi povie..tiez som mala pochybnosti lebo vela mamiciek tu pisalo, ze balia na siroko aj ked lekari nekazu, ale ja som tak nerobila a myslim, ze lekar vie najlepsie co ma robit a ked povie ze neni treba tak asi to tak aj bude...ale kolko ludi tolko nazorov a aj kazdy lekar ma iny nazor hlavne nech su deticky v poriadku no nie?

mata1976
13. dec 2009

Suhlasim s elou204, ze lekari si svoje ukony boduju. My mame podobnu skusenost. Balili sme nasiroko od prichodu z porodnice (pamperska+1 latkova plienka+postolky). Pri prvej navsteve ortopeda nam bolo povedane pridat este jednu latkovu plienku. O mesiac nato sme museli kupit frejkovu perinku a ortopedicka nas objednala na kontrolu o mesiac. Po dalsom sone nam oznamila, ze je to OK ale aj nadej kazala balit nasiroko 😨 😨 😨 Tak som zistovala co ta diagnoza znamena a jedna sikovna babenka tu na MK odpisala, ze vraj je to vsetko v poriadku a nechape preco nam kazala stale balit nasiroko. Ved ked su uz jadierka raz vyvinute, nemozu sa 'vratit' do povodneho stavu (logicky). Aj napriek tomu nas znovu objednala na kontrolu. Samozrejme ze ja som uz malej postolky nedavala.

Takze takto to u nas funguje v odbornych ambulanciach... ☹

zuzba
7. mar 2010

ahojte maminy,
boli sme s malým v 3týždni na kĺboch, dovtedy som naširoko nebalila, lebo v pôrodnici mi povedali, že do sona nemusím. No v sonoambulancii zazneli čísla aj pri jednej aj pri druhej nožičke - 2,2. neviete niekto čo to znamená? musíme baliť naširoko, ale nepovedali koľko plienok, tak balíme pampers+látková jedna plena + poštolky. ale malý je strašne nespokojný. až som zúfalá.

sssimi
7. mar 2010

Zuzba spýtaj sa pediatričky. A myslím, že balíš správne-aj ja som tak balila. No my sme jedny s tých spokojnejších. Balili sme dokopy 3tt-čiže do 1 mesiaca.