Dobrá kniha o výchove

syrik
11. júl 2014

Ahojte maminky, viete mi poradiť nejakú dobrú knižku o výchove, O období vzdoru? ĎAKUJEM

lalinko2010
11. júl 2014

@syrik ahoj, SÁM ŽIVOT - ale takú nekúpiš!!! Vychovávaj svoje dieťa ako uznáš za vhodné podľa seba a nie ako svoje dieti vychovávali - vychovávajú cudzí ľudia!!!!!
Stane sa že takéto knihy píšu takí čo ani deti nemajú a potom to tak aj vyzerá!!!!!

ichbinich
11. júl 2014

@syrik:
Ja som zastanca attachment parenting, tak u mna fici Dr. Sears a Elizabeth Pantley. Od Sears je The Discipline Book a The Successful Child. Od Elizabeth Pantley The No-Car Discipline Solution, Kid Cooperation a ine. Nestihla som este precitat celu How to talk so that kids will listen and how to listen so that kids will talk. A este vyslovene o obdobi vzdoru je od Harvey Karp: The Happiest Toddler on the Block.

Vela ale pomoze citat tu diskusie, je tu vela rad, tipov a tirkov. Na obdobie vzdoru treba hlavne pevne nervy, a naucit sa par trikov, lebo v kazdej situacii zaberie nieco ine. Preto mne osbone tiez pomaha si citat tu na koniku diskusie, kazda mama ma nejake finty, a potom si vyberiem a skusam 😉 A ked nepomaha nic, tak na nervy magnezium a b-komplex a rodicovsku mantru: to je iba faza, to je iba faazaa, to je iba faaazaaa, ooohhhmmm 😀

syrik
autor
11. júl 2014

Ďakujem Vám.Už neviem, ako na ňu. Máme 2 roky aj 3 mesiace, neviem čo bude V puberte 😀 Absolútne ma nepočúva, niečo poviem pekne niekoľko krát, nepočúva, ešte sa mi začne rehotat do tváre. Čím viac kričím, tým viac ma má v paži.Takisto ani otca neposluchne, ani moju mamu.Pred cudzimi alebo svokrou, s ktorou nie je často, je ako cukrík.Navyše je Baran. Tvrdohlavá. Nedá sa s ňou ani nikam ísť na výlet, alebo na kupko. Všade cirkus, že by som sa radšej V kanáli videla.Suseda sa na mňa diva ako na vraha, čo po nej kričím niekedy.

bleelka
11. júl 2014

Ja som prave docitala knihu "5 dní, ktoré zmenia vaše dieťa" a som spokojna, pretoze je to presne moj styl vychovy a som rada, ze ma knizka utvrdila v tom, ze vychovavam spravne 🙂 Ale je to skor pre starsie deti, tak od 3 rokov, i ked niektore veci sa daju pouzit aj na 2 rocne... Je to az do teenagerskeho veku. odporucam! Autor vychoval 5 deti vlastnych deti, takze skusenosti ma urcite dost 🙂

andelok
11. júl 2014

@syrik Mne sa velmi paci kniha Respektovat a byt respektovan. Nie je to specificky o obdobi vzdoru, ale je tam vela super rad, ktore mozes vyuzit jednak pri vychove dietata, ale aj pri kontakte s hocikym v tvojom okoli. Aj ked teda vobec to nie je lahke 🙂

marcelaaaa
11. júl 2014

ja si myslim ze dobru knizku si precitat a nejaku tu diskusiu o vychove nie je na zahodnie 😉 ...ja sa chytam na citanie ako hovorit aby vas deti pocuvali, Deti ako výzva od Rudolf Dreikurs, maly tyran

siska53
11. júl 2014

@syrik od Dreikursa - dieta ako vyzva, dalej 5dni,ktore zmenia vase dieta a mozno najviac ma,oslovila Ako hovorit,aby nas pocuvali....
plus som kedysi pozerala (este som deti nemala) Pestunku v akcii,na nete najdes Supernanny,ak vies aj dobre anglicky,to mas ako nasu Pestunku...
a aj tu je kopec tem na obdobie vzdoru,neposkusnost.. Ja som si aj vypisala z toho vsetkeho take zakladne tady a co sa,mi aj osvedcilo. Citala som aj A dost! Preco francuzske deti nevystrajaju pri jedle.

syrik
autor
11. júl 2014

Ďakujem holky, píšem si.Asi si objednám všetky 😀

siska53
11. júl 2014

@syrik aj moja ma,presne ako tvoja. 🙂 ja to mam horsir - druha faza vzdoru u starsieho a mala vstupika do prvej fazy v 24.m... Ale nie je to take katastrofalne,prosto trvat na svojom a aj ja musim,obcas nahucat,ked sa uz prilis rozblaznia,vtedy su hluchi,ale krik ani bitka nepomozu,idealne je to ako v Supernanny,ta radila dat na nejake konretne miesto,kde bude tolko,kolko ma rokov. Ak odide,vratit naspat a pocitat ten cas od zaciatku. Ja ich posadzam do kocikov,ked v dacom neuposluchnu obaja,nastastie mame aj staru buginu,tam ide mala,do vacsieho syn. Ale nie je to az tak katastrofalne,treba to podchytit.

maly mal hrozny vzdor od 20-24m,hadzal sa o zem a revaval aj polhodinu vkuse. Vonku sme to riesili odnesenim domov bez slov a doma nevsimanim si,opustenim miestnosti ale o tym,ze som zacala robit inu cinnost,ktora by ho zaujimala. To sa mi osvedcilo.

pri nich su dolezitejsie ciny nez slova.
neviem konkretne,o co ide presne u vas,ale tie knizky,co sme ti popisali,su urcite fajn. Nie vsetko sa ti musi isvedcit,ved uvidis a skus. A vraj cim horsi vzdor,tym lahsia puberta,neviem,tam este nie sme. 🙂 a vravim si-nastastie. Ale aj to pride.

bleelka
11. júl 2014

Citala som aj Ako hovoriť, aby nás deti počúvali, tiez dobra kniha. Dostala som aj Surodenci bez rivality, ale este som ju nezacala citat. Mam kupenu aj Respektovat a byt respektovany, ale pride mi taka moc jemna a kamosky co sa nou riadia si nevedia dat s detmi rady, stale len vysvetlovanim a vcitenim sa do koze dietata a dieta to zneuziva...skor mi pride, ze treba trosku tvrdsie na deti. Respektovat a byt repsektovany je skor o rovnocennom vztahu rodic-dieta, ale nie je to v reale celkom tak. Podla mna ma byt rodic prirodzena autorita. Nie tyran, ale ani kamos, s ktorym moze kyvat kolko chce...

syrik
autor
11. júl 2014

@siska53 Ďakujem pekne za tipy, vonku tiež väčšinou ideme na rukách s revom domov.Najnovšie ma začala kopať. Môžem jej pekne hovoriť, že má to boli, že budem plakať... Ešte viac začne kopať s rehotom.Začína mi prerastat cez hlavu. Aj moju mamu bije po tvári a to nikomu inému nerobí.

syrik
autor
11. júl 2014

@bleelka Naprosto súhlasím.

siska53
11. júl 2014

@syrik aj nasa skusa capat rucickami,tak jej ich chytim a poviem dorazne nie a idem od nej. No ono to potrva,potom si zas najdu daco ine.

terezka1947
11. júl 2014

@bleelka aj ja mam niektore knihy,kt.si spominala doma a este som len listovala...nestiham citat...a vlastne,zatial,co som si prelistovala-hmmm,na nic nove som neprisla..je tam v podstate to,co si myslim aj ja

dieta ma rozne etapy a jednotlive clovek musi prejst-s pokojom,prehladom,nadhladom...ale urcite nie ako pisala aj ty-tyran,kamos...ale musi vediet,ze je to rodic....rodic moze byt aj kamos,ale v prvom rade je rodic...a musi byt aj autorita...
a na kazde dieta plati nieco ine...da sa povyberat trebars z rad MK...ale do praxe si kazdy musi uviest to,co sam uzna za vhodne,lebo kazde dieta je individualne

a mozno ma za moj nazor teraz "spapate" 😀
ale mne sa "pacila"viac vychova nasich rodicov ako terajsia nejaka "free"vychova....

syrik
autor
11. júl 2014

@terezka1947 Aj mne sa páčila výchova vtedy.Dostala som a som si 3x rozmyslela, či budem odvravat. Problém dnešných mnohých rodičov a ja patrím k nim je,že sa boja vlastných detí a potom nám skáču po hlave. Bojím sa,kedy niekomu zo susedov začne vadiť plač,alebo to,že po nej kričím a sociálku mám na krku. Na ulici absolútne neviem,ako reagovať. A bože chráň, keď jej dám po zadku a bude treba pre niečo k doktorovi alebo na pohotovosť a ona červený zadok.Dnes deti nemajú autority, viď učiteľov.

terezka1947
11. júl 2014

...pozri,kazdy sa uci byt rodicom....a preco by mala mat cerveny zadok po jemnom capnuti????
mna rodicia nebili,nepamatam.....mozno capnutie po zadku bolo...ale uricte nic specialne,lebo mamka zboznovala deti a aj to s nimi vedela...ale niektore deti pocuvaju naozaj iba na to capnutie...a myslim,ze to tak nejako bude-ale rozhodne nie som za bitky....toooo nie,to uz je podla mna zlyhanie vychovy
autorita sa bitkou nevybuduje-iba strach
ale su situacie,kedy jemne capnutie(naozaj jemne) prinesie viac uspechu ako hodiny kriku
su situacie,kedy treba rozpravat,vela opakovat,vysvetlovat donekonecna....alebo napr.pomoze nechat dieta vytrucovat same v izbe-par minut....anozaj kratko.....a po navrate pekne a dokladne vysvetlit,preco a co a ako...
u mna to velmi zabera....a vysvetlovat sa veci daju iba ak je dieta pokojnejsie
ale uz boli situacie,kedy som musela capnut...a tiez v momente pomohlo a bolo aj vysvetlenie,preco...
lebo niekedy deti vymyslaju,santia sa...su akoby vo vytrzeni...a jednoducho nepocuvaju...a su situacie-mimo domu,kde nie je mozne poslat dieta vedla...atd
jaaa viem,teraz dostanem sprsku za capnutia....ale to nevadi 😉

syrik
autor
11. júl 2014

@terezka1947 Ďakujem Ti mockrat za Tvoje slová, ani nevieš, ako si mi pomohla,rovnako ako aj ostatným za rady, tipy na knihy. Ďakujem za rady, vyskúšam to.Hádam niečo zaberie. A určite si objednám aj nejaké knižky. ĎAKUJEM,ste zlaté 😉

citronius
10. feb 2015

Nemá niekto predať knihu Výchova v období vzdoru?

franka211
23. aug 2016

Nepredava niekto knizku Deti ako vyzva???

kasiopeja01
23. aug 2016

Ja mam Ako hovorit,aby nas deti posuvali,ako pocuvat,aby nam deti doverovali. Pre mna Top, velmi dobre pisana. Urcite stoji za precitanie 🙂

lucikusik
23. aug 2016

@bleelka Súrodenci bez rivality je veľmi dobrá kniha, výborne sa mi čítala. Sú tam príbehy dospelých ľudí z pohľadu ako ich ovplyvnil súrodenecký vzťah a vnímanie rodičov voči ostatným súrodencom. Je písaná podobne ako Ako hovoriť s deťmi ...

lucikusik
23. aug 2016

@syrik Moje naj knihy tu už boli spomenuté a ešte k tomu Jak žít a nezbláznit se - je o tom ako treba deti od útleho veku viesť k zodpovednosti a samostatnosti, t.j. nerobiť za ne veci, ktoré už samé dokážu, hra aj zábava majú svoje miesto v živote rovnako ako povinnosti. je písaná cca od 2r až po starobu.
A ešte kniha 10 najväčších darov pre moje deti - tu je tiež veľa pekných myšlienok.
Niektoré knihy sa dajú aj stiahnuť na uložto.

katrin21
23. aug 2016

@syrik 5 jazykov lasky pre nase deti . vyborna kniha, aj na obdobie vzdoru aj vseobecne

gretocka
23. aug 2016

u mna v poslednej dobe zarezonovala kniha "Hlavu vzhuru rodice" od p. Mileny Mikulkovej. Autorku poznam osobne a ma bohate skusenosti s detmi fakt ze problemovymi.

katka253111
24. aug 2016

.

emilia25
24. aug 2016

@lucikusik tuto knihu som citala.a je super tiez som to aplikovala do praxe a predisli sme tak krikom placom.este je kniha ako hovorit s detmi aby nas pocuvali a este jedna ale ta sa uz zaobera s pubertiakmi.

lenkamaxim
24. aug 2016

Maminky a nemate knizku Ako hovorit.... v elektronickej podobe?